12th Bunkey Lewis Memorial Mini Meet
May 3-4, 2003

Event Results for Finals


Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'A'            1:16.00    1:16.06   40
     1) Loversky, Zoe S 8               2) Levy, Yaly 8
     3) Ares, Natalya M 8               4) Martinko, Jordan L 8
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:13.28    1:17.45   34
     1) Swarts, Rachel M 8              2) Cantrick, Stephanie L 8
     3) Higinbotham, Sierra K 8         4) Sarman, Ann C 8
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'B'            1:20.00    1:17.87   32
     1) VanderWeele, Chelsea N 8        2) Cason, Molly P 8
     3) Klatzkin, Allie P 7             4) Kincaid, Stephanie A 8
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'C'            1:24.00    1:25.09   30
     1) Johnson, Morgan E 7             2) Flamand, Kelly C 7
     3) Nester, Jane K 8                4) Tjonneland, Ida M 8
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                      1:25.99    1:26.15   28
     1) Wells, Meredith D 8             2) Metts, Cassidy A 8
     3) Shebat, Melissa J 8             4) Talwar, Ali K 7
  6 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                            1:25.17    1:30.62   26
     1) Pollock, Apolonia S 8           2) Smith, Amy M 8
     3) Layne, Amy E 7                  4) Hemmer, Zoe K 7
  7 POTOMAC MARLINS-PV  'A'                           1:35.77    1:36.00   24
     1) Anderson, Rachel S 7            2) Bergen, Sarah J 7
     3) Vizek, Holly M 8                4) Ball, Helena S 8
  8 JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   1:24.16    1:36.40   22
     1) Nelson, Rachel G 6              2) Nelson, Hannah M 8
     3) Jordan, Kelly A 8               4) Helt, Olya M 8
  9 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                               NT    1:42.21   18
     1) Bentley, Savannah A 8           2) Kellan, Melissa M 7
     3) Kousen, Amanda T 8              4) Kellan, Laura E 7
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                      1:36.99         DQ
     1) Bishop, Mary B 7                2) Warrington, Reagan C 7
     3) Nelson, Darby A 8               4) Morgan, Kelly A 8
 -- YORK SWIM CLUB-PV  'B'                            1:42.92         NS
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'D'            1:28.00         NS

Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:13.06    1:20.07   40
     1) Newman, David M 8               2) Xue, Richard 8
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Lundelius, Trey R 7
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'B'            1:20.00    1:24.87   34
     1) Kiehl, Joshua B 8               2) Watkins, Pickle 8
     3) Thomas, Michael A 7             4) Parker, Jake M 7
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'D'            1:28.00    1:31.71   32
     1) Fitta, Nebiyu T 8               2) Mangold, Barry 8
     3) Kirchner, Michael J 7           4) Soevik, Odin 8
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'A'            1:16.00         DQ
     1) Powell, Garrett 8               2) LeGall, Morgan 8
     3) Kirsch, Mitchell 8              4) Soevik, Njord 6
 -- JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   1:28.34         NS
     1) Allsopp, Robert J 7             2) Petraites, Matthew R 7
     3) Eig, Eric J 8                   4) Gan, Gabe H 8
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                      1:23.99         NS
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'C'            1:24.00         NS

