PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results




Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                28.83      27.69   20  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                28.10      28.05   17  
  3 Kundrat, John A           10 FAST-PV                28.80      28.41   16  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                28.98      28.76   15  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                29.22      29.09   14  
  6 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                29.35      29.12   13  
  7 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                29.40      29.33   12  
  8 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                29.37      29.48   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                28.44      28.10  
  2 Kundrat, John A           10 FAST-PV                29.32      28.80  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                28.35      28.83  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                30.41      28.98  
  5 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                30.46      29.22  
  6 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                29.88      29.35  
  7 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                30.41      29.37  
  8 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                30.21      29.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                29.64      29.65  
 10 McKenzie, John T           9 VSC-PV                 30.11      29.70  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             29.46      30.08  
 12 Gould, Serge A            10 Curl-PV                30.68      30.10  
 13 Katis, Charles C          10 Machine-PV             29.60      30.18  
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                30.11      30.20  
 15 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV                30.87      30.24  
 16 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                31.54      30.25  
 17 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                30.99      30.34  
 18 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                31.95      30.35  
 19 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             32.40      31.13  
 20 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                30.61      31.18  
 21 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 32.16      31.20  
 22 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  31.78      31.24  
 23 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                32.28      31.39  
 24 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                32.65      31.44  
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             32.24      31.51  
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV             32.64      31.56  
 27 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                32.41      31.65  
 28 Botten, Alex M            10 YORK-PV                32.77      31.67  
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV                32.83      31.71  
 30 Simmons, Tucker M         10 Curl-PV                32.04      31.86  
 31 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV                32.63      31.90  
 32 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                31.53      31.95  
 33 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                32.67      32.00  
 34 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             32.26      32.01  
 34 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                31.29      32.01  
 36 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV                32.45      32.16  
 37 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                31.42      32.30  
 37 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV                31.29      32.30  
 39 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                32.73      32.37  
 40 Chute, Austin T            9 Curl-PV                32.45      32.39  
 41 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             32.56      32.52  
 42 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                32.36      32.65  
 43 Gains, Zach B              9 YORK-PV                32.39      32.77  
 44 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  32.40      33.33  
 45 Mckissick, James D        10 Curl-PV                32.80      33.46  
 46 Asbury, Colin T            9 Rmsc-PV                32.54      33.64  
 -- McMahon, Ryan A           10 VSC-PV                 32.40         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                30.70         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:01.29    1:00.72   20  
       28.91  1:00.72                                                      
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:03.24    1:01.85   17  
       29.21  1:01.85                                                      
  3 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:04.30    1:02.98   16  
       29.87  1:02.98                                                      
  4 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:03.66    1:03.17   15  
       30.30  1:03.17                                                      
  5 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:04.17    1:04.35   14  
       30.73  1:04.35                                                      
  6 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:04.46    1:04.41   13  
       30.55  1:04.41                                                      
  7 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:04.24    1:04.42   12  
       31.46  1:04.42                                                      
  8 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:04.91    1:05.54   11  
       30.81  1:05.54                                                      
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:02.06    1:01.29  
       28.63  1:01.29                                                      
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:02.63    1:03.24  
       30.22  1:03.24                                                      
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:06.88    1:03.66  
       30.77  1:03.66                                                      
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:06.09    1:04.17  
       30.72  1:04.17                                                      
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:05.85    1:04.24  
       31.38  1:04.24                                                      
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:06.33    1:04.30  
       30.71  1:04.30                                                      
  7 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:07.41    1:04.46  
       30.66  1:04.46                                                      
  8 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:06.29    1:04.91  
       31.28  1:04.91                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:06.93    1:05.52  
       31.19  1:05.52                                                      
 10 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:06.87    1:06.17  
       31.04  1:06.17                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              1:08.06    1:06.92  
       31.25  1:06.92                                                      
 12 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:08.22    1:07.36  
       32.40  1:07.36                                                      
 13 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:08.78    1:07.51  
       31.87  1:07.51                                                      
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:08.80    1:07.63  
       32.28  1:07.63                                                      
 14 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:09.47    1:07.63  
       32.10  1:07.63                                                      
 16 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              1:12.04    1:07.93  
       31.82  1:07.93                                                      
 17 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:11.69    1:08.91  
       32.03  1:08.91                                                      
 18 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:09.50    1:09.05  
       33.09  1:09.05                                                      
 19 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              1:11.12    1:09.48  
       33.35  1:09.48                                                      
 20 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:12.26    1:09.84  
       32.59  1:09.84                                                      
 20 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:11.91    1:09.84  
       32.17  1:09.84                                                      
 22 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               1:11.50    1:10.33  
