Early Bird Long Course Invitational
Prince George Sports and Learning Complex
Landover, Maryland
May 3-4, 2003
PVC-03-52
Meet Results


Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV                28.41Y     32.90  
  2 Gould, Serge A            10 Curl-PV                30.10Y     33.21  
  3 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                29.37Y     33.49  
  4 Katis, Charles C          10 Machine-PV             29.60Y     34.09  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                29.09Y     34.92  
  6 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                31.65Y     35.17  
  7 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                31.86Y     35.27  
  8 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             31.13Y     35.34  
  9 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV                35.70      35.71  
 10 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                34.23Y     36.17  
 11 Cove, William M           10 Rmsc-PV                32.32Y     36.54  
 12 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                32.75Y     37.44  
 13 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                34.07Y     38.01  
 13 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV                32.49Y     38.01  
 15 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                35.43Y     38.23  
 16 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV                44.88Y     38.54  
 17 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                33.89Y     38.60  
 18 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV                36.11Y     38.70  
 19 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                36.40      38.72  
 20 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV                36.68Y     39.04  
 21 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV                36.06Y     39.51  
 22 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                35.42Y     40.33  
 23 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             34.07Y     40.88  
 24 Decker, Ian S             10 UN-AV-PV               43.30      41.23  
 25 Condron, Collin R         10 YORK-PV                43.30      42.03  
 26 Flamand, Matthew W         9 Rmsc-PV                44.43Y     42.47  
 27 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV                41.34      43.12  
 28 Robbins, Steven M         10 Machine-PV             36.73Y     44.57  
 29 Stewart, Gary E            8 Curl-PV                45.59      49.00  
 30 Harding, Ian J            10 Curl-PV                45.27Y     49.55  
 -- Silverman, Eric R         10 Curl-PV                40.08Y        NS  
 -- Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV                40.48         NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV                33.06Y        NS  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                30.35Y        NS  
 -- Carnella, Max T            9 H2oyas-PV                 NT         NS  
 -- Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV             36.74Y        NS  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                33.23Y        NS  
 -- Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                33.31Y       SCR  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:02.98Y   1:10.92   20  
       34.30  1:10.92                                                      
  2 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:03.17Y   1:11.27   17  
       34.29  1:11.27                                                      
  3 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:04.24Y   1:13.88   16  
       35.82  1:13.88                                                      
  4 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:09.55Y   1:14.23   15  
       34.28  1:14.23                                                      
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:05.52Y   1:17.77   14  
       36.07  1:17.77                                                      
  6 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:07.36Y   1:17.99   13  
       36.52  1:17.99                                                      
  7 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:11.74Y   1:20.76   12  
       38.42  1:20.76                                                      
  8 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV              1:20.14    1:21.39   11  
       39.23  1:21.39                                                      
  9 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV              1:17.94Y   1:22.69    9  
       39.47  1:22.69                                                      
 10 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              1:16.77Y   1:23.13    7  
       39.52  1:23.13                                                      
 11 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV              1:30.96    1:23.19    6  
       39.96  1:23.19                                                      
 12 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:17.85Y   1:23.36    5  
       40.08  1:23.36                                                      
 13 Cove, William M           10 Rmsc-PV              1:20.24Y   1:26.02    4  
       39.25  1:26.02                                                      
 14 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV              1:13.10Y   1:26.17    3  
 15 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV                   NT    1:26.86    2  
       40.40  1:26.86                                                      
 16 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV              1:18.57Y   1:27.17    1  
       41.18  1:27.17                                                      
 17 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:27.32Y   1:27.55  
       41.48  1:27.55                                                      
 18 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV              1:22.99Y   1:29.23  
       42.34  1:29.23                                                      
 19 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         1:26.81Y   1:30.37  
       44.15  1:30.37                                                      
 20 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV              1:24.26Y   1:30.59  
       43.36  1:30.59                                                      
 21 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV              1:28.08Y   1:30.81  
       43.45  1:30.81                                                      
 22 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV              1:21.96Y   1:37.53  
       44.89  1:37.53                                                      
 23 Cartron, Alex M            9 MSSC-PV              1:30.02Y   1:39.62  
       46.01  1:39.62                                                      
 24 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV              1:31.02    1:39.68  
       47.85  1:39.68                                                      
 25 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV              1:49.84    1:40.30  
 26 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV              1:25.41Y   1:40.79  
       45.87  1:40.79                                                      
 27 Condron, Collin R         10 YORK-PV              1:44.24    1:41.84  
