PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results


 
Event 43  Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kotonias, Jennifer N      11 MSSC-PV              2:18.55    2:17.54   20  
       30.28  1:04.83  1:41.15  2:17.54                                    
  2 Denman, Heather N         12 FGAC-PV              2:24.87    2:21.64   17  
       31.16  1:06.87  1:44.17  2:21.64                                    
  3 Lynch, Sarah E            12 Curl-PV              2:27.67    2:26.75   16  
       31.48  1:08.24  1:47.83  2:26.75                                    
  4 Jones, Katherine L        12 PM-PV                2:33.83    2:30.72   15  
       33.18  1:11.27  1:50.96  2:30.72                                    
  5 Shi, Eileen               12 Rmsc-PV              2:37.62    2:31.71   14  
       32.43  1:10.34  1:50.41  2:31.71                                    
  6 Diener, Emily C           11 Fish-PV              2:35.59    2:34.23   13  
       32.41  1:11.27  1:52.55  2:34.23                                    
  7 Jones, Brein D            12 Fish-PV              2:34.07    2:35.20   12  
       32.49  1:14.05  1:55.95  2:35.20                                    
  8 Walsh, Laura F            12 Rmsc-PV              2:35.89    2:36.29   11  
       33.57  1:12.76  1:54.30  2:36.29                                    
B - Final
  9 Benevento, Laura J        12 Curl-PV              2:37.79    2:29.46    9  
       32.66  1:09.39  1:48.41  2:29.46                                    
 10 Psaris, Alex H            12 Snowbirds-PV         2:38.43    2:31.66    7  
       33.48  1:11.76  1:51.45  2:31.66                                    
 11 Zepp, Erin J              12 Rmsc-PV              2:41.11    2:38.58    6  
       35.57  1:15.45  1:57.20  2:38.58                                    
 -- Klatzkin, Julie A         12 UNRMS-PV             2:41.28         DQ  
       33.37  1:13.19  1:58.26       DQ                                    
 
Event 44  Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              2:21.07    2:19.28   20  
       31.19  1:06.89  1:42.48  2:19.28                                    
  2 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:24.99    2:20.31   17  
       32.41  1:07.71  1:43.87  2:20.31                                    
  3 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:27.84    2:24.30   16  
       31.80  1:08.46  1:46.62  2:24.30                                    
  4 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:29.00    2:25.15   15  
       30.70  1:08.21  1:47.34  2:25.15                                    
  5 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           2:32.41    2:27.89   14  
       31.57  1:10.16  1:49.00  2:27.89                                    
  6 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              2:29.50    2:29.56   13  
       32.44  1:09.40  1:50.64  2:29.56                                    
  7 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:29.51    2:32.38   12  
       33.65  1:12.48  1:52.86  2:32.38                                    
 -- Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              2:21.06         DQ  
       31.23  1:13.64  1:51.53       DQ                                    
B - Final
  9 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:32.76    2:31.48    9  
       33.76  1:11.37  1:50.90  2:31.48                                    
 10 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:34.02    2:32.62    7  
       32.69  1:11.63  1:52.29  2:32.62                                    
 11 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              2:34.42    2:32.68    6  
       31.53  1:09.39  1:51.08  2:32.68                                    
 12 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              2:41.50    2:38.69    5  
       34.07  1:14.64  1:56.65  2:38.69                                    
 13 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              3:11.00    2:58.26    4  
       35.50  1:20.32  2:10.97  2:58.26                                    
 
Event 45  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christensen, Mei L        14 Curl-PV              2:11.97    2:09.15   20  
       27.30    58.24  1:38.03  2:09.15                                    
  2 Psaris, Leigh C           14 Snowbirds-PV         2:14.26    2:10.52   17  
       28.91  1:02.41  1:40.82  2:10.52                                    
  3 Balint, Andrea A          14 TCSD-PV              2:13.59    2:11.99   16  
       28.29  1:02.45  1:42.33  2:11.99                                    
  4 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV              2:13.33    2:13.40   15  
       29.47  1:00.88  1:42.10  2:13.40                                    
  5 Chuang, Christine S       13 Rmsc-PV              2:15.74    2:15.99   14  
       28.62  1:03.11  1:44.35  2:15.99                                    
  6 Currier, Christine A      14 Fish-PV              2:17.61    2:16.31   13  
       30.14  1:04.62  1:44.75  2:16.31                                    
  7 O'Brien, Caitrin E        14 Curl-PV              2:18.42    2:17.26   12  
       30.42  1:04.47  1:45.18  2:17.26                                    
  8 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              2:19.83    2:18.11   11  
       30.28  1:04.09  1:45.17  2:18.11                                    
B - Final
  9 Kim, Susan D              14 Rmsc-PV              2:21.43    2:17.04    9  
       29.76  1:06.23  1:44.09  2:17.04                                    
 10 Dillon, Laura C           13 Curl-PV              2:22.39    2:17.84    7  
       29.86  1:05.25  1:46.20  2:17.84                                    
 11 Kromer, Thea D            13 TCSD-PV              2:21.32    2:17.88    6  
       29.44  1:04.82  1:46.06  2:17.88                                    
 12 Lee, Sandra K             13 Rmsc-PV              2:20.64    2:19.59    5  
       31.02  1:06.32  1:47.47  2:19.59                                    
 13 Nebinski, Dana            14 TCSD-PV              2:20.44    2:20.28    4  
       30.74  1:06.47  1:49.01  2:20.28                                    
 14 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              2:21.75    2:20.92    3  
       30.15  1:04.92  1:47.85  2:20.92                                    
 15 Haase, Colleen H          14 Rmsc-PV              2:20.15    2:21.16    2  
       31.62  1:07.58  1:47.30  2:21.16                                    
 16 Reynolds, Melissa P       14 TCSD-PV              2:22.05    2:21.59    1  
       32.47  1:08.65  1:50.13  2:21.59                                    
 
