Early Bird Long Course Invitational
Prince George Sports and Learning Complex
Landover, Maryland
May 3-4, 2003
PVC-03-52
Meet Results


Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burke, Ryan               17 TIBU-PV                24.70Y     26.41   20  
  2 Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV              24.45Y     27.07   17  
  3 Revzin, Barry E           17 JFD-PV                 23.29      27.26   15.5
  3 Enterline, Mark A         17 Machine-PV             23.60Y     27.26   15.5
  5 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV          23.26Y     27.54   14  
  6 Hickman, John A           15 Curl-PV                24.50Y     27.74   13  
  7 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV          23.24Y     27.77   11.5
  7 Wiedeman, Luke D          17 FAST-PV                24.31Y     27.77   11.5
  9 Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV               24.75Y     27.89    9  
 10 Frames, Steven C          16 UN-TC-PV               24.36Y     28.08    7  
 11 Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV          26.37Y     28.22    6  
 12 Sundeen, Kevin M          16 H2oyas-PV                 NT      28.38    5  
 13 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV                25.60Y     29.82    4  
 14 Callahan, Sean P          15 Machine-PV             25.74Y     29.83    3  
 15 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV                26.24Y     29.99    2  
 16 Greenfield, Gary C        16 Team Elite-PV          27.57Y     30.16    1  
 17 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV                26.09Y     30.35  
 18 Garcia, Carlos A          15 UN-TC-PV               27.08Y     30.48  
 19 Lehat, Leo V              17 Unattached-PV          26.93Y     30.52  
 20 Strong, John D            16 Curl-PV                27.10      30.63  
 21 Sessums, Jon T            16 Rmsc-PV                27.49Y     30.69  
 22 McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV               30.83      31.05  
 23 Brown, Ryan               16 Team Elite-PV             NT      33.93  
 24 Powell, Douglas E         53 YORK-PV                32.97      36.51  
 25 Knoblach, John J          17 TNT-PV                 34.67Y     38.14  
 -- Gullickson, John M        20 Unattached-PV          35.00         NS  
 -- Chambers, Christopher J   16 Curl-PV                23.18         NS  
 -- Wilson-El, Brandan J      17 Curl-PV                23.46         NS  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV             23.67Y        NS  
 -- Martinez, Carlos A        17 HACC-PV                24.03Y        NS  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV                23.39Y        NS  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV                24.69Y        NS  
 -- Boyd, Tim L               32 Curl-PV                24.70         NS  
 -- Muresan, Horatiu          18 JFD-PV                 24.74         NS  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV                23.05Y        NS  
 -- Blair, Brad J             16 OCCS-PV                23.93Y        NS  
 -- Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV                28.54         NS  
 -- Chauvin, Matthew G        15 Machine-PV                NT         NS  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV             24.33Y        NS  
 -- Williamson, Paul F        20 Machine-PV                NT         NS  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV                25.10Y       SCR  
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Tim L               32 Curl-PV                52.96      55.03  
       26.44    55.03                                                      
  2 Diggs, Keith E            15 UN-TC-PV               50.40Y     58.80  
       29.05    58.80                                                      
  3 Walsh, Kevin L            20 H2oyas-PV                 NT      58.97  
       28.40    58.97                                                      
  4 Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV              52.38Y     59.43  
       28.02    59.43                                                      
  5 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV                52.56Y     59.46  
       28.94    59.46                                                      
  6 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV                50.78Y   1:00.41  
       29.03  1:00.41                                                      
  7 Wilson-El, Brandan J      17 Curl-PV                51.87    1:00.58  
       27.55  1:00.58                                                      
