April Fool Invitational Meet
George Mason Universityr
Fairfax, Virginia
April 4-6, 2003
PVC-03-28
Meet Results -Yards





Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                15.89      15.54   20  
  2 Michael, James P           8 Unattached-PV             NT      15.65   17  
  3 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                16.40      16.18   16  
  4 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               17.01      16.37   15  
  5 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                16.98      16.75   14  
  6 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                16.18      16.79   13  
  7 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  17.64      16.96   12  
  8 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                15.75      17.12   11  
  9 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                17.27      17.19    9  
 10 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                16.61      17.25    7  
 11 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                16.65      17.26    6  
 12 Wulff, Stephen J           8 UN-VS-PV               16.75      17.31    5  
 13 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                16.96      17.58    4  
 14 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV                17.99      17.59    3  
 15 Kim, John J                8 MAKO-PV                18.21      17.60    2  
 16 Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV               18.52      18.01    1  
 17 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                19.81      18.08  
 18 Bloom, Adam H              8 UN-TC-PV               17.37      18.26  
 19 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                18.71      18.37  
 20 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                17.78      18.60  
 21 Sundel, Jeremy A           8 PM-PV                  21.45      18.88  
 22 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                18.08      19.21  
 23 Keene, Nicholas C          8 BAC-VA                 18.48      19.32  
 24 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  18.27      19.38  
 25 Lair Ferrari, Andreas Y    8 UN-TC-PV               18.18      19.49  
 26 Zhao, Edward               8 YORK-PV                21.55      19.90  
 27 Jessen, Daniel P           8 PM-PV                  20.08      20.47  
 28 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                23.66      20.56  
 29 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  22.91      21.16  
 30 Shields, Timothy           8 UN-VS-PV               20.08      21.62  
 31 Yohe, Taylor R             7 FBST-PV                24.79      21.65  
 32 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                21.57      21.76  
 33 Crean, Sean J              8 UN-TC-PV               20.72      22.02  
 34 Kriebel, David C           8 UN-VS-PV               22.17      23.01  
 35 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                25.53      24.69  
 36 Bucaro, Anthony E          8 UN-AV-PV               24.25      25.35  
 37 Speer, Eric W              6 UN-VS-PV               21.36      25.62  
 38 Seliskar, Andrew H         6 YORK-PV                29.43      27.36  
 39 Jones, Luke T              5 MAKO-PV                31.87      28.51  
 40 Remich, Stephen A          8 UN-VS-PV               27.22      31.71  
 41 Friedman, Joaquin R        5 YORK-PV                34.68      32.15  
 42 Luddy, Jack W              5 UN-VS-PV               38.45      33.01  
 43 Lopez-Uricoechea, Rodrig   8 UN-TC-PV               35.03      38.15  
 44 Wimberly, Robert L         7 UN-AV-PV               38.62      39.23  
 -- Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.30         NS  
 -- Savoia, Andrew D           6 UN-TC-PV               35.14         NS  
 -- Mullins, William Henry A   8 YORK-PV                18.31         NS  
 -- Rainey, Ian B              7 UN-TC-PV               17.81         NS  
 -- Woldu, Yoni A              8 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                19.57         NS  
 -- Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV               18.40         NS  
 -- Toms, Aidan P              6 FBST-PV                25.59         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 UN-VS-PV               28.28         NS  
 -- Susens, Ian C              6 YORK-PV                32.28         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                35.11      34.10   20  
  2 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                35.09      34.39   17  
  3 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                38.63      35.95   16  
  4 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                36.80      36.80   15  
  5 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                36.77      37.46   14  
  6 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               37.95      37.99   13  
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                38.15      38.67   12  
  8 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV                   NT      39.06   11  
  9 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                     NT      39.76    9  
 10 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                41.28      39.77    7  
 11 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA                 38.87      40.11    6  
 12 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                44.29      40.30    5  
 13 Clark, Michael R           8 FBST-PV                41.72      40.57    4  
 14 Kim, John J                8 MAKO-PV                40.97      41.41    3  
 15 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                42.02      41.95    2  