Event 46  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:04.93    2:02.05   20  
       25.94    55.39  1:32.74  2:02.05                                    
  2 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:09.18    2:05.76   17  
       28.01  1:00.31  1:36.24  2:05.76                                    
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV         2:06.85    2:06.65   16  
       26.96    57.59  1:36.78  2:06.65                                    
  4 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:09.24    2:06.93   15  
       29.01  1:00.60  1:37.31  2:06.93                                    
  5 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:07.90    2:07.83   14  
       27.84  1:00.88  1:38.22  2:07.83                                    
  6 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              2:08.38    2:10.92   13  
       28.31  1:02.18  1:41.76  2:10.92                                    
  7 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              2:13.94    2:11.24   12  
       27.76  1:01.04  1:41.15  2:11.24                                    
  8 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:12.82    2:12.01   11  
       30.46  1:02.10  1:40.53  2:12.01                                    
B - Final
  9 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               2:14.89    2:12.58    9  
       28.62  1:02.09  1:43.18  2:12.58                                    
 10 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:15.00    2:12.98    7  
       29.27  1:02.79  1:41.90  2:12.98                                    
 11 Wise, Zack P              14 Curl-PV              2:15.81    2:13.74    6  
       28.74  1:01.26  1:43.88  2:13.74                                    
 12 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:16.14    2:14.56    5  
       29.53  1:03.46  1:43.43  2:14.56                                    
 13 Wells, Trae T             14 Curl-PV              2:17.19    2:14.70    4  
       30.24  1:05.03  1:44.12  2:14.70                                    
 14 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              2:18.55    2:17.13    3  
       30.18  1:06.71  1:46.40  2:17.13                                    
 15 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:18.17    2:17.20    2  
       30.90  1:06.03  1:45.02  2:17.20                                    
 16 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               2:17.82    2:17.44    1  
       31.36  1:06.75  1:47.14  2:17.44                                    
 
Event 47  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Slevin, Angela C          10 YORK-PV              1:14.15    1:12.00   20  
       32.97  1:12.00                                                      
  2 Leake, Natalie L          10 YORK-PV              1:14.12    1:12.75   17  
       33.88  1:12.75                                                      
  3 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              1:16.57    1:14.33   16  
       36.44  1:14.33                                                      
  4 Basel, Megan M            10 AVST-PV              1:15.25    1:15.30   15  
       35.12  1:15.30                                                      
  5 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              1:17.60    1:17.02   14  
       37.34  1:17.02                                                      
  6 Davis, Eliza J            10 Curl-PV              1:17.81    1:17.61   13  
       36.84  1:17.61                                                      
  7 Gerlach, Janene M         10 MSSC-PV              1:15.73    1:17.63   12  
       36.79  1:17.63                                                      
  8 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              1:17.53    1:18.13   11  
       37.12  1:18.13                                                      
 
Event 48  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:09.75    1:08.73   20  
       31.89  1:08.73                                                      
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:10.74    1:08.74   17  
       31.68  1:08.74                                                      
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:13.34    1:11.68   16  
       32.17  1:11.68                                                      
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:14.81    1:14.26   15  
       35.05  1:14.26                                                      
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:14.10    1:14.39   14  
       33.81  1:14.39                                                      
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:13.89    1:14.56   13  
       35.25  1:14.56                                                      
  7 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:16.56    1:15.00   12  
       34.29  1:15.00                                                      
  8 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:15.63    1:15.82   11  
       34.63  1:15.82                                                      
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Danner, Ashley K          12 VSC-PV               1:02.31    1:02.04   20  
       28.95  1:02.04                                                      
  2 Landers, Shannon M        12 AVST-PV              1:05.57    1:03.92   17  
       29.00  1:03.92                                                      
  3 Kranz, Lauren O           12 PM-PV                1:05.31    1:04.68   16  
       29.83  1:04.68                                                      
  4 McMillan, Mallory T       12 H2oyas-PV            1:06.53    1:05.77   15  
       30.47  1:05.77                                                      
  5 Stiles, Madeline L        12 Machine-PV           1:06.40    1:06.28   14  
       30.71  1:06.28                                                      
  6 Talwar, Kylee R           11 Curl-PV              1:06.16    1:06.47   13  
       31.13  1:06.47                                                      
  7 Wells, Caroline V         12 Curl-PV              1:06.79    1:06.56   12  
       31.19  1:06.56                                                      
  8 Molano, Chanele E         12 Curl-PV              1:07.31    1:07.43   11  
       31.45  1:07.43                                                      
B - Final
  9 Webb, Blair K             11 Rmsc-PV              1:08.60    1:07.41    9  
       31.13  1:07.41                                                      
 10 Matheny, Natalie L        12 MAKO-PV              1:09.02    1:07.70    7  
       31.73  1:07.70                                                      
 11 Bushmire, Kasey L         12 OCCS-PV              1:08.33    1:07.96    6  
       30.97  1:07.96                                                      
 12 Marchand, Lindsey R       12 Curl-PV              1:09.22    1:08.43    5  
       31.12  1:08.43                                                      
 13 Shi, Eileen               12 Rmsc-PV              1:09.84    1:08.61    4  
       32.57  1:08.61                                                      
 14 Kim, Catherine J          12 Fish-PV              1:09.96    1:09.05    3  
       32.31  1:09.05                                                      
 15 Aull, Carly J             12 YORK-PV              1:09.80    1:10.22    2  
       31.73  1:10.22                                                      
 16 Thompson, Meghan L        12 YORK-PV              1:09.98    1:10.93    1  
       31.24  1:10.93                                                      
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:01.86    1:01.58   20  
       28.43  1:01.58                                                      
  2 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              1:03.45    1:01.59   17  
       28.55  1:01.59                                                      
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:04.99    1:03.32   16  
       29.50  1:03.32                                                      
  4 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              1:05.04    1:05.07   15  
       29.33  1:05.07                                                      
  5 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:06.91    1:05.84   14  
       31.19  1:05.84                                                      
  6 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:05.98    1:05.98   13  
       32.13  1:05.98                                                      
  7 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:05.01    1:05.99   12  
       29.87  1:05.99                                                      
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:06.49    1:06.91   11  
       31.37  1:06.91                                                      
B - Final
  9 Flach, Michael F          11 Fish-PV              1:07.19    1:06.49    9  
       30.46  1:06.49                                                      
 10 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:07.56    1:06.85    7  
       30.61  1:06.85                                                      
 11 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:07.97    1:06.92    6  
       31.91  1:06.92                                                      
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:07.86    1:07.07    5  
       31.72  1:07.07                                                      
 13 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:07.97    1:07.40    4  
       31.25  1:07.40                                                      
 14 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              1:09.43    1:07.97    3  
       31.42  1:07.97                                                      
 15 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              1:07.88    1:08.92    2  
       31.20  1:08.92                                                      
 16 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              1:09.29    1:09.95    1  
       32.04  1:09.95                                                      
 