  8 Enterline, Mark A         17 Machine-PV             51.27Y   1:00.95  
       28.63  1:00.95                                                      
  9 Chambers, Christopher J   16 Curl-PV                50.56    1:01.00  
       27.50  1:01.00                                                      
 10 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                52.64Y   1:01.51  
       29.90  1:01.51                                                      
 11 Hickman, John A           15 Curl-PV                56.19Y   1:02.62  
 12 Martinez, Carlos A        17 HACC-PV                53.09Y   1:02.63  
       30.07  1:02.63                                                      
 13 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV          52.97Y   1:03.60  
       29.28  1:03.60                                                      
 14 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV                55.01Y   1:03.86  
       30.93  1:03.86                                                      
 15 Blair, Brad J             16 OCCS-PV                52.97Y   1:03.92  
       29.87  1:03.92                                                      
 16 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV          53.61Y   1:04.51  
       30.90  1:04.51                                                      
 17 Policarpio, Victor V      16 MSSC-PV                54.97Y   1:05.09  
       30.53  1:05.09                                                      
 18 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV                56.90Y   1:05.88  
       31.54  1:05.88                                                      
 19 Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV          57.64Y   1:05.92  
       31.04  1:05.92                                                      
 20 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV                57.29Y   1:06.37  
       31.84  1:06.37                                                      
 21 Greenfield, Gary C        16 Team Elite-PV        1:00.31Y   1:08.49  
       32.97  1:08.49                                                      
 22 Callahan, Sean P          15 Machine-PV             56.39Y   1:08.78  
       32.35  1:08.78                                                      
 23 Gullickson, John M        20 Unattached-PV        1:15.00    1:12.55  
       33.84  1:12.55                                                      
 24 Strong, John D            16 Curl-PV              1:03.64    1:16.01  
       35.05  1:16.01                                                      
 25 Morel, Orlando M          15 Rmsc-PV              1:21.79    1:22.52  
       39.17  1:22.52                                                      
 -- Sundeen, Kevin M          16 H2oyas-PV              56.58Y        NS  
 -- Burke, Ryan               17 TIBU-PV                   NT         NS  
 -- Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV               51.13Y       SCR  
 -- Cureton, Patrick C        18 UN-TC-PV               51.25Y       SCR  
 -- McGee, Patrick S          15 UN-TC-PV               53.51Y       SCR  
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV                50.69Y       SCR  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV             54.11Y       SCR  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV                54.94Y       SCR  
 -- Klinker, Kevin            17 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV                56.77Y       SCR  
 -- Chauvin, Matthew G        15 Machine-PV             58.57Y       SCR  
 -- Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV              1:02.34        SCR  
 -- Solomon, Ben D            16 Rmsc-PV                52.78Y       SCR  
 -- Brown, Ryan               16 Team Elite-PV             NT        SCR  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV                51.55Y       SCR  
 -- Sessums, Jon T            16 Rmsc-PV                58.52Y       SCR  
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boyd, Tim L               32 Curl-PV              1:47.00Y   2:03.43   20  
       28.63    59.55  1:31.97  2:03.43                                    
  2 Kim, Ryan X               17 H2oyas-PV            1:49.61Y   2:04.05   17  
       29.12  1:00.71  1:32.71  2:04.05                                    
  3 Walsh, Kevin L            20 H2oyas-PV                 NT    2:11.31   16  
       29.34  1:02.29  1:37.10  2:11.31                                    
  4 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:50.92Y   2:12.30   15  
       30.43  1:04.27  1:39.16  2:12.30                                    
  5 Sturke, Peter M           17 UN-AV-PV             2:10.39    2:12.39   14  
