PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results



 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                28.83      27.69   20  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                28.10      28.05   17  
  3 Kundrat, John A           10 FAST-PV                28.80      28.41   16  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                28.98      28.76   15  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                29.22      29.09   14  
  6 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                29.35      29.12   13  
  7 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                29.40      29.33   12  
  8 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                29.37      29.48   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                28.44      28.10  
  2 Kundrat, John A           10 FAST-PV                29.32      28.80  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                28.35      28.83  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                30.41      28.98  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                30.46      29.22  
  6 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                29.88      29.35  
  7 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                30.41      29.37  
  8 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                30.21      29.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                29.64      29.65  
 10 McKenzie, John T           9 VSC-PV                 30.11      29.70  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             29.46      30.08  
 12 Gould, Serge A            10 Curl-PV                30.68      30.10  
 13 Katis, Charles C          10 Machine-PV             29.60      30.18  
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                30.11      30.20  
 15 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV                30.87      30.24  
 16 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                31.54      30.25  
 17 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                30.99      30.34  
 18 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                31.95      30.35  
 19 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             32.40      31.13  
 20 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                30.61      31.18  
 21 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 32.16      31.20  
 22 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  31.78      31.24  
 23 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                32.28      31.39  
 24 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                32.65      31.44  
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             32.24      31.51  
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV             32.64      31.56  
 27 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                32.41      31.65  
 28 Botten, Alex M            10 YORK-PV                32.77      31.67  
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV                32.83      31.71  
 30 Simmons, Tucker M         10 Curl-PV                32.04      31.86  
 31 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV                32.63      31.90  
 32 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                31.53      31.95  
 33 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                32.67      32.00  
 34 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             32.26      32.01  
 34 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                31.29      32.01  
 36 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV                32.45      32.16  
 37 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                31.42      32.30  
 37 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV                31.29      32.30  
 39 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                32.73      32.37  
 40 Chute, Austin T            9 Curl-PV                32.45      32.39  
 41 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             32.56      32.52  
 42 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                32.36      32.65  
 43 Gains, Zach B              9 YORK-PV                32.39      32.77  
 44 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  32.40      33.33  
 45 Mckissick, James D        10 Curl-PV                32.80      33.46  
 46 Asbury, Colin T            9 Rmsc-PV                32.54      33.64  
 -- McMahon, Ryan A           10 VSC-PV                 32.40         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                30.70         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:01.29    1:00.72   20  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:03.24    1:01.85   17  
  3 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:04.30    1:02.98   16  
  4 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:03.66    1:03.17   15  
  5 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:04.17    1:04.35   14  
  6 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:04.46    1:04.41   13  
  7 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:04.24    1:04.42   12  
  8 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:04.91    1:05.54   11  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:02.06    1:01.29  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:02.63    1:03.24  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:06.88    1:03.66  
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:06.09    1:04.17  
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:05.85    1:04.24  
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:06.33    1:04.30  
  7 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:07.41    1:04.46  
  8 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:06.29    1:04.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:06.93    1:05.52  
 10 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:06.87    1:06.17  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              1:08.06    1:06.92  
 12 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:08.22    1:07.36  
 13 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:08.78    1:07.51  
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:08.80    1:07.63  
 14 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:09.47    1:07.63  
 16 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              1:12.04    1:07.93  
 17 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:11.69    1:08.91  
 18 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:09.50    1:09.05  
 19 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              1:11.12    1:09.48  
 20 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:12.26    1:09.84  
 20 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:11.91    1:09.84  
 22 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               1:11.50    1:10.33  
 23 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV              1:12.24    1:10.52  
 24 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:11.46    1:10.83  
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:11.76    1:10.89  
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV           1:12.12    1:10.93  
 27 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:11.85    1:10.98  
 28 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:10.74    1:11.15  
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              1:11.76    1:11.55  
 30 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:10.65    1:11.70  
 31 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:11.74    1:12.06  
 32 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                1:11.98    1:13.92  
 33 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:12.20    1:14.62  
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:17.22    2:17.06   20  
  2 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:21.22    2:19.04   17  
  3 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:22.00    2:19.24   16  
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:19.79    2:20.45   15  
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              2:21.86    2:20.71   14  
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:23.55    2:22.41   13  
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:24.56    2:24.86   12  
  8 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:24.19    2:26.65   11  
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:18.31    2:17.22  
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:23.59    2:19.79  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:30.44    2:21.22  
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              2:25.46    2:21.86  
  5 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:31.32    2:22.00  
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:23.13    2:23.55  
  7 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:25.44    2:24.19  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:27.96    2:24.56  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:25.61    2:25.44  
 10 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              2:40.05    2:26.03  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              2:30.96    2:29.17  
 12 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              2:38.23    2:31.56  
 13 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              2:42.40    2:31.58  
 14 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:32.57    2:32.42  
 15 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              2:36.60    2:33.21  
 16 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           2:38.28    2:33.44  
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           2:37.78    2:33.85  
 18 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                2:42.46    2:34.07  
 19 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              2:40.04    2:34.09  
 20 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               2:38.73    2:34.86  
 21 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              2:36.28    2:35.49  
 22 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              2:35.86    2:35.64  
 23 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              2:36.27    2:36.42  
 24 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              2:37.52    2:36.86  
 25 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              2:35.02    2:36.93  
 26 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              2:37.78    2:37.27  
 27 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              2:41.23    2:38.47  
 28 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              2:41.20    2:38.87  
 29 Gains, Zach B              9 YORK-PV              2:39.42    2:38.95  
 30 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              2:43.13    2:40.03  
 31 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              2:34.31    2:41.71  
 32 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              2:43.76    2:45.51  
 33 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              2:43.63    2:56.41  
 -- Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              2:32.73         NS  
 -- McMahon, Ryan A           10 VSC-PV               2:43.65         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:26.62         NS  
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              6:16.91    6:00.29   20  
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              6:06.69    6:01.66   17  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              6:40.00    6:10.97   16  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              6:42.77    6:29.46   15  
  5 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              6:44.80    6:32.70   14  
  6 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              7:01.98    6:37.09   13  
  7 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           7:07.77    6:38.84   12  
  8 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              6:45.69    6:39.47   11  
  9 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              6:58.25    6:45.17    9  
 10 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              7:00.77    6:45.33    7  
 11 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              6:57.22    6:46.90    6  
 12 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              6:56.45    6:49.03    5  
 13 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              7:12.54    6:51.81    4  
 14 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              7:04.07    6:52.61    3  
 15 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              6:34.86    6:58.13    2  
 16 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              7:10.73    7:01.66    1  
 17 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              7:04.82    7:02.93  
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              7:11.21    7:05.98  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              6:36.32        SCR  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                32.51      32.27   20  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.03      32.49   17  
  3 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             33.24      32.52   16  
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.72      33.52   15  
  5 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                33.37      33.62   14  
  6 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                34.62      33.81   13  
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             33.46      33.98   12  
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                34.16      34.01   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                32.77      32.51  
  2 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             33.32      33.24  
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                33.94      33.37  
  4 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             35.70      33.46  
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.88      33.72  
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.20      34.03  
  7 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                34.94      34.16  
  8 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                36.22      34.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gould, Serge A            10 Curl-PV                35.90      34.66  
 10 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                34.80      35.59  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                35.18      35.74  
 12 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                36.25      35.93  
 13 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                36.83      35.97  
 14 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                36.10      36.08  
 15 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                35.89      36.16  
 16 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                39.23      36.45  
 17 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                35.67      36.55  
 18 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                38.69      36.76  
 19 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                37.21      36.82  
 20 Mason, Nick A             10 AVST-PV                37.58      36.86  
 21 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV                39.02      36.87  
 22 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  39.13      36.89  
 23 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                37.00      36.96  
 24 Katis, Charles C          10 Machine-PV             36.82      37.24  
 25 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV                37.54      37.27  
 25 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                37.79      37.27  
 27 Mckissick, James D        10 Curl-PV                37.92      37.38  
 28 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                36.71      37.40  
 29 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV                37.38      37.60  
 30 Doty, Will M              10 AAC-PV                 38.97      37.61  
 31 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             37.88      37.73  
 32 McMurray, Evan L          10 VSC-PV                 37.73      37.74  
 33 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV                39.10      37.82  
 34 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             37.76      37.87  
 35 Shada, Sean R             10 Fish-PV                39.04      37.99  
 36 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                38.66      38.03  
 37 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                37.62      38.41  
 38 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           39.19      38.43  
 39 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                38.73      38.50  
 40 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                38.40      38.64  
 41 Dost, Kyle R              10 Curl-PV                39.19      38.85  
 42 Hall, Gordon C            10 TCSD-PV                38.27      39.01  
 42 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV                39.15      39.01  
 44 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             38.65      39.06  
 45 Curl, Nick D               9 Curl-PV                39.26      39.26  
 46 Pfister, Alex F           10 Curl-PV                38.05      39.27  
 47 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                37.46      39.36  
 48 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                38.46      39.41  
 49 Botten, Alex M            10 YORK-PV                37.62      39.48  
 50 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                39.06      40.05  
 51 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                38.93      40.81  
 -- Dolton, Peter N           10 Fish-PV                38.90         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:09.79    1:09.24   20  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:10.64    1:10.07   17  
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:12.29    1:11.86   16  
  4 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:15.47    1:13.06   15  
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:15.23    1:14.27   14  
  6 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:14.36    1:14.61   13  
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:15.90    1:15.09   12  
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:16.59    1:17.18   11  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:11.85    1:09.79  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:16.14    1:10.64  
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:13.72    1:12.29  
  4 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:15.57    1:14.36  
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:15.12    1:15.23  
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:17.35    1:15.47  
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:19.36    1:15.90  
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:16.93    1:16.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:18.48    1:16.70  
 10 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV              1:21.41    1:16.77  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:20.08    1:16.97  
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              1:20.63    1:17.71  
 13 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:23.48    1:19.17  
 14 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:17.93    1:19.23  
 15 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:19.93    1:20.11  
 16 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:21.59    1:20.62  
 17 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:21.29    1:21.35  
 18 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:22.43    1:21.78  
 19 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              1:24.95    1:21.92  
 20 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              1:23.62    1:22.76  
 21 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV              1:24.87    1:23.20  
 22 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:22.63    1:23.22  
 23 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:20.98    1:23.32  
 24 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV              1:24.05    1:25.19  
 25 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              1:24.91    1:25.51  
 26 Curl, Nick D               9 Curl-PV              1:24.67    1:25.78  
 27 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:23.68    1:25.83  
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:18.44         DQ  
 -- Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:23.62         DQ  
 -- Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:23.46         DQ  
 -- McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:18.30         DQ  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                36.10      36.24   20  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                37.25      36.74   17  
  3 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                38.43      37.18   16  
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                37.99      37.48   15  
  5 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                39.73      39.38   14  
  6 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                39.67      39.40   13  
  7 Mason, Nick A             10 AVST-PV                39.82      39.65   12  
  8 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                39.75      40.34   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                37.07      36.10  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                38.05      37.25  
  3 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                39.97      37.99  
  4 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                39.56      38.43  
  5 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                40.23      39.67  
  6 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                42.25      39.73  
  7 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                40.12      39.75  
  8 Mason, Nick A             10 AVST-PV                40.26      39.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 40.90      39.89  
 10 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                40.51      40.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Michael H           10 Rmsc-PV                40.19      40.23  
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                41.71      40.33  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                41.46      40.36  
 14 Johnson, Alex I           10 AAC-PV                 41.62      40.50  
 15 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV                41.24      40.85  
 16 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                42.54      40.89  
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             42.14      40.90  
 18 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                  42.78      41.20  
 19 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV                40.68      42.13  
 20 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             42.28      42.35  
 21 Botten, Alex M            10 YORK-PV                43.01      42.48  