Event 3  Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gouterman, Hope            7 RMSC-PV                26.67      23.65   20
  2 Bergen, Sarah J            7 PM-PV                  23.75      23.73   17
  3 Talwar, Ali K              7 CURL-PV                24.68      23.81   16
  4 Callahan, Erin S           7 FISH-PV                27.06      24.75   15
  5 Johnson, Morgan E          7 RMSC-PV                33.75      25.40   14
  6 Kellan, Melissa M          7 MACHINE-PV             28.55      26.53   13
  7 Klatzkin, Allie P          7 RMSC-PV                26.26      26.68   12
  8 Kellan, Laura E            7 MACHINE-PV             29.94      26.92   11
  9 Levy, Jessica C            7 CURL-PV                29.24      27.21    9
 10 Flamand, Kelly C           7 RMSC-PV                25.55      27.82    7
 11 Kannan, Sarah H            6 RMSC-PV                30.99      28.03    6
 12 Bishop, Mary B             7 CURL-PV                27.83      28.59    5
 13 Hemmer, Zoe K              7 YORK-PV                29.18      29.25    4
 14 Warrington, Reagan C       7 CURL-PV                29.86      29.48    3
 15 Au, Katherine Z            6 FISH-PV                38.92      32.09    1.5
 15 Padglotis, Aspasia C       7 UN-SD-PV               32.59      32.09    1.5
 17 Gragnani, Lauren N         6 RMSC-PV                38.83      32.62
 18 Welch, Jeanette M          6 RMSC-PV                33.26      33.53
 19 Popera, Alexandra N        7 RMSC-PV                31.59      33.93
 20 Holmstead, Elizabeth A     7 RMSC-PV                   NT      34.50
 20 Cohen, Alexys M            6 RMSC-PV                38.76      34.50
 22 Welch, Jennifer M          6 RMSC-PV                   NT      35.40
 23 Anderson, Rachel S         7 PM-PV                  36.46      35.47
 24 Kostecki, Karisa           7 HACC-PV                   NT      36.18
 25 Nelson, Rachel G           6 JFD-PV                 40.40      39.28
 -- Casey, Kit-Kat E           7 SNOWBIRDS-PV           29.67         DQ
 -- Foley, Sinead M            7 SNOWBIRDS-PV           35.13         DQ
 -- Newman, Willow B           7 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- Walker, Courtney L         7 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ
 -- Walker, Ashleigh P         7 SNOWBIRDS-PV           35.10         DQ
 -- Lopaczynski, Adrianna      6 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- Kopsidas, Alyssa M         6 CURL-PV                   NT         DQ
 -- Ginieczki, Karly           7 HACC-PV                   NT         DQ
 -- Clark, Caroline R          7 RMSC-PV                27.17         DQ
 -- Bentley, Ellie E           7 MACHINE-PV                NT         DQ
 -- Bejean, Alexandra S        6 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- Kresloff, Sara Rose N      7 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- Gelbaugh, Elizabeth R      6 RMSC-PV                37.24         NS
 -- White, Danielle E          7 RMSC-PV                   NT         NS
 -- Mattingly, Molly J         6 SNOWBIRDS-PV              NT         NS
 -- Roop, Alexandra M          7 MACHINE-PV             27.23         NS
 -- Jacome, Natasha M          7 RMSC-PV                32.43         NS
 -- Witkin, Alex J             6 RMSC-PV                   NT         NS
 -- Sharer, Grace E            7 YORK-PV                58.66         NS
 -- Bradley, Anna L            7 YORK-PV                38.80         NS
 -- Bowes, Jacqueline C        7 RMSC-PV                35.41         NS
 -- Cernoch, Christine A       7 RMSC-PV                29.77         NS

Event 4  Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Sheerin, Patrick W         7 RMSC-PV                26.81      23.28   20
  2 Lundelius, Trey R          7 CURL-PV                26.37      24.33   17
  3 Parker, Jake M             7 RMSC-PV                26.58      24.81   16
  4 Thomas, Michael A          7 RMSC-PV                27.80      26.25   15
  5 Tomajczyk, Bret M          6 MACHINE-PV             28.31      26.37   14
  6 Gibeily, Tommy A           7 RMSC-PV                31.72      26.59   13
  7 Walpuck, Jack J            7 RMSC-PV                30.53      27.78   12
  8 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                31.56      28.65   11
  9 AU, Kevin Z                7 FISH-PV                   NT      29.52    9
 10 Choe, Ryan J               7 RMSC-PV                33.33      30.46    7
 11 Walker, Ethan D            6 SNOWBIRDS-PV              NT      35.99    6
 -- Witkin, Alex J             6 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- Marchand, Corey J          7 CURL-PV                31.99         DQ
 -- Gaines, Jared B            5 YORK-PV                   NT         DQ
 -- Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 29.26         DQ
 -- Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                   NT         DQ
 -- McJunkin, James P          7 MACHINE-PV             30.57         NS
 -- Miller, Jay J              7 DCPR-PV                39.48         NS

