Mini Meet Championships
March 15-16, 2003
Olney Recreation Center
Olney, MD
Meet Results



 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, James            6 MACHINE-PV             18.20      18.25   20  
  2 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                20.44      18.71   17  
  3 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                19.16      20.09   16  
  4 Wicklein, Hans             6 FAST-PV                21.53      20.33   15  
  5 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                20.85      21.65   14  
  6 Larson, Mark               6 RMSC-PV                23.53      22.22   13  
  7 Mann, Garrett              6 TNT-PV                 25.92      22.69   12  
  8 Mackenzie, Kevin           6 RMSC-PV                26.21      23.51   11  
  9 Costa, Josh                6 RMSC-PV                24.89      23.82    9  
 10 Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                23.06      24.75    7  
 11 Ambrose, Alexander         6 RMSC-PV                29.23      25.37    6  
 12 Kereselidze, Nicholas      6 RMSC-PV                32.72      25.67    5  
 13 Gillespie, Tommy           5 RMSC-PV                25.37      26.08    4  
 14 Compton, Jonathan          6 FBST-PV                26.65      27.33    3  
 15 Lussi, Morgan              6 H2OYAS-PV              25.83      28.15    2  
 16 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV             25.70      28.17    1  
 17 Seliskar, Andrew           6 YORK-PV                29.43      29.49  
 18 Diener, Wesley             6 FISH-PV                29.13      29.74  
 19 Chang, Justin              6 RMSC-PV                36.89      30.93  
 20 Jones, Luke                5 MAKO-PV                   NT      31.87  
 21 Walker, Ethan              5 SNOWBIRDS-PV           32.69      32.87  
 22 Aurlntz, Corey             5 HACC-PV                   NT      35.83  
 -- Pitts, Quentin             6 SNOWBIRDS-PV           31.65         NS  
 -- Koussis, Nick              6 MACHINE-PV             34.59         NS  
 -- Canova, Henry              6 TNT-PV                 40.24         NS  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, James            6 MACHINE-PV             23.59      22.10   20  
  2 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                24.87      23.70   17  
  3 Wicklein, Hans             6 FAST-PV                27.50      25.30   16  
  4 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                25.87      25.48   15  
  5 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                25.24      25.49   14  
  6 Kereselidze, Nicholas      6 RMSC-PV                33.63      26.51   13  
  7 Mann, Garrett              6 TNT-PV                 27.73      27.75   12  
  8 Mackenzie, Kevin           6 RMSC-PV                24.93      28.69   11  
  9 Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                30.03      28.89    9  
 10 Costa, Josh                6 RMSC-PV                30.29      29.18    7  
 11 Chang, Justin              6 RMSC-PV                46.55      29.58    6  
 12 Walker, Ethan              5 SNOWBIRDS-PV           35.14      30.17    5  
 13 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV             30.38      31.08    4  
 14 Seliskar, Andrew           6 YORK-PV                38.56      32.96    3  
 15 Gillespie, Tommy           5 RMSC-PV                37.18      33.11    2  
 16 Diener, Wesley             6 FISH-PV                31.18      33.73    1  
 17 Lussi, Morgan              6 H2OYAS-PV              33.39      34.65  
 18 Compton, Jonathan          6 FBST-PV                37.51      37.43  
 19 Aurlntz, Corey             5 HACC-PV                   NT      40.07  
 -- Jones, Luke                5 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Ambrose, Alexander         6 RMSC-PV                38.34         NS  
 -- Owen, Mark                 5 PM-PV                     NT         NS  
 -- Koussis, Nick              6 MACHINE-PV             59.81         NS  
 -- Canova, Henry              6 TNT-PV                 43.38         NS  
 -- Pitts, Quentin             6 SNOWBIRDS-PV           31.32         NS  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McJunkin, James            6 MACHINE-PV                NT      30.57  
  2 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV                NT      30.63  
  3 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                   NT      31.57  
  4 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                   NT      33.10  
  5 Jones, Luke                5 MAKO-PV                   NT      33.52  
  6 Larson, Mark               6 RMSC-PV                   NT      34.75  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McJunkin, James            6 MACHINE-PV                NT      22.03  
  2 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                   NT      25.89  
  3 Wicklein, Hans             6 FAST-PV                   NT      31.07  
  4 Larson, Mark               6 RMSC-PV                   NT      32.86  
  5 Mann, Garrett              6 TNT-PV                    NT      33.23  
  6 Pitts, Quentin             6 SNOWBIRDS-PV              NT      34.76  
  7 Walker, Ethan              5 SNOWBIRDS-PV              NT      37.23  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiala, Brandon             7 CURL-PV                16.69      16.85   20  
  2 Thomas, Michael            7 RMSC-PV                17.61      17.01   17  
  3 Freck, Jacob               7 MACHINE-PV             17.20      17.29   16  
  4 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                17.05      17.37   15  
  5 Parker, Jake               7 RMSC-PV                18.18      17.38   14  
  6 Maquera, Cubby             7 CURL-PV                17.99      17.47   13  
  7 Luciani, Michael           7 FISH-PV                19.12      17.53   12  
  8 Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                20.67      17.74   11  
  9 Marlin, Chris              7 PM-PV                  18.30      18.27    9  
 10 Mullins, William Henry     7 YORK-PV                   NT      18.31    7  
 11 Freeman, John              7 TNT-PV                 18.47      18.87    6  
 12 Rider, Alex                7 CURL-PV                19.74      19.18    5  
 13 Mann, Andrew               7 TNT-PV                 21.52      19.19    4  
 14 Hartman, Kyle              7 TNT-PV                 20.32      19.33    3  
 15 Ahlers, Peter              7 FGAC-PV                   NT      19.42    2  
 16 Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV                21.00      19.93    1  
 17 Draim, Kyle                7 CURL-PV                22.10      19.97  
 18 Litts, DJ                  7 FBST-PV                18.59      20.13  
 19 Chavez, Daniel             7 FAST-PV                20.61      20.79  
 20 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                33.47      20.82  
 21 Robison, Nicolas           7 SNOWBIRDS-PV           25.67      20.87  
 22 Dolton, Alec               7 FISH-PV                20.88      20.89  
 23 Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                19.61      20.93  
 24 Lloyd, Will                7 FISH-PV                19.18      21.07  
 25 Allsopp, Robert            7 JFD-PV                 19.83      21.17  
 26 Mottola, David             7 MACHINE-PV             20.30      21.19  
 27 Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                20.45      21.32  
 28 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                21.28      21.47  
 29 Pence, Benjamin            7 MACHINE-PV             22.43      21.84  
 29 Lundelius, Trey            7 CURL-PV                21.95      21.84  
 31 Schoenfelder, August       7 TNT-PV                 21.72      21.93  
 32 Watkins, Pickle            7 RMSC-PV                21.35      22.00  
 33 Walpuck, Jack              7 RMSC-PV                21.53      22.10  
 34 Jones, Matt                7 MAKO-PV                19.56      22.53  
 35 Petraites, Matthew         7 JFD-PV                 22.68      23.39  
 36 Holt, Harrison             7 RMSC-PV                23.43      23.93  
 37 Choi, Aaron                7 RMSC-PV                27.59      24.80  
 38 Au, Kevin                  7 FISH-PV                25.61      25.03  
 39 Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT      25.15  
 40 Marchand, Corey            7 CURL-PV                25.05      25.43  
 41 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV                25.69      25.89  
 42 Chang, Michael             7 RMSC-PV                   NT      26.83  
 43 Kelley, Brandon            7 MSSC-PV                22.11      27.05  
 44 Neff, Matthew              7 RMSC-PV                28.81      28.70  
 45 Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                30.79      29.29  
 46 VanderWeele, Andrew        7 RMSC-PV                30.24      38.16  
 47 Presgraves, Sam            7 SNOWBIRDS-PV           34.84      42.15  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                22.37         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV                18.37         NS  
 -- Jackson, Nicholas          7 CURL-PV                23.22         NS  
 -- Baca, Andrew               7 MACHINE-PV             25.80         NS  
 -- Dennis, Marcus             7 PGKS-PV                26.37         NS  
 -- Curl, Blake                7 CURL-PV                24.40         NS  
 -- Mills, Nick                7 MSSC-PV                23.54         NS  
 -- Ellsworth, Jonathan        7 CURL-PV                20.28         NS  
 -- Place, Alex                7 YORK-PV                22.24         NS  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                41.46      37.60   20  
  2 Fiala, Brandon             7 CURL-PV                39.10      38.63   17  
  3 Thomas, Michael            7 RMSC-PV                   NT      38.99   16  
  4 Parker, Jake               7 RMSC-PV                43.24      39.94   15  
  5 Freck, Jacob               7 MACHINE-PV             42.20      40.37   14  
  6 McJunkin, James            6 MACHINE-PV             45.85      41.68   13  
  7 Hartman, Kyle              7 TNT-PV                 44.21      42.25   12  