 16 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV               39.81      42.15    1  
 17 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  50.82      42.83  
 18 Zhao, Edward               8 YORK-PV                50.14      43.09  
 19 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                42.48      43.14  
 20 Pierce, David T            8 BAC-VA                 40.70      44.26  
 21 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                   NT      45.72  
 22 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                   NT      48.42  
 23 Jessen, Daniel P           8 PM-PV                     NT      48.50  
 24 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                49.19      51.23  
 25 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                51.22      51.65  
 26 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                49.88      51.74  
 27 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                   NT      55.18  
 28 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV              1:03.72      58.82  
 29 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                42.93    1:01.04  
 30 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  50.35    1:03.08  
 31 Rossignol, Alexander L     6 UN-TC-PV                  NT    1:38.05  
 -- Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                38.00         DQ  
 -- Kender, Gordon R           8 MAKO-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV              1:27.88    1:23.45   20  
       37.80  1:23.45                                                      
  2 Zirzow, William A          8 MAKO-PV              1:25.03    1:25.83   17  
       40.22  1:25.83                                                      
  3 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA               1:28.08    1:31.54   16  
       42.58  1:31.54                                                      
  4 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                   NT    1:35.61   15  
       45.98  1:35.61                                                      
  5 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV              1:43.35    1:38.05   14  
       46.25  1:38.05                                                      
  6 Zhao, Edward               8 YORK-PV              1:41.86    1:41.85   13  
       46.73  1:41.85                                                      
 -- Stronko, Samuel            8 OCCS-PV              1:43.11         NS  
 -- Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV             1:35.46         NS  
 -- Saffran, Alex D            8 MAKO-PV              1:21.85         NS  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV              1:32.21         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               19.56      19.09   20  
  2 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                18.91      20.23   17  
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.00      20.26   16  
  4 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                21.12      20.47   15  
  5 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                20.11      20.90   14  
  6 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                21.55      21.04   13  
  7 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                20.51      21.18   12  
  8 Clark, Michael R           8 FBST-PV                21.38      21.57   11  
  9 Kim, John J                8 MAKO-PV                21.15      22.47    9  
 10 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                27.88      22.49    7  
 11 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                22.94      22.53    6  
 12 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  21.06      22.64    5  
 13 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV               22.68      22.87    4  
 14 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                23.16      23.25    3  
 15 Pierce, David T            8 BAC-VA                 23.39      23.51    2  
 16 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  27.51      24.02    0.5
 16 Jessen, Daniel P           8 PM-PV                  24.35      24.02    0.5
 18 Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV               27.63      24.13  
 18 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                24.07      24.13  
 20 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                22.59      24.26  
 21 Bayly, Matthew T           8 UN-AV-PV               25.52      24.32  
 22 Zhao, Edward               8 YORK-PV                26.09      24.46  
 23 Mullins, William Henry A   8 YORK-PV                   NT      24.47  
 24 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                25.87      24.59  
 25 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                23.70      25.26  
 26 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                25.51      25.40  
 27 Yohe, Taylor R             7 FBST-PV                28.01      25.93  
 28 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                26.37      26.29  
 29 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                25.16      26.95  
 30 Susens, Ian C              6 YORK-PV                33.18      29.90  
 31 Jones, Luke T              5 MAKO-PV                   NT      30.81  
 32 Rossignol, Alexander L     6 UN-TC-PV               37.46      37.70  
 33 Wimberly, Robert L         7 UN-AV-PV                  NT      38.68  
 34 Maranto, Samuel J          7 OCCS-PV                43.01      45.82  
 -- Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  29.26         NS  
 -- Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV               22.14         NS  
 -- Kender, Gordon R           8 MAKO-PV                   NT         NS  