Event 5  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Levy, Yaly                 8 RMSC-PV                20.53      20.31   20
  2 Cason, Molly P             8 RMSC-PV                22.63      20.66   17
  3 Higinbotham, Sierra K      8 CURL-PV                21.01      20.92   16
  4 VanderWeele, Chelsea N     8 RMSC-PV                23.13      21.65   15
  5 Cantrick, Stephanie L      8 CURL-PV                23.13      22.12   14
  6 Wells, Meredith D          8 CURL-PV                22.91      22.53   13
  7 Nelson, Hannah M           8 JFD-PV                 27.36      22.63   12
  8 Boege, Hedda L             8 DCPR-PV                24.99      22.90   11
  9 Pietrantonio, Sofie        8 FISH-PV                24.71      23.99    9
 10 Nelson, Darby A            8 CURL-PV                23.50      24.03    7
 11 Kopsidas, Nicole A         8 CURL-PV                25.58      24.34    5.5
 11 Larkworthy, Sarah N        8 FISH-PV                27.12      24.34    5.5
 13 Metts, Cassidy A           8 CURL-PV                24.12      24.46    3.5
 13 Smith, Amy M               8 YORK-PV                27.02      24.46    3.5
 15 Loversky, Zoe S            8 RMSC-PV                26.43      24.65    2
 16 Hogan, Lindsay M           8 SNOWBIRDS-PV           35.16      25.28    1
 17 Martinko, Jordan L         8 RMSC-PV                26.40      25.47
 18 Shebat, Melissa J          8 CURL-PV                28.85      25.93
 19 Sheapp, Kylie N            8 RMSC-PV                26.28      26.06
 20 Carlton, Kayla A           8 UN-SD-PV               25.59      26.22
 21 Pearson, Kylie A           8 UN-SD-PV               27.22      26.40
 22 Swanson, Amanda F          8 SNOWBIRDS-PV           32.23      26.46
 22 Helt, Olya M               8 JFD-PV                 31.81      26.46
 24 Masri, Lena                8 RMSC-PV                28.52      26.65
 25 Choung, Grace              8 RMSC-PV                34.31      27.03
 26 Meyer, Alyssa N            8 SNOWBIRDS-PV           31.39      27.50
 27 Ball, Helena S             8 PM-PV                  31.65      27.81
 28 Foreman, Anise             8 ARSC-PV                27.32      27.84
 29 Ho, Katie                  8 HACC-PV                   NT      29.62
 30 Arai, Jennifer L           8 RMSC-PV                32.04      30.56
 31 Boland, Anna K             8 SNOWBIRDS-PV           37.91      31.31
 32 Morgan, Kelly A            8 CURL-PV                31.75      31.38
 33 Kousen, Amanda T           8 MACHINE-PV             35.26      31.93
 34 Hinsch, Julia M            8 RMSC-PV                36.34      32.16
 35 Chamberlain, Meghan B      8 RMSC-PV                34.19      32.37
 36 Wong, Melody               8 HACC-PV                   NT      33.62
 37 Salassi, Savanna           8 HACC-PV                   NT      35.84
 -- Bentley, Savannah A        8 MACHINE-PV                NT         DQ
 -- Robbins, Allison N         8 MACHINE-PV                NT         DQ
 -- Burger, Alexandra          8 HACC-PV                   NT         DQ
 -- Spera, Cameron P           8 CURL-PV                29.11         NS
 -- Chang, Joanne              8 UN-SD-PV               30.00         NS
 -- Sennett, Emily E           8 CURL-PV                24.47         NS
 -- Allegra, Marissa A         8 RMSC-PV                32.07         NS
 -- Degner-Lopez, Jenna J      8 MACHINE-PV             22.21         NS

Event 6  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael, James P           8 UN-SD-PV               19.15      19.93   20
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                24.11      22.34   17
  3 Newman, David M            8 CURL-PV                24.40      22.62   16
  4 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               22.72      22.94   15
  5 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  23.91      24.09   14
  6 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                24.68      24.87   13
  7 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 26.57      25.03   12
  8 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                26.80      25.11   11
  9 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT      26.37    9
 10 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                25.74      26.59    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                26.67      26.86    6
 12 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                29.56      26.88    5
 13 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                27.97      27.03    4
 14 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                27.72      27.34    3
 15 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      27.38    2
 16 Zhao, Edward               8 YORK-PV                30.18      27.53    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      28.75
 18 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                26.87      28.84
 19 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                30.65      29.87
 20 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                   NT      34.53
 -- Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                27.53         DQ
 -- Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV                31.33         DQ
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                25.46         NS
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             27.91         NS

Event 7  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ares, Natalya M            8 RMSC-PV                39.72      38.65   20
  2 Levy, Yaly                 8 RMSC-PV                50.40      40.65   17
  3 Higinbotham, Sierra K      8 CURL-PV                40.82      42.56   16
  4 VanderWeele, Chelsea N     8 RMSC-PV                45.65      44.17   15
  5 Klatzkin, Allie P          7 RMSC-PV                46.27      45.59   14
  6 Pollock, Apolonia S        8 YORK-PV                47.13      46.45   13
  7 Gould, Audrey              7 CURL-PV                   NT      47.21   12
  8 Loversky, Zoe S            8 RMSC-PV                51.97      50.06   11
  9 Sarman, Ann C              8 CURL-PV                47.62      50.85    9
 10 Sheapp, Kaitlyn F          8 RMSC-PV                58.69      54.30    7
 11 Nelson, Hannah M           8 JFD-PV                 47.47      55.74    6
 12 Meyer, Alyssa N            8 SNOWBIRDS-PV              NT      55.99    5
 13 Layne, Amy E               7 YORK-PV                52.42      56.50    4
 14 Casey, Kit-Kat E           7 SNOWBIRDS-PV              NT      57.40    3
 15 Masri, Lena                8 RMSC-PV                55.55    1:02.01    2
 16 Boland, Anna K             8 SNOWBIRDS-PV              NT    1:03.62    1
 17 Walker, Courtney L         7 SNOWBIRDS-PV              NT    1:07.18
 18 Walker, Ashleigh P         7 SNOWBIRDS-PV              NT    1:17.76
 -- Degner-Lopez, Jenna J      8 MACHINE-PV             48.77         NS
 -- Suyama, Alina M            8 YORK-PV                56.10         NS
 -- Tobey, Emma C              8 RMSC-PV                54.91         NS