       30.57  1:04.01  1:39.00  2:12.39                                    
  6 Revzin, Barry E           17 JFD-PV               1:58.69    2:13.09   13  
       30.03  1:02.89  1:38.27  2:13.09                                    
  7 Wiedeman, Luke D          17 FAST-PV              1:54.38Y   2:13.22   12  
       30.90  1:04.03  1:39.39  2:13.22                                    
  8 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:00.31Y   2:15.43   11  
       32.08  1:06.46  1:42.12  2:15.43                                    
  9 Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV            1:59.53Y   2:15.90    9  
       31.27  1:06.82  1:41.32  2:15.90                                    
 10 Quase, Joey M             16 Curl-PV              1:57.25Y   2:16.41    7  
       31.49  1:06.04  1:41.17  2:16.41                                    
 11 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV              1:58.42Y   2:16.49    6  
       32.51  1:06.64  1:42.49  2:16.49                                    
 12 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV              2:02.02Y   2:17.81    5  
       31.11  1:07.36  1:43.90  2:17.81                                    
 13 Enterline, Mark A         17 Machine-PV           2:02.44Y   2:18.13    4  
       30.75  1:05.69  1:41.84  2:18.13                                    
 14 Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV              2:17.84    2:18.27    3  
       30.83  1:05.61  1:41.89  2:18.27                                    
 15 Fifer, Matt S             15 HACC-PV              1:56.28Y   2:18.67    2  
       30.90  1:06.28  1:43.28  2:18.67                                    
 16 Frames, Steven C          16 UN-TC-PV             1:53.88Y   2:19.26    1  
       31.77  1:06.91  1:43.41  2:19.26                                    
 17 Hickman, John A           15 Curl-PV              2:04.37Y   2:20.21  
       31.27  1:06.42  1:43.50  2:20.21                                    
 18 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              1:55.28Y   2:21.28  
       32.72  1:09.52  1:45.68  2:21.28                                    
 19 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV              2:03.50Y   2:24.34  
       32.24  1:08.76  1:46.77  2:24.34                                    
 20 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              2:07.08Y   2:26.61  
       33.91  1:11.62  1:49.33  2:26.61                                    
 21 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV        2:01.55Y   2:27.62  
       32.46  1:08.16  1:47.51  2:27.62                                    
 22 Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV        2:10.48Y   2:28.33  
       31.29  1:10.48  1:49.47  2:28.33                                    
 23 Lippincott, Kevin M       15 TNT-PV               2:07.00Y   2:28.87  
       32.93  1:10.96  1:50.89  2:28.87                                    
 24 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV        2:01.37Y   2:30.12  
       31.55  1:08.43  1:47.77  2:30.12                                    
 25 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           2:06.40Y   2:33.16  
       34.86  1:13.42  1:53.03  2:33.16                                    
 26 Greenfield, Gary C        16 Team Elite-PV        2:13.56Y   2:37.93  
       33.07  1:11.80  1:54.14  2:37.93                                    
 27 Garcia, Carlos A          15 UN-TC-PV             2:16.88Y   2:41.62  
       34.78  1:15.51  1:59.50  2:41.62                                    
 28 Knoblach, John J          17 TNT-PV               2:41.53Y   3:01.47  
       41.75  1:28.22  2:14.78  3:01.47                                    
 29 Brown, Ryan               16 Team Elite-PV             NT    3:14.58  
       40.52  1:28.95  2:20.60  3:14.58                                    
 -- Chambers, Christopher J   16 Curl-PV              1:56.48         NS  
 -- McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV             2:45.79        SCR  
 -- Walton, Kevin C           16 OCCS-PV              2:04.76Y       SCR  
 -- Blair, Brad J             16 OCCS-PV              1:58.54Y       SCR  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV              2:04.44Y       SCR  
 -- Martinez, Carlos A        17 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV              1:57.10Y       SCR  
 -- Solomon, Ben D            16 Rmsc-PV              1:56.02Y       SCR  
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV              1:49.97Y       SCR  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:00.26Y       SCR  
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin J           19 Curl-PV              4:47.56Y   4:23.88  
