Early Bird Long Course Invitational
Prince George Sports and Learning Complex
Landover, Maryland
May 3-4, 2003
PVC-03-52
Meet Results


Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV               24.77Y     28.64   20  
  2 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV               25.04Y     28.67   17  
  3 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV              25.60Y     28.87   16  
  4 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV          26.56Y     30.02   15  
  5 Galway, Laura A           16 Machine-PV             25.22Y     30.23   14  
  6 Selzer, Christine C       17 Rmsc-PV                25.91Y     30.40   13  
  7 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV           27.32Y     31.71   12  
  8 Jeffers, Christina M      15 Machine-PV             28.57Y     31.78   11  
  9 Wills, Meagan C           15 Curl-PV                28.04Y     31.80    9  
 10 Mannino, Ally A           15 UN-AV-PV               31.40      31.98    7  
 11 Grezeszak, Tatiana A      15 UN-AV-PV               32.65      32.42    6  
 12 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV                27.32      32.62    5  
 13 Astiz, Marisa A           17 H2oyas-PV              29.16Y     32.82    4  
 14 Bostwick, Dale H          17 UN-AV-PV               32.34      32.94    3  
 15 Paparsenos, Alexandra     16 Rmsc-PV                28.32Y     32.96    2  
 16 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV          28.78      33.03    1  
 17 Sologuren, Rumi R         15 Rmsc-PV                29.01Y     33.11  
 18 Wiedeman, Ruth L          15 FAST-PV                30.33Y     33.98  
 19 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV             29.89Y     34.71  
 20 Lucas, Lauren D           15 Curl-PV                30.69      34.90  
 21 Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV          33.28Y     37.81  
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV                31.33Y        NS  
 -- Lyons, Mary E             18 Snowbirds-PV           27.89Y        NS  
 -- Streckfuss, Jackie        17 HACC-PV                27.21Y        NS  
 -- Oudin, Chelsea A          19 MAC-NC                 30.00Y        NS  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV               26.76Y        NS  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV                26.29Y        NS  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV                27.09Y        NS  
 -- Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV               25.47Y        NS  
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV               25.10Y        NS  
 -- Gall, Sofia A             15 Rmsc-PV                30.16Y        NS  
 -- Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV                27.33Y        NS  
 -- Myers, Sarah M            17 Machine-PV             29.92Y        NS  
 -- Flader, Ellen J           16 Machine-PV             26.00Y        NS  
 -- Hubbard, Alex H           15 Machine-PV             26.64Y        NS  
 -- Toro, Annie G             17 OCCS-PV                28.12Y        NS  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV                26.69Y        NS  
 -- Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV                29.12Y        NS  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV                   NT         NS  
 -- Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV                30.78Y        NS  
 -- Yano, Juliana E           17 Rmsc-PV                26.57Y        NS  
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV                28.34Y        NS  
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV                53.46Y   1:01.71  
       30.46  1:01.71                                                      
  2 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV              54.25Y   1:01.97  
       30.41  1:01.97                                                      
  3 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV               54.22Y   1:02.12  
       30.29  1:02.12                                                      
  4 Galway, Laura A           16 Machine-PV             55.25Y   1:06.96  
       31.25  1:06.96                                                      
  5 McElwain, Maria N         15 UN-TC-PV               57.58Y   1:07.00  
       32.04  1:07.00                                                      
  6 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV          57.63Y   1:07.01  
       32.28  1:07.01                                                      
  7 Emr, Jackie J             15 TIBU-PV                57.99Y   1:07.99  
       32.50  1:07.99                                                      
  8 Ashley, Susanna E         17 UN-TC-PV               59.39Y   1:08.63  
       33.35  1:08.63                                                      
  9 Smith, Breanne L          22 UN-TC-PV               58.90Y   1:09.02  