 22 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                41.74      42.56  
 23 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                43.42      42.65  
 24 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                43.62      42.67  
 25 Howard, Steven P          10 YORK-PV                44.26      42.85  
 26 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             43.33      42.86  
 27 Fiala, CJ J               10 Curl-PV                43.79      42.90  
 28 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                41.22      43.08  
 29 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV                44.18      43.18  
 30 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                43.63      43.48  
 31 Koons, Andrew S           10 Curl-PV                43.27      43.49  
 32 Kenly, Cody               10 Cods-PV                44.28      43.58  
 33 Bryan, Stephen W          10 Curl-PV                42.02      43.64  
 34 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV             44.38      43.87  
 35 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                44.05      44.54  
 36 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV                43.95      46.26  
 -- Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                41.50         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             39.99         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:21.16    1:20.25   20  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:21.88    1:20.35   17  
  3 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:21.33    1:21.88   16  
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:24.19    1:21.96   15  
  5 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:26.12    1:24.95   14  
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:23.11    1:25.28   13  
  7 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:26.79    1:26.10   12  
  8 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:26.44    1:26.52   11  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:21.88    1:21.16  
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:21.43    1:21.33  
  3 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:22.76    1:21.88  
  4 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:26.10    1:23.11  
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:27.69    1:24.19  
  6 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:28.86    1:26.12  
  7 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:25.28    1:26.44  
  8 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:28.63    1:26.79  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              1:25.88    1:27.77  
 10 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:26.37    1:28.15  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:28.86    1:29.60  
 12 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV              1:33.27    1:29.90  
 13 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV              1:32.74    1:30.34  
 14 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:30.11    1:30.38  
 15 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                1:33.67    1:30.55  
 16 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:30.16    1:30.88  
 17 Bryan, Stephen W          10 Curl-PV              1:32.95    1:31.20  
 18 Fiala, CJ J               10 Curl-PV              1:35.18    1:31.71  
 19 Chen, Michael H           10 Rmsc-PV              1:33.78    1:32.02  
 20 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              1:29.87    1:32.26  
 21 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV              1:35.25    1:32.61  
 22 Botten, Alex M            10 YORK-PV              1:34.45    1:33.54  
 23 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:32.34    1:33.56  
 24 Reager, Anthony K         10 MAKO-PV              1:36.75    1:33.83  
 25 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:36.08    1:33.92  
 26 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:31.23    1:34.06  
 27 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:37.10    1:34.86  
 28 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV              1:37.37    1:35.04  
 29 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV              1:37.86    1:35.97  
 30 Koons, Andrew S           10 Curl-PV              1:36.00    1:36.17  
 31 Spera, Cory P             10 Curl-PV              1:37.05    1:36.74  
 32 Shebat, Michael J         10 Curl-PV              1:36.55    1:36.94  
 33 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:32.30    1:37.23  
 34 MacNair, Michael C         9 Curl-PV              1:37.10    1:38.41  
 35 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV              1:36.98    1:38.64  
 36 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              1:36.72    1:38.91  
 37 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:37.13    1:39.62  
 38 Hansen, Erik B            10 Curl-PV              1:37.57    1:40.51  
 39 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV              1:37.60    1:41.68  
 -- O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              1:29.43         DQ  
 -- Wilson, Andrew L           9 TCSD-PV              1:36.55         NS  
 -- Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:30.17         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              1:23.77         NS  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                30.72      30.02   20  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                31.08      30.23   17  
  3 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                30.50      30.59   16  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                32.45      32.07   15  
  5 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 33.90      32.65   14  
  6 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                33.51      33.09   13  
  7 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.80      33.47   12  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV                33.95      34.34   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                31.33      30.50  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                30.64      30.72  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                29.81      31.08  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                32.83      32.45  
  5 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                34.20      33.51  
  6 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.28      33.80  
  7 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 36.66      33.90  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV                36.59      33.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             37.51      34.21  
 10 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 35.51      34.61  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                36.12      35.11  
 12 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV                35.71      35.19  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                36.48      35.68  
 14 Mason, Nick A             10 AVST-PV                36.91      35.88  
 15 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV                37.06      36.33  
 16 Dost, Kyle R              10 Curl-PV                38.20      36.39  
 17 Chute, Austin T            9 Curl-PV                36.84      36.57  
 18 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  36.42      36.88  
 19 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  36.85      37.26  
 20 Hansen, Erik B            10 Curl-PV                38.86      37.39  
 21 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                38.42      37.41  
 22 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV                38.02      37.50  
 23 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                34.79      37.52  
 24 Xue, Richard               8 Curl-PV                37.77      37.53  
 25 Gains, Zach B              9 YORK-PV                36.79      37.58  
 26 McMurray, Evan L          10 VSC-PV                 37.79      37.64  
 27 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             37.97      37.66  
 28 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                37.24      37.75  
 29 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                37.05      37.93  
 30 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                38.68      38.28  
 31 Phung, Eric               10 MAKO-PV                38.50      39.40  
 32 Pfister, Alex F           10 Curl-PV                40.01      39.68  
 33 Alm, Anthony              10 Machine-PV             38.67      41.33  
 34 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                38.82      45.38  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                37.77         NS  
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV                38.05         NS  
 -- Sullivan, Sean M           9 Curl-PV                37.27         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             33.94         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:08.16    1:05.91   20  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:10.19    1:08.00   17  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:14.93    1:16.19   16  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:16.15    1:17.04   15  
  5 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:18.73    1:17.97   14  
  6 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:21.00    1:19.73   13  
  7 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:20.93    1:20.48   12  
 -- Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               1:12.69         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:08.53    1:08.16  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:06.96    1:10.19  
  3 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               1:25.22    1:12.69  
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:14.69    1:14.93  
  5 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:17.50    1:16.15  
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:22.88    1:18.73  
  7 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:20.83    1:20.93  
  8 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:17.45    1:21.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:26.00    1:22.50  
 10 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:28.75    1:23.59  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:25.77    1:25.85  
 12 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV              1:27.66    1:28.05  
 13 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV              1:32.56    1:28.62  
 14 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:27.62    1:29.49  
 15 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:31.40    1:29.79  
 16 Sturm, Zachary J           9 Curl-PV              1:31.91    1:30.33  
 17 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:28.19    1:30.79  
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:31.99    1:30.87  
 19 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:32.46    1:31.92  
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:30.17         DQ  
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              1:27.99         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:09.75    1:08.73   20  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:10.74    1:08.74   17  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:13.34    1:11.68   16  
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:14.81    1:14.26   15  
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:14.10    1:14.39   14  
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:13.89    1:14.56   13  
  7 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:16.56    1:15.00   12  
  8 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:15.63    1:15.82   11  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:11.89    1:09.75  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:11.46    1:10.74  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:13.63    1:13.34  
  4 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:17.39    1:13.89  
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:15.46    1:14.10  
  6 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:15.91    1:14.81  
  7 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:16.64    1:15.63  
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:16.99    1:16.56  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:17.86    1:16.91  
 10 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:18.94   J1:17.90  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:17.14   J1:17.90  
 12 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:24.99    1:19.15  
 13 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:20.46    1:19.16  
 14 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              1:20.96    1:19.21  
 15 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:20.64    1:19.65  
 16 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:22.18    1:19.72  
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:23.33    1:19.87  
 18 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:22.29    1:19.99  
 19 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:19.50    1:20.05  
 20 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              1:24.38    1:20.26  
 21 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:22.25    1:20.86  
 22 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:21.16    1:20.95  
 23 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:23.40    1:20.97  
 24 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:21.04    1:21.10  
 25 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               1:23.34    1:21.30  
 26 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              1:22.48    1:21.50  
 27 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:22.23    1:21.86  
 28 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:23.30    1:21.95  
 29 Alm, Anthony              10 Machine-PV           1:23.71    1:22.37  
 30 Shebat, Michael J         10 Curl-PV              1:24.36    1:22.69  
 31 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              1:22.80    1:22.88  
 32 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:24.10    1:22.92  
 33 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:22.03    1:23.22  
 34 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:23.56    1:24.06  
 35 Botten, Alex M            10 YORK-PV              1:21.51    1:24.22  
 36 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:24.33    1:24.63  
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              2:28.45    2:28.29   20  
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              2:33.25    2:31.84   17  
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:38.37    2:37.68   16  
  4 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:43.38    2:37.95   15  
  5 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:36.01    2:38.45   14  
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:44.16    2:44.09   13  
  7 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:46.78    2:45.44   12  
 -- Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:40.84         DQ  
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              2:30.17    2:28.45  
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              2:36.09    2:33.25  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:40.01    2:36.01  
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:45.39    2:38.37  
  5 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:46.62    2:40.84  
  6 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:42.22    2:43.38  
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:45.26    2:44.16  
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:47.21    2:46.78  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              2:50.86    2:49.34  
 10 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               2:59.59    2:50.69  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              2:59.33    2:50.97  
 12 McKenzie, John T           9 VSC-PV               2:50.95    2:52.97  
 13 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:57.12    2:52.99  
 14 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              3:03.98    2:53.41  
 15 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              3:01.83    2:55.00  
 16 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              3:02.78    2:55.34  
 17 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              2:59.75    2:55.36  
 18 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              2:57.38    2:57.48  
 19 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              3:03.79    2:58.38  
 20 Chute, Austin T            9 Curl-PV              3:06.93    2:59.96  
 21 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               3:04.40    3:00.45  
 22 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              2:56.36    3:00.61  
 23 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              2:59.10    3:00.70  
 24 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              3:06.01    3:00.90  
 25 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              3:01.80    3:01.26  
 26 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              3:03.65    3:01.37  
 27 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              3:04.80    3:01.79  
 28 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              2:58.36    3:01.95  
 29 Botten, Alex M            10 YORK-PV              3:06.93    3:02.12  
 30 Curl, Nick D               9 Curl-PV              3:05.55    3:03.06  
 -- Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              2:51.66         DQ  
 -- Mason, Nick A             10 AVST-PV              3:00.21         DQ  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:46.95         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              3:05.02         NS  
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:42.81    1:55.04   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:53.87    1:58.00   34  
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:02.31    2:02.44   32  
  4 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:56.95    2:03.01   30  
  5 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:55.04    2:04.61   28  
  6 The Fish-PV  'A'                                  2:08.65    2:06.53   26  
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:09.31    2:06.90   24  
  8 York Swim Club-PV  'A'                            2:03.09    2:08.01   22  
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:09.77   x2:08.39  
 10 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:05.60    2:11.04   18  
 11 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:14.21    2:11.75   14  
 12 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:13.64    2:14.90   12  
 13 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:19.79    2:18.17   10  
 -- Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:03.02         DQ  
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:12.05         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:20.29         NS  
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:18.99         NS  
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      2:09.45    2:10.14   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            2:07.53    2:14.36   34  
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                          2:15.46    2:21.19   32  
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:18.44    2:22.32   30  
  5 The Fish-PV  'A'                                  2:26.72    2:23.49   28  
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      2:10.59    2:24.12   26  
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:29.01   x2:27.63  
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:31.91    2:27.92   24  
  9 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 2:28.83    2:28.76   22  
 10 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:25.88    2:30.80   16  
 10 York Swim Club-PV  'A'                            2:18.50    2:30.80   16  
 12 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:20.60   x2:31.22  
 13 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:22.31    2:32.12   12  
 14 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:32.37    2:35.09   10  
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:38.76         NS  
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:39.30         NS  
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:29.10         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:45.74         NS  
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               24.85      24.64   20  
  2 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                25.12      25.09   17  
  3 Canner, Robert T          12 FAST-PV                25.17      25.22   16  
  4 Shen, David               12 PM-PV                  25.86      25.42   15  
  5 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                25.91      25.67   14  
  6 Jackson, Brandon L        12 Curl-PV                25.71      25.80   13  
  7 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                25.93      26.03   12  
  8 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                25.86      26.69   11  
B - Final
  9 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                26.29      26.15    9  
 10 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                26.16      26.20    7  
 11 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             26.53      26.40    6  
 12 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                26.54      26.48    5  
 13 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                26.86      26.52    4  
 14 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV                26.77      26.88    3  
 15 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                26.74      27.16    2  
 16 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV                26.82      27.35    1  
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               25.90      24.85  
  2 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                26.48      25.12  
  3 Canner, Robert T          12 FAST-PV                25.80      25.17  
  4 Jackson, Brandon L        12 Curl-PV                26.30      25.71  
  5 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                26.02      25.86  
  5 Shen, David               12 PM-PV                  26.09      25.86  
  7 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                25.86      25.91  
  8 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                26.73      25.93  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                26.55      26.16  
 10 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                27.46      26.29  
 11 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             27.01      26.53  
 12 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                26.24      26.54  
 13 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                26.35      26.74  
 14 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV                27.56      26.77  
 15 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV                27.66      26.82  
 16 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                27.56      26.86  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                27.22      26.91  
 18 Gong, Wade T              12 Curl-PV                27.75      27.05  
