PVS 2003 Long Course Distance Meet
May 24-25, 2003
Rockville Municipal Swim Center
Rockville, MD

PVS-03-53


 
Boys 10 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV             12:50.00   11:14.54   20  
     1:19.96  2:45.26  4:12.41  5:36.47  7:02.27  8:28.19  9:52.87 11:14.54
 
Boys 10 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV             22:59.37   21:10.41   20  
  2 Phillips, Bradley D       10 Cubu-PV             22:56.93   22:31.56   17  
 
Boys 11 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karel, Greg I             11 Rmsc-PV             12:30.79   12:18.51   20  
     1:23.33  2:55.47  4:28.18  6:01.97  7:36.35  9:10.38 10:46.13 12:18.51
  2 Cooke, Owen M             11 Cubu-PV                   NT   12:57.97   17  
     1:28.53  3:06.76  4:46.93  6:27.19  8:08.61  9:47.12 11:25.26 12:57.97
 
Boys 12 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Urubshurow, Donzen K      12 Rmsc-PV             11:07.75   10:52.49   20  
     1:17.43  2:40.50  4:03.20  5:26.22  6:49.00  8:11.29  9:32.54 10:52.49
  2 Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV             11:32.73   10:59.50   17  
     1:15.72  2:39.71  4:03.28  5:27.50  6:50.81  8:15.79  9:39.71 10:59.50
  3 Shen, David               12 PM-PV               10:30.10   11:21.22   16  
     1:18.54  2:45.95  4:12.62  5:39.74  7:05.77  8:32.56  9:57.01 11:21.22
  4 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV        11:35.84   11:23.91   15  
     1:20.68  2:49.15  4:15.57  5:42.20  7:06.88  8:32.30  9:58.56 11:23.91
  5 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV              12:20.60   11:33.37   14  
     1:19.28  2:47.66  4:17.88  5:46.84  7:15.07  8:44.32 10:11.65 11:33.37
  6 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV             10:58.69   11:39.16   13  
     1:16.55  2:40.11  4:05.79  5:33.52  7:01.42  8:29.79  9:58.35 11:39.16
  7 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV             12:27.04   11:45.74   12  
     1:21.29  2:52.97  4:22.68  5:53.21  7:24.00  8:51.86 11:45.74 11:45.74
  8 Kraft, Stephen A          12 PM-PV               11:51.74   11:54.72   11  
     1:22.23  2:50.90  4:20.88  5:52.63  7:23.31  8:54.26 10:24.61 11:54.72
  9 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV            12:01.65   11:56.27    9  
     1:19.78  2:50.96  4:21.54  5:53.64  7:26.06  8:58.64 10:32.25 11:56.27
 10 Des Roches, Jake J        12 UN-VS-PV            13:30.00   13:06.37    7  
     1:28.50  3:04.46  4:42.98  6:24.40  8:06.32  9:46.59 11:27.36 13:06.37
 -- Jones, Kevin A            12 MSSC-PV             13:38.52         NS  
 
Boys 12 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       12 Cubu-PV             19:42.12   19:45.24   20  
  2 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV             20:10.49   20:39.12   17  
  3 Urubshurow, Donzen K      12 Rmsc-PV             20:29.13   21:20.53   16  
  4 Whipkey, Brendan S        12 UN-TC-PV            24:08.68   22:58.81   15  
  5 Kraft, Stephen A          12 PM-PV               22:23.73   23:39.09   14  
  6 Jones, Kevin A            12 MSSC-PV             23:40.00   24:29.77   13  
 