       33.12  1:09.02                                                      
 10 Koerner, Eleanor L        16 TIBU-PV                57.83Y   1:09.30  
       33.62  1:09.30                                                      
 11 South, Raienne A          15 JFD-PV                 59.27Y   1:09.71  
       33.55  1:09.71                                                      
 12 Connolly, Brianne F       15 OCCS-PV                58.16Y   1:09.73  
       33.42  1:09.73                                                      
 13 Hoopengardner, Laura G    16 UN-TC-PV             1:03.09Y   1:10.76  
       34.24  1:10.76                                                      
 14 Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV                58.64Y   1:10.98  
       34.26  1:10.98                                                      
 15 O'Connor, Cassie A        15 Curl-PV                59.19Y   1:12.22  
       34.67  1:12.22                                                      
 16 Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV              1:02.45Y   1:12.29  
       35.12  1:12.29                                                      
 17 Dean, Kelsey S            15 Rmsc-PV                59.68Y   1:12.66  
       34.71  1:12.66                                                      
 18 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV         1:02.55Y   1:12.72  
       35.69  1:12.72                                                      
 19 Lyons, Mary E             18 Snowbirds-PV         1:02.55Y   1:13.19  
       35.89  1:13.19                                                      
 20 Mannino, Ally A           15 UN-AV-PV             1:08.16    1:13.65  
       36.09  1:13.65                                                      
 21 Astiz, Marisa A           17 H2oyas-PV                 NT    1:13.95  
       36.09  1:13.95                                                      
 22 Jeffers, Christina M      15 Machine-PV           1:03.57Y   1:14.04  
       34.79  1:14.04                                                      
 23 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV              1:00.45    1:14.07  
       36.00  1:14.07                                                      
 24 Paparsenos, Alexandra     16 Rmsc-PV              1:02.92Y   1:14.33  
       35.57  1:14.33                                                      
 25 Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV              1:07.86Y   1:18.74  
       37.78  1:18.74                                                      
 26 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV        1:03.20Y   1:19.65  
       37.07  1:19.65                                                      
 27 Erdene, Solongo           15 Rmsc-PV              1:17.93    1:19.70  
       38.30  1:19.70                                                      
 28 Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV        1:12.34Y   1:28.32  
       40.22  1:28.32                                                      
 -- Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              1:01.56Y        NS  
 -- Ostroski, Katelin M       16 HACC-PV              1:12.02Y       SCR  
 -- Streckfuss, Jackie        17 HACC-PV              1:04.44Y       SCR  
 -- Ferguson, Annie E         17 UN-TC-PV               56.67Y       SCR  
 -- Buki, Alison G            17 UN-TC-PV               57.23Y       SCR  
 -- Chuzi, Sarah E            17 UN-TC-PV               59.50Y       SCR  
 -- Lucas, Lauren D           15 Curl-PV              1:07.74        SCR  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV              1:00.29Y       SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV                59.39Y       SCR  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV               59.41Y       SCR  
 -- Porco, Katie              15 HACC-PV              1:06.19Y       SCR  
 -- Toro, Annie G             17 OCCS-PV              1:00.81Y       SCR  
 -- Gall, Sofia A             15 Rmsc-PV              1:08.94Y       SCR  
 -- Avesian, Carly A          15 Machine-PV             59.19Y       SCR  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV                59.41Y       SCR  
 -- Nie, Karen                15 Rmsc-PV              1:35.89        SCR  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV              1:30.72Y       SCR  
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV              1:02.40Y       SCR  
 -- Van, Eileen X             16 H2oyas-PV                 NT        SCR  
 -- Hubbard, Alex H           15 Machine-PV           1:00.08Y       SCR  
 -- Yano, Juliana E           17 Rmsc-PV              1:00.31Y       SCR  
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV            1:55.85Y   2:12.86   20  
       31.10  1:05.06  1:39.53  2:12.86                                    
  2 Parkhurst, Michelle N     15 Machine-PV           1:57.42Y   2:18.61   17  
       32.15  1:07.65  1:44.08  2:18.61                                    