-------------------------------------------------------------------------
 19 King, Jay C               11 Curl-PV                28.77      27.11  
 20 Auger, Austin L           12 Machine-PV             28.42      27.20  
 21 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV                27.59      27.28  
 22 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                27.67      27.44  
 23 Pfister, Greg L           12 Curl-PV                27.65      27.47  
 24 Smith, Walt P             12 YORK-PV                27.75      27.50  
 25 Krebs, Matt E             12 Curl-PV                27.35      27.52  
 25 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV                28.53      27.52  
 27 Hallock, Michael E        11 YORK-PV                27.41      27.57  
 28 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                27.29      27.66  
 29 Williams, Drake W         12 TIBU-PV                28.46      27.68  
 30 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 29.06      27.69  
 31 Jansen, Devin A           11 OCCS-PV                29.37      27.72  
 32 Hong, Andrew J            12 Curl-PV                29.05      27.75  
 33 Fay, Stephen G            12 HACC-PV                27.94      27.86  
 34 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV                28.95      27.99  
 35 Winchester, Brian J       12 AAC-PV                 27.95      28.04  
 36 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV                29.36      28.09  
 37 Clark, Patrick I          12 FBST-PV                29.38      28.11  
 38 King, Chris M             11 Machine-PV             27.93      28.12  
 39 Abdo, Brian D             12 FAST-PV                28.38      28.14  
 40 Lytle, Patrick T          11 Curl-PV                28.74      28.18  
 41 Anderson, Max M           12 Fish-PV                27.97      28.24  
 42 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV                28.37      28.26  
 43 Heffernan, Sean F         11 Curl-PV                28.56      28.34  
 44 Steinnagel, Zachary D     11 Rmsc-PV                27.71      28.37  
 45 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV                27.90      28.42  
 45 Travis, Tor J             12 TCSD-PV                28.66      28.42  
 47 Lawson, Callum T          12 Snowbirds-PV           29.03      28.46  
 48 Perrot, Hunter G          12 YORK-PV                29.20      28.53  
 49 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV                29.01      28.54  
 50 Risse, Bill P             11 YORK-PV                29.22      28.56  
 51 Ross, Anthony B           12 DCPR-PV                28.07      28.62  
 52 Minshew, William T        12 Machine-PV             28.81      28.64  
 53 Leegan, Patrick J         12 Curl-PV                28.66      28.66  
 54 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV                28.44      28.67  
 55 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV                29.34      28.72  
 56 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV           28.99      28.74  
 57 Collier, CB B             11 Machine-PV             28.97      28.76  
 58 Durbin, Patrick J         11 Rmsc-PV                28.41      28.80  
 59 Lanning, James S          12 Rmsc-PV                29.44      28.82  
 60 Dahl, Grayson J           12 Machine-PV             29.48      28.83  
 61 Balberde, Will A          12 MAKO-PV                28.62      28.95  
 61 Fisher, Tyler R           12 MAKO-PV                29.24      28.95  
 63 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV                29.41      29.03  
 64 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV                28.75      29.04  
 65 Miller, Alex O            12 Fish-PV                29.42      29.06  
 66 Munch, Robbie C           11 Machine-PV             29.37      29.07  
 67 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV                28.70      29.21  
 68 Cubeta, Robert L          12 YORK-PV                29.08      29.22  
 69 Rieling, Ray R            12 HACC-PV                29.24      29.31  
 70 Marshall, Jeff B          11 VSC-PV                 28.87      29.32  
 70 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV             29.25      29.32  
 72 Katz, Justin C            12 Rmsc-PV                29.42      29.47  
 73 Krebs, Sam T              11 Curl-PV                29.42      29.53  
 74 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV                28.87      29.55  
 75 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                29.15      29.61  
 76 Cate, Danny B             11 Machine-PV             29.37      29.69  
 77 Vest, Kevin M             11 Machine-PV             28.60      30.23  
 -- Stodter, Casey J          12 Rmsc-PV                28.78         NS  
 -- Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV                29.35         NS  
 -- Song, Philip H            12 MSSC-PV                28.75         NS  
 -- Smith, Zachary T          11 Curl-PV                29.26         NS  
 -- Richards, Stephen M       11 TCSD-PV                28.61         NS  
 -- Grant, Max M              12 AAC-PV                 29.46         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               54.05      53.79   20  
  2 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV                55.39      54.13   17  
  3 Canner, Robert T          12 FAST-PV                54.19      54.21   16  
  4 Shen, David               12 PM-PV                  56.36      55.73   15  
  5 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV                56.88      56.25   14  
  6 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                56.40      56.32   13  
  7 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                57.62      57.16   12  
  8 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                57.94      57.72   11  
B - Final
  9 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                58.10      54.93    9  
 10 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                59.44      58.23    7  
 11 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                58.45      58.44    6  
 12 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                58.95      58.52    4.5
 12 King, Jay C               11 Curl-PV                59.21      58.52    4.5
 14 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV                59.13      58.65    3  
 15 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV                59.30      58.86    2  
 16 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                59.17      59.16    1  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               55.32      54.05  
  2 Canner, Robert T          12 FAST-PV                55.89      54.19  
  3 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV                56.13      55.39  
  4 Shen, David               12 PM-PV                  57.86      56.36  
  5 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                57.79      56.40  
  6 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV                58.11      56.88  
  7 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                59.75      57.62  
  8 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                58.85      57.94  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                56.56      58.10  
 10 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                58.98      58.45  
 11 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                58.19      58.95  
 12 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              1:01.82      59.13  
 13 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                58.14      59.17  
 14 King, Jay C               11 Curl-PV              1:01.20      59.21  
 15 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              1:00.82      59.30  
 16 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:00.19      59.44  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:01.93      59.93  
 18 Jackson, Brandon L        12 Curl-PV              1:01.40    1:00.10  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV              1:02.07    1:00.14  
 20 Pfister, Greg L           12 Curl-PV              1:01.42    1:00.28  
 21 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              1:00.39    1:00.50  
 22 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              1:00.09    1:00.96  
 23 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              1:02.45    1:01.09  
 24 Hallock, Michael E        11 YORK-PV              1:01.91    1:01.17  
 25 Smith, Walt P             12 YORK-PV              1:01.78    1:01.18  
 26 Lytle, Patrick T          11 Curl-PV              1:02.70    1:01.50  
 27 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV              1:02.28    1:01.56  
 28 Stodter, Casey J          12 Rmsc-PV              1:03.23    1:01.69  
 29 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              1:02.35    1:01.93  
 30 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV              1:01.50    1:01.95  
 30 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              1:02.37    1:01.95  
 32 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV              1:01.67    1:01.96  
 33 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV           1:03.10    1:02.07  
 34 Anderson, Max M           12 Fish-PV              1:02.05    1:02.33  
 35 Williams, Drake W         12 TIBU-PV              1:02.43    1:02.43  
 36 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              1:01.42    1:02.56  
 37 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV              1:03.14    1:02.62  
 38 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:02.17    1:02.82  
 39 Lanning, James S          12 Rmsc-PV              1:03.14    1:03.42  
 40 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              1:03.34    1:03.44  
 41 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:02.05    1:03.61  
 42 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              1:03.08    1:04.02  
 43 Travis, Tor J             12 TCSD-PV              1:03.28    1:08.14  
 -- Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              1:03.07         NS  
 -- Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV              1:02.35         NS  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:02.17    1:58.77   20  
  2 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:03.36    2:00.44   17  
  3 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:04.69    2:02.62   16  
  4 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              2:02.54    2:03.01   15  
  5 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:06.34    2:05.68   14  
  6 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              2:07.22    2:06.21   13  
  7 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              2:06.31    2:07.14   12  
  8 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              2:07.37    2:07.48   11  
B - Final
  9 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              2:10.22    2:06.34    9  
 10 Flach, Michael F          11 Fish-PV              2:09.95    2:06.49    7  
 11 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              2:07.57    2:07.82    6  
 12 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:10.73    2:08.29    5  
 13 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              2:12.01    2:11.42    4  
 14 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              2:11.87    2:12.10    3  
 15 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              2:12.96    2:12.16    2  
 16 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              2:12.56    2:14.57    1  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              1:58.23    2:02.17  
  2 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                   NT    2:02.54  
  3 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:08.00    2:03.36  
  4 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:09.00    2:04.69  
  5 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              2:10.55    2:06.31  
  6 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:08.93    2:06.34  
  7 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              2:07.00    2:07.22  
  8 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              2:07.35    2:07.37  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              2:10.80    2:07.57  
 10 Flach, Michael F          11 Fish-PV              2:06.30    2:09.95  
 11 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              2:09.67    2:10.22  
 12 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:11.00    2:10.73  
 13 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              2:16.85    2:11.87  
 14 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              2:15.39    2:12.01  
 15 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              2:16.16    2:12.56  
 16 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              2:14.23    2:12.96  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              2:13.22    2:13.18  
 18 Lanning, James S          12 Rmsc-PV              2:14.62    2:13.93  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              2:14.72    2:13.99  
 20 Predieri, Houston H       11 TCSD-PV              2:16.35    2:14.22  
 21 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:14.25    2:15.12  
 22 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              2:10.66    2:15.33  
 23 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         2:16.49    2:15.34  
 24 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              2:17.16    2:16.02  
 25 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              2:16.67    2:16.09  
 26 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV           2:19.13    2:16.94  
 27 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              2:16.39    2:17.14  
 28 King, Chris M             11 Machine-PV           2:16.37    2:17.44  
 29 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV              2:15.98    2:17.83  
 30 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV              2:17.93    2:18.16  
 31 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV              2:15.31    2:18.98  
 32 Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV              2:15.17    2:19.46  
 33 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              2:19.58    2:20.09  
 34 Anderson, Max M           12 Fish-PV              2:18.15    2:20.39  
 35 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              2:08.88    2:21.77  
 36 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV              2:17.92    2:21.92  
 37 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV              2:13.85    2:22.44  
 -- Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              2:19.61         NS  
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              5:16.34    5:18.54   20  
  2 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              5:22.89    5:21.32   17  
  3 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              5:35.20    5:22.78   16  
  4 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              5:27.79    5:24.38   15  
  5 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              5:43.41    5:34.63   14  
  6 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              5:41.20    5:35.19   13  
  7 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              5:45.82    5:36.71   12  
  8 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              5:48.76    5:46.17   11  
  9 Flach, Michael F          11 Fish-PV              5:43.21    5:48.63    9  
 10 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              6:02.64    5:49.59    7  
 11 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              5:58.77    5:49.65    6  
 12 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              5:54.89    5:50.57    5  
 13 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              5:51.67    5:52.16    4  
 14 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              5:56.17    5:53.61    3  
 15 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              5:56.87    5:53.71    2  
 16 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              6:05.26    5:55.08    1  
 17 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                5:57.32    5:55.78  
 18 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              6:01.40    5:56.56  
 19 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              6:01.47    5:57.08  
 20 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              6:00.60    5:58.48  
 21 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              6:04.86    6:00.11  
 22 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         6:03.91    6:03.05  
 23 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV              5:55.32    6:05.76  
 24 Douville, Colin J         12 FAST-PV              5:56.08    6:11.19  
 25 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              6:03.68    6:12.12  
 -- Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV              5:57.88        SCR  
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                28.62      28.51   20  
  2 Gong, Wade T              12 Curl-PV                29.49      29.10   17  
  3 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                30.67      30.23   16  
  4 Nichols, Robert E         11 Curl-PV                30.98      30.30   15  
  5 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                30.42      30.37   14  
  6 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                30.32      30.42   13  
  7 Shen, David               12 PM-PV                  30.98      30.87   12  
  8 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV                30.89      30.96   11  
B - Final
  9 Hallock, Michael E        11 YORK-PV                31.70      31.04    9  
 10 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                31.87      31.14    7  
 11 Krebs, Matt E             12 Curl-PV                31.29      31.17    6  
 12 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV                31.50      31.52    5  
 13 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             31.80      31.55    4  
 14 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                32.12      31.61    3  
 15 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV                32.07      31.65    2  
 16 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 32.18      32.27    1  
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                28.60      28.62  
  2 Gong, Wade T              12 Curl-PV                30.66      29.49  
  3 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                30.54      30.32  
  4 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                29.29      30.42  
  5 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                32.06      30.67  
  6 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV                31.88      30.89  
  7 Nichols, Robert E         11 Curl-PV                31.28      30.98  
  7 Shen, David               12 PM-PV                  31.56      30.98  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krebs, Matt E             12 Curl-PV                31.14      31.29  
 10 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV                32.03      31.50  
 11 Hallock, Michael E        11 YORK-PV                31.26      31.70  
 12 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             31.19      31.80  
 13 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV                32.77      31.87  
 14 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV                33.53      32.07  
 15 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                31.56      32.12  
 16 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 33.23      32.18  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Coe, Robert C             12 Rmsc-PV                34.12      32.25  
 18 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV                32.82      32.26  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV             31.76      32.31  
 20 Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV                32.04      32.35  
 21 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV                33.46      32.42  
 22 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                31.44      32.45  
 23 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV                33.37      32.58  
 24 Pfister, Greg L           12 Curl-PV                32.96      32.69  
 25 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV                32.67      32.76  
 26 Cubeta, Robert L          12 YORK-PV                33.38      32.77  
 27 Jansen, Devin A           11 OCCS-PV                33.71      32.79  
 28 Richards, Stephen M       11 TCSD-PV                32.46      32.83  
 29 Lister, Colm M            11 TNT-PV                 33.76      32.86  
 30 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV                32.43      33.00  
 31 Marshall, Jeff B          11 VSC-PV                 34.25      33.07  
 32 Fisher, Andrew K          11 TNT-PV                 34.55      33.13  
 33 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                32.27      33.17  
 34 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV           33.76      33.27  
 35 King, Chris M             11 Machine-PV             33.57      33.32  
 36 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV                33.08      33.33  
 37 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV                32.62      33.36  
 38 Hong, Andrew J            12 Curl-PV                34.46      33.37  
 39 King, Jay C               11 Curl-PV                34.02      33.49  
 40 Grant, Max M              12 AAC-PV                 33.68      33.83  
 41 Matson, Erik W            11 TCSD-PV                34.22      34.07  
 42 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV                34.20      34.10  
 43 Dahl, Grayson J           12 Machine-PV             34.38      34.11  
 44 Bauernfeind, David R      12 PM-PV                  34.22      34.28  
 45 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV                33.60      34.47  
 46 Balberde, Will A          12 MAKO-PV                34.32      34.53  
 47 Fay, Stephen G            12 HACC-PV                34.00      35.18  
 48 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV                34.11      35.30  
 49 Steinnagel, Zachary D     11 Rmsc-PV                34.26      35.78  
 -- Heffernan, Sean F         11 Curl-PV                33.41         DQ  
 -- Song, Philip H            12 MSSC-PV                32.08         NS  
 -- Dow, Larry M              11 AAC-PV                 34.57         NS  
 -- Parker, Robbie J          12 Machine-PV             34.48         NS  
 -- Namath, Imre              12 Curl-PV                33.44         NS  
 -- Webb, Will L              12 Machine-PV             34.08         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              1:00.71      59.75   20  
  2 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:04.08    1:03.33   17  
  3 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:04.40    1:03.39   16  
  4 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              1:06.06    1:04.29   15  
  5 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:05.97    1:04.44   14  
  6 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              1:05.43    1:04.70   13  
  7 Krebs, Matt E             12 Curl-PV              1:06.12    1:05.67   12  