Event 8  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                39.93      37.62   20
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV                37.53      37.81   17
  3 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                39.08      38.09   16
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                38.50      38.67   15
  5 Barrand, Connor J          8 FISH-PV                52.75      49.28   14
  6 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 53.53      52.37   13
 -- Robison, Nicolas J         7 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                   NT         NS

Event 9  Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Johnson, Morgan E          7 RMSC-PV                24.16      20.28   20
  2 Talwar, Ali K              7 CURL-PV                20.93      20.87   17
  3 Kellan, Laura E            7 MACHINE-PV             21.80      22.31   16
  4 Bowes, Jacqueline C        7 RMSC-PV                23.93      22.40   15
  5 Kellan, Melissa M          7 MACHINE-PV             23.19      22.62   14
  6 Callahan, Erin S           7 FISH-PV                24.01      22.68   13
  7 Kostecki, Karisa           7 HACC-PV                   NT      23.18   12
  8 Like-Mathews, Frankie F    6 RMSC-PV                23.01      23.31   11
  9 Padglotis, Aspasia C       7 UN-SD-PV               25.61      24.00    9
 10 Bergen, Sarah J            7 PM-PV                  22.71      24.21    7
 11 Bejean, Alexandra S        6 RMSC-PV                27.31      24.65    6
 12 Clark, Caroline R          7 RMSC-PV                25.58      24.84    5
 13 Layne, Amy E               7 YORK-PV                23.09      24.87    4
 14 Bentley, Ellie E           7 MACHINE-PV             26.29      25.06    3
 15 Weiderhold, Allison        7 HACC-PV                   NT      25.15    2
 16 Flamand, Kelly C           7 RMSC-PV                24.18      25.56    0.5
 16 Lopaczynski, Adrianna      6 RMSC-PV                   NT      25.56    0.5
 18 Kresloff, Sara Rose N      7 RMSC-PV                29.79      25.59
 19 Warrington, Reagan C       7 CURL-PV                24.71      25.63
 20 Mattingly, Molly J         6 SNOWBIRDS-PV           28.56      25.68
 21 Popera, Alexandra N        7 RMSC-PV                25.37      26.03
 21 Gragnani, Lauren N         6 RMSC-PV                28.37      26.03
 23 Welch, Jeanette M          6 RMSC-PV                27.48      26.34
 24 Kannan, Sarah H            6 RMSC-PV                23.37      26.43
 25 Anderson, Rachel S         7 PM-PV                  28.42      26.68
 26 Hemmer, Zoe K              7 YORK-PV                25.83      26.77
 27 Bishop, Mary B             7 CURL-PV                27.36      27.09
 28 Masri, Tala                5 RMSC-PV                30.63      27.65
 29 Levy, Jessica C            7 CURL-PV                31.88      27.69
 30 Holmstead, Elizabeth A     7 RMSC-PV                   NT      27.94
 31 Fox, Mallory R             6 RMSC-PV                   NT      29.97
 32 Welch, Jennifer M          6 RMSC-PV                30.87      30.17
 33 Newman, Willow B           7 RMSC-PV                29.52      30.21
 34 Hall, Careese              7 ARSC-PV                25.42      30.75
 35 Au, Katherine Z            6 FISH-PV                35.51      31.34
 36 Ginieczki, Karly           7 HACC-PV                   NT      33.62
 37 Nelson, Rachel G           6 JFD-PV                 33.33      34.84
 38 Cohen, Alexys M            6 RMSC-PV                30.83      36.42
 39 Kopsidas, Alyssa M         6 CURL-PV                33.86      42.59
 -- Roop, Alexandra M          7 MACHINE-PV             22.97         NS
 -- Sharer, Grace E            7 YORK-PV                33.32         NS
 -- Bradley, Anna L            7 YORK-PV                38.30         NS
 -- Jacome, Natasha M          7 RMSC-PV                29.54         NS
 -- White, Danielle E          7 RMSC-PV                28.68         NS
 -- Lucas, Macda A             6 RMSC-PV                36.17         NS
 -- Cernoch, Christine A       7 RMSC-PV                23.34         NS
 -- Gelbaugh, Elizabeth R      6 RMSC-PV                31.77         NS

