PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results


                     
 
Event 83  Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Danner, Ashley K      12 VSC-PV               2:30.25    2:30.14   20  
       34.15  1:12.24  1:51.62  2:30.14                                    
  2 1-2 Dragacevac, Sara Z    12 Rmsc-PV              2:37.61    2:33.29   17  
       34.75  1:12.88  1:52.21  2:33.29                                    
  3 1-3 Talwar, Kylee R       11 Curl-PV              2:37.72    2:34.29   16  
       34.44  1:14.10  1:54.85  2:34.29                                    
  4 1-4 Lynch, Sarah E        12 Curl-PV              2:37.50    2:35.02   15  
       34.07  1:14.07  1:54.32  2:35.02                                    
  5 1-5 Arzadon, Rachel A     12 MAKO-PV              2:39.07    2:36.96   14  
       36.08  1:16.53  1:56.84  2:36.96                                    
  6 1-6 Fein, Arielle W       11 Rmsc-PV              2:39.90    2:38.54   13  
       35.70  1:15.35  1:56.62  2:38.54                                    
  7 1-7 Dowd, Frances S       12 PM-PV                2:44.07    2:38.75   12  
       35.70  1:16.10  1:57.24  2:38.75                                    
  8 1-8 Watson, Kemi L        12 Curl-PV              2:42.44    2:43.46   11  
       36.48  1:17.62  2:00.67  2:43.46                                    
B - Final
  9 2-1 Dicesare, Elyse R     12 Curl-PV              2:45.82    2:41.49    9  
       37.30  1:18.21  1:59.89  2:41.49                                    
 10 2-2 Ganssle, Tess M       12 Curl-PV              2:46.70    2:42.60    7  
       37.21  1:19.49  2:02.21  2:42.60                                    
 11 2-3 DeMocker, Tracy M     12 TCSD-PV              2:46.02    2:45.12    6  
       37.69  1:19.78  2:02.62  2:45.12                                    
 12 2-4 Conner, Sara E        12 FAST-PV              2:52.64    2:45.34    5  
       36.49  1:18.76  2:02.64  2:45.34                                    
 13 2-5 Garfield, Maura A     12 Rmsc-PV              2:48.84    2:46.83    4  
       37.70  1:20.36  2:04.15  2:46.83                                    
 14 2-6 Stout, Erin M         12 Rmsc-PV              2:51.23    2:48.06    3  
       39.29  1:22.18  2:06.44  2:48.06                                    
 15 2-7 Yu, Dorothy           11 Rmsc-PV              2:49.20    2:49.46    2  
       37.53  1:21.27  2:05.92  2:49.46                                    
 16 2-8 Marron, Sara C        12 AVST-PV              2:52.28    2:52.38    1  
       39.31  1:23.08  2:07.72  2:52.38                                    
Preliminaries
 19  Underwood, Audrey K      12 Curl-PV              2:55.44             
 17  Collins, Siobhan E       12 Curl-PV              2:53.64             
 20  McDANIEL, Emily H        11 AVST-PV              2:56.28             
 18  Wright, Nicole A         12 Snowbirds-PV         2:54.62             
 22  Gagarin, Hannah R        12 Curl-PV              3:02.22             
 21  Fitz, Natalie M          11 Fish-PV              3:01.86             
 --  Detchon, Deborah R       12 TCSD-PV                  NS              
 --  Hino, Miyuki             12 TCSD-PV                  NS              
 --  Maneely, Devan M         12 Rmsc-PV                  NS              
 --  Tully, Jacqueline C      11 TCSD-PV                  NS              
 
Event 84  Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Christensen, Jonatha  12 Curl-PV              2:32.82    2:29.36   20  
       33.82  1:11.84  1:51.64  2:29.36                                    
  2 2-2 Tollefson, Ross H     12 Curl-PV              2:33.74    2:29.75   17  
       33.42  1:11.37  1:50.86  2:29.75                                    
  3 2-3 Thomas, Josh W        12 Rmsc-PV              2:34.75    2:30.11   16  
       34.31  1:12.19  1:51.61  2:30.11                                    
  4 2-4 Auger, Austin L       12 Machine-PV           2:34.79    2:31.52   15  
       32.51  1:10.61  1:50.75  2:31.52                                    
  5 2-5 Winchester, Brian J   12 AAC-PV               2:34.60    2:31.67   14  
       34.79  1:13.65  1:53.28  2:31.67                                    
  6 2-6 Chab, Bobby           12 Curl-PV              2:34.70    2:33.09   13  
       33.62  1:12.14  1:52.72  2:33.09                                    
  7 2-7 Huether, Stephen B    12 MAKO-PV              2:39.60    2:36.08   12  
       34.58  1:14.40  1:56.16  2:36.08                                    
  8 2-8 Wepasnick, Zack L     11 Rmsc-PV              2:40.83    2:38.44   11  
       35.37  1:15.88  1:56.86  2:38.44                                    
B - Final
  9 1-1 Friedland, Eric T     12 Rmsc-PV              2:42.64    2:37.36    9  
       35.45  1:15.14  1:57.25  2:37.36                                    
 10 1-2 DeGEORGES, Trey L     12 AAC-PV               2:43.54    2:37.80    7  
       36.53  1:16.72  1:57.41  2:37.80                                    
 11 1-3 Bogart, Robertino A   12 Machine-PV           2:45.32    2:42.40    6  
       35.81  1:16.62  1:59.07  2:42.40                                    
 12 1-4 Ogren, Tyler T        11 Curl-PV              2:48.94    2:42.54    5  
       37.31  1:19.00  2:01.49  2:42.54                                    
 13 1-5 Wingert, Tim J        12 MAKO-PV              2:49.59    2:43.25    4  
       35.61  1:18.02  2:01.30  2:43.25                                    
 14 1-6 Stephens, Michael A   12 Rmsc-PV              2:51.47    2:48.94    3  
       39.36  1:22.56  2:06.71  2:48.94                                    
 15 1-7 Hyndman, Stephen V    12 Rmsc-PV              2:53.07    2:50.56    2  
       38.27  1:21.62  2:05.60  2:50.56                                    
 16 1-8 Hazelton, Nicholas H  11 Curl-PV              2:53.35    2:50.74    1  
       37.61  1:21.10  2:05.94  2:50.74                                    
Preliminaries
 18  Paster, Ethan D          12 PM-PV                2:55.13             
 17  Sitts, Adam G            12 MAKO-PV              2:54.22             
 19  Lawson, Callum T         12 Snowbirds-PV         2:56.52             
 20  Tram, Andrew R           11 AVST-PV              2:57.42             
 --  Leegan, Patrick J        12 Curl-PV                  DQ              
 --  Pham, Chris T            12 Rmsc-PV                  DQ              
 --  Cook, Tommy M            12 Machine-PV               NS              
 
Event 85  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Christensen, Mei L    14 Curl-PV              2:09.26    2:06.92   20  
       29.06  1:01.08  1:34.13  2:06.92                                    
  2 1-2 Urubshurow, Delghi K  14 Rmsc-PV              2:09.66    2:07.13   17  
       29.82  1:01.72  1:34.67  2:07.13                                    
  3 1-3 Ritter, Lauren M      14 Snowbirds-PV         2:10.51    2:08.53   16  
       30.89  1:03.09  1:36.08  2:08.53                                    
  4 1-4 Boyle, Kaeley M       14 AVST-PV              2:10.80    2:08.57   15  
       29.86  1:01.85  1:34.91  2:08.57                                    
  5 1-5 Waters, Megan J       13 Rmsc-PV              2:16.23    2:14.72   14  
       31.09  1:04.74  1:39.69  2:14.72                                    
  6 1-6 Nakazawa, Kelly       14 TCSD-PV              2:14.67    2:16.08   13  
       31.61  1:05.36  1:40.18  2:16.08                                    
  7 1-7 Alvord, Heather S     14 Rmsc-PV              2:16.17    2:16.98   12  
       32.83  1:06.85  1:41.68  2:16.98                                    
  8 1-8 Like-Mathews, Maresa  14 Rmsc-PV              2:14.51    2:18.61   11  
       32.38  1:06.70  1:42.56  2:18.61                                    
B - Final
  9 2-1 Macedonia, Maggie A   13 AAC-PV               2:16.43    2:13.42    9  
       31.25  1:04.75  1:38.96  2:13.42                                    
 10 2-2 Radloff, Katie A      14 AAC-PV               2:17.16    2:15.25    7  
       32.23  1:06.32  1:41.05  2:15.25                                    
 11 2-3 Hewitt, Hailey K      13 Curl-PV              2:19.22    2:15.31    6  
       31.51  1:05.58  1:40.30  2:15.31                                    
 12 2-4 Crider, Amy A         13 OCCS-PV              2:16.71    2:15.46    5  
       31.64  1:05.33  1:40.30  2:15.46                                    
 13 2-5 O'Brien, Caitrin E    14 Curl-PV              2:17.72    2:15.75    4  
       31.54  1:05.99  1:41.01  2:15.75                                    
 14 2-6 Wang, Nina            14 Fish-PV              2:18.18    2:17.90    3  
       32.72  1:07.40  1:42.73  2:17.90                                    
 15 2-7 Lee, Sandra K         13 Rmsc-PV              2:18.81    2:20.06    2  
       32.66  1:08.03  1:44.32  2:20.06                                    
 16 2-8 Lewis, Caiti I        14 Rmsc-PV              2:18.24    2:20.70    1  
       32.17  1:06.54  1:43.30  2:20.70                                    
Preliminaries
 26  McMahon, Caitlin M       13 VSC-PV               2:22.65             
 37  McCreary, Melea A        13 MAKO-PV              2:25.45             
 31  Weems, Claire E          14 Curl-PV              2:23.13             
 36  Jones, Caylin L          14 Fish-PV              2:25.32             
 24  Lidd, Stephanie M        14 FAST-PV              2:22.13             
 39  Daczkowski, Courtney M   13 Snowbirds-PV         2:25.88             
 30  Tagai, Rachel E          13 Curl-PV              2:22.98             
 32  Hamilton, Jill L         14 Curl-PV              2:23.22             
 25  Mortensen, Michelle M    13 Curl-PV              2:22.48             
 17  Ribar, Morgan E          13 Curl-PV              2:18.99             
 28  Ahmadi, Parisa E         14 Curl-PV              2:22.73             
 22  Kromer, Thea D           13 TCSD-PV              2:21.42             
 41  Wert, Lauren M           13 Rmsc-PV              2:31.64             
 29  Macedonia, Anna M        13 AAC-PV               2:22.85             
 33  Lesnik, Courtney         13 TNT-PV               2:23.31             
 10  Hinkle, Katy A           14 AAC-PV               2:16.69             
 38  Haase, Colleen H         14 Rmsc-PV              2:25.69             
 21  Hughes, Kristie E        13 Rmsc-PV              2:21.26             
 19  Kelly, Emily L           13 Rmsc-PV              2:19.40             
 20  Grabarek, Kelly E        14 Rmsc-PV              2:21.25             
 40  Riley, Sara E            13 Rmsc-PV              2:30.91             
 35  Tulloch, Brittany S      13 FAST-PV              2:23.81             
 23  Winland, Emily L         13 AVST-PV              2:21.47             
 34  Moores, Kristen N        13 TNT-PV               2:23.54             
 26  Swanson, Erica L         14 AVST-PV              2:22.65             
 --  Kim, Jessica J           14 Fish-PV                  NS              
 --  Lee, Liz M               14 Curl-PV                  NS              
 --  Schwee, Suzanne E        13 AVST-PV                  NS              
 --  Quinn, Norah A           14 Rmsc-PV                  NS              
 --  Bragg, Danielle K        14 Machine-PV               NS              
 