  8 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              1:05.86    1:05.75   11  
B - Final
  9 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              1:06.23    1:05.16    9  
 10 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              1:07.23    1:05.19    7  
 11 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:07.74    1:06.14    6  
 12 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              1:07.12    1:06.46    5  
 13 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              1:07.50    1:07.34    4  
 14 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV              1:08.29    1:07.66    3  
 15 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              1:07.76    1:08.42    2  
 16 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              1:08.06    1:08.55    1  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              1:00.91    1:00.71  
  2 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:08.42    1:04.08  
  3 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:03.10    1:04.40  
  4 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              1:06.32    1:05.43  
  5 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              1:10.75    1:05.86  
  6 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:06.64    1:05.97  
  7 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              1:06.88    1:06.06  
  8 Krebs, Matt E             12 Curl-PV              1:07.14    1:06.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              1:03.69    1:06.23  
 10 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              1:10.38    1:07.12  
 11 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              1:08.68    1:07.23  
 12 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              1:08.82    1:07.50  
 13 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:08.52    1:07.74  
 14 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              1:10.04    1:07.76  
 15 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              1:05.66    1:08.06  
 16 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV              1:13.02    1:08.29  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              1:11.60    1:08.61  
 18 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV              1:09.49    1:08.79  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:09.75    1:09.00  
 20 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              1:10.33    1:09.44  
 21 Hallock, Michael E        11 YORK-PV              1:11.05    1:09.47  
 22 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              1:09.87    1:09.54  
 23 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV              1:08.99    1:09.82  
 23 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              1:13.09    1:09.82  
 25 Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV              1:12.02    1:10.01  
 26 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV           1:10.45    1:10.23  
 27 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV              1:10.96    1:10.29  
 28 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         1:12.59    1:10.37  
 29 Pfister, Greg L           12 Curl-PV              1:09.58    1:10.79  
 30 Spina, Alex M             12 Curl-PV              1:12.67    1:11.03  
 31 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              1:12.40    1:11.57  
 32 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV              1:12.37    1:11.62  
 33 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV              1:11.04    1:12.23  
 34 King, Chris M             11 Machine-PV           1:10.55    1:12.24  
 35 Cubeta, Robert L          12 YORK-PV              1:11.81    1:12.50  
 36 Toth, Jimmy D             12 Curl-PV              1:12.90    1:12.79  
 37 Marshall, Jeff B          11 VSC-PV               1:13.24    1:12.88  
 38 Fisher, Andrew K          11 TNT-PV               1:13.68    1:13.28  
 39 King, Jay C               11 Curl-PV              1:12.52    1:13.84  
 40 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV              1:12.93    1:14.33  
 41 Anderson, Max M           12 Fish-PV              1:12.90    1:14.59  
 -- Richards, Stephen M       11 TCSD-PV              1:12.47         NS  
 -- Song, Philip H            12 MSSC-PV              1:12.18         NS  
 -- Namath, Imre              12 Curl-PV              1:12.88         NS  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                31.23      30.40   20  
  2 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               30.59      31.02   17  
  3 Auger, Austin L           12 Machine-PV             32.51      31.84   16  
  4 Winchester, Brian J       12 AAC-PV                 32.85      32.48   15  
  5 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV                32.66      32.57   14  
  6 Chab, Bobby               12 Curl-PV                32.85      32.67   13  
  7 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV                33.10      32.87   12  
  8 Cook, Tommy M             12 Machine-PV             32.58      33.08   11  
B - Final
  9 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV                33.86      33.39    9  
 10 Mai, Erik M               12 MAKO-PV                34.11      33.97    7  
 11 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV             34.84      34.41    6  
 12 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV                34.13      34.49    5  
 13 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV                34.51      34.63    4  
 14 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                34.10      34.87    3  
 15 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 34.71      35.09    2  
 16 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 35.33      35.21    1  
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               32.12      30.59  
  2 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                31.47      31.23  
  3 Auger, Austin L           12 Machine-PV             32.28      32.51  
  4 Cook, Tommy M             12 Machine-PV             33.74      32.58  
  5 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV                32.84      32.66  
  6 Chab, Bobby               12 Curl-PV                33.82      32.85  
  6 Winchester, Brian J       12 AAC-PV                 32.74      32.85  
  8 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV                33.19      33.10  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV                34.96      33.86  
 10 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                34.69      34.10  
 11 Mai, Erik M               12 MAKO-PV                35.07      34.11  
 12 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV                35.00      34.13  
 13 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV                35.04      34.51  
 14 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV                 35.55      34.71  
 15 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV             35.91      34.84  
 16 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 35.34      35.33  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Leegan, Patrick J         12 Curl-PV                36.51      35.38  
 18 Lytle, Patrick T          11 Curl-PV                37.85      35.49  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV                36.54      35.52  
 20 Ogren, Tyler T            11 Curl-PV                37.50      35.89  
 21 Krebs, Matt E             12 Curl-PV                35.98      35.92  
 22 Smith, Zachary T          11 Curl-PV                38.81      36.42  
 23 Williams, Drake W         12 TIBU-PV                38.15      36.52  
 24 Vardeman, Will A          12 YORK-PV                36.08      36.63  
 25 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                35.30      36.64  
 26 Soodak, Ethan M           11 Rmsc-PV                38.50      36.70  
 27 Lawson, Callum T          12 Snowbirds-PV           37.80      36.75  
 28 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV                38.09      37.08  
 28 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV                37.56      37.08  
 30 Grant, Max M              12 AAC-PV                 38.29      37.09  
 31 Hong, Andrew J            12 Curl-PV                37.67      37.10  
 32 Martin, Chris C           12 YORK-PV                37.96      37.13  
 33 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV                36.79      37.15  
 34 Merker, Brett K           12 MAKO-PV                37.92      37.26  
 35 Von Kahle, Peter P        12 HACC-PV                38.79      37.30  
 36 Morres, Alexander         12 OCCS-PV                38.47      37.44  
 37 King, Jay C               11 Curl-PV                38.07      37.63  
 38 Hink, Johnny J            12 VSC-PV                 38.45      37.64  
 39 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV                37.93      37.67  
 40 Chestnut, Michael G       11 MAKO-PV                38.29      37.86  
 41 Paster, Ethan D           12 PM-PV                  38.61      38.28  
 42 Abdo, Brian D             12 FAST-PV                38.59      38.29  
 43 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV                38.22      38.47  
 44 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV                37.26      38.62  
 45 Chauvin, Daniel J         11 Machine-PV             38.53      39.11  
 46 Predieri, Houston H       11 TCSD-PV                38.88      39.14  
 47 Fisher, Tyler R           12 MAKO-PV                38.21      39.21  
 48 Lanning, James S          12 Rmsc-PV                35.42      39.24  
 49 Travis, Tor J             12 TCSD-PV                37.88      41.12  
 -- Ivey, Kevin D             11 Machine-PV             38.05         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              1:08.67    1:08.06   20  
  2 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:09.04    1:08.72   17  
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:10.03    1:09.80   16  
  4 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:11.14    1:10.20   15  
  5 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV              1:12.46    1:10.41   14  
  6 Chab, Bobby               12 Curl-PV              1:13.59    1:10.84   13  
  7 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:10.92    1:11.47   12  
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:13.24    1:14.27   11  
B - Final
  9 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              1:13.70    1:13.24    9  
 10 Cook, Tommy M             12 Machine-PV           1:13.93    1:14.13    7  
 11 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:16.69    1:15.26    6  
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:14.35    1:15.52    5  
 13 Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV              1:15.74    1:15.75    4  
 14 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:16.51    1:15.78    3  
 15 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:15.48    1:17.23    2  
 -- Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           1:14.66         DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              1:08.29    1:08.67  
  2 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:10.99    1:09.04  
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:10.55    1:10.03  
  4 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:12.26    1:10.92  
  5 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:10.01    1:11.14  
  6 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV              1:13.88    1:12.46  
  7 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:15.08    1:13.24  
  8 Chab, Bobby               12 Curl-PV              1:15.18    1:13.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              1:15.47    1:13.70  
 10 Cook, Tommy M             12 Machine-PV           1:17.47    1:13.93  
 11 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:15.41    1:14.35  
 12 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           1:16.24    1:14.66  
 13 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:19.87    1:15.48  
 14 Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV              1:21.43    1:15.74  
 15 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:14.59    1:16.51  
 16 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:17.02    1:16.69  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lytle, Patrick T          11 Curl-PV              1:20.05    1:17.00  
 18 Ogren, Tyler T            11 Curl-PV              1:20.98    1:17.11  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              1:19.37    1:17.67  
 20 Krebs, Matt E             12 Curl-PV              1:18.22    1:20.01  
 21 Vardeman, Will A          12 YORK-PV              1:22.01    1:20.03  
 22 Williams, Drake W         12 TIBU-PV              1:22.37    1:20.12  
 23 Merker, Brett K           12 MAKO-PV              1:23.30    1:20.22  
 24 Martin, Chris C           12 YORK-PV              1:21.53    1:20.33  
 25 Tram, Andrew R            11 AVST-PV              1:20.23    1:20.48  
 26 Lawson, Callum T          12 Snowbirds-PV         1:22.69    1:20.54  
 27 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV               1:22.84    1:20.58  
 28 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV              1:19.72    1:20.63  
 29 Smith, Walt P             12 YORK-PV              1:22.78    1:20.73  
 30 Hong, Andrew J            12 Curl-PV              1:21.22    1:20.89  
 31 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              1:21.45    1:20.94  
 32 Leegan, Patrick J         12 Curl-PV              1:20.86    1:21.46  
 33 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              1:21.98    1:21.78  
 34 King, Jay C               11 Curl-PV              1:21.76    1:22.16  
 35 Paster, Ethan D           12 PM-PV                1:23.32    1:22.19  
 36 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              1:22.50    1:22.45  
 37 Grant, Max M              12 AAC-PV               1:21.81    1:22.73  
 38 Soodak, Ethan M           11 Rmsc-PV              1:21.73    1:22.90  
 39 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV              1:23.40    1:23.06  
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Canner, Robert T          12 FAST-PV                27.74      27.15   20  
  2 Shen, David               12 PM-PV                  28.26      27.41   17  
  3 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV                28.47      28.29   16  
  4 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                29.11      28.43   15  
  5 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 28.92      28.74   14  
  6 Flach, Michael F          11 Fish-PV                28.80      28.78   13  
  7 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                  28.74      28.96   12  
  8 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             29.08      29.11   11  
B - Final
  9 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                29.13      29.13    9  
 10 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                29.25      29.22    7  
 11 Smith, Walt P             12 YORK-PV                30.18      29.70    6  
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV                29.97      29.80    5  
 13 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                30.70      30.09    4  
 14 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV                30.66      30.66    3  
 15 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV                30.31      30.74    2  
 -- Mai, Erik M               12 MAKO-PV                29.11         DQ  
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Canner, Robert T          12 FAST-PV                27.65      27.74  
  2 Shen, David               12 PM-PV                  29.34      28.26  
  3 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV                28.23      28.47  
  4 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                  29.44      28.74  
  5 Flach, Michael F          11 Fish-PV                28.82      28.80  
  6 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 31.22      28.92  
  7 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             29.34      29.08  
  8 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                29.59     J29.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mai, Erik M               12 MAKO-PV                30.37     J29.11  
 10 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                29.79      29.13  
 11 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                29.81      29.25  
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV                30.38      29.97  
 13 Smith, Walt P             12 YORK-PV                30.04      30.18  
 14 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV                30.83      30.31  
 15 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV                30.89      30.66  
 16 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV                30.62      30.70  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV                31.26      30.86  
 18 Root, Kevin S             11 MAKO-PV                31.55      30.95  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Zachary T          11 Curl-PV                31.50      30.96  
 20 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV                32.86      31.26  
 21 Steinnagel, Zachary D     11 Rmsc-PV                31.36      31.32  
 22 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV                32.25      31.33  
 23 Patteson, Zach J          12 PM-PV                  31.71      31.48  
 24 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV                32.01      31.62  
 25 Risse, Bill P             11 YORK-PV                32.24      31.68  
 26 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 32.15      31.74  
 27 Richards, Stephen M       11 TCSD-PV                32.81      31.78  
 28 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV                32.57      31.81  
 29 Travis, Tor J             12 TCSD-PV                31.44      31.93  
 30 Jansen, Devin A           11 OCCS-PV                32.00      32.10  
 31 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV                31.67      32.20  
 32 Freedman, Jeremy S        12 AVST-PV                33.22      32.23  
 32 Hallock, Michael E        11 YORK-PV                32.04      32.23  
 34 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV                33.13      32.25  
 35 Rieling, Ray R            12 HACC-PV                32.10      32.26  
 36 Berry, Johnny R           11 Rmsc-PV                32.87      32.37  
 37 Heffernan, Sean F         11 Curl-PV                32.84      32.39  
 38 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV                32.93      32.53  
 39 Marshall, Jeff B          11 VSC-PV                 33.02      32.78  
 40 Minshew, William T        12 Machine-PV             32.98      32.81  
 41 Stronko, Jake M           12 OCCS-PV                33.07      32.83  
 42 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV             32.67      32.84  
 43 Pfister, Greg L           12 Curl-PV                32.67      32.87  
 43 Jackson, Brandon L        12 Curl-PV                33.98      32.87  
 45 Krebs, Sam T              11 Curl-PV                33.20      32.90  
 45 Emory, Danny J            12 TCSD-PV                31.11      32.90  
 45 Anderson, Max M           12 Fish-PV                31.01      32.90  
 48 Durbin, Patrick J         11 Rmsc-PV                33.23      33.24  
 49 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV                32.94      33.31  
 50 Chab, Bobby               12 Curl-PV                32.70      33.46  
 51 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV                31.71      33.51  
 52 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV                31.75      33.90  
 53 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV                32.97      34.21  
 -- Foley, Con S              12 H2oyas-PV              33.27     X32.78  
 -- Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV                31.72         NS  
 -- Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV                32.39         NS  
 -- Lister, Colm M            11 TNT-PV                 32.17         NS  
 -- Webb, Will L              12 Machine-PV             32.57         NS  
 -- Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV                30.78         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Canner, Robert T          12 FAST-PV              1:03.01    1:01.33   20  
  2 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:03.45    1:02.26   17  
  3 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:02.94    1:02.40   16  
  4 Flach, Michael F          11 Fish-PV              1:04.67    1:03.77   15  
  5 Shen, David               12 PM-PV                1:04.71    1:03.86   14  
  6 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:05.79    1:04.93   13  
  7 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           1:07.05    1:05.77   12  
  8 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                1:06.56    1:06.83   11  
B - Final
  9 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:07.09    1:04.79    9  
 10 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:07.09    1:05.53    7  
 11 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              1:08.83    1:06.87    6  
 12 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              1:07.74    1:07.00    5  
 13 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              1:07.72    1:07.36    4  
 14 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              1:08.46    1:08.47    3  
 15 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              1:11.01    1:09.44    2  
 16 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              1:11.07    1:10.77    1  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:02.39    1:02.94  
  2 Canner, Robert T          12 FAST-PV              1:02.41    1:03.01  
  3 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              1:01.01    1:03.45  
  4 Flach, Michael F          11 Fish-PV              1:05.58    1:04.67  
  5 Shen, David               12 PM-PV                1:02.30    1:04.71  
  6 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              1:08.05    1:05.79  
  7 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                1:07.85    1:06.56  
  8 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           1:06.87    1:07.05  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              1:06.14    1:07.09  
  9 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:06.13    1:07.09  
 11 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              1:09.82    1:07.72  
 12 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              1:06.52    1:07.74  
 13 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              1:08.68    1:08.46  
 14 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              1:11.17    1:08.83  
 15 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              1:09.76    1:11.01  
 16 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              1:11.18    1:11.07  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Walt P             12 YORK-PV              1:13.58    1:11.11  
 18 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV              1:10.17    1:11.36  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV              1:09.97    1:12.07  
 20 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              1:13.31    1:12.14  
 21 Smith, Zachary T          11 Curl-PV              1:12.10    1:12.27  
 22 Chen, Peter E             12 Rmsc-PV              1:14.53    1:12.72  