Event 51  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Amilee A           14 Rmsc-PV              2:21.65    2:19.56   20  
       32.58  1:07.73  1:43.57  2:19.56                                    
  2 Kim, Susan D              14 Rmsc-PV              2:28.45    2:24.10   17  
       32.75  1:09.36  1:46.04  2:24.10                                    
  3 Boland, Mary Teresa       14 Snowbirds-PV         2:29.23    2:30.57   16  
       34.14  1:12.77  1:51.82  2:30.57                                    
  4 Nelson, Catelyn E         14 Curl-PV              2:31.79    2:32.16   15  
       34.17  1:12.29  1:51.94  2:32.16                                    
  5 McHale, Caitlin M         14 Curl-PV              2:37.22    2:36.31   14  
       35.38  1:14.93  1:55.35  2:36.31                                    
  6 Lewis, Caiti I            14 Rmsc-PV              2:37.18    2:36.44   13  
       35.98  1:15.25  1:55.71  2:36.44                                    
  7 Haase, Colleen H          14 Rmsc-PV              2:33.80    2:37.01   12  
       35.42  1:14.76  1:56.28  2:37.01                                    
  8 Winland, Emily L          13 AVST-PV              2:37.31    2:38.88   11  
       35.05  1:14.93  1:56.75  2:38.88                                    
B - Final
  9 Currier, Christine A      14 Fish-PV              2:37.45    2:36.25    9  
       35.34  1:15.35  1:55.68  2:36.25                                    
 10 Reyes, Vanessa E          13 Rmsc-PV              2:38.61    2:36.78    7  
       35.49  1:15.67  1:55.90  2:36.78                                    
 11 Sullivan, Lauren E        13 Curl-PV              2:39.83    2:37.42    6  
       34.89  1:14.26  1:55.59  2:37.42                                    
 12 Steinnagel, Sara C        14 Rmsc-PV              2:38.94    2:38.29    5  
       34.94  1:15.11  1:56.59  2:38.29                                    
 13 Orman, Jackie E           13 Rmsc-PV              2:40.48    2:38.60    4  
       35.97  1:15.76  1:57.00  2:38.60                                    
 14 Keedy, Sami E             14 Machine-PV           2:40.31    2:39.51    3  
       34.98  1:15.71  1:57.72  2:39.51                                    
 15 Webb, Morgan A            13 Rmsc-PV              2:40.40    2:41.22    2  
       36.15  1:16.85  1:58.88  2:41.22                                    
 16 Witt, Stephanie C         14 YORK-PV              2:40.98    2:42.95    1  
       35.78  1:17.93  2:00.35  2:42.95                                    
 
Event 52  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         2:19.80    2:14.61   20  
       30.74  1:04.46  1:39.16  2:14.61                                    
  2 Melillo, Simone           14 Curl-PV              2:17.44    2:15.50   17  
       31.27  1:05.06  1:40.08  2:15.50                                    
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              2:22.31    2:19.95   16  
       31.89  1:07.04  1:42.88  2:19.95                                    
  4 Pool, John D              14 Curl-PV              2:23.62    2:20.37   15  
       31.70  1:07.39  1:43.65  2:20.37                                    
  5 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              2:24.63    2:22.28   14  
       32.62  1:08.83  1:46.27  2:22.28                                    
  6 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:25.31    2:22.54   13  
       33.35  1:10.16  1:46.51  2:22.54                                    
  7 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:24.42    2:23.84   12  
       32.81  1:08.99  1:45.92  2:23.84                                    
  8 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:24.25    2:24.13   11  
       32.17  1:08.22  1:45.99  2:24.13                                    
B - Final
  9 Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         2:29.41    2:24.45    9  
       32.79  1:09.30  1:47.11  2:24.45                                    
 10 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              2:26.84    2:26.65    7  
       33.68  1:10.51  1:48.74  2:26.65                                    
 11 Graham, Thomas H          13 TCSD-PV              2:28.08    2:26.70    6  
       32.65  1:09.48  1:47.90  2:26.70                                    
 12 Gustafson, Max J          14 TCSD-PV              2:31.05    2:29.11    5  
       33.49  1:11.15  1:50.17  2:29.11                                    
 13 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              2:28.45    2:29.25    4  
       32.68  1:09.90  1:48.82  2:29.25                                    
 14 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:29.15    2:29.60    3  
       34.44  1:12.57  1:51.68  2:29.60                                    
 15 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:31.58    2:30.87    2  
       34.39  1:11.91  1:51.10  2:30.87                                    
 16 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:31.92    2:32.16    1  
       34.06  1:13.01  1:52.54  2:32.16                                    
 