 -- Luddy, Jack W              5 UN-VS-PV               46.61         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               42.28      40.87   20  
  2 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                43.09      41.61   17  
  3 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                   NT      45.20   16  
  4 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                44.76      45.70   15  
  5 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                47.44      46.21   14  
  6 Keene, Nicholas C          8 BAC-VA                 47.98      46.59   13  
  7 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                47.76      47.33   12  
  8 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA                 44.59      47.93   11  
  9 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV                   NT      48.48    9  
 10 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                49.56      48.51    7  
 11 Kim, John J                8 MAKO-PV                49.65      49.08    6  
 12 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV               47.78      49.84    5  
 13 Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV               47.07      51.53    4  
 14 Martin, Alex J             8 UN-VS-PV               55.64      52.72    3  
 15 Lair Ferrari, Andreas Y    8 UN-TC-PV               57.95      52.94    2  
 16 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                58.41      54.64    1  
 17 Shields, Timothy           8 UN-VS-PV               54.59      55.69  
 18 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                54.46      55.86  
 19 Fonda, James D             8 AAC-PV                 56.03      56.89  
 20 Bucaro, Anthony E          8 UN-AV-PV               54.84      57.27  
 21 Bloom, Adam H              8 UN-TC-PV               58.37      57.35  
 22 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                   NT      57.74  
 23 Kriebel, David C           8 UN-VS-PV             1:01.12      58.81  
 24 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                   NT      59.37  
 25 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                   NT    1:00.02  
 26 Speer, Eric W              6 UN-VS-PV             1:18.63    1:04.23  
 27 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                     NT    1:05.23  
 28 Toms, Aidan P              6 FBST-PV                   NT    1:14.12  
 -- Lopez-Uricoechea, Rodrig   8 UN-TC-PV                  NT         DQ  
 -- Mullins, William Henry A   8 YORK-PV                48.55         NS  
 -- Rainey, Ian B              7 UN-TC-PV                  NT         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 UN-VS-PV                  NT         NS  
 -- Jones, Matt T              7 MAKO-PV                54.88         NS  
 -- Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                42.88         NS  
 -- Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                47.14         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael, James P           8 Unattached-PV             NT      19.15   20  
  2 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                20.88      20.81   17  
  3 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                22.16      21.95   16  
  4 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                25.24      22.83   15  
  5 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                24.21      23.96   13.5
  5 Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV               22.12      23.96   13.5
  7 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  23.91      24.00   12  
  8 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                26.34      25.17   11  
  9 Pierce, David T            8 BAC-VA                    NT      25.65    9  
 10 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                36.69      26.57    7  
 11 Mullins, William Henry A   8 YORK-PV                   NT      28.53    6  
 12 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                29.57      28.90    5  
 13 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT      29.00    4  
 14 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  34.47      29.08    3  
 15 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                29.97      29.14    2  
 16 Jessen, Daniel P           8 PM-PV                  29.36      29.53    1  
 17 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                30.29      29.80  
 18 Bayly, Matthew T           8 UN-AV-PV               29.78      29.95  
 19 Zhao, Edward               8 YORK-PV                32.32      30.18  
 20 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV                32.93      30.65  
 21 Kim, John J                8 MAKO-PV                31.90      30.71  
 22 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                40.70      31.20  
 23 Jones, Luke T              5 MAKO-PV                33.52      32.93  
 24 Yohe, Taylor R             7 FBST-PV                38.00      33.62  
 25 Maranto, Samuel J          7 OCCS-PV                   NT      38.82  
 -- Wimberly, Robert L         7 UN-AV-PV                  NT         DQ  
 -- Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  34.75         DQ  
 -- Rossignol, Alexander L     6 UN-TC-PV                  NT         DQ  
 -- Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV                  NT         NS  
 -- Crean, Sean J              8 UN-TC-PV               32.99         NS  
 -- Kender, Gordon R           8 MAKO-PV                33.04         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael, James P           8 Unattached-PV             NT      46.12   20  
  2 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                47.26      47.45   17  
