PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results



 
Event 81  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:58.33    1:58.04   40  
     1) Rogers, Katie L 10              2) Yuan, Jessica X 10             
     3) Paris, Emma A 10                4) Gentry, Marissa M 10           
       30.33  1:00.95  1:29.80  1:58.04                                    
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:55.56    2:01.16   34  
     1) Walsh, Courtney E 10            2) Davis, Eliza J 10              
     3) Maynard, Mercedes M 10          4) Sussman, Caroline K 10         
       29.86  1:00.12  1:30.14  2:01.16                                    
  3 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:07.25    2:01.32   32  
     1) Fosburgh, Caroline W 9          2) Merley, Caitlin F 10           
     3) Shipley, Olivia J 10            4) Howard, Megan D 10             
       30.55  1:01.33  1:32.53  2:01.32                                    
  4 York Swim Club-PV  'A'                            2:09.12    2:01.43   30  
     1) Slevin, Angela C 10             2) Warren, Colleen B 10           
     3) Leake, Natalie L 10             4) Monaghan, Kathleen M 10        
       28.98    57.83  1:29.80  2:01.43                                    
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:06.15    2:05.72   28  
     1) Berry, Kaitlin E 10             2) Li, Madeleine 10               
     3) Funsten, Anna L 10              4) Kelly, Rebecca D 9             
       31.31  1:02.85  1:33.68  2:05.72                                    
  6 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:11.87   x2:06.75  
     1) Smith, Sara M 9                 2) Lesiw, Larissa R 10            
     3) Stout, Kelly L 10               4) Benjamin, Ali D 10             
       31.61  1:03.24  1:35.53  2:06.75                                    
  7 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      2:03.29    2:07.42   26  
     1) Hopke, Brooke A 10              2) Carter, Kelsey M 10            
     3) Royce, Jeccica M 10             4) Zarella, Victoria N 9          
       31.19  1:02.63  1:34.79  2:07.42                                    
  8 Occoquan Swimming-PV  'A'                         2:07.83    2:07.50   24  
     1) Vincent, Mandy L 10             2) Higdon, Britany J 10           
     3) McDonough, Christen M 10        4) Nowak, Haley A 10              
       31.32  1:03.24  1:36.88  2:07.50                                    
  9 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:09.80    2:08.22   22  
     1) Zirzow, Caylin L 10             2) Sykes, Janelle R 9             
     3) Esser, Elizabeth G 10           4) Arzadon, Jasmine E 9           
       32.66  1:05.27  1:38.49  2:08.22                                    
 10 The Fish-PV  'A'                                  2:09.64    2:08.35   18  
     1) Yost, Rebecca M 10              2) Anderson, Carsen E 10          
     3) Bell, Lisa L 9                  4) Pietrantonio, Anna E 10        
       31.59  1:04.22  1:37.71  2:08.35                                    
 11 Machine Aquatics-PV  'A'                          2:04.50    2:09.13   14  
     1) Katis, Jayme C 10               2) Weil, Rebecca C 10             
     3) Mottola, Lindsay A 10           4) Wolla, Kaitlin A 10            
       33.13  1:10.30  1:37.65  2:09.13                                    
 12 Snowbird Aquatics-PV  'A'                         2:12.12    2:09.94   12  
     1) Skyler, Jordan L 10             2) Gold, Jordan E 9               
     3) Haufler, Allison T 9            4) Werner, Bridget L 10           
       32.65  1:06.52  1:38.38  2:09.94                                    
 13 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:09.68    2:10.49   10  
     1) Smith, Anna L 10                2) Dula, Teresa M 10              
     3) Craig, Alice A 10               4) Yensen, Katie M 9              
       31.15  1:04.61  1:37.51  2:10.49                                    
 14 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:14.19    2:10.85    8  
     1) Geithman, Victoria E 10         2) Greene, Eva J 9                
     3) Schulkin, Danielle A 10         4) Lair Ferrari, Malena Z 10      
       31.56  1:04.22  1:38.51  2:10.85                                    
 15 York Swim Club-PV  'B'                                 NT    2:10.98    6  
     1) Tutterow, Alyssa L 10           2) Clark, Annie L 10              
     3) Berlin, Katrina F 10            4) McGrath, Ashley E 10           
       33.70  1:07.57  1:38.26  2:10.98                                    
 16 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     2:15.73    2:12.32    4  
     1) Smith, Alison K 10              2) Avery, Taylor C 10             
     3) Walden, Hannah E 10             4) Kerins, Mary Kate X 10         
       33.14  1:05.72  1:39.60  2:12.32                                    
 17 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:14.89    2:15.00    2  
     1) Rice, Carolyn 9                 2) Jennings, Anne 10              
     3) Kendall, Natalie 10             4) Kenis, Sarah 10                
       35.63  1:13.45  1:42.33  2:15.00                                    
 18 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:14.44    2:17.88  
     1) Spinnenweber, Julia I 10        2) Stonerock, Lauren E 9          
     3) Bennett, Elaine T 10            4) Fletcher, Samantha M 8         
       33.74  1:07.26  1:43.45  2:17.88                                    
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:15.70         NS  
