5th Annual Spring Championships
Sponsored by The Maryland Suburban Swim Club
March 22-23, 2003
Fairland Aquatic Center
PVC-03-27
Meet Results for Timed Finals-Yards





Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle 
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV                33.99      32.25    9  
  2 Shada, Sean R             10 Fish-PV                34.39      32.31    7  
  3 Cove, William M           10 Rmsc-PV                33.92      32.32    6  
  4 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV              33.20      32.60    5  
  5 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             33.87      32.62    4  
  6 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                33.30      32.70    3  
  7 Lynch, Thomas R           10 Rmsc-PV                34.61     x32.75  
  7 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                34.03      32.75    2  
  9 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                34.25     x33.31  
 10 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV                34.22      33.43    1  
 11 Hack, Brian               10 FGAC-PV                35.34      33.62  
 12 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 34.05      33.73  
 13 Hepp, David A             10 Rmsc-PV                34.62     x33.82  
 14 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                33.13     x34.00  
 15 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             35.10      34.07  
 16 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT     x34.40  
 17 Mechak, Mark B            10 Rmsc-PV                36.29     x34.61  
 18 Griffin, William R        10 Cubu-PV                33.92     x34.93  
 19 Shebat, Michael J         10 Cubu-PV                34.36     x34.98  
 20 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                 35.52      35.41  
 21 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV                35.90     x35.56  
 22 Maquera, David D          10 Cubu-PV                36.02     x35.77  
 23 Gulliver, Jasper C        10 Cubu-PV                37.37     x35.89  
 24 Skinnell, Brian L         10 HACC-PV                35.91      36.14  
 25 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                34.77     x36.25  
 26 Robbins, Steven M         10 Machine-PV             37.17     x36.73  
 27 Green, Zachary A          10 H2oyas-PV              37.70      36.93  
 28 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV                40.96      37.10  
 29 Snyder, David A           10 Cubu-PV                40.31     x37.13  
 30 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV                36.25     x37.19  
 31 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 39.39     x37.82  
 32 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV                37.33     x38.10  
 33 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                38.28     x38.91  
 34 Fowler, Austin            10 Fish-PV                37.69     x38.96  
 35 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT     x39.89  
 36 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                36.58      40.12  
 37 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                44.71     x40.16  
 38 Hanson, David A           10 Rmsc-PV                44.40     x40.41  
 39 Via, Travis F             10 MSSC-PV                40.84      40.79  
 40 Marwaha, Jayson           10 HACC-PV                41.88      41.49  
 41 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV                47.16     x42.14  
 42 Lee, Edward               10 Fish-PV                37.89     x42.67  
 43 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                41.09     x44.11  
 44 Allen, Matthew J          10 Cubu-PV                41.64     x44.12  
 45 Harding, Ian J            10 Cubu-PV                55.31     x45.27  
 46 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                44.70     x48.18  
 -- Schwartz, Jason A         10 Cubu-PV                33.51         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV                34.86         NS  
 -- Schneider, Jacob A        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Goniprow, Alexander W     10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Nikolov, Geo              10 TNT-PV                 36.09         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                34.23         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV                40.19         NS  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:15.76    1:10.31    9  
       32.27  1:10.31                                                      
  2 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:12.79    1:10.99    7  
       34.69  1:10.99                                                      
  3 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:14.51    1:11.57    6  
       33.90  1:11.57                                                      
  4 Marchand, Tyler J         10 Cubu-PV              1:16.27    1:13.23    5  
       34.75  1:13.23                                                      
  5 Bryan, Stephen W          10 Cubu-PV              1:12.55    1:13.75    4  
       34.16  1:13.75                                                      
  6 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV           1:16.03    1:13.76    3  
       34.61  1:13.76                                                      
  7 Shada, Sean R             10 Fish-PV              1:16.16    1:13.89    2  