       35.36  1:10.33                                                      
 23 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV              1:12.24    1:10.52  
       33.58  1:10.52                                                      
 24 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:11.46    1:10.83  
       34.41  1:10.83                                                      
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:11.76    1:10.89  
       34.17  1:10.89                                                      
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV           1:12.12    1:10.93  
       34.42  1:10.93                                                      
 27 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:11.85    1:10.98  
       33.24  1:10.98                                                      
 28 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:10.74    1:11.15  
       33.90  1:11.15                                                      
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              1:11.76    1:11.55  
       34.19  1:11.55                                                      
 30 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:10.65    1:11.70  
       34.24  1:11.70                                                      
 31 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:11.74    1:12.06  
       34.50  1:12.06                                                      
 32 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                1:11.98    1:13.92  
       34.87  1:13.92                                                      
 33 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:12.20    1:14.62  
       36.01  1:14.62                                                      
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:17.22    2:17.06   20  
       30.59  1:05.77  1:41.79  2:17.06                                    
  2 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:21.22    2:19.04   17  
       31.98  1:08.68  1:44.67  2:19.04                                    
  3 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:22.00    2:19.24   16  
       31.02  1:06.57  1:43.30  2:19.24                                    
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:19.79    2:20.45   15  
       32.59  1:08.81  1:45.21  2:20.45                                    
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              2:21.86    2:20.71   14  
       32.34  1:08.39  1:45.19  2:20.71                                    
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:23.55    2:22.41   13  
       32.63  1:09.36  1:46.66  2:22.41                                    
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:24.56    2:24.86   12  
       32.86  1:09.11  1:47.30  2:24.86                                    
  8 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:24.19    2:26.65   11  
       32.98  1:09.66  1:48.68  2:26.65                                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:18.31    2:17.22  
       30.58  1:05.22  1:41.76  2:17.22                                    
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:23.59    2:19.79  
       32.81  1:08.55  1:45.00  2:19.79                                    
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:30.44    2:21.22  
       33.43  1:10.83  1:47.03  2:21.22                                    
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              2:25.46    2:21.86  
       33.04  1:08.75  1:45.67  2:21.86                                    
  5 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              2:31.32    2:22.00  
       32.48  1:08.79  1:46.39  2:22.00                                    
  6 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           2:23.13    2:23.55  
       33.16  1:09.72  1:48.29  2:23.55                                    
  7 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:25.44    2:24.19  
       32.80  1:08.99  1:47.14  2:24.19                                    
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:27.96    2:24.56  
       32.61  1:09.25  1:47.49  2:24.56                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:25.61    2:25.44  
       33.60  1:11.46  1:49.27  2:25.44                                    
 10 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              2:40.05    2:26.03  
       32.47  1:09.07  1:48.08  2:26.03                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              2:30.96    2:29.17  
       32.54  1:10.37  1:49.66  2:29.17                                    
 12 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              2:38.23    2:31.56  
       33.09  1:11.08  1:52.21  2:31.56                                    
 13 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              2:42.40    2:31.58  
       33.82  1:12.87  1:53.55  2:31.58                                    
 14 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:32.57    2:32.42  
       34.97  1:14.40  1:54.07  2:32.42                                    
 15 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              2:36.60    2:33.21  
       35.43  1:14.71  1:54.98  2:33.21                                    
 16 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           2:38.28    2:33.44  
       35.33  1:15.09  1:55.16  2:33.44                                    
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           2:37.78    2:33.85  
       33.81  1:55.58  2:33.85  2:33.85                                    
 18 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                2:42.46    2:34.07  
       35.25  1:15.54  1:55.56  2:34.07                                    
 19 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              2:40.04    2:34.09  
       33.43  1:13.07  1:55.24  2:34.09                                    
 20 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               2:38.73    2:34.86  
       36.59  1:17.23  1:57.04  2:34.86                                    
 21 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              2:36.28    2:35.49  
       36.32  1:16.43  1:56.01  2:35.49                                    
 22 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              2:35.86    2:35.64  
       33.71  1:14.15  1:56.87  2:35.64                                    
 23 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              2:36.27    2:36.42  
       33.40  2:36.42                                                      
 24 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              2:37.52    2:36.86  
       35.57  1:16.24  1:56.88  2:36.86                                    
 25 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              2:35.02    2:36.93  
       35.67  1:15.70  1:57.49  2:36.93                                    
 26 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              2:37.78    2:37.27  
       36.16  1:16.68  1:58.41  2:37.27                                    
 27 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              2:41.23    2:38.47  
       35.31  1:16.25  1:58.37  2:38.47                                    
 28 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              2:41.20    2:38.87  
       34.02  1:14.61  1:57.43  2:38.87                                    
 29 Gains, Zach B              9 YORK-PV              2:39.42    2:38.95  
       35.97  1:16.86  1:58.66  2:38.95                                    
 30 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              2:43.13    2:40.03  
       35.70  1:17.31  1:59.16  2:40.03                                    
 31 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              2:34.31    2:41.71  
       33.42  1:16.12  1:59.81  2:41.71                                    
 32 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              2:43.76    2:45.51  
       38.55  1:21.26  2:04.99  2:45.51                                    
 33 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              2:43.63    2:56.41  
       37.10  1:19.30  2:06.96  2:56.41                                    
 -- Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              2:32.73         NS  
 -- McMahon, Ryan A           10 VSC-PV               2:43.65         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:26.62         NS  
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              6:16.91    6:00.29   20  
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              6:06.69    6:01.66   17  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              6:40.00    6:10.97   16  
  4 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              6:42.77    6:29.46   15  
  5 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              6:44.80    6:32.70   14  
  6 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              7:01.98    6:37.09   13  
  7 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           7:07.77    6:38.84   12  