  3 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV             2:01.21Y   2:18.76   16  
       30.97  1:06.35  1:42.88  2:18.76                                    
  4 Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV             1:59.02Y   2:20.13   15  
       31.70  1:06.65  1:43.88  2:20.13                                    
  5 Emr, Jackie J             15 TIBU-PV              2:06.63Y   2:25.79   14  
       33.84  1:10.25  1:48.43  2:25.79                                    
  6 Wills, Meagan C           15 Curl-PV              2:10.99Y   2:26.84   13  
       34.05  1:10.74  1:48.88  2:26.84                                    
  7 Selzer, Christine C       17 Rmsc-PV              2:05.56Y   2:27.42   12  
       34.26  1:11.45  1:49.94  2:27.42                                    
  8 Wiedeman, Ruth L          15 FAST-PV              2:16.99Y   2:35.29   11  
       36.90  1:16.80  1:56.72  2:35.29                                    
  9 Travis, Elli M            15 UN-TC-PV             2:08.69Y   2:38.06    9  
       35.97  1:16.46  1:57.23  2:38.06                                    
 10 Sologuren, Rumi R         15 Rmsc-PV              2:15.63Y   2:38.95    7  
       37.14  1:17.85  1:58.48  2:38.95                                    
 11 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV         2:17.41Y   2:42.36    6  
       37.80  1:18.40  2:01.02  2:42.36                                    
 12 Grezeszak, Tatiana A      15 UN-AV-PV             2:55.24    2:48.12    5  
       37.99  1:20.55  2:05.85  2:48.12                                    
 13 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV              2:24.14    2:54.66    4  
       39.45  1:24.87  2:11.10  2:54.66                                    
 14 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV        2:29.48Y   2:57.65    3  
       38.61  1:25.12  2:12.14  2:57.65                                    
 15 Lucas, Lauren D           15 Curl-PV              2:29.18    3:00.24    2  
       41.97  1:27.91  3:00.24                                             
 16 Erdene, Solongo           15 Rmsc-PV              2:54.01    3:04.58    1  
       41.75  1:29.41  2:19.75  3:04.58                                    
 17 Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV        2:50.67Y   3:05.49  
       39.82  1:26.76  2:17.05  3:05.49                                    
 -- Lyons, Mary E             18 Snowbirds-PV         2:24.61Y       SCR  
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV             1:59.29Y       SCR  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV             2:06.41Y       SCR  
 -- Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV             1:55.40Y       SCR  
 -- Hubbard, Alex H           15 Machine-PV           2:11.90Y       SCR  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV              3:35.62Y       SCR  
 -- Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              2:11.65Y       SCR  
 -- Gall, Sofia A             15 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV              2:08.01Y       SCR  
 -- Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              2:00.83Y       SCR  
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV              2:26.16Y       SCR  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV              2:09.42Y       SCR  
 -- Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV              2:17.78Y       SCR  
 -- Dean, Kelsey S            15 Rmsc-PV              2:08.53Y       SCR  
 -- Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV              2:23.08Y       SCR  
 -- Yano, Juliana E           17 Rmsc-PV              2:10.92Y       SCR  
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV              2:20.95Y       SCR  
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV            5:14.43Y   4:47.13  
       32.68  1:08.88  1:46.64  2:23.84  3:00.78  3:37.56  4:13.62  4:47.13
  2 Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV              5:23.26Y   5:01.76  
       35.12  1:14.58  1:54.07  2:33.62  3:12.73  3:50.86  4:29.21  5:01.76
  3 Reynolds, Sara P          16 UN-TC-PV             5:24.43Y   5:02.59  
       35.22  1:13.73  1:53.00  2:31.61  3:10.84  3:49.21  4:26.63  5:02.59
  4 Selzer, Christine C       17 Rmsc-PV              5:33.51Y   5:09.10  
       35.76  1:13.14  1:52.22  2:31.47  3:11.03  3:50.62  4:30.73  5:09.10
  5 Pool, Alexia S            17 Curl-PV              5:27.81Y   5:14.53  
       35.32  1:15.48  1:55.45  2:36.17  3:16.27  3:56.44  4:35.96  5:14.53
  6 Stephens, Melanie A       16 UN-TC-PV             5:34.26Y   5:15.50  
       36.09  1:15.94  1:56.16  2:36.71  3:16.91  3:57.18  4:36.76  5:15.50
  7 Wagner, Jaclyn S          22 HACC-PV              5:45.02Y   5:18.58  
       36.27  1:14.52  1:55.17  2:36.23  3:17.63  3:57.88  4:38.68  5:18.58
  8 South, Raienne A          15 JFD-PV                    NT    5:19.26  