Event 10  Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thomas, Michael A          7 RMSC-PV                22.04      21.68   20
  2 McJunkin, James P          7 MACHINE-PV             22.10      21.78   17
  3 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 23.68      23.40   16
  4 Sheerin, Patrick W         7 RMSC-PV                24.95      23.56   15
  5 Miller, Jay J              7 DCPR-PV                25.22      23.97   13.5
  5 Parker, Jake M             7 RMSC-PV                23.95      23.97   13.5
  7 Choe, Ryan J               7 RMSC-PV                28.15      24.50   11.5
  7 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                24.30      24.50   11.5
  9 AU, Kevin Z                7 FISH-PV                32.07      24.75    9
 10 Kirchner, Michael J        7 RMSC-PV                23.58      24.83    7
 11 Robison, Nicolas J         7 SNOWBIRDS-PV              NT      25.75    6
 12 VanderWeele, Andrew A      7 RMSC-PV                29.29      27.07    5
 13 Lundelius, Trey R          7 CURL-PV                29.26      28.84    4
 14 Restrepo, Andres           7 RMSC-PV                   NT      29.35    3
 15 Tomajczyk, Bret M          6 MACHINE-PV             30.38      29.46    2
 16 Gibeily, Tommy A           7 RMSC-PV                29.45      30.08    1
 17 Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                28.89      31.18
 18 Marchand, Corey J          7 CURL-PV                29.72      31.59
 19 Gaines, Jared B            5 YORK-PV                   NT      32.90
 20 Witkin, Alex J             6 RMSC-PV                   NT      35.12
 21 Walker, Ethan D            6 SNOWBIRDS-PV           35.14      38.09
 22 Hall, Ephraim              5 ARSC-PV                   NT      51.43
 -- Walpuck, Jack J            7 RMSC-PV                25.16         NS
 -- Hammond, Christian K       6 RMSC-PV                   NT         NS

Event 11  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Swarts, Rachel M           8 CURL-PV                20.74      19.03   20
  2 VanderWeele, Chelsea N     8 RMSC-PV                20.36      19.25   17
  3 Pearson, Kylie A           8 UN-SD-PV               20.95      19.90   16
  4 Loversky, Zoe S            8 RMSC-PV                20.03      19.99   15
  5 Pollock, Apolonia S        8 YORK-PV                19.13      20.76   14
  6 Tjonneland, Ida M          8 RMSC-PV                25.12      20.97   13
  7 Nelson, Hannah M           8 JFD-PV                 25.56      21.14   12
  8 Gillis, Katy L             8 RMSC-PV                21.64      21.21   11
  9 Sarman, Ann C              8 CURL-PV                20.49      21.40    9
 10 Sheapp, Kylie N            8 RMSC-PV                21.87      21.43    7
 11 Choung, Grace              8 RMSC-PV                24.49      21.46    6
 12 Cantrick, Stephanie L      8 CURL-PV                22.55      21.56    5
 13 Nester, Jane K             8 RMSC-PV                23.35      21.91    4
 14 Cason, Molly P             8 RMSC-PV                23.01      21.93    3
 15 Wells, Meredith D          8 CURL-PV                22.29      22.04    2
 16 Vizek, Holly M             8 PM-PV                  21.68      22.06    1
 17 Kincaid, Stephanie A       8 RMSC-PV                22.44      22.18
 18 Jordan, Kelly A            8 JFD-PV                 23.29      22.42
 19 Swanson, Amanda F          8 SNOWBIRDS-PV           23.29      22.70
 20 Chamberlain, Meghan B      8 RMSC-PV                23.36      22.71
 21 Shebat, Melissa J          8 CURL-PV                24.99      22.75
 22 Arai, Jennifer L           8 RMSC-PV                21.80      22.90
 23 Burger, Alexandra          8 HACC-PV                   NT      23.00
 24 Nelson, Darby A            8 CURL-PV                24.10      23.20
 25 Larkworthy, Sarah N        8 FISH-PV                23.57      23.25
 26 Sheapp, Kaitlyn F          8 RMSC-PV                24.09      23.43
 27 Boege, Hedda L             8 DCPR-PV                23.00      23.46
 28 Metts, Cassidy A           8 CURL-PV                25.21      23.75
 29 Helt, Olya M               8 JFD-PV                 24.21      23.78
 30 Wong, Melody               8 HACC-PV                   NT      24.25
 31 Bentley, Savannah A        8 MACHINE-PV             25.64      24.43
 32 Martinko, Jordan L         8 RMSC-PV                22.79      24.45
 33 Smith, Amy M               8 YORK-PV                25.13      24.87
 34 Foreman, Anise             8 ARSC-PV                25.02      25.00
 35 Carlton, Kayla A           8 UN-SD-PV               26.06      26.34
 35 Kopsidas, Nicole A         8 CURL-PV                24.11      26.34
 37 Masri, Lena                8 RMSC-PV                27.95      27.24
 38 Morgan, Kelly A            8 CURL-PV                26.07      27.75
 39 Ho, Katie                  8 HACC-PV                   NT      28.75
 40 Kousen, Amanda T           8 MACHINE-PV             27.64      28.84
 41 Ball, Helena S             8 PM-PV                  28.62      29.15
 42 Hinsch, Julia M            8 RMSC-PV                30.76      31.14
 43 Salassi, Savanna           8 HACC-PV                   NT      32.93
 44 Gray, Victoria             8 ARSC-PV                   NT      37.91
 45 Robbins, Allison N         8 MACHINE-PV             27.21      41.56
 -- Tobey, Emma C              8 RMSC-PV                22.77         NS
 -- Chang, Joanne              8 UN-SD-PV               22.93         NS
 -- Sennett, Emily E           8 CURL-PV                23.37         NS

