12th Bunkey Lewis Memorial Mini Meet
May 3-4, 2003

Event Results for Finals

Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                15.37      15.06   20
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                15.71      15.54   17
  3 Michael, James P           8 UN-SD-PV               15.65      15.57   16
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                16.17      15.62   15
  5 Xue, Richard               8 CURL-PV                15.96      15.87   14
  6 Fiala, Brandon C           8 CURL-PV                16.69      16.06   13
  7 Neyman, Chauncy            8 MACHINE-PV                NT      16.09   12
  8 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                17.47      16.21   10
  8 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                16.98      16.21   10
 10 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                17.44      16.34    7
 11 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      16.60    6
 12 Maloney, Bailey T          8 RMSC-PV                17.05      16.75    5
 13 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               17.95      17.68    4
 14 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                18.93      17.86    3
 15 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                19.43      18.52    2
 16 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 18.22      18.62    1
 17 Stuver, Ian R              8 MACHINE-PV             17.22      18.78
 18 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 19.88      18.98
 19 Collins, Tyler             8 ARSC-PV                23.02      19.00
 20 Shepherdson, James L       8 RMSC-PV                18.87      19.35
 21 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                21.35      19.63
 22 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      19.84
 22 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                21.57      19.84
 24 Osherovich, Mitchell R     8 RMSC-PV                21.77      20.12
 25 Null, Eugene               8 HACC-PV                   NT      20.51
 26 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                21.28      20.58
 27 Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             21.78      20.90
 28 Corridon, Tommy J          8 CURL-PV                24.13      21.52
 29 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      21.68
 30 Hampton, Mitchell          8 TESC-PV                   NT      22.78
 31 Wasserman, Daniel A        8 CURL-PV                   NT      23.81
 -- Goodman, Evan B            8 SNOWBIRDS-PV              NT         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                17.41         NS
 -- O'Hara, Aidan C            8 CURL-PV                20.41         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                19.18         NS
 -- Newman, David M            8 CURL-PV                17.26         NS

Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                34.69      32.95   20
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                36.43      34.17   17
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                33.97      34.79   16
  4 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                35.85      34.84   15
  5 Xue, Richard               8 CURL-PV                33.14      35.53   14
  6 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                38.60      36.78   13
  7 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      37.71   12
  8 Michael, James P           8 UN-SD-PV               37.50      37.96   11
  9 Coar, Trevor J             8 FISH-PV                40.49      38.18    9
 10 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               39.61      39.37    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                43.51      40.29    6
 12 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                44.40      42.45    5
 13 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                43.14      42.72    4
 14 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                44.76      42.91    3
 15 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV                45.23      43.71    2
 16 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                44.55      44.65    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      44.86
 18 Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV              1:04.27      45.02
 19 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                44.91      45.43
 20 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                49.27      45.67
 21 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                49.19      46.45
 22 Zhao, Edward               8 YORK-PV                43.09      46.96
 23 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                49.88      52.46
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             53.49         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                40.59         NS
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV                40.23         NS
 -- Hammond, Zachary J         8 RMSC-PV                   NT         NS

Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                17.65      17.46   20
  2 Coar, Trevor J             8 FISH-PV                24.37      19.64   17
  3 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                20.19      19.78   16
  4 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      20.53   15
  5 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  21.06      20.71   13.5
  5 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               20.79      20.71   13.5
  7 Barrand, Connor J          8 FISH-PV                20.80      20.90   12
  8 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                22.53      20.96   11
  9 Newman, David M            8 CURL-PV                20.12      21.06    9
 10 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                21.74      21.14    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                23.02      21.25    6
 12 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                23.70      21.53    5
 13 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                21.43      21.83    4
 14 Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV                26.38      22.13    3
 15 Michael, James P           8 UN-SD-PV               22.62      22.24    2
 16 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 24.07      22.40    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      22.62
 18 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV                26.13      22.71
 19 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                23.44      22.83
 20 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      23.34
 21 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                24.59      24.59
 22 Zhao, Edward               8 YORK-PV                24.46      24.68
 23 Collins, Tyler             8 ARSC-PV                   NT      24.75
 24 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                24.87      24.91
 25 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 24.64      25.09
 26 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                25.37      26.09
 27 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT      27.38
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV                20.67         NS
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             25.54         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                23.39         NS
 -- Hammond, Zachary J         8 RMSC-PV                   NT         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                26.08         NS

Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                39.08      39.43   20
  2 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                42.27      40.90   17
  3 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                48.15      42.60   16
  4 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                44.76      43.00   15
  5 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                46.13      43.68   14
  6 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               44.91      44.44   13
  7 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                46.99      44.93   12
  8 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      45.34   11
  9 Maloney, Bailey T          8 RMSC-PV                   NT      46.42    9
 10 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                45.66      47.16    7
 11 Neyman, Chauncy            8 MACHINE-PV                NT      47.42    6
 12 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                49.99      50.16    5
 13 Shepherdson, James L       8 RMSC-PV                   NT      53.09    4
 14 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      54.03    3
 15 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                   NT      54.43    2
 16 Corridon, Tommy J          8 CURL-PV              1:01.54      56.87    1
 17 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                54.95      57.09
 18 Null, Eugene               8 HACC-PV                   NT      58.95
 -- Hampton, Mitchell          8 TESC-PV                   NT         DQ
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                47.49         NS
 -- Goodman, Evan B            8 SNOWBIRDS-PV              NT         NS
 -- Newman, David M            8 CURL-PV                47.29         NS

Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael, James P           8 UN-SD-PV               19.15      19.93   20
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                24.11      22.34   17
  3 Newman, David M            8 CURL-PV                24.40      22.62   16
  4 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               22.72      22.94   15
  5 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  23.91      24.09   14
  6 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                24.68      24.87   13
  7 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 26.57      25.03   12
  8 Fitta, Nebiyu T            8 RMSC-PV                26.80      25.11   11
  9 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT      26.37    9
 10 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                25.74      26.59    7
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                26.67      26.86    6
 12 Camp, Cory D               8 RMSC-PV                29.56      26.88    5
 13 Lucas, Kaleb A             8 RMSC-PV                27.97      27.03    4
 14 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV                27.72      27.34    3
 15 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      27.38    2
 16 Zhao, Edward               8 YORK-PV                30.18      27.53    1
 17 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT      28.75
 18 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                26.87      28.84
 19 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                30.65      29.87
 20 Pontell, Logan M           8 FISH-PV                   NT      34.53
 -- Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                27.53         DQ
 -- Nanan, Shalin J            8 RMSC-PV                31.33         DQ
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                25.46         NS
 -- Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             27.91         NS

Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Michael, James P           8 UN-SD-PV               45.62      42.83   20
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV                45.40      45.50   17
  3 Draganov, Andrew           8 UN-PV-PV               52.27      50.33   16
  4 Fiala, Brandon C           8 CURL-PV                53.55      51.40   15
  5 Maloney, Bailey T          8 RMSC-PV                53.46      51.95   14
  6 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                54.94      53.65   13
  7 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  54.09      54.06   12
  8 Stuver, Ian R              8 MACHINE-PV             54.76      54.60   11
  9 Rush, Derek P              8 MACHINE-PV           1:02.29      57.15    9
 10 Watkins, Pickle            8 RMSC-PV              1:07.09      57.55    7
 11 Null, Eugene               8 HACC-PV                   NT      58.78    6
 12 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 58.34      59.86    5
 13 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT    1:03.66    4
 14 Camp, Cory D               8 RMSC-PV              1:05.25    1:05.00    3
 15 Deker, Grant J             8 SNOWBIRDS-PV              NT    1:05.27    2
 16 Corridon, Tommy J          8 CURL-PV                   NT    1:06.79    1
 17 Osherovich, Mitchell R     8 RMSC-PV                   NT    1:07.41
 18 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV              1:15.01    1:07.51
 -- Wasserman, Daniel A        8 CURL-PV                   NT         DQ
 -- Shepherdson, James L       8 RMSC-PV                58.69         DQ
 -- Soevik, Odin               8 RMSC-PV                51.60         DQ
 -- Newman, David M            8 CURL-PV                54.68         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                   NT         NS

Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Xue, Richard               8 CURL-PV                16.49      16.53   20
  2 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                16.70      16.56   17
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                17.17      17.09   16
  4 Michael, James P           8 UN-SD-PV               20.74      17.87   15
  5 Fiala, Brandon C           8 CURL-PV                18.72      18.62   14
  6 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                22.09      19.06   13
  7 Kiehl, Joshua B            8 RMSC-PV                21.57      19.21   12
  8 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT      19.96   10
  8 O'Hara, Aidan C            8 CURL-PV                26.16      19.96   10
 10 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 22.84      20.87    7
 11 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 20.61      21.60    6
 12 Rush, Derek P              8 MACHINE-PV             25.21      21.85    5
 13 Maquera, Cubby C           8 CURL-PV                23.08      22.75    4
 14 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                24.68      23.39    3
 15 Osherovich, Mitchell R     8 RMSC-PV                28.03      24.90    2
 16 Stuver, Ian R              8 MACHINE-PV             26.51      25.12    1
 17 Hampton, Mitchell          8 TESC-PV                   NT      32.68
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                22.49         NS

Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                39.93      37.62   20
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV                37.53      37.81   17
  3 Kirsch, Mitchell R         8 RMSC-PV                39.08      38.09   16
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                38.50      38.67   15
  5 Barrand, Connor J          8 FISH-PV                52.75      49.28   14
  6 Eig, Eric J                8 JFD-PV                 53.53      52.37   13
 -- Robison, Nicolas J         7 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ
 -- Espinoza, Carlos E         8 RMSC-PV                   NT         NS

Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Powell, Garrett            8 RMSC-PV              1:29.91    1:28.43   20
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV              1:27.12    1:29.75   17
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV              1:31.67    1:35.11   16
  4 Cudchy, Conor              8 HACC-PV                   NT    1:37.73   15
  5 Newman, David M            8 CURL-PV              1:43.48    1:38.46   14
  6 Barrand, Connor J          8 FISH-PV              1:49.15    1:38.68   13
  7 Gan, Gabe H                8 JFD-PV               1:55.31    1:52.90   12
  8 Nickerson, Chris J         8 RMSC-PV              1:58.29    1:53.78   11
  9 Lundelius, Trey R          7 CURL-PV                   NT    2:03.34    9
 10 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT    2:15.71    7
 -- Coar, Trevor J             8 FISH-PV              1:41.60         DQ
 -- Maquera, Cubby C           8 CURL-PV              1:51.97         DQ
 -- LeGall, Morgan             8 RMSC-PV              1:51.10         DQ
 -- Soevik, Odin               8 RMSC-PV              1:39.52         DQ
 -- Fritz, Tyler A             8 FISH-PV              1:51.57         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV              2:00.00         NS

Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'A'            1:04.00    1:03.29   40
     1) Soevik, Odin 8                  2) Kirsch, Mitchell 8
     3) Kiehl, Joshua B 8               4) Thomas, Michael A 7
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:01.66    1:03.37   34
     1) Grimmett-Norris, Christopher D  2) Maquera, Cubby C 8
     3) Xue, Richard 8                  4) Fiala, Brandon C 8
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'B'            1:08.00    1:10.30   32
     1) Maloney, Bailey T 8             2) Parker, Jake M 7
     3) Shepherdson, James L 8          4) Fitta, Nebiyu T 8
  4 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                               NT    1:14.19   30
     1) McJunkin, James P 7             2) Neyman, Chauncy 8
     3) Rush, Derek P 8                 4) Stuver, Ian R 8
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'C'            1:12.00    1:16.18   28
     1) Soevik, Njord 6                 2) LeGall, Morgan 8
     3) Kirchner, Michael J 7           4) Sheerin, Patrick W 7
  6 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'D'            1:16.00    1:20.68   26
     1) Camp, Cory D 8                  2) Watkins, Pickle 8
     3) Osherovich, Mitchell R 8        4) Davis, Anthony 8
  7 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                      1:12.99    1:30.36   24
     1) Lundelius, Trey R 7             2) Hohman, Andrew J 7
     3) Curl, Blake M 7                 4) Jackson, Nicholas I 7
 -- JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   1:17.80         NS
     1) Gan, Gabe H 8                   2) Allsopp, Robert J 7
     3) Carney, Chris R 8               4) Eig, Eric J 8

Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:13.06    1:20.07   40
     1) Newman, David M 8               2) Xue, Richard 8
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Lundelius, Trey R 7
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'B'            1:20.00    1:24.87   34
     1) Kiehl, Joshua B 8               2) Watkins, Pickle 8
     3) Thomas, Michael A 7             4) Parker, Jake M 7
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'D'            1:28.00    1:31.71   32
     1) Fitta, Nebiyu T 8               2) Mangold, Barry 8
     3) Kirchner, Michael J 7           4) Soevik, Odin 8
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'A'            1:16.00         DQ
     1) Powell, Garrett 8               2) LeGall, Morgan 8
     3) Kirsch, Mitchell 8              4) Soevik, Njord 6
 -- JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   1:28.34         NS
     1) Allsopp, Robert J 7             2) Petraites, Matthew R 7
     3) Eig, Eric J 8                   4) Gan, Gabe H 8
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                      1:23.99         NS
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY SWIM CLUB-PV  'C'            1:24.00         NS