       37.75  1:18.33  1:59.33  2:40.81  3:21.20  4:01.49  4:41.64  5:19.26
  9 Bates, Penny S            41 HACC-PV                   NT    5:19.28  
       36.74  1:17.26  1:57.45  2:38.24  3:18.50  3:59.59  4:39.86  5:19.28
 10 Sologuren, Rumi R         15 Rmsc-PV              6:00.09Y   5:34.39  
       37.88  1:19.42  2:02.59  2:45.82  3:29.73  4:12.34  4:55.24  5:34.39
 11 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV                NT    5:34.52  
       37.45  1:17.42  1:57.34  2:39.90  3:24.45  4:08.32  4:52.92  5:34.52
 12 Lalonde, Marianne B       16 TIBU-PV              6:13.13Y   5:34.53  
       37.78  1:20.01  2:02.96  2:46.27  3:29.55  4:12.87  4:54.85  5:34.53
 13 Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV              6:19.25Y   5:51.67  
       39.56  1:25.04  2:08.28  2:54.92  3:40.34  4:27.22  5:12.89  5:51.67
 14 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV         6:25.10Y   5:55.36  
       39.39  1:23.67  2:09.14  2:55.86  3:42.14  4:27.89  5:12.80  5:55.36
 -- O'Connor, Cassie A        15 Curl-PV              5:51.14Y        NS  
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV             5:32.57Y       SCR  
 -- Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV             5:15.43Y       SCR  
 -- Buki, Alison G            17 UN-TC-PV             6:08.49Y       SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV              5:45.26Y       SCR  
 -- Ferguson, Annie E         17 UN-TC-PV             5:14.30Y       SCR  
 -- Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV             5:23.80Y       SCR  
 -- Streckfuss, Jackie        17 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV              6:20.89Y       SCR  
 -- Parkhurst, Michelle N     15 Machine-PV                NT        SCR  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV                   NT        SCR  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV              6:07.39Y       SCR  
 -- McElwain, Maria N         15 UN-TC-PV             5:32.42Y       SCR  
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV               59.59Y   1:11.23  
       35.53  1:11.23                                                      
  2 Smith, Breanne L          22 UN-TC-PV             1:01.49Y   1:12.30  
       35.11  1:12.30                                                      
  3 McElwain, Maria N         15 UN-TC-PV             1:02.92Y   1:14.56  
       36.36  1:14.56                                                      
  4 Kotonias, Jennifer N      12 MSSC-PV              1:06.48Y   1:15.61  
       36.13  1:15.61                                                      
  5 Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV              1:06.05Y   1:15.79  
       37.82  1:15.79                                                      
  6 Reynolds, Sara P          16 UN-TC-PV             1:03.47Y   1:15.81  
       36.78  1:15.81                                                      
  7 Stephens, Melanie A       16 UN-TC-PV             1:18.99    1:17.72  
       37.89  1:17.72                                                      
  8 South, Raienne A          15 JFD-PV               1:08.76Y   1:18.59  
       38.08  1:18.59                                                      
  9 Connolly, Brianne F       15 OCCS-PV              1:07.28Y   1:18.77  
       38.86  1:18.77                                                      
 10 Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV              1:05.51Y   1:21.04  
       39.36  1:21.04                                                      
 11 Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              1:07.42Y   1:21.17  
       40.25  1:21.17                                                      
 12 Sullivan, Caroline L      15 UN-TC-PV             1:12.33Y   1:21.36  
       38.12  1:21.36                                                      
 13 Emr, Jackie J             15 TIBU-PV              1:08.76Y   1:21.84  
       40.37  1:21.84                                                      
 14 Jeffers, Christina M      15 Machine-PV           1:13.00Y   1:22.56  
       38.67  1:22.56                                                      
 15 Hoopengardner, Laura G    16 UN-TC-PV             1:07.63Y   1:22.86  
 16 Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV              1:13.01Y   1:23.14  
       40.43  1:23.14                                                      
 17 Wells, Ashley M           16 OCCS-PV              1:07.11Y   1:23.99  
       40.50  1:23.99                                                      
 18 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV         1:10.24Y   1:24.74  
       39.96  1:24.74                                                      
 19 O'Connor, Cassie A        15 Curl-PV              1:09.86Y   1:25.09  
       41.78  1:25.09                                                      
 20 Diamond, Gerri E          15 Rmsc-PV              1:13.56Y   1:25.99  