       48.31  1:41.84                                                      
 28 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV              1:59.94    1:53.73  
       52.59  1:53.73                                                      
 29 Stewart, Gary E            8 Curl-PV              2:02.37    1:53.97  
       50.25  1:53.97                                                      
 -- Harris, Michael M          8 MSSC-PV              1:19.90Y        DQ  
       43.44       DQ                                                      
 -- Cook, Danny H              9 Machine-PV           1:37.03Y        NS  
 -- Silverman, Eric R         10 Curl-PV              2:12.20Y        NS  
 -- Basinger, David M          9 OCCS-PV              1:22.70Y       SCR  
 -- Sharer, Carter J           9 YORK-PV              1:57.36        SCR  
 -- Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:15.03Y       SCR  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:13.74Y       SCR  
 -- Marwaha, Jayson           10 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV              1:33.79        SCR  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV              1:18.09Y       SCR  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              1:07.93Y       SCR  
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:17.06Y   2:36.63  
       35.39  1:14.63  1:56.35  2:36.63                                    
  2 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:24.56Y   2:45.59  
       37.73  1:18.62  2:04.77  2:45.59                                    
  3 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV              2:54.31    2:51.79  
       40.90  1:26.23  2:11.04  2:51.79                                    
  4 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:25.44Y   2:53.01  
       38.85  1:23.59  2:09.23  2:53.01                                    
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:32.42Y   2:55.51  
       39.58  1:24.27  2:10.59  2:55.51                                    
  6 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              2:35.49Y   3:02.61  
       43.18  1:30.58  2:17.21  3:02.61                                    
  7 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              2:49.36Y   3:04.34  
       42.49  1:29.35  2:16.42  3:04.34                                    
  8 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV              2:46.66Y   3:07.04  
       41.60  1:30.88  2:19.97  3:07.04                                    
  9 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV              2:46.89Y   3:09.82  
       42.66  1:31.41  2:20.92  3:09.82                                    
 10 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              2:51.64Y   3:13.27  
       43.66  1:33.83  2:24.98  3:13.27                                    
 11 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV              3:02.16Y   3:21.10  
       43.24  1:35.23  2:29.50  3:21.10                                    
 12 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV              3:06.95Y   3:24.63  
       45.34  1:37.47  2:32.47  3:24.63                                    
 13 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV              3:26.85    3:31.11  
       46.24  1:40.50  2:36.50  3:31.11                                    
 14 Decker, Ian S             10 UN-AV-PV                  NT    3:36.10  
              1:42.20  2:41.00  3:36.10                                    
 15 Condron, Collin R         10 YORK-PV              3:47.40    3:42.51  
       48.92  1:49.55  2:48.31  3:42.51                                    
 -- Sharer, Carter J           9 YORK-PV                   NT        SCR  
 -- Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              3:29.21Y       SCR  
 -- Pfister, Alex F           10 Curl-PV              2:34.51Y       SCR  
 -- Lucas, Cameron R          10 UN-AV-PV             2:51.45        SCR  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 32.49Y     35.43   20  
  2 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             32.33Y     35.47   17  
  3 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             33.46Y     38.80   16  
  4 Gould, Serge A            10 Curl-PV                34.66Y     38.97   15  
  5 Kundrat, John A           10 FAST-PV                39.10Y     40.53   14  
  6 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                35.75Y     41.02   13  
  7 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                37.98Y     41.44   12  
  8 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                35.89Y     42.11   11  
  9 Katis, Charles C          10 Machine-PV             36.82Y     42.14    9  
 10 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                40.33Y     43.23    7  
 11 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                36.71Y     44.03    6  
 12 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                40.37Y     44.04    5  
 13 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                46.49      44.39    4  
 14 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV                   NT      44.41    3  
 15 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                39.06Y     44.48    2  
 16 Cartron, Alex M            9 MSSC-PV                46.00Y     44.95    1  
 17 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           38.43Y     45.03  
 18 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                40.00Y     45.08  
 19 Cove, William M           10 Rmsc-PV                41.71Y     46.48  
 20 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV                43.06Y     46.67  
 21 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                41.94Y     47.39  
 21 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                44.35Y     47.39  
 23 Basinger, David M          9 OCCS-PV                44.70Y     48.05  
 24 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV                45.27Y     48.49  
 25 Harris, Michael M          8 MSSC-PV                42.73Y     48.91  
 26 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV                47.89Y     49.49  
 27 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                45.97Y     50.23  
 28 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                50.13      50.38  
 29 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV                45.09Y     50.40  
 30 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV                44.24Y     50.86  
 31 Cook, Danny H              9 Machine-PV             46.69Y     51.49  
 32 Carnella, Max T            9 H2oyas-PV                 NT      51.74  
 33 Condron, Collin R         10 YORK-PV                54.37      52.83  
 34 Pham, Tyler I              9 JFD-PV                 45.83Y     53.53  
 35 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT      54.46  
 36 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV                52.36      54.52  
 37 Sharer, Carter J           9 YORK-PV                58.26      56.02  
 38 Stewart, Gary E            8 Curl-PV                   NT      59.07  
 39 Harding, Ian J            10 Curl-PV              1:17.11Y   1:00.51  
 -- Silverman, Eric R         10 Curl-PV                41.84Y        NS  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                36.82Y        NS  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                35.93Y        NS  