       35.07  1:13.89                                                      
  8 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV              1:13.10    1:14.82    1  
       34.95  1:14.82                                                      
  9 O'Connor, Patrick M       10 Cubu-PV              1:13.15   x1:15.12  
       35.78  1:15.12                                                      
 10 Schwartz, Jason A         10 Cubu-PV              1:16.62   x1:15.54  
       35.05  1:15.54                                                      
 11 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV            1:17.79    1:16.54  
       36.92  1:16.54                                                      
 12 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              1:15.42   x1:16.71  
       36.43  1:16.71                                                      
 13 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:18.97   x1:16.93  
       36.56  1:16.93                                                      
 14 Hack, Brian               10 FGAC-PV              1:20.26    1:16.98  
       36.51  1:16.98                                                      
 15 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV              1:19.33   x1:17.09  
       37.19  1:17.09                                                      
 16 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:19.07   x1:17.85  
       36.84  1:17.85                                                      
 17 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV              1:19.71   x1:18.21  
       37.73  1:18.21                                                      
 18 Tonelson, Danny           10 TNT-PV               1:21.79    1:18.68  
       37.62  1:18.68                                                      
 19 Mechak, Mark B            10 Rmsc-PV                   NT   x1:19.04  
       35.46  1:19.04                                                      
 20 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV              1:16.83   x1:19.07  
       36.94  1:19.07                                                      
 21 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:18.92   x1:19.14  
       36.87  1:19.14                                                      
 22 Cove, William M           10 Rmsc-PV                   NT   x1:20.24  
       36.75  1:20.24                                                      
 23 Lynch, Thomas R           10 Rmsc-PV              1:18.53   x1:20.33  
 24 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT   x1:20.46  
       36.19  1:20.46                                                      
 25 Griffin, William R        10 Cubu-PV              1:15.59   x1:20.79  
       38.96  1:20.79                                                      
 26 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:20.20   x1:21.59  
       38.48  1:21.59                                                      
 27 Ivey, David S             10 Cubu-PV              1:22.34   x1:22.40  
       38.61  1:22.40                                                      
 28 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV              1:24.58   x1:22.76  
       38.89  1:22.76                                                      
 29 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV              1:28.77   x1:23.96  
       39.50  1:23.96                                                      
 30 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV              1:28.99    1:24.40  
       40.50  1:24.40                                                      
 31 Maquera, David D          10 Cubu-PV              1:21.25   x1:24.44  
       39.38  1:24.44                                                      
 32 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV                   NT   x1:24.84  
       39.86  1:24.84                                                      
 33 Sperbeck, Matthew D       10 Cods-PV                   NT    1:24.85  
       39.12  1:24.85                                                      
 34 Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV              1:20.77   x1:25.14  
       39.45  1:25.14                                                      
 35 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV              1:30.79   x1:25.59  
       40.88  1:25.59                                                      
 36 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT   x1:28.11  
       42.06  1:28.11                                                      
 37 Fowler, Austin            10 Fish-PV              1:26.14   x1:28.87  
       44.00  1:28.87                                                      
 38 Robbins, Steven M         10 Machine-PV                NT   x1:29.25  
       40.55  1:29.25                                                      
 39 Via, Travis F             10 MSSC-PV              1:30.35    1:29.68  
       42.66  1:29.68                                                      
 40 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                   NT   x1:32.08  
       42.25  1:32.08                                                      
 41 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV              1:57.19   x1:33.24  
       43.47  1:33.24                                                      
 42 McElroy, Malcolm D        10 MSSC-PV                   NT    1:33.75  
       42.96  1:33.75                                                      
 43 Walton, Charles A         10 MSSC-PV              1:36.61   x1:35.22  