Event 86  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Hafkin, Josh V        14 Rmsc-PV              1:58.93    1:55.06   20  
       25.88    54.95  1:25.16  1:55.06                                    
  2 2-2 McLaughlin, Jimmy R   14 TCSD-PV              2:01.40    1:59.07   17  
       27.61    57.37  1:28.07  1:59.07                                    
  3 2-3 Stevens-Palmer, Garr  14 Curl-PV              2:01.71    2:00.65   16  
       28.27    58.16  1:29.29  2:00.65                                    
  4 2-4 Iselin, David T       14 Rmsc-PV              2:02.49    2:01.23   15  
       29.17    59.50  1:30.40  2:01.23                                    
  5 2-5 Humphries, Peter J    14 FAST-PV              2:00.86    2:01.61   14  
       28.04    58.23  1:29.52  2:01.61                                    
  6 2-6 McDonald, Adam C      14 Curl-PV              2:06.86    2:02.97   13  
       29.36  1:00.44  1:31.95  2:02.97                                    
  7 2-7 Hinrichsen, Phillip   14 Curl-PV              2:02.79    2:03.20   12  
       29.05  1:00.16  1:31.51  2:03.20                                    
  8 2-8 Bollea, Drew L        14 Curl-PV              2:07.05    2:05.77   11  
       29.75  1:01.23  1:33.57  2:05.77                                    
B - Final
  9 1-1 Mechak, Ben P         14 Rmsc-PV              2:07.71    2:05.09    9  
       29.37  1:00.48  1:32.86  2:05.09                                    
 10 1-2 Allen, Michael D      14 AAC-PV               2:08.78    2:05.18    7  
       29.49  1:00.88  1:33.22  2:05.18                                    
 11 1-3 Richardson, Andy M    14 Curl-PV              2:08.98    2:05.88    6  
       30.28  1:02.40  1:34.30  2:05.88                                    
 12 1-4 Leach, Alex C         14 Machine-PV           2:10.24    2:06.43    5  
       29.78  1:01.71  1:34.27  2:06.43                                    
 13 1-5 Lee, Chris            14 Curl-PV              2:07.93    2:07.04    4  
       29.91  1:01.81  1:34.93  2:07.04                                    
 14 1-6 Janos, Stephen E      14 Rmsc-PV              2:10.72    2:08.68    3  
       29.69  1:02.04  1:35.10  2:08.68                                    
 15 1-7 Grimmett-Norris, Rob  13 Curl-PV              2:09.15    2:11.04    2  
       30.72  1:04.00  1:37.88  2:11.04                                    
 16 1-8 Moreland, Stephen C   13 Curl-PV              2:11.93    2:12.03    1  
       31.18  1:04.21  1:38.59  2:12.03                                    
Preliminaries
 39  Sidman, John-Howard H    13 Curl-PV              2:22.34             
 40  Dittemore, Scott S       13 Curl-PV              2:22.35             
 29  Sweeney, Christopher M   13 OCCS-PV              2:18.51             
 26  Wells, Trae T            14 Curl-PV              2:16.98             
 41  Graveen, Michael W       13 OCCS-PV              2:22.83             
 25  Kelly, Chris J           14 Curl-PV              2:16.85             
 30  Feldt, Andrew W          13 Curl-PV              2:18.72             
 36  Park, Brock              13 Curl-PV              2:20.97             
 35  Cooper, Chris M          14 Curl-PV              2:20.93             
 18  Lewis, Jake W            13 Curl-PV              2:12.59             
 21  Trampert, Paul J         14 Curl-PV              2:13.25             
 19  Wise, Zack P             14 Curl-PV              2:12.83             
 31  Kim, Alex J              13 Rmsc-PV              2:19.32             
 34  Parker, Justin M         14 Rmsc-PV              2:20.58             
 38  Ham, Brennon G           14 Rmsc-PV              2:22.20             
 45  Kearns, Zach A           14 YORK-PV              2:23.99             
 28  Vuong, David C           13 Rmsc-PV              2:17.88             
 46  Lippincott, Kevin M      14 TNT-PV               2:24.35             
 23  Benjamin, Ethan A        14 Rmsc-PV              2:13.86             
 27  Herrmann, Ricky A        13 VSC-PV               2:17.72             
 24  Finn, Joseph W           13 Rmsc-PV              2:14.42             
 43  Larson, Michael T        13 Rmsc-PV              2:23.16             
 42  Replogle, David H        13 AVST-PV              2:23.01             
 20  Siren, Patrick P         14 PM-PV                2:13.23             
 33  Shannon, Matthew T       13 AVST-PV              2:20.16             
 32  Lichtenfels, Ryan        13 Fish-PV              2:19.43             
 22  Nichols, Dan C           14 PM-PV                2:13.65             
 37  Dunn, AJ                 13 AAC-PV               2:21.73             
 44  Allsopp, David A         14 JFD-PV               2:23.43             
 15  Mears, Andy S            14 AVST-PV              2:10.40             
 --  Cain, Mike G             13 YORK-PV                  NS              
 --  Mako, Frederick M        14 PM-PV                    NS              
 
Event 87  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
 13  Greene, Eva J             9 TCSD-PV              1:19.51               4  
 28  Katis, Jayme C           10 Machine-PV           1:22.52             
 38  Bennett, Elaine T        10 Machine-PV           1:24.64             
 42  Grant, Mallory R         10 AAC-PV               1:25.27             
 35  Wilson, Melissa M        10 AAC-PV               1:23.94             
 16  Berlin, Katrina F        10 YORK-PV              1:19.77               1  
 33  Rholl, Christine E       10 Curl-PV              1:23.58             
 23  Spinnenweber, Julia I    10 Machine-PV           1:21.53             
 20  Haynes, Nicole L         10 OCCS-PV              1:21.14             
 36  Guevremont, Elizabeth A  10 Fish-PV              1:24.02             
 22  Anderson, Carsen E       10 Fish-PV              1:21.37             
 27  Bell, Lisa L              9 Fish-PV              1:22.43             
 24  Pietrantonio, Anna E     10 Fish-PV              1:21.63             
 40  Shipley, Olivia J        10 TCSD-PV              1:25.02             
 14  Higdon, Britany J        10 OCCS-PV              1:19.58               3  
  2  Willett, Ciara L         10 FAST-PV              1:13.26             
 12  Kenis, Sarah             10 HACC-PV              1:19.34               5  
 25  Kelly, Rebecca D          9 Rmsc-PV              1:21.92             
 21  Pepper, Elizabeth         9 Rmsc-PV              1:21.35             
 40  Benjamin, Ali D          10 Rmsc-PV              1:25.02             
 37  Welch, Jessica N          9 Rmsc-PV              1:24.03             
 10  Yuan, Jessica X          10 Rmsc-PV              1:18.10               7  
 34  Smith, Taylor E           8 Curl-PV              1:23.79             
 29  Kerins, Mary Kate X      10 MAKO-PV              1:23.00             
 18  Geithman, Victoria E     10 TCSD-PV              1:20.83             
 30  Gold, Jordan E            9 Snowbirds-PV         1:23.09             
 26  Stout, Kelly L           10 Rmsc-PV              1:22.25             
 11  Lesiw, Larissa R         10 Rmsc-PV              1:18.80               6  
 15  Wolla, Kaitlin A         10 Machine-PV           1:19.66               2  
 31  Layne, Jessica A         10 YORK-PV              1:23.28             
 19  Kwon, Sara C              9 Rmsc-PV              1:20.97             
 39  Lair Ferrari, Malena Z   10 TCSD-PV              1:24.92             
 17  Royce, Jeccica M         10 Curl-PV              1:20.80             
 32  Nguyen, Emily            10 Rmsc-PV              1:23.38             
 --  Gustafson, Alexandra M   10 TCSD-PV                  DQ              
 --  Pratt, Stephanie M       10 H2oyas-PV                DQ              
 --  Skyler, Jordan L         10 Snowbirds-PV             NS              
 --  Liang, Wendy X           10 VSC-PV                   NS              
Finals
  1 1-1 Gentry, Marissa M     10 Rmsc-PV              1:11.93    1:12.68   20  
       35.57  1:12.68                                                      
  2 1-2 Leake, Natalie L      10 YORK-PV              1:14.60    1:12.92   17  
       35.18  1:12.92                                                      
  3 1-3 Mottola, Lindsay A    10 Machine-PV           1:16.28    1:13.43   16  
       35.31  1:13.43                                                      
  4 1-4 Makarsky, Ashley M    10 VSC-PV               1:13.37    1:13.56   15  
       35.12  1:13.56                                                      
  5 1-5 Rogers, Katie L       10 Rmsc-PV              1:14.32    1:14.19   14  
       35.64  1:14.19                                                      
  6 1-6 Nalls, Jessie M       10 H2oyas-PV            1:16.09    1:15.69   13  
  7 1-7 Erickson, Jenny P     10 JFD-PV               1:17.84    1:16.54   12  
       36.66  1:16.54                                                      
  8 1-8 Ryan, Kelsey L        10 Curl-PV              1:16.51    1:17.19   11  
       37.40  1:17.19                                                      
 
Event 88  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Preliminaries
 19  O'Connor, Patrick M      10 Curl-PV              1:21.92             
 14  Tomajczyk, Drew M         9 Machine-PV           1:19.23               3  
 22  Campbell, Gavin S        10 Machine-PV           1:23.22             
 18  Perrot, Cabell D         10 YORK-PV              1:21.78             
 11  Pickering, Jon G         10 Curl-PV              1:16.97               6  
 26  Curl, Nick D              9 Curl-PV              1:25.78             
 25  Marchand, Tyler J        10 Curl-PV              1:25.51             
 21  Schwartz, Jason A        10 Curl-PV              1:23.20             
 12  McDermott, Danny J       10 Curl-PV              1:17.71               5  
 16  Lucas, Cameron R         10 AVST-PV              1:20.62               1  
 13  Luciani, Danny P         10 Fish-PV              1:19.17               4  
 10  Alloway, Richard M       10 TCSD-PV              1:16.77               7  
 17  Wimer, Nicholas A        10 Rmsc-PV              1:21.35             
 23  Shu, Jack S              10 Rmsc-PV              1:23.32             
 24  Osiecki, Matthew T       10 MAKO-PV              1:25.19             
 27  Raithel, Maxwell D       10 Rmsc-PV              1:25.83             
  9  Sheerin, Danny W         10 Rmsc-PV              1:16.70               9  
 15  Swallow, Matthew S       10 Rmsc-PV              1:20.11               2  
 20  Finn, Thomas E            9 Rmsc-PV              1:22.76             
 --  Kannan, Matthew W        10 Rmsc-PV                  DQ              
 --  McKenzie, John T          9 VSC-PV                   DQ              
 --  Inomata, Yusuke          10 Curl-PV                  DQ              
 --  Fahmy, Tamir K           10 Rmsc-PV                  DQ              
Finals
  1 1-1 Putnam, Charlie M     10 Machine-PV           1:09.79    1:09.24   20  
       33.83  1:09.24                                                      
  2 1-2 Allsopp, Matthew A    10 JFD-PV               1:10.64    1:10.07   17  
       34.72  1:10.07                                                      
  3 1-3 Kelly, Alex R         10 Rmsc-PV              1:12.29    1:11.86   16  
       35.67  1:11.86                                                      
  4 1-4 Gould, Serge A        10 Curl-PV              1:15.47    1:13.06   15  
       35.24  1:13.06                                                      
  5 1-5 Kirsch, Kyle A        10 Rmsc-PV              1:15.23    1:14.27   14  
       35.95  1:14.27                                                      
  6 1-6 Pennington, Adam S    10 Fish-PV              1:14.36    1:14.61   13  
       36.20  1:14.61                                                      
  7 1-7 Germanis, Johnnie W   10 Machine-PV           1:15.90    1:15.09   12  
       35.47  1:15.09                                                      
  8 1-8 Humphrey, Jacob R     10 YORK-PV              1:16.59    1:17.18   11  
       36.30  1:17.18                                                      
 
Event 89  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Landers, Shannon M    12 AVST-PV              1:04.94    1:02.65   20  
       30.37  1:02.65                                                      
  2 1-2 O'Malley, Kayla E     12 Snowbirds-PV         1:04.66    1:03.81   17  
       31.59  1:03.81                                                      
  3 1-3 Kranz, Lauren O       12 PM-PV                1:05.51    1:03.94   16  
       31.20  1:03.94                                                      
  4 1-4 Benevento, Laura J    12 Curl-PV              1:05.01    1:04.58   15  
       31.41  1:04.58                                                      
  5 1-5 Chuang, Cara Y        11 Rmsc-PV              1:06.77    1:05.38   14  
       31.13  1:05.38                                                      
  6 1-6 Wells, Caroline V     12 Curl-PV              1:07.15    1:05.69   13  
       31.83  1:05.69                                                      
  7 1-7 Bushmire, Kasey L     12 OCCS-PV              1:07.14    1:06.21   12  
       31.83  1:06.21                                                      
  8 1-8 Soniak, Mackenzie L   11 OCCS-PV              1:07.27    1:07.25   11  
       32.27  1:07.25                                                      
B - Final
  9 2-1 Aull, Carly J         12 YORK-PV              1:07.33    1:06.68    9  
       32.45  1:06.68                                                      
 10 2-2 Zepp, Erin J          12 Rmsc-PV              1:07.48    1:07.15    7  
       32.91  1:07.15                                                      
 11 2-3 Fritz, Hillary A      12 Fish-PV              1:07.39    1:07.36    6  
       32.20  1:07.36                                                      
 12 2-4 Emery, Molly C        12 Curl-PV              1:08.41    1:07.62    5  
       33.00  1:07.62                                                      
 13 2-5 Jacoby, Jenna C       12 Curl-PV              1:08.40    1:07.81    4  
       33.36  1:07.81                                                      
 14 2-6 DeOrnellas, Jean M    11 MAKO-PV              1:08.12    1:08.10    3  
       32.46  1:08.10                                                      
 15 2-7 Moody, Sarah E        12 Curl-PV              1:08.61    1:08.35    2  
       32.63  1:08.35                                                      
 16 2-8 Barry, Meghan E       12 TCSD-PV              1:08.89    1:08.48    1  
       32.51  1:08.48                                                      
Preliminaries
 32  Weems, Anna C            12 Curl-PV              1:11.99             
 18  Kim, Catherine J         12 Fish-PV              1:09.16         J   
 21  Tamberrino, Lucy D       11 Fish-PV              1:09.42             
 27  Fitz, Stephanie L        12 Fish-PV              1:11.23             
 19  Jordan, Temara E         12 Curl-PV              1:09.16         J   
 28  Cackler, Maggie L        12 Fish-PV              1:11.25             
 23  Riley, Rebecca H         11 Rmsc-PV              1:09.98             
 33  Grabarek, Julie K        12 Rmsc-PV              1:12.59             
 30  Endres, Alex C           12 AVST-PV              1:11.46             
 12  Webb, Blair K            11 Rmsc-PV              1:07.71             
 25  Iselin, Cynthia A        12 Rmsc-PV              1:10.35             
 26  Martocci, Katie E        12 VSC-PV               1:10.53             
 35  Klatzkin, Julie A        12 UNRMS-PV             1:13.20             
 36  Yu, Dorothy              11 Rmsc-PV              1:13.52             
 22  Yensen, Alexandra E      12 PM-PV                1:09.51             
 31  Gregory, Caitlin M       12 PM-PV                1:11.81             
 29  Paris, Toni L            12 Fish-PV              1:11.45             
 20  Bell, Julie H            12 Fish-PV              1:09.20             
 37  Smith, Elizabeth R       12 HACC-PV              1:13.88             
 24  Boone, Brittany A        11 AVST-PV              1:10.09             
 34  Leach, Lauren E          12 FAST-PV              1:12.62             
 --  Shook, Kirby M           12 TCSD-PV                  NS              
 --  Rhee, Amy S              12 TCSD-PV                  NS              
 