 -- Marwaha, Jayson           10 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Kidwell, Justin C          9 Rmsc-PV                43.41Y        NS  
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV                45.64         NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV                43.43Y        NS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:09.24Y   1:17.44  
       38.04  1:17.44                                                      
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:10.07Y   1:18.55  
       37.80  1:18.55                                                      
  3 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:15.09Y   1:28.10  
       42.34  1:28.10                                                      
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:21.91Y   1:29.74  
       44.18  1:29.74                                                      
  5 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                   NT    1:30.73  
       43.85  1:30.73                                                      
  6 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:22.63Y   1:31.84  
  7 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:23.46Y   1:33.81  
       45.23  1:33.81                                                      
  8 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV              1:32.58Y   1:34.27  
       46.36  1:34.27                                                      
  9 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:22.46Y   1:34.61  
       45.17  1:34.61                                                      
 10 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              1:25.54Y   1:35.34  
       47.84  1:35.34                                                      
 11 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:23.62Y   1:36.54  
       47.84  1:36.54                                                      
 12 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV              1:28.98Y   1:37.65  
       46.31  1:37.65                                                      
 13 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV              1:28.50Y   1:40.26  
 14 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV              1:40.33    1:41.64  
       50.13  1:41.64                                                      
 15 Cove, William M           10 Rmsc-PV              1:27.42Y   1:43.44  
       49.10  1:43.44                                                      
 16 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV              1:29.53Y   1:44.20  
       51.29  1:44.20                                                      
 17 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV                   NT    1:51.36  
       53.33  1:51.36                                                      
 -- Robbins, Steven M         10 Machine-PV           1:46.21Y        DQ  
 -- Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV              1:36.65Y        DQ  
       52.14       DQ                                                      
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV              1:56.44         NS  
 -- Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              1:52.13Y        NS  
 -- Sharer, Carter J           9 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              1:26.44Y        NS  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:18.44Y        NS  
 -- Silverman, Eric R         10 Curl-PV                   NT        SCR  
 -- Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV                NT        SCR  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV              1:35.64Y       SCR  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                36.74Y     41.10   20  
  2 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                37.48Y     44.21   17  
  3 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 39.89Y     44.69   16  
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                40.84Y     46.04   15  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                41.47Y     46.14   14  
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV                43.72Y     46.35   13  
  7 Katis, Charles C          10 Machine-PV             39.99Y     46.55   12  
  8 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             41.35Y     46.80   11  
  9 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                42.67Y     47.41    9  
 10 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                41.75Y     47.99    7  
 11 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                45.23Y     49.90    6  
 12 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                45.97Y     51.35    5  
 13 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV              1:01.81Y     51.49    4  
 14 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                46.31Y     52.23    3  
 15 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV              1:01.74      54.44    2  
 16 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                47.27Y     54.63    1  
 17 Cook, Danny H              9 Machine-PV             50.75Y     54.67  
 18 Cove, William M           10 Rmsc-PV                   NT      55.47  
 19 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV                52.02      57.54  
 20 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                48.26Y     59.08  
 21 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV                52.49Y     59.50  
 22 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV                52.16Y   1:00.24  
 23 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV                49.61Y   1:01.18  
 24 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                51.83Y   1:01.41  
 25 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                50.45Y   1:02.31  
 26 Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV                56.92Y   1:03.09  
 27 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT    1:09.23  
 -- Harding, Ian J            10 Curl-PV              1:03.24Y        DQ  
 -- Cartron, Alex M            9 MSSC-PV                52.23Y        DQ  
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Lucas, Cameron R          10 UN-AV-PV               46.15         NS  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                44.71Y        NS  
 -- Sharer, Carter J           9 YORK-PV              1:07.82         NS  
 -- Carnella, Max T            9 H2oyas-PV                 NT         NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV                48.57Y        NS  
 -- Kidwell, Justin C          9 Rmsc-PV                56.33Y        NS  
 -- Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                46.48Y        NS  
 -- Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV                48.93         NS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:20.16Y   1:31.92  
       43.94  1:31.92                                                      
  2 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:21.96Y   1:36.04  
       44.68  1:36.04                                                      
  3 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:30.11Y   1:37.54  
       46.10  1:37.54                                                      
  4 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:23.11Y   1:38.00  