  3 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                50.58      49.89   16  
  4 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                51.34      50.57   15  
  5 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                48.73      51.53   14  
  6 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA                 54.17      51.86   13  
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                53.48      52.70   12  
  8 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV                51.00      53.08   11  
  9 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                     NT      54.09    9  
 10 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV               54.58      54.92    7  
 11 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                   NT      57.22    6  
 12 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                59.38      58.11    5  
 13 Zhao, Edward               8 YORK-PV              1:03.91    1:01.51    4  
 14 Neel, Daniel C             8 YORK-PV                   NT    1:01.73    3  
 15 Martin, Alex J             8 UN-VS-PV             1:04.63    1:04.12    2  
 16 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV              1:06.83    1:07.69    1  
 17 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                   NT    1:07.71  
 18 Jessen, Daniel P           8 PM-PV                     NT    1:08.53  
 19 Marlin, Chris W            7 PM-PV                     NT    1:09.04  
 20 Jones, Luke T              5 MAKO-PV                   NT    1:09.29  
 21 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT    1:10.16  
 22 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                   NT    1:10.74  
 23 Kriebel, David C           8 UN-VS-PV             1:07.41    1:11.39  
 24 Calhoun, Corey D           8 YORK-PV              1:15.01    1:15.32  
 25 Shields, Timothy           8 UN-VS-PV             1:27.09    1:25.86  
 -- Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV               50.08         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                19.33      18.00   20  
  2 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               18.18      18.59   17  
  3 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                19.13      18.99   16  
  4 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                23.12      19.42   15  
  5 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                18.15      19.65   14  
  6 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                18.87      20.35   13  
  7 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                19.21      20.49   12  
  8 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                21.66      20.52   11  
  9 Wulff, Stephen J           8 UN-VS-PV               26.82      20.80    9  
 10 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                21.76      21.03    7  
 11 Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV               20.84      21.57    6  
 12 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                22.40      21.65    5  
 13 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                22.52      22.24    4  
 14 Seliskar, Stephen M        8 YORK-PV                22.09      22.37    3  
 15 Lair Ferrari, Andreas Y    8 UN-TC-PV               21.32      22.56    2  
 16 Bloom, Adam H              8 UN-TC-PV               20.74      22.78    1  
 17 Keene, Nicholas C          8 BAC-VA                 21.80      22.95  
 18 Martin, Alex J             8 UN-VS-PV               21.45      23.58  
 19 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV               22.15      24.21  
 20 Sundel, Jeremy A           8 PM-PV                  24.96      24.31  
 21 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                24.27      24.73  
 22 Kim, John J                8 MAKO-PV                26.20      25.83  
 23 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                34.16      28.04  
 24 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                31.12      28.31  
 25 Crean, Sean J              8 UN-TC-PV                  NT      32.24  
 26 Young, Cameron D           7 OCCS-PV                   NT      33.06  
 27 Toms, Aidan P              6 FBST-PV                   NT      35.29  
 28 Speer, Eric W              6 UN-VS-PV                  NT      37.95  
 29 Lopez-Uricoechea, Rodrig   8 UN-TC-PV                  NT    1:00.62  
 -- MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                40.34         DQ  
 -- Friedman, Joaquin R        5 YORK-PV                44.83         DQ  
 -- Savoia, Andrew D           6 UN-TC-PV                  NT         NS  
 -- Mullins, William Henry A   8 YORK-PV                21.26         NS  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                22.83         NS  
 -- Stronko, Samuel            8 OCCS-PV                28.77         NS  
 -- Rainey, Ian B              7 UN-TC-PV               19.13        SCR  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrmann, Michael R        8 UN-VS-PV               40.69      39.61   20  
  2 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                44.39      42.04   17  
  3 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV                   NT      45.53   16  
  4 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA                 48.90      47.01   15  
  5 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                46.62      48.74   14  
  6 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      49.37   13  
  7 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                   NT      50.04   12  
  8 Quinn, Matthew B           8 OCCS-PV                52.56      51.35   11  