     1) Erickson, Jenny P 10            2) Platt, Isabel S 10             
     3) Lee, Grace S 10                 4) Gil, Lauren A 8                
 
Event 82  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:42.81    1:55.04   40  
     1) Phillips, Bradley D 10          2) Wojciechowski, John A 10       
     3) Sarman, Mark C 10               4) Tollefson, Andrew H 10         
       28.35    57.22  1:26.50  1:55.04                                    
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:53.87    1:58.00   34  
     1) Thomas, Matt C 10               2) Wimer, Nicholas A 10           
     3) Knecht, Samuel M 10             4) Kirsch, Kyle A 10              
       29.07    58.22  1:29.27  1:58.00                                    
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:02.31    2:02.44   32  
     1) Kelly, Alex R 10                2) Sheerin, Danny W 10            
     3) Shu, Jack S 10                  4) Swallow, Matthew S 10          
       29.40    59.17  1:31.29  2:02.44                                    
  4 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:56.95    2:03.01   30  
     1) Katis, Charles C 10             2) Germanis, Johnnie W 10         
     3) Munch, Ricky W 9                4) Putnam, Charlie M 10           
       30.96  1:01.31  1:33.37  2:03.01                                    
  5 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:55.04    2:04.61   28  
     1) Pickering, Jon G 10             2) Gould, Serge A 10              
     3) Higginbotham, Zach C 10         4) McDermott, Danny J 10          
       32.25  1:02.38  1:32.98  2:04.61                                    
  6 The Fish-PV  'A'                                  2:08.65    2:06.53   26  
     1) Callahan, Matt L 10             2) Pennington, Adam S 10          
     3) Luciani, Danny P 10             4) Paris, Benjamin F 10           
       33.65  1:04.68  1:35.62  2:06.53                                    
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:09.31    2:06.90   24  
     1) Speers, Samuel C 10             2) Alloway, Richard M 10          
     3) Barry, Timmy R 9                4) Hall, Gordon C 10              
       29.94  1:01.43  1:34.77  2:06.90                                    
  8 York Swim Club-PV  'A'                            2:03.09    2:08.01   22  
     1) Ratcliff, Kurt M 9              2) Humphrey, Jacob R 10           
     3) Perrot, Cabell D 10             4) Gains, Zach B 9                
       32.27  1:02.69  1:18.77  2:08.01                                    
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:09.77   x2:08.39  
     1) Trigonoplos, Paul A 10          2) Asbury, Colin T 9              
     3) Fahmy, Tamir K 10               4) Kannan, Matthew W 10           
       32.02  1:04.77  1:37.22  2:08.39                                    
 10 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:05.60    2:11.04   18  
     1) McJunkin, Matthew R 9           2) Alm, Anthony 10                
     3) Pence, Charlie R 10             4) Tomajczyk, Drew M 9            
       31.98  1:03.69  1:36.68  2:11.04                                    
 11 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:14.21    2:11.75   14  
     1) Sundel, Blake A 10              2) Patteson, Austin C 9           
     3) Verheul, Dirk W 9               4) Swenson, Kyle A 9              
       31.15  1:03.80  1:36.78  2:11.75                                    
 12 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:13.64    2:14.90   12  
     1) Phung, Eric 10                  2) Osiecki, Matthew T 10          
     3) Jones, Tyler A 10               4) Scally, Patrick T 10           
       32.96  1:06.35  1:41.11  2:14.90                                    
 13 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:19.79    2:18.17   10  
     1) Metge, Trager L 9               2) O'Leary, Brian J 10            
     3) St John, Carl A 9               4) Brunn, Kyle S 10               
       35.46  1:08.40  1:44.74  2:18.17                                    
 -- Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:03.02         DQ  
     1) Camozzo, Danny L 10             2) Kutlucinar, Atley S 10         
     3) Simmons, Tucker M 10            4) Wojciechowski, Louis P 8       
       31.08  1:01.25  1:34.67       DQ                                    
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:12.05         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:20.29         NS  
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:18.99         NS  
     1) Allsopp, Matthew A 10           2) Carney, Brendan P 9            
     3) Owen, Luke P 10                 4) Haney, Benjamin M 9            
 
Event 87  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:13.58    1:11.93  
       34.91  1:11.93                                                      
  2 Willett, Ciara L          10 FAST-PV              1:25.25    1:13.26  
       41.60  1:13.26                                                      
  3 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV               1:16.36    1:13.37  
       34.94  1:13.37                                                      
  4 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              1:16.58    1:14.32  
       36.29  1:14.32                                                      
  5 Leake, Natalie L          10 YORK-PV              1:16.19    1:14.60  
       36.05  1:14.60                                                      
  6 Nalls, Jessie M           10 H2oyas-PV            1:20.02    1:16.09  