       42.30  1:35.22                                                      
 44 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV              1:28.99   x1:36.19  
       42.99  1:36.19                                                      
 45 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                   NT   x1:37.51  
       43.15  1:37.51                                                      
 46 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:33.16   x1:37.82  
       45.72  1:37.82                                                      
 47 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT   x1:46.61  
 48 Cornett, Kyle N           10 JFD-PV                    NT    1:52.45  
       53.33  1:52.45                                                      
 -- Franklin, Chris           10 TNT-PV               1:22.83         DQ  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              1:14.31         NS  
 -- Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:20.01         NS  
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV              1:17.37         NS  
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              1:13.63         NS  
 -- Kenly, Cody               10 Cods-PV              1:22.40         NS  
 -- Harding, Ian J            10 Cubu-PV              1:39.46         NS  
 -- Allen, Matthew J          10 Cubu-PV              1:29.62         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV              1:33.92         NS  
 -- Case, David L             10 Cubu-PV              1:16.54         NS  
 -- Simmons, Tucker M         10 Cubu-PV              1:18.61         NS  
 -- Schneider, Jacob A        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Goniprow, Alexander W     10 Rmsc-PV              1:40.89        SCR  
 
Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle  
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              2:44.53    2:35.85    9  
       33.27  1:13.04  1:54.64  2:35.85                                    
  2 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              2:58.56    2:42.32    7  
       34.78  1:16.82  1:59.78  2:42.32                                    
  3 Shada, Sean R             10 Fish-PV              2:48.92   x2:43.88  
       35.93  1:17.48  2:01.32  2:43.88                                    
  4 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              2:49.36    2:49.45    6  
       37.38  1:19.78  2:05.16  2:49.45                                    
  5 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV              2:56.99    2:49.87    5  
       38.91  1:24.01  2:07.46  2:49.87                                    
  6 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                   NT    2:51.64    4  
       49.39  2:51.64                                                      
  7 Koons, Andrew S           10 Cubu-PV                   NT    2:54.07    3  
       39.60  2:54.07                                                      
  8 Lynch, Thomas R           10 Rmsc-PV              3:01.62   x2:55.60  
     1:21.89  2:07.13  3:10.43  2:55.60                                    
  9 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV              3:09.17   x3:02.26  
 10 Skinnell, Brian L         10 HACC-PV              3:02.43    3:02.48    2  
       38.63  1:26.10  2:15.59  3:02.48                                    
 11 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV              3:01.08   x3:02.55  
       41.38  1:28.52  2:17.40  3:02.55                                    
 12 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                   NT   x3:03.94  
       50.25  3:03.94                                                      
 13 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                     NT    3:21.15    1  
       30.47  3:21.15                                                      
 -- Shebat, Michael J         10 Cubu-PV              3:11.86         NS  
       42.28  1:31.76  2:20.39                                             
 -- Schneider, Jacob A        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
       50.69                                                               
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                   NT         NS  
       49.48                                                               
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                40.20      36.91    9  
  2 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                39.53      37.66    7  
  3 Hutchison, Robert J       10 Cubu-PV                46.70      38.98    6  
  4 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             39.68      39.21    5  
  5 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 41.45      40.21    4  
  6 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV              41.08      40.35    3  
  7 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                45.04      40.37    2  
  8 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                 42.76      41.03    1  
  9 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV                41.69     x41.16  
 10 Maquera, David D          10 Cubu-PV                41.08      41.26  
 11 Shebat, Michael J         10 Cubu-PV                41.59     x41.43  
 12 Cove, William M           10 Rmsc-PV                56.43     x41.71  
 13 Griffin, William R        10 Cubu-PV                42.03     x41.86  
 14 Bryan, Stephen W          10 Cubu-PV                43.10     x41.92  