Event 90  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Haibel, Sandy J       12 Rmsc-PV              1:00.71      59.75   20  
       29.37    59.75                                                      
  2 2-2 Gong, Wade T          12 Curl-PV              1:04.08    1:03.33   17  
       30.52  1:03.33                                                      
  3 2-3 Fox, Brady C          12 Rmsc-PV              1:04.40    1:03.39   16  
       30.87  1:03.39                                                      
  4 2-4 Nichols, Robert E     11 Curl-PV              1:06.06    1:04.29   15  
       31.42  1:04.29                                                      
  5 2-5 Mackenzie, Doug R     12 Rmsc-PV              1:05.97    1:04.44   14  
       31.47  1:04.44                                                      
  6 2-6 Gordon, Jonathan A    12 Rmsc-PV              1:05.43    1:04.70   13  
       31.50  1:04.70                                                      
  7 2-7 Krebs, Matt E         12 Curl-PV              1:06.12    1:05.67   12  
       31.85  1:05.67                                                      
  8 2-8 Davey-Karlson, Matt   12 Rmsc-PV              1:05.86    1:05.75   11  
       31.49  1:05.75                                                      
B - Final
  9 1-1 Stewart, Sean P       12 Rmsc-PV              1:06.23    1:05.16    9  
       31.35  1:05.16                                                      
 10 1-2 Fernandez-Arias, Nic  12 Curl-PV              1:07.23    1:05.19    7  
       31.80  1:05.19                                                      
 11 1-3 MacDonald, Angus J    11 OCCS-PV              1:07.74    1:06.14    6  
       31.33  1:06.14                                                      
 12 1-4 Hepp, Michael J       12 Rmsc-PV              1:07.12    1:06.46    5  
       32.69  1:06.46                                                      
 13 1-5 Sakaris, Stephen A    12 Rmsc-PV              1:07.50    1:07.34    4  
       32.96  1:07.34                                                      
 14 1-6 Endres, Wyatt L       12 AVST-PV              1:08.29    1:07.66    3  
       32.25  1:07.66                                                      
 15 1-7 Stevens-Palmer, Quin  11 Curl-PV              1:07.76    1:08.42    2  
       32.94  1:08.42                                                      
 16 1-8 Yeh, Asaph R          12 MSSC-PV              1:08.06    1:08.55    1  
       33.05  1:08.55                                                      
Preliminaries
 39  King, Jay C              11 Curl-PV              1:13.84             
 32  Sullivan, Patrick P      12 Curl-PV              1:11.62             
 36  Toth, Jimmy D            12 Curl-PV              1:12.79             
 20  Mc Cormick, Patrick P    12 Curl-PV              1:09.44             
 23  Wang, Victor G           11 Rmsc-PV              1:09.82             
 30  Spina, Alex M            12 Curl-PV              1:11.03             
 25  Sologuren, Daniel H      12 Rmsc-PV              1:10.01             
 31  Dillon, Bradley J        11 Curl-PV              1:11.57             
 28  Durazo, Danny M          12 Snowbirds-PV         1:10.37             
 37  Marshall, Jeff B         11 VSC-PV               1:12.88             
 29  Pfister, Greg L          12 Curl-PV              1:10.79             
 38  Fisher, Andrew K         11 TNT-PV               1:13.28             
 40  Whipkey, Brendan S       12 TCSD-PV              1:14.33             
 17  Jolly, Michael A         11 Rmsc-PV              1:08.61             
 35  Cubeta, Robert L         12 YORK-PV              1:12.50             
 34  King, Chris M            11 Machine-PV           1:12.24             
 27  Mulquin, Kevin M         11 Rmsc-PV              1:10.29             
 18  Spencer, Adam M          12 Rmsc-PV              1:08.79             
 21  Hallock, Michael E       11 YORK-PV              1:09.47             
 41  Anderson, Max M          12 Fish-PV              1:14.59             
 22  Stevens, Matthew D       12 FAST-PV              1:09.54             
 33  Stronko, Jake M          12 OCCS-PV              1:12.23             
 23  Peng, Timothy            12 Rmsc-PV              1:09.82             
 26  Patterson, Cameron W     12 Machine-PV           1:10.23             
 19  Mukri, Patrick R         12 Rmsc-PV              1:09.00             
 --  Richards, Stephen M      11 TCSD-PV                  NS              
 --  Song, Philip H           12 MSSC-PV                  NS              
 --  Namath, Imre             12 Curl-PV                  NS              
 
Event 91  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Balint, Andrea A      14 TCSD-PV                53.08      52.62   20  
       25.00    52.62                                                      
  2 1-2 Psaris, Leigh C       14 Snowbirds-PV           54.97      53.31   17  
       26.12    53.31                                                      
  3 1-3 Hinkle, Katy A        14 AAC-PV                 54.55      53.64   16  
       25.57    53.64                                                      
  4 1-4 Gibson, Carly M       13 Curl-PV                55.37      54.19   15  
       25.93    54.19                                                      
  5 1-5 Ritter, Lauren M      14 Snowbirds-PV           55.87      55.16   14  
       27.33    55.16                                                      
  6 1-6 Waters, Megan J       13 Rmsc-PV                56.11      55.26   13  
       26.41    55.26                                                      
  7 1-7 Urubshurow, Delghi K  14 Rmsc-PV                56.10      55.73   12  
       26.99    55.73                                                      
  8 1-8 Radloff, Katie A      14 AAC-PV                 55.83      55.91   11  
       26.85    55.91                                                      
B - Final
  9 2-1 Swiger, Lynn D        14 Snowbirds-PV           57.03      56.06    9  
       27.19    56.06                                                      
 10 2-2 Macedonia, Maggie A   13 AAC-PV                 56.56      56.10    7  
       26.85    56.10                                                      
 11 2-3 Fimian, Kristin       14 Machine-PV             56.71      56.13    6  
       26.29    56.13                                                      
 12 2-4 Wang, Nina            14 Fish-PV                56.53      56.17    5  
       26.90    56.17                                                      
 13 2-5 Kelly, Emily L        13 Rmsc-PV                56.46      56.29    4  
       27.18    56.29                                                      
 14 2-6 Boyle, Kaeley M       14 AVST-PV                56.81      56.35    3  
       27.41    56.35                                                      
 15 2-7 King, Tana M          13 PM-PV                  56.68      56.61    2  
       27.30    56.61                                                      
 -- 2-  Hendershot, Kelly N   14 Rmsc-PV                56.91         NS  
Preliminaries
 35  Dinenna, Mairid C        14 TNT-PV                 59.61             
 21  Greene, Rachel M         14 Curl-PV                57.33             
 33  Ribar, Morgan E          13 Curl-PV                59.15             
 23  Weems, Claire E          14 Curl-PV                57.72             
 36  Dvorak, Margaret E       13 OCCS-PV              1:01.11             
 29  Palmer, Eileen B         14 Curl-PV                58.24             
 19  Nebinski, Dana           14 TCSD-PV                56.98             
 32  McMahon, Caitlin M       13 VSC-PV                 58.76             
 27  Green, MacKenzie A       14 TCSD-PV                58.10             
 17  McNerney, Molly I        14 TCSD-PV                56.82             
 24  Kromer, Thea D           13 TCSD-PV                57.80             
 22  Smith, Alexis A          13 TCSD-PV                57.38             
  7  Chuang, Christine S      13 Rmsc-PV                55.99             
 27  Macedonia, Anna M        13 AAC-PV                 58.10             
 30  Latimer, Casie L         13 AVST-PV                58.26             
  8  Harvey, Katura M         14 Rmsc-PV                56.07             
 25  Sheerin, Cate M          13 Rmsc-PV                57.87             
 26  Naber, Patricia J        14 PM-PV                  57.97             
 34  Reyes, Vanessa E         13 Rmsc-PV                59.57             
 31  Barry, Cortney M         13 FAST-PV                58.64             
 --  Smith, Amilee A          14 Rmsc-PV                  NS              
 --  Gazo, Theresa M          14 Rmsc-PV                  NS              
 --  Quinn, Norah A           14 Rmsc-PV                  NS              
 --  Lee, Liz M               14 Curl-PV                  NS              
 --  Jacoby, Lauren N         14 Curl-PV                  NS              
 --  Ramey, Sarah J           13 Curl-PV                  NS              
 --  McIntyre, Maria B        13 Curl-PV                  NS              
 
Event 92  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Stevens-Palmer, Garr  14 Curl-PV                49.34      48.69   20  
       23.61    48.69                                                      
  2 2-2 Hafkin, Josh V        14 Rmsc-PV                50.02      49.50   17  
       23.87    49.50                                                      
  3 2-3 Hale-Kupiec, Thomas   14 OCCS-PV                50.75      49.72   16  
       23.99    49.72                                                      
  4 2-4 Mears, Andy S         14 AVST-PV                50.63      50.03   15  
       24.13    50.03                                                      
  5 2-5 Trainor, Will F       14 Curl-PV                52.18      50.07   14  
       24.25    50.07                                                      
  6 2-6 McDonald, Adam C      14 Curl-PV                52.05      51.03   13  
       24.64    51.03                                                      
  7 2-7 Marquart, Matt R      14 Snowbirds-PV           52.06      51.51   12  
       24.85    51.51                                                      
  8 2-8 McLean, Matt B        14 Snowbirds-PV           51.32      51.75   11  
       24.92    51.75                                                      
B - Final
  9 1-1 Park, Brock           13 Curl-PV                52.98      50.41    9  
       24.08    50.41                                                      
 10 1-2 Leach, Alex C         14 Machine-PV             52.36      51.21    7  
       24.21    51.21                                                      
 11 1-3 Wise, Zack P          14 Curl-PV                52.55      51.35    6  
       24.69    51.35                                                      
 12 1-4 Durazo, Bryan B       14 Snowbirds-PV           52.26      51.60    5  
       24.64    51.60                                                      
 13 1-5 Traylor, James S      14 AVST-PV                52.22      52.09    4  
       24.44    52.09                                                      
 14 1-6 Orellana, Miguel E    14 Rmsc-PV                52.55      52.60    3  
       24.94    52.60                                                      
 15 1-7 Janos, Stephen E      14 Rmsc-PV                53.37      52.77    2  
       25.03    52.77                                                      
 16 1-8 Leegan, Matthew P     13 Curl-PV                53.52      53.34    1  
       25.04    53.34                                                      
Preliminaries
 34  MacGregor, Andrew A      14 OCCS-PV                55.79             
 40  Dittemore, Scott S       13 Curl-PV                58.47             
 25  Haley, Brendan A         14 FBST-PV                54.42             
 38  Sweeney, Christopher M   13 OCCS-PV                56.52             
 29  Graveen, Michael W       13 OCCS-PV                54.82             
 24  Klotz, Josh B            14 TCSD-PV                54.36             
 41  Kelly, Chris J           14 Curl-PV                58.70             
 35  Whipkey, Sean P          14 TCSD-PV                55.82             
 19  Rubin, Jared S           14 TCSD-PV                53.93             
 28  Lewis, Jake W            13 Curl-PV                54.60             
 26  Edmonds, Greg D          14 Curl-PV                54.53             
 23  Pool, John D             14 Curl-PV                54.20             
 37  Erickson, Bryan P        14 Rmsc-PV                56.15             
 19  Benjamin, Ethan A        14 Rmsc-PV                53.93             
 19  Holmes, Zach D           14 Machine-PV             53.93             
 22  Alekseyev, Eugene V      14 JFD-PV                 54.01             
 36  Van Pelt-Diller, Bennet  14 TNT-PV                 56.05             
 33  Lippincott, Kevin M      14 TNT-PV                 55.74             
 17  Iselin, David T          14 Rmsc-PV                53.63             
 30  Cravedi, Kevin D         14 H2oyas-PV              54.93             
 27  Giovinazzo, Chris T      14 PM-PV                  54.57             
 39  Bernstein, Eric R        14 TIBU-PV                56.68             
 31  Miller, David M          14 DCPR-PV                55.09             
 32  Daniels, Tim F           13 Machine-PV             55.40             
 18  Killeri, Daniel Y        14 AAC-PV                 53.65             
 --  Mako, Frederick M        14 PM-PV                    NS              
 --  Cain, Mike G             13 YORK-PV                  NS              
 --  Mims, Hunter B           14 Machine-PV               NS              
 --  Link, Justin W           14 Rmsc-PV                  NS              
 