 23 Patteson, Zach J          12 PM-PV                1:11.51    1:12.89  
 24 Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              1:12.40    1:12.94  
 25 Emory, Danny J            12 TCSD-PV              1:15.75    1:12.99  
 26 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              1:12.55    1:13.15  
 27 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              1:13.00    1:13.46  
 28 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              1:14.28    1:13.90  
 29 Travis, Tor J             12 TCSD-PV              1:11.82    1:14.52  
 30 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              1:15.46    1:14.73  
 31 Rieling, Ray R            12 HACC-PV              1:13.70    1:15.76  
 32 Benecki, Matthew B        12 Fish-PV              1:15.39    1:16.19  
 33 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              1:13.64    1:17.43  
 -- Lanning, James S          12 Rmsc-PV              1:15.91         DQ  
 -- Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV              1:13.42         NS  
 -- Webb, Will L              12 Machine-PV           1:14.97         NS  
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:01.86    1:01.58   20  
  2 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              1:03.45    1:01.59   17  
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:04.99    1:03.32   16  
  4 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              1:05.04    1:05.07   15  
  5 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:06.91    1:05.84   14  
  6 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:05.98    1:05.98   13  
  7 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:05.01    1:05.99   12  
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:06.49    1:06.91   11  
B - Final
  9 Flach, Michael F          11 Fish-PV              1:07.19    1:06.49    9  
 10 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:07.56    1:06.85    7  
 11 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:07.97    1:06.92    6  
 12 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:07.86    1:07.07    5  
 13 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:07.97    1:07.40    4  
 14 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              1:09.43    1:07.97    3  
 15 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              1:07.88    1:08.92    2  
 16 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              1:09.29    1:09.95    1  
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:03.57    1:01.86  
  2 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              1:02.58    1:03.45  
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:03.92    1:04.99  
  4 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              1:05.87    1:05.01  
  5 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              1:06.13    1:05.04  
  6 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               1:07.29    1:05.98  
  7 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              1:06.38    1:06.49  
  8 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              1:06.39    1:06.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flach, Michael F          11 Fish-PV              1:08.71    1:07.19  
 10 Gong, Wade T              12 Curl-PV              1:10.88    1:07.56  
 11 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              1:08.96    1:07.86  
 12 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV              1:08.82    1:07.88  
 13 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              1:08.51    1:07.97  
 13 Auger, Austin L           12 Machine-PV           1:08.48    1:07.97  
 15 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              1:08.56    1:09.29  
 16 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              1:06.24    1:09.43  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              1:11.48    1:09.70  
 18 MacDonald, Angus J        11 OCCS-PV              1:09.21    1:10.02  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Richards, Stephen M       11 TCSD-PV              1:11.70    1:10.11  
 20 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV              1:12.64    1:10.23  
 21 Cook, Tommy M             12 Machine-PV           1:12.39    1:10.35  
 22 Sullivan, Patrick P       12 Curl-PV              1:11.59    1:10.44  
 23 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV              1:09.92    1:10.86  
 24 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:09.76    1:10.88  
 25 Smith, Walt P             12 YORK-PV              1:13.45    1:11.10  
 26 King, Chris M             11 Machine-PV           1:12.65    1:11.16  
 27 Sologuren, Daniel H       12 Rmsc-PV              1:13.24    1:11.33  
 28 Wang, Victor G            11 Rmsc-PV              1:09.08    1:11.60  
 29 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV              1:12.16    1:11.84  
 29 Pfister, Greg L           12 Curl-PV              1:12.60    1:11.84  
 31 Hallock, Michael E        11 YORK-PV              1:11.41    1:12.46  
 32 Anderson, Max M           12 Fish-PV              1:12.97    1:12.50  
 33 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV              1:13.02    1:12.72  
 34 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV              1:13.43    1:12.99  
 35 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              1:13.03    1:13.20  
 36 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              1:13.25    1:13.56  
 37 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV              1:12.99    1:13.58  
 38 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV              1:13.02    1:13.78  
 39 Steinnagel, Zachary D     11 Rmsc-PV              1:13.53    1:17.28  
 40 Travis, Tor J             12 TCSD-PV              1:12.52    1:17.32  
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:16.50    2:13.99   20  
  2 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              2:20.48    2:19.71   17  
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               2:22.50    2:21.35   16  
  4 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:23.13    2:23.97   15  
  5 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:25.20    2:24.18   14  
  6 Flach, Michael F          11 Fish-PV              2:27.34    2:24.28   13  
  7 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              2:24.55    2:24.58   12  
  8 Auger, Austin L           12 Machine-PV           2:25.34    2:25.04   11  
B - Final
  9 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               2:31.13    2:27.03    9  
 10 Richards, Stephen M       11 TCSD-PV              2:31.36    2:29.73    7  
 11 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:30.68    2:30.68    6  
 12 Chab, Bobby               12 Curl-PV              2:33.77    2:32.71    5  
 13 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              2:30.85    2:33.58    4  
 14 Patteson, Zach J          12 PM-PV                2:33.62    2:33.79    3  
 15 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:32.35    2:35.87    2  
 16 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV              2:32.24    2:36.96    1  
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:15.60    2:16.50  
  2 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              2:21.64    2:20.48  
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               2:25.48    2:22.50  
  4 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:24.61    2:23.13  
  5 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              2:25.46    2:24.55  
  6 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:27.39    2:25.20  
  7 Auger, Austin L           12 Machine-PV           2:29.09    2:25.34  
  8 Flach, Michael F          11 Fish-PV              2:24.31    2:27.34  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:32.03    2:30.68  
 10 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV              2:28.53    2:30.85  
 11 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               2:32.58    2:31.13  
 12 Richards, Stephen M       11 TCSD-PV              2:34.32    2:31.36  
 13 Cimons, Ben M             12 TCSD-PV              2:34.93    2:32.24  
 14 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:30.07    2:32.35  
 15 Patteson, Zach J          12 PM-PV                2:38.58    2:33.62  
 16 Chab, Bobby               12 Curl-PV              2:38.21    2:33.77  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              2:35.45    2:34.64  
 18 King, Chris M             11 Machine-PV           2:34.57    2:34.76  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              2:36.19    2:35.76  
 20 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV              2:37.64    2:37.00  
 21 Endres, Wyatt L           12 AVST-PV              2:34.80    2:37.25  
 22 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              2:36.30    2:37.46  
 23 Ogren, Tyler T            11 Curl-PV              2:39.18    2:37.81  
 24 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:38.82    2:38.01  
 25 Lanning, James S          12 Rmsc-PV              2:37.87    2:39.67  
 26 Anderson, Mike P          11 Rmsc-PV              2:39.28    2:39.99  
 27 Emory, Danny J            12 TCSD-PV              2:39.51    2:40.45  
 28 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              2:39.05    2:47.16  
 -- Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:31.19         DQ  
 -- Krebs, Sam T              11 Curl-PV              2:39.45         DQ  
 -- Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:25.49         DQ  
 -- Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              2:38.18         NS  
 -- Namath, Imre              12 Curl-PV              2:39.73         NS  
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:42.02    1:44.08   40  
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:41.15    1:45.06   34  
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:46.62    1:48.18   32  
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            1:47.65    1:48.41   30  
  5 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:50.92    1:48.44   28  
  6 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:51.96    1:50.66   26  
  7 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      1:50.36   x1:50.85  
  8 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:55.31    1:51.82   24  
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            1:52.52   x1:52.11  
 10 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    1:54.29    1:52.53   22  
 11 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:55.07    1:52.54   18  
 12 The Fish-PV  'A'                                  1:53.83    1:53.95   14  
 13 York Swim Club-PV  'A'                            1:52.60    1:54.00   12  
 14 Machine Aquatics-PV  'B'                          1:56.40    1:55.40   10  
 15 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     1:59.79    1:56.03    8  
 16 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      1:57.06    1:56.94    6  
 17 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    1:59.91    1:59.46    4  
 18 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   1:59.77    2:02.78    2  
 -- Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:56.80         DQ  
 
Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            3:47.52    3:46.03   40  
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      3:46.63    3:51.90   34  
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            4:08.76    3:58.71   32  
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            3:55.90   x3:58.93  
  5 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      4:03.32    3:59.89   30  
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      3:57.11   x4:01.12  
  7 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:09.72    4:01.55   28  
  8 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     4:05.23    4:04.28   26  
  9 Potomac Marlins-PV  'A'                           4:12.87    4:07.44   24  
 10 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    4:08.74    4:08.63   22  
 11 The Fish-PV  'A'                                  4:14.70    4:13.73   18  
 12 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    4:12.23    4:17.22   14  
 13 Occoquan Swimming-PV  'A'                         4:18.22    4:17.84   12  
 14 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    4:21.26    4:22.08   10  
 15 Machine Aquatics-PV  'B'                          4:22.15    4:24.66    8  
 16 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   4:13.99    4:45.68    6  
 -- York Swim Club-PV  'A'                            4:12.80        SCR  
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:55.46    1:56.38   40  
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:53.55    1:57.35   34  
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:59.39    2:00.27   32  
  4 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:03.88    2:01.12   30  
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:00.98    2:01.92   28  
  6 Machine Aquatics-PV  'A'                          2:01.31    2:02.08   26  
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:04.32   x2:02.42  
  8 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:02.70   x2:04.73  
  9 York Swim Club-PV  'A'                            2:05.59    2:08.10   24  
 10 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:09.29    2:08.67   22  
 11 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     2:10.59    2:08.97   18  
 12 Occoquan Swimming-PV  'A'                         2:10.16    2:09.27   14  
 13 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:15.04    2:09.90   12  
 14 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:13.42    2:10.67   10  
 15 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:09.49    2:11.17    8  
 16 The Fish-PV  'A'                                  2:11.34    2:12.19    6  
 17 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:13.26    2:12.77    4  
 18 Mason Makos Swim Team-PV  'C'                     2:17.57   x2:17.25  
 -- Potomac Marlins-PV  'A'                           2:08.36         DQ  
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:09.30         NS  
 -- Hydro-Sonic Tiburones-PV  'A'                     2:15.92         NS  
 
Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            4:26.43    4:22.54   40  
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      4:15.62    4:24.98   34  
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      4:21.99    4:26.94   32  
  4 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     4:36.35    4:31.67   30  
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            4:33.90    4:33.19   28  
  6 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:30.53    4:33.33   26  
  7 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      4:29.53   x4:34.47  
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           4:41.40    4:38.91   24  
  9 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    4:48.18    4:43.26   22  
 10 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    4:50.21    4:45.79   18  
 11 Hydro-Sonic Tiburones-PV  'A'                     4:53.33    4:48.32   14  
 12 Occoquan Swimming-PV  'A'                         4:30.22    4:49.16   12  
 13 Machine Aquatics-PV  'B'                          4:52.62    4:49.73   10  
 14 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     5:00.05    4:51.54    8  
 15 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    4:58.66    4:55.43    6  
 16 The Fish-PV  'A'                                  4:50.14    4:56.10    4  
 17 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 4:51.33    5:02.61    2  
 18 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   4:58.99    5:11.66  
 -- Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            4:17.55         DQ  
 -- York Swim Club-PV  'A'                            4:43.50        SCR  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              2:13.66    2:10.02   20  
  2 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              2:14.21    2:14.09   17  
  3 Gong, Wade T              12 Curl-PV              2:18.98    2:16.03   16  
  4 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              2:18.13    2:16.28   15  
  5 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:20.87    2:19.50   14  
  6 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:21.94    2:21.60   13  
  7 Krebs, Matt E             12 Curl-PV              2:23.71    2:21.67   12  
  8 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:22.38    2:21.68   11  
B - Final
  9 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              2:25.02    2:21.18    9  
 10 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           2:25.38    2:22.50    7  
 11 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              2:25.39    2:24.59    6  
 12 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:25.02    2:25.11    5  
 13 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              2:24.40    2:26.61    4  
 14 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV              2:25.88    2:27.71    3  
 15 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:28.08    2:27.96    2  
 16 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              2:28.25    2:30.94    1  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV              2:17.27    2:13.66  
  2 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              2:14.60    2:14.21  
  3 Gordon, Jonathan A        12 Rmsc-PV              2:17.49    2:18.13  
  4 Gong, Wade T              12 Curl-PV              2:22.56    2:18.98  
  5 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:27.51    2:20.87  
  6 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:21.80    2:21.94  
  7 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:25.78    2:22.38  
  8 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:19.05    2:23.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Krebs, Matt E             12 Curl-PV              2:24.80    2:23.71  
 10 Stevens-Palmer, Quinn J   11 Curl-PV              2:28.72    2:24.40  
 11 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:37.46    2:25.02  
 11 Nichols, Robert E         11 Curl-PV              2:30.37    2:25.02  
 13 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           2:28.46    2:25.38  
 14 Sakaris, Stephen A        12 Rmsc-PV              2:26.41    2:25.39  
 15 Spencer, Adam M           12 Rmsc-PV              2:28.63    2:25.88  
 16 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:29.23    2:28.08  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mc Cormick, Patrick P     12 Curl-PV              2:31.63    2:28.25  
 18 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV              2:34.09    2:29.37  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              2:32.29    2:29.55  
 20 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              2:36.32    2:30.13  
 21 Durazo, Danny M           12 Snowbirds-PV         2:32.82    2:31.05  
 22 Kraft, Stephen A          12 PM-PV                2:36.29    2:34.01  
 23 Mulquin, Kevin M          11 Rmsc-PV              2:31.29    2:34.50  
 24 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              2:35.28    2:34.89  
 25 Grimmett-Norris, Michael  11 Curl-PV              2:38.22    2:38.23  
 26 Toth, Jimmy D             12 Curl-PV              2:38.65    2:39.49  
 -- Peng, Timothy             12 Rmsc-PV              2:33.78         NS  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              2:32.82    2:29.36   20  
  2 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              2:33.74    2:29.75   17  
  3 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:34.75    2:30.11   16  
  4 Auger, Austin L           12 Machine-PV           2:34.79    2:31.52   15  
  5 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               2:34.60    2:31.67   14  
  6 Chab, Bobby               12 Curl-PV              2:34.70    2:33.09   13  
  7 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV              2:39.60    2:36.08   12  
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:40.83    2:38.44   11  
B - Final
  9 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              2:42.64    2:37.36    9  
 10 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               2:43.54    2:37.80    7  
 11 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           2:45.32    2:42.40    6  
 12 Ogren, Tyler T            11 Curl-PV              2:48.94    2:42.54    5  
 13 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              2:49.59    2:43.25    4  
 14 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              2:51.47    2:48.94    3  
 15 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              2:53.07    2:50.56    2  
 16 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV              2:53.35    2:50.74    1  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Christensen, Jonathan L   12 Curl-PV              2:35.98    2:32.82  
  2 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV              2:42.49    2:33.74  
  3 Winchester, Brian J       12 AAC-PV               2:34.70    2:34.60  
  4 Chab, Bobby               12 Curl-PV              2:42.24    2:34.70  
  5 Thomas, Josh W            12 Rmsc-PV              2:36.74    2:34.75  
  6 Auger, Austin L           12 Machine-PV           2:34.44    2:34.79  
  7 Huether, Stephen B        12 MAKO-PV              2:42.37    2:39.60  
  8 Wepasnick, Zack L         11 Rmsc-PV              2:37.99    2:40.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friedland, Eric T         12 Rmsc-PV              2:42.27    2:42.64  
 10 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               2:45.11    2:43.54  
 11 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           2:56.39    2:45.32  
 12 Ogren, Tyler T            11 Curl-PV              2:54.33    2:48.94  
 13 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV              2:42.91    2:49.59  
 14 Stephens, Michael A       12 Rmsc-PV              2:56.76    2:51.47  
 15 Hyndman, Stephen V        12 Rmsc-PV              2:56.72    2:53.07  
 16 Hazelton, Nicholas H      11 Curl-PV              2:52.94    2:53.35  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sitts, Adam G             12 MAKO-PV              2:51.35    2:54.22  
 18 Paster, Ethan D           12 PM-PV                2:56.91    2:55.13  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lawson, Callum T          12 Snowbirds-PV         2:54.31    2:56.52  
 20 Tram, Andrew R            11 AVST-PV              2:56.57    2:57.42  
 -- Pham, Chris T             12 Rmsc-PV              2:42.54         DQ  
 -- Leegan, Patrick J         12 Curl-PV              2:54.48         DQ  
 -- Cook, Tommy M             12 Machine-PV           2:39.48         NS  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              2:21.07    2:19.28   20  
  2 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:24.99    2:20.31   17  
  3 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:27.84    2:24.30   16  
  4 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:29.00    2:25.15   15  
  5 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           2:32.41    2:27.89   14  
  6 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              2:29.50    2:29.56   13  
  7 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:29.51    2:32.38   12  
 -- Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              2:21.06         DQ  
B - Final
  9 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:32.76    2:31.48    9  
 10 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:34.02    2:32.62    7  
 11 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              2:34.42    2:32.68    6  