Boys 13 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vuong, David C            13 Rmsc-PV             10:02.31   10:00.60   20  
     1:09.70  2:24.37  3:41.49  4:57.58  6:15.19  7:32.15  8:47.09 10:00.60
  2 Hepp, Michael J           13 Rmsc-PV             10:18.62   10:12.31   17  
     1:11.81  2:28.84  3:46.01  5:03.21  6:20.83  7:39.00  8:57.68 10:12.31
  3 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV        10:30.00   10:19.88   16  
     1:11.40  2:28.61  3:47.28  5:06.53  6:25.28  7:44.45  9:03.41 10:19.88
  4 Gordon, Jonathan A        13 Rmsc-PV             11:30.00   10:34.87   15  
     1:15.37  2:37.93  3:58.77  5:19.33  6:38.99  7:59.32  9:18.30 10:34.87
  5 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV              12:15.60   10:41.08   14  
     1:13.54  2:33.84  3:54.26  5:15.83  6:37.39  7:59.48  9:21.35 10:41.08
  6 Nichols, Quyen A          13 PM-PV               10:53.53   10:50.76   13  
     1:17.02  2:39.73  4:02.65  5:25.96  6:48.64  8:10.93  9:32.35 10:50.76
  7 Lawson, Callum T          13 Snowbirds-PV        12:30.00   11:39.74   12  
     1:20.78  2:50.75  4:21.50  5:50.46  7:19.21  8:48.17 10:14.05 11:39.74
  8 Perez, JP P               13 Rmsc-PV             11:40.21   11:43.41   11  
     1:19.06  2:46.39  4:14.18  5:42.64  7:10.58  8:40.70 10:10.31 11:43.41
  9 Skyler, Dusty R           13 Snowbirds-PV        12:31.00   12:12.78    9  
     1:20.79  2:52.24  4:25.40  5:58.36  7:33.01  9:07.84 10:42.27 12:12.78
 
Boys 13 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Robert   13 Cubu-PV             17:45.34   18:04.78   20  
  2 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV             18:29.16   19:04.24   17  
  3 Vuong, David C            13 Rmsc-PV             19:15.71   19:08.71   16  
  4 Yang, Yang                13 Rmsc-PV             18:49.62   19:21.64   15  
  5 Hepp, Michael J           13 Rmsc-PV             18:52.88   19:28.05   14  
  6 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV        19:28.50   19:45.09   13  
  7 Maxwell, Tom J            13 UN-CU-PV            20:10.94   19:46.56   12  
  8 Morstein, Andrew M        13 Rmsc-PV             20:45.05   20:20.49   11  
  9 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV              21:55.60   20:40.59    9  
 10 Nichols, Quyen A          13 PM-PV               21:14.22   20:46.62    7  
 11 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV             20:30.05   21:18.78    6  
 12 Gigioli, John R           13 Cubu-PV             20:22.21   23:04.34    5  
 13 Travis, Tor J             13 UN-TC-PV            22:00.00   24:27.12    4  
 
Boys 14 Year Olds 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              9:51.07    9:35.04   20  
     1:08.29  2:21.87  3:35.46  4:48.52  6:00.91  7:13.45  8:25.84  9:35.04
  2 Allen, Michael D          14 AAC-PV              10:52.34    9:55.19   17  
     1:08.03  2:21.78  3:36.32  4:52.90  6:09.43  7:26.60  8:44.25  9:55.19
  3 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV             10:43.69    9:58.43   16  
     1:07.45  2:22.06  3:38.41  4:54.50  6:11.57  7:28.38  8:44.63  9:58.43
  4 Nichols, Dan C            14 PM-PV               10:15.04   10:22.90   15  
     1:09.94  2:27.89  3:46.82  5:06.84  6:26.61  7:46.34  9:04.92 10:22.90
  5 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV              11:59.60   10:32.06   14  
     1:13.52  2:33.13  3:54.47  5:17.00  6:37.00  7:57.54  9:17.34 10:32.06
  6 Hagy, Trey E              14 UN-VS-PV            12:40.00   11:44.53   13  
     1:20.49  2:50.53  4:20.89  5:51.62  7:20.92  8:49.60 10:18.14 11:44.53
 
Boys 14 Year Olds 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finelli, Drew S           14 Cubu-PV             18:00.36   17:04.22   20  
  2 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV             18:54.49   18:14.99   17  
  3 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV             18:59.94   18:48.78   16  
  4 Allen, Michael D          14 AAC-PV              20:25.14   18:49.21   15  
  5 Rubin, Jared S            14 UN-TC-PV            18:49.42   19:05.54   14  
  6 Giorgis, Matthew R        14 Cubu-PV             19:01.35   19:07.59   13  
  7 Wells, Trae T             14 Cubu-PV             19:26.35   19:50.21   12  
  8 Nichols, Dan C            14 PM-PV               19:23.19   19:52.14   11  
  9 Feasley, Robert A         14 Rmsc-PV             20:20.68   19:56.96    9  
 10 Pool, Jonathan D          14 Cubu-PV             19:01.37   20:51.93    7  
 11 Cawley, Max A             14 UN-TC-PV            21:22.82   21:34.96    6  
 12 Hagy, Trey E              14 UN-VS-PV            21:45.00   22:37.75    5  
 