       46.67  1:38.00                                                      
  5 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:29.36Y   1:40.29  
       47.68  1:40.29                                                      
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:49.13Y   1:40.42  
       47.76  1:40.42                                                      
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:32.93Y   1:42.04  
       47.91  1:42.04                                                      
  8 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV              1:32.61Y   1:42.82  
       48.88  1:42.82                                                      
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:33.38Y   1:44.70  
       49.06  1:44.70                                                      
 10 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:39.73Y   1:45.49  
       50.18  1:45.49                                                      
 11 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV                   NT    1:54.14  
       53.47  1:54.14                                                      
 12 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:40.71Y   1:55.28  
       54.30  1:55.28                                                      
 13 Langlois, Ryan A          10 Curl-PV              1:55.78    1:55.36  
       55.71  1:55.36                                                      
 14 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV              1:47.49    1:56.30  
       54.83  1:56.30                                                      
 15 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV              1:45.60Y   1:58.39  
       56.33  1:58.39                                                      
 16 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV              1:44.92Y   2:00.39  
       56.55  2:00.39                                                      
 17 Byrd, Brian C              9 Rmsc-PV                   NT    2:07.60  
       59.69  2:07.60                                                      
 18 Decker, Ian S             10 UN-AV-PV                  NT    2:08.20  
 -- Harding, Ian J            10 Curl-PV              2:05.83Y        DQ  
     1:13.39       DQ                                                      
 -- Lucas, Cameron R          10 UN-AV-PV             1:40.63         NS  
 -- Sharer, Carter J           9 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV              2:02.77         NS  
 -- Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              1:47.85Y        NS  
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             35.63Y     37.29  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.61Y     38.30  
  3 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             34.21Y     38.92  
  4 Cove, William M           10 Rmsc-PV                38.11Y     39.70  
  5 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                44.96      41.11  
  6 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                37.77Y     41.81  
  7 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV                43.81      41.96  
  8 Tollefson, Fletcher H      9 Curl-PV                55.17Y     44.06  
  9 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                42.64Y     45.91  
 10 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             40.99Y     46.15  
 11 Flamand, Matthew W         9 Rmsc-PV                   NT      46.98  
 12 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                43.21Y     47.03  
 13 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                42.75Y     47.61  
 14 Nester, Jack R             9 Rmsc-PV                44.45Y     47.81  
 15 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                41.05Y     48.96  
 16 Condron, Collin R         10 YORK-PV                49.52      49.24  
 17 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                43.37Y     52.81  
 18 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV                   NT      54.75  
 19 Irish, Trevor R            9 Rmsc-PV                55.01Y     57.82  
 20 Robbins, Steven M         10 Machine-PV             49.67Y   1:02.59  
 -- Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                36.39Y        DQ  
 -- Stewart, Gary E            8 Curl-PV              1:02.61         DQ  
 -- Carlson, Elliot H          9 Rmsc-PV              1:10.78Y        DQ  
 -- Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                39.59Y        NS  
 -- Fotsch, DJ J              10 Curl-PV                40.30Y        NS  
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV                46.90         NS  
 -- Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                37.24Y        NS  
 -- Silverman, Eric R         10 Curl-PV                50.61Y        NS  
 -- Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV             47.57Y        NS  
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV              1:33.49    1:32.33   20  
       41.88  1:32.33                                                      
  2 Basinger, David M          9 OCCS-PV              1:31.93Y   1:47.42   17  
       47.72  1:47.42                                                      
  3 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV              1:35.26Y   1:58.48   16  
       51.92  1:58.48                                                      
  4 Condron, Collin R         10 YORK-PV              2:07.64    2:09.18   15  
       57.60  2:09.18                                                      
 -- Harris, Michael M          8 MSSC-PV              1:29.00Y        DQ  
     1:18.00                                                               
 -- Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:36.26Y        DQ  
       50.71       DQ                                                      
 -- LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              1:33.78Y        DQ  
       46.27       DQ                                                      
 -- Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV              1:47.46         NS  
 -- Pickus, Ben A             10 YORK-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:40.84Y   3:02.00   20  
  2 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:45.44Y   3:03.11   17  
  3 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              2:52.48Y   3:12.23   16  
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:52.99Y   3:18.46   15  
  5 Ratcliff, Kurt M          10 YORK-PV              3:12.98    3:18.63   14  
  6 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              3:07.71Y   3:28.82   13  
  7 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              3:00.90Y   3:29.93   12  
  8 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              3:08.22Y   3:39.92   11  
  9 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         3:23.76Y   3:43.38    9  
 10 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              3:54.17Y   3:51.97    7  
 11 Xiao, Brian                9 Rmsc-PV              3:15.06Y   3:53.52    6  
 -- Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:48.15Y        DQ  
 -- Lucas, Cameron R          10 UN-AV-PV             3:10.66        SCR  
 -- Kidwell, Justin C          9 Rmsc-PV              3:27.67Y       SCR  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              2:53.41Y       SCR