Event 93  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
 55  Dula, Teresa M           10 PM-PV                  33.53             
 28  Geithman, Victoria E     10 TCSD-PV                32.27             
 27  Kenis, Sarah             10 HACC-PV                32.24             
 25  Kendall, Natalie         10 HACC-PV                32.20             
 49  Bell, Lisa L              9 Fish-PV                33.16             
 12  Yost, Rebecca M          10 Fish-PV                31.21               5  
 50  Anderson, Carsen E       10 Fish-PV                33.32             
 46  Katis, Jayme C           10 Machine-PV             33.05             
 45  Wolla, Kaitlin A         10 Machine-PV             32.98             
 37  Weil, Rebecca C          10 Machine-PV             32.63             
 36  Grant, Mallory R         10 AAC-PV                 32.62             
 14  Merley, Caitlin F        10 TCSD-PV                31.47               3  
 15  Shipley, Olivia J        10 TCSD-PV                31.49               2  
 35  Callahan, Kristen A      10 Curl-PV                32.61             
 30  Carter, Kelsey M         10 Curl-PV                32.48             
 10  Davis, Eliza J           10 Curl-PV                30.72               7  
 11  Hopke, Brooke A          10 Curl-PV                31.16               6  
 47  Royce, Jeccica M         10 Curl-PV                33.08             
 22  Banks, Tara E            10 Curl-PV                31.87             
 43  Zarella, Victoria N       9 Curl-PV                32.93             
 38  Nyberg, Hannah L          9 Unattached             32.67             
 18  Johnson, Ali G           10 FBST-PV                31.57             
 58  McDonough, Christen M    10 OCCS-PV                33.92             
 24  Sussman, Caroline K      10 Curl-PV                32.00             
 54  King, Jill M             10 Curl-PV                33.52             
 43  Smith, Taylor E           8 Curl-PV                32.93             
 20  Wilson, Amina C           9 Rmsc-PV                31.65             
 33  Kwon, Sara C              9 Rmsc-PV                32.58             
 48  Pepper, Elizabeth         9 Rmsc-PV                33.15             
 26  D'Ambrosio, Stefenia A   10 Rmsc-PV                32.22             
 19  Li, Madeleine            10 Rmsc-PV                31.59             
 52  Lesiw, Larissa R         10 Rmsc-PV                33.45             
 60  Esser, Elizabeth G       10 MAKO-PV                34.45             
 13  Werner, Bridget L        10 Snowbirds-PV           31.43               4  
 29  Hondros, Julia           10 TNT-PV                 32.31             
 51  Skyler, Jordan L         10 Snowbirds-PV           33.42             
 34  Kelly, Rebecca D          9 Rmsc-PV                32.60             
 39  Gillespie, Kate M         9 Rmsc-PV                32.84             
 32  Benjamin, Ali D          10 Rmsc-PV                32.57             
 31  Berlin, Katrina F        10 YORK-PV                32.53             
 21  Erickson, Jenny P        10 JFD-PV                 31.84             
 42  Monaghan, Kathleen M     10 YORK-PV                32.90             
 16  Warren, Colleen B        10 YORK-PV                31.50               1  
 23  Mottola, Lindsay A       10 Machine-PV             31.98             
 56  Greene, Eva J             9 TCSD-PV                33.63             
  9  Fosburgh, Caroline W      9 TCSD-PV                30.47               9  
 39  Clark, Annie L           10 YORK-PV                32.84             
 41  Zirzow, Caylin L         10 MAKO-PV                32.89             
 57  Rivera, Julia M          10 Rmsc-PV                33.82             
 17  McGrath, Ashley E        10 YORK-PV                31.51             
 52  Tutterow, Alyssa L       10 YORK-PV                33.45             
 59  Kane, Libby A            10 YORK-PV                34.01             
 --  Umberger, Ryan L         10 Machine-PV               NS              
 --  Basel, Megan M           10 AVST-PV                  NS              
 --  Brown, Kiki E            10 Machine-PV               NS              
 --  O'Reilly, Katarina A     10 Machine-PV               NS              
Finals
  1 1-1 Gentry, Marissa M     10 Rmsc-PV                28.88      28.77   20  
  2 1-2 Leake, Natalie L      10 YORK-PV                29.37      28.82   17  
  3 1-3 Smith, Anna L         10 PM-PV                  29.28      29.39   16  
  4 1-4 Howard, Megan D       10 TCSD-PV                29.91      29.42   15  
  5 1-5 Walsh, Courtney E     10 Curl-PV                29.90      29.49   14  
  6 1-6 Arzadon, Jasmine E     9 MAKO-PV                29.80      29.63   13  
  7 1-7 Nowak, Haley A        10 OCCS-PV                30.06      30.06   12  
  8 1-8 Maynard, Mercedes M   10 Curl-PV                30.26      30.39   11  
 
Event 94  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Preliminaries
 37  Doyle, Brendan T         10 FBST-PV                32.30             
 29  Hutchison, Robert J      10 Curl-PV                31.71             
 32  Pennington, Adam S       10 Fish-PV                31.95             
 45  Mckissick, James D       10 Curl-PV                33.46             
 42  Wojciechowski, Louis P    8 Curl-PV                32.65             
 33  Marchand, Tyler J        10 Curl-PV                32.00             
 44  Patteson, Austin C        9 PM-PV                  33.33             
 22  Sundel, Blake A          10 PM-PV                  31.24             
 28  Botten, Alex M           10 YORK-PV                31.67             
 23  Paris, Benjamin F        10 Fish-PV                31.39             
 16  Luciani, Danny P         10 Fish-PV                30.25               1  
 20  Pickering, Jon G         10 Curl-PV                31.18             
 31  Sickenberger, Will L      9 Curl-PV                31.90             
 18  Kutlucinar, Atley S      10 Curl-PV                30.35             
 37  Camozzo, Danny L         10 Curl-PV                32.30             
 39  Alloway, Richard M       10 TCSD-PV                32.37             
 40  Chute, Austin T           9 Curl-PV                32.39             
 34  McDermott, Danny J       10 Curl-PV                32.01             
 30  Simmons, Tucker M        10 Curl-PV                31.86             
 15  Higginbotham, Zach C     10 Curl-PV                30.24               2  
 12  Gould, Serge A           10 Curl-PV                30.10               5  
 36  O'Connor, Patrick M      10 Curl-PV                32.16             
 24  Ratcliff, Kurt M          9 YORK-PV                31.44             
 17  Humphrey, Jacob R        10 YORK-PV                30.34             
 27  Trigonoplos, Paul A      10 Rmsc-PV                31.65             
  9  Kim, Eric I              10 MSSC-PV                29.65               9  
 43  Gains, Zach B             9 YORK-PV                32.77             
 21  Laffosse, Nicolas M      10 VSC-PV                 31.20             
 10  McKenzie, John T          9 VSC-PV                 29.70               7  
 46  Asbury, Colin T           9 Rmsc-PV                33.64             
 14  Knecht, Samuel M         10 Rmsc-PV                30.20               3  
 34  Pence, Charlie R         10 Machine-PV             32.01             
 41  McJunkin, Matthew R       9 Machine-PV             32.52             
 25  Munch, Ricky W            9 Machine-PV             31.51             
 13  Katis, Charles C         10 Machine-PV             30.18               4  
 11  Putnam, Charlie M        10 Machine-PV             30.08               6  
 26  Alm, Anthony             10 Machine-PV             31.56             
 19  Germanis, Johnnie W      10 Machine-PV             31.13             
 --  McMahon, Ryan A          10 VSC-PV                   NS              
 --  Karel, Greg I            10 Rmsc-PV                  NS              
Finals
  1 1-1 Wojciechowski, John   10 Curl-PV                28.83      27.69   20  
  2 1-2 Phillips, Bradley D   10 Curl-PV                28.10      28.05   17  
  3 1-3 Kundrat, John A       10 FAST-PV                28.80      28.41   16  
  4 1-4 Wimer, Nicholas A     10 Rmsc-PV                28.98      28.76   15  
  5 1-5 Sheerin, Danny W      10 Rmsc-PV                29.22      29.09   14  
  6 1-6 Thomas, Matt C        10 Rmsc-PV                29.35      29.12   13  
  7 1-7 Speers, Samuel C      10 TCSD-PV                29.40      29.33   12  
  8 1-8 Tollefson, Andrew H   10 Curl-PV                29.37      29.48   11  
 
Event 95  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Danner, Ashley K      12 VSC-PV                 25.26      25.04   20  
  2 1-2 McMillan, Mallory T   12 H2oyas-PV              25.89      25.64   17  
  3 1-3 Denman, Heather N     12 FGAC-PV                26.24      25.66   16  
  4 1-4 Marsilii, Caitlin T   12 Fish-PV                26.62      26.09   15  
  5 1-5 Fischel, Elissa H     12 Rmsc-PV                27.13      26.41   14  
  6 1-6 Molano, Chanele E     12 Curl-PV                26.70      26.43   13  
  7 1-7 Stiles, Madeline L    12 Machine-PV             26.93      26.47   12  
  8 1-8 Matheny, Natalie L    12 MAKO-PV                26.94      26.56   11  
B - Final
  9 2-1 Adams, Chelsie L      12 AVST-PV                27.41      26.53    9  
 10 2-2 Leonard, Margaret P   12 Snowbirds-PV           27.44      26.82    7  
 11 2-3 Chuang, Cara Y        11 Rmsc-PV                27.31      26.94    6  
 12 2-4 Cackler, Maggie L     12 Fish-PV                27.38      27.14    5  
 13 2-5 DeOrnellas, Jean M    11 MAKO-PV                27.52      27.21    4  
 14 2-6 Gaddi, Courtney D     12 FAST-PV                27.49      27.46    3  
 15 2-7 Shi, Eileen           12 Rmsc-PV                27.35      27.48    2  
 16 2-8 Paris, Toni L         12 Fish-PV                27.31      27.51    1  
Preliminaries
 23  Moody, Sarah E           12 Curl-PV                27.81             
 40  Harvey, Theresa A        12 MAKO-PV                28.62             
 26  Jordan, Temara E         12 Curl-PV                27.93             
 30  DeDona, Lesley R         12 Curl-PV                28.23             
 46  Jacoby, Jenna C          12 Curl-PV                28.82             
 19  Chase, Allyson D         12 MAKO-PV                27.67             
 18  Emery, Molly C           12 Curl-PV                27.62             
 27  Lacey, Maureen E         12 Curl-PV                28.07             
 34  Arzadon, Rachel A        12 MAKO-PV                28.47             
 31  Huntley, Lauren A        12 MAKO-PV                28.24             
 37  Gibson, Nadine S         12 TCSD-PV                28.60             
 32  Catoe, Jillian C         12 TCSD-PV                28.26             
 17  Kendall, Amanda E        12 MAKO-PV                27.61             
 36  Watson, Kemi L           12 Curl-PV                28.56             
 22  Shook, Kirby M           12 TCSD-PV                27.74             
 23  Barry, Meghan E          12 TCSD-PV                27.81             
 20  Esposito, Ally S         12 YORK-PV                27.71             
 44  Castro, Liana B          12 DCPR-PV                28.71             
 48  Stone, Robin C           12 JFD-PV                 29.46             
 33  Wright, Nicole A         12 Snowbirds-PV           28.37             
 28  Rosenthal, Shira F       12 Rmsc-PV                28.12             
 29  Novinger, Saya J         12 YORK-PV                28.18             
 38  Thompson, Meghan L       12 YORK-PV                28.61             
 34  Osegueda, Ashley I       12 MSSC-PV                28.47             
 49  Yeh, Joanna R            11 MSSC-PV                30.01             
 21  Martocci, Katie E        12 VSC-PV                 27.72             
 45  Weems, Anna C            12 Curl-PV                28.75             
 47  Fitz, Stephanie L        12 Fish-PV                28.83             
 25  Kim, Catherine J         12 Fish-PV                27.83             
 42  Bachman, Lauren E        12 PM-PV                  28.63             
 40  Bush, Megan V            11 FAST-PV                28.62             
 38  Gregory, Caitlin M       12 PM-PV                  28.61             
 42  Ferguson, Emily A        12 PM-PV                  28.63             
 --  Wimer, Courtney L        12 Rmsc-PV                  NS              
 --  Rhee, Amy S              12 TCSD-PV                  NS              
 --  Butler, Alexandra L      12 Curl-PV                  NS              
 --  Cormier, Allison M       12 MAKO-PV                  NS              
 