Event 53  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Slevin, Angela C          10 YORK-PV              1:23.68    1:21.41   20  
       37.78  1:21.41                                                      
  2 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              1:22.80    1:23.43   17  
       39.57  1:23.43                                                      
  3 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV              1:23.21    1:23.60   16  
       39.98  1:23.60                                                      
  4 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              1:24.14    1:23.76   15  
       40.02  1:23.76                                                      
  5 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV              1:27.03    1:26.74   14  
       40.33  1:26.74                                                      
  6 Callahan, Kristen A       10 Curl-PV              1:27.74    1:27.98   13  
       41.52  1:27.98                                                      
  7 Fosburgh, Caroline W       9 TCSD-PV              1:27.26    1:28.16   12  
       41.60  1:28.16                                                      
  8 Jones, Jasmine D          10 Curl-PV              1:28.43    1:28.18   11  
       42.01  1:28.18                                                      
 
Event 54  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:21.16    1:20.25   20  
       38.26  1:20.25                                                      
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:21.88    1:20.35   17  
       37.93  1:20.35                                                      
  3 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:21.33    1:21.88   16  
       38.76  1:21.88                                                      
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:24.19    1:21.96   15  
       39.50  1:21.96                                                      
  5 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:26.12    1:24.95   14  
       40.58  1:24.95                                                      
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:23.11    1:25.28   13  
       40.22  1:25.28                                                      
  7 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:26.79    1:26.10   12  
       40.45  1:26.10                                                      
  8 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:26.44    1:26.52   11  
       41.05  1:26.52                                                      
 
Event 55  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Danner, Ashley K          12 VSC-PV               1:10.14    1:09.60   20  
       33.22  1:09.60                                                      
  2 Landers, Shannon M        12 AVST-PV              1:12.08    1:10.00   17  
       33.36  1:10.00                                                      
  3 Lynch, Sarah E            12 Curl-PV              1:11.98    1:10.83   16  
       33.27  1:10.83                                                      
  4 Dragacevac, Sara Z        12 Rmsc-PV              1:12.50    1:11.05   15  
       33.95  1:11.05                                                      
  5 Dowd, Frances S           12 PM-PV                1:12.85    1:13.32   14  
       34.87  1:13.32                                                      
  6 Arzadon, Rachel A         12 MAKO-PV              1:14.03    1:14.01   13  
       34.42  1:14.01                                                      
  7 Fein, Arielle W           11 Rmsc-PV              1:15.14    1:14.23   12  
       34.98  1:14.23                                                      
  8 Talwar, Kylee R           11 Curl-PV              1:15.01    1:14.25   11  
       35.56  1:14.25                                                      
B - Final
  9 Watson, Kemi L            12 Curl-PV              1:17.14    1:15.72    9  
       35.74  1:15.72                                                      
 10 McMillan, Mallory T       12 H2oyas-PV            1:15.77    1:15.79    7  
       34.92  1:15.79                                                      
 11 Dicesare, Elyse R         12 Curl-PV              1:16.12    1:15.89    6  
       35.50  1:15.89                                                      
 12 Ferguson, Emily A         12 PM-PV                1:16.95    1:15.98    5  
       35.67  1:15.98                                                      
 13 DeMocker, Tracy M         12 TCSD-PV              1:16.25    1:16.64    4  
       36.78  1:16.64                                                      
 14 Witt, Missy L             12 YORK-PV              1:17.08    1:17.23    3  
       36.23  1:17.23                                                      
 15 Ganssle, Tess M           12 Curl-PV              1:17.71    1:17.41    2  
       36.40  1:17.41                                                      
 16 Marron, Sara C            12 AVST-PV              1:17.67    1:17.51    1  
       35.91  1:17.51                                                      
 