 15 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV                41.22     x42.06  
 16 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV                41.50     x42.07  
 17 Via, Travis F             10 MSSC-PV                41.83      42.08  
 18 Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV                41.52     x42.12  
 19 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT     x42.44  
 20 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                44.92     x42.56  
 21 Lynch, Thomas R           10 Rmsc-PV                46.32     x42.57  
 22 Lee, Edward               10 Fish-PV                42.80      42.97  
 23 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV                41.47     x43.19  
 24 Snyder, David A           10 Cubu-PV                49.40     x43.67  
 25 Mechak, Mark B            10 Rmsc-PV                   NT     x43.75  
 26 Sperbeck, Matthew D       10 Cods-PV                43.15      44.01  
 27 Fowler, Austin            10 Fish-PV                42.17     x44.05  
 28 Hack, Brian               10 FGAC-PV                46.14      44.25  
 29 Robbins, Steven M         10 Machine-PV                NT      44.32  
 30 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                   NT     x44.44  
 31 Eckenrode, Michael L      10 Cubu-PV                44.97     x44.83  
 32 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                   NT     x45.11  
 33 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV                49.12      45.27  
 34 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV                   NT     x45.88  
 35 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 47.34     x46.03  
 36 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                48.23      46.14  
 37 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT     x47.25  
 38 McElroy, Malcolm D        10 MSSC-PV                   NT     x48.31  
 39 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                48.15     x48.59  
 40 Green, Zachary A          10 H2oyas-PV              48.18      49.49  
 -- Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                48.34         DQ  
 -- Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Fry, Jason A              10 Cubu-PV                43.69         DQ  
 -- Marwaha, Jayson           10 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Schneider, Jacob A        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV                48.14         NS  
 -- Kelly, Bobby K            10 PM-PV                  56.33         NS  
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                42.26         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV                43.97         NS  
 -- Case, David L             10 Cubu-PV                42.26         NS  
 -- Simmons, Tucker M         10 Cubu-PV                41.37         NS  
 -- Goniprow, Alexander W     10 Rmsc-PV                51.26        SCR  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:26.09    1:21.04    9  
  2 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV              1:34.99    1:23.78    7  
  3 Shada, Sean R             10 Fish-PV                   NT    1:23.87    6  
  4 Hutchison, Robert J       10 Cubu-PV              1:29.99    1:24.17    5  
  5 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              1:25.78    1:25.54    4  
  6 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:33.96   x1:27.58  
  7 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV              1:39.62    1:28.04    3  
  8 Koons, Andrew S           10 Cubu-PV              1:35.78   x1:29.67  
  9 Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV              1:31.74   x1:30.14  
 10 Via, Travis F             10 MSSC-PV              1:27.63    1:30.32    2  
 11 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT    1:31.20    1  
 12 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                   NT   x1:31.61  
 13 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              1:36.51   x1:38.64  
 14 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV              1:29.54   x1:51.58  
 -- Hanson, David A           10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:25.44         DQ  
 -- Schneider, Jacob A        10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:25.24         NS  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                46.32      42.41    9  
  2 Hutchison, Robert J       10 Cubu-PV                44.89      42.76    7  
  3 Shebat, Michael J         10 Cubu-PV                44.57      43.54    6  
  4 Pfister, Alex F           10 Cubu-PV                44.61     x43.83  
  5 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV                44.74     x44.42  
  6 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             46.07      45.24    5  
  7 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                45.97      46.51    4  
  8 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                 48.04      46.95    3  
  9 Ivey, David S             10 Cubu-PV                50.32     x47.64  
 10 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                47.03      47.75    2  
 11 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                47.79      47.82    1  
 12 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV                48.32     x47.98  
 13 Hack, Brian               10 FGAC-PV                51.28      48.02  