       35.98  1:16.09                                                      
  7 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV           1:17.51    1:16.28  
       36.49  1:16.28                                                      
  8 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              1:17.18    1:16.51  
       37.32  1:16.51                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV               1:21.66    1:17.84  
       37.32  1:17.84                                                      
 10 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              1:20.00    1:18.10  
       38.19  1:18.10                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lesiw, Larissa R          10 Rmsc-PV              1:18.88    1:18.80  
       38.24  1:18.80                                                      
 12 Kenis, Sarah              10 HACC-PV              1:22.19    1:19.34  
       38.28  1:19.34                                                      
 13 Greene, Eva J              9 TCSD-PV              1:21.34    1:19.51  
       38.50  1:19.51                                                      
 14 Higdon, Britany J         10 OCCS-PV              1:22.53    1:19.58  
       39.28  1:19.58                                                      
 15 Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV           1:21.37    1:19.66  
       37.15  1:19.66                                                      
 16 Berlin, Katrina F         10 YORK-PV              1:22.10    1:19.77  
       37.76  1:19.77                                                      
 17 Royce, Jeccica M          10 Curl-PV              1:24.57    1:20.80  
       39.03  1:20.80                                                      
 18 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV              1:25.17    1:20.83  
       37.61  1:20.83                                                      
 19 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV              1:23.09    1:20.97  
       39.86  1:20.97                                                      
 20 Haynes, Nicole L          10 OCCS-PV              1:22.94    1:21.14  
       39.07  1:21.14                                                      
 21 Pepper, Elizabeth          9 Rmsc-PV              1:22.69    1:21.35  
       38.62  1:21.35                                                      
 22 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV              1:22.89    1:21.37  
       39.51  1:21.37                                                      
 23 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV           1:22.77    1:21.53  
       39.40  1:21.53                                                      
 24 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:23.90    1:21.63  
       39.92  1:21.63                                                      
 25 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              1:24.24    1:21.92  
       40.55  1:21.92                                                      
 26 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV              1:24.95    1:22.25  
       40.09  1:22.25                                                      
 27 Bell, Lisa L               9 Fish-PV              1:22.67    1:22.43  
       40.05  1:22.43                                                      
 28 Katis, Jayme C            10 Machine-PV           1:25.81    1:22.52  
       39.53  1:22.52                                                      
 29 Kerins, Mary Kate X       10 MAKO-PV              1:26.17    1:23.00  
       40.47  1:23.00                                                      
 30 Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV         1:26.03    1:23.09  
       41.29  1:23.09                                                      
 31 Layne, Jessica A          10 YORK-PV              1:22.95    1:23.28  
       40.14  1:23.28                                                      
 32 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              1:24.80    1:23.38  
       41.15  1:23.38                                                      
 33 Rholl, Christine E        10 Curl-PV              1:23.02    1:23.58  
 34 Smith, Taylor E            8 Curl-PV              1:24.65    1:23.79  
       40.63  1:23.79                                                      
 35 Wilson, Melissa M         10 AAC-PV               1:25.03    1:23.94  
       39.94  1:23.94                                                      
 36 Guevremont, Elizabeth A   10 Fish-PV              1:24.12    1:24.02  
       39.92  1:24.02                                                      
 37 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV              1:26.33    1:24.03  
       41.80  1:24.03                                                      
 38 Bennett, Elaine T         10 Machine-PV           1:24.99    1:24.64  
       41.75  1:24.64                                                      
 39 Lair Ferrari, Malena Z    10 TCSD-PV              1:24.95    1:24.92  
       40.74  1:24.92                                                      
 40 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:24.83    1:25.02  
       42.45  1:25.02                                                      
 40 Shipley, Olivia J         10 TCSD-PV              1:25.71    1:25.02  
       40.64  1:25.02                                                      
 42 Grant, Mallory R          10 AAC-PV               1:25.23    1:25.27  
       39.69  1:25.27                                                      