  8 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              6:45.69    6:39.47   11  
  9 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              6:58.25    6:45.17    9  
 10 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              7:00.77    6:45.33    7  
 11 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              6:57.22    6:46.90    6  
 12 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              6:56.45    6:49.03    5  
 13 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              7:12.54    6:51.81    4  
 14 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              7:04.07    6:52.61    3  
 15 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              6:34.86    6:58.13    2  
 16 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              7:10.73    7:01.66    1  
 17 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              7:04.82    7:02.93  
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              7:11.21    7:05.98  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              6:36.32        SCR  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                32.51      32.27   20  
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.03      32.49   17  
  3 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             33.24      32.52   16  
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.72      33.52   15  
  5 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                33.37      33.62   14  
  6 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                34.62      33.81   13  
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             33.46      33.98   12  
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                34.16      34.01   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                32.77      32.51  
  2 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV             33.32      33.24  
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                33.94      33.37  
  4 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             35.70      33.46  
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.88      33.72  
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 34.20      34.03  
  7 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV                34.94      34.16  
  8 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                36.22      34.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gould, Serge A            10 Curl-PV                35.90      34.66  
 10 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                34.80      35.59  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV                35.18      35.74  
 12 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                36.25      35.93  
 13 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                36.83      35.97  
 14 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV                36.10      36.08  
 15 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                35.89      36.16  
 16 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV                39.23      36.45  
 17 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                35.67      36.55  
 18 Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                38.69      36.76  
 19 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV                37.21      36.82  
 20 Mason, Nick A             10 AVST-PV                37.58      36.86  
 21 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV                39.02      36.87  
 22 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  39.13      36.89  
 23 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                37.00      36.96  
 24 Katis, Charles C          10 Machine-PV             36.82      37.24  
 25 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV                37.54      37.27  
 25 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                37.79      37.27  
 27 Mckissick, James D        10 Curl-PV                37.92      37.38  
 28 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV                36.71      37.40  
 29 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV                37.38      37.60  
 30 Doty, Will M              10 AAC-PV                 38.97      37.61  
 31 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV             37.88      37.73  
 32 McMurray, Evan L          10 VSC-PV                 37.73      37.74  
 33 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV                39.10      37.82  
 34 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             37.76      37.87  
 35 Shada, Sean R             10 Fish-PV                39.04      37.99  
 36 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                38.66      38.03  
 37 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                37.62      38.41  
 38 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV           39.19      38.43  
 39 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                38.73      38.50  
 40 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                38.40      38.64  
 41 Dost, Kyle R              10 Curl-PV                39.19      38.85  
 42 Hall, Gordon C            10 TCSD-PV                38.27      39.01  
 42 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV                39.15      39.01  
 44 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             38.65      39.06  
 45 Curl, Nick D               9 Curl-PV                39.26      39.26  
 46 Pfister, Alex F           10 Curl-PV                38.05      39.27  
 47 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                37.46      39.36  
 48 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV                38.46      39.41  
 49 Botten, Alex M            10 YORK-PV                37.62      39.48  
 50 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV                39.06      40.05  
 51 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                38.93      40.81  
 -- Dolton, Peter N           10 Fish-PV                38.90         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:09.79    1:09.24   20  
       33.83  1:09.24                                                      
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:10.64    1:10.07   17  
       34.72  1:10.07                                                      
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:12.29    1:11.86   16  
       35.67  1:11.86                                                      
  4 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:15.47    1:13.06   15  
       35.24  1:13.06                                                      
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:15.23    1:14.27   14  
       35.95  1:14.27                                                      
  6 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:14.36    1:14.61   13  
       36.20  1:14.61                                                      
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:15.90    1:15.09   12  
       35.47  1:15.09                                                      
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:16.59    1:17.18   11  
       36.30  1:17.18                                                      
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:11.85    1:09.79  
       33.98  1:09.79                                                      
  2 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:16.14    1:10.64  
       35.24  1:10.64                                                      
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:13.72    1:12.29  
       35.02  1:12.29                                                      
  4 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:15.57    1:14.36  
       35.62  1:14.36                                                      
  5 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:15.12    1:15.23  
       36.10  1:15.23                                                      
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV              1:17.35    1:15.47  
       37.18  1:15.47                                                      
  7 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:19.36    1:15.90  
       35.91  1:15.90                                                      
  8 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:16.93    1:16.59  
       35.57  1:16.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:18.48    1:16.70  
       37.16  1:16.70                                                      
 10 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV              1:21.41    1:16.77  
       36.48  1:16.77                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:20.08    1:16.97  
       37.00  1:16.97                                                      
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              1:20.63    1:17.71  
       37.65  1:17.71                                                      