 14 Shada, Sean R             10 Fish-PV                48.07     x48.03  
 15 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                50.85     x48.47  
 16 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV                50.40      48.81  
 17 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                48.72     x48.86  
 18 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             50.58      48.97  
 19 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                48.75      49.83  
 20 O'Connor, Patrick M       10 Cubu-PV                54.89     x49.85  
 21 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV                47.86     x50.02  
 22 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV                53.48      50.38  
 23 Lee, Edward               10 Fish-PV                50.70     x50.65  
 24 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV                50.45     x50.75  
 25 Fowler, Austin            10 Fish-PV                50.30     x50.96  
 26 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV                   NT     x51.80  
 27 Fry, Jason A              10 Cubu-PV                51.43     x51.91  
 28 Eckenrode, Michael L      10 Cubu-PV                49.40     x51.93  
 29 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 51.00      51.96  
 30 Snyder, David A           10 Cubu-PV                56.71     x52.26  
 31 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV                54.49     x52.33  
 32 Sperbeck, Matthew D       10 Cods-PV                   NT      52.49  
 33 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                   NT     x52.66  
 34 Maquera, David D          10 Cubu-PV                52.01     x53.20  
 35 Green, Zachary A          10 H2oyas-PV              52.86      54.16  
 36 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                   NT     x54.72  
 37 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT     x55.62  
 38 Via, Travis F             10 MSSC-PV                57.15     x56.13  
 39 Cornett, Kyle N           10 JFD-PV                    NT      56.96  
 40 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT     x58.71  
 -- Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- McElroy, Malcolm D        10 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Marwaha, Jayson           10 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Simmons, Tucker M         10 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV                44.61         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV                51.21         NS  
 -- Goniprow, Alexander W     10 Rmsc-PV                57.10         NS  
 -- Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                45.05         NS  
 -- Harding, Ian J            10 Cubu-PV              1:03.24         NS  
 -- Kelly, Bobby K            10 PM-PV                  49.87         NS  
 -- Nikolov, Geo              10 TNT-PV                    NT         NS  
 -- Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV                51.75         NS  
 -- Case, David L             10 Cubu-PV                57.19         NS  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:41.01    1:37.18    9  
  2 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV           1:39.31    1:38.33    7  
  3 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV              1:42.57    1:39.94    6  
  4 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:40.93    1:40.71    5  
  5 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              1:41.94    1:42.66    4  
  6 Medina, Daniel            10 Rmsc-PV              1:45.07   x1:44.08  
  7 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV              1:47.67   x1:45.71  
  8 Gulliver, Jasper C        10 Cubu-PV              1:49.45    1:47.85    3  
  9 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               1:47.82    1:47.95    2  
 10 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV              2:19.65   x1:51.14  
 11 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                1:51.95    1:52.37    1  
 12 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:44.83    1:53.03  
 13 Walton, Charles A         10 MSSC-PV              1:50.38    1:53.34  
 14 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV              1:49.34   x1:54.70  
 15 Fowler, Austin            10 Fish-PV              2:07.98   x1:56.74  
 16 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT   x1:57.74  
 17 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                   NT   x1:59.34  
 18 Green, Zachary A          10 H2oyas-PV            1:59.62    2:03.26  
 19 Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT   x2:03.66  
 20 Harding, Ian J            10 Cubu-PV              2:01.35   x2:05.83  
 -- Goniprow, Alexander W     10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hutchison, Robert J       10 Cubu-PV                40.36      38.11    9  
  2 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 39.25      38.24    7  
  3 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                39.51      39.40    6  
  4 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV                40.53      40.84    5  
  5 Maquera, David D          10 Cubu-PV                46.28     x40.95  
  6 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             45.35      40.99    4  
  7 Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV                41.29     x41.52  
  8 Griffin, William R        10 Cubu-PV                41.23     x42.04  