 -- Gustafson, Alexandra M    10 TCSD-PV              1:24.77         DQ  
       40.65       DQ                                                      
 -- Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            1:19.04         DQ  
       38.90       DQ                                                      
 -- Skyler, Jordan L          10 Snowbirds-PV         1:24.34         NS  
 -- Liang, Wendy X            10 VSC-PV               1:22.60         NS  
 
Event 88  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:11.85    1:09.79  
       33.98  1:09.79                                                      
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:16.14    1:10.64  
       35.24  1:10.64                                                      
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:13.72    1:12.29  
       35.02  1:12.29                                                      
  4 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:15.57    1:14.36  
       35.62  1:14.36                                                      
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:15.12    1:15.23  
       36.10  1:15.23                                                      
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:17.35    1:15.47  
       37.18  1:15.47                                                      
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:19.36    1:15.90  
       35.91  1:15.90                                                      
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:16.93    1:16.59  
       35.57  1:16.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:18.48    1:16.70  
       37.16  1:16.70                                                      
 10 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV              1:21.41    1:16.77  
       36.48  1:16.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:20.08    1:16.97  
       37.00  1:16.97                                                      
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              1:20.63    1:17.71  
       37.65  1:17.71                                                      
 13 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:23.48    1:19.17  
       39.29  1:19.17                                                      
 14 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:17.93    1:19.23  
       38.39  1:19.23                                                      
 15 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:19.93    1:20.11  
       39.31  1:20.11                                                      
 16 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:21.59    1:20.62  
       39.24  1:20.62                                                      
 17 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:21.29    1:21.35  
       38.24  1:21.35                                                      
 18 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:22.43    1:21.78  
       39.36  1:21.78                                                      
 19 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              1:24.95    1:21.92  
       39.57  1:21.92                                                      
 20 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              1:23.62    1:22.76  
       40.16  1:22.76                                                      
 21 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV              1:24.87    1:23.20  
       38.97  1:23.20                                                      
 22 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:22.63    1:23.22  
       39.28  1:23.22                                                      
 23 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:20.98    1:23.32  
       39.92  1:23.32                                                      
 24 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV              1:24.05    1:25.19  
       40.56  1:25.19                                                      
 25 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              1:24.91    1:25.51  
       42.36  1:25.51                                                      
 26 Curl, Nick D               9 Curl-PV              1:24.67    1:25.78  
       42.48  1:25.78                                                      
 27 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:23.68    1:25.83  
       40.56  1:25.83                                                      
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:18.44         DQ  
       36.47       DQ                                                      
 -- Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:23.62         DQ  
       41.45       DQ                                                      
 -- Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:23.46         DQ  
       38.64       DQ                                                      
 -- McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:18.30         DQ  
       36.51       DQ                                                      
 
Event 93  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                29.21      28.88  
  2 Smith, Anna L             10 PM-PV                  29.85      29.28  
  3 Leake, Natalie L          10 YORK-PV                29.38      29.37  
  4 Arzadon, Jasmine E         9 MAKO-PV                30.27      29.80  
  5 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV                29.95      29.90  
  6 Howard, Megan D           10 TCSD-PV                31.66      29.91  
  7 Nowak, Haley A            10 OCCS-PV                31.98      30.06  