 12 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              2:41.50    2:38.69    5  
 13 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              3:11.00    2:58.26    4  
 
Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fox, Brady C              12 Rmsc-PV              2:22.22    2:21.06  
  2 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV              2:26.73    2:21.07  
  3 Mackenzie, Doug R         12 Rmsc-PV              2:26.42    2:24.99  
  4 Hepp, Michael J           12 Rmsc-PV              2:33.19    2:27.84  
  5 Canner, Robert T          12 FAST-PV              2:24.27    2:29.00  
  6 Mai, Erik M               12 MAKO-PV              2:34.98    2:29.50  
  7 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:35.60    2:29.51  
  8 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV           2:34.30    2:32.41  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Relihan, Andrew J         12 Rmsc-PV              2:32.17    2:32.76  
 10 Stevens, Matthew D        12 FAST-PV              2:37.52    2:34.02  
 11 Perez, JP P               12 Rmsc-PV              2:30.64    2:34.42  
 12 Dillon, Bradley J         11 Curl-PV              2:39.30    2:41.50  
 13 Verboncoeur, Chris P      11 Rmsc-PV              2:42.04    3:11.00  
 -- Pizer, Matt R             12 TIBU-PV              2:41.87         DQ  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                22.79      22.25   20  
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV                22.50      22.43   17  
  3 Leach, Alex C             14 Machine-PV             23.48      22.93   15.5
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                23.27      22.93   15.5
  5 Park, Brock               13 Curl-PV                23.41      23.06   14  
  6 Trainor, Will F           14 Curl-PV                23.46      23.36   13  
  7 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                23.60      23.37   12  
  8 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           23.51      23.42   11  
B - Final
  9 Traylor, James S          14 AVST-PV                23.96      23.59    9  
 10 Mears, Andy S             14 AVST-PV                23.72      23.64    7  
 11 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           23.92      23.82    6  
 12 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           23.96      24.05    5  
 13 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV                24.23      24.30    4  
 14 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 24.23      24.32    3  
 15 Haley, Brendan A          14 FBST-PV                24.19      24.50    2  
 16 Holmes, Zach D            14 Machine-PV             24.27      24.87    1  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                   NT      22.98  
  2 Leach, Alex C             14 Machine-PV                NT      23.07  
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV                22.50      22.50  
  2 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                22.59      22.79  
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                23.26      23.27  
  4 Park, Brock               13 Curl-PV                23.27      23.41  
  5 Trainor, Will F           14 Curl-PV                24.00      23.46  
  6 Leach, Alex C             14 Machine-PV             22.89      23.48  
  7 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           24.04      23.51  
  8 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                24.31      23.60  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mears, Andy S             14 AVST-PV                24.02      23.72  
 10 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           23.62      23.92  
 11 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           24.56      23.96  
 11 Traylor, James S          14 AVST-PV                24.26      23.96  
 13 Haley, Brendan A          14 FBST-PV                24.99      24.19  
 14 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 24.09      24.23  
 14 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV                25.91      24.23  
 16 Holmes, Zach D            14 Machine-PV             25.19      24.27  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                24.32      24.29  
 18 Bollea, Drew L            14 Curl-PV                24.70      24.41  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Klotz, Josh B             14 TCSD-PV                24.59      24.43  
 20 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV                24.58      24.46  
 21 Pool, John D              14 Curl-PV                24.24      24.57  
 22 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV                24.47      24.61  
 23 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV                24.73      24.63  
 24 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV                 25.80      24.72  
 25 Burke, Kevin R            13 YORK-PV                25.86      24.79  
 25 Daniels, Tim F            13 Machine-PV             25.03      24.79  
 27 Miller, David M           14 DCPR-PV                24.92      24.87  
 28 Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV                 24.55      24.98  
 29 Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV              25.43      25.00  
 29 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV                25.06      25.00  
 31 Schmitt, Brian J          13 AAC-PV                 25.60      25.01  
 32 Lewis, Jake W             13 Curl-PV                25.25      25.03  
 33 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV                25.45      25.07  
 34 Nagy, Christopher J       13 Curl-PV                25.50      25.08  
 35 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                  26.04      25.10  
 36 Trampert, Paul J          14 Curl-PV                25.55      25.24  
 37 Mako, Frederick M         14 PM-PV                  24.94      25.43  
 38 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV                26.14      25.51  
 39 Mims, Hunter B            14 Machine-PV             25.99      25.57  
 40 Calhoun, Tommy E          14 YORK-PV                25.97      25.65  
 41 Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV                 25.47      25.66  
 42 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV                25.45      25.73  
 43 Jimenez, Daniel D         14 Curl-PV                26.09      25.75  
 44 MacGregor, Andrew A       14 OCCS-PV                25.21      25.78  
 44 Langley, Ryan S           13 HACC-PV                25.38      25.78  
 46 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV                25.90      25.96  
 47 Dee, Jonathan E           14 MAKO-PV                26.09      26.07  
 48 Allsopp, David A          14 JFD-PV                 25.53      26.10  
 49 Richardson, Andy M        14 Curl-PV                25.96      26.28  
 50 Park, Chan-Jun J          13 HACC-PV                25.15      26.32  
 51 Kelly, Chris J            14 Curl-PV                25.77      26.45  
 52 Jewell, Michael E         13 Machine-PV             26.05      26.66  
 53 Stodter, John H           14 Rmsc-PV                26.02      27.25  
 54 Dittemore, Scott S        13 Curl-PV                26.05      27.26  
 -- Giovinazzo, Chris T       14 PM-PV                  24.66         NS  
 -- Haibel, Chris G           14 Rmsc-PV                26.16         NS  
 -- Cain, Mike G              13 YORK-PV                25.35         NS  
 -- Bresler, Matthew P        13 Curl-PV                25.90         NS  
 -- Link, Justin W            14 Rmsc-PV                24.59        SCR  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV                49.34      48.69   20  
  2 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                50.02      49.50   17  
  3 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                50.75      49.72   16  
  4 Mears, Andy S             14 AVST-PV                50.63      50.03   15  
  5 Trainor, Will F           14 Curl-PV                52.18      50.07   14  
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                52.05      51.03   13  
  7 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           52.06      51.51   12  
  8 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           51.32      51.75   11  
B - Final
  9 Park, Brock               13 Curl-PV                52.98      50.41    9  
 10 Leach, Alex C             14 Machine-PV             52.36      51.21    7  
 11 Wise, Zack P              14 Curl-PV                52.55      51.35    6  
 12 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           52.26      51.60    5  
 13 Traylor, James S          14 AVST-PV                52.22      52.09    4  
 14 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV                52.55      52.60    3  
 15 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                53.37      52.77    2  
 16 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV                53.52      53.34    1  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV                49.04      49.34  
  2 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                49.51      50.02  
  3 Mears, Andy S             14 AVST-PV                51.27      50.63  
  4 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV                50.22      50.75  
  5 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           53.50      51.32  
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                52.16      52.05  
  7 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           51.63      52.06  
  8 Trainor, Will F           14 Curl-PV                52.94      52.18  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Traylor, James S          14 AVST-PV                54.20      52.22  
 10 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           53.00      52.26  
 11 Leach, Alex C             14 Machine-PV             52.96      52.36  
 12 Wise, Zack P              14 Curl-PV                54.11      52.55  
 12 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV                53.10      52.55  
 14 Park, Brock               13 Curl-PV                52.06      52.98  
 15 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                53.01      53.37  
 16 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV                54.01      53.52  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Iselin, David T           14 Rmsc-PV                52.93      53.63  
 18 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 53.50      53.65  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV                53.11      53.93  
 19 Holmes, Zach D            14 Machine-PV             55.81      53.93  
 19 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV                54.96      53.93  
 22 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV                 56.10      54.01  
 23 Pool, John D              14 Curl-PV                54.13      54.20  
 24 Klotz, Josh B             14 TCSD-PV                55.27      54.36  
 25 Haley, Brendan A          14 FBST-PV                54.36      54.42  
 26 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV                55.61      54.53  
 27 Giovinazzo, Chris T       14 PM-PV                  55.18      54.57  
 28 Lewis, Jake W             13 Curl-PV                55.15      54.60  
 29 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV                54.57      54.82  
 30 Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV              55.47      54.93  
 31 Miller, David M           14 DCPR-PV                55.36      55.09  
 32 Daniels, Tim F            13 Machine-PV             54.97      55.40  
 33 Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV                 55.58      55.74  
 34 MacGregor, Andrew A       14 OCCS-PV                55.65      55.79  
 35 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV                53.97      55.82  
 36 Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV                 54.26      56.05  
 37 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV                56.12      56.15  
 38 Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV                55.88      56.52  
 39 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV                56.23      56.68  
 40 Dittemore, Scott S        13 Curl-PV                56.03      58.47  
 41 Kelly, Chris J            14 Curl-PV                56.30      58.70  
 -- Cain, Mike G              13 YORK-PV                56.38         NS  
 -- Link, Justin W            14 Rmsc-PV                53.15         NS  
 -- Mako, Frederick M         14 PM-PV                  55.65         NS  
 -- Mims, Hunter B            14 Machine-PV             56.22         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              1:45.79    1:45.24   20  
  2 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV              1:50.34    1:46.52   17  
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              1:50.75    1:48.67   16  
  4 Mears, Andy S             14 AVST-PV              1:51.04    1:49.08   15  
  5 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              1:50.58    1:49.93   14  
  6 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV         1:52.19    1:50.27   13  
  7 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              1:52.22    1:50.87   12  
  8 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:51.32    1:50.92   11  
B - Final
  9 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              1:53.82    1:52.25    9  
 10 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              1:54.12    1:52.97    7  
 11 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              1:54.14    1:54.32    6  
 12 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              1:55.38    1:54.90    5  
 13 Trainor, Will F           14 Curl-PV              1:57.24    1:55.21    4  
 14 Wise, Zack P              14 Curl-PV              1:55.34    1:55.52    3  
 15 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              1:55.59    1:55.53    2  
 16 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              1:57.43    1:58.24    1  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              1:45.64    1:45.79  
  2 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV              1:47.40    1:50.34  
  3 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              1:52.41    1:50.58  
  4 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              1:48.71    1:50.75  
  5 Mears, Andy S             14 AVST-PV              1:52.67    1:51.04  
  6 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:52.04    1:51.32  
  7 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV         1:51.94    1:52.19  
  8 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              1:56.45    1:52.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              1:52.90    1:53.82  
 10 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              1:57.40    1:54.12  
 11 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              1:54.92    1:54.14  
 12 Wise, Zack P              14 Curl-PV              1:58.80    1:55.34  
 13 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              1:57.73    1:55.38  
 14 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              1:56.21    1:55.59  
 15 Trainor, Will F           14 Curl-PV              1:59.55    1:57.24  
 16 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              2:01.29    1:57.43  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Leach, Alex C             14 Machine-PV           1:57.64    1:57.49  
 18 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              1:56.17    1:57.74  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              2:01.00    1:57.78  
 20 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              2:02.52    1:58.24  
 21 Richardson, Andy M        14 Curl-PV              2:01.79    1:58.51  
 22 Siren, Patrick P          14 PM-PV                1:59.08    1:59.13  
 23 Park, Brock               13 Curl-PV              2:00.54    1:59.34  
 24 Lewis, Jake W             13 Curl-PV              2:01.75    1:59.35  
 25 Traylor, James S          14 AVST-PV              2:02.24    1:59.53  
 26 Wells, Trae T             14 Curl-PV              1:56.77    2:00.10  
 27 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV              2:00.38    2:00.56  
 28 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              2:02.14    2:00.85  
 29 Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV               2:02.74    2:00.90  
 30 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV              1:56.60    2:02.16  
 31 Klotz, Josh B             14 TCSD-PV              2:03.04    2:02.90  
 32 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              2:00.25    2:03.38  
 33 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:02.97    2:03.60  
 34 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:01.33    2:04.57  
 35 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              2:02.14    2:05.80  
 -- Feldt, Andrew W           13 Curl-PV              2:02.68         NS  
 -- Lee, Chris                14 Curl-PV              2:00.95         NS  
 -- EU, James T               13 Curl-PV              2:03.20         NS  
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              4:48.58    4:46.08   20  
  2 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              4:57.54    4:52.12   17  
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              4:54.65    4:52.45   16  
  4 Mears, Andy S             14 AVST-PV              4:56.95    4:57.04   15  
  5 Melillo, Simone           14 Curl-PV              5:01.84    4:59.07   14  
  6 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV         4:56.16    4:59.35   13  
  7 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              4:59.63    5:02.15   12  
  8 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              5:03.90    5:02.72   11  
B - Final
  9 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              5:06.84    4:58.44    9  
 10 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              5:04.32    5:02.47    7  
 11 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              5:09.93    5:09.47    6  
 12 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV              5:22.45    5:13.65    5  
 13 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              5:18.70    5:15.72    4  
 14 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              5:18.60    5:16.95    3  
 15 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              5:23.47    5:18.49    2  
 16 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              5:22.28    5:20.21    1  
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              4:49.31    4:48.58  
  2 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              4:47.91    4:54.65  
  3 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV         4:57.79    4:56.16  
  4 Mears, Andy S             14 AVST-PV              4:58.09    4:56.95  
  5 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              4:56.83    4:57.54  
  6 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              5:04.97    4:59.63  
  7 Melillo, Simone           14 Curl-PV              5:01.15    5:01.84  
  8 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              5:10.79    5:03.90  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              5:07.62    5:04.32  
 10 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              5:01.01    5:06.84  
 11 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              5:10.06    5:09.93  
 12 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              5:22.67    5:18.60  
 13 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              5:23.69    5:18.70  
 14 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              5:16.12    5:22.28  
 15 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV              5:19.28    5:22.45  
 16 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              5:26.90    5:23.47  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              5:28.59    5:23.49  
 18 Douville, Sean R          14 FAST-PV              5:31.33    5:26.55  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Giorgis, Matthew R        13 Curl-PV              5:26.59    5:26.60  
 20 EU, James T               13 Curl-PV              5:25.82    5:28.00  
 21 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         5:32.46    5:29.56  
 22 Mastapeter, John A        14 AVST-PV              5:30.49    5:30.86  
 23 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              5:11.31    5:32.73  
 24 Wells, Trae T             14 Curl-PV              5:17.86    5:33.09  
 25 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV              5:31.64    5:37.78  
 -- Siren, Patrick P          14 PM-PV                5:20.89        SCR  
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                53.20      52.07   20  
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV                56.13      55.50   17  
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           57.50      56.17   16  
  4 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                56.91      56.77   15  
  5 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV                57.98      57.44   14  
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV                58.19      57.74   13  
  7 Bollea, Drew L            14 Curl-PV                58.34      57.96   12  
  8 Mears, Andy S             14 AVST-PV                59.11      58.81   11  
B - Final
  9 Leach, Alex C             14 Machine-PV             59.11      56.82    9  
 10 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                59.75      59.01    7  
 11 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV                59.44      59.08    6  
 12 Richardson, Andy M        14 Curl-PV                59.32      59.41    5  
 13 Wise, Zack P              14 Curl-PV                59.54      59.83    4  
 14 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV                59.61    1:00.18    3  
 15 Lee, Chris                14 Curl-PV                59.36    1:00.28    2  
 16 Mako, Frederick M         14 PM-PV                  59.92    1:00.95    1  
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                52.29      53.20  
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV                55.45      56.13  
  3 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                55.87      56.91  
  4 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           57.48      57.50  
  5 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV                57.39      57.98  
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              1:00.33      58.19  
  7 Bollea, Drew L            14 Curl-PV                59.13      58.34  
  8 Leach, Alex C             14 Machine-PV             57.47      59.11  
  8 Mears, Andy S             14 AVST-PV              1:00.49      59.11  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Richardson, Andy M        14 Curl-PV                59.56      59.32  
 11 Lee, Chris                14 Curl-PV              1:00.09      59.36  
 12 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              1:00.21      59.44  
 13 Wise, Zack P              14 Curl-PV              1:01.68      59.54  
 14 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV                59.71      59.61  
 15 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              1:00.48      59.75  
 16 Mako, Frederick M         14 PM-PV                1:00.33      59.92  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Trampert, Paul J          14 Curl-PV              1:03.11    1:00.91  