Event 56  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              1:08.67    1:08.06   20  
       32.08  1:08.06                                                      
  2 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:09.04    1:08.72   17  
       32.60  1:08.72                                                      
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:10.03    1:09.80   16  
       33.27  1:09.80                                                      
  4 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:11.14    1:10.20   15  
       32.93  1:10.20                                                      
  5 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV              1:12.46    1:10.41   14  
       32.94  1:10.41                                                      
  6 Chab, Bobby               12 Curl-PV              1:13.59    1:10.84   13  
       33.37  1:10.84                                                      
  7 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:10.92    1:11.47   12  
       33.97  1:11.47                                                      
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:13.24    1:14.27   11  
       35.08  1:14.27                                                      
B - Final
  9 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              1:13.70    1:13.24    9  
       34.54  1:13.24                                                      
 10 Cook, Tommy M             12 Machine-PV           1:13.93    1:14.13    7  
       34.35  1:14.13                                                      
 11 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:16.69    1:15.26    6  
       35.76  1:15.26                                                      
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:14.35    1:15.52    5  
       35.95  1:15.52                                                      
 13 Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV              1:15.74    1:15.75    4  
       35.25  1:15.75                                                      
 14 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:16.51    1:15.78    3  
       35.75  1:15.78                                                      
 15 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:15.48    1:17.23    2  
       37.26  1:17.23                                                      
 -- Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           1:14.66         DQ  
       34.79       DQ                                                      
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christensen, Mei L        14 Curl-PV                58.82      57.58   20  
       27.73    57.58                                                      
  2 Schwee, Suzanne E         13 AVST-PV              1:00.89      59.22   17  
       28.78    59.22                                                      
  3 Urubshurow, Delghi K      14 Rmsc-PV                59.92    1:00.75   16  
       29.53  1:00.75                                                      
  4 Boyle, Kaeley M           14 AVST-PV              1:01.70    1:01.42   15  
       30.05  1:01.42                                                      
  5 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV              1:00.93    1:01.47   14  
       29.81  1:01.47                                                      
  6 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV         1:00.90    1:01.50   13  
       30.45  1:01.50                                                      
  7 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV               1:01.52    1:01.66   12  
       29.18  1:01.66                                                      
  8 Kelly, Emily L            13 Rmsc-PV              1:01.28    1:01.80   11  
       30.66  1:01.80                                                      
B - Final
  9 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV               1:02.69    1:02.08    9  
       30.03  1:02.08                                                      
 10 Alvord, Heather S         14 Rmsc-PV              1:03.42    1:02.49    7  
       30.67  1:02.49                                                      
 11 Radloff, Katie A          14 AAC-PV               1:03.85    1:03.01    6  
       31.11  1:03.01                                                      
 12 Nakazawa, Kelly           14 TCSD-PV              1:02.92    1:03.11    5  
       30.52  1:03.11                                                      
 13 Hewitt, Hailey K          13 Curl-PV              1:04.05    1:03.54    4  
       30.85  1:03.54                                                      
 14 Crider, Amy A             13 OCCS-PV              1:03.33    1:03.71    3  
       30.48  1:03.71                                                      
 15 Moores, Kristen N         13 TNT-PV               1:04.06    1:04.11    2  
       31.63  1:04.11                                                      
 16 Ahmadi, Parisa E          14 Curl-PV              1:03.52    1:04.18    1  
       31.41  1:04.18                                                      
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                53.20      52.07   20  
       25.35    52.07                                                      
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV                56.13      55.50   17  
       27.15    55.50                                                      
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           57.50      56.17   16  
       27.38    56.17                                                      
  4 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                56.91      56.77   15  
       27.36    56.77                                                      
  5 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV                57.98      57.44   14  
       28.25    57.44                                                      
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                58.19      57.74   13  
       28.37    57.74                                                      
  7 Bollea, Drew L            14 Curl-PV                58.34      57.96   12  
       28.60    57.96                                                      
  8 Mears, Andy S             14 AVST-PV                59.11      58.81   11  
       28.95    58.81                                                      
B - Final
  9 Leach, Alex C             14 Machine-PV             59.11      56.82    9  
       27.63    56.82                                                      
 10 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                59.75      59.01    7  
       28.41    59.01                                                      
 11 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV                59.44      59.08    6  
       28.54    59.08                                                      
 12 Richardson, Andy M        14 Curl-PV                59.32      59.41    5  
       28.89    59.41                                                      
 13 Wise, Zack P              14 Curl-PV                59.54      59.83    4  
       30.01    59.83                                                      
 14 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV                59.61    1:00.18    3  
       29.58  1:00.18                                                      
 15 Lee, Chris                14 Curl-PV                59.36    1:00.28    2  
       29.08  1:00.28                                                      
 16 Mako, Frederick M         14 PM-PV                  59.92    1:00.95    1  
       29.55  1:00.95                                                      
 
Event 59  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                33.47      33.19   20  
  2 Nalls, Jessie M           10 H2oyas-PV              34.40      33.67   17  
  3 Leake, Natalie L          10 YORK-PV                34.12      33.82   16  
  4 Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV             34.19      33.91   15  
  5 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV                 34.83      34.26   14  
  6 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV             35.55      34.46   13  
  7 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV                35.90      35.20   12  
  8 Basel, Megan M            10 AVST-PV                34.80      35.99   11  
 
Event 60  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                32.51      32.27   20  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.03      32.49   17  
  3 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             33.24      32.52   16  
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.72      33.52   15  
  5 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                33.37      33.62   14  
  6 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                34.62      33.81   13  
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             33.46      33.98   12  
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                34.16      34.01   11  
 
Event 61  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Landers, Shannon M        12 AVST-PV                29.71      29.51   20  
  2 Kranz, Lauren O           12 PM-PV                  30.30      29.60   17  
  3 O'Malley, Kayla E         12 Snowbirds-PV           30.60      29.82   16  
  4 Chuang, Cara Y            11 Rmsc-PV                30.58      30.35   15  
  5 Benevento, Laura J        12 Curl-PV                30.65      30.52   14  
  6 Jordan, Temara E          12 Curl-PV                30.82      30.61   13  
  7 Fritz, Hillary A          12 Fish-PV                31.26      30.89   12  
  8 Wells, Caroline V         12 Curl-PV                31.17      30.92   11  
B - Final
  9 Webb, Blair K             11 Rmsc-PV                31.31      31.20    9  
 10 Aull, Carly J             12 YORK-PV                31.82      31.23    7  
 11 Barry, Meghan E           12 TCSD-PV                31.86      31.36    6  
 12 Soniak, Mackenzie L       11 OCCS-PV                32.05      31.57    5  
 13 DeOrnellas, Jean M        11 MAKO-PV                31.85      31.59    4  
 14 Arzadon, Rachel A         12 MAKO-PV                32.48      32.11    3  
 15 Thompson, Meghan L        12 YORK-PV                31.71      32.31    2  
 16 Rhoden, Abi P             12 VSC-PV                 32.07      32.47    1  
 