  8 Maynard, Mercedes M       10 Curl-PV                31.00      30.26  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fosburgh, Caroline W       9 TCSD-PV                31.45      30.47  
 10 Davis, Eliza J            10 Curl-PV                30.92      30.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hopke, Brooke A           10 Curl-PV                31.81      31.16  
 12 Yost, Rebecca M           10 Fish-PV                32.19      31.21  
 13 Werner, Bridget L         10 Snowbirds-PV           31.67      31.43  
 14 Merley, Caitlin F         10 TCSD-PV                32.08      31.47  
 15 Shipley, Olivia J         10 TCSD-PV                32.06      31.49  
 16 Warren, Colleen B         10 YORK-PV                32.00      31.50  
 17 McGrath, Ashley E         10 YORK-PV                33.08      31.51  
 18 Johnson, Ali G            10 FBST-PV                31.83      31.57  
 19 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV                31.89      31.59  
 20 Wilson, Amina C            9 Rmsc-PV                33.05      31.65  
 21 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV                 32.01      31.84  
 22 Banks, Tara E             10 Curl-PV                33.07      31.87  
 23 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV             32.76      31.98  
 24 Sussman, Caroline K       10 Curl-PV                31.42      32.00  
 25 Kendall, Natalie          10 HACC-PV                33.22      32.20  
 26 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                32.89      32.22  
 27 Kenis, Sarah              10 HACC-PV                32.57      32.24  
 28 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV                32.58      32.27  
 29 Hondros, Julia            10 TNT-PV                 33.19      32.31  
 30 Carter, Kelsey M          10 Curl-PV                32.29      32.48  
 31 Berlin, Katrina F         10 YORK-PV                33.11      32.53  
 32 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                31.45      32.57  
 33 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV                32.79      32.58  
 34 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV                32.24      32.60  
 35 Callahan, Kristen A       10 Curl-PV                32.96      32.61  
 36 Grant, Mallory R          10 AAC-PV                 32.00      32.62  
 37 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV             32.42      32.63  
 38 Nyberg, Hannah L           9 Unattached             31.99      32.67  
 39 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                33.22      32.84  
 39 Clark, Annie L            10 YORK-PV                33.12      32.84  
 41 Zirzow, Caylin L          10 MAKO-PV                33.08      32.89  
 42 Monaghan, Kathleen M      10 YORK-PV                32.50      32.90  
 43 Smith, Taylor E            8 Curl-PV                33.22      32.93  
 43 Zarella, Victoria N        9 Curl-PV                32.66      32.93  
 45 Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV             31.67      32.98  
 46 Katis, Jayme C            10 Machine-PV             32.36      33.05  
 47 Royce, Jeccica M          10 Curl-PV                32.50      33.08  
 48 Pepper, Elizabeth          9 Rmsc-PV                32.77      33.15  
 49 Bell, Lisa L               9 Fish-PV                32.58      33.16  
 50 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                32.67      33.32  
 51 Skyler, Jordan L          10 Snowbirds-PV           33.12      33.42  
 52 Tutterow, Alyssa L        10 YORK-PV                33.21      33.45  
 52 Lesiw, Larissa R          10 Rmsc-PV                32.38      33.45  
 54 King, Jill M              10 Curl-PV                32.83      33.52  
 55 Dula, Teresa M            10 PM-PV                  32.65      33.53  
 56 Greene, Eva J              9 TCSD-PV                33.28      33.63  
 57 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                33.29      33.82  
 58 McDonough, Christen M     10 OCCS-PV                32.55      33.92  
 59 Kane, Libby A             10 YORK-PV                33.31      34.01  
 60 Esser, Elizabeth G        10 MAKO-PV                32.91      34.45  
 -- O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV             29.38         NS  
 -- Brown, Kiki E             10 Machine-PV             33.11         NS  
 -- Basel, Megan M            10 AVST-PV                30.22         NS  
 -- Umberger, Ryan L          10 Machine-PV             32.38         NS  
 
Event 94  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                28.44      28.10  
  2 Kundrat, John A           10 FAST-PV                29.32      28.80  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                28.35      28.83  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                30.41      28.98  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                30.46      29.22  
  6 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                29.88      29.35  
  7 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                30.41      29.37  
  8 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                30.21      29.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                29.64      29.65  
 10 McKenzie, John T           9 VSC-PV                 30.11      29.70  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             29.46      30.08  
 12 Gould, Serge A            10 Curl-PV                30.68      30.10  