Event 96  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Cunningham, Jesse A   11 UNCUB-PV               24.85      24.64   20  
  2 2-2 Vallario, Kevin M     12 FGAC-PV                25.12      25.09   17  
  3 2-3 Canner, Robert T      12 FAST-PV                25.17      25.22   16  
  4 2-4 Shen, David           12 PM-PV                  25.86      25.42   15  
  5 2-5 Stewart, Sean P       12 Rmsc-PV                25.91      25.67   14  
  6 2-6 Jackson, Brandon L    12 Curl-PV                25.71      25.80   13  
  7 2-7 Tollefson, Ross H     12 Curl-PV                25.93      26.03   12  
  8 2-8 Haibel, Sandy J       12 Rmsc-PV                25.86      26.69   11  
B - Final
  9 1-1 Fernandez-Arias, Nic  12 Curl-PV                26.29      26.15    9  
 10 1-2 Perez, JP P           12 Rmsc-PV                26.16      26.20    7  
 11 1-3 Fletcher, Sean D      11 Machine-PV             26.53      26.40    6  
 12 1-4 Tollefson, Henry H    11 Curl-PV                26.54      26.48    5  
 13 1-5 Davey-Karlson, Matt   12 Rmsc-PV                26.86      26.52    4  
 14 1-6 Phillips, Mitch J     11 MAKO-PV                26.77      26.88    3  
 15 1-7 Wingert, Tim J        12 MAKO-PV                26.74      27.16    2  
 16 1-8 Mintz, Bomani J       12 Curl-PV                26.82      27.35    1  
Preliminaries
 69  Rieling, Ray R           12 HACC-PV                29.31             
 31  Jansen, Devin A          11 OCCS-PV                27.72             
 75  Stronko, Jake M          12 OCCS-PV                29.61             
 32  Hong, Andrew J           12 Curl-PV                27.75             
 40  Lytle, Patrick T         11 Curl-PV                28.18             
 37  Clark, Patrick I         12 FBST-PV                28.11             
 65  Miller, Alex O           12 Fish-PV                29.06             
 41  Anderson, Max M          12 Fish-PV                28.24             
 63  Benecki, Matthew B       12 Fish-PV                29.03             
 33  Fay, Stephen G           12 HACC-PV                27.86             
 22  MacDonald, Angus J       11 OCCS-PV                27.44             
 39  Abdo, Brian D            12 FAST-PV                28.14             
 45  Travis, Tor J            12 TCSD-PV                28.42             
 55  Cimons, Ben M            12 TCSD-PV                28.72             
 18  Gong, Wade T             12 Curl-PV                27.05             
 67  Whipkey, Brendan S       12 TCSD-PV                29.21             
 54  Sitts, Adam G            12 MAKO-PV                28.67             
 61  Balberde, Will A         12 MAKO-PV                28.95             
 36  Murphy, Brian D          11 TCSD-PV                28.09             
 61  Fisher, Tyler R          12 MAKO-PV                28.95             
 21  Sullivan, Patrick P      12 Curl-PV                27.28             
 53  Leegan, Patrick J        12 Curl-PV                28.66             
 25  Krebs, Matt E            12 Curl-PV                27.52             
 73  Krebs, Sam T             11 Curl-PV                29.53             
 43  Heffernan, Sean F        11 Curl-PV                28.34             
 23  Pfister, Greg L          12 Curl-PV                27.47             
 19  King, Jay C              11 Curl-PV                27.11             
 49  Anderson, Mike P         11 Rmsc-PV                28.54             
 25  Mulquin, Kevin M         11 Rmsc-PV                27.52             
 72  Katz, Justin C           12 Rmsc-PV                29.47             
 59  Lanning, James S         12 Rmsc-PV                28.82             
 45  Spencer, Adam M          12 Rmsc-PV                28.42             
 24  Smith, Walt P            12 YORK-PV                27.50             
 68  Cubeta, Robert L         12 YORK-PV                29.22             
 48  Perrot, Hunter G         12 YORK-PV                28.53             
 27  Hallock, Michael E       11 YORK-PV                27.57             
 74  Verboncoeur, Chris P     11 Rmsc-PV                29.55             
 47  Lawson, Callum T         12 Snowbirds-PV           28.46             
 17  Sakaris, Stephen A       12 Rmsc-PV                26.91             
 70  Marshall, Jeff B         11 VSC-PV                 29.32             
 56  Durazo, Danny M          12 Snowbirds-PV           28.74             
 64  Hyndman, Stephen V       12 Rmsc-PV                29.04             
 42  Wang, Victor G           11 Rmsc-PV                28.26             
 44  Steinnagel, Zachary D    11 Rmsc-PV                28.37             
 58  Durbin, Patrick J        11 Rmsc-PV                28.80             
 70  Patterson, Cameron W     12 Machine-PV             29.32             
 76  Cate, Danny B            11 Machine-PV             29.69             
 66  Munch, Robbie C          11 Machine-PV             29.07             
 77  Vest, Kevin M            11 Machine-PV             30.23             
 60  Dahl, Grayson J          12 Machine-PV             28.83             
 34  Pizer, Matt R            12 TIBU-PV                27.99             
 29  Williams, Drake W        12 TIBU-PV                27.68             
 35  Winchester, Brian J      12 AAC-PV                 28.04             
 51  Ross, Anthony B          12 DCPR-PV                28.62             
 38  King, Chris M            11 Machine-PV             28.12             
 57  Collier, CB B            11 Machine-PV             28.76             
 52  Minshew, William T       12 Machine-PV             28.64             
 28  Yeh, Asaph R             12 MSSC-PV                27.66             
 50  Risse, Bill P            11 YORK-PV                28.56             
 30  Chodnicki, Kevin D       12 JFD-PV                 27.69             
 20  Auger, Austin L          12 Machine-PV             27.20             
 --  Stodter, Casey J         12 Rmsc-PV                  NS              
 --  Song, Philip H           12 MSSC-PV                  NS              
 --  Smith, Zachary T         11 Curl-PV                  NS              
 --  Anderson, Casey F        12 Rmsc-PV                  NS              
 --  Richards, Stephen M      11 TCSD-PV                  NS              
 --  Grant, Max M             12 AAC-PV                   NS              
 
Event 97  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Beller, Yeng Lan E    14 Curl-PV              2:06.36    2:01.78   20  
       27.18    57.53  1:28.66  2:01.78                                    
  2 1-2 Christensen, Mei L    14 Curl-PV              2:13.08    2:11.91   17  
       28.45  1:01.58  1:36.30  2:11.91                                    
  3 1-3 Chuang, Christine S   13 Rmsc-PV              2:16.12    2:13.18   16  
       29.22  1:02.40  1:37.38  2:13.18                                    
  4 1-4 Smith, Amilee A       14 Rmsc-PV              2:14.46    2:14.82   15  
       29.95  1:03.56  1:38.76  2:14.82                                    
  5 1-5 Gemunder, Casey M     14 Rmsc-PV              2:14.45    2:15.99   14  
       30.23  1:04.07  1:39.66  2:15.99                                    
  6 1-6 Sheerin, Cate M       13 Rmsc-PV              2:22.38    2:18.57   13  
       30.65  1:04.32  1:40.69  2:18.57                                    
  7 1-7 Glasser, Rachel H     13 FAST-PV              2:18.01    2:19.72   12  
       31.86  1:06.54  1:42.96  2:19.72                                    
  8 1-8 Lee, Sandra K         13 Rmsc-PV              2:23.23    2:23.36   11  
       31.81  1:07.34  1:45.03  2:23.36                                    
B - Final
  9 2-1 Crider, Amy A         13 OCCS-PV              2:24.16    2:20.87    9  
       31.86  1:08.37  1:44.58  2:20.87                                    
 10 2-2 Laporte, Naomi Y      13 TCSD-PV              2:24.09    2:23.30    7  
       31.38  1:06.93  1:44.78  2:23.30                                    
 11 2-3 Lewis, Caiti I        14 Rmsc-PV              2:24.69    2:23.56    6  
       31.89  1:08.65  1:45.88  2:23.56                                    
 12 2-4 Sullivan, Lauren E    13 Curl-PV              2:26.53    2:23.74    5  
       31.28  1:06.71  1:45.08  2:23.74                                    
 13 2-5 Dillon, Laura C       13 Curl-PV              2:24.79    2:23.90    4  
       31.42  1:07.26  1:45.02  2:23.90                                    
 14 2-6 Szymczak, Sonni L     14 Rmsc-PV              2:28.13    2:28.52    3  
       31.70  1:08.52  1:47.76  2:28.52                                    
 15 2-7 Henderson, Lissa B    14 Machine-PV           2:31.71    2:31.72    2  
       30.47  1:08.78  1:49.56  2:31.72                                    
 -- 2-  Dinenna, Mairid C     14 TNT-PV               2:32.37         NS  
Preliminaries
 24  Toro, Victoria R         13 OCCS-PV              2:37.24             
 26  Jones, Caylin L          14 Fish-PV              2:37.37             
 20  Erickson, Sarah P        13 Curl-PV              2:36.03             
 22  Mortensen, Michelle M    13 Curl-PV              2:36.71             
 27  Phelps, Caroline R       14 TCSD-PV              2:38.62             
 17  Latimer, Casie L         13 AVST-PV              2:33.83             
 21  Dengler, Kara S          13 Rmsc-PV              2:36.31             
 28  Wert, Lauren M           13 Rmsc-PV              2:38.73             
 25  Riley, Sara E            13 Rmsc-PV              2:37.29             
 19  Kundrat, Katie A         13 FAST-PV              2:35.24             
 23  Zint, Alyssa L           13 Snowbirds-PV         2:36.74             
 18  Moores, Kristen N        13 TNT-PV               2:34.65             
 --  Winland, Emily L         13 AVST-PV                  DQ              
 --  Bechtol, Erica M         14 Rmsc-PV                  DQ              
 --  Shelhorse, Tiffany A     14 Curl-PV                  NS              
 --  Denvir, Emma H           14 TCSD-PV                  NS              
 --  Ziegler, Kate M          14 Fish-PV                  NS              
 --  Prescott, Ashley E       13 OCCS-PV                  NS              
 --  Naber, Patricia J        14 PM-PV                    NS              
 --  Kim, Jessica J           14 Fish-PV                  NS              
 --  Hendershot, Kelly N      14 Rmsc-PV                  NS              
 --  Long, Lisa J             13 Curl-PV                  NS              
 --  Schwee, Suzanne E        13 AVST-PV                  NS              
 --  Palmer, Eileen B         14 Curl-PV                  NS              
 
Event 98  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 McLaughlin, Jimmy R   14 TCSD-PV              2:09.28    2:04.25   20  
       27.18    59.35  1:31.72  2:04.25                                    
  2 2-2 Knecht, Josef M       13 Rmsc-PV              2:07.85    2:05.81   17  
       28.49  1:00.84  1:33.19  2:05.81                                    
  3 2-3 Melillo, Simone       14 Curl-PV              2:04.82    2:06.25   16  
       28.21  1:00.12  1:33.34  2:06.25                                    
  4 2-4 Humphries, Peter J    14 FAST-PV              2:04.43    2:06.41   15  
       27.21    58.74  1:31.05  2:06.41                                    
  5 2-5 Pool, John D          14 Curl-PV              2:08.18    2:06.84   14  
       28.26    59.15  1:32.85  2:06.84                                    
  6 2-6 Durazo, Bryan B       14 Snowbirds-PV         2:12.52    2:09.31   13  
       27.42    59.45  1:33.77  2:09.31                                    
  7 2-7 Kreitler, Robert M    14 PM-PV                2:10.91    2:09.66   12  
       29.52  1:01.60  1:36.19  2:09.66                                    
  8 2-8 Bollea, Drew L        14 Curl-PV              2:12.37    2:11.62   11  
       29.92  1:03.77  1:37.79  2:11.62                                    
B - Final
  9 1-1 Marquart, Matt R      14 Snowbirds-PV         2:13.55    2:10.94    9  
       27.33    59.57  1:34.29  2:10.94                                    
 10 1-2 Mechak, Ben P         14 Rmsc-PV              2:15.02    2:10.97    7  
       28.00  1:00.49  1:34.93  2:10.97                                    
 11 1-3 Mims, Hunter B        14 Machine-PV           2:14.40    2:12.51    6  
       28.47  1:01.26  1:36.08  2:12.51                                    
 12 1-4 Moreland, Stephen C   13 Curl-PV              2:17.80    2:15.98    5  
       30.52  1:05.49  1:41.57  2:15.98                                    
 13 1-5 Swallow, Nathan C     14 Rmsc-PV              2:15.25    2:16.23    4  
       30.74  1:05.50  1:41.37  2:16.23                                    
 14 1-6 Orellana, Miguel E    14 Rmsc-PV              2:20.66    2:17.31    3  
       30.15  1:04.79  1:41.08  2:17.31                                    
 15 1-7 Wheatley, Zac M       13 AAC-PV               2:19.79    2:17.98    2  
       31.11  1:05.89  1:41.82  2:17.98                                    
 16 1-8 Edmonds, Greg D       14 Curl-PV              2:20.49    2:18.47    1  
       29.16  1:04.05  1:40.50  2:18.47                                    
Preliminaries
 19  McCorkle, Jacob A        13 Snowbirds-PV         2:27.79             
 18  Herrmann, Ricky A        13 VSC-PV               2:23.62             
 17  Beuzeville, Javier       14 AVST-PV              2:23.60             
 --  Richardson, Andy M       14 Curl-PV                  NS              
 --  Rubin, Jared S           14 TCSD-PV                  NS              
 