  9 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT      42.37    3  
 10 Hack, Brian               10 FGAC-PV                46.51      42.63    2  
 11 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV                48.58      42.64    1  
 12 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                46.96      43.21  
 13 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                 44.58      43.58  
 14 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                42.75     x43.73  
 15 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                41.83     x44.22  
 16 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 44.66     x44.74  
 17 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                45.17     x45.08  
 18 Nasseri, Cyrus            10 Rmsc-PV                48.54     x45.37  
 19 Lynch, Thomas R           10 Rmsc-PV                42.18     x46.67  
 20 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV              51.92      46.97  
 21 Mechak, Mark B            10 Rmsc-PV                   NT     x47.49  
 22 Gulliver, Jasper C        10 Cubu-PV                47.75     x48.22  
 23 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                  44.32      48.31  
 24 Hepp, David A             10 Rmsc-PV                51.79     x48.83  
 25 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV                48.34     x49.40  
 26 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                50.54     x49.44  
 27 Allen, Matthew J          10 Cubu-PV                49.44     x49.86  
 28 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                47.55      50.67  
 29 Via, Travis F             10 MSSC-PV                53.86      51.72  
 30 Erdene, Bilguudei         10 Rmsc-PV                   NT     x52.23  
 31 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                57.37      52.63  
 -- Schwartz, Jason A         10 Cubu-PV                42.02         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV                56.14         NS  
 -- Sokolove, William H       10 Rmsc-PV                43.35         NS  
 -- Shebat, Michael J         10 Cubu-PV                43.64         NS  
 -- Nikolov, Geo              10 TNT-PV                 43.12         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV                50.25         NS  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV                NT    1:23.97    9  
       37.04  1:23.97                                                      
  2 Hutchison, Robert J       10 Cubu-PV              1:39.99    1:30.01    7  
       40.83  1:30.01                                                      
  3 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV              1:39.99    1:30.02    6  
       40.49  1:30.02                                                      
  4 Pfister, Alex F           10 Cubu-PV              1:37.03   x1:30.27  
       41.87  1:30.27                                                      
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                   NT    1:33.69    5  
       43.27  1:33.69                                                      
  6 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                   NT    1:36.26    4  
       42.67  1:36.26                                                      
  7 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:33.83    1:38.99    3  
       43.73  1:38.99                                                      
  8 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               1:49.04    1:46.19    2  
       48.99  1:46.19                                                      
  9 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:43.68   x1:51.58  
       47.74  1:51.58                                                      
 -- Cove, William M           10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
       39.93       DQ                                                      
 -- Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:43.08         NS  
       39.43                                                               
 -- Kenly, Cody               10 Cods-PV              1:46.37         NS  
 -- Kelly, Bobby K            10 PM-PV                1:43.34         NS  
 -- Allen, Matthew J          10 Cubu-PV              1:57.65         NS  
 -- Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:37.42         NS  
 
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:27.57    1:24.31    9  
       39.83  1:24.31                                                      
  2 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV              1:25.89    1:25.02    7  
       40.31  1:25.02                                                      
  3 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:26.69    1:25.12    6  
       38.33  1:25.12                                                      
  4 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:28.76    1:26.35    5  
       42.08  1:26.35                                                      
  5 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV              1:29.14    1:28.85    4  
       41.37  1:28.85                                                      
  6 Koons, Andrew S           10 Cubu-PV              1:31.40   x1:29.52  
       43.57  1:29.52                                                      
  7 Hack, Brian               10 FGAC-PV              1:36.19    1:29.54    3  
       43.25  1:29.54                                                      