       29.78  1:02.28  1:35.81  2:09.17  2:43.04  3:17.24  3:51.30  4:23.88
  2 Pool, Christopher D       15 Curl-PV              4:57.04Y   4:34.75  
       30.02  1:03.96  1:39.11  2:14.98  2:48.89  3:25.33  4:00.17  4:34.75
  3 Foley, Chris J            16 Curl-PV              5:01.42Y   4:38.27  
       31.09  1:05.04  1:40.07  2:15.28  2:51.03  3:27.04  4:03.24  4:38.27
  4 Quase, Joey M             16 Curl-PV              5:04.87Y   4:45.05  
       31.81  1:07.29  1:43.27  2:19.95  2:56.42  3:33.20  4:09.46  4:45.05
  5 Connolly, Arlen M         16 OCCS-PV              5:06.14Y   4:46.95  
       31.17  1:06.92  1:43.53  2:20.75  2:56.72  3:33.81  4:10.66  4:46.95
  6 Fifer, Matt S             15 HACC-PV              5:09.02Y   4:58.50  
       32.94  1:09.47  1:47.68  2:26.10  3:04.00  3:42.52  4:21.37  4:58.50
  7 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV              5:23.02Y   4:59.56  
       32.07  1:09.55  1:46.93  2:26.19  3:04.82  3:43.89  4:23.53  4:59.56
  8 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              5:30.87Y   5:00.02  
       34.63  1:12.18  1:50.99  2:29.53  3:08.16  3:46.65  4:24.55  5:00.02
  9 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV              5:39.78Y   5:01.64  
       36.51  1:15.17  1:52.97  2:30.56  3:08.52  3:47.62  4:24.78  5:01.64
 10 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              5:43.69Y   5:20.65  
       36.09  1:15.40  1:56.77  2:38.14  3:19.07  4:00.32  4:42.02  5:20.65
 11 Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV                 NT    5:22.11  
       35.34  1:16.54  1:58.34  2:40.37  3:19.62  3:59.35  4:41.02  5:22.11
 -- Spring, Jonathan L        15 UN-TC-PV             5:05.83Y        NS  
 -- Walton, Kevin C           16 OCCS-PV              5:37.97Y       SCR  
 -- Frames, Steven C          16 UN-TC-PV             5:13.33Y       SCR  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV              5:02.44Y       SCR  
 -- McGee, Patrick S          15 UN-TC-PV             5:31.94Y       SCR  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              5:44.68Y       SCR  
 -- Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              5:12.33Y       SCR  
 -- Hickman, John A           15 Curl-PV              6:10.15Y       SCR  
 -- Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV             4:54.69Y       SCR  
 -- Lippincott, Kevin M       15 TNT-PV               5:49.72Y       SCR  
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foley, Chris J            16 Curl-PV                55.36Y   1:04.65  
       30.70  1:04.65                                                      
  2 Frantz, Scott S           15 Machine-PV             58.27Y   1:06.77  
       32.39  1:06.77                                                      
  3 Walsh, Kevin L            20 H2oyas-PV                 NT    1:06.81  
       33.11  1:06.81                                                      
  4 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                55.87Y   1:06.89  
       32.64  1:06.89                                                      
  5 Pool, Christopher D       15 Curl-PV                59.30Y   1:08.41  
       33.34  1:08.41                                                      
  6 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV                58.69Y   1:09.02  
       33.22  1:09.02                                                      
  7 Spring, Jonathan L        15 UN-TC-PV             1:01.78Y   1:11.75  
       35.44  1:11.75                                                      
  8 Policarpio, Victor V      16 MSSC-PV              1:07.69Y   1:16.49  
       37.49  1:16.49                                                      
  9 Hickman, John A           15 Curl-PV              1:04.69Y   1:17.71  
       38.43  1:17.71                                                      
 10 Sundeen, Kevin M          16 H2oyas-PV            1:06.44Y   1:17.73  
       38.52  1:17.73                                                      
 11 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV              1:04.19Y   1:17.98  
       37.10  1:17.98                                                      
 12 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           1:05.62Y   1:19.87  
       39.58  1:19.87                                                      
 13 Martinez, Carlos A        17 HACC-PV              1:06.46Y   1:21.41  
       39.52  1:21.41                                                      
 14 Blair, Brad J             16 OCCS-PV              1:02.96Y   1:22.01  
       40.98  1:22.01                                                      