  9 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                   NT    1:11.27    9  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                51.71         DQ  
 -- Bayly, Matthew T           8 UN-AV-PV                  NT         DQ  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                46.52         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zirzow, William A          8 MAKO-PV              1:35.23    1:32.43   20  
  2 Michael, James P           8 Unattached-PV             NT    1:33.29   17  
  3 Dicker, Adrian J           7 YORK-PV              1:38.88    1:36.02   16  
  4 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV              1:40.31    1:36.94   15  
  5 Sydnor, Cole A             7 BAC-VA               1:44.59    1:40.26   14  
  6 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV              1:41.67    1:41.53   13  
  7 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                   NT    1:42.25   12  
  8 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT    1:45.05   11  
  9 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV              2:01.74    1:46.59    9  
 10 Chitwood, Ryan K           8 UN-TC-PV             1:54.36    1:46.60    7  
 11 Clark, Michael R           8 FBST-PV                   NT    1:49.99    6  
 12 Stronko, Samuel            8 OCCS-PV              2:08.88    1:57.56    5  
 13 Sheridan, Harry N          8 UN-TC-PV             1:50.80    1:59.21    4  
 14 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                   NT    2:00.04    3  
 15 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV              2:16.78    2:04.93    2  
 -- Herbst, Randy L            8 MAKO-PV              1:35.13         DQ  
 -- Keevey, Conor R            8 UN-AV-PV             1:54.30        SCR  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                          NT    1:05.60   40  
     1) Herbst, Randy L 8               2) Culleiton, Connor S 8          
     3) Mahoney, Mitch D 8              4) Saffran, Alex D 8              
       33.23  1:05.60                                                      
  2 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:07.84    1:09.30   34  
     1) Hudson, Parker B 8              2) Giachinta, Anthony R 8         
     3) Quinn, Matthew B 8              4) Doyle, Justin W 8              
       34.69  1:09.30                                                      
  3 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                            1:07.13    1:11.08   32  
     1) Farrar, Jake M 8                2) Dicker, Adrian J 7             
     3) Tutterow, Eric R 8              4) Derosa JR, Gregory L 8         
       36.19  1:11.08                                                      
  4 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:17.44    1:17.28   30  
     1) Crapco, Christopher J 8         2) Marlin, Chris W 7              
     3) Jessen, Daniel P 8              4) Sundel, Jeremy A 8             
       41.60  1:17.28                                                      
  5 YORK SWIM CLUB-PV  'B'                            1:12.64    1:21.06   28  
     1) Pilcher, Dane M 8               2) Zhao, Edward 8                 
     3) Neel, Daniel C 8                4) Simon, Jackson T 8             
       43.53  1:21.06                                                      
  6 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                          NT    1:27.52   26  
     1) Mahoney, Mark J 6               2) Kim, John J 8                  
     3) Jones, Matt T 7                 4) Duesterhaus, Andrew J 8        
       41.43  1:27.52                                                      
 -- Potomac Marlins-PV  'B'                                NT         NS  
 -- Occoquan Swimming-PV  'B'                         1:24.18         NS  
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    1:12.57        SCR  
 -- Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 1:46.99        SCR  
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:07.59        SCR  
 -- VICTOR SWIM CLUB-PV  'B'                          1:39.03        SCR  
 -- VICTOR SWIM CLUB-PV  'A'                          1:12.18        SCR  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                          NT    1:15.54   40  
     1) Herbst, Randy L 8               2) Mahoney, Mitch D 8             
     3) Zirzow, William A 8             4) Saffran, Alex D 8              
  2 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:21.61    1:26.60   34  
     1) Sweeney, Harrison J 8           2) Hudson, Parker B 8             
     3) Giachinta, Anthony R 8          4) Quinn, Matthew B 8             
  3 Occoquan Swimming-PV  'B'                         1:32.80    1:42.52   32  
     1) MacDonald, Alexander L 6        2) Patrick, Nicholas A 8          
     3) Stronko, Samuel 8               4) Patsfall, Nathaniel S 7        
  4 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                          NT    1:42.88   30  
     1) Kim, John J 8                   2) Kender, Gordon R 8             
     3) Jones, Matt T 7                 4) Mahoney, Mark J 6              
 -- Potomac Marlins-PV  'A'                           1:46.96         DQ  
     1) Jessen, Daniel P 8              2) Crapco, Christopher J 8        
     3) Marlin, Chris W 7               4) Mittel, Daniel E 7             
 -- YORK SWIM CLUB-PV  'A'                            1:19.32         DQ  
     1) Simon, Jackson T 8              2) Dicker, Adrian J 7             
     3) Tutterow, Eric R 8              4) Pilcher, Dane M 8              
 -- Unattached - UN-TC-PV  'A'                        1:18.45         NS  
 -- Unattached -  UN-AV-PV  'A'                       1:55.22         NS  
 -- Unattached - UN-TC-PV  'B'                        1:24.90         NS  
 -- YORK SWIM CLUB-PV  'B'                            1:24.97         NS