 13 Katis, Charles C          10 Machine-PV             29.60      30.18  
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                30.11      30.20  
 15 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV                30.87      30.24  
 16 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                31.54      30.25  
 17 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                30.99      30.34  
 18 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                31.95      30.35  
 19 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             32.40      31.13  
 20 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                30.61      31.18  
 21 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 32.16      31.20  
 22 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  31.78      31.24  
 23 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                32.28      31.39  
 24 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                32.65      31.44  
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             32.24      31.51  
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV             32.64      31.56  
 27 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                32.41      31.65  
 28 Botten, Alex M            10 YORK-PV                32.77      31.67  
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV                32.83      31.71  
 30 Simmons, Tucker M         10 Curl-PV                32.04      31.86  
 31 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV                32.63      31.90  
 32 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                31.53      31.95  
 33 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                32.67      32.00  
 34 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             32.26      32.01  
 34 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                31.29      32.01  
 36 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV                32.45      32.16  
 37 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                31.42      32.30  
 37 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV                31.29      32.30  
 39 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                32.73      32.37  
 40 Chute, Austin T            9 Curl-PV                32.45      32.39  
 41 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             32.56      32.52  
 42 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                32.36      32.65  
 43 Gains, Zach B              9 YORK-PV                32.39      32.77  
 44 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  32.40      33.33  
 45 Mckissick, James D        10 Curl-PV                32.80      33.46  
 46 Asbury, Colin T            9 Rmsc-PV                32.54      33.64  
 -- McMahon, Ryan A           10 VSC-PV                 32.40         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                30.70         NS  
 
Event 99  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:17.00    1:13.36  
       33.60  1:13.36                                                      
  2 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              1:19.51    1:14.05  
       33.44  1:14.05                                                      
  3 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              1:16.12    1:15.36  
       35.91  1:15.36                                                      
  4 Slevin, Angela C          10 YORK-PV              1:19.86    1:16.11  
       34.34  1:16.11                                                      
  5 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV           1:18.37    1:19.17  
       35.87  1:19.17                                                      
  6 Higdon, Britany J         10 OCCS-PV              1:20.54    1:19.53  
       36.88  1:19.53                                                      
  7 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV               1:22.86    1:20.49  
       35.20  1:20.49                                                      
  8 Schulkin, Danielle A      10 TCSD-PV              1:27.64    1:21.63  
       37.16  1:21.63                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Howard, Megan D           10 TCSD-PV              1:22.38    1:21.64  
       37.46  1:21.64                                                      
 10 Maynard, Mercedes M       10 Curl-PV              1:24.42    1:21.71  
       36.93  1:21.71                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vincent, Mandy L          10 OCCS-PV              1:24.29    1:22.18  
       36.85  1:22.18                                                      
 12 Clark, Annie L            10 YORK-PV              1:25.92    1:22.26  
       37.02  1:22.26                                                      
 13 Jessen, Annika M          10 PM-PV                1:27.07    1:23.22  
       37.53  1:23.22                                                      
 14 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV              1:24.94    1:23.40  
       38.95  1:23.40                                                      
 15 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              1:29.90    1:23.41  
       37.86  1:23.41                                                      
 16 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              1:27.62    1:23.52  
       39.87  1:23.52                                                      