  8 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                   NT      42.72   11  
  9 Rider, Alex                7 CURL-PV                54.99      44.03    9  
 10 Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                42.67      44.13    7  
 11 Watkins, Pickle            7 RMSC-PV                53.33      44.76    6  
 12 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                   NT      45.09    5  
 13 Lloyd, Will                7 FISH-PV                47.70      45.53    4  
 14 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                47.86      45.55    3  
 15 Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                   NT      45.80    2  
 16 Chavez, Daniel             7 FAST-PV                46.53      48.35    1  
 17 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                52.19      49.27  
 18 Boggs, Jeff                7 CURL-PV                46.71      49.53  
 19 Barbaris, Joey             7 HACC-PV                49.01      49.61  
 20 Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                   NT      49.69  
 21 Allsopp, Robert            7 JFD-PV                 48.83      49.93  
 22 Petraites, Matthew         7 JFD-PV               1:00.76      50.90  
 23 Lundelius, Trey            7 CURL-PV              1:06.02      50.92  
 24 Jackson, Nicholas          7 CURL-PV                   NT      51.00  
 25 Holt, Harrison             7 RMSC-PV                   NT      51.77  
 26 Schoenfelder, August       7 TNT-PV                    NT      52.05  
 27 Jones, Matt                7 MAKO-PV                49.19      52.57  
 28 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                51.93      52.77  
 29 Fronczak, Christopher      7 HACC-PV                55.93      54.59  
 30 Larson, Mark               6 RMSC-PV              1:01.40      55.27  
 31 Choi, Aaron                7 RMSC-PV                   NT      56.09  
 32 Walpuck, Jack              7 RMSC-PV                   NT      56.20  
 33 Costa, Josh                6 RMSC-PV                   NT      56.68  
 34 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV                   NT      56.90  
 35 Hohman, Andrew             7 CURL-PV                   NT      57.68  
 36 Rodgers, Joseph            7 MACHINE-PV                NT      59.34  
 37 Au, Kevin                  7 FISH-PV              1:02.06      59.86  
 38 Curl, Blake                7 CURL-PV                   NT    1:00.13  
 39 Diener, Wesley             6 FISH-PV              1:27.74    1:01.97  
 40 Marchand, Corey            7 CURL-PV              1:08.32    1:02.84  
 41 Dennis, Marcus             7 PGKS-PV              1:12.32    1:03.99  
 42 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV                NT    1:04.28  
 43 Kress, Peter               6 MACHINE-PV                NT    1:07.63  
 44 Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT    1:12.40  
 45 VanderWeele, Andrew        7 RMSC-PV                   NT    1:14.97  
 46 Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                   NT    1:17.07  
 -- Luciani, Michael           7 FISH-PV                41.84         DQ  
 -- Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV              1:08.76         NS  
 -- Thomas, Cole               7 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Liu, Daniel                7 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Mottola, David             7 MACHINE-PV                NT         NS  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                   NT         NS  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiala, Brandon             7 CURL-PV                21.45      21.51   20  
  2 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                22.97      21.57   17  
  3 Mann, Andrew               7 TNT-PV                 23.00      21.58   16  
  4 Maquera, Cubby             7 CURL-PV                22.88      21.74   15  
  5 Thomas, Michael            7 RMSC-PV                22.04      22.19   14  
  6 Freck, Jacob               7 MACHINE-PV             22.50      22.42   13  
  7 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                24.00      22.53   12  
  8 Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                25.93      22.76   11  
  9 Lloyd, Will                7 FISH-PV                23.20      23.74    9  
 10 Soevik, Njord              6 RMSC-PV                25.24      24.30    7  
 11 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                24.87      24.50    6  
 12 Luciani, Michael           7 FISH-PV                26.01      24.73    5  
 13 Parker, Jake               7 RMSC-PV                23.95      24.90    4  
 14 Walpuck, Jack              7 RMSC-PV                28.05      25.16    3  
 15 Jackson, Nicholas          7 CURL-PV                26.13      25.27    2  
 16 Jones, Matt                7 MAKO-PV                24.07      25.49    1  
 17 Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                23.58      25.55  
 18 Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                24.51      26.07  
 19 Schoenfelder, August       7 TNT-PV                 27.76      26.16  
 20 Lundelius, Trey            7 CURL-PV                24.89      26.18  
 21 Barbaris, Joey             7 HACC-PV                30.91      26.29  
 22 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                25.87      26.35  
 23 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                28.34      26.70  
 24 Watkins, Pickle            7 RMSC-PV                24.87      26.87  
 25 Choi, Aaron                7 RMSC-PV                27.68      27.23  
 26 Freeman, John              7 TNT-PV                 24.74      27.39  
 27 Petraites, Matthew         7 JFD-PV                 26.22      27.48  
 28 Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                29.88      27.54  
 29 Allsopp, Robert            7 JFD-PV                 23.68      27.60  
 30 Neff, Matthew              7 RMSC-PV                29.97      28.07  
 31 Boggs, Jeff                7 CURL-PV                24.54      28.49  
 32 Marchand, Corey            7 CURL-PV                32.11      29.72  
 33 Larson, Mark               6 RMSC-PV                30.02      29.73  
 34 Costa, Josh                6 RMSC-PV                30.29      29.76  
 35 Ellsworth, Jonathan        7 CURL-PV                29.82      29.77  
 36 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV                29.45      29.97  
 37 Hohman, Andrew             7 CURL-PV                   NT      30.18  
 38 Au, Kevin                  7 FISH-PV                32.07      32.09  
 39 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV             30.38      32.39  
 40 VanderWeele, Andrew        7 RMSC-PV                29.29      32.49  
 41 Fronczak, Christopher      7 HACC-PV                31.70      33.12  
 42 Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT      33.72  
 43 Curl, Blake                7 CURL-PV                30.84      35.95  
 44 Dennis, Marcus             7 PGKS-PV                42.16      36.44  
 45 Kress, Peter               6 MACHINE-PV             37.95      37.59  
 -- Rodgers, Joseph            7 MACHINE-PV             32.83         DQ  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                32.85         NS  
 -- Mottola, David             7 MACHINE-PV             21.56         NS  
 -- Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV                24.95         NS  
 -- Holt, Harrison             7 RMSC-PV                31.71         NS  
 -- Baca, Andrew               7 MACHINE-PV             26.67         NS  
 -- Liu, Daniel                7 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV                22.67         NS  
 -- Place, Alex                7 YORK-PV                26.08         NS  
 -- Thomas, Cole               7 YORK-PV                50.36         NS  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mottola, David             7 MACHINE-PV             50.93      47.42   20  
  2 Thomas, Michael            7 RMSC-PV                   NT      47.78   17  
  3 Mullins, William Henry     7 YORK-PV                51.13      48.55   16  
  4 Litts, DJ                  7 FBST-PV                54.89      49.59   15  
  5 Luciani, Michael           7 FISH-PV                   NT      49.65   14  
  6 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                   NT      49.99   13  
  7 Dolton, Alec               7 FISH-PV                53.14      50.82   12  
  8 Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                54.92      51.63   11  
  9 Robison, Nicolas           7 SNOWBIRDS-PV              NT      54.58    9  
 10 Marlin, Chris              7 PM-PV                1:01.20      54.90    7  
 11 Jones, Matt                7 MAKO-PV                54.88      55.00    6  
 12 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                   NT      56.87    5  
 13 Place, Alex                7 YORK-PV                   NT      56.97    3.5
 13 Watkins, Pickle            7 RMSC-PV                54.95      56.97    3.5
 15 Draim, Kyle                7 CURL-PV              1:00.84      57.37    2  
 16 Chavez, Daniel             7 FAST-PV              1:02.22      59.09    1  
 17 Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV                   NT    1:00.01  
 18 Pence, Benjamin            7 MACHINE-PV                NT    1:00.75  
 19 Neff, Matthew              7 RMSC-PV              1:13.65    1:00.92  
 20 Allsopp, Robert            7 JFD-PV               1:00.84    1:04.37  
 21 Ahlers, Peter              7 FGAC-PV                   NT    1:04.40  
 22 Lundelius, Trey            7 CURL-PV              1:08.52    1:04.59  
 23 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV                   NT    1:08.59  
 24 Au, Kevin                  7 FISH-PV                   NT    1:10.07  
 25 VanderWeele, Andrew        7 RMSC-PV                   NT    1:10.24  
 26 Presgraves, Sam            7 SNOWBIRDS-PV              NT    1:18.73  
 -- Lloyd, Will                7 FISH-PV                54.13         DQ  
 -- Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Chang, Michael             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Ellsworth, Jonathan        7 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Jackson, Nicholas          7 CURL-PV              1:03.52         NS  