 13 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:23.48    1:19.17  
       39.29  1:19.17                                                      
 14 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:17.93    1:19.23  
       38.39  1:19.23                                                      
 15 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:19.93    1:20.11  
       39.31  1:20.11                                                      
 16 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:21.59    1:20.62  
       39.24  1:20.62                                                      
 17 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:21.29    1:21.35  
       38.24  1:21.35                                                      
 18 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:22.43    1:21.78  
       39.36  1:21.78                                                      
 19 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              1:24.95    1:21.92  
       39.57  1:21.92                                                      
 20 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              1:23.62    1:22.76  
       40.16  1:22.76                                                      
 21 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV              1:24.87    1:23.20  
       38.97  1:23.20                                                      
 22 Campbell, Gavin S         10 Machine-PV           1:22.63    1:23.22  
       39.28  1:23.22                                                      
 23 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:20.98    1:23.32  
       39.92  1:23.32                                                      
 24 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV              1:24.05    1:25.19  
       40.56  1:25.19                                                      
 25 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              1:24.91    1:25.51  
       42.36  1:25.51                                                      
 26 Curl, Nick D               9 Curl-PV              1:24.67    1:25.78  
       42.48  1:25.78                                                      
 27 Raithel, Maxwell D        10 Rmsc-PV              1:23.68    1:25.83  
       40.56  1:25.83                                                      
 -- Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:18.44         DQ  
       36.47       DQ                                                      
 -- Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:23.62         DQ  
       41.45       DQ                                                      
 -- Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:23.46         DQ  
       38.64       DQ                                                      
 -- McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:18.30         DQ  
       36.51       DQ                                                      
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                36.10      36.24   20  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                37.25      36.74   17  
  3 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                38.43      37.18   16  
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                37.99      37.48   15  
  5 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                39.73      39.38   14  
  6 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                39.67      39.40   13  
  7 Mason, Nick A             10 AVST-PV                39.82      39.65   12  
  8 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                39.75      40.34   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                37.07      36.10  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                38.05      37.25  
  3 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                39.97      37.99  
  4 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                39.56      38.43  
  5 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                40.23      39.67  
  6 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                42.25      39.73  
  7 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                40.12      39.75  
  8 Mason, Nick A             10 AVST-PV                40.26      39.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 40.90      39.89  
 10 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                40.51      40.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Michael H           10 Rmsc-PV                40.19      40.23  
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                41.71      40.33  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                41.46      40.36  
 14 Johnson, Alex I           10 AAC-PV                 41.62      40.50  
 15 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV                41.24      40.85  
 16 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                42.54      40.89  
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             42.14      40.90  
 18 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                  42.78      41.20  
 19 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV                40.68      42.13  
 20 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             42.28      42.35  
 21 Botten, Alex M            10 YORK-PV                43.01      42.48  
 22 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                41.74      42.56  
 23 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                43.42      42.65  
 24 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                43.62      42.67  
 25 Howard, Steven P          10 YORK-PV                44.26      42.85  
 26 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             43.33      42.86  
 27 Fiala, CJ J               10 Curl-PV                43.79      42.90  
 28 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                41.22      43.08  
 29 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV                44.18      43.18  
 30 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                43.63      43.48  
 31 Koons, Andrew S           10 Curl-PV                43.27      43.49  
 32 Kenly, Cody               10 Cods-PV                44.28      43.58  
 33 Bryan, Stephen W          10 Curl-PV                42.02      43.64  
 34 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV             44.38      43.87  
 35 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                44.05      44.54  
 36 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV                43.95      46.26  
 -- Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                41.50         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             39.99         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:21.16    1:20.25   20  
       38.26  1:20.25                                                      
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:21.88    1:20.35   17  
       37.93  1:20.35                                                      
  3 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:21.33    1:21.88   16  
       38.76  1:21.88                                                      
  4 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:24.19    1:21.96   15  
       39.50  1:21.96                                                      
  5 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:26.12    1:24.95   14  
       40.58  1:24.95                                                      
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:23.11    1:25.28   13  
       40.22  1:25.28                                                      
  7 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:26.79    1:26.10   12  
       40.45  1:26.10                                                      
  8 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:26.44    1:26.52   11  
       41.05  1:26.52                                                      
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:21.88    1:21.16  
       37.95  1:21.16                                                      
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:21.43    1:21.33  
       38.46  1:21.33                                                      
  3 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:22.76    1:21.88  
       38.70  1:21.88                                                      
  4 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:26.10    1:23.11  
       39.48  1:23.11                                                      
  5 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:27.69    1:24.19  
       40.82  1:24.19                                                      
  6 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:28.86    1:26.12  
       42.74  1:26.12                                                      
  7 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:25.28    1:26.44  
       42.05  1:26.44                                                      
  8 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:28.63    1:26.79  