 15 Gullickson, John M        20 Unattached-PV        1:20.00    1:22.59  
       39.27  1:22.59                                                      
 16 Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV             NT    1:23.31  
 17 Morel, Orlando M          15 Rmsc-PV              1:33.72    1:34.71  
 18 Knoblach, John J          17 TNT-PV               1:23.05Y   1:42.05  
       50.78  1:42.05                                                      
 -- Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              1:10.49Y        DQ  
       39.28       DQ                                                      
 -- McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV             1:17.17         DQ  
       38.20       DQ                                                      
 -- McGee, Patrick S          15 UN-TC-PV             1:04.83Y       SCR  
 -- Frames, Steven C          16 UN-TC-PV             1:04.10Y       SCR  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV              1:09.86Y       SCR  
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV                57.00Y       SCR  
 -- Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV              1:18.10        SCR  
 -- Brown, Ryan               16 Team Elite-PV             NT        SCR  
 -- Enterline, Mark A         17 Machine-PV           1:01.36Y       SCR  
 -- Cureton, Patrick C        18 UN-TC-PV               57.84Y       SCR  
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:59.85Y   2:25.35   20  
       33.56  1:10.19  1:48.21  2:25.35                                    
  2 Walsh, Kevin L            20 H2oyas-PV                 NT    2:26.90   17  
       35.29  1:12.65  1:50.58  2:26.90                                    
  3 Pool, Christopher D       15 Curl-PV              2:08.16Y   2:29.38   16  
       35.70  1:14.42  1:52.04  2:29.38                                    
  4 Revzin, Barry E           17 JFD-PV               2:11.26    2:35.31   15  
       36.58  1:15.64  1:55.84  2:35.31                                    
  5 Frantz, Scott S           15 Machine-PV           2:11.63Y   2:36.81   14  
       36.48  1:17.14  1:59.10  2:36.81                                    
  6 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV              2:14.99Y   2:40.74   13  
       36.29  1:17.26  1:59.44  2:40.74                                    
  7 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV              2:16.44Y   2:43.31   12  
       39.57  1:20.00  2:02.03  2:43.31                                    
  8 Wiedeman, Luke D          17 FAST-PV              2:21.00Y   2:47.57   11  
       38.67  1:21.72  2:04.06  2:47.57                                    
  9 Lippincott, Kevin M       15 TNT-PV               2:22.60Y   2:48.83    9  
       39.74           2:06.20  2:48.83                                    
 10 Gullickson, John M        20 Unattached-PV        3:00.00    2:58.62    7  
       42.23  1:27.26  2:13.51  2:58.62                                    
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV              2:01.99Y       SCR  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV           2:15.93Y       SCR  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              2:36.25Y       SCR  
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin J           19 Curl-PV              1:02.89Y   1:16.93  
  2 Connolly, Arlen M         16 OCCS-PV              1:06.50Y   1:18.10  
  3 Strong, John D            16 Curl-PV              1:12.30    1:18.76  
  4 Fifer, Matt S             15 HACC-PV              1:06.66Y   1:19.02  
  5 Diggs, Keith E            15 UN-TC-PV             1:09.21Y   1:19.23  
  6 Williamson, Paul F        20 Machine-PV           1:09.43Y   1:19.63  
  7 Policarpio, Victor V      16 MSSC-PV              1:11.17Y   1:20.42  
  8 Chambers, Christopher J   16 Curl-PV              1:09.30    1:22.14  
  9 Foley, Chris J            16 Curl-PV              1:07.21Y   1:22.71  
 10 McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV             1:18.78    1:22.85  
 11 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              1:10.18Y   1:23.02  
 12 Pool, Christopher D       15 Curl-PV              1:08.38Y   1:25.14  
 13 Spring, Jonathan L        15 UN-TC-PV             1:14.90Y   1:25.97  
 14 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV        1:11.23Y   1:28.25  
 15 Powell, Douglas E         53 YORK-PV              1:27.91    1:34.42  
       45.17  1:34.42                                                      
 16 Morel, Orlando M          15 Rmsc-PV              1:43.89    1:43.15  
       49.18  1:43.15                                                      