 -- Kelley, Brandon            7 MSSC-PV                   NT         NS  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freck, Jacob               7 MACHINE-PV             24.00      23.89   20  
  2 Luciani, Michael           7 FISH-PV                28.04      25.00   17  
  3 Petraites, Matthew         7 JFD-PV                 25.87      25.83   16  
  4 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                24.88      25.94   15  
  5 Lundelius, Trey            7 CURL-PV                31.47      26.37   14  
  6 Parker, Jake               7 RMSC-PV                26.70      26.58   13  
  7 Rider, Alex                7 CURL-PV                27.30      26.64   12  
  8 Hartman, Kyle              7 TNT-PV                 26.44      26.70   11  
  9 Maquera, Cubby             7 CURL-PV                29.51      26.87    9  
 10 Watkins, Pickle            7 RMSC-PV                30.54      27.72    7  
 11 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                28.00      27.87    6  
 12 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                34.84      29.56    5  
 13 Ellsworth, Jonathan        7 CURL-PV                31.81      29.75    4  
 14 Chavez, Daniel             7 FAST-PV                32.07      29.89    3  
 15 McJunkin, James            6 MACHINE-PV             36.08      30.57    2  
 16 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV             28.31      30.63    1  
 17 Walpuck, Jack              7 RMSC-PV                30.53      30.74  
 18 Lloyd, Will                7 FISH-PV                   NT      31.05  
 19 Hohman, Andrew             7 CURL-PV                   NT      31.33  
 20 Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                30.29      31.57  
 21 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV                35.07      31.72  
 22 Mann, Andrew               7 TNT-PV                    NT      31.90  
 23 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                40.37      33.10  
 24 Allsopp, Robert            7 JFD-PV                 29.26      33.13  
 25 Jones, Matt                7 MAKO-PV                32.28      33.33  
 26 Jones, Luke                5 MAKO-PV                   NT      33.52  
 27 Freeman, John              7 TNT-PV                    NT      34.19  
 28 Larson, Mark               6 RMSC-PV                32.31      34.75  
 29 Barbaris, Joey             7 HACC-PV                33.12      36.03  
 30 Neff, Matthew              7 RMSC-PV                36.92      36.74  
 31 Fronczak, Christopher      7 HACC-PV                47.52      42.38  
 -- Costa, Josh                6 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Soevik, Njord              6 RMSC-PV                31.56         DQ  
 -- Choi, Aaron                7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Diener, Wesley             6 FISH-PV                   NT         DQ  
 -- Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Au, Kevin                  7 FISH-PV                   NT         DQ  
 -- Dennis, Marcus             7 PGKS-PV                34.00         DQ  
 -- Boggs, Jeff                7 CURL-PV                31.78         DQ  
 -- Marchand, Corey            7 CURL-PV                26.99         DQ  
 -- Holt, Harrison             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Kress, Peter               6 MACHINE-PV             34.77         DQ  
 -- Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV                26.81         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV                26.64         NS  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                30.10         NS  
 -- Thomas, Cole               7 YORK-PV                   NT         NS  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dicker, Adrian             7 YORK-PV                   NT      51.00   20  
  2 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                53.46      53.53   17  
  3 Fiala, Brandon             7 CURL-PV              1:01.93      53.55   16  
  4 Lundelius, Trey            7 CURL-PV              1:00.53      54.26   15  
  5 Petraites, Matthew         7 JFD-PV                 56.06      54.31   14  
  6 Sheerin, Patrick           7 RMSC-PV                58.74      54.33   13  
  7 Luciani, Michael           7 FISH-PV                   NT      55.63   12  
  8 Parker, Jake               7 RMSC-PV                55.36      56.08   11  
  9 Rider, Alex                7 CURL-PV                59.96      59.57    9  
 10 Hartman, Kyle              7 TNT-PV                    NT    1:00.16    7  
 11 Skowronski, Matthew        7 HACC-PV                   NT    1:03.40    6  
 12 Tomajczyk, Bret            6 MACHINE-PV                NT    1:04.33    5  
 13 Gibeily, Tommy             7 RMSC-PV              1:04.02    1:12.40    4  
 14 Wicklein, Hans             6 FAST-PV                   NT    1:15.53    3  
 -- Draim, Kyle                7 CURL-PV              1:28.14         DQ  
 -- Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Walpuck, Jack              7 RMSC-PV              1:08.28         DQ  
 -- Marchand, Corey            7 CURL-PV              1:06.99         DQ  
 -- Mahoney, Mark              6 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Kereselidze, Nicholas      6 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Larson, Mark               6 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Soevik, Njord              6 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Allsopp, Robert            7 JFD-PV               1:11.54         DQ  
 -- Watkins, Pickle            7 RMSC-PV              1:07.09         DQ  
 -- Marlin, Chris              7 PM-PV                     NT         DQ  
 -- Freck, Jacob               7 MACHINE-PV             52.83         DQ  
 -- Holt, Harrison             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Mihailescu, Andrei         5 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Kelley, Brandon            7 MSSC-PV              1:11.70         NS  
 -- Dennis, Marcus             7 PGKS-PV              1:31.26         NS  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                58.10         NS  
 -- Mills, Nick                7 MSSC-PV              1:12.11         NS  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiala, Brandon             7 CURL-PV                18.72      19.27   20  
  2 Maloney, Bailey            7 RMSC-PV                20.76      20.49   17  
  3 Thomas, Michael            7 RMSC-PV                20.96      20.61   16  
  4 Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                28.56      20.91   15  
  5 Mullins, William Henry     7 YORK-PV                21.91      21.26   14  
  6 McJunkin, James            6 MACHINE-PV             21.07      22.03   13  
  7 Maquera, Cubby             7 CURL-PV                23.65      23.08   12  
  8 Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                23.40      23.35   11  
  9 Litts, DJ                  7 FBST-PV                20.39      23.86    9  
 10 Parker, Jake               7 RMSC-PV                25.00      24.49    7  
 11 Connolly, Evan             6 RMSC-PV                25.41      25.89    6  
 12 Rider, Alex                7 CURL-PV                24.49      26.59    5  
 13 Walpuck, Jack              7 RMSC-PV                24.82      27.02    4  
 14 Freeman, John              7 TNT-PV                    NT      28.17    3  
 15 Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                26.64      29.08    2  
 16 Ahlers, Peter              7 FGAC-PV                   NT      29.82    1  
 17 Camp, Cory                 7 RMSC-PV                29.39      29.88  
 18 Robison, Nicolas           7 SNOWBIRDS-PV              NT      30.49  
 19 Wicklein, Hans             6 FAST-PV                   NT      31.07  
 20 Schoenfelder, August       7 TNT-PV                    NT      31.74  
 21 Jones, Matt                7 MAKO-PV                26.65      32.08  
 22 Mann, Andrew               7 TNT-PV                    NT      32.39  
 23 Larson, Mark               6 RMSC-PV                33.56      32.86  
 24 Mann, Garrett              6 TNT-PV                    NT      33.23  
 25 Dolton, Alec               7 FISH-PV                34.41      34.40  
 26 Pitts, Quentin             6 SNOWBIRDS-PV              NT      34.76  
 27 Fahmy, Zackary             7 RMSC-PV                   NT      37.23  
 28 Walker, Ethan              5 SNOWBIRDS-PV              NT      49.73  
 -- Ambrose, Alexander         6 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Marchand, Corey            7 CURL-PV                50.33         DQ  
 -- Mottola, David             7 MACHINE-PV             26.67         DQ  
 -- Kuruvilla, Rohan           7 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Costa, Josh                6 RMSC-PV                31.22         DQ  
 -- Choi, Aaron                7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Chang, Michael             7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Lloyd, Will                7 FISH-PV                   NT         DQ  
 -- Mackenzie, Kevin           6 RMSC-PV                41.20         DQ  
 -- Holt, Harrison             7 RMSC-PV                29.39         DQ  
 -- Presgraves, Sam            7 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ  
 -- Goniprow, Harrison         7 RMSC-PV                33.82         NS  
 -- Au, Kevin                  7 FISH-PV                   NT         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV                25.95         NS  
 -- Place, Alex                7 YORK-PV                25.90         NS  
 -- Jackson, Nicholas          7 CURL-PV                29.65         NS  
 -- Curl, Blake                7 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Mills, Nick                7 MSSC-PV                   NT         NS  
 -- Chavez, Daniel             7 FAST-PV                26.14        SCR  
 
Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fiala, Brandon             7 CURL-PV                50.14      44.78   20  
 -- Thomas, Michael            7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- McJunkin, James            6 MACHINE-PV                NT         DQ  