 18 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           1:02.76    1:01.26  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Allen, Michael D          14 AAC-PV                 58.84    1:01.48  
 20 Allsopp, David A          14 JFD-PV               1:01.75    1:01.57  
 21 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              1:03.73    1:01.79  
 22 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              1:02.88    1:02.03  
 23 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               1:04.01    1:02.30  
 24 Traylor, James S          14 AVST-PV              1:04.68    1:02.64  
 25 Lewis, Jake W             13 Curl-PV              1:03.14    1:03.07  
 26 Kelly, Chris J            14 Curl-PV              1:05.99    1:03.19  
 27 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              1:05.09    1:03.70  
 28 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               1:04.86    1:04.41  
 29 Lichtenfels, Ryan         13 Fish-PV              1:05.39    1:04.43  
 30 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV              1:03.25    1:04.78  
 31 Murphy, Brendan D         14 TCSD-PV              1:05.79    1:04.79  
 32 Daniels, Tim F            13 Machine-PV           1:03.73    1:04.85  
 33 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              1:05.18    1:04.91  
 34 Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV               1:06.11    1:05.15  
 35 Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV               1:04.00    1:05.20  
 36 Klotz, Josh B             14 TCSD-PV              1:05.75    1:05.36  
 37 Dittemore, Scott S        13 Curl-PV              1:04.05    1:05.37  
 38 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               1:04.31    1:05.42  
 39 Sidman, John-Howard H     13 Curl-PV              1:05.59    1:05.51  
 40 Replogle, David H         13 AVST-PV              1:05.56    1:05.67  
 41 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               1:03.86    1:05.78  
 42 Ham, Brennon G            14 Rmsc-PV              1:05.87    1:06.10  
 43 Mastapeter, John A        14 AVST-PV              1:05.70    1:06.63  
 44 Kearns, Zach A            14 YORK-PV              1:06.20    1:07.93  
 -- Iselin, David T           14 Rmsc-PV                58.22         DQ  
 -- Park, Brock               13 Curl-PV              1:02.79         DQ  
 -- Penning, Matt R           13 OCCS-PV              1:05.92         NS  
 -- Todenhoft, Karl N         14 PM-PV                1:06.22         NS  
 -- Trainor, Will F           14 Curl-PV              1:03.63         NS  
 -- Cain, Mike G              13 YORK-PV              1:01.70         NS  
 -- Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV              1:05.21         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV              1:58.93    1:55.06   20  
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:01.40    1:59.07   17  
  3 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              2:01.71    2:00.65   16  
  4 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              2:02.49    2:01.23   15  
  5 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              2:00.86    2:01.61   14  
  6 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              2:06.86    2:02.97   13  
  7 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              2:02.79    2:03.20   12  
  8 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              2:07.05    2:05.77   11  
B - Final
  9 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:07.71    2:05.09    9  
 10 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:08.78    2:05.18    7  
 11 Richardson, Andy M        14 Curl-PV              2:08.98    2:05.88    6  
 12 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:10.24    2:06.43    5  
 13 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:07.93    2:07.04    4  
 14 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              2:10.72    2:08.68    3  
 15 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              2:09.15    2:11.04    2  
 16 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              2:11.93    2:12.03    1  
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV              1:54.45    1:58.93  
  2 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:59.85    2:00.86  
  3 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:01.52    2:01.40  
  4 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              2:00.69    2:01.71  
  5 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              2:02.72    2:02.49  
  6 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              2:05.61    2:02.79  
  7 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              2:07.34    2:06.86  
  8 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              2:08.96    2:07.05  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:07.52    2:07.71  
 10 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:09.63    2:07.93  
 11 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:04.39    2:08.78  
 12 Richardson, Andy M        14 Curl-PV              2:08.53    2:08.98  
 13 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV              2:08.61    2:09.15  
 14 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:11.29    2:10.24  
 15 Mears, Andy S             14 AVST-PV              2:06.36    2:10.40  
 16 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              2:12.54    2:10.72  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              2:18.48    2:11.93  
 18 Lewis, Jake W             13 Curl-PV              2:14.10    2:12.59  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wise, Zack P              14 Curl-PV              2:10.78    2:12.83  
 20 Siren, Patrick P          14 PM-PV                2:21.11    2:13.23  
 21 Trampert, Paul J          14 Curl-PV              2:14.27    2:13.25  
 22 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:17.67    2:13.65  
 23 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              2:19.85    2:13.86  
 24 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:15.85    2:14.42  
 25 Kelly, Chris J            14 Curl-PV              2:19.69    2:16.85  
 26 Wells, Trae T             14 Curl-PV              2:17.74    2:16.98  
 27 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               2:19.09    2:17.72  
 28 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              2:15.06    2:17.88  
 29 Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV              2:20.77    2:18.51  
 30 Feldt, Andrew W           13 Curl-PV              2:24.10    2:18.72  
 31 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              2:20.15    2:19.32  
 32 Lichtenfels, Ryan         13 Fish-PV              2:23.42    2:19.43  
 33 Shannon, Matthew T        13 AVST-PV              2:25.11    2:20.16  
 34 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              2:17.85    2:20.58  
 35 Cooper, Chris M           14 Curl-PV              2:24.03    2:20.93  
 36 Park, Brock               13 Curl-PV              2:20.01    2:20.97  
 37 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               2:23.90    2:21.73  
 38 Ham, Brennon G            14 Rmsc-PV              2:23.01    2:22.20  
 39 Sidman, John-Howard H     13 Curl-PV              2:22.51    2:22.34  
 40 Dittemore, Scott S        13 Curl-PV              2:24.89    2:22.35  
 41 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV              2:21.32    2:22.83  
 42 Replogle, David H         13 AVST-PV              2:24.65    2:23.01  
 43 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              2:21.61    2:23.16  
 44 Allsopp, David A          14 JFD-PV               2:21.14    2:23.43  
 45 Kearns, Zach A            14 YORK-PV              2:24.85    2:23.99  
 46 Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV               2:22.60    2:24.35  
 -- Cain, Mike G              13 YORK-PV              2:19.18         NS  
 -- Mako, Frederick M         14 PM-PV                2:16.41         NS  
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         1:05.00    1:02.45   20  
  2 Melillo, Simone           14 Curl-PV              1:03.44    1:02.82   17  
  3 Pool, John D              14 Curl-PV              1:03.44    1:03.24   16  
  4 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              1:05.40    1:04.49   15  
  5 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              1:04.37    1:04.65   14  
  6 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              1:06.44    1:05.41   13  
  7 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              1:06.37    1:05.43   12  
  8 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              1:05.46    1:05.61   11  
B - Final
  9 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:06.91    1:05.82    9  
 10 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              1:07.15    1:06.36    7  
 11 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              1:06.63    1:06.64    6  
 12 Bui, Derek H              13 PM-PV                1:08.09    1:07.18    5  
 13 Allen, Michael D          14 AAC-PV               1:06.77    1:07.23    4  
 14 Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         1:07.05    1:07.81    3  
 15 Graham, Thomas H          13 TCSD-PV              1:08.71    1:08.46    2  
 16 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               1:08.72    1:09.09    1  
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pool, John D              14 Curl-PV              1:05.07    1:03.44  
  1 Melillo, Simone           14 Curl-PV              1:03.64    1:03.44  
  3 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              1:05.73    1:04.37  
  4 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         1:03.87    1:05.00  
  5 McDonald, Adam C          14 Curl-PV              1:04.31    1:05.40  
  6 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              1:06.17    1:05.46  
  7 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              1:07.60    1:06.37  
  8 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              1:06.76    1:06.44  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              1:05.38    1:06.63  
 10 Allen, Michael D          14 AAC-PV               1:06.10    1:06.77  
 11 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:09.72    1:06.91  
 12 Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         1:09.01    1:07.05  
 13 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              1:08.74    1:07.15  
 14 Bui, Derek H              13 PM-PV                1:09.35    1:08.09  
 15 Graham, Thomas H          13 TCSD-PV              1:14.67    1:08.71  
 16 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               1:10.71    1:08.72  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gustafson, Max J          14 TCSD-PV              1:09.12    1:08.81  
 18 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              1:10.64    1:09.09  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Chauvin, Matthew G        14 Machine-PV           1:10.20    1:09.57  
 20 Daniels, Tim F            13 Machine-PV           1:10.77    1:09.72  
 21 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               1:07.56    1:09.76  
 22 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              1:10.17    1:09.80  
 23 Evans, Zack W             14 Snowbirds-PV         1:10.24    1:09.85  
 24 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               1:10.22    1:09.86  
 25 McCAULEY, Patrick I       14 AVST-PV              1:12.13    1:10.37  
 26 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV              1:12.39    1:10.43  
 27 Calhoun, Tommy E          14 YORK-PV              1:13.78    1:10.51  
 28 Weiss, Matt B             14 Rmsc-PV              1:13.54    1:10.92  
 29 Wong, Brian W             14 VSC-PV               1:08.89    1:10.97  
 30 Dee, Jonathan E           14 MAKO-PV              1:11.79    1:11.01  
 31 Schumacher, John W        14 PM-PV                1:13.50    1:11.48  
 32 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              1:12.61    1:12.52  
 33 Bourne, Matthew S         14 MAKO-PV              1:13.09    1:12.87  
 34 Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV               1:11.28    1:12.96  
 35 Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV              1:12.06    1:13.06  
 36 Fields, John J            13 Curl-PV              1:14.32    1:13.19  
 37 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV              1:13.09    1:13.30  
 38 Giorgis, Matthew R        13 Curl-PV              1:14.79    1:13.40  
 38 EU, James T               13 Curl-PV              1:13.06    1:13.40  
 40 DU, Chen C                14 YORK-PV              1:13.90    1:13.68  
 41 Sachse, Justin A          13 MAKO-PV              1:12.39    1:13.93  
 42 Dunlap, Tom M             13 Snowbirds-PV         1:13.92    1:13.96  
 43 Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV              1:14.94    1:13.98  
 44 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              1:13.10    1:14.24  
 45 Jimenez, Daniel D         14 Curl-PV              1:12.84    1:14.47  
 46 Frampus, Joey W           13 H2oyas-PV            1:14.35    1:14.50  
 47 Cook, Justin W            14 Machine-PV           1:13.85    1:14.51  
 48 Eckels, Ted C             13 Rmsc-PV              1:14.87    1:14.95  
 48 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           1:11.80    1:14.95  
 50 Ham, Brennon G            14 Rmsc-PV              1:14.89    1:15.10  
 51 Hagy, Trey E              14 VSC-PV               1:14.70    1:15.41  
 52 Harbaugh, Kirk A          13 OCCS-PV              1:14.22    1:16.79  
 53 Collins, Jack F           13 FBST-PV              1:14.68    1:17.30  
 54 Allsopp, David A          14 JFD-PV               1:13.85    1:17.75  
 -- Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV               1:10.77         DQ  
 -- Ashton, Donnell J         13 Curl-PV              1:13.00         NS  
 -- Lee, Chris                14 Curl-PV              1:11.11         NS  
 -- Fanning, Zachary W        13 TNT-PV               1:14.15         NS  
 -- Nichols, Kevin D          14 MAKO-PV              1:12.66         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         2:19.80    2:14.61   20  
  2 Melillo, Simone           14 Curl-PV              2:17.44    2:15.50   17  
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              2:22.31    2:19.95   16  
  4 Pool, John D              14 Curl-PV              2:23.62    2:20.37   15  
  5 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              2:24.63    2:22.28   14  
  6 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:25.31    2:22.54   13  
  7 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:24.42    2:23.84   12  
  8 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:24.25    2:24.13   11  
B - Final
  9 Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         2:29.41    2:24.45    9  
 10 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              2:26.84    2:26.65    7  
 11 Graham, Thomas H          13 TCSD-PV              2:28.08    2:26.70    6  
 12 Gustafson, Max J          14 TCSD-PV              2:31.05    2:29.11    5  
 13 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              2:28.45    2:29.25    4  
 14 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:29.15    2:29.60    3  
 15 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:31.58    2:30.87    2  
 16 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:31.92    2:32.16    1  
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Melillo, Simone           14 Curl-PV              2:16.28    2:17.44  
  2 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         2:16.48    2:19.80  
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              2:24.92    2:22.31  
  4 Pool, John D              14 Curl-PV              2:20.51    2:23.62  
  5 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:27.32    2:24.25  
  6 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:22.94    2:24.42  
  7 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              2:26.81    2:24.63  
  8 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:27.58    2:25.31  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              2:26.32    2:26.84  
 10 Graham, Thomas H          13 TCSD-PV              2:37.28    2:28.08  
 11 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              2:36.70    2:28.45  
 12 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:21.10    2:28.52  
 13 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:28.39    2:29.15  
 14 Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         2:26.69    2:29.41  
 15 Gustafson, Max J          14 TCSD-PV              2:32.46    2:31.05  
 16 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:31.04    2:31.58  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:33.38    2:31.92  
 18 Wong, Brian W             14 VSC-PV               2:32.07    2:32.85  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bui, Derek H              13 PM-PV                2:31.68    2:34.42  
 20 Chauvin, Matthew G        14 Machine-PV           2:36.37    2:34.80  
 21 McCAULEY, Patrick I       14 AVST-PV              2:36.63    2:36.70  
 22 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               2:35.46    2:36.74  
 23 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               2:34.54    2:36.86  
 23 Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV              2:37.31    2:36.86  
 25 Hagy, Trey E              14 VSC-PV               2:39.47    2:37.98  
 26 Evans, Zack W             14 Snowbirds-PV         2:39.38    2:38.04  
 27 Schumacher, John W        14 PM-PV                2:37.57    2:38.42  
 28 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:35.68    2:38.46  
 29 Dunlap, Tom M             13 Snowbirds-PV         2:38.57    2:38.58  
 30 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV              2:36.67    2:38.75  
 31 Shin, Albert B            14 AVST-PV              2:36.65    2:39.45  
 32 Fields, John J            13 Curl-PV              2:39.44    2:39.60  
 33 Frampus, Joey W           13 H2oyas-PV            2:39.68    2:39.61  
 34 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              2:37.39    2:39.92  
 35 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           2:36.11    2:40.26  
 36 Giorgis, Matthew R        13 Curl-PV              2:40.14    2:40.29  
 37 Dee, Jonathan E           14 MAKO-PV              2:40.00    2:40.42  
 38 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              2:40.15    2:40.66  
 39 Berry, Steven J           14 Curl-PV              2:41.33    2:40.79  
 40 Lee, Brian J              14 Rmsc-PV              2:41.56    2:41.02  
 41 MacGregor, Andrew A       14 OCCS-PV              2:36.40    2:41.41  
 42 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              2:36.96    2:41.90  
 43 Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              2:39.73    2:45.29  
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                55.11      53.07   20  
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV                56.21      55.13   17  
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           56.45      56.12   16  
  4 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV                57.65      57.39   15  
  5 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                  58.24      57.77   14  
  6 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV           58.18      57.83   13  
  7 Humphries, Peter J        14 FAST-PV                58.03      58.00   12  
  8 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV                56.89      58.13   11  
B - Final
  9 Pool, John D              14 Curl-PV                58.59      57.63    9  
 10 Wise, Zack P              14 Curl-PV                58.36      57.78    7  
 11 Giovinazzo, Chris T       14 PM-PV                  58.72      58.06    6  
 12 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 58.52      58.38    5  
 13 Mims, Hunter B            14 Machine-PV             58.46      58.55    4  
 14 Bollea, Drew L            14 Curl-PV                58.99      59.07    3  
 15 Richardson, Andy M        14 Curl-PV              1:00.72    1:00.25    2  
 -- McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           58.72         DQ  
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hafkin, Josh V            14 Rmsc-PV                53.22      55.11  
  2 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV                55.59      56.21  
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV           57.27      56.45  
  4 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV                57.74      56.89  
  5 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV                57.63      57.65  
  6 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              1:00.16      58.03  
  7 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         1:03.05      58.18  
  8 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                  59.23      58.24  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wise, Zack P              14 Curl-PV                58.87      58.36  
 10 Mims, Hunter B            14 Machine-PV             59.58      58.46  
 11 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV                 57.60      58.52  
 12 Pool, John D              14 Curl-PV                57.77      58.59  
 13 Giovinazzo, Chris T       14 PM-PV                  58.69      58.72  
 13 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV           57.86      58.72  
 15 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              1:00.40      58.99  
 16 Richardson, Andy M        14 Curl-PV              1:02.39    1:00.72  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              1:02.62    1:00.81  
 18 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              1:02.43    1:01.09  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mako, Frederick M         14 PM-PV                1:00.59    1:01.38  
 20 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              1:01.91    1:01.39  
 20 Park, Brock               13 Curl-PV              1:02.15    1:01.39  
 22 Haley, Brendan A          14 FBST-PV              1:04.10    1:01.58  
 23 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               1:01.59    1:01.67  
 24 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV                59.34    1:01.92  
 25 Kim, Alex J               13 Rmsc-PV              1:04.99    1:02.85  
 26 Trainor, Will F           14 Curl-PV              1:02.61    1:03.13  
 27 Nagy, Christopher J       13 Curl-PV              1:05.33    1:03.82  
 28 Van Pelt-Diller, Bennet   14 TNT-PV               1:03.81    1:04.05  
 29 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               1:05.64    1:04.49  
 30 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              1:05.30    1:04.76  
 31 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV              1:04.54    1:04.86  
 32 Thompson, Andy I          14 YORK-PV              1:04.82    1:04.89  
 33 Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV              1:05.29    1:05.08  
 34 EU, James T               13 Curl-PV              1:05.21    1:05.83  
 35 Jimenez, Daniel D         14 Curl-PV              1:05.36    1:05.97  
 36 Beuzeville, Javier        14 AVST-PV              1:05.05    1:06.00  
 37 Park, Chan-Jun J          13 HACC-PV              1:05.05    1:06.07  
 38 Klotz, Josh B             14 TCSD-PV              1:05.23    1:06.12  
 39 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV              1:05.44    1:06.29  
 40 Johnson, Chris W          14 YORK-PV              1:04.76    1:06.93  
 41 Allsopp, David A          14 JFD-PV               1:04.30    1:06.99  