 17 Fox, Casey M              10 OCCS-PV              1:24.92    1:23.54  
       38.00  1:23.54                                                      
 18 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:27.12    1:23.74  
       37.01  1:23.74                                                      
 19 Bailey, Amelia N          10 Curl-PV              1:33.34    1:24.25  
       39.21  1:24.25                                                      
 20 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV              1:26.84    1:24.40  
       39.57  1:24.40                                                      
 21 Fritz, Whitney E          10 YORK-PV              1:32.92    1:25.07  
       37.37  1:25.07                                                      
 22 Bloch, Laurence S          9 H2oyas-PV            1:29.19    1:25.42  
       39.76  1:25.42                                                      
 23 Nowak, Haley A            10 OCCS-PV              1:28.16    1:25.74  
       37.38  1:25.74                                                      
 24 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              1:25.29    1:25.80  
       40.54  1:25.80                                                      
 25 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:25.41    1:26.26  
       39.26  1:26.26                                                      
 26 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              1:27.39    1:26.39  
       40.80  1:26.39                                                      
 27 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV              1:30.15    1:26.59  
       39.03  1:26.59                                                      
 28 Wilkinson, Shannon N      10 MAKO-PV              1:29.75    1:26.72  
       38.96  1:26.72                                                      
 29 Tutterow, Alyssa L        10 YORK-PV              1:34.08    1:27.68  
       37.56  1:27.68                                                      
 30 Merley, Caitlin F         10 TCSD-PV              1:29.08    1:27.85  
       40.13  1:27.85                                                      
 31 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV              1:29.22    1:27.92  
       40.95  1:27.92                                                      
 32 Kerins, Mary Kate X       10 MAKO-PV              1:27.27    1:28.06  
       41.60  1:28.06                                                      
 33 Dula, Teresa M            10 PM-PV                1:29.37    1:28.24  
       41.64  1:28.24                                                      
 34 Yost, Rebecca M           10 Fish-PV              1:32.50    1:28.25  
       38.31  1:28.25                                                      
 35 Newman, Taylor S           9 Rmsc-PV              1:30.60    1:28.40  
       39.09  1:28.40                                                      
 36 Relihan, Katie E           9 Rmsc-PV              1:32.48    1:28.42  
       40.88  1:28.42                                                      
 37 Nalls, Jessie M           10 H2oyas-PV            1:30.17    1:28.64  
       39.81  1:28.64                                                      
 38 Guevremont, Elizabeth A   10 Fish-PV              1:30.14    1:29.25  
       40.55  1:29.25                                                      
 39 Szymczak, Michelle L      10 Rmsc-PV              1:32.60    1:29.51  
       41.29  1:29.51                                                      
 40 Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV         1:33.30    1:29.54  
       40.69  1:29.54                                                      
 41 Smith, Taylor E            8 Curl-PV              1:31.80    1:29.84  
       43.38  1:29.84                                                      
 42 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV           1:32.12    1:29.98  
       41.12  1:29.98                                                      
 43 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV              1:32.62    1:31.12  
       42.34  1:31.12                                                      
 44 Traylor, Colleen B        10 AVST-PV              1:32.80    1:32.00  
       39.15  1:32.00                                                      
 45 Warren, Colleen B         10 YORK-PV              1:31.09    1:32.79  
       42.09  1:32.79                                                      
 46 Goff, Laura A             10 PM-PV                1:31.53    1:35.13  
       42.79  1:35.13                                                      
 47 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            1:31.10    1:35.27  
       42.81  1:35.27                                                      
 -- Liang, Wendy X            10 VSC-PV               1:25.03         NS  
 -- Pepper, Elizabeth          9 Rmsc-PV              1:27.83         NS  
 
Event 100  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:08.53    1:08.16  
       31.85  1:08.16                                                      
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:06.96    1:10.19  
       32.88  1:10.19                                                      
  3 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               1:25.22    1:12.69  
       35.11  1:12.69                                                      
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:14.69    1:14.93  
       34.35  1:14.93                                                      
  5 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:17.50    1:16.15  