 -- Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Kirchner, Michael          7 RMSC-PV                58.41         DQ  
 -- Chavez, Daniel             7 FAST-PV                59.49         DQ  
 -- Hartman, Kyle              7 TNT-PV                    NT         DQ  
 -- Kelly, Joe                 7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Place, Alex                7 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Dicker, Adrian             7 YORK-PV                   NT         NS  
 
Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'A'                 1:20.00    1:11.53   40  
     1) Kirchner, Michael 7             2) Parker, Jake 7                 
     3) Thomas, Michael 7               4) Maloney, Bailey 7              
  2 TITAN SWIMMING-PV  'A'                            1:22.03    1:18.58   34  
     1) Hartman, Kyle 7                 2) Schoenfelder, August 7         
     3) Mann, Andrew 7                  4) Freeman, John 7                
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:13.99    1:18.73   32  
     1) Maquera, Cubby 7                2) Lundelius, Trey 7              
     3) Rider, Alex 7                   4) Fiala, Brandon 7               
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'B'                 1:25.00    1:24.01   30  
     1) Camp, Cory 7                    2) Sheerin, Patrick 7             
     3) Loiacono, Brandon 7             4) Kelly, Joe 7                   
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'C'                 1:30.00    1:25.76   28  
     1) Holt, Harrison 7                2) Mihailescu, Andrei 5           
     3) Walpuck, Jack 7                 4) Watkins, Pickle 7              
  6 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                               NT    1:26.05   26  
     1) McJunkin, James 6               2) Mottola, David 7               
     3) Tomajczyk, Bret 6               4) Pence, Benjamin 7              
  7 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'D'                 1:35.00    1:31.22   24  
     1) Gibeily, Tommy 7                2) Gillespie, Tommy 5             
     3) Costa, Josh 6                   4) Larson, Mark 6                 
 -- THE FISH-PV  'A'                                  1:24.79         DQ  
     1) Luciani, Michael 7              2) Lloyd, Will 7                  
     3) Dolton, Alec 7                  4) Au, Kevin 7                    
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                           NT         NS  
 -- SNOWBIRD AQUATICS-PV  'A'                              NT         NS  
     1) Pitts, Quentin 6                2) Presgraves, Sam 7              
     3) Walker, Ethan 5                 4) Robison, Nicolas 7             
 
Boys 7 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:24.53    1:23.83   40  
     1) Maquera, Cubby 7                2) Lundelius, Trey 7              
     3) Fiala, Brandon 7                4) Rider, Alex 7                  
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'A'                 1:23.00    1:24.68   34  
     1) Thomas, Michael 7               2) Maloney, Bailey 7              
     3) Loiacono, Brandon 7             4) Parker, Jake 7                 
  3 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'B'                 1:28.00    1:35.24   32  
     1) Camp, Cory 7                    2) Walpuck, Jack 7                
     3) Kirchner, Michael 7             4) Soevik, Njord 6                
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'C'                 1:35.00    1:44.74   30  
     1) Watkins, Pickle 7               2) Larson, Mark 6                 
     3) Connolly, Evan 6                4) Kelly, Joe 7                   
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                           NT    1:59.25   28  
     1) Boggs, Jeff 7                   2) Ellsworth, Jonathan 7          
     3) Hohman, Andrew 7                4) Curl, Blake 7                  
 -- MACHINE AQUATICS-PV  'A'                          1:41.54         DQ  
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'D'                 1:40.00         DQ  
 -- THE FISH-PV  'A'                                  1:51.26         NS  
     1) Lloyd, Will 7                   2) Luciani, Michael 7             
     3) Dolton, Alec 7                  4) Au, Kevin 7                    
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saffran, Alex              8 MAKO-PV                15.30      15.49   20  
  2 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                16.47      15.71   17  
  3 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                16.13      15.89   16  
  4 Benecki, Kevin             8 FISH-PV                16.28      16.33   15  
  5 Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                16.21      16.42   13.5
  5 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV             15.69      16.42   13.5
  7 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                15.37      16.53   12  
  8 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                16.17      16.65   11  
  9 Rodan, Stephen             8 H2OYAS-PV              16.80      16.76    8  
  9 Zirzow, William            8 MAKO-PV                16.65      16.76    8  
 11 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV                17.61      16.98    6  
 12 Cudahy, Conor              8 HACC-PV                17.29      17.13    5  
 13 Smith, Elon                8 PM-PV                  17.94      17.17    4  
 14 Derosa JR, Gregory         8 YORK-PV                15.75      17.20    3  
 15 Stuver, Ian                8 MACHINE-PV             18.20      17.22    2  
 16 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                18.19      17.41    1  
 17 Seliskar, Stephen          8 YORK-PV                17.81      17.44  
 18 Fritz, Tyler               8 FISH-PV                17.55      17.45  
 19 Tutterow, Eric             8 YORK-PV                16.98      17.49  
 20 Barrand, Connor            8 FISH-PV                21.28      17.58  
 21 Eichel, Gabe               8 TNT-PV                    NT      17.87  
 22 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                17.90      17.88  
 23 Neel, Daniel               8 YORK-PV                21.50      18.08  
 24 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                20.17      18.12  
 25 Kim, John                  8 MAKO-PV                18.58      18.21  
 26 Gan, Gabe                  8 JFD-PV                 18.22      18.25  
 27 Lichtenfels, William       8 FISH-PV                19.68      18.43  
 28 Chang, Lucas               8 RMSC-PV                21.62      18.49  
 29 Carpenter, Scott           8 FISH-PV                20.56      18.59  
 30 Green, Tyler               8 H2OYAS-PV              17.84      18.68  
 31 Daly, Tim                  8 MAKO-PV                17.87      18.70  
 32 Cunningham, Connor         8 MAKO-PV                   NT      18.79  
 33 Shepherdson, James         8 RMSC-PV                18.94      18.87  
 34 Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV             20.63      18.88  
 35 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV                21.37      18.93  
 36 Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                18.56      19.04  
 37 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                20.41      19.43  
 38 Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV                19.33      19.61  
 39 Hansen, Cory               8 CURL-PV                19.70      19.67  
 40 Pennington, Alex           8 FISH-PV                19.71      19.73  
 41 Hatch, Andrew              8 HACC-PV                   NT      19.90  
 42 Eig, Eric                  8 JFD-PV                 19.88      20.05  
 43 Draim, Evan                8 CURL-PV                19.69      20.39  
 43 Pontell, Logan             8 FISH-PV                   NT      20.39  
 45 Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV                22.67      20.77  
 46 Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV              20.13      20.93  
 47 Moores, Alex               8 TNT-PV                 20.73      21.26  
 48 Zhao, Edward               8 YORK-PV                22.56      21.55  
 49 Taylor, Armani             8 PGKS-PV                22.69      21.61  
 50 Ly, Jeffery                8 MSSC-PV                24.73      21.67  
 51 Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                22.74      21.73  
 52 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV                 20.10      21.76  
 53 Osherovich, Mitchell       8 RMSC-PV                32.69      21.77  
 54 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV                23.44      22.59  
 55 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                25.36      23.11  
 56 Rush, Derek                8 MACHINE-PV             21.78      23.33  
 57 Stadsvold, Jacob           8 PM-PV                  25.39      23.41  
 58 Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                25.15      25.89  
 59 Nightengale, Jared         8 PGKS-PV                26.54      26.91  
 60 Goodman, Evan              8 SNOWBIRDS-PV              NT      27.01  
 -- Stewart, Gary              8 CURL-PV                   NT         DQ  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                20.41         NS  
 -- Kao, Allen                 8 RMSC-PV                26.85         NS  
 -- May, Drew                  8 RMSC-PV                28.13         NS  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV                19.13         NS  
 -- Katcher, David             8 MACHINE-PV             22.42         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                19.18         NS  
 -- Golightly, Nathan          8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Dennis, Brandon            8 PGKS-PV                25.26         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                23.36         NS  
 -- Chan, Michael              8 CURL-PV                19.73         NS  
 -- Holloman, Cole             8 MSSC-PV                17.65         NS  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xue, Richard               8 CURL-PV                33.14      34.41   20  