       40.23  1:26.79                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              1:25.88    1:27.77  
       40.80  1:27.77                                                      
 10 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:26.37    1:28.15  
       42.26  1:28.15                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:28.86    1:29.60  
       42.21  1:29.60                                                      
 12 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV              1:33.27    1:29.90  
       40.71  1:29.90                                                      
 13 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV              1:32.74    1:30.34  
       42.20  1:30.34                                                      
 14 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:30.11    1:30.38  
       42.52  1:30.38                                                      
 15 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                1:33.67    1:30.55  
       42.38  1:30.55                                                      
 16 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:30.16    1:30.88  
       43.45  1:30.88                                                      
 17 Bryan, Stephen W          10 Curl-PV              1:32.95    1:31.20  
       44.13  1:31.20                                                      
 18 Fiala, CJ J               10 Curl-PV              1:35.18    1:31.71  
       44.21  1:31.71                                                      
 19 Chen, Michael H           10 Rmsc-PV              1:33.78    1:32.02  
       42.98  1:32.02                                                      
 20 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              1:29.87    1:32.26  
       44.46  1:32.26                                                      
 21 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV              1:35.25    1:32.61  
       43.93  1:32.61                                                      
 22 Botten, Alex M            10 YORK-PV              1:34.45    1:33.54  
       43.76  1:33.54                                                      
 23 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:32.34    1:33.56  
       45.70  1:33.56                                                      
 24 Reager, Anthony K         10 MAKO-PV              1:36.75    1:33.83  
       44.16  1:33.83                                                      
 25 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV              1:36.08    1:33.92  
       43.93  1:33.92                                                      
 26 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:31.23    1:34.06  
       44.25  1:34.06                                                      
 27 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:37.10    1:34.86  
       44.56  1:34.86                                                      
 28 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV              1:37.37    1:35.04  
       45.23  1:35.04                                                      
 29 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV              1:37.86    1:35.97  
       45.93  1:35.97                                                      
 30 Koons, Andrew S           10 Curl-PV              1:36.00    1:36.17  
       44.50  1:36.17                                                      
 31 Spera, Cory P             10 Curl-PV              1:37.05    1:36.74  
       47.71  1:36.74                                                      
 32 Shebat, Michael J         10 Curl-PV              1:36.55    1:36.94  
       46.49  1:36.94                                                      
 33 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:32.30    1:37.23  
       46.10  1:37.23                                                      
 34 MacNair, Michael C         9 Curl-PV              1:37.10    1:38.41  
       47.20  1:38.41                                                      
 35 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV              1:36.98    1:38.64  
       47.02  1:38.64                                                      
 36 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              1:36.72    1:38.91  
       46.41  1:38.91                                                      
 37 Inomata, Yusuke           10 Curl-PV              1:37.13    1:39.62  
       46.56  1:39.62                                                      
 38 Hansen, Erik B            10 Curl-PV              1:37.57    1:40.51  
       46.87  1:40.51                                                      
 39 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV              1:37.60    1:41.68  
       47.78  1:41.68                                                      
 -- O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              1:29.43         DQ  
       42.86                                                               
 -- Wilson, Andrew L           9 TCSD-PV              1:36.55         NS  
 -- Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:30.17         NS  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              1:23.77         NS  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                30.72      30.02   20  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                31.08      30.23   17  
  3 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                30.50      30.59   16  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                32.45      32.07   15  
  5 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 33.90      32.65   14  
  6 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                33.51      33.09   13  
  7 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.80      33.47   12  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV                33.95      34.34   11  
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                31.33      30.50  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                30.64      30.72  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                29.81      31.08  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                32.83      32.45  
  5 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                34.20      33.51  
  6 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.28      33.80  
  7 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 36.66      33.90  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV                36.59      33.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             37.51      34.21  
 10 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 35.51      34.61  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                36.12      35.11  
 12 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV                35.71      35.19  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                36.48      35.68  
 14 Mason, Nick A             10 AVST-PV                36.91      35.88  
 15 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV                37.06      36.33  
 16 Dost, Kyle R              10 Curl-PV                38.20      36.39  
 17 Chute, Austin T            9 Curl-PV                36.84      36.57  
 18 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  36.42      36.88  
 19 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  36.85      37.26  
 20 Hansen, Erik B            10 Curl-PV                38.86      37.39  
 21 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                38.42      37.41  
 22 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV                38.02      37.50  
 23 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                34.79      37.52  
 24 Xue, Richard               8 Curl-PV                37.77      37.53  
 25 Gains, Zach B              9 YORK-PV                36.79      37.58  
 26 McMurray, Evan L          10 VSC-PV                 37.79      37.64  
 27 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             37.97      37.66  
 28 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                37.24      37.75  
 29 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                37.05      37.93  
 30 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                38.68      38.28  
 31 Phung, Eric               10 MAKO-PV                38.50      39.40  
 32 Pfister, Alex F           10 Curl-PV                40.01      39.68  
 33 Alm, Anthony              10 Machine-PV             38.67      41.33  
 34 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                38.82      45.38  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                37.77         NS  
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV                38.05         NS  
 -- Sullivan, Sean M           9 Curl-PV                37.27         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             33.94         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:08.16    1:05.91   20  
       31.08  1:05.91                                                      