Event 12  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                17.65      17.46   20
  2 Coar, Trevor J             8 FISH-PV                24.37      19.64   17
  3 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                20.19      19.78   16
  4 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      20.53   15
  5 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  21.06      20.71   13.5
  5 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               20.79      20.71   13.5
  7 Barrand, Connor J          8 FISH-PV                20.80      20.90   12
  8 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                22.53      20.96   11
  9 Newman, David M            8 CURL-PV                20.12      21.06    9
 10 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                21.74      21.14    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                23.02      21.25    6
 12 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                23.70      21.53    5
 13 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                21.43      21.83    4
 14 Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV                26.38      22.13    3
 15 Michael, James P           8 UN-SD-PV               22.62      22.24    2
 16 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 24.07      22.40    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      22.62
 18 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV                26.13      22.71
 19 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                23.44      22.83
 20 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      23.34
 21 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                24.59      24.59
 22 Zhao, Edward               8 YORK-PV                24.46      24.68
 23 Collins, Tyler             8 ARSC-PV                   NT      24.75
 24 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                24.87      24.91
 25 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 24.64      25.09
 26 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                25.37      26.09
 27 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT      27.38
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV                20.67         NS
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             25.54         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                23.39         NS
 -- Hammond, Zachary J         8 RMSC-PV                   NT         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                26.08         NS

Event 13  Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Gould, Audrey              7 CURL-PV                   NT      38.34   20
  2 Johnson, Morgan E          7 RMSC-PV                   NT      39.03   17
  3 Talwar, Ali K              7 CURL-PV                39.35      39.90   16
  4 Bergen, Sarah J            7 PM-PV                  39.61      40.05   15
  5 Kellan, Laura E            7 MACHINE-PV             43.63      41.84   14
  6 Kellan, Melissa M          7 MACHINE-PV             43.95      41.94   13
  7 Klatzkin, Allie P          7 RMSC-PV                42.61      43.18   12
  8 Layne, Amy E               7 YORK-PV                41.57      43.25   11
  9 Callahan, Erin S           7 FISH-PV                49.20      44.23    9
 10 Kannan, Sarah H            6 RMSC-PV                45.49      44.31    7
 11 Clark, Caroline R          7 RMSC-PV                47.48      44.36    6
 12 Gouterman, Hope            7 RMSC-PV                46.01      44.46    5
 13 Hemmer, Zoe K              7 YORK-PV                43.99      45.26    4
 14 Popera, Alexandra N        7 RMSC-PV                49.32      45.84    3
 15 Kostecki, Karisa           7 HACC-PV                   NT      46.75    2
 16 Bowes, Jacqueline C        7 RMSC-PV                52.61      46.93    1
 17 Walker, Courtney L         7 SNOWBIRDS-PV              NT      48.24
 18 Flamand, Kelly C           7 RMSC-PV                47.32      49.00
 19 Warrington, Reagan C       7 CURL-PV                46.16      49.78
 20 Welch, Jeanette M          6 RMSC-PV                48.69      50.50
 21 Anderson, Rachel S         7 PM-PV                     NT      51.34
 22 Mattingly, Molly J         6 SNOWBIRDS-PV         1:00.58      52.14
 23 Padglotis, Aspasia C       7 UN-SD-PV               49.36      54.23
 24 Weiderhold, Allison        7 HACC-PV                   NT      55.66
 25 Bishop, Mary B             7 CURL-PV                52.88      56.20
 26 Lopaczynski, Adrianna      6 RMSC-PV                   NT      58.57
 27 Cohen, Alexys M            6 RMSC-PV                   NT    1:00.17
 28 Masri, Tala                5 RMSC-PV              1:10.92    1:00.18
 29 Levy, Jessica C            7 CURL-PV                59.78    1:00.25
 30 Welch, Jennifer M          6 RMSC-PV              1:00.81    1:03.06
 31 Holmstead, Elizabeth A     7 RMSC-PV                   NT    1:03.34
 32 Fox, Mallory R             6 RMSC-PV                   NT    1:03.43
 33 Nelson, Rachel G           6 JFD-PV                 29.29    1:04.05
 34 Foley, Sinead M            7 SNOWBIRDS-PV         1:07.61    1:05.97
 35 Hall, Careese              7 ARSC-PV                   NT    1:10.52
 36 Kopsidas, Alyssa M         6 CURL-PV              1:12.78    1:13.15
 37 Au, Katherine Z            6 FISH-PV              1:12.24    1:13.27
 -- Like-Mathews, Frankie F    6 RMSC-PV                50.78         DQ
 -- Newman, Willow B           7 RMSC-PV                59.80         DQ
 -- Roop, Alexandra M          7 MACHINE-PV             41.89         NS
 -- Lucas, Macda A             6 RMSC-PV              1:21.22         NS
 -- Jacome, Natasha M          7 RMSC-PV                51.43         NS
 -- Bradley, Anna L            7 YORK-PV                   NT         NS
 -- White, Danielle E          7 RMSC-PV                   NT         NS