  2 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                33.97      34.48   17  
  3 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                35.63      35.09   16  
  4 Saffran, Alex              8 MAKO-PV                35.11      35.50   15  
  5 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                39.07      35.85   14  
  6 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                38.69      36.43   13  
  7 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                37.60      36.57   12  
  8 Zirzow, William            8 MAKO-PV                38.39      36.77   11  
  9 Soltesz, Kip               8 TNT-PV                 37.40      37.17    9  
 10 Lee, Sammy                 8 JFD-PV                 45.45      37.48    7  
 11 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV             39.43      38.28    6  
 12 Cudahy, Conor              8 HACC-PV                39.22      38.33    5  
 13 Phillips, Brian            8 CURL-PV                40.72      38.54    4  
 14 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV                38.60      38.94    3  
 15 Barrand, Connor            8 FISH-PV                40.56      39.92    2  
 16 Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                   NT      40.23    1  
 17 Coar, Trevor               8 FISH-PV                41.93      40.49  
 18 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                43.66      40.59  
 19 Kim, John                  8 MAKO-PV                41.84      40.97  
 20 Fritz, Tyler               8 FISH-PV                40.23      41.19  
 21 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                45.31      41.52  
 22 Green, Tyler               8 H2OYAS-PV              43.49      41.62  
 23 Clark, Michael             8 FBST-PV                   NT      41.72  
 24 Gauthier, Adam             8 PM-PV                     NT      41.73  
 25 Carpenter, Scott           8 FISH-PV                46.55      41.85  
 26 Pilcher, Dane              8 YORK-PV                44.29      42.02  
 27 Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV             49.85      42.41  
 28 Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                47.41      42.89  
 29 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV              1:13.90      43.14  
 30 Pennington, Alex           8 FISH-PV                43.11      43.33  
 31 Wargo, Kevin               8 FISH-PV                42.13      43.37  
 32 Daly, Tim                  8 MAKO-PV                45.20      44.40  
 33 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                   NT      44.55  
 34 Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV                 NT      44.56  
 35 Stuver, Ian                8 MACHINE-PV             45.24      44.59  
 36 Pontell, Logan             8 FISH-PV                   NT      44.91  
 37 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                44.40      45.13  
 38 Simon, Jackson             8 YORK-PV                42.48      45.28  
 39 Hodges, Rio                8 RMSC-PV                   NT      46.12  
 40 Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV                   NT      46.21  
 41 Hardesty-Dyck, Will        8 HACC-PV                48.09      46.42  
 42 Barbaris, Dominick         8 HACC-PV                50.49      46.62  
 43 Hansen, Cory               8 CURL-PV                45.39      46.81  
 44 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                45.24      48.30  
 45 Moores, Alex               8 TNT-PV                 49.23      51.17  
 46 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV                53.57      51.22  
 47 Taylor, Armani             8 PGKS-PV              1:08.25      51.53  
 48 Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                   NT      54.47  
 49 May, Drew                  8 RMSC-PV                   NT      57.25  
 50 Dennis, Brandon            8 PGKS-PV              1:06.54      57.43  
 51 Stadsvold, Jacob           8 PM-PV                     NT      57.53  
 52 Nightengale, Jared         8 PGKS-PV              1:22.13    1:04.20  
 53 Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                   NT    1:04.27  
 54 Schoenfeld, Jason          8 FAST-PV              1:16.41    1:08.64  
 -- Kender, Gordon             8 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Brown, Stas                8 RMSC-PV                50.78         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Calhoun, Corey             8 YORK-PV                49.88         NS  
 -- Katcher, David             8 MACHINE-PV                NT         NS  
 -- Shepherdson, James         8 RMSC-PV                46.01         NS  
 -- Smith, Elon                8 PM-PV                  50.62         NS  
 -- Rush, Derek                8 MACHINE-PV             53.49         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Gan, Gabe                  8 JFD-PV                    NT         NS  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV                18.82      17.98   20  
  2 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                18.46      18.13   17  
  3 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                17.65      18.65   16  
  4 Zirzow, William            8 MAKO-PV                19.70      18.91   15  
  5 Watkins, Adam              8 RMSC-PV                19.38      19.67   14  
  6 Benecki, Kevin             8 FISH-PV                18.25      19.88   13  
  7 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV                20.45      20.19   12  
  8 Newman, David              8 CURL-PV                20.12      20.51   11  
  9 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                18.59      20.65    9  
 10 Fritz, Tyler               8 FISH-PV                21.76      20.67    7  
 11 Draganov, Andrew           8 UNAT-PV                21.86      20.79    6  
 12 Barrand, Connor            8 FISH-PV                21.79      20.80    5  
 13 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV             21.28      20.88    4  
 14 Soltesz, Kip               8 TNT-PV                 21.20      21.00    3  
 15 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                20.39      21.03    2  
 16 Clark, Michael             8 FBST-PV                   NT      21.38    1  
 17 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV                23.47      21.43  
 18 Pilcher, Dane              8 YORK-PV                21.61      21.63  
 18 Kim, John                  8 MAKO-PV                21.15      21.63  
 20 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                22.14      21.89  
 21 Simon, Jackson             8 YORK-PV                21.12      22.65  
 22 Pennington, Alex           8 FISH-PV                24.99      22.74  
 23 Lichtenfels, William       8 FISH-PV                23.56      22.79  
 24 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                23.02      23.10  
 25 Cudahy, Conor              8 HACC-PV                21.70      23.11  
 26 Stuver, Ian                8 MACHINE-PV             21.66      23.15  
 27 Wargo, Kevin               8 FISH-PV                23.54      23.50  
 27 Fasolyak, Andy             8 RMSC-PV                24.34      23.50  
 29 Via, Tyler                 8 MSSC-PV                30.02      23.63  
 30 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                23.41      23.73  
 31 Hansen, Cory               8 CURL-PV                25.28      23.86  
 32 Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                23.70      23.87  
 33 Carpenter, Scott           8 FISH-PV                25.77      24.06  
 34 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                23.81      24.31  
 35 Hodges, Rio                8 RMSC-PV                26.33      24.73  
 35 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                27.27      24.73  
 37 Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV                28.72      24.83  
 38 Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV             27.09      25.43  
 39 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                23.39      25.58  
 40 Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                25.66      25.76  
 41 Shearer, Will              8 CURL-PV                23.92      25.87  
 42 Barbaris, Dominick         8 HACC-PV                27.14      26.00  
 43 Pontell, Logan             8 FISH-PV                25.37      26.13  
 44 Daly, Tim                  8 MAKO-PV                25.98      26.26  
 45 Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV              26.36      26.86  
 46 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV                 27.64      27.34  
 47 Stadsvold, Jacob           8 PM-PV                  29.45      27.59  
 48 Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                25.91      27.60  
 49 Irving, Todd               8 HACC-PV                28.71      27.67  
 50 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV                27.03      27.84  
 51 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                27.77      27.89  
 52 Moores, Alex               8 TNT-PV                 30.36      28.29  
 53 Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                26.38      29.08  
 54 Dennis, Brandon            8 PGKS-PV                38.62      29.32  
 55 Schoenfeld, Jason          8 FAST-PV                32.98      32.41  
 56 May, Drew                  8 RMSC-PV                35.58      32.83  
 57 Nightengale, Jared         8 PGKS-PV                45.80      35.75  
 -- Kender, Gordon             8 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Tutterow, Eric             8 YORK-PV                20.48         NS  
 -- Chan, Michael              8 CURL-PV                28.70         NS  
 -- Shepherdson, James         8 RMSC-PV                23.94         NS  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                27.37         NS  
 -- Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                23.07         NS  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV                26.92         NS  