 17 Knoblach, John J          17 TNT-PV               2:09.03Y   2:16.99  
 -- Wong, Ronald Y            23 Unattached-PV             NT         NS  
 -- Frames, Steven C          16 UN-TC-PV             1:11.48Y       SCR  
 -- Klinker, Kevin            17 HACC-PV              1:17.76Y       SCR  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV           1:02.27Y       SCR  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV              1:14.93Y       SCR  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV              1:03.94Y       SCR  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              1:08.65Y       SCR  
 -- Solomon, Ben D            16 Rmsc-PV              1:12.58Y       SCR  
 -- Chauvin, Matthew G        15 Machine-PV           1:09.57Y       SCR  
 -- Walton, Kevin C           16 OCCS-PV              1:13.80Y       SCR  
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fifer, Matt S             15 HACC-PV              2:21.19Y   2:52.03   20  
       37.87  1:21.69  2:07.18  2:52.03                                    
  2 Quase, Joey M             16 Curl-PV              2:28.12Y   2:56.60   17  
       39.60  1:24.15  2:09.96  2:56.60                                    
  3 Strong, John D            16 Curl-PV              2:37.26    2:58.62   16  
       41.18  1:26.69  2:14.36  2:58.62                                    
  4 McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV             2:54.38    3:02.13   15  
       40.47  1:27.38  2:15.51  3:02.13                                    
  5 Lehat, Leo V              17 Unattached-PV        2:33.64Y   3:03.76   14  
       40.21  1:27.25  2:15.28  3:03.76                                    
  6 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              2:35.56Y   3:04.50   13  
       41.44  1:28.17  2:16.21  3:04.50                                    
  7 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV        2:44.89Y   3:26.31   12  
       43.32  1:34.13  2:29.57  3:26.31                                    
  8 Powell, Douglas E         53 YORK-PV              3:27.00    3:28.55   11  
       48.05  1:42.84  2:37.60  3:28.55                                    
 -- Chambers, Christopher J   16 Curl-PV              2:34.16         NS  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:30.94Y       SCR  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV           2:19.67Y       SCR  
 -- Muresan, Horatiu          18 JFD-PV               2:35.10        SCR  
 -- Williamson, Paul F        20 Machine-PV                NT        SCR  
 -- Chauvin, Matthew G        15 Machine-PV           2:34.80Y       SCR  
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pool, Christopher D       15 Curl-PV                52.54Y   1:00.30   20  
       28.42  1:00.30                                                      
  2 Kim, Ryan X               17 H2oyas-PV              55.69Y   1:03.65   17  
       30.27  1:03.65                                                      
  3 Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV               56.88Y   1:05.47   16  
       30.76  1:05.47                                                      
  4 Sturke, Peter M           17 UN-AV-PV             1:06.37    1:06.95   15  
       31.12  1:06.95                                                      
  5 Burke, Ryan               17 TIBU-PV              1:07.08Y   1:07.97   14  
       31.31  1:07.97                                                      
  6 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                58.00Y   1:08.33   13  
       32.17  1:08.33                                                      
  7 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              1:02.10Y   1:09.64   12  
       32.78  1:09.64                                                      
  8 Donnelly, Drew C          17 HACC-PV                57.81Y   1:09.84   11  
       32.24  1:09.84                                                      
  9 Frantz, Scott S           15 Machine-PV           1:00.00Y   1:09.94    9  
       32.63  1:09.94                                                      
 10 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV                59.61Y   1:10.85    7  
       33.84  1:10.85                                                      
 11 Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV              1:10.75    1:10.86    6  
       32.42  1:10.86                                                      
 12 Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV                 NT    1:12.20    5  
       32.61  1:12.20                                                      
 13 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV          59.67Y   1:13.61    4  