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:10.19    1:08.00   17  
       31.15  1:08.00                                                      
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:14.93    1:16.19   16  
       34.92  1:16.19                                                      
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:16.15    1:17.04   15  
       35.34  1:17.04                                                      
  5 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:18.73    1:17.97   14  
       36.14  1:17.97                                                      
  6 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:21.00    1:19.73   13  
       37.00  1:19.73                                                      
  7 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:20.93    1:20.48   12  
       36.99  1:20.48                                                      
 -- Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               1:12.69         DQ  
       33.10       DQ                                                      
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:08.53    1:08.16  
       31.85  1:08.16                                                      
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:06.96    1:10.19  
       32.88  1:10.19                                                      
  3 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               1:25.22    1:12.69  
       35.11  1:12.69                                                      
  4 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:14.69    1:14.93  
       34.35  1:14.93                                                      
  5 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:17.50    1:16.15  
       35.65  1:16.15                                                      
  6 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV               1:22.88    1:18.73  
       36.26  1:18.73                                                      
  7 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:20.83    1:20.93  
       36.78  1:20.93                                                      
  8 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:17.45    1:21.00  
       37.18  1:21.00                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:26.00    1:22.50  
       38.52  1:22.50                                                      
 10 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:28.75    1:23.59  
       38.08  1:23.59                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:25.77    1:25.85  
       39.67  1:25.85                                                      
 12 Dunne, Ryan C              9 OCCS-PV              1:27.66    1:28.05  
       40.47  1:28.05                                                      
 13 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV              1:32.56    1:28.62  
       39.33  1:28.62                                                      
 14 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:27.62    1:29.49  
       39.40  1:29.49                                                      
 15 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:31.40    1:29.79  
       40.19  1:29.79                                                      
 16 Sturm, Zachary J           9 Curl-PV              1:31.91    1:30.33  
       40.77  1:30.33                                                      
 17 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:28.19    1:30.79  
       40.60  1:30.79                                                      
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:31.99    1:30.87  
       40.26  1:30.87                                                      
 19 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:32.46    1:31.92  
       39.70  1:31.92                                                      
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:30.17         DQ  
       38.45       DQ                                                      
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV              1:27.99         NS  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:09.75    1:08.73   20  
       31.89  1:08.73                                                      
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:10.74    1:08.74   17  
       31.68  1:08.74                                                      
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:13.34    1:11.68   16  
       32.17  1:11.68                                                      
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:14.81    1:14.26   15  
       35.05  1:14.26                                                      
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:14.10    1:14.39   14  
       33.81  1:14.39                                                      
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:13.89    1:14.56   13  
       35.25  1:14.56                                                      
  7 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:16.56    1:15.00   12  
       34.29  1:15.00                                                      
  8 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:15.63    1:15.82   11  
       34.63  1:15.82                                                      
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              1:11.89    1:09.75  
       32.87  1:09.75                                                      
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:11.46    1:10.74  
       32.20  1:10.74                                                      
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:13.63    1:13.34  
       32.67  1:13.34                                                      
  4 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:17.39    1:13.89  
       34.86  1:13.89                                                      
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:15.46    1:14.10  
       33.68  1:14.10                                                      
  6 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:15.91    1:14.81  
       35.25  1:14.81                                                      
  7 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:16.64    1:15.63  
       34.78  1:15.63                                                      
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:16.99    1:16.56  
       35.01  1:16.56                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:17.86    1:16.91  
       36.19  1:16.91                                                      
 10 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:18.94   J1:17.90  
       36.90  1:17.90                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Katis, Charles C          10 Machine-PV           1:17.14   J1:17.90  
       35.05  1:17.90                                                      
 12 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV           1:24.99    1:19.15  
       35.35  1:19.15                                                      
 13 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:20.46    1:19.16  
       37.99  1:19.16                                                      
 14 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              1:20.96    1:19.21  
       37.17  1:19.21                                                      
 15 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:20.64    1:19.65  
       37.24  1:19.65                                                      
 16 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              1:22.18    1:19.72  
       36.85  1:19.72                                                      
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:23.33    1:19.87  
       37.42  1:19.87                                                      
 18 Mason, Nick A             10 AVST-PV              1:22.29    1:19.99  
       37.76  1:19.99                                                      
 19 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:19.50    1:20.05  
       37.52  1:20.05                                                      
 20 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              1:24.38    1:20.26  
       38.92  1:20.26                                                      
 21 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:22.25    1:20.86  
       37.12  1:20.86                                                      
 22 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:21.16    1:20.95  
       38.17  1:20.95                                                      
 23 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:23.40    1:20.97  
       37.48  1:20.97                                                      
 24 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:21.04    1:21.10  
       38.03  1:21.10                                                      
 25 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               1:23.34    1:21.30  
       37.79  1:21.30                                                      
 26 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              1:22.48    1:21.50  