Event 14  Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thomas, Michael A          7 RMSC-PV                38.99      38.65   20
  2 Parker, Jake M             7 RMSC-PV                39.94      38.69   17
  3 McJunkin, James P          7 MACHINE-PV             41.68      39.59   16
  4 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                42.72      42.02   15
  5 Sheerin, Patrick W         7 RMSC-PV              1:08.76      42.32   14
  6 Kirchner, Michael J        7 RMSC-PV                42.67      44.21   13
  7 Miller, Jay J              7 DCPR-PV                47.48      44.78   12
  8 AU, Kevin Z                7 FISH-PV                59.86      48.81   11
  9 Robison, Nicolas J         7 SNOWBIRDS-PV           55.59      50.20    9
 10 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 48.83      50.78    7
 11 Choe, Ryan J               7 RMSC-PV                58.46      52.70    6
 12 Tomajczyk, Bret M          6 MACHINE-PV           1:04.28      53.99    5
 13 Restrepo, Andres           7 RMSC-PV                   NT      57.73    4
 14 Gibeily, Tommy A           7 RMSC-PV                56.90      58.93    3
 15 Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                   NT    1:03.13    2
 16 Marchand, Corey J          7 CURL-PV              1:02.84    1:03.18    1
 17 Walker, Ethan D            6 SNOWBIRDS-PV         1:08.81    1:05.00
 18 VanderWeele, Andrew A      7 RMSC-PV              1:14.97    1:10.21
 19 Gaines, Jared B            5 YORK-PV                   NT    1:24.34
 -- Walpuck, Jack J            7 RMSC-PV                56.20         NS
 -- Hammond, Christian K       6 RMSC-PV                   NT         NS

Event 15  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Levy, Yaly                 8 RMSC-PV                36.29      34.18   20
  2 Ares, Natalya M            8 RMSC-PV                38.73      35.22   17
  3 Swarts, Rachel M           8 CURL-PV                39.42      36.18   16
  4 Pearson, Kylie A           8 UN-SD-PV               41.34      38.23   15
  5 Gillis, Katy L             8 RMSC-PV                37.64      38.70   14
  6 Sarman, Ann C              8 CURL-PV                39.01      39.28   13
  7 Nester, Jane K             8 RMSC-PV                40.60      39.37   12
  8 Kincaid, Stephanie A       8 RMSC-PV                   NT      40.26   11
  9 Cantrick, Stephanie L      8 CURL-PV                40.79      40.31    9
 10 Boege, Hedda L             8 DCPR-PV                44.03      41.68    7
 11 Meyer, Alyssa N            8 SNOWBIRDS-PV           41.66      41.82    6
 12 Chamberlain, Meghan B      8 RMSC-PV                47.41      41.91    5
 13 Tjonneland, Ida M          8 RMSC-PV                52.55      42.41    4
 14 Burger, Alexandra          8 HACC-PV                   NT      42.84    3
 15 Martinko, Jordan L         8 RMSC-PV                46.32      42.90    2
 16 Bentley, Savannah A        8 MACHINE-PV             49.84      43.12    1
 17 Nelson, Darby A            8 CURL-PV                44.46      43.44
 18 Arai, Jennifer L           8 RMSC-PV                44.88      43.51
 19 Jordan, Kelly A            8 JFD-PV                 45.99      43.56
 19 Sheapp, Kylie N            8 RMSC-PV                44.88      43.56
 21 Pietrantonio, Sofie        8 FISH-PV                44.75      43.59
 22 Vizek, Holly M             8 PM-PV                  42.99      43.65
 23 Smith, Amy M               8 YORK-PV                45.40      43.67
 24 Kopsidas, Nicole A         8 CURL-PV                41.47      44.03
 25 Hogan, Lindsay M           8 SNOWBIRDS-PV           51.09      44.63
 26 Larkworthy, Sarah N        8 FISH-PV                47.89      44.66
 27 Foreman, Anise             8 ARSC-PV                47.00      45.12
 28 Ball, Helena S             8 PM-PV                  46.68      47.09
 29 Morgan, Kelly A            8 CURL-PV                48.99      50.90
 30 Ho, Katie                  8 HACC-PV                   NT      54.70
 31 Wong, Melody               8 HACC-PV                   NT      55.62
 32 Gray, Victoria             8 ARSC-PV                   NT    1:05.21
 33 Salassi, Savanna           8 HACC-PV                   NT    1:07.87
 34 Robbins, Allison N         8 MACHINE-PV                NT    1:09.35
 -- Hinsch, Julia M            8 RMSC-PV                59.61         DQ
 -- Suyama, Alina M            8 YORK-PV                45.09         NS
 -- Chang, Joanne              8 UN-SD-PV               48.33         NS
 -- Sennett, Emily E           8 CURL-PV                42.72         NS
 -- Spera, Cameron P           8 CURL-PV                48.62         NS
 -- Helt, Olya M               8 JFD-PV                 42.19         NS
 -- Allegra, Marissa A         8 RMSC-PV                54.24         NS
 -- Tobey, Emma C              8 RMSC-PV                46.83         NS