 -- Todenhoft, Karl N         14 PM-PV                1:04.93         NS  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV            1:01.56         NS  
 -- Penning, Matt R           13 OCCS-PV              1:02.99         NS  
 -- Link, Justin W            14 Rmsc-PV              1:01.28         NS  
 -- Miller, David M           14 DCPR-PV              1:04.36         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:09.28    2:04.25   20  
  2 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:07.85    2:05.81   17  
  3 Melillo, Simone           14 Curl-PV              2:04.82    2:06.25   16  
  4 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              2:04.43    2:06.41   15  
  5 Pool, John D              14 Curl-PV              2:08.18    2:06.84   14  
  6 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         2:12.52    2:09.31   13  
  7 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                2:10.91    2:09.66   12  
  8 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              2:12.37    2:11.62   11  
B - Final
  9 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV         2:13.55    2:10.94    9  
 10 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:15.02    2:10.97    7  
 11 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           2:14.40    2:12.51    6  
 12 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              2:17.80    2:15.98    5  
 13 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              2:15.25    2:16.23    4  
 14 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              2:20.66    2:17.31    3  
 15 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               2:19.79    2:17.98    2  
 16 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              2:20.49    2:18.47    1  
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Humphries, Peter J        14 FAST-PV              2:07.00    2:04.43  
  2 Melillo, Simone           14 Curl-PV              2:07.02    2:04.82  
  3 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:09.37    2:07.85  
  4 Pool, John D              14 Curl-PV              2:07.82    2:08.18  
  5 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:09.29    2:09.28  
  6 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                2:12.02    2:10.91  
  7 Bollea, Drew L            14 Curl-PV              2:12.89    2:12.37  
  8 Durazo, Bryan B           14 Snowbirds-PV         2:15.34    2:12.52  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV         2:11.80    2:13.55  
 10 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           2:10.59    2:14.40  
 11 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              2:11.77    2:15.02  
 12 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              2:16.34    2:15.25  
 13 Moreland, Stephen C       13 Curl-PV              2:20.45    2:17.80  
 14 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               2:25.50    2:19.79  
 15 Edmonds, Greg D           14 Curl-PV              2:19.58    2:20.49  
 16 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              2:24.13    2:20.66  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Beuzeville, Javier        14 AVST-PV              2:26.13    2:23.60  
 18 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               2:22.76    2:23.62  
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV         2:26.67    2:27.79  
 -- Richardson, Andy M        14 Curl-PV              2:18.86         NS  
 -- Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              2:25.76         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:04.93    2:02.05   20  
  2 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:09.18    2:05.76   17  
  3 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV         2:06.85    2:06.65   16  
  4 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:09.24    2:06.93   15  
  5 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:07.90    2:07.83   14  
  6 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              2:08.38    2:10.92   13  
  7 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              2:13.94    2:11.24   12  
  8 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:12.82    2:12.01   11  
B - Final
  9 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               2:14.89    2:12.58    9  
 10 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:15.00    2:12.98    7  
 11 Wise, Zack P              14 Curl-PV              2:15.81    2:13.74    6  
 12 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:16.14    2:14.56    5  
 13 Wells, Trae T             14 Curl-PV              2:17.19    2:14.70    4  
 14 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              2:18.55    2:17.13    3  
 15 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:18.17    2:17.20    2  
 16 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               2:17.82    2:17.44    1  
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              2:03.59    2:04.93  
  2 Marquart, Matt R          14 Snowbirds-PV         2:08.25    2:06.85  
  3 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              2:13.60    2:07.90  
  4 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              2:12.04    2:08.38  
  5 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              2:08.28    2:09.18  
  6 Allen, Michael D          14 AAC-PV               2:08.77    2:09.24  
  7 Lee, Chris                14 Curl-PV              2:13.39    2:12.82  
  8 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              2:13.09    2:13.94  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Killeri, Daniel Y         14 AAC-PV               2:14.53    2:14.89  
 10 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              2:16.06    2:15.00  
 11 Wise, Zack P              14 Curl-PV              2:14.67    2:15.81  
 12 Nichols, Dan C            14 PM-PV                2:16.75    2:16.14  
 13 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:17.75    2:16.50  
 14 Wells, Trae T             14 Curl-PV              2:15.57    2:17.19  
 14 Trainor, Will F           14 Curl-PV              2:16.58    2:17.19  
 16 Dunn, AJ                  13 AAC-PV               2:19.82    2:17.82  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:19.96    2:18.17  
 18 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV              2:11.85    2:18.55  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           2:19.76    2:18.76  
 20 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               2:20.01    2:19.21  
 21 Gil, Ryan J               14 JFD-PV               2:20.00    2:20.60  
 22 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              2:20.06    2:20.63  
 23 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               2:21.67    2:20.93  
 24 EU, James T               13 Curl-PV              2:22.12    2:21.69  
 25 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:19.77    2:22.47  
 26 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:19.17    2:22.50  
 27 MacGregor, Andrew A       14 OCCS-PV              2:19.32    2:22.62  
 28 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV              2:20.37    2:22.63  
 29 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           2:18.34    2:22.85  
 30 Beuzeville, Javier        14 AVST-PV              2:21.93    2:23.24  
 31 Shin, Albert B            14 AVST-PV              2:21.13    2:23.60  
 32 Ham, Brennon G            14 Rmsc-PV              2:21.23    2:23.78  
 33 Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV              2:21.12    2:24.13  
 34 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV              2:19.38    2:26.34  
 -- Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV              2:19.89         NS  
 -- Penning, Matt R           13 OCCS-PV              2:21.84         NS  
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:33.53    1:32.75   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:33.56    1:35.66   34  
  3 Snowbird Aquatics-PV  'A'                         1:39.12    1:37.31   32  
  4 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:39.10    1:37.75   30  
  5 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:38.03    1:38.22   28  
  6 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:39.00    1:38.44   26  
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            1:38.82    1:39.04   24  
  8 Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 1:41.41    1:39.09   22  
  9 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      1:41.12   x1:40.84  
 10 Arlington Aquatic Club-PV  'A'                    1:42.19    1:41.30   18  
 11 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:39.32    1:41.57   14  
 12 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:42.03    1:42.28   12  
 13 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            1:43.35   x1:43.69  
 14 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:41.93    1:44.30   10  
 15 Titan Swimming-PV  'A'                            1:43.55    1:44.40    8  
 16 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      1:44.82    1:44.50    6  
 17 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    1:48.43    1:45.39    4  
 18 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   1:47.41    1:46.14    2  
 -- Potomac Marlins-PV  'B'                           1:48.36         NS  
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      3:24.09    3:24.52   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            3:24.89    3:30.08   34  
  3 Snowbird Aquatics-PV  'A'                         3:36.00    3:34.19   32  
  4 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      3:32.32    3:35.83   30  
  5 Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 3:40.42    3:38.17   28  
  6 Machine Aquatics-PV  'A'                          3:39.96    3:38.65   26  
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    3:34.39    3:38.72   24  
  8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            3:40.99    3:38.73   22  
  9 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      3:38.08   x3:40.37  
 10 Occoquan Swimming-PV  'A'                         3:36.32    3:41.06   18  
 11 Potomac Marlins-PV  'A'                           3:44.75    3:45.34   14  
 12 Arlington Aquatic Club-PV  'A'                    3:44.19    3:45.65   12  
 13 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            3:54.23   x3:53.34  
 14 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   4:00.05    3:53.99   10  
 15 Potomac Marlins-PV  'B'                           3:57.74    3:54.89    8  
 16 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     3:59.00    3:55.16    6  
 17 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    3:56.11    3:57.21    4  
 -- Titan Swimming-PV  'A'                            3:50.45         NS  
 
Boys 13-14 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      7:18.57    7:21.49   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            7:30.32    7:37.66   34  
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      7:48.15    7:52.38   32  
  4 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    7:51.98    7:53.25   30  
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            7:52.30    7:55.86   28  
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      7:59.78   x8:02.47  
  7 Machine Aquatics-PV  'A'                          8:09.81    8:06.86   26  
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           8:14.67    8:16.10   24  
  9 Occoquan Swimming-PV  'A'                         8:03.65    8:20.14   22  
 10 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   9:23.59    8:48.60   18  
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    8:48.28        SCR  
 -- Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            8:03.44        SCR  
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:47.55    1:44.06   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:45.32    1:45.01   34  
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:51.41    1:46.43   32  
  4 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      1:52.37   x1:47.33  
  5 Snowbird Aquatics-PV  'A'                         2:06.36    1:48.83   30  
  6 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:54.02    1:49.05   28  
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            1:52.10    1:49.67   26  
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:53.97    1:51.49   24  
  9 Arlington Aquatic Club-PV  'A'                    1:55.11    1:52.89   22  
 10 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            1:56.42   x1:53.45  
 11 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:54.21    1:55.15   18  
 12 Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 1:59.84    1:55.37   14  
 13 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:00.17    1:56.05   12  
 14 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:05.93    1:57.93   10  
 15 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:12.20    2:04.42    8  
 -- Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     2:08.04         DQ  
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                          1:53.07         DQ  
 -- Potomac Marlins-PV  'B'                           2:02.08         NS  
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:00.56         NS  
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      3:47.39    3:48.16   40  
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            3:49.00    3:48.66   34  
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            4:00.55    3:57.41   32  
  4 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      3:57.68    3:59.18   30  
  5 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:02.47    3:59.48   28  
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      3:53.25   x3:59.55  
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    3:57.88    4:03.09   26  
  8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            4:12.43   x4:08.81  
  9 Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 4:11.87    4:10.24   24  
 10 Potomac Marlins-PV  'A'                           4:04.09    4:10.97   22  
 11 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    4:25.69    4:16.63   18  
 12 Occoquan Swimming-PV  'A'                         4:08.15    4:18.39   14  
 13 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     4:20.31    4:23.04   12  
 14 Titan Swimming-PV  'A'                            4:24.29    4:26.49   10  
 15 Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   4:26.73    4:28.67    8  
 -- Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 4:34.86        SCR  
 -- Potomac Marlins-PV  'B'                           4:20.71        SCR  
 
Boys 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finelli, Drew S           14 Curl-PV             10:01.23    9:52.98   20  
  2 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV             10:38.43   10:25.04   17  
  3 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV             10:32.64   10:27.98   16  
  4 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV             10:42.40   10:35.58   15  
  5 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV             10:39.87   10:39.38   14  
  6 Siren, Patrick P          14 PM-PV               11:05.22   10:48.62   13  
  7 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV             10:47.62   10:53.46   12  
  8 Vuong, David C            13 Rmsc-PV             11:05.53   10:53.48   11  
  9 Giorgis, Matthew R        13 Curl-PV             11:03.06   10:57.62    9  
 10 Yang, Yang                13 Rmsc-PV             10:59.87   11:03.29    7  
 11 Douville, Sean R          14 FAST-PV             11:12.06   11:12.26    6  
 12 Mastapeter, John A        14 AVST-PV             11:20.16   11:17.30    5  
 13 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV             11:56.99   11:18.28    4  
 14 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV             11:35.29   11:19.11    3  
 15 Nichols, Dan C            14 PM-PV               11:27.21   11:20.96    2  
 16 Lichtenfels, Ryan         13 Fish-PV             11:50.53   11:22.23    1  
 17 O'Connor, Ryan P          13 Curl-PV             11:56.26   11:30.43  
 18 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV          11:26.19   11:31.56  
 19 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV             11:29.91   11:47.39  
 20 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV             11:58.82   11:48.30  
 -- Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV              11:41.35        SCR  
 -- Trampert, Paul J          14 Curl-PV             11:53.09        SCR  
 
Boys 14 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finelli, Drew S           14 Curl-PV             17:06.75   16:36.44   20  
  2 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV             17:06.61   16:42.77   17  
  3 McLean, Matt B            14 Snowbirds-PV        17:05.74   17:03.69   16  
  4 Melillo, Simone           14 Curl-PV             17:21.70   17:08.64   15  
  5 Grimmett-Norris, Robert   13 Curl-PV             17:42.02   17:26.82   14  
  6 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV             17:55.66   17:31.94   13  
  7 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV             17:56.37   17:44.51   12  
  8 Siren, Patrick P          14 PM-PV               19:12.51   18:08.28   11  
  9 Vuong, David C            13 Rmsc-PV             18:29.94   18:15.71    9  
 10 Giorgis, Matthew R        13 Curl-PV             18:41.28   18:17.64    7  
 11 Whipkey, Sean P           14 TCSD-PV             18:31.82   18:24.75    6  
 12 Yang, Yang                13 Rmsc-PV             18:30.81   18:42.39    5  
 13 Nichols, Dan C            14 PM-PV               18:59.75   18:47.62    4  
 14 Dunn, AJ                  13 AAC-PV              19:46.50   18:51.41    3  
 15 McCorkle, Jacob A         13 Snowbirds-PV        18:56.75   18:52.90    2  
 16 Wells, Trae T             14 Curl-PV             18:17.61   18:55.52    1  
 17 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV              19:45.00   18:59.81  
 18 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV             19:39.59   19:10.33  
 19 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV             20:07.03   19:14.61  
 20 Trampert, Paul J          14 Curl-PV             20:52.73   19:14.97  
 21 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV             19:53.98   19:18.30  
 22 Lichtenfels, Ryan         13 Fish-PV             19:05.59   19:25.59  
 23 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV          18:54.25   19:25.68  
 24 Morstein, Andrew M        13 Rmsc-PV             20:27.36   19:40.64  
 25 Wong, Brian W             14 VSC-PV              19:19.32   19:47.57  
 26 Gustafson, Max J          14 TCSD-PV             20:11.83   19:48.87  
 27 Matt, Ryan C              13 Curl-PV             20:29.02   20:06.87  
 28 Campanella, Paul J        14 AAC-PV              20:45.40   20:07.63  
 29 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV             20:16.54   20:08.66  
 30 Bumiller, Mark T          13 Curl-PV             20:54.93   20:19.93  
 31 Cawley, Max A             13 TCSD-PV             20:55.69   20:46.54  
 -- Dittemore, Scott S        13 Curl-PV             20:28.80         NS  
 -- Duffin, Avery M           14 Rmsc-PV             20:38.03        SCR  
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              4:18.00    4:14.99   20  
  2 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              4:22.99    4:16.13   17  
  3 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              4:18.48    4:18.23   16  
  4 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              4:24.20    4:19.39   15  
  5 Melillo, Simone           14 Curl-PV              4:23.27    4:23.42   14  
  6 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              4:33.76    4:33.19   13  
  7 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              4:35.40    4:33.33   12  
  8 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              4:34.27    4:34.72   11  
B - Final
  9 Allen, Michael D          14 AAC-PV               4:40.52    4:31.08    9  
 10 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              4:37.45    4:31.97    7  
 11 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              4:41.97    4:39.47    6  
 12 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              4:39.09    4:39.61    5  
 13 Nichols, Dan C            14 PM-PV                4:43.34    4:41.70    4  
 14 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              4:47.18    4:42.42    3  
 15 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              4:48.75    4:43.77    2  
 16 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              4:49.04    4:55.25    1  
 
Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hinrichsen, Phillip P     14 Curl-PV              4:20.43    4:18.00  
  2 Stevens-Palmer, Garrett   14 Curl-PV              4:19.31    4:18.48  
  3 Finelli, Drew S           14 Curl-PV              4:23.67    4:22.99  
  4 Melillo, Simone           14 Curl-PV              4:23.51    4:23.27  
  5 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV              4:23.83    4:24.20  
  6 Mechak, Ben P             14 Rmsc-PV              4:40.75    4:33.76  
  7 Knecht, Josef M           13 Rmsc-PV              4:46.85    4:34.27  
  8 Iselin, David T           14 Rmsc-PV              4:34.18    4:35.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hepp, Christopher L       14 Rmsc-PV              4:36.59    4:37.45  
 10 Swallow, Nathan C         14 Rmsc-PV              4:40.36    4:39.09  
 11 Allen, Michael D          14 AAC-PV               4:35.07    4:40.52  
 12 Hale-Kupiec, Thomas A     14 OCCS-PV              4:37.02    4:41.97  
 13 Nichols, Dan C            14 PM-PV                4:46.91    4:43.34  
 14 Orellana, Miguel E        14 Rmsc-PV              4:49.33    4:47.18  
 15 Yang, Yang                13 Rmsc-PV              4:52.41    4:48.75  
 16 Benjamin, Ethan A         14 Rmsc-PV              4:59.11    4:49.04  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wells, Trae T             14 Curl-PV              4:49.62    4:49.74  
 18 Vuong, David C            13 Rmsc-PV              4:55.29    4:50.74  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wheatley, Zac M           13 AAC-PV               5:01.77    4:52.50  
 20 Herrmann, Ricky A         13 VSC-PV               5:02.41    4:54.52  
 21 Finn, Joseph W            13 Rmsc-PV              5:02.50    4:55.12  
 22 Lewis, Jake W             13 Curl-PV              5:05.33    4:56.32  
 23 Leegan, Matthew P         13 Curl-PV              4:58.32    4:57.30  
 24 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV              5:03.49    4:58.15  
 25 Wong, Brian W             14 VSC-PV               5:03.09    4:59.61  
 26 Larson, Michael T         13 Rmsc-PV              5:03.04    4:59.73  
 27 Parker, Justin M          14 Rmsc-PV              5:05.99    4:59.79  
 28 Gerlach, Ethan E          13 MSSC-PV              5:06.13    5:00.67  
 29 Cooper, Chris M           14 Curl-PV              5:09.61    5:00.69  
 30 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              5:03.10    5:01.37  
 31 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           4:53.61    5:01.75  
 32 Ham, Brennon G            14 Rmsc-PV              5:10.35    5:03.35  
 33 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              5:11.98    5:03.55  
 34 Lippincott, Kevin M       14 TNT-PV               5:03.76    5:11.81  
 35 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              5:08.71    5:12.21  
 -- Maddux, Andy T            14 Snowbirds-PV         5:02.97         DQ  
 -- Siren, Patrick P          14 PM-PV                5:11.47         NS  
 -- Penning, Matt R           13 OCCS-PV              5:09.75        SCR