       35.65  1:16.15                                                      
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:22.88    1:18.73  
       36.26  1:18.73                                                      
  7 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:20.83    1:20.93  
       36.78  1:20.93                                                      
  8 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:17.45    1:21.00  
       37.18  1:21.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:26.00    1:22.50  
       38.52  1:22.50                                                      
 10 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:28.75    1:23.59  
       38.08  1:23.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:25.77    1:25.85  
       39.67  1:25.85                                                      
 12 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV              1:27.66    1:28.05  
       40.47  1:28.05                                                      
 13 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV              1:32.56    1:28.62  
       39.33  1:28.62                                                      
 14 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:27.62    1:29.49  
       39.40  1:29.49                                                      
 15 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:31.40    1:29.79  
       40.19  1:29.79                                                      
 16 Sturm, Zachary J           9 Curl-PV              1:31.91    1:30.33  
       40.77  1:30.33                                                      
 17 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:28.19    1:30.79  
       40.60  1:30.79                                                      
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:31.99    1:30.87  
       40.26  1:30.87                                                      
 19 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:32.46    1:31.92  
       39.70  1:31.92                                                      
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:30.17         DQ  
       38.45       DQ                                                      
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              1:27.99         NS  
 
Event 105  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              6:40.12    6:19.93   20  
       34.14  1:13.34  1:53.40  2:32.72  3:11.39  3:50.54  4:29.12  5:07.28
     5:44.77  6:19.93                                                      
  2 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              6:28.98    6:20.93   17  
       33.75  1:13.85  1:53.55  2:33.68  3:12.41  3:51.41  4:30.33  5:09.04
     5:47.28  6:20.93                                                      
  3 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV              6:53.19    6:28.17   16  
       34.77  1:13.82  1:52.73  2:32.28  3:12.02  3:51.97  4:32.12  5:12.73
     5:51.60  6:28.17                                                      
  4 Arzadon, Jasmine E         9 MAKO-PV              6:43.34    6:30.80   15  
       36.42  1:16.69  1:56.98  2:36.90  3:16.56  3:55.82  4:35.57  5:15.29
     5:54.61  6:30.80                                                      
  5 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              6:51.43    6:31.52   14  
       35.88  1:14.11  1:53.36  2:33.57  3:13.14  3:53.09  4:33.77  5:14.76
     5:53.21  6:31.52                                                      
  6 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              6:42.35    6:32.75   13  
       35.28  1:14.50  1:54.71  2:34.98  3:14.76  3:54.56  4:34.42  5:14.33
     5:53.66  6:32.75                                                      
  7 Carter, Kelsey M          10 Curl-PV              6:51.19    6:34.14   12  
       35.71  1:15.25  1:56.39  2:36.82  3:16.87  3:57.36  4:38.42  5:19.32
     5:56.97  6:34.14                                                      
  8 Vincent, Mandy L          10 OCCS-PV              7:01.82    6:47.03   11  
       34.24  1:14.96  1:57.51  2:38.46  3:20.64  4:02.47  4:44.08  5:25.69
     6:07.02  6:47.03                                                      
  9 Bell, Lisa L               9 Fish-PV              6:44.93    6:48.09    9  
       35.51  1:15.33  1:56.24  2:37.68  3:18.58  4:00.44  4:42.82  5:24.92
     6:07.21  6:48.09                                                      
 10 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              7:01.45    6:49.46    7  
       35.56  1:14.66  1:56.08  2:38.16  3:20.27  4:03.62  4:45.13  5:27.74
     6:09.09  6:49.46                                                      
 11 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              6:51.58    6:50.29    6  
       36.99  1:19.37  2:00.87  2:42.51  3:24.94  4:06.95  4:48.52  5:31.70
     6:11.97  6:50.29                                                      
 12 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              6:56.88    6:54.46    5  
       35.09  1:15.00  1:55.33  2:37.50  3:20.25  4:03.55  4:47.38  5:29.98
     6:12.73  6:54.46                                                      
 13 Layne, Jessica A          10 YORK-PV              6:57.82    7:02.36    4  
       35.33  1:15.63  1:57.47  2:40.94  3:23.70  4:06.92  4:51.38  5:36.40
     6:19.82  7:02.36                                                      
 14 Kania, Blair               9 TCSD-PV              7:10.09    7:54.67    3  
       39.31  1:24.47  2:11.70  3:00.97  3:51.07  4:40.55  5:30.05  6:19.60
     7:08.23  7:54.67