       41.86  1:25.99                                                      
 21 Sologuren, Rumi R         15 Rmsc-PV              1:10.87Y   1:27.05  
       43.01  1:27.05                                                      
 22 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV              1:13.79    1:29.22  
       44.04  1:29.22                                                      
 23 Astiz, Marisa A           17 H2oyas-PV            1:15.19Y   1:29.80  
 24 Lucas, Lauren D           15 Curl-PV              1:21.61    1:32.54  
       47.20  1:32.54                                                      
 25 Erdene, Solongo           15 Rmsc-PV              1:26.71    1:32.69  
       45.72  1:32.69                                                      
 -- Galway, Laura A           16 Machine-PV           1:05.95Y        NS  
 -- Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV        1:21.05Y        NS  
       48.66                                                               
 -- Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV             1:03.93Y       SCR  
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV             1:04.56Y       SCR  
 -- Ostroski, Katelin M       16 HACC-PV              1:16.71Y       SCR  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV              1:03.50Y       SCR  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV              1:12.34Y       SCR  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV             1:02.40Y       SCR  
 -- Nie, Karen                15 Rmsc-PV              1:40.45        SCR  
 -- Toro, Annie G             17 OCCS-PV              1:08.42Y       SCR  
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 -- Yano, Juliana E           17 Rmsc-PV              1:09.72Y       SCR  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV              2:17.12Y       SCR  
 -- Van, Eileen X             16 H2oyas-PV                 NT        SCR  
 -- Avesian, Carly A          15 Machine-PV           1:10.32Y       SCR  
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parkhurst, Michelle N     15 Machine-PV           2:03.45Y   2:31.35   20  
       36.38  1:15.40  1:55.37  2:31.35                                    
  2 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV            2:14.42Y   2:38.84   17  
       37.04  1:17.76  1:58.83  2:38.84                                    
  3 Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV              2:22.41Y   2:44.58   16  
       39.96  1:22.14  2:05.36  2:44.58                                    
  4 Sologuren, Rumi R         15 Rmsc-PV              2:33.00Y   3:02.93   15  
       42.63  1:29.54  2:16.81  3:02.93                                    
  5 Brannon, Alyse M          15 Snowbirds-PV         2:35.60Y   3:05.38   14  
       42.12  1:28.93  2:17.48  3:05.38                                    
  6 Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV             NT    3:35.33   13  
       50.02  1:45.27  2:42.22  3:35.33                                    
 -- Erdene, Solongo           15 Rmsc-PV                   NT         DQ  
       48.77           2:34.61       DQ                                    
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV              2:34.31Y       SCR  
 -- Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV              2:27.02Y       SCR  
 -- Cupido, Bess A            17 Rmsc-PV              2:36.64Y       SCR  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV             2:14.67Y       SCR  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV              2:20.71Y       SCR  
 -- Van, Eileen X             16 H2oyas-PV                 NT        SCR  
 -- Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              2:26.35Y       SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV              2:26.37Y       SCR  
 -- Hubbard, Alex H           15 Machine-PV           2:19.24Y       SCR  
 -- Wells, Ashley M           16 OCCS-PV              2:26.87Y       SCR  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV                   NT        SCR  
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV        1:07.15Y   1:19.79  
       38.62  1:19.79                                                      
  2 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV             1:09.61Y   1:20.32  
       38.72  1:20.32                                                      
  3 Flader, Ellen J           16 Machine-PV           1:07.49Y   1:21.49  
       38.67  1:21.49                                                      
  4 Robinson, Alison D        15 HACC-PV              1:14.28Y   1:24.23  
       39.68  1:24.23                                                      
  5 Lyons, Mary E             18 Snowbirds-PV         1:15.82Y   1:26.52  
       39.91  1:26.52                                                      
  6 Hoopengardner, Laura G    16 UN-TC-PV             1:13.69Y   1:27.26  