Event 62  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                28.62      28.51   20  
  2 Gong, Wade T              12 Curl-PV                29.49      29.10   17  
  3 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                30.67      30.23   16  
  4 Nichols, Robert E         11 Curl-PV                30.98      30.30   15  
  5 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                30.42      30.37   14  
  6 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                30.32      30.42   13  
  7 Shen, David               12 PM-PV                  30.98      30.87   12  
  8 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV                30.89      30.96   11  
B - Final
  9 Hallock, Michael E        11 YORK-PV                31.70      31.04    9  
 10 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                31.87      31.14    7  
 11 Krebs, Matt E             12 Curl-PV                31.29      31.17    6  
 12 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV                31.50      31.52    5  
 13 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             31.80      31.55    4  
 14 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                32.12      31.61    3  
 15 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV                32.07      31.65    2  
 16 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 32.18      32.27    1  
 
Event 63  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Balint, Andrea A          14 TCSD-PV                24.17      24.00   20  
  2 Hinkle, Katy A            14 AAC-PV                 24.78      24.68   17  
  3 Psaris, Leigh C           14 Snowbirds-PV           25.37      24.83   16  
  4 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV                25.24      24.92   15  
  5 Waters, Megan J           13 Rmsc-PV                25.37      25.17   14  
  6 Gazo, Theresa M           14 Rmsc-PV                25.49      25.37   13  
  7 Ritter, Lauren M          14 Snowbirds-PV           25.32      25.50   12  
  8 Hendershot, Kelly N       14 Rmsc-PV                25.44      25.60   11  
B - Final
  9 Gibson, Carly M           13 Curl-PV                25.61      24.68    9  
 10 Greene, Rachel M          14 Curl-PV                25.54      25.19    7  
 11 Schwee, Suzanne E         13 AVST-PV                25.50      25.26    6  
 12 Fimian, Kristin           14 Machine-PV             25.64      25.37    5  
 13 Macedonia, Maggie A       13 AAC-PV                 25.55      25.43    4  
 14 Wang, Nina                14 Fish-PV                25.98      25.99    3  
 15 Macedonia, Anna M         13 AAC-PV                 26.03      26.02    2  
 16 Naber, Patricia J         14 PM-PV                  25.93      26.13    1  
 
Event 64  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                22.79      22.25   20  
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV                22.50      22.43   17  
  3 Leach, Alex C             14 Machine-PV             23.48      22.93   15.5
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                23.27      22.93   15.5
  5 Park, Brock               13 Curl-PV                23.41      23.06   14  
  6 Trainor, Will F           14 Curl-PV                23.46      23.36   13  
  7 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                23.60      23.37   12  
  8 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           23.51      23.42   11  
B - Final
  9 Traylor, James S          14 AVST-PV                23.96      23.59    9  
 10 Mears, Andy S             14 AVST-PV                23.72      23.64    7  
 11 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           23.92      23.82    6  
 12 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           23.96      24.05    5  
 13 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV                24.23      24.30    4  
 14 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 24.23      24.32    3  
 15 Haley, Brendan A          14 FBST-PV                24.19      24.50    2  
 16 Holmes, Zach D            14 Machine-PV             24.27      24.87    1  
 
Event 65  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gerlach, Janene M         10 MSSC-PV              2:19.95    2:18.65   20  
       31.80  1:07.01  1:43.04  2:18.65                                    
  2 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              2:21.29    2:19.04   17  
       32.32  1:09.05  1:45.56  2:19.04                                    
  3 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              2:21.42    2:22.03   16  
       32.27  1:08.13  1:44.99  2:22.03                                    
  4 Arzadon, Jasmine E         9 MAKO-PV              2:25.00    2:23.75   15  
       33.71  1:10.12  1:48.14  2:23.75                                    
  5 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV              2:30.40    2:27.44   14  
       33.61  1:11.81  1:51.10  2:27.44                                    
  6 Carter, Kelsey M          10 Curl-PV              2:25.50    2:27.72   13  
       33.02  1:11.19  1:51.21  2:27.72                                    
  7 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              2:30.10    2:27.88   12  
       33.78  1:12.43  1:51.42  2:27.88                                    
  8 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV               2:30.17    2:28.15   11  
       33.11  1:10.66  1:50.00  2:28.15                                    
 
Event 66  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:17.22    2:17.06   20  
       30.59  1:05.77  1:41.79  2:17.06                                    
  2 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:21.22    2:19.04   17  
       31.98  1:08.68  1:44.67  2:19.04                                    
  3 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:22.00    2:19.24   16  
       31.02  1:06.57  1:43.30  2:19.24                                    
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:19.79    2:20.45   15  
       32.59  1:08.81  1:45.21  2:20.45                                    
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              2:21.86    2:20.71   14  
       32.34  1:08.39  1:45.19  2:20.71                                    
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:23.55    2:22.41   13  
       32.63  1:09.36  1:46.66  2:22.41                                    
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:24.56    2:24.86   12  
       32.86  1:09.11  1:47.30  2:24.86                                    
  8 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:24.19    2:26.65   11  
       32.98  1:09.66  1:48.68  2:26.65                                    
 