Event 16  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                34.69      32.95   20
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                36.43      34.17   17
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                33.97      34.79   16
  4 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                35.85      34.84   15
  5 Xue, Richard               8 CURL-PV                33.14      35.53   14
  6 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                38.60      36.78   13
  7 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      37.71   12
  8 Michael, James P           8 UN-SD-PV               37.50      37.96   11
  9 Coar, Trevor J             8 FISH-PV                40.49      38.18    9
 10 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               39.61      39.37    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                43.51      40.29    6
 12 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                44.40      42.45    5
 13 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                43.14      42.72    4
 14 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                44.76      42.91    3
 15 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV                45.23      43.71    2
 16 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                44.55      44.65    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      44.86
 18 Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV              1:04.27      45.02
 19 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                44.91      45.43
 20 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                49.27      45.67
 21 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                49.19      46.45
 22 Zhao, Edward               8 YORK-PV                43.09      46.96
 23 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                49.88      52.46
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             53.49         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                40.59         NS
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV                40.23         NS
 -- Hammond, Zachary J         8 RMSC-PV                   NT         NS

Event 17  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Ares, Natalya M            8 RMSC-PV              1:36.29    1:33.35   20
  2 Pollock, Apolonia S        8 YORK-PV              1:34.51    1:35.34   17
  3 Higinbotham, Sierra K      8 CURL-PV              1:33.85    1:37.03   16
  4 Cason, Molly P             8 RMSC-PV              1:42.42    1:41.62   15
  5 Gould, Audrey              7 CURL-PV                   NT    1:41.81   14
  6 Wells, Meredith D          8 CURL-PV              1:42.69    1:43.34   13
  7 Gouterman, Hope            7 RMSC-PV                   NT    1:47.07   12
  8 Shebat, Melissa J          8 CURL-PV              1:59.91    1:47.48   11
  9 Swanson, Amanda F          8 SNOWBIRDS-PV         2:11.96    1:48.53    9
 10 Tjonneland, Ida M          8 RMSC-PV              2:09.83    1:52.81    7
 11 Jordan, Kelly A            8 JFD-PV               1:50.12    1:55.37    6
 12 Sheapp, Kaitlyn F          8 RMSC-PV              1:54.59    1:55.75    5
 13 Vizek, Holly M             8 PM-PV                     NT    1:56.25    4
 14 Pietrantonio, Sofie        8 FISH-PV              2:09.34    1:56.34    3
 15 Carlton, Kayla A           8 UN-SD-PV             1:57.36    1:59.62    2
 16 Choung, Grace              8 RMSC-PV                   NT    1:59.70    1
 17 Hogan, Lindsay M           8 SNOWBIRDS-PV              NT    2:03.84
 18 Metts, Cassidy A           8 CURL-PV              2:04.00    2:04.37
 19 Casey, Kit-Kat E           7 SNOWBIRDS-PV              NT    2:10.43
 20 Boland, Anna K             8 SNOWBIRDS-PV              NT    2:16.50
 21 Foley, Sinead M            7 SNOWBIRDS-PV              NT    2:37.93
 -- Kousen, Amanda T           8 MACHINE-PV           2:25.43         DQ
 -- Nester, Jane K             8 RMSC-PV              1:43.72         DQ
 -- Swarts, Rachel M           8 CURL-PV              1:45.00         DQ
 -- Walker, Ashleigh P         7 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ
 -- Degner-Lopez, Jenna J      8 MACHINE-PV           1:47.28         NS
 -- Spera, Cameron P           8 CURL-PV              2:04.77         NS
 -- Bennett, Katie B           8 YORK-PV              1:46.57         NS
 -- Suyama, Alina M            8 YORK-PV              1:49.39         NS

Event 18  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Garrett            8 RMSC-PV              1:29.91    1:28.43   20
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV              1:27.12    1:29.75   17
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV              1:31.67    1:35.11   16
  4 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT    1:37.73   15
  5 Newman, David M            8 CURL-PV              1:43.48    1:38.46   14
  6 Barrand, Connor J          8 FISH-PV              1:49.15    1:38.68   13
  7 Gan, Gabe H                8 JFD-PV               1:55.31    1:52.90   12
  8 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV              1:58.29    1:53.78   11
  9 Lundelius, Trey R          7 CURL-PV                   NT    2:03.34    9
 10 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT    2:15.71    7
 -- Coar, Trevor J             8 FISH-PV              1:41.60         DQ
 -- Maquera, Cubby C           8 CURL-PV              1:51.97         DQ
 -- LeGall, Morgan             8 RMSC-PV              1:51.10         DQ
 -- Soevik, Odin               8 RMSC-PV              1:39.52         DQ
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV              1:51.57         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV              2:00.00         NS