       39.89  1:27.26                                                      
  7 Kotonias, Jennifer N      12 MSSC-PV              1:14.13Y   1:27.43  
       41.10  1:27.43                                                      
  8 Sullivan, Caroline L      15 UN-TC-PV             1:16.21Y   1:28.82  
       42.82  1:28.82                                                      
  9 Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              1:13.90Y   1:29.73  
       42.52  1:29.73                                                      
 10 Arnold, Malisa            16 Rmsc-PV              1:16.36Y   1:30.24  
       43.41  1:30.24                                                      
 11 Stephens, Melanie A       16 UN-TC-PV             1:17.95Y   1:30.56  
       42.71  1:30.56                                                      
 12 Bates, Penny S            41 HACC-PV              1:20.33Y   1:32.36  
       44.70  1:32.36                                                      
 13 Dean, Kelsey S            15 Rmsc-PV              1:19.53Y   1:32.67  
       43.08  1:32.67                                                      
 14 Reynolds, Sara P          16 UN-TC-PV             1:17.17Y   1:34.01  
       44.83  1:34.01                                                      
 15 Diamond, Gerri E          15 Rmsc-PV              1:20.82Y   1:34.28  
       45.02  1:34.28                                                      
 16 Mannino, Ally A           15 UN-AV-PV             1:26.12    1:35.23  
       45.23  1:35.23                                                      
 17 Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV              1:19.31Y   1:35.83  
       45.34  1:35.83                                                      
 18 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV        1:24.29Y   1:37.11  
       46.52  1:37.11                                                      
 19 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV           1:23.94Y   1:37.31  
       45.73  1:37.31                                                      
 20 Parkhurst, Michelle N     15 Machine-PV           1:19.61Y   1:37.50  
       47.10  1:37.50                                                      
 21 Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV              1:21.57Y   1:38.10  
       46.67  1:38.10                                                      
 22 Paparsenos, Alexandra     16 Rmsc-PV              1:19.67Y   1:40.52  
       45.89  1:40.52                                                      
 -- Verillo, Jessica L        17 HACC-PV              1:16.69Y       SCR  
 -- Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV             1:11.77Y       SCR  
 -- Porco, Katie              15 HACC-PV              1:33.79Y       SCR  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV              1:07.68Y       SCR  
 -- Myers, Sarah M            17 Machine-PV           1:13.96Y       SCR  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV              1:17.62Y       SCR  
 -- Payton, Ama               16 DCPR-PV              2:20.02Y       SCR  
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV             2:29.56Y   2:51.37   20  
       39.56  1:23.34  2:07.19  2:51.37                                    
  2 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV        2:28.89Y   2:53.50   17  
       41.45  1:26.11  2:10.40  2:53.50                                    
  3 Kotonias, Jennifer N      12 MSSC-PV              2:40.96Y   3:02.73   16  
       41.86  1:27.63  2:15.46  3:02.73                                    
  4 Nakazawa, Andrea          17 UN-TC-PV             2:52.64Y   3:13.43   15  
       41.44  1:30.08  2:20.71  3:13.43                                    
  5 Bostwick, Dale H          17 UN-AV-PV             3:05.71    3:17.83   14  
       43.89  1:33.95  2:26.69  3:17.83                                    
  6 Mannino, Ally A           15 UN-AV-PV             3:12.89    3:33.94   13  
       48.06  1:43.51  2:40.10  3:33.94                                    
  7 Travis, Elli M            15 UN-TC-PV             2:57.41Y   3:34.68   12  
       46.21  1:41.57  2:38.04  3:34.68                                    
  8 Paparsenos, Alexandra     16 Rmsc-PV              2:54.17Y   3:37.06   11  
       48.13  1:42.12  2:39.70  3:37.06                                    
 -- Stephens, Melanie A       16 UN-TC-PV             2:45.57Y       SCR  
 -- Myers, Sarah M            17 Machine-PV           2:51.70Y       SCR  
 -- Flader, Ellen J           16 Machine-PV           2:27.53Y       SCR  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV              2:28.89Y       SCR  
 -- Robinson, Alison D        15 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV              2:44.83Y       SCR  
 -- Lyons, Mary E             18 Snowbirds-PV         2:45.99Y       SCR  
 -- Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV              2:56.19Y       SCR  