Event 67  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kotonias, Jennifer N      11 MSSC-PV              2:02.53    2:01.29   20  
       27.83    58.35  1:30.05  2:01.29                                    
  2 Denman, Heather N         12 FGAC-PV              2:04.25    2:01.81   17  
       28.41    58.98  1:31.49  2:01.81                                    
  3 Adams, Chelsie L          12 AVST-PV              2:04.55    2:02.85   16  
       27.93    58.73  1:30.89  2:02.85                                    
  4 Marsilii, Caitlin T       12 Fish-PV              2:04.51    2:02.92   15  
       27.77    58.90  1:30.98  2:02.92                                    
  5 Molano, Chanele E         12 Curl-PV              2:03.19    2:03.71   14  
       28.47    59.73  1:32.14  2:03.71                                    
  6 Stiles, Madeline L        12 Machine-PV           2:04.60    2:04.33   13  
       28.82  1:00.30  1:32.61  2:04.33                                    
  7 O'Malley, Kayla E         12 Snowbirds-PV         2:05.97    2:05.17   12  
       29.36  1:01.02  1:33.17  2:05.17                                    
  8 Wells, Caroline V         12 Curl-PV              2:07.38    2:07.76   11  
       29.19  1:01.21  1:34.47  2:07.76                                    
B - Final
  9 Kim, Catherine J          12 Fish-PV              2:10.03    2:06.94    9  
       28.91  1:00.36  1:33.80  2:06.94                                    
 10 Emery, Molly C            12 Curl-PV              2:10.39    2:07.51    7  
       29.18  1:01.90  1:35.44  2:07.51                                    
 11 Chuang, Cara Y            11 Rmsc-PV              2:10.42    2:08.36    6  
       29.60  1:02.66  1:36.55  2:08.36                                    
 12 Dragacevac, Sara Z        12 Rmsc-PV              2:11.76    2:08.44    5  
       29.35  1:02.09  1:35.86  2:08.44                                    
 13 Bushmire, Kasey L         12 OCCS-PV              2:10.95    2:08.88    4  
       29.92  1:02.62  1:36.29  2:08.88                                    
 14 Jones, Katherine L        12 PM-PV                2:09.25    2:09.03    3  
       30.36  1:02.86  1:36.32  2:09.03                                    
 15 Gaddi, Courtney D         12 FAST-PV              2:09.90    2:09.61    2  
       29.62  1:02.49  1:36.69  2:09.61                                    
 16 Grabarek, Julie K         12 Rmsc-PV              2:11.06    2:11.89    1  
       29.92  1:03.02  1:37.47  2:11.89                                    
 
Event 68  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:02.17    1:58.77   20  
       26.96    56.64  1:27.71  1:58.77                                    
  2 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:03.36    2:00.44   17  
       27.24    57.33  1:28.97  2:00.44                                    
  3 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:04.69    2:02.62   16  
       28.76  1:00.50  1:31.88  2:02.62                                    
  4 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              2:02.54    2:03.01   15  
       27.60    58.82  1:31.49  2:03.01                                    
  5 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:06.34    2:05.68   14  
       29.08  1:00.90  1:33.61  2:05.68                                    
  6 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              2:07.22    2:06.21   13  
       29.75  1:02.28  1:36.43  2:06.21                                    
  7 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              2:06.31    2:07.14   12  
       29.04  1:01.19  1:34.72  2:07.14                                    
  8 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              2:07.37    2:07.48   11  
       29.26  1:01.52  1:34.74  2:07.48                                    
B - Final
  9 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              2:10.22    2:06.34    9  
       29.12  1:01.19  1:34.58  2:06.34                                    
 10 Flach, Michael F          11 Fish-PV              2:09.95    2:06.49    7  
       29.35  1:02.18  1:35.30  2:06.49                                    
 11 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              2:07.57    2:07.82    6  
       29.16  1:01.26  1:34.88  2:07.82                                    
 12 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:10.73    2:08.29    5  
       29.15  1:01.68  1:35.39  2:08.29                                    
 13 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              2:12.01    2:11.42    4  
       29.76  1:03.47  1:38.62  2:11.42                                    
 14 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              2:11.87    2:12.10    3  
       30.44  1:03.76  1:38.38  2:12.10                                    
 15 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              2:12.96    2:12.16    2  
       29.60  1:03.33  1:38.74  2:12.16                                    
 16 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              2:12.56    2:14.57    1  
       30.43  1:04.42  1:39.58  2:14.57                                    
 