Event 99  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
 13  Jessen, Annika M         10 PM-PV                1:23.22               4  
 38  Guevremont, Elizabeth A  10 Fish-PV              1:29.25             
 33  Dula, Teresa M           10 PM-PV                1:28.24             
 27  Fernandez, Ana M          9 Fish-PV              1:26.59             
 34  Yost, Rebecca M          10 Fish-PV              1:28.25             
 18  Pietrantonio, Anna E     10 Fish-PV              1:23.74             
 44  Traylor, Colleen B       10 AVST-PV              1:32.00             
 22  Bloch, Laurence S         9 H2oyas-PV            1:25.42             
 42  Stonerock, Lauren E       9 Machine-PV           1:29.98             
 37  Nalls, Jessie M          10 H2oyas-PV            1:28.64             
 46  Goff, Laura A            10 PM-PV                1:35.13             
 47  Pratt, Stephanie M       10 H2oyas-PV            1:35.27             
 41  Smith, Taylor E           8 Curl-PV              1:29.84             
  9  Howard, Megan D          10 TCSD-PV              1:21.64               9  
 19  Bailey, Amelia N         10 Curl-PV              1:24.25             
 28  Wilkinson, Shannon N     10 MAKO-PV              1:26.72             
 32  Kerins, Mary Kate X      10 MAKO-PV              1:28.06             
 30  Merley, Caitlin F        10 TCSD-PV              1:27.85             
 11  Vincent, Mandy L         10 OCCS-PV              1:22.18               6  
 23  Nowak, Haley A           10 OCCS-PV              1:25.74             
 17  Fox, Casey M             10 OCCS-PV              1:23.54             
 10  Maynard, Mercedes M      10 Curl-PV              1:21.71               7  
 14  Walsh, Courtney E        10 Curl-PV              1:23.40               3  
 24  Funsten, Anna L          10 Rmsc-PV              1:25.80             
 26  Li, Madeleine            10 Rmsc-PV              1:26.39             
 25  Benjamin, Ali D          10 Rmsc-PV              1:26.26             
 35  Newman, Taylor S          9 Rmsc-PV              1:28.40             
 36  Relihan, Katie E          9 Rmsc-PV              1:28.42             
 31  Ortega, Nicole           10 Rmsc-PV              1:27.92             
 43  Coronel, Jordana P       10 Rmsc-PV              1:31.12             
 16  Nguyen, Emily            10 Rmsc-PV              1:23.52               1  
 39  Szymczak, Michelle L     10 Rmsc-PV              1:29.51             
 45  Warren, Colleen B        10 YORK-PV              1:32.79             
 29  Tutterow, Alyssa L       10 YORK-PV              1:27.68             
 20  Delaney, Katie L          9 MSSC-PV              1:24.40             
 21  Fritz, Whitney E         10 YORK-PV              1:25.07             
 12  Clark, Annie L           10 YORK-PV              1:22.26               5  
 15  Berry, Kaitlin E         10 Rmsc-PV              1:23.41               2  
 40  Gold, Jordan E            9 Snowbirds-PV         1:29.54             
 --  Liang, Wendy X           10 VSC-PV                   NS              
 --  Pepper, Elizabeth         9 Rmsc-PV                  NS              
Finals
  1 1-1 Gentry, Marissa M     10 Rmsc-PV              1:13.36    1:11.77   20  
       33.51  1:11.77                                                      
  2 1-2 Ryan, Kelsey L        10 Curl-PV              1:14.05    1:12.32   17  
       33.34  1:12.32                                                      
  3 1-3 Slevin, Angela C      10 YORK-PV              1:16.11    1:15.47   16  
       33.51  1:15.47                                                      
  4 1-4 Spinnenweber, Julia   10 Machine-PV           1:19.17    1:16.02   15  
       35.33  1:16.02                                                      
  5 1-5 Rogers, Katie L       10 Rmsc-PV              1:15.36    1:16.73   14  
       35.41  1:16.73                                                      
  6 1-6 Higdon, Britany J     10 OCCS-PV              1:19.53    1:20.48   13  
       36.45  1:20.48                                                      
  7 1-7 Schulkin, Danielle A  10 TCSD-PV              1:21.63    1:22.00   12  
       37.22  1:22.00                                                      
  8 1-8 Makarsky, Ashley M    10 VSC-PV               1:20.49    1:22.26   11  
       36.29  1:22.26                                                      
 
Event 100  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Preliminaries
 17  Doyle, Brendan T         10 FBST-PV              1:30.79             
 15  Mckissick, James D       10 Curl-PV              1:29.79               2  
 11  Tomajczyk, Drew M         9 Machine-PV           1:25.85               6  
 12  Dunne, Ryan C             9 OCCS-PV              1:28.05               5  
 14  Camozzo, Danny L         10 Curl-PV              1:29.49               3  
 13  Barry, Timmy R            9 TCSD-PV              1:28.62               4  
 10  Ramey, Lloyd N           10 Curl-PV              1:23.59               7  
 16  Sturm, Zachary J          9 Curl-PV              1:30.33               1  
 19  Perrot, Cabell D         10 YORK-PV              1:31.92             
 18  Gains, Zach B             9 YORK-PV              1:30.87             
  9  Swallow, Matthew S       10 Rmsc-PV              1:22.50               9  
 --  Ratcliff, Kurt M          9 YORK-PV                  DQ              
 --  Wooster, Tyler            9 Rmsc-PV                  NS              
Finals
  1 1-1 Sarman, Mark C        10 Curl-PV              1:08.16    1:05.91   20  
       31.08  1:05.91                                                      
  2 1-2 Wojciechowski, John   10 Curl-PV              1:10.19    1:08.00   17  
       31.15  1:08.00                                                      
  3 1-3 Kotonias, Nicholas J  10 MSSC-PV              1:14.93    1:16.19   16  
       34.92  1:16.19                                                      
  4 1-4 Kim, Eric I           10 MSSC-PV              1:16.15    1:17.04   15  
       35.34  1:17.04                                                      
  5 1-5 Allsopp, Matthew A    10 JFD-PV               1:18.73    1:17.97   14  
       36.14  1:17.97                                                      
  6 1-6 Shu, Jack S           10 Rmsc-PV              1:21.00    1:19.73   13  
       37.00  1:19.73                                                      
  7 1-7 Kundrat, John A       10 FAST-PV              1:20.93    1:20.48   12  
       36.99  1:20.48                                                      
 -- 1-  Laffosse, Nicolas M   10 VSC-PV               1:12.69         DQ  
       33.10       DQ                                                      
 
Event 101  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 1-1 Denman, Heather N     12 FGAC-PV              1:02.97    1:01.89   20  
       29.15  1:01.89                                                      
  2 1-2 Kotonias, Jennifer N  11 MSSC-PV              1:03.86    1:02.99   17  
       29.59  1:02.99                                                      
  3 1-3 O'Malley, Kayla E     12 Snowbirds-PV         1:04.36    1:03.52   16  
       29.92  1:03.52                                                      
  4 1-4 Massie, Kristina W    12 Curl-PV              1:05.60    1:04.71   15  
       30.01  1:04.71                                                      
  5 1-5 Lynch, Sarah E        12 Curl-PV              1:04.63    1:05.02   14  
       29.67  1:05.02                                                      
  6 1-6 Stiles, Madeline L    12 Machine-PV           1:07.12    1:06.03   13  
       30.83  1:06.03                                                      
  7 1-7 Marchand, Lindsey R   12 Curl-PV              1:06.23    1:06.18   12  
       31.52  1:06.18                                                      
  8 1-8 Benevento, Laura J    12 Curl-PV              1:06.50    1:06.28   11  
       31.22  1:06.28                                                      
B - Final
  9 2-1 Talwar, Kylee R       11 Curl-PV              1:07.75    1:05.56    9  
       30.75  1:05.56                                                      
 10 2-2 Shi, Eileen           12 Rmsc-PV              1:08.62    1:06.53    7  
       31.20  1:06.53                                                      
 11 2-3 Adams, Chelsie L      12 AVST-PV              1:08.07    1:06.81    6  
       30.38  1:06.81                                                      
 12 2-4 Gabala, Allison K     11 Rmsc-PV              1:08.62    1:08.15    5  
       30.99  1:08.15                                                      
 13 2-5 Psaris, Alex H        12 Snowbirds-PV         1:08.89    1:08.55    4  
       31.94  1:08.55                                                      
 14 2-6 McMillan, Mallory T   12 H2oyas-PV            1:08.34    1:08.74    3  
       30.51  1:08.74                                                      
 15 2-7 VanDoren, Sarah N     11 Curl-PV              1:10.26    1:09.23    2  
       31.74  1:09.23                                                      
 16 2-8 Thompson, Meghan L    12 YORK-PV              1:09.43    1:09.93    1  
       32.81  1:09.93                                                      
Preliminaries
 36  De La Baume, Jen E       12 MAKO-PV              1:14.79             
 25  Jones, Brein D           12 Fish-PV              1:11.54             
 18  Diener, Emily C          11 Fish-PV              1:10.58         J   
 29  Langlois, Nicole K       12 Curl-PV              1:13.53             
 33  DeDona, Lesley R         12 Curl-PV              1:14.31             
 38  Underwood, Audrey K      12 Curl-PV              1:16.73             
 37  Harootunian, Lisa L      12 Curl-PV              1:15.25             
 35  DeMocker, Tracy M        12 TCSD-PV              1:14.50             
 23  Walsh, Laura F           12 Rmsc-PV              1:11.38             
 24  Walpuck, Leah H          11 Rmsc-PV              1:11.41             
 30  Fein, Arielle W          11 Rmsc-PV              1:13.54             
 28  Guiton, Jordan A         12 Rmsc-PV              1:12.88             
 21  Crowley, Julia H         11 Snowbirds-PV         1:11.26             
 31  Martocci, Katie E        12 VSC-PV               1:14.06             
 27  Vucic, Mina              12 Rmsc-PV              1:12.58             
 19  Bowes, Audrey F          12 Rmsc-PV              1:10.58         J   
 34  Castro, Liana B          12 DCPR-PV              1:14.35             
 20  Dinardo, Sarah K         12 AAC-PV               1:11.09             
 17  Jones, Katherine L       12 PM-PV                1:10.38             
 32  Thompson, Bianca R       12 DCPR-PV              1:14.23             
 39  Novinger, Saya J         12 YORK-PV              1:17.00             
 26  Klatzkin, Julie A        12 UNRMS-PV             1:12.41             
 22  Yeh, Joanna R            11 MSSC-PV              1:11.36             
 --  Bell, Julie H            12 Fish-PV                  NS              
 --  Cormier, Allison M       12 MAKO-PV                  NS              
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 2-1 Canner, Robert T      12 FAST-PV              1:03.01    1:01.33   20  
       28.32  1:01.33                                                      
  2 2-2 Fox, Brady C          12 Rmsc-PV              1:03.45    1:02.26   17  
       29.70  1:02.26                                                      
  3 2-3 Cunningham, Jesse A   11 UNCUB-PV             1:02.94    1:02.40   16  
       29.41  1:02.40                                                      
  4 2-4 Flach, Michael F      11 Fish-PV              1:04.67    1:03.77   15  
       30.33  1:03.77                                                      
  5 2-5 Shen, David           12 PM-PV                1:04.71    1:03.86   14  
       29.55  1:03.86                                                      
  6 2-6 Mai, Erik M           12 MAKO-PV              1:05.79    1:04.93   13  
       30.48  1:04.93                                                      
  7 2-7 Fletcher, Sean D      11 Machine-PV           1:07.05    1:05.77   12  
       30.65  1:05.77                                                      
  8 2-8 Nichols, Quyen A      12 PM-PV                1:06.56    1:06.83   11  
       31.24  1:06.83                                                      
B - Final
  9 1-1 Mackenzie, Doug R     12 Rmsc-PV              1:07.09    1:04.79    9  
       30.91  1:04.79                                                      
 10 1-2 Perez, JP P           12 Rmsc-PV              1:07.09    1:05.53    7  
       30.21  1:05.53                                                      
 11 1-3 Vallario, Kevin M     12 FGAC-PV              1:08.83    1:06.87    6  
       32.74  1:06.87                                                      
 12 1-4 Relihan, Andrew J     12 Rmsc-PV              1:07.74    1:07.00    5  
       31.05  1:07.00                                                      
 13 1-5 Hepp, Michael J       12 Rmsc-PV              1:07.72    1:07.36    4  
       31.52  1:07.36                                                      
 14 1-6 Dillon, Bradley J     11 Curl-PV              1:08.46    1:08.47    3  
       32.29  1:08.47                                                      
 15 1-7 Stevens, Matthew D    12 FAST-PV              1:11.01    1:09.44    2  
       32.12  1:09.44                                                      
 16 1-8 Stevens-Palmer, Quin  11 Curl-PV              1:11.07    1:10.77    1  
       32.89  1:10.77                                                      
Preliminaries
 32  Benecki, Matthew B       12 Fish-PV              1:16.19             
 29  Travis, Tor J            12 TCSD-PV              1:14.52             
 25  Emory, Danny J           12 TCSD-PV              1:12.99             
 26  Murphy, Brian D          11 TCSD-PV              1:13.15             
 27  Grimmett-Norris, Michae  11 Curl-PV              1:13.46             
 28  Mc Cormick, Patrick P    12 Curl-PV              1:13.90             
 21  Smith, Zachary T         11 Curl-PV              1:12.27             
 30  Stephens, Michael A      12 Rmsc-PV              1:14.73             
 24  Peng, Timothy            12 Rmsc-PV              1:12.94             
 22  Chen, Peter E            12 Rmsc-PV              1:12.72             
 20  Urubshurow, Donzen K     11 Rmsc-PV              1:12.14             
 33  Verboncoeur, Chris P     11 Rmsc-PV              1:17.43             
 19  Wang, Victor G           11 Rmsc-PV              1:12.07             
 31  Rieling, Ray R           12 HACC-PV              1:15.76             
 23  Patteson, Zach J         12 PM-PV                1:12.89             
 18  Pizer, Matt R            12 TIBU-PV              1:11.36             
 17  Smith, Walt P            12 YORK-PV              1:11.11             
 --  Lanning, James S         12 Rmsc-PV                  DQ              
 --  Anderson, Casey F        12 Rmsc-PV                  NS              
 --  Webb, Will L             12 Machine-PV               NS              
 