Boys 15 & Over 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraft, David S            16 PM-PV                8:50.86    8:59.55   20  
     1:05.07  2:12.90  3:21.43  4:29.54  5:38.30  6:46.73  7:53.49  8:59.55
  2 Curran, Jack P            15 Rmsc-PV              9:00.58    9:04.00   17  
     1:05.26  2:15.12  3:25.09  4:33.85  5:42.74  6:50.33  7:57.58  9:04.00
  3 Koucheravy, Tom M         18 UN-VS-PV             9:16.53    9:10.31   16  
     1:04.37  2:13.87  3:24.19  4:34.29  5:44.21  6:53.67  8:02.76  9:10.31
  4 Diggs, Keith E            15 UN-TC-PV             9:06.92    9:10.52   15  
     1:04.44  2:13.01  3:22.43  4:32.53  5:41.96  6:52.19  8:02.85  9:10.52
  5 McCorkle, Benjamin J      16 Snowbirds-PV         9:03.04    9:13.18   14  
     1:05.84  2:16.67  3:26.30  4:36.54  5:46.22  6:56.00  8:05.10  9:13.18
  6 Mengering, Daniel E       15 Rmsc-PV              8:51.73    9:21.50   13  
     1:06.08  2:15.19  3:24.39  4:36.08  5:48.60  7:03.20  8:11.79  9:21.50
  7 Mechak, Joey T            16 Rmsc-PV              9:07.81    9:22.26   12  
     1:06.79  2:17.14  3:28.22  4:38.88  5:50.19  7:01.64  8:12.70  9:22.26
  8 Wingert, Andrew S         16 Rmsc-PV              9:36.99    9:27.17   11  
     1:06.67  2:17.29  3:27.60  4:38.49  5:50.46  7:02.55  8:15.12  9:27.17
  9 Wisor, Kyle E             15 Rmsc-PV              9:37.20    9:34.18    9  
     1:06.86  2:20.24  3:33.88  4:47.21  6:00.05  7:12.33  8:25.27  9:34.18
 10 Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV             9:27.76    9:43.50    7  
     1:08.47  2:22.43  3:36.71  4:51.59  6:05.77  7:20.35  8:33.96  9:43.50
 11 Spring, Jonathan L        16 UN-TC-PV             9:30.79    9:44.75    6  
     1:06.53  2:19.15  3:33.72  4:47.82  6:01.65  7:15.87  8:30.72  9:44.75
 12 Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV              9:16.26    9:45.12    5  
     1:07.64  2:22.43  3:37.65  4:52.77  6:06.87  7:21.61  8:34.54  9:45.12
 13 Durazo, Bryan B           15 Snowbirds-PV        10:11.75    9:45.67    4  
     1:06.99  2:20.46  3:34.36  4:47.79  6:01.27  7:15.58  8:30.66  9:45.67
 14 Hepp, Christopher L       15 Rmsc-PV              9:17.84    9:50.40    3  
     1:08.38  2:22.60  3:37.29  4:52.27  6:07.47  7:23.32  8:37.08  9:50.40
 15 Vu, Stephen H             16 PM-PV                9:35.51    9:54.74    2  
     1:08.70  2:22.84  3:37.40  4:53.14  6:08.73  7:24.41  8:39.92  9:54.74
 16 Spencer, Brendan C        18 AAC-PV              10:05.60   10:07.01    1  
     1:08.65  2:24.15  3:40.69  4:58.18  6:16.20  7:34.16  8:51.97 10:07.01
 17 Dufresne, B. J. F         17 UN-VS-PV             9:26.69   10:12.02  
     1:04.37  2:16.55  3:33.60  4:52.38  6:13.10  7:34.12  8:53.77 10:12.02
 18 Jones, Scott B            15 PM-PV                9:47.63   10:20.80  
     1:09.39  2:26.77  3:46.18  5:05.74  6:25.30  7:44.57  9:03.97 10:20.80
 19 Bosco, Chris A            15 PM-PV               10:25.80   10:30.09  
     1:12.65  2:30.37  3:49.62  5:09.89  6:30.31  7:51.38  9:11.37 10:30.09
 20 Allen, Timothy J          16 AAC-PV              11:19.63   10:31.37  
     1:11.84  2:28.89  3:47.97  5:09.38  6:30.48  7:51.47  9:12.36 10:31.37
 21 Reydams, Vincent D        15 AAC-PV              10:26.60   10:49.03  
     1:12.73  2:32.33  3:54.21  5:17.02  6:38.87  8:02.99  9:26.15 10:49.03
 22 Spencer, Matt S           16 AAC-PV              11:30.60   11:17.58  
     1:15.65  2:41.31  4:07.27  5:35.26  7:03.97  8:31.29  9:55.94 11:17.58
 23 Campanella, Paul J        15 AAC-PV              12:15.60   11:23.27  
     1:21.60  2:50.06  4:16.31  5:43.56  7:10.67  8:37.87 10:03.07 11:23.27
 24 Garcia, Carlos A          15 UN-TC-PV            11:24.52   11:48.62  
     1:17.38  2:43.42  4:12.41  5:44.92  7:18.38  8:51.00 10:22.07 11:48.62
 -- Connor, Stephen D         15 PM-PV               10:31.35         NS  
 -- Siren, Patrick P          15 PM-PV                9:46.74        SCR  
 -- Wang, Luke C              16 Rmsc-PV              8:49.93        SCR  
 