  8 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV                NT    1:29.94    2  
       41.85  1:29.94                                                      
  9 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              1:28.02    1:30.15    1  
       43.63  1:30.15                                                      
 10 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:32.24    1:31.12  
       40.09  1:31.12                                                      
 11 Maquera, David D          10 Cubu-PV              1:31.17   x1:31.15  
       41.29  1:31.15                                                      
 12 Humphreys, Grant R        10 Cubu-PV              1:33.06   x1:31.53  
       41.52  1:31.53                                                      
 13 Cove, William M           10 Rmsc-PV                   NT   x1:31.73  
       42.51  1:31.73                                                      
 14 Gouterman, Michael        10 Rmsc-PV              1:57.76   x1:32.05  
       44.24  1:32.05                                                      
 15 Griffin, William R        10 Cubu-PV              1:32.21   x1:33.72  
       44.87  1:33.72                                                      
 16 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:30.26   x1:34.09  
       44.57  1:34.09                                                      
 17 Schwartz, Colin S         10 FGAC-PV              1:43.82    1:35.05  
       44.73  1:35.05                                                      
 18 Foley, Michael D          10 Rmsc-PV                   NT   x1:35.93  
       48.09  1:35.93                                                      
 19 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              1:42.30   x1:36.02  
       45.10  1:36.02                                                      
 20 Snyder, David A           10 Cubu-PV              2:00.69   x1:40.03  
       45.80  1:40.03                                                      
 21 Ungerleider, Stephen J    10 Fish-PV                   NT   x1:40.08  
       48.08  1:40.08                                                      
 22 Gallagher, Sean P         10 Rmsc-PV                   NT   x1:40.10  
       44.55  1:40.10                                                      
 23 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV              1:42.31   x1:43.39  
       50.76  1:43.39                                                      
 24 Fowler, Austin            10 Fish-PV              1:41.73   x1:43.45  
       51.20  1:43.45                                                      
 25 Robbins, Steven M         10 Machine-PV           1:46.53   x1:44.23  
       49.20  1:44.23                                                      
 26 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV              1:40.62    1:46.77  
       51.78  1:46.77                                                      
 27 Walton, Charles A         10 MSSC-PV              1:53.19    1:47.18  
       55.88  1:47.18                                                      
 28 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:40.41   x1:47.54  
       54.30  1:47.54                                                      
 29 Morel, Henri-Christophe   10 Rmsc-PV                   NT   x1:48.22  
       51.86  1:48.22                                                      
 30 Allen, Matthew J          10 Cubu-PV              1:44.19   x1:48.42  
       52.96  1:48.42                                                      
 31 Skinnell, Brian L         10 HACC-PV              1:45.91    1:49.05  
       50.26  1:49.05                                                      
 32 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV              1:43.51   x1:49.93  
       51.97  1:49.93                                                      
 -- Morel, Jean-Bertrand B    10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
     1:58.74       DQ                                                      
 -- Schwartz, Jason A         10 Cubu-PV              1:25.32         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV              1:46.43         NS  
 -- Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:33.93         NS  
 -- Hanson, David A           10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Nikolov, Geo              10 TNT-PV               1:32.13         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              1:27.52         NS  
 -- McGinty, Brian M          10 Cubu-PV              1:40.53         NS  
 
Boys 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              3:14.40    3:01.72    9  
       42.25  1:27.81  2:20.60  3:01.72                                    
  2 Schwartz, Jason A         10 Cubu-PV                   NT    3:03.01    7  
       41.76  1:28.02  2:21.24  3:03.01                                    
  3 Dost, Kyle R              10 Cubu-PV              3:09.99    3:04.33    6  
       39.75  1:27.45  2:24.29  3:04.33                                    
  4 Shada, Sean R             10 Fish-PV                   NT    3:06.21    5  
       42.83  1:27.45  2:25.54  3:06.21                                    
  5 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                   NT    3:07.71    4  
       42.68           2:26.12  3:07.71                                    
  6 O'Connor, Patrick M       10 Cubu-PV              3:11.97   x3:07.84  
       47.86  1:34.75  2:30.56  3:07.84                                    