 -- Brown, Stas                8 RMSC-PV                25.89         NS  
 -- Smith, Elon                8 PM-PV                  24.73         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                26.08         NS  
 -- Gan, Gabe                  8 JFD-PV                 24.64         NS  
 -- Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV                31.02         NS  
 -- Rush, Derek                8 MACHINE-PV             25.54         NS  
 -- Calhoun, Corey             8 YORK-PV                25.87         NS  
 -- Katcher, David             8 MACHINE-PV             29.18         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                25.22         NS  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                40.48      39.08   20  
  2 Watkins, Adam              8 RMSC-PV                41.44      40.19   17  
  3 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                44.88      42.17   16  
  4 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                   NT      43.09   15  
  5 Saffran, Alex              8 MAKO-PV                42.88      43.29   14  
  6 Harris, Michael            8 MSSC-PV                42.73      43.49   13  
  7 Yeh, Eric                  8 MSSC-PV                46.55      44.54   12  
  8 Seliskar, Stephen          8 YORK-PV                   NT      44.76   11  
  9 Draganov, Andrew           8 UNAT-PV                46.85      44.91    9  
 10 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV                   NT      45.66    7  
 11 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV                46.84      46.13    6  
 12 Cudahy, Conor              8 HACC-PV                45.27      46.24    5  
 13 Rodan, Stephen             8 H2OYAS-PV                 NT      46.31    4  
 14 Phillips, Brian            8 CURL-PV                49.80      46.48    3  
 15 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                49.38      46.89    2  
 16 Newman, David              8 CURL-PV                   NT      47.29    1  
 17 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                55.57      47.49  
 18 Lichtenfels, William       8 FISH-PV                55.47      48.70  
 18 Carney, Christopher        8 JFD-PV               1:08.08      48.70  
 20 Friedman, Lee              8 FAST-PV              1:02.49      48.73  
 21 Pilcher, Dane              8 YORK-PV                48.92      49.85  
 22 Kim, John                  8 MAKO-PV                49.65      49.96  
 23 Eig, Eric                  8 JFD-PV                    NT      51.45  
 24 Shearer, Will              8 CURL-PV                56.92      51.89  
 24 Hatch, Andrew              8 HACC-PV                   NT      51.89  
 26 Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                51.47      53.30  
 27 Carpenter, Scott           8 FISH-PV                54.53      54.15  
 28 Neel, Daniel               8 YORK-PV                   NT      54.46  
 29 Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                   NT      54.53  
 30 Daly, Tim                  8 MAKO-PV                   NT      56.61  
 31 Cunningham, Connor         8 MAKO-PV                   NT      57.09  
 32 Pontell, Logan             8 FISH-PV              1:00.58      57.91  
 33 Moores, Alex               8 TNT-PV               1:09.63      59.57  
 34 Draim, Evan                8 CURL-PV                57.63    1:02.70  
 35 Goodman, Evan              8 SNOWBIRDS-PV              NT    1:12.99  
 -- Osherovich, Mitchell       8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Via, Tyler                 8 MSSC-PV                51.04         DQ  
 -- Mangold, Barry             8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Barrand, Connor            8 FISH-PV                51.62         DQ  
 -- Chang, Lucas               8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV                 NT         DQ  
 -- Benecki, Kevin             8 FISH-PV                43.35         DQ  
 -- Pennington, Alex           8 FISH-PV                52.99         DQ  
 -- Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV              1:05.68         DQ  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Kao, Allen                 8 RMSC-PV              1:03.47         NS  
 -- Golightly, Nathan          8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Holloman, Cole             8 MSSC-PV                   NT         NS  
 -- Katcher, David             8 MACHINE-PV                NT         NS  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV                21.46      20.88   20  
  2 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV                21.50      21.84   17  
  3 Coar, Trevor               8 FISH-PV                24.64      23.11   16  
  4 Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                   NT      23.49   15  
  5 Draganov, Andrew           8 UNAT-PV                22.72      23.58   14  
  6 Soltesz, Kip               8 TNT-PV                 23.77      23.73   13  
  7 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                26.05      24.11   12  
  8 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                23.56      24.17   11  
  9 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                26.25      24.39    9  
 10 Newman, David              8 CURL-PV                26.28      24.40    7  
 11 Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                   NT      24.42    6  
 12 Phillips, Brian            8 CURL-PV                24.88      24.62    5  
 13 Stuver, Ian                8 MACHINE-PV             24.04      24.65    4  
 14 Gauthier, Adam             8 PM-PV                  23.97      24.99    3  
 15 Daly, Tim                  8 MAKO-PV                26.67      25.01    2  
 16 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                26.87      25.74    1  
 17 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV                24.68      25.75  
 18 Simon, Jackson             8 YORK-PV                24.21      25.76  
 19 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                   NT      25.89  
 20 Green, Tyler               8 H2OYAS-PV              25.56      26.04  
 21 Hansen, Cory               8 CURL-PV                26.80      26.33  
 22 Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV                   NT      26.58  
 22 Wargo, Kevin               8 FISH-PV                29.91      26.58  
 24 Lichtenfels, William       8 FISH-PV                   NT      26.75  
 25 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV                30.26      26.80  
 26 Via, Tyler                 8 MSSC-PV                29.37      26.90  
 27 Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                29.39      26.93  
 28 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                28.16      28.19  
 29 Pennington, Alex           8 FISH-PV                30.07      28.41  
 30 Irving, Todd               8 HACC-PV                28.03      29.10  
 31 Shearer, Will              8 CURL-PV                34.99      29.73  
 32 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                26.67      29.89  
 33 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV                32.21      29.97  
 34 Fritz, Tyler               8 FISH-PV                26.77      30.28  
 35 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT      31.07  
 36 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                   NT      31.31  
 37 Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                   NT      31.33  
 38 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV                    NT      31.77  
 39 Carpenter, Scott           8 FISH-PV                30.78      32.17  
 40 Taylor, Armani             8 PGKS-PV                33.41      32.23  
 41 Kender, Gordon             8 MAKO-PV                   NT      33.04  
 42 Schoenfeld, Jason          8 FAST-PV                   NT      33.31  
 43 Barbaris, Dominick         8 HACC-PV                35.41      34.23  
 -- Dengler, Joseph            8 RMSC-PV                27.53         DQ  
 -- Dennis, Brandon            8 PGKS-PV                32.08         DQ  
 -- Fasolyak, Andy             8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Stadsvold, Jacob           8 PM-PV                     NT         DQ  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                25.15         NS  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV                31.78         NS  
 -- Shepherdson, James         8 RMSC-PV                25.11         NS  
 -- Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Brown, Stas                8 RMSC-PV                27.95         NS  
 -- Rush, Derek                8 MACHINE-PV             27.91         NS  
 -- Tutterow, Eric             8 YORK-PV                25.89         NS  
 -- Calhoun, Corey             8 YORK-PV                32.93         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                28.02         NS  
 -- Chan, Michael              8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Gan, Gabe                  8 JFD-PV                 26.57         NS  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xue, Richard               8 CURL-PV                45.41      45.63   20  
  2 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV                47.77      45.76   17  
  3 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV                47.26      47.27   16  
  4 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                51.32      48.73   15  
  5 Lee, Sammy                 8 JFD-PV                 58.58      50.80   14  
  6 Soevik, Odin               8 RMSC-PV                   NT      51.60   13  
  7 Draganov, Andrew           8 UNAT-PV                53.18      52.27   12  
  8 Leung, Sherman             8 MSSC-PV                53.41      52.77   11  
  9 Phillips, Brian            8 CURL-PV                53.89      52.93    9  
 10 Eichel, Gabe               8 TNT-PV                 55.31      54.25    7  
 11 Cummins, Kyle              8 RMSC-PV                54.77      54.59    6  
 12 Stuver, Ian                8 MACHINE-PV             57.19      54.76    5  