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV        1:08.70    1:10.07   20  
       32.68  1:10.07                                                      
  2 Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV              1:00.12Y   1:12.48   17  
       34.65  1:12.48                                                      
  3 Wills, Meagan C           15 Curl-PV              1:07.66Y   1:19.02   16  
       37.38  1:19.02                                                      
  4 Lalonde, Marianne B       16 TIBU-PV              1:13.00Y   1:23.01   15  
       37.63  1:23.01                                                      
  5 Wiedeman, Ruth L          15 FAST-PV              1:14.49Y   1:26.97   14  
       40.58  1:26.97                                                      
  6 Grezeszak, Tatiana A      15 UN-AV-PV             1:21.34    1:27.61   13  
       40.29  1:27.61                                                      
  7 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV           1:14.10Y   1:28.38   12  
       40.01  1:28.38                                                      
  8 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV              1:17.92    1:30.15   11  
       40.93  1:30.15                                                      
  9 Galway, Laura A           16 Machine-PV                NT    1:30.42    9  
       37.97  1:30.42                                                      
 10 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV        1:22.50Y   1:37.35    7  
       41.99  1:37.35                                                      
 -- Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              1:07.94Y       SCR  
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV             1:08.59Y       SCR  
 -- Oudin, Chelsea A          19 MAC-NC               1:10.00Y       SCR  
 -- Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV               58.22Y       SCR  
 -- Beckett, Katie L          15 Curl-PV              1:05.76Y       SCR  
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV              1:14.07Y       SCR  
 -- Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              1:03.16Y       SCR  
 -- Southard, Lauren V        16 Curl-PV              1:15.22Y       SCR  
 -- Schomp, Kristyn L         15 OCCS-PV              1:04.74Y       SCR  
 -- Toro, Annie G             17 OCCS-PV              1:05.78Y       SCR  
 -- Wells, Ashley M           16 OCCS-PV              1:07.50Y       SCR  
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chuzi, Sarah E            17 UN-TC-PV             2:19.19Y   2:40.97  
       36.61  1:17.14  1:59.20  2:40.97                                    
  2 Ashley, Susanna E         17 UN-TC-PV             2:16.73Y   2:41.19  
       35.55  1:16.04  1:58.26  2:41.19                                    
  3 Pool, Alexia S            17 Curl-PV              2:16.33Y   2:50.94  
       36.73  1:20.20  2:05.84  2:50.94                                    
  4 Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              2:30.16Y   2:55.89  
       37.49  1:19.84  2:05.77  2:55.89                                    
  5 Koerner, Eleanor L        16 TIBU-PV                   NT    3:03.81  
       39.35  1:25.48  2:13.81  3:03.81                                    
  6 Lalonde, Marianne B       16 TIBU-PV              2:49.97Y   3:13.20  
       41.06  1:30.73  2:21.50  3:13.20                                    
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV              2:57.44Y        NS  
 -- Wells, Ashley M           16 OCCS-PV              2:35.14Y        NS  
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         15 UN-TC-PV             2:14.39Y   2:31.26  
       34.11  1:15.35  1:57.48  2:31.26                                    
  2 Yurechko, Christine H     16 UN-TC-PV             2:10.50Y   2:32.97  
       32.81  1:11.23  1:58.00  2:32.97                                    
  3 Flader, Ellen J           16 Machine-PV           2:10.72Y   2:35.47  
       33.36  1:14.09  1:57.54  2:35.47                                    
  4 Parkhurst, Michelle N     15 Machine-PV           2:14.20Y   2:37.22  
       35.95  1:13.37  2:04.34  2:37.22                                    
  5 Brofft, Rebecca E         15 Unattached-PV        2:14.76Y   2:37.94  
       34.06  1:15.70  2:00.70  2:37.94                                    
  6 Falcone, Marina X         15 H2oyas-PV            2:26.74Y   2:38.54  
       32.89  1:14.59  2:03.64  2:38.54                                    
  7 Ashley, Susanna E         17 UN-TC-PV             2:21.28Y   2:44.13  
       34.19  1:17.22  2:05.23  2:44.13                                    
  8 Chuzi, Sarah E            17 UN-TC-PV             2:23.22Y   2:45.15  
       35.33  1:18.32  2:07.99  2:45.15                                    
  9 Pool, Alexia S            17 Curl-PV              2:16.61Y   2:45.47  
       34.89  1:19.30  2:07.84  2:45.47                                    