Boys 15 & Over 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraft, David S            16 PM-PV               16:56.70   17:06.59   20  
  2 Koucheravy, Tom M         18 UN-VS-PV            17:22.06   17:21.46   17  
  3 McCorkle, Benjamin J      16 Snowbirds-PV        17:14.17   17:26.20   16  
  4 Matthews, Richard A       17 Cubu-PV             16:46.56   17:28.61   15  
  5 Diggs, Keith E            15 UN-TC-PV            17:25.52   17:35.04   14  
  6 Mechak, Joey T            16 Rmsc-PV             17:22.01   17:45.99   13  
  7 Wingert, Andrew S         16 Rmsc-PV             18:31.34   18:01.81   12  
  8 Wisor, Kyle E             15 Rmsc-PV             18:22.50   18:07.26   11  
  9 Fisher, Kevin J           19 Cubu-PV             17:00.11   18:17.14    9  
 10 Quase, Jake B             18 Cubu-PV             17:40.56   18:23.08    7  
 11 Hutchison, John K         16 Cubu-PV             18:03.21   18:35.46    6  
 12 Durazo, Bryan B           15 Snowbirds-PV        18:50.93   18:40.30    5  
 13 Quase, Joey M             16 Cubu-PV             17:51.76   18:46.87    4  
 14 Honigberg, Mike C         17 Cubu-PV             17:44.47   18:47.73    3  
 15 Santin, Daniel            20 Cubu-PV             18:13.25   18:48.93    2  
 16 Newmeyer, Ryan T          15 Cubu-PV             18:35.68   18:52.39    1  
 17 Hepp, Christopher L       15 Rmsc-PV             17:49.76   18:53.71  
 18 Dufresne, B. J. F         17 UN-VS-PV            17:51.69   18:57.34  
 19 Pool, Christopher D       15 Cubu-PV             18:12.45   18:59.56  
 20 Chandler, Tommy D         15 Cubu-PV             18:36.85   19:02.17  
 21 Galasso, Mike A           16 Cubu-PV             18:26.31   19:09.16  
 22 Quase, Josh R             18 Cubu-PV             17:45.87   19:12.76  
 23 Siren, Patrick P          15 PM-PV               18:43.61   19:20.96  
 24 Lyles, John P             16 Cubu-PV             18:40.95   19:22.46  
 25 McGee, Patrick S          15 UN-TC-PV            19:27.73   19:41.20  
 26 Whipkey, Sean P           15 UN-TC-PV            19:00.10   19:54.75  
 27 Kreitler, Robert M        15 PM-PV               21:09.20   20:30.60