Event 103  Girls 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Swiger, Lynn D        14 Snowbirds-PV        10:58.03   10:49.65   20  
       29.45  1:01.32  1:34.26  2:07.28  2:40.31  3:13.44  3:46.16  4:18.93
     4:51.49  5:24.35  5:57.00  6:29.61  7:02.08  7:34.60  8:07.14  8:39.72
     9:12.37  9:45.05 10:17.60 10:49.65                                    
  2 1-2 Like-Mathews, Maresa  14 Rmsc-PV             11:04.21   10:53.28   17  
       29.88  1:02.12  1:34.79  2:07.88  2:40.55  3:13.90  3:46.68  4:19.53
     4:52.49  5:25.08  5:57.61  6:30.13  7:03.09  7:35.69  8:08.63  8:41.84
     9:14.83  9:47.97 10:21.09 10:53.28                                    
  3 1-3 Currier, Christine A  14 Fish-PV             10:59.91   11:05.73   16  
       28.40  1:00.23  1:33.97  2:07.31  2:40.57  3:13.69  3:46.87  4:20.72
     4:54.95  5:28.98  6:02.96  6:36.96  7:10.75  7:44.42  8:18.61  8:52.50
     9:26.28 10:00.19 10:33.78 11:05.73                                    
  4 1-4 Webb, Morgan A        13 Rmsc-PV             11:22.12   11:05.75   15  
       29.51  1:01.61  1:34.54  2:07.64  2:41.43  3:14.48  3:48.27  4:22.31
     4:56.02  5:30.22  6:04.07  6:37.97  7:12.14  7:46.19  8:20.05  8:54.15
     9:27.75 10:01.30 10:34.72 11:05.75                                    
  5 1-5 Alvord, Heather S     14 Rmsc-PV             11:14.19   11:09.27   14  
       30.96  1:04.37  1:37.93  2:12.06  2:45.05  3:18.71  3:51.60  4:25.33
     4:58.27  5:31.75  6:05.32  6:39.19  7:13.37  7:47.28  8:21.14  8:54.71
     9:28.86 10:03.05 10:36.46 11:09.27                                    
  6 1-6 Reynolds, Melissa P   14 TCSD-PV             11:15.87   11:10.08   13  
       30.75  1:03.52  1:36.71  2:09.94  2:43.59  3:17.39  3:51.13  4:25.10
     4:58.88  5:32.72  6:06.82  6:41.02  7:15.07  7:49.19  8:22.87  8:56.82
     9:30.63 10:04.04 10:37.33 11:10.08                                    
 12 1-7 Hughes, Kristie E     13 Rmsc-PV             11:19.46   11:25.01    5  
       30.39  1:03.43  1:37.55  2:11.76  2:45.92  3:20.24  3:54.80  4:29.63
     5:04.45  5:39.39  6:14.09  6:48.48  7:23.08  7:57.90  8:32.41  9:07.15
     9:41.47 10:16.20 10:50.77 11:25.01                                    
 13 1-8 Dillon, Laura C       13 Curl-PV             11:21.06   11:26.02    4  
       31.03  1:03.91  1:37.33  2:11.04  2:45.22  3:19.50  3:53.99  4:28.52
     5:03.28  5:38.00  6:12.57  6:47.57  7:22.59  7:57.49  8:32.58  9:07.57
     9:42.24 10:17.33 10:52.29 11:26.02                                    
  7 2-1 Kozlowski, Mary C     13 Curl-PV             11:22.25   11:14.27   12  
       30.00  1:02.41  1:36.14  2:10.11  2:44.10  3:18.04  3:51.99  4:25.86
     4:59.85  5:34.18  6:08.11  6:42.46  7:16.66  7:51.07  8:25.34  8:59.63
     9:33.79 10:07.90 10:41.97 11:14.27                                    
  8 2-2 Glasser, Rachel H     13 FAST-PV             11:29.26   11:19.23   11  
       30.62  1:04.29  1:38.61  2:12.93  2:47.17  3:21.20  3:55.38  4:29.69
     5:04.09  5:38.25  6:12.82  6:47.46  7:21.86  7:56.14  8:30.16  9:04.44
     9:38.83 10:12.92 10:46.67 11:19.23                                    
 14 2-3 Nelson, Catelyn E     14 Curl-PV             11:30.28   11:30.53    3  
       31.84  1:05.33  1:39.56  2:14.15  2:48.87  3:23.61  3:58.34  4:33.57
     5:08.48  5:43.48  6:18.51  6:53.43  7:28.53  8:03.81  8:39.06  9:14.31
     9:49.12 10:23.84 10:58.07 11:30.53                                    
 15 2-4 Grabarek, Kelly E     14 Rmsc-PV             11:29.69   11:31.80    2  
       30.62  1:04.87  1:39.69  2:14.72  2:49.48  3:24.64  3:59.56  4:34.94
     5:10.07  5:45.15  6:20.18  6:55.42  7:30.76  8:05.83  8:40.57  9:14.98
     9:50.32 10:24.88 10:59.07 11:31.80                                    
 17 2-5 Jones, Caylin L       14 Fish-PV             11:30.91   11:34.43  
       31.32  1:05.79  1:41.02  2:16.38  2:51.32  3:26.35  4:01.27  4:36.79
     5:12.33  5:47.56  6:22.42  6:57.96  7:32.76  8:07.84  8:42.46  9:17.65
     9:52.24 10:26.61 11:01.04 11:34.43                                    
 18 2-6 Barry, Cortney M      13 FAST-PV             11:31.57   11:35.56  
       31.47  1:06.51  1:41.77  2:17.34  2:52.44  3:28.12  4:03.69  4:39.49
     5:15.59  5:51.15  6:25.66  7:00.72  7:35.49  8:10.88  8:45.76  9:20.81
     9:55.23 10:30.08 11:03.80 11:35.56                                    
 23 2-7 Lincoln, Molly C      13 Rmsc-PV             11:30.37   12:05.35  
       31.56  1:06.49  1:42.47  2:18.33  2:54.63  3:30.93  4:07.69  4:44.40
     5:20.72  5:57.95  6:34.15  7:10.57  7:47.58  8:24.53  9:01.60  9:38.66
    10:15.88 10:53.22 11:29.65 12:05.35                                    
 -- 2-  Hamilton, Jill L      14 Curl-PV             11:07.12         NS  
  9 3-1 Boland, Mary Teresa   14 Snowbirds-PV        11:47.92   11:20.89    9  
       30.84  1:04.41  1:37.76  2:12.10  2:46.03  3:20.02  3:54.67  4:29.03
     5:04.12  5:38.12  6:12.74  6:47.30  7:21.74  7:55.94  8:30.66  9:04.92
     9:38.43 10:12.25 10:47.16 11:20.89                                    
 10 3-2 King, Tana M          13 PM-PV               11:36.73   11:24.06    7  
       30.45  1:04.40  1:39.79  2:14.70  2:49.51  3:24.23  3:59.18  4:33.49
     5:08.48  5:43.54  6:17.48  6:51.79  7:26.32  8:00.04  8:34.18  9:07.67
     9:42.84 10:17.44 10:51.53 11:24.06                                    
 11 3-3 Hess, Frani E         14 Curl-PV             11:40.05   11:24.75    6  
       31.65  1:05.98  1:40.70  2:15.41  2:50.03  3:24.77  3:59.22  4:33.77
     5:08.23  5:42.98  6:17.89  6:52.61  7:26.90  8:01.56  8:36.01  9:10.86
     9:45.14 10:19.23 10:52.69 11:24.75                                    
 19 3-4 Ribar, Morgan E       13 Curl-PV             11:54.78   11:38.22  
       31.57  1:05.78  1:40.88  2:15.97  2:50.90  3:25.97  4:01.09  4:36.55
     5:12.51  5:47.81  6:22.49  6:57.34  7:32.20  8:07.36  8:42.79  9:18.28
     9:53.51 10:28.81 11:04.18 11:38.22                                    
 16 3-5 Erickson, Sarah P     13 Curl-PV             11:32.82   11:33.04    1  
       32.09  1:06.16  1:41.58  2:16.64  2:51.60  3:26.45  4:01.29  4:36.61
     5:12.06  5:47.25  6:22.31  6:57.75  7:32.17  8:06.82  8:41.35  9:16.57
     9:51.28 10:26.22 11:00.16 11:33.04                                    
 21 3-6 Hewitt, Hailey K      13 Curl-PV             11:44.53   11:43.79  
       30.35  1:04.43  1:39.45  2:14.56  2:50.35  3:25.85  4:00.96  4:36.66
     5:12.42  5:48.23  6:23.87  6:59.22  7:34.83  8:10.94  8:46.74  9:22.25
     9:58.45 10:34.71 11:10.06 11:43.79                                    
 20 4-1 Giangi, Calie M       13 Snowbirds-PV        11:59.95   11:40.10  
       31.35  1:06.14  1:41.36  2:16.03  2:51.33  3:26.76  4:02.49  4:38.06
     5:12.61  5:48.62  6:22.38  6:57.86  7:33.56  8:09.72  8:45.24  9:19.73
     9:55.37 10:30.93 11:06.33 11:40.10                                    
 22 4-2 Hurley, Kelly E       13 Curl-PV             11:57.59   11:44.43  
       31.06  1:04.54  1:38.74  2:13.51  2:48.93  3:24.45  4:00.16  4:35.76
     5:12.19  5:48.55  6:23.78  6:59.46  7:35.72  8:11.40  8:46.83  9:22.60
     9:58.95 10:35.04 11:10.46 11:44.43                                    
 -- 4-  Benedetti, Jeannie M  14 Rmsc-PV             11:55.27         NS  
 