 10 Wagner, Jaclyn S          22 HACC-PV              2:27.90Y   2:47.90  
       36.00  1:18.06  2:08.66  2:47.90                                    
 11 Morris, Jennifer L        16 Curl-PV              2:21.22Y   2:47.94  
       37.13  1:21.38  2:10.15  2:47.94                                    
 12 Selzer, Christine C       17 Rmsc-PV              2:26.04Y   2:48.86  
       38.10  1:21.78  2:10.77  2:48.86                                    
 13 Bates, Penny S            41 HACC-PV              2:31.01Y   2:52.15  
       36.73  1:23.75  2:13.79  2:52.15                                    
 14 Galway, Laura A           16 Machine-PV           2:34.49Y   2:52.57  
       36.10  1:21.15  2:12.99  2:52.57                                    
 15 Connolly, Brianne F       15 OCCS-PV              2:27.09Y   2:52.92  
       35.95  1:21.18  2:14.07  2:52.92                                    
 16 Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              2:28.10Y   2:53.08  
       36.28  1:19.53  2:12.64  2:53.08                                    
 17 Arnold, Malisa            16 Rmsc-PV              2:25.88Y   2:53.24  
       37.31  1:20.88  2:12.77  2:53.24                                    
 18 Dean, Kelsey S            15 Rmsc-PV              2:29.15Y   2:53.57  
       38.71  1:25.12  2:14.32  2:53.57                                    
 19 Koerner, Eleanor L        16 TIBU-PV              2:28.70Y   2:56.50  
       36.61  1:22.77  2:16.59  2:56.50                                    
 20 Emr, Jackie J             15 TIBU-PV              2:33.09Y   2:56.66  
       37.67  1:21.90  2:16.45  2:56.66                                    
 21 Lalonde, Marianne B       16 TIBU-PV              2:40.44Y   2:58.52  
       38.73  1:25.95  2:18.93  2:58.52                                    
 22 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV           2:36.55Y   2:58.62  
       38.59  1:27.10  2:17.46  2:58.62                                    
 23 Diamond, Gerri E          15 Rmsc-PV              2:34.56Y   2:59.14  
       40.29  1:25.87  2:19.20  2:59.14                                    
 24 Baylor, Yolanda D         15 Curl-PV              2:40.14    3:04.22  
       41.44  1:30.66  2:23.37  3:04.22                                    
 25 Baris, Tara Z             15 Rmsc-PV              2:39.06Y   3:05.31  
       39.31  1:29.07  2:21.72  3:05.31                                    
 26 Russell, Stacey A         15 Team Elite-PV        2:51.60Y   3:21.48  
       43.05  1:36.82  2:34.26  3:21.48                                    
 27 Jones, Shara N            15 Team Elite-PV        2:41.62Y   3:25.39  
       44.02  1:41.86  2:36.54  3:25.39                                    
 -- Kuhn, EB N                15 UN-TC-PV             2:31.61Y       SCR  
 -- Ferguson, Annie E         17 UN-TC-PV             2:17.62Y       SCR  
 -- Buki, Alison G            17 UN-TC-PV             2:27.35Y       SCR  
 -- Crow, Shelley A           16 Curl-PV              2:45.02Y       SCR  
 -- Bettinger, Amanda N       16 Rmsc-PV              2:40.65Y       SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV              2:25.19Y       SCR  
 -- Nakazawa, Kelly           15 UN-TC-PV             2:27.68Y       SCR  
 -- Gall, Sofia A             15 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 -- Myers, Sarah M            17 Machine-PV           2:31.37Y       SCR  
 -- Hubbard, Alex H           15 Machine-PV           2:29.20Y       SCR  
 -- Avesian, Carly A          15 Machine-PV           2:30.37Y       SCR  
 -- Van, Eileen X             16 H2oyas-PV                 NT        SCR  
 -- Porco, Katie              15 HACC-PV              2:46.53Y       SCR  
 -- Gibeily, Evie M           15 Rmsc-PV              2:26.10Y       SCR  
 
Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Jennifer N      12 MSSC-PV              4:46.43Y   5:25.54   20  
                16.57    33.97  2:38.65  3:25.35  4:12.42  4:50.39  5:25.54
  2 Bostwick, Dale H          17 UN-AV-PV             6:01.22    6:16.78   17  
       39.35  1:31.41  2:22.17  3:09.55  4:01.74  4:53.26  5:37.09  6:16.78
  3 Travis, Elli M            15 UN-TC-PV             5:16.65Y   6:17.03   16  
       38.36  1:26.63  2:14.41  3:00.27  3:55.93  4:51.77  5:35.17  6:17.03
  4 Lalonde, Marianne B       16 TIBU-PV              5:40.47Y   6:18.14   15  
       42.24  1:29.99  2:19.23  3:06.98  4:02.15  4:56.61  5:38.62  6:18.14
  5 Stiles, Michelle N        15 Machine-PV           5:40.60Y   6:27.69   14  
       41.11  1:31.81  2:23.76  3:15.66  4:07.64  5:01.11  5:45.05  6:27.69
 -- Sanderson, Kaitlin E      15 Rmsc-PV              5:11.78Y       SCR  
 -- Dufek, Claire E           15 Curl-PV              5:03.45Y       SCR  
 -- Cunningham, Kristin G     15 Curl-PV              5:00.06Y       SCR  
 -- Flader, Ellen J           16 Machine-PV           4:38.87Y       SCR  
 -- Van, Eileen X             16 H2oyas-PV                 NT        SCR