 13 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV                54.94      56.18    4  
 14 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                   NT      57.64    3  
 15 Hansen, Cory               8 CURL-PV                58.82      57.84    2  
 16 Shepherdson, James         8 RMSC-PV                55.61      58.69    1  
 17 Carney, Christopher        8 JFD-PV                 58.58      59.06  
 18 Via, Tyler                 8 MSSC-PV                57.19      59.28  
 19 Fitta, Nebiyu              8 RMSC-PV                   NT      59.75  
 20 Friedman, Lee              8 FAST-PV                57.94      59.85  
 21 Rush, Derek                8 MACHINE-PV                NT    1:02.29  
 22 Pilcher, Dane              8 YORK-PV                59.38    1:02.65  
 23 Bernazzani, Jimmy          8 FISH-PV                   NT    1:02.76  
 24 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV               1:08.30    1:03.24  
 25 Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV              1:05.98    1:03.33  
 26 Zhao, Edward               8 YORK-PV              1:07.46    1:03.91  
 27 Mangold, Barry             8 RMSC-PV              1:03.73    1:04.69  
 28 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV              1:08.59    1:06.83  
 29 Davis, Anthony             8 RMSC-PV                   NT    1:07.41  
 30 Taylor, Armani             8 PGKS-PV              1:24.97    1:09.82  
 -- Draim, Evan                8 CURL-PV              1:23.66         DQ  
 -- Daly, Tim                  8 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Chang, Lucas               8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Carpenter, Scott           8 FISH-PV              1:14.05         DQ  
 -- Huey-Burns, Conor          8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Coar, Trevor               8 FISH-PV                58.82         DQ  
 -- Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Neel, Daniel               8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Lichtenfels, William       8 FISH-PV                   NT         DQ  
 -- Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                   NT         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Kao, Allen                 8 RMSC-PV              1:13.70         NS  
 -- May, Drew                  8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Holloman, Cole             8 MSSC-PV                   NT         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                   NT         NS  
 -- Dennis, Brandon            8 PGKS-PV              1:17.25         NS  
 -- Golightly, Nathan          8 RMSC-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xue, Richard               8 CURL-PV                16.49      17.04   20  
  2 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                17.20      17.17   17  
  3 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                17.46      17.37   16  
  4 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV                16.82      17.72   15  
  5 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                16.70      17.89   14  
  6 Watkins, Adam              8 RMSC-PV                19.91      17.95   13  
  7 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV             19.53      18.02   12  
  8 Zirzow, William            8 MAKO-PV                18.42      18.15   11  
  9 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                19.42      18.28    9  
 10 Rodan, Stephen             8 H2OYAS-PV              18.26      19.09    7  
 11 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                   NT      19.13    6  
 12 Harris, Michael            8 MSSC-PV                18.95      19.47    5  
 13 Saffran, Alex              8 MAKO-PV                20.45      19.57    4  
 14 Tutterow, Eric             8 YORK-PV                19.21      19.65    3  
 15 Derosa JR, Gregory         8 YORK-PV                18.87      19.83    2  
 16 Benecki, Kevin             8 FISH-PV                19.18      20.07    1  
 17 Lee, Sammy                 8 JFD-PV                 20.96      20.24  
 18 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV                19.33      20.33  
 19 Eig, Eric                  8 JFD-PV                    NT      20.61  
 20 Shearer, Will              8 CURL-PV                22.74      20.72  
 21 Osiecki, Andrew            8 MAKO-PV                22.71      21.29  
 22 Friedman, Lee              8 FAST-PV                   NT      21.31  
 23 Yeh, Eric                  8 MSSC-PV                24.00      21.64  
 24 Spencer, Stephen           8 RMSC-PV                25.21      21.99  
 25 Barrand, Connor            8 FISH-PV                24.31      22.07  
 26 Seliskar, Stephen          8 YORK-PV                24.06      22.09  
 27 Newman, David              8 CURL-PV                23.13      22.17  
 28 Gan, Gabe                  8 JFD-PV                 24.86      22.84  
 29 Espinoza, Carlos           8 RMSC-PV                22.49      23.06  
 30 Leung, Sherman             8 MSSC-PV                23.00      23.54  
 31 Cunningham, Connor         8 MAKO-PV                   NT      24.12  
 32 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                24.50      24.37  
 33 Stewart, Gary              8 CURL-PV                   NT      24.47  
 34 Coar, Trevor               8 FISH-PV                   NT      24.67  
 35 Pilcher, Dane              8 YORK-PV                24.27      24.97  
 36 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV                    NT      25.06  
 37 Smith, Elon                8 PM-PV                  27.49      25.57  
 38 Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV             23.58      25.63  
 39 Carney, Christopher        8 JFD-PV                 27.27      26.07  
 40 Kim, John                  8 MAKO-PV                28.81      26.20  
 41 Jaffe, Dylan               8 RMSC-PV                   NT      26.77  
 42 Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV                 NT      27.50  
 43 Osherovich, Mitchell       8 RMSC-PV                41.15      28.03  
 44 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT      30.24  
 45 Pennington, Alex           8 FISH-PV                35.08      30.77  
 46 Duesterhaus, Andrew        8 MAKO-PV                34.16      34.71  
 -- Goodman, Evan              8 SNOWBIRDS-PV              NT         DQ  
 -- Nanan, Shalin              8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Moores, Alex               8 TNT-PV                 40.11         DQ  
 -- Shepherdson, James         8 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Ly, Jeffery                8 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV                22.34         NS  
 -- Katcher, David             8 MACHINE-PV             35.36         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                23.92         NS  
 -- Williams, Nathan           8 CURL-PV                28.62         NS  
 -- O'Hara, Aidan              8 CURL-PV                26.16         NS  
 -- Chan, Michael              8 CURL-PV                26.38         NS  
 -- Fritz, Tyler               8 FISH-PV                22.64        SCR  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV                39.31      38.50   20  
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV                37.77      38.89   17  
  3 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV                39.08      39.74   16  
  4 Powell, Garrett            8 RMSC-PV                40.67      39.93   15  
  5 Watkins, Adam              8 RMSC-PV                43.99      42.17   14  
  6 Benecki, Kevin             8 FISH-PV                46.17      43.73   13  
  7 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV                44.39      44.45   12  
  8 Phillips, Brian            8 CURL-PV                52.01      45.53   11  
  9 Saffran, Alex              8 MAKO-PV                   NT      46.52    9  
 10 Lee, Sammy                 8 JFD-PV                 51.51      46.77    7  
 11 Mangold, Barry             8 RMSC-PV                   NT    1:02.11    6  
 12 Gill, Gus                  8 H2OYAS-PV                 NT    1:04.52    5  
 -- Draganov, Andrew           8 UNAT-PV                   NT         DQ  
 -- Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV                NT         DQ  
 -- Gauthier, Adam             8 PM-PV                     NT         DQ  
 -- Pilcher, Dane              8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Tutterow, Eric             8 YORK-PV                46.62         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CURL-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV              1:16.38    1:12.67   20  
  2 Watkins, Adam              8 RMSC-PV              1:20.32    1:14.16   17  
  3 Kirsch, Mitchell           8 RMSC-PV              1:16.70    1:16.09   16  
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV              1:16.67    1:17.29   15  
  5 Xue, Richard               8 CURL-PV              1:19.40    1:18.59   14  
  6 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                   NT    1:21.16   13  
  7 Saffran, Alex              8 MAKO-PV              1:23.40    1:21.85   12  
  8 Newman, David              8 CURL-PV              1:28.73    1:23.08   11  
  9 Benecki, Kevin             8 FISH-PV              1:21.24    1:23.26    9  
 10 Soevik, Odin               8 RMSC-PV              1:28.48    1:23.55    7  
 11 Flamand, Matthew           8 RMSC-PV                   NT    1:24.79    5.5
 11 Cudahy, Conor              8 HACC-PV              1:26.53    1:24.79    5.5
 13 Zirzow, William            8 MAKO-PV              1:25.03    1:25.14    4  
 14 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV              1:30.54    1:25.34    3  
 15 Maquera, Cubby             7 CURL-PV              1:32.35    1:27.42    2  
 16 Coar, Trevor               8 FISH-PV              1:28.62    1:28.49    1  
 17 Lee, Sammy                 8 JFD-PV               1:39.10    1:29.27  
 18 Barrand, Connor            8 FISH-PV              1:29.05    1:29.71  
 19 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV           1:41.60    1:30.29  