       33.08  1:13.61                                                      
 14 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              1:02.57Y   1:13.62    3  
       33.08  1:13.62                                                      
 15 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           1:01.47Y   1:13.79    2  
       35.01  1:13.79                                                      
 16 Sundeen, Kevin M          16 H2oyas-PV                 NT    1:14.30    1  
       34.87  1:14.30                                                      
 17 Sessums, Jon T            16 Rmsc-PV              1:04.47Y   1:14.83  
       33.23  1:14.83                                                      
 18 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV              1:05.00Y   1:15.31  
       33.66  1:15.31                                                      
 19 Hickman, John A           15 Curl-PV              1:05.80Y   1:22.89  
       36.01  1:22.89                                                      
 20 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              1:11.51Y   1:23.81  
       38.27  1:23.81                                                      
 21 Gullickson, John M        20 Unattached-PV        1:25.00    1:25.54  
       39.92  1:25.54                                                      
 22 Greenfield, Gary C        16 Team Elite-PV             NT    1:32.24  
       38.84  1:32.24                                                      
 23 Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV        1:07.64Y   1:33.19  
       39.05  1:33.19                                                      
 24 Knoblach, John J          17 TNT-PV               1:40.67Y   1:42.13  
       48.16  1:42.13                                                      
 25 Brown, Ryan               16 Team Elite-PV             NT    2:01.28  
       50.00  2:01.28                                                      
 -- Wilson-El, Brandan J      17 Curl-PV              1:01.23         NS  
 -- Frames, Steven C          16 UN-TC-PV             1:09.50Y       SCR  
 -- Muresan, Horatiu          18 JFD-PV               1:00.10        SCR  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV             58.02Y       SCR  
 -- Scott, Charlie W          16 Curl-PV              1:01.95Y       SCR  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV                54.96Y       SCR  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              1:06.24Y       SCR  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV              1:00.57Y       SCR  
 -- Blair, Brad J             16 OCCS-PV              1:00.21Y       SCR  
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV                57.49Y       SCR  
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV              2:19.14Y   2:29.90  
       33.14  1:10.93  1:51.68  2:29.90                                    
  2 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              2:04.43Y   2:31.11  
       33.30  1:11.56  1:50.64  2:31.11                                    
  3 Quase, Joey M             16 Curl-PV              2:11.83Y   2:43.76  
       34.97  1:15.43  1:59.37  2:43.76                                    
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:54.53Y   3:02.92  
       39.84  1:28.22  2:16.78  3:02.92                                    
  5 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV        2:27.41Y   3:12.79  
       35.43  1:23.49  2:16.87  3:12.79                                    
 -- Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV             2:04.35Y        NS  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              2:33.07Y        NS  
 -- Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              2:12.36Y        NS  
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Kevin J           19 Curl-PV              1:55.87Y   2:17.21  
       27.94  1:03.08  1:45.28  2:17.21                                    
  2 Diggs, Keith E            15 UN-TC-PV             2:04.22Y   2:22.97  
       31.95  1:10.13  1:51.25  2:22.97                                    
  3 Connolly, Arlen M         16 OCCS-PV              2:07.91Y   2:27.05  
       30.04  1:08.10  1:52.14  2:27.05                                    
  4 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV              2:14.65Y   2:29.84  
       31.00  1:09.51  1:56.15  2:29.84                                    
  5 Fifer, Matt S             15 HACC-PV              2:06.86Y   2:34.99  
       33.34  1:13.97  1:58.62  2:34.99                                    
  6 Quase, Joey M             16 Curl-PV              2:14.84Y   2:37.07  