  7 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV                NT    3:08.69    3  
       39.82  1:30.99  2:27.30  3:08.69                                    
  8 Hansen, Erik B            10 Cubu-PV              3:10.83   x3:09.18  
       39.68  1:31.52  2:24.04  3:09.18                                    
  9 Fiala, CJ J               10 Cubu-PV              3:08.99   x3:11.66  
       44.84  1:34.61  2:29.00  3:11.66                                    
 10 Ivey, David S             10 Cubu-PV                   NT   x3:13.75  
                       2:30.79  3:13.75                                    
 11 Griffin, William R        10 Cubu-PV              3:19.61   x3:16.74  
       44.13  1:33.51  2:35.03  3:16.74                                    
 12 Zajic, Ben J              10 Cubu-PV              3:08.99   x3:17.47  
       48.59  1:39.15  2:33.22  3:17.47                                    
 13 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              3:08.22    3:20.25    2  
       47.03  1:34.17  2:33.83  3:20.25                                    
 14 Eckenrode, Michael L      10 Cubu-PV              3:40.78   x3:39.43  
              1:47.61  2:49.78  3:39.43                                    
 -- Shebat, Michael J         10 Cubu-PV              3:22.28         DQ  
       45.26  1:32.79  2:25.54       DQ                                    
 -- Dolton, Peter N           10 Fish-PV                   NT         DQ  
       45.56  1:32.70  2:31.51       DQ                                    
 -- Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              3:15.18         NS  
 -- Kenly, Cody               10 Cods-PV                   NT         NS  
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV              3:22.04         NS  
 -- Spera, Cory P             10 Cubu-PV              3:48.03         NS  
 -- Allen, Matthew J          10 Cubu-PV              3:35.89         NS  
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                   NT        SCR  
       39.68  1:31.52  2:24.04                                             
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Fish-PV  'A'                                  2:27.44    2:18.37   18  
     1) Callahan, Matt L 10             2) Shada, Sean R 10               
     3) Fenninger, Tom D 9              4) Dolton, Peter N 10             
       43.30  1:10.03  1:48.55  2:18.37                                    
  2 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:18.72   14  
     1) McGuire, Ryan J 10              2) Chappell, Matthew A 9          
     3) Campbell, Gavin S 10            4) Robbins, Steven M 10           
       32.68  1:08.78  1:43.34  2:18.72                                    
  3 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 2:31.84    2:25.72   12  
     1) Hodge, Christopher W 9          2) Baccus, Nathan K 10            
     3) Via, Travis F 10                4) Hinely, Dakota S 9             
       33.51  1:13.93  1:29.31  2:25.72                                    
  4 Titan Swimming-PV  'A'                            2:25.05    2:30.86   10  
     1) Franklin, Chris 10              2) Tonelson, Danny 10             
     3) Nikolov, Geo 10                 4) Moores, Geoffrey A 10          
       34.02  1:10.15  1:53.37  2:30.86                                    
 -- Machine Aquatics-PV  'B'                               NT         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:30.69         NS  
     1) Nasakaitis, Eric 10             2) Skinnell, Brian L 10           
     3) Borsi, Jack 9                   4) Marwaha, Jayson 10             
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Fish-PV  'A'                                  2:45.91    2:39.48   18  
     1) Paris, Benjamin F 10            2) Pennington, Adam S 10          
     3) Shada, Sean R 10                4) Callahan, Matt L 10            
              1:22.77  2:05.33  2:39.48                                    
  2 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:44.65   14  
     1) Malone, Trip E 9                2) Germanis, Johnnie W 10         
     3) McGuire, Ryan J 10              4) Campbell, Gavin S 10           
       43.55  1:29.86  2:08.66  2:44.65                                    
  3 Maryland Suburban Swim CB-PV  'B'                      NT    3:08.73   12  
     1) Via, Travis F 10                2) McElroy, Malcolm D 10          
     3) Cartron, Alex M 9               4) Cooke, Matthew A 9             
       43.18  1:44.10  2:24.69  3:08.73                                    
  4 Machine Aquatics-PV  'B'                               NT    3:17.14   10  
     1) Cary, Patrick T 9               2) Chappell, Matthew A 9          
     3) Brooks, Nicholas A 9            4) Robbins, Steven M 10           
       47.86  1:40.71  2:41.16  3:17.14                                    
 -- Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 2:46.09         DQ  
     1) Hinely, Dakota S 9              2) Walton, Charles A 10           
     3) Baccus, Nathan K 10             4) Hodge, Christopher W 9         
       45.10  1:28.87  2:16.15       DQ                                    
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:44.55         DQ  
       48.13  1:47.16       DQ                                             
 -- Titan Swimming-PV  'A'                            2:46.03         DQ  
     1) Tonelson, Danny 10              2) Berson, Greg 9                 
     3) Franklin, Chris 10              4) Nikolov, Geo 10                
       41.76  1:32.90  2:20.90       DQ