       38.39  1:21.50                                                      
 27 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              1:22.23    1:21.86  
       36.04  1:21.86                                                      
 28 Mckissick, James D        10 Curl-PV              1:23.30    1:21.95  
       38.46  1:21.95                                                      
 29 Alm, Anthony              10 Machine-PV           1:23.71    1:22.37  
       37.72  1:22.37                                                      
 30 Shebat, Michael J         10 Curl-PV              1:24.36    1:22.69  
       38.63  1:22.69                                                      
 31 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              1:22.80    1:22.88  
       39.47  1:22.88                                                      
 32 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:24.10    1:22.92  
       39.52  1:22.92                                                      
 33 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           1:22.03    1:23.22  
       38.46  1:23.22                                                      
 34 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:23.56    1:24.06  
       39.56  1:24.06                                                      
 35 Botten, Alex M            10 YORK-PV              1:21.51    1:24.22  
       39.59  1:24.22                                                      
 36 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              1:24.33    1:24.63  
       39.08  1:24.63                                                      
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              2:28.45    2:28.29   20  
       31.87  1:09.79  1:54.86  2:28.29                                    
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              2:33.25    2:31.84   17  
       32.43  1:12.46  1:57.72  2:31.84                                    
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:38.37    2:37.68   16  
       35.53  1:15.80  2:03.10  2:37.68                                    
  4 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:43.38    2:37.95   15  
       37.68  1:19.62  2:03.99  2:37.95                                    
  5 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:36.01    2:38.45   14  
       35.74  1:17.15  2:03.82  2:38.45                                    
  6 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:44.16    2:44.09   13  
       35.35  1:17.20  2:07.77  2:44.09                                    
  7 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:46.78    2:45.44   12  
       36.87  1:18.61  2:07.96  2:45.44                                    
 -- Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:40.84         DQ  
       36.40  1:21.39  2:10.94       DQ                                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              2:30.17    2:28.45  
       31.33  1:09.80  1:54.56  2:28.45                                    
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              2:36.09    2:33.25  
       31.41  1:10.14  1:56.96  2:33.25                                    
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:40.01    2:36.01  
       34.37  1:14.90  2:01.25  2:36.01                                    
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:45.39    2:38.37  
       36.41  1:17.07  2:03.41  2:38.37                                    
  5 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:46.62    2:40.84  
       35.39  1:18.71  2:06.93  2:40.84                                    
  6 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:42.22    2:43.38  
       38.41  1:22.12  2:07.44  2:43.38                                    
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:45.26    2:44.16  
       36.00  1:16.36  2:08.24  2:44.16                                    
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:47.21    2:46.78  
       36.39  1:18.07  2:07.98  2:46.78                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              2:50.86    2:49.34  
       38.65  1:23.30  2:10.95  2:49.34                                    
 10 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               2:59.59    2:50.69  
       35.98  1:18.17  2:11.28  2:50.69                                    
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              2:59.33    2:50.97  
       38.86  1:22.38  2:13.33  2:50.97                                    
 12 McKenzie, John T           9 VSC-PV               2:50.95    2:52.97  
       39.12  1:22.92  2:14.98  2:52.97                                    
 13 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:57.12    2:52.99  
       40.56  1:26.04  2:13.97  2:52.99                                    
 14 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              3:03.98    2:53.41  
       43.72  1:24.05  2:17.38  2:53.41                                    
 15 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              3:01.83    2:55.00  
       40.31  1:21.04  2:15.73  2:55.00                                    
 16 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              3:02.78    2:55.34  
       42.32  1:28.65  2:16.64  2:55.34                                    
 17 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              2:59.75    2:55.36  
       39.81  1:26.78  2:16.71  2:55.36                                    
 18 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              2:57.38    2:57.48  
       37.78  1:23.65  2:15.18  2:57.48                                    
 19 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              3:03.79    2:58.38  
       40.21  1:26.74  2:19.64  2:58.38                                    
 20 Chute, Austin T            9 Curl-PV              3:06.93    2:59.96  
       39.12  1:23.40  2:21.11  2:59.96                                    
 21 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               3:04.40    3:00.45  
       41.16  1:27.84  2:21.13  3:00.45                                    
 22 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              2:56.36    3:00.61  
       45.51  1:28.25  2:20.57  3:00.61                                    
 23 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              2:59.10    3:00.70  
       40.71  1:25.66  2:20.86  3:00.70                                    
 24 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              3:06.01    3:00.90  
       42.24  1:27.10  2:23.65  3:00.90                                    
 25 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              3:01.80    3:01.26  
       46.71  1:30.11  2:23.15  3:01.26                                    
 26 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              3:03.65    3:01.37  
       42.78  1:29.74  2:23.75  3:01.37                                    
 27 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              3:04.80    3:01.79  
       41.53  1:25.41  2:21.93  3:01.79                                    
 28 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              2:58.36    3:01.95  
       40.12  1:19.81  2:19.65  3:01.95                                    
 29 Botten, Alex M            10 YORK-PV              3:06.93    3:02.12  
       42.75  1:30.77  2:23.04  3:02.12                                    
 30 Curl, Nick D               9 Curl-PV              3:05.55    3:03.06  
       43.56  1:29.73  2:23.58  3:03.06                                    
 -- Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              2:51.66         DQ  
       38.32  1:23.80  2:14.18       DQ                                    
 -- Mason, Nick A             10 AVST-PV              3:00.21         DQ  
       38.79  1:21.95  2:11.70       DQ                                    
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:46.95         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              3:05.02         NS  
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:42.81    1:55.04   40  
     1) Phillips, Bradley D 10          2) Wojciechowski, John A 10       
     3) Sarman, Mark C 10               4) Tollefson, Andrew H 10         
       28.35    57.22  1:26.50  1:55.04                                    
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:53.87    1:58.00   34  
     1) Thomas, Matt C 10               2) Wimer, Nicholas A 10           
     3) Knecht, Samuel M 10             4) Kirsch, Kyle A 10              
       29.07    58.22  1:29.27  1:58.00                                    
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:02.31    2:02.44   32  
     1) Kelly, Alex R 10                2) Sheerin, Danny W 10            
     3) Shu, Jack S 10                  4) Swallow, Matthew S 10          
       29.40    59.17  1:31.29  2:02.44                                    
  4 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:56.95    2:03.01   30  
     1) Katis, Charles C 10             2) Germanis, Johnnie W 10         
     3) Munch, Ricky W 9                4) Putnam, Charlie M 10           