       33.27  1:15.30  2:00.52  2:37.07                                    
  7 Chambers, Christopher J   16 Curl-PV              2:13.39    2:37.80  
       31.30  1:14.18  2:01.32  2:37.80                                    
  8 Magnanelli, Joseph M      17 Curl-PV              2:14.38Y   2:39.19  
       33.87  1:15.68  2:05.02  2:39.19                                    
  9 Burke, Ryan               17 TIBU-PV                   NT    2:39.91  
       31.24  1:12.09  2:05.31  2:39.91                                    
 10 Barnett, Roderick N       18 Team Elite-PV        2:22.09Y   2:41.88  
       34.04  1:18.18  2:04.20  2:41.88                                    
 11 Wilson-El, Brandan J      17 Curl-PV              2:27.16    2:42.72  
       30.12  1:13.88  2:05.42  2:42.72                                    
 12 Lonchyna, Danio E         17 FAST-PV              2:20.02Y   2:43.48  
       34.55  1:17.60  2:06.30  2:43.48                                    
 13 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           2:21.24Y   2:47.24  
       34.66  1:18.67  2:07.66  2:47.24                                    
 14 Blair, Brad J             16 OCCS-PV              2:16.23Y   2:49.37  
       35.73  1:20.82  2:10.82  2:49.37                                    
 15 Lippincott, Kevin M       15 TNT-PV               2:22.74Y   2:49.46  
       34.89  1:19.87  2:11.00  2:49.46                                    
 16 Parker, Ralph             18 Team Elite-PV        2:27.54Y   2:57.70  
       36.52  1:20.17  2:15.33  2:57.70                                    
 17 Knoblach, John J          17 TNT-PV               3:36.25Y   3:37.18  
       45.63  1:38.18  2:52.06  3:37.18                                    
 -- Carroll, Colin J          18 H2oyas-PV                 NT         DQ  
       31.67  1:15.38  1:59.29       DQ                                    
 -- Fancey, Richard V         15 Rmsc-PV              2:44.37         NS  
 -- Greenfield, Brandon A     16 Team Elite-PV        2:21.53Y       SCR  
 -- Morel, Orlando M          15 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 -- Cureton, Patrick C        18 UN-TC-PV             2:08.90Y       SCR  
 -- Gullickson, John M        20 Unattached-PV        3:00.00        SCR  
 -- Greenfield, Gary C        16 Team Elite-PV        2:39.83Y       SCR  
 -- McCauley, Patrick I       15 UN-AV-PV             2:42.41        SCR  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV           2:23.54Y       SCR  
 -- Chauvin, Matthew G        15 Machine-PV           2:30.99Y       SCR  
 -- Walton, Kevin C           16 OCCS-PV              2:22.13Y       SCR  
 -- Williamson, Paul F        20 Machine-PV                NT        SCR  
 -- Strong, John D            16 Curl-PV                   NT        SCR  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV              2:04.84Y       SCR  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV           2:11.21Y       SCR  
 -- Sessums, Jon T            16 Rmsc-PV              2:28.57Y       SCR  
 -- Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              2:18.02Y       SCR  
 -- Solomon, Ben D            16 Rmsc-PV              2:15.99Y       SCR  
 -- D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:13.71Y       SCR  
 -- Bowes, Matt W             15 Rmsc-PV              2:05.19Y       SCR  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              2:30.02Y       SCR  
 
Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellmann, Drew K          17 UN-TC-PV             4:22.94Y   5:12.31   20  
       31.78  1:08.31  1:48.51  2:27.02  3:14.62  4:02.64  4:38.22  5:12.31
  2 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              4:44.24Y   5:25.53   17  
       32.86  1:11.07  1:54.95  2:38.65  3:24.53  4:10.86  4:49.84  5:25.53
  3 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              4:47.95Y   5:45.29   16  
       35.62  1:18.16  2:05.89  2:50.07  3:40.59  4:30.77  5:09.23  5:45.29
 -- Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              5:45.68Y        DQ  
       42.03  1:31.83  2:20.81  3:09.18  4:03.49  4:59.38  5:42.29       DQ
 -- Quase, Joey M             16 Curl-PV              4:36.82Y        NS  
 -- Fifer, Matt S             15 HACC-PV              4:34.46Y        NS  
 -- Rosso, Tommy F            38 Rmsc-PV              5:15.07Y       SCR  
 -- Kayagil, Turan A          18 Curl-PV              4:23.42Y       SCR  
 -- Pool, Christopher D       15 Curl-PV              4:35.63Y       SCR  
 -- Walton, Kevin C           16 OCCS-PV              5:00.63Y       SCR  
 -- Kim, Ryan X               17 H2oyas-PV                 NT        SCR