Event 69  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Beller, Yeng Lan E        14 Curl-PV              5:01.48    4:58.48   20  
       27.23    56.23  1:26.12  1:56.08  2:26.27  2:56.73  3:26.99  3:57.58
     4:28.57  4:58.48                                                      
  2 Case, Kimberly E          14 VSC-PV               5:10.27    5:11.85   17  
       28.23    58.36  1:29.44  2:00.88  2:32.73  3:04.49  3:36.41  4:08.81
     4:40.89  5:11.85                                                      
  3 Harvey, Katura M          14 Rmsc-PV              5:20.25    5:18.78   16  
       28.52    59.47  1:31.18  2:03.19  2:35.13  3:07.82  3:40.96  4:13.80
     4:46.62  5:18.78                                                      
  4 Currier, Christine A      14 Fish-PV              5:20.58    5:21.01   15  
       28.13    59.50  1:31.78  2:04.09  2:37.10  3:09.89  3:42.96  4:15.94
     4:48.98  5:21.01                                                      
  5 Chuang, Christine S       13 Rmsc-PV              5:22.72    5:22.73   13.5
       29.45  1:01.55  1:34.33  2:06.94  2:39.78  3:12.90  3:45.76  4:18.70
     4:51.33  5:22.73                                                      
  5 Gemunder, Casey M         14 Rmsc-PV              5:17.66    5:22.73   13.5
       28.96  1:00.54  1:32.98  2:06.13  2:39.28  3:12.26  3:45.34  4:18.18
     4:50.94  5:22.73                                                      
  7 Like-Mathews, Maresa R    14 Rmsc-PV              5:23.66    5:23.18   12  
       29.04  1:01.01  1:33.67  2:06.76  2:40.07  3:12.69  3:45.12  4:18.28
     4:51.04  5:23.18                                                      
  8 Boyle, Kaeley M           14 AVST-PV              5:22.50    5:24.39   11  
       27.96    59.31  1:31.48  2:04.08  2:37.42  3:11.38  3:44.98  4:18.70
     4:51.94  5:24.39                                                      
B - Final
  9 Swiger, Lynn D            14 Snowbirds-PV         5:25.58    5:20.39    9  
       29.32  1:00.95  1:33.00  2:05.61  2:38.13  3:10.68  3:43.09  4:15.93
     4:48.69  5:20.39                                                      
 10 Alvord, Heather S         14 Rmsc-PV              5:25.90    5:24.69    7  
       28.77    59.95  1:32.01  2:04.91  2:38.01  3:11.37  3:44.69  4:18.56
     4:52.42  5:24.69                                                      
 11 Reynolds, Melissa P       14 TCSD-PV              5:25.46    5:25.72    6  
       29.40  1:01.19  1:33.38  2:06.03  2:39.31  3:12.56  3:46.12  4:19.49
     4:52.66  5:25.72                                                      
 12 Kozlowski, Mary C         13 Curl-PV              5:31.73    5:27.33    5  
       29.19  1:01.23  1:33.96  2:07.31  2:40.63  3:13.98  3:47.66  4:21.44
     4:55.02  5:27.33                                                      
 13 Webb, Morgan A            13 Rmsc-PV              5:28.80    5:28.22    4  
       30.20  1:01.65  1:34.43  2:07.59  2:41.43  3:15.00  3:48.44  4:22.90
     4:56.10  5:28.22                                                      
 14 King, Tana M              13 PM-PV                5:30.61    5:28.30    3  
       28.89  1:01.15  1:34.38  2:07.86  2:41.51  3:15.63  3:49.85  4:23.00
     4:56.09  5:28.30                                                      
 15 Glasser, Rachel H         13 FAST-PV              5:29.76    5:28.77    2  
       28.97  1:01.54  1:34.73  2:08.24  2:41.82  3:15.51  3:49.38  4:23.19
     4:56.25  5:28.77                                                      
 16 Barry, Cortney M          13 FAST-PV              5:31.71    5:32.49    1  
       30.14  1:03.01  1:36.71  2:10.57  2:44.81  3:18.62  3:52.60  4:26.69
     5:00.17  5:32.49                                                      
 
Event 70  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              4:48.58    4:46.08   20  
       24.96    52.20  1:20.64  1:49.44  2:18.70  2:47.93  3:17.64  3:47.40
     4:17.13  4:46.08                                                      
  2 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              4:57.54    4:52.12   17  
       26.18    55.00  1:24.84  1:54.62  2:24.47  2:54.21  3:24.04  3:53.57
     4:23.54  4:52.12                                                      
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              4:54.65    4:52.45   16  
       26.05    54.52  1:24.05  1:53.75  2:23.44  2:53.37  3:23.54  3:53.65
     4:23.84  4:52.45                                                      
  4 Mears, Andy S             14 AVST-PV              4:56.95    4:57.04   15  
       26.49    55.21  1:24.78  1:54.94  2:25.52  2:56.00  3:26.93  3:57.81
     4:28.13  4:57.04                                                      
  5 Melillo, Simone           14 Curl-PV              5:01.84    4:59.07   14  
       26.82    55.99  1:26.07  1:56.51  2:26.88  2:57.46  3:28.12  3:58.89
     4:29.33  4:59.07                                                      
  6 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV         4:56.16    4:59.35   13  
       25.81    54.88  1:25.26  1:55.89  2:26.47  2:57.31  3:28.23  3:59.11
     4:30.11  4:59.35                                                      
  7 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              4:59.63    5:02.15   12  
       26.77    56.22  1:26.05  1:56.21  2:26.63  2:57.63  3:29.00  4:00.69
     4:31.70  5:02.15                                                      
  8 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              5:03.90    5:02.72   11  
       27.36    57.57  1:28.27  1:59.18  2:29.98  3:01.19  3:32.22  4:03.09
     4:33.60  5:02.72                                                      
B - Final
  9 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              5:06.84    4:58.44    9  
       28.05    59.45  1:30.52  2:00.23  2:30.28  3:00.32  3:30.36  4:00.03
     4:29.59  4:58.44                                                      
 10 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              5:04.32    5:02.47    7  
       26.95    57.28  1:28.13  1:58.99  2:29.76  3:00.41  3:31.05  4:01.73
     4:32.71  5:02.47                                                      
 11 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              5:09.93    5:09.47    6  
       27.86    58.17  1:28.78  1:59.96  2:31.04  3:02.57  3:34.46  4:06.48
     4:38.35  5:09.47                                                      
 12 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV              5:22.45    5:13.65    5  
       26.73    57.15  1:28.72  2:00.41  2:32.06  3:04.05  3:36.20  4:08.77
     4:41.61  5:13.65                                                      
 13 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              5:18.70    5:15.72    4  
       28.18    59.30  1:31.34  2:04.29  2:36.55  3:09.02  3:41.28  4:13.92
     4:46.02  5:15.72                                                      
 14 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              5:18.60    5:16.95    3  
       28.94  1:00.37  1:32.36  2:04.43  2:36.21  3:08.55  3:40.82  4:12.94
     4:45.57  5:16.95                                                      
 15 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              5:23.47    5:18.49    2  
       29.02  1:00.45  1:32.52  2:04.77  2:37.37  3:10.01  3:42.33  4:14.87
     4:47.06  5:18.49                                                      
 16 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              5:22.28    5:20.21    1  
       28.68  1:00.60  1:32.82  2:05.17  2:37.72  3:10.06  3:42.86  4:15.50
     4:48.10  5:20.21