Event 104  Boys 14 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 20 1-1 Trampert, Paul J      14 Curl-PV             20:52.73   19:14.97  
       30.04  1:03.23  1:37.45  2:12.29  2:46.72  3:21.38  3:56.31  4:31.21
     5:06.50  5:41.78  6:16.95  6:52.53  7:28.26  8:03.24  8:38.87  9:14.24
     9:49.86 10:25.64 11:01.65 11:37.33 12:12.91 12:48.70 13:23.52 13:59.02
    14:34.35 15:09.52 15:44.55 16:20.21 16:54.84 17:30.18 18:05.64 18:41.58
    19:14.97
 24 1-2 Morstein, Andrew M    13 Rmsc-PV             20:27.36   19:40.64  
       33.58  1:11.05  1:49.29  2:27.41  3:03.02  3:38.83  4:14.63  4:49.35
     5:24.67  5:59.38  6:34.88  7:10.47  7:46.22  8:22.06  8:58.03  9:34.10
    10:10.06 10:45.66 11:21.18 11:57.07 12:32.98 13:08.72 13:44.76 14:20.66
    14:56.59 15:32.38 16:08.13 16:43.73 17:19.05 17:54.99 18:31.05 19:06.77
    19:40.64
 27 1-3 Matt, Ryan C          13 Curl-PV             20:29.02   20:06.87  
       30.93  1:06.87  1:44.32  2:21.49  2:57.94  3:35.79  4:12.87  4:48.92
     5:24.92  6:02.38  6:39.03  7:14.83  7:52.17  8:27.69  9:04.99  9:42.33
    10:19.20 10:55.28 11:32.06 12:08.39 12:46.02 13:22.69 13:58.15 14:35.91
    15:13.37 15:50.59 16:28.36 17:05.79 17:43.90 18:20.50 18:57.75 19:34.28
    20:06.87
 28 1-4 Campanella, Paul J    14 AAC-PV              20:45.40   20:07.63  
       33.71  1:10.07  1:47.54  2:25.37  3:02.99  3:40.25  4:17.13  4:54.17
     5:31.22  6:08.44  6:45.58  7:22.87  7:59.67  8:36.56  9:13.03  9:50.31
    10:26.88 11:04.12 11:40.74 12:17.22 12:53.65 13:29.72 14:05.93 14:42.21
    15:18.30 15:54.43 16:30.56 17:06.81 17:43.29 18:19.63 18:56.06 19:32.53
    20:07.63
 29 1-5 Urubshurow, Donzen K  11 Rmsc-PV             20:16.54   20:08.66  
       33.05  1:10.29  1:46.57  2:22.44  2:58.50  3:35.51  4:11.23  4:47.57
     5:24.07  5:59.86  6:36.86  7:13.29  7:50.13  8:26.99  9:04.35  9:41.80
    10:17.77 10:56.02 11:32.82 12:10.30 12:47.43 13:24.35 14:01.18 14:38.29
    15:15.98 15:53.39 16:29.94 17:06.66 17:43.50 18:20.85 18:57.60 19:33.31
    20:08.66
 30 1-6 Bumiller, Mark T      13 Curl-PV             20:54.93   20:19.93  
       29.97  1:08.71  1:49.86  2:24.07  2:59.99  3:36.18  4:11.98  4:48.18
     5:24.77  6:01.56  6:37.39  7:14.20  7:51.32  8:27.81  9:05.88  9:44.07
    10:21.74 10:59.04 11:35.56 12:13.00 12:50.81 13:27.67 14:05.39 14:42.71
    15:19.13 15:56.96 16:34.26 17:11.81 17:49.63 18:28.10 19:05.49 19:42.85
    20:19.93
 31 1-7 Cawley, Max A         13 TCSD-PV             20:55.69   20:46.54  
       32.43  1:08.92  1:46.46  2:24.69  3:02.84  3:40.75  4:18.76  4:56.28
     5:34.81  6:13.01  6:50.73  7:29.26  8:08.73  8:46.57  9:24.63 10:03.20
    10:41.57 11:19.68 11:57.57 12:36.36 13:14.52 13:52.41 14:30.20 15:08.05
    15:46.12 16:24.42 17:02.84 17:40.45 18:18.41 18:56.31 19:33.29 20:11.07
    20:46.54
 -- 1-  Dittemore, Scott S    13 Curl-PV             20:28.80         NS  
  8 2-1 Siren, Patrick P      14 PM-PV               19:12.51   18:08.28   11  
       30.57  1:03.60  1:37.30  2:09.56  2:42.79  3:15.81  3:48.88  4:22.18
     4:55.17  5:27.82  6:00.92  6:34.19  7:07.28  7:40.22  8:12.92  8:46.45
     9:19.78  9:53.10 10:26.28 10:59.22 11:32.29 12:05.13 12:38.30 13:12.32
    13:45.69 14:18.18 14:51.33 15:24.91 15:57.55 16:31.28 17:04.37 17:36.92
    18:08.28
 14 2-2 Dunn, AJ              13 AAC-PV              19:46.50   18:51.41    3  
       32.05  1:06.93  1:42.28  2:17.53  2:51.70  3:25.78  4:00.32  4:34.41
     5:08.47  5:42.74  6:16.86  6:50.89  7:24.86  7:58.88  8:32.86  9:06.91
     9:41.38 10:15.27 10:49.57 11:24.12 11:58.61 12:33.12 13:07.37 13:42.03
    14:16.70 14:51.44 15:26.03 16:00.74 16:35.44 17:09.76 17:44.54 18:18.09
    18:51.41
 17 2-3 Wheatley, Zac M       13 AAC-PV              19:45.00   18:59.81  
       32.27  1:06.96  1:41.85  2:16.02  2:50.25  3:25.20  3:59.38  4:34.27
     5:09.07  5:43.91  6:18.48  6:52.88  7:27.12  8:01.80  8:36.66  9:11.42
     9:46.30 10:21.22 10:56.62 11:31.16 12:05.45 12:40.16 13:15.03 13:49.95
    14:24.97 15:00.25 15:34.84 16:09.17 16:44.00 17:18.40 17:53.08 18:27.29
    18:59.81
 18 2-4 Lucas, Benjamin N     13 AVST-PV             19:39.59   19:10.33  
       31.17  1:04.62  1:39.16  2:13.94  2:48.83  3:23.86  3:58.94  4:33.59
     5:07.83  5:42.01  6:16.35  6:50.69  7:25.08  7:59.43  8:34.68  9:09.50
     9:44.73 10:20.12 10:55.55 11:31.45 12:07.22 12:43.26 13:19.28 13:54.84
    14:30.69 15:06.31 15:41.89 16:18.03 16:53.31 17:28.13 18:02.61 18:37.54
    19:10.33
 19 2-5 Parker, Justin M      14 Rmsc-PV             20:07.03   19:14.61  
       32.70  1:08.27  1:44.13  2:19.80  2:54.12  3:29.14  4:04.00  4:39.08
     5:13.71  5:48.65  6:23.96  6:59.00  7:34.26  8:09.58  8:44.20  9:18.83
     9:53.75 10:29.12 11:04.38 11:39.69 12:14.43 12:49.84 13:25.36 14:00.45
    14:35.45 15:10.71 15:45.65 16:20.65 16:55.51 17:30.14 18:05.45 18:41.05
    19:14.61
 21 2-6 Brown, Cole A         13 Rmsc-PV             19:53.98   19:18.30  
       30.68  1:04.82  1:39.87  2:14.26  2:49.45  3:24.37  3:59.50  4:34.44
     5:09.91  5:44.81  6:20.10  6:55.29  7:30.23  8:05.91  8:41.33  9:16.73
     9:52.47 10:27.57 11:03.55 11:38.94 12:15.04 12:49.94 13:25.86 14:01.94
    14:36.84 15:12.55 15:48.19 16:23.39 16:58.72 17:33.88 18:09.25 18:44.03
    19:18.30
 25 2-7 Wong, Brian W         14 VSC-PV              19:19.32   19:47.57  
       30.77  1:04.67  1:39.17  2:14.19  2:49.24  3:24.68  3:59.74  4:34.86
     5:09.99  5:45.45  6:20.92  6:57.04  7:33.04  8:09.18  8:45.93  9:22.66
     9:59.09 10:35.42 11:11.79 11:48.27 12:25.16 13:02.16 13:38.76 14:15.84
    14:52.55 15:29.61 16:06.69 16:44.39 17:21.53 17:58.41 18:35.81 19:12.15
    19:47.57
 26 2-8 Gustafson, Max J      14 TCSD-PV             20:11.83   19:48.87  
       32.13  1:07.07  1:42.98  2:18.92  2:55.60  3:32.54  4:09.14  4:46.00
     5:23.49  5:59.75  6:36.03  7:12.08  7:48.18  8:25.29  9:01.29  9:37.32
    10:13.82 10:49.62 11:25.83 12:02.47 12:38.66 13:14.55 13:49.72 14:25.79
    15:02.23 15:38.80 16:15.17 16:51.67 17:27.82 18:03.69 18:39.49 19:15.55
    19:48.87
  9 3-1 Vuong, David C        13 Rmsc-PV             18:29.94   18:15.71    9  
       30.68  1:03.73  1:37.37  2:10.66  2:44.24  3:18.09  3:51.59  4:24.62
     4:58.20  5:31.07  6:03.66  6:36.99  7:10.23  7:43.32  8:16.25  8:49.45
     9:22.50  9:56.13 10:29.27 11:03.06 11:35.50 12:08.48 12:41.58 13:14.98
    13:48.46 14:22.18 14:55.72 15:29.76 16:03.80 16:37.74 17:10.35 17:43.56
    18:15.71
 10 3-2 Giorgis, Matthew R    13 Curl-PV             18:41.28   18:17.64    7  
       29.83  1:02.93  1:36.79  2:10.54  2:44.02  3:17.89  3:51.44  4:24.86
     4:58.31  5:31.99  6:05.55  6:39.15  7:12.65  7:46.03  8:19.25  8:52.91
     9:26.18  9:59.52 10:32.65 11:06.01 11:39.19 12:12.34 12:45.79 13:19.53
    13:52.99 14:26.55 15:00.25 15:33.94 16:07.19 16:40.39 17:13.44 17:45.88
    18:17.64
 11 3-3 Whipkey, Sean P       14 TCSD-PV             18:31.82   18:24.75    6  
       27.39    59.26  1:32.68  2:06.12  2:39.53  3:12.66  3:46.18  4:19.60
     4:53.65  5:27.99  6:01.72  6:35.45  7:09.33  7:43.47  8:18.15  8:52.05
     9:26.41 10:00.99 10:35.19 11:09.20 11:43.01 12:17.06 12:51.34 13:25.64
    13:59.22 14:33.22 15:07.34 15:41.23 16:15.31 16:46.36 17:19.59 17:53.39
    18:24.75
 12 3-4 Yang, Yang            13 Rmsc-PV             18:30.81   18:42.39    5  
       30.70  1:03.50  1:37.19  2:10.80  2:44.41  3:18.70  3:52.58  4:26.36
     5:00.04  5:34.00  6:07.99  6:41.60  7:15.64  7:49.09  8:23.31  8:57.72
     9:32.39 10:06.88 10:40.80 11:14.76 11:49.18 12:23.59 12:59.05 13:33.58
    14:08.34 14:42.67 15:17.57 15:52.72 16:26.68 17:00.17 17:34.65 18:08.67
    18:42.39
 13 3-5 Nichols, Dan C        14 PM-PV               18:59.75   18:47.62    4  
       30.05  1:03.53  1:37.90  2:12.27  2:46.71  3:21.36  3:56.18  4:30.68
     5:05.32  5:39.98  6:14.94  6:49.44  7:24.04  7:58.70  8:33.32  9:08.26
     9:43.05 10:17.99 10:52.59 11:26.89 12:01.49 12:35.75 13:09.67 13:43.71
    14:17.87 14:51.85 15:26.02 15:59.83 16:33.63 17:07.66 17:41.51 18:15.03
    18:47.62
 15 3-6 McCorkle, Jacob A     13 Snowbirds-PV        18:56.75   18:52.90    2  
       30.89  1:04.29  1:37.90  2:11.88  2:45.81  3:20.62  3:55.42  4:29.35
     5:03.74  5:38.00  6:12.34  6:46.67  7:21.08  7:55.57  8:30.04  9:04.96
     9:38.75 10:13.79 10:47.80 11:21.96 11:56.82 12:31.27 13:05.58 13:40.58
    14:15.24 14:50.31 15:25.44 16:00.54 16:36.13 17:11.86 17:45.82 18:19.42
    18:52.90
 22 3-7 Lichtenfels, Ryan     13 Fish-PV             19:05.59   19:25.59  
       30.85  1:05.22  1:39.99  2:14.83  2:49.27  3:23.60  3:58.64  4:33.24
     5:08.15  5:43.08  6:18.03  6:53.02  7:28.47  8:03.95  8:39.33  9:15.19
     9:50.99 10:26.51 11:02.32 11:38.30 12:14.16 12:50.34 13:26.16 14:02.20
    14:38.24 15:14.23 15:50.36 16:26.94 17:02.71 17:38.98 18:15.19 18:51.12
    19:25.59
 23 3-8 Tomajczyk, Ryan M     13 Machine-PV          18:54.25   19:25.68  
       29.95  1:03.51  1:38.43  2:13.52  2:48.89  3:24.23  3:59.66  4:35.28
     5:11.09  5:46.75  6:22.83  6:58.60  7:34.29  8:10.00  8:45.55  9:21.39
     9:57.26 10:32.85 11:08.55 11:44.11 12:19.90 12:55.76 13:31.41 14:07.28
    14:43.05 15:18.96 15:54.48 16:29.97 17:05.49 17:41.18 18:16.45 18:51.56
    19:25.68
  1 4-1 Finelli, Drew S       14 Curl-PV             17:06.75   16:36.44   20  
       27.75    58.05  1:28.76  1:59.48  2:29.53  2:59.38  3:29.77  4:00.22
     4:30.56  5:01.01  5:31.47  6:01.65  6:32.14  7:02.59  7:32.99  8:03.27
     8:33.57  9:04.19  9:34.58 10:04.90 10:34.63 11:04.78 11:34.94 12:05.29
    12:35.78 13:06.14 13:36.16 14:06.57 14:36.98 15:07.55 15:37.81 16:07.66
    16:36.44
  2 4-2 Hinrichsen, Phillip   14 Curl-PV             17:06.61   16:42.77   17  
       27.48    57.92  1:28.65  1:59.16  2:29.90  3:00.25  3:30.69  4:01.29
     4:31.53  5:01.86  5:32.51  6:02.85  6:33.22  7:03.50  7:33.67  8:04.09
     8:34.37  9:05.19  9:35.44 10:05.80 10:36.34 11:06.81 11:37.55 12:08.16
    12:38.80 13:09.49 13:40.28 14:10.78 14:41.16 15:11.91 15:42.39 16:13.04
    16:42.77
  3 4-3 McLean, Matt B        14 Snowbirds-PV        17:05.74   17:03.69   16  
       27.42    58.08  1:28.88  1:59.52  2:30.12  3:00.86  3:31.58  4:02.23
     4:33.22  5:04.22  5:35.11  6:06.14  6:37.37  7:08.56  7:40.07  8:11.28
     8:42.75  9:14.15  9:45.81 10:17.32 10:48.83 11:20.24 11:51.84 12:22.36
    12:54.33 13:25.95 13:57.62 14:29.40 15:00.57 15:31.82 16:03.26 16:33.97
    17:03.69
  4 4-4 Melillo, Simone       14 Curl-PV             17:21.70   17:08.64   15  
       28.12    58.58  1:29.73  2:00.98  2:32.38  3:03.61  3:34.83  4:06.36
     4:37.73  5:09.09  5:40.52  6:11.90  6:43.70  7:15.31  7:46.60  8:17.80
     8:48.90  9:20.48  9:51.60 10:22.87 10:54.05 11:25.06 11:56.33 12:27.56
    12:58.92 13:30.28 14:01.61 14:33.10 15:04.58 15:35.71 16:06.97 16:38.17
    17:08.64
  5 4-5 Grimmett-Norris, Rob  13 Curl-PV             17:42.02   17:26.82   14  
       28.36    59.44  1:31.25  2:03.06  2:35.09  3:06.94  3:38.89  4:10.74
     4:42.71  5:14.54  5:46.03  6:17.99  6:49.85  7:21.72  7:53.69  8:25.84
     8:57.95  9:29.97 10:02.04 10:33.65 11:05.27 11:37.26 12:09.44 12:41.00
    13:13.08 13:45.01 14:17.15 14:49.09 15:20.80 15:52.50 16:24.40 16:56.10
    17:26.82
  6 4-6 Hepp, Christopher L   14 Rmsc-PV             17:55.66   17:31.94   13  
       28.87    59.96  1:31.36  2:02.91  2:34.43  3:05.99  3:37.34  4:08.87
     4:40.54  5:12.32  5:43.84  6:15.18  6:46.90  7:18.68  7:50.37  8:22.30
     8:54.27  9:26.18  9:58.31 10:30.76 11:02.90 11:35.22 12:07.75 12:40.21
    13:12.59 13:44.90 14:17.39 14:49.73 15:22.40 15:55.28 16:27.72 17:00.36
    17:31.94
  7 4-7 Swallow, Nathan C     14 Rmsc-PV             17:56.37   17:44.51   12  
       29.45  1:01.08  1:33.04  2:05.30  2:37.47  3:09.69  3:41.87  4:14.05
     4:46.18  5:18.42  5:50.91  6:23.08  6:55.46  7:28.03  8:00.65  8:33.21
     9:05.89  9:38.50 10:11.10 10:43.73 11:16.27 11:48.84 12:21.55 12:53.96
    13:26.66 13:59.28 14:32.08 15:04.72 15:37.35 16:09.75 16:42.07 17:14.04
    17:44.51
 16 4-8 Wells, Trae T         14 Curl-PV             18:17.61   18:55.52    1  
       29.90  1:02.40  1:36.05  2:09.86  2:44.40  3:19.15  3:55.52  4:29.13
     5:02.31  5:36.67  6:11.42  6:46.25  7:20.75  7:55.03  8:29.78  9:04.61
     9:40.34 10:16.19 10:52.14 11:27.19 12:01.37 12:35.17 13:10.48 13:45.73
    14:20.22 14:54.55 15:29.15 16:04.65 16:39.66 17:14.60 17:48.53 18:22.42
    18:55.52
 
Event 296S  Boys 13-14 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Swim-off
  1 1-1 Hale-Kupiec, Thomas   14 OCCS-PV                   NT      22.98  
  2 1-2 Leach, Alex C         14 Machine-PV                NT      23.07