       30.96  1:01.31  1:33.37  2:03.01                                    
  5 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      1:55.04    2:04.61   28  
     1) Pickering, Jon G 10             2) Gould, Serge A 10              
     3) Higginbotham, Zach C 10         4) McDermott, Danny J 10          
       32.25  1:02.38  1:32.98  2:04.61                                    
  6 The Fish-PV  'A'                                  2:08.65    2:06.53   26  
     1) Callahan, Matt L 10             2) Pennington, Adam S 10          
     3) Luciani, Danny P 10             4) Paris, Benjamin F 10           
       33.65  1:04.68  1:35.62  2:06.53                                    
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:09.31    2:06.90   24  
     1) Speers, Samuel C 10             2) Alloway, Richard M 10          
     3) Barry, Timmy R 9                4) Hall, Gordon C 10              
       29.94  1:01.43  1:34.77  2:06.90                                    
  8 York Swim Club-PV  'A'                            2:03.09    2:08.01   22  
     1) Ratcliff, Kurt M 9              2) Humphrey, Jacob R 10           
     3) Perrot, Cabell D 10             4) Gains, Zach B 9                
       32.27  1:02.69  1:18.77  2:08.01                                    
  9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:09.77   x2:08.39  
     1) Trigonoplos, Paul A 10          2) Asbury, Colin T 9              
     3) Fahmy, Tamir K 10               4) Kannan, Matthew W 10           
       32.02  1:04.77  1:37.22  2:08.39                                    
 10 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:05.60    2:11.04   18  
     1) McJunkin, Matthew R 9           2) Alm, Anthony 10                
     3) Pence, Charlie R 10             4) Tomajczyk, Drew M 9            
       31.98  1:03.69  1:36.68  2:11.04                                    
 11 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:14.21    2:11.75   14  
     1) Sundel, Blake A 10              2) Patteson, Austin C 9           
     3) Verheul, Dirk W 9               4) Swenson, Kyle A 9              
       31.15  1:03.80  1:36.78  2:11.75                                    
 12 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:13.64    2:14.90   12  
     1) Phung, Eric 10                  2) Osiecki, Matthew T 10          
     3) Jones, Tyler A 10               4) Scally, Patrick T 10           
       32.96  1:06.35  1:41.11  2:14.90                                    
 13 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:19.79    2:18.17   10  
     1) Metge, Trager L 9               2) O'Leary, Brian J 10            
     3) St John, Carl A 9               4) Brunn, Kyle S 10               
       35.46  1:08.40  1:44.74  2:18.17                                    
 -- Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:03.02         DQ  
     1) Camozzo, Danny L 10             2) Kutlucinar, Atley S 10         
     3) Simmons, Tucker M 10            4) Wojciechowski, Louis P 8       
       31.08  1:01.25  1:34.67       DQ                                    
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:12.05         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:20.29         NS  
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:18.99         NS  
     1) Allsopp, Matthew A 10           2) Carney, Brendan P 9            
     3) Owen, Luke P 10                 4) Haney, Benjamin M 9            
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      2:09.45    2:10.14   40  
     1) Wojciechowski, John A 10        2) Tollefson, Andrew H 10         
     3) Sarman, Mark C 10               4) Phillips, Bradley D 10         
       33.66  1:10.21  1:41.15  2:10.14                                    
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            2:07.53    2:14.36   34  
       33.86  1:11.64  1:44.04  2:14.36                                    
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                          2:15.46    2:21.19   32  
     1) Putnam, Charlie M 10            2) Katis, Charles C 10            
     3) Germanis, Johnnie W 10          4) Munch, Ricky W 9               
       33.63  1:14.91  1:49.63  2:21.19                                    
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            2:18.44    2:22.32   30  
       35.21  1:17.00  1:52.65  2:22.32                                    
  5 The Fish-PV  'A'                                  2:26.72    2:23.49   28  
     1) Pennington, Adam S 10           2) Luciani, Danny P 10            
     3) Shada, Sean R 10                4) Paris, Benjamin F 10           
       35.91  1:15.72  1:55.04  2:23.49                                    
  6 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                      2:10.59    2:24.12   26  
     1) McDermott, Danny J 10           2) Schwartz, Jason A 10           
     3) Wojciechowski, Louis P 8        4) Pickering, Jon G 10            
       36.90  1:17.58  1:52.76  2:24.12                                    
  7 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'C'            2:29.01   x2:27.63  
       37.99  1:16.36  1:55.61  2:27.63                                    
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           2:31.91    2:27.92   24  
     1) Sundel, Blake A 10              2) Swenson, Kyle A 9              
     3) Patteson, Austin C 9            4) Verheul, Dirk W 9              
       38.62  1:19.05  1:55.01  2:27.92                                    
  9 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 2:28.83    2:28.76   22  
     1) Via, Travis F 10                2) Kotonias, Nicholas J 10        
     3) Kim, Eric I 10                  4) Hodge, Christopher W 9         
       40.45    55.76  1:22.18  2:28.76                                    
 10 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:25.88    2:30.80   16  
     1) Barry, Timmy R 9                2) O'Leary, Brian J 10            
     3) Alloway, Richard M 10           4) Metge, Trager L 9              
       39.75  1:27.57  1:56.02  2:30.80                                    
 10 York Swim Club-PV  'A'                            2:18.50    2:30.80   16  
     1) Humphrey, Jacob R 10            2) Howard, Steven P 10            
     3) Perrot, Cabell D 10             4) Gains, Zach B 9                
       36.88  1:21.52  1:57.77  2:30.80                                    
 12 Curl/Burke Swim Club-PV  'C'                      2:20.60   x2:31.22  
     1) Gould, Serge A 10               2) Marchand, Tyler J 10           
     3) Pfister, Alex F 10              4) Higginbotham, Zach C 10        
              1:19.76  1:59.68  2:31.22                                    
 13 Machine Aquatics-PV  'B'                          2:22.31    2:32.12   12  
     1) Campbell, Gavin S 10            2) Pence, Charlie R 10            
     3) Tomajczyk, Drew M 9             4) Alm, Anthony 10                
       37.49  1:20.27  1:38.90  2:32.12                                    
 14 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:32.37    2:35.09   10  
     1) Thompson, David G 10            2) Osiecki, Matthew T 10          
     3) Jones, Tyler A 10               4) Phung, Eric 10                 
       38.63  1:23.89  2:02.50  2:35.09                                    
 -- The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    2:38.76         NS  
     1) Hall, Gordon C 10               2) Selowsky, Alex 10              
     3) Wilson, Andrew L 9              4)                                
 -- Joe Flaherty's Dolphins-PV  'A'                   2:39.30         NS  
     1) Allsopp, Matthew A 10           2) Owen, Luke P 10                
     3) Carney, Brendan P 9             4) Haney, Benjamin M 9            
 -- York Swim Club-PV  'B'                            2:29.10         NS  
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      2:45.74         NS  
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               24.85      24.64   20  
  2 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                25.12      25.09   17  
  3 Canner, Robert T          12 FAST-PV                25.17      25.22   16  
  4 Shen, David               12 PM-PV                  25.86      25.42   15  
  5 Stewart, Sean P           12 Rmsc-PV                25.91      25.67   14  
  6 Jackson, Brandon L        12 Curl-PV                25.71      25.80   13  
  7 Tollefson, Ross H         12 Curl-PV                25.93      26.03   12  
  8 Haibel, Sandy J           12 Rmsc-PV                25.86      26.69   11  
B - Final
  9 Fernandez-Arias, Nicolas  12 Curl-PV                26.29      26.15    9  
 10 Perez, JP P               12 Rmsc-PV                26.16      26.20    7  
 11 Fletcher, Sean D          11 Machine-PV             26.53      26.40    6  
 12 Tollefson, Henry H        11 Curl-PV                26.54      26.48    5  
 13 Davey-Karlson, Matt       12 Rmsc-PV                26.86      26.52    4  
 14 Phillips, Mitch J         11 MAKO-PV                26.77      26.88    3  
 15 Wingert, Tim J            12 MAKO-PV                26.74      27.16    2  
 16 Mintz, Bomani J           12 Curl-PV                26.82      27.35    1