 20 Green, Tyler               8 H2OYAS-PV            1:33.87    1:37.21  
 21 Lichtenfels, William       8 FISH-PV              1:51.66    1:42.42  
 22 Fasolyak, Andy             8 RMSC-PV              1:45.23    1:47.07  
 23 Shearer, Will              8 CURL-PV              1:35.44    1:47.19  
 24 Hardesty-Dyck, Will        8 HACC-PV                   NT    1:48.20  
 25 Via, Tyler                 8 MSSC-PV              1:51.79    1:50.93  
 26 Rosenthal, Andy            8 JFD-PV                    NT    2:00.14  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Hodges, Rio                8 RMSC-PV                   NT         NS  
 -- Smith, Elon                8 PM-PV                1:39.56         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Fletcher        8 CURL-PV              1:28.42    1:26.21   20  
  2 Xue, Richard               8 CURL-PV              1:28.75    1:27.12   17  
  3 Powell, Garrett            8 RMSC-PV              1:36.12    1:29.91   16  
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CURL-PV              1:31.83    1:31.67   15  
  5 Watkins, Adam              8 RMSC-PV              1:40.45    1:32.57   14  
  6 Harris, Michael            8 MSSC-PV              1:38.80    1:34.39   13  
  7 Herbst, Randy              8 MAKO-PV                   NT    1:35.13   12  
  8 Zirzow, William            8 MAKO-PV              1:35.64    1:35.23   11  
  9 Mahoney, Mitch             8 MAKO-PV              1:37.84    1:35.73    9  
 10 Phillips, Brian            8 CURL-PV              1:46.53    1:38.67    7  
 11 Dicker, Adrian             7 YORK-PV                   NT    1:38.88    6  
 12 Culleiton, Connor          8 MAKO-PV                   NT    1:39.66    5  
 13 Cudahy, Conor              8 HACC-PV              1:41.61    1:39.73    4  
 14 Lee, Sammy                 8 JFD-PV               1:46.19    1:40.42    3  
 15 Yeh, Eric                  8 MSSC-PV              1:46.21    1:42.48    2  
 16 Newman, David              8 CURL-PV              1:47.12    1:43.48    1  
 17 Kiehl, Joshua              8 RMSC-PV              1:43.81    1:46.57  
 18 Leung, Sherman             8 MSSC-PV              1:44.97    1:47.80  
 19 LeGall, Morgan             8 RMSC-PV              1:59.32    1:51.10  
 20 Fritz, Tyler               8 FISH-PV              1:53.54    1:51.57  
 21 Maquera, Cubby             7 CURL-PV              2:09.99    1:51.97  
 22 Green, Tyler               8 H2OYAS-PV            1:58.91    1:51.99  
 23 Neyman, Chauncey           8 MACHINE-PV           2:01.32    1:52.89  
 24 Shearer, Will              8 CURL-PV              2:22.92    1:53.69  
 25 Hartman, Kyle              7 TNT-PV                    NT    1:53.83  
 26 Eichel, Gabe               8 TNT-PV                    NT    1:53.97  
 27 Stewart, Gary              8 CURL-PV                   NT    1:54.69  
 28 Via, Tyler                 8 MSSC-PV                   NT    1:55.14  
 29 Hansen, Cory               8 CURL-PV              2:03.67    1:55.29  
 30 Gan, Gabe                  8 JFD-PV               1:55.31    1:57.85  
 31 Freck, Jacob               7 MACHINE-PV                NT    1:58.38  
 32 Petraites, Matthew         7 JFD-PV               2:05.05    1:59.91  
 33 Rush, Derek                8 MACHINE-PV           2:01.76    2:00.49  
 34 Smith, Elon                8 PM-PV                     NT    2:03.28  
 -- Ly, Jeffery                8 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Loiacono, Brandon          7 RMSC-PV                   NT         DQ  
 -- Draganov, Andrew           8 UNAT-PV              1:45.97         DQ  
 -- Coar, Trevor               8 FISH-PV              1:41.60         DQ  
 -- Soevik, Odin               8 RMSC-PV              1:39.52         DQ  
 -- Tutterow, Eric             8 YORK-PV              1:40.31         DQ  
 -- Stuver, Ian                8 MACHINE-PV           2:02.12         DQ  
 -- Gonzalez, Gene             8 MACHINE-PV                NT         DQ  
 -- Nickerson, Chris           8 RMSC-PV              1:58.29         NS  
 -- Fotsch, Connor             7 CURL-PV              2:05.03         NS  
 -- May, Drew                  8 RMSC-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      2:15.73    2:18.49   40  
     1) Xue, Richard 8                  2) Phillips, Brian 8              
     3) Grimmett-Norris, Christopher 8  4) Tollefson, Fletcher 8          
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'A'                 2:40.00    2:20.33   34  
     1) Watkins, Adam 8                 2) Powell, Garrett 8              
     3) Soevik, Odin 8                  4) Kirsch, Mitchell 8             
  3 MASON MAKOS SWIM TEAM-PV  'A'                     2:26.73    2:20.45   32  
     1) Saffran, Alex 8                 2) Herbst, Randy 8                
     3) Culleiton, Connor 8             4) Zirzow, William 8              
  4 THE FISH-PV  'A'                                  2:41.65    2:32.47   30  
     1) Benecki, Kevin 8                2) Fritz, Tyler 8                 
     3) Barrand, Connor 8               4) Coar, Trevor 8                 
  5 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'B'                 2:52.00    2:36.86   28  
     1) Cummins, Kyle 8                 2) Espinoza, Carlos 8             
     3) Flamand, Matthew 8              4) Kiehl, Joshua 8                
  6 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                            2:48.40    2:37.48   26  
     1) Derosa JR, Gregory 8            2) Pilcher, Dane 8                
     3) Seliskar, Stephen 8             4) Tutterow, Eric 8               
  7 JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   2:32.51    2:41.11   24  
     1) Eig, Eric 8                     2) Gan, Gabe 8                    
     3) Lee, Sammy 8                    4) Carney, Christopher 8          
  8 MASON MAKOS SWIM TEAM-PV  'B'                     2:48.23    2:44.56   22  
     1) Mahoney, Mitch 8                2) Cunningham, Connor 8           
     3) Osiecki, Andrew 8               4) Daly, Tim 8                    
  9 MARYLAND SUBURBAN SWIM CB-PV  'A'                 3:05.60    2:49.57   18  
     1) Harris, Michael 8               2) Yeh, Eric 8                    
     3) Via, Tyler 8                    4) Leung, Sherman 8               
 10 THE FISH-PV  'B'                                  2:53.72    2:56.14   14  
     1)                                 2) Wargo, Kevin 8                 
     3) Pennington, Alex 8              4) Carpenter, Scott 8             
 11 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                          2:45.74    3:01.49   12  
 12 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'D'                 3:00.00    3:07.28   10  
 -- PRINCE GEORGE'S KINGS-PV  'A'                     4:50.26   X3:28.62  
     1) Nightengale, Jared 8            2) Dennis, Marcus 7               
     3) Dennis, Brandon 8               4) Taylor, Armani 8               
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'C'                 2:56.00         DQ  
 -- HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                      3:01.50         NS  
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                           NT         NS  
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                           NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MASON MAKOS SWIM TEAM-PV  'A'                     1:13.77    1:13.50   40  
     1) Herbst, Randy 8                 2) Mahoney, Mitch 8               
     3) Zirzow, William 8               4) Saffran, Alex 8                
  2 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'A'                 1:15.00    1:13.97   34  
     1) Kirsch, Mitchell 8              2) Powell, Garrett 8              
     3) Watkins, Adam 8                 4) Soevik, Odin 8                 
  3 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                      1:13.06    1:14.04   32  
     1) Newman, David 8                 2) Tollefson, Fletcher 8          
     3) Xue, Richard 8                  4) Grimmett-Norris, Christopher 8 
  4 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'B'                 1:27.00    1:19.88   30  
     1) Kiehl, Joshua 8                 2) Cummins, Kyle 8                
     3) Flamand, Matthew 8              4) Espinoza, Carlos 8             
  5 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                          1:28.19    1:21.69   28  
     1) Stuver, Ian 8                   2) Freck, Jacob 7                 
     3) Neyman, Chauncey 8              4) Gonzalez, Gene 8               
  6 THE FISH-PV  'A'                                  1:22.65    1:23.27   26  
     1) Benecki, Kevin 8                2) Bernazzani, Jimmy 8            
     3) Coar, Trevor 8                  4) Fritz, Tyler 8                 
  7 MASON MAKOS SWIM TEAM-PV  'B'                     1:26.98    1:24.73   24  
     1) Kim, John 8                     2) Culleiton, Connor 8            
     3) Osiecki, Andrew 8               4) Daly, Tim 8                    
  8 THE FISH-PV  'B'                                  1:34.88    1:29.28   22  
     1) Lloyd, Will 7                   2) Wargo, Kevin 8                 
     3) Barrand, Connor 8               4) Lichtenfels, William 8         
  9 ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'C'                 1:31.00    1:31.22   18  
 10 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                           NT    1:31.43   14  
 11 HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                      1:21.06    1:34.84   12  
 12 MASON MAKOS SWIM TEAM-PV  'C'                          NT    1:46.88   10  
 -- JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'                   1:14.69         DQ  
     1) Gan, Gabe 8                     2) Rosenthal, Andy 8              
     3) Allsopp, Robert 7               4) Petraites, Matthew 7           
 -- TITAN SWIMMING-PV  'A'                            1:25.73         DQ  
     1) Mann, Andrew 7                  2) Hartman, Kyle 7                
     3) Soltesz, Kip 8                  4) Freeman, John 7                
 -- ROCKVILLE-MONTGOMERY S.C.-PV  'D'                 1:40.00         DQ  
 -- YORK SWIM CLUB-PV  'A'                            1:17.12         NS  
 -- CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                           NT         NS