PVS SHORT COURSE 14 & UNDER
JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS
March 6-9, 2003
George Mason University
PVS-03-25

Meet Results



 
Event 14  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                37.07      36.10  
  2 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV                38.05      37.25  
  3 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV                39.97      37.99  
  4 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                39.56      38.43  
  5 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                40.23      39.67  
  6 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                42.25      39.73  
  7 Schwartz, Jason A         10 Curl-PV                40.12      39.75  
  8 Mason, Nick A             10 AVST-PV                40.26      39.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 40.90      39.89  
 10 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                40.51      40.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chen, Michael H           10 Rmsc-PV                40.19      40.23  
 12 McDermott, Danny J        10 Curl-PV                41.71      40.33  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                41.46      40.36  
 14 Johnson, Alex I           10 AAC-PV                 41.62      40.50  
 15 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV                41.24      40.85  
 16 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                42.54      40.89  
 17 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             42.14      40.90  
 18 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                  42.78      41.20  
 19 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV                40.68      42.13  
 20 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             42.28      42.35  
 21 Botten, Alex M            10 YORK-PV                43.01      42.48  
 22 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV                41.74      42.56  
 23 Chi, Raymond              10 Rmsc-PV                43.42      42.65  
 24 Garfield, Evan M           9 Rmsc-PV                43.62      42.67  
 25 Howard, Steven P          10 YORK-PV                44.26      42.85  
 26 Pence, Charlie R          10 Machine-PV             43.33      42.86  
 27 Fiala, CJ J               10 Curl-PV                43.79      42.90  
 28 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                41.22      43.08  
 29 Olivos, Zachary B         10 Rmsc-PV                44.18      43.18  
 30 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                43.63      43.48  
 31 Koons, Andrew S           10 Curl-PV                43.27      43.49  
 32 Kenly, Cody               10 Cods-PV                44.28      43.58  
 33 Bryan, Stephen W          10 Curl-PV                42.02      43.64  
 34 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV             44.38      43.87  
 35 Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                44.05      44.54  
 36 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV                43.95      46.26  
 -- Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                41.50         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             39.99         NS  
 
Event 13  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Smith, Anna L             10 PM-PV                  39.90      37.32  
  2 Slevin, Angela C          10 YORK-PV                38.55      37.33  
  3 Leake, Natalie L          10 YORK-PV                40.52      37.54  
  4 Basel, Megan M            10 AVST-PV                39.07      38.49  
  5 Rivera, Julia M           10 Rmsc-PV                39.72      38.81  
  6 Jones, Jasmine D          10 Curl-PV                40.35      38.93  
  7 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV                38.66      38.98  
  8 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV                40.22      39.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV                41.94      39.29  
 10 Davis, Eliza J            10 Curl-PV                40.99      39.42  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV             44.35      40.28  
 12 Fosburgh, Caroline W       9 TCSD-PV                41.00      40.36  
 13 Hondros, Julia            10 TNT-PV                 42.22      40.41  
 14 Bush, Elyse N             10 YORK-PV                40.76      40.45  
 15 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV                41.96      40.55  
 16 Callahan, Kristen A       10 Curl-PV                41.44      40.70  
 17 Grant, Mallory R          10 AAC-PV                 41.12      41.05  
 18 Smith, Alison K           10 MAKO-PV                41.16      41.09  
 19 Vincent, Mandy L          10 OCCS-PV                41.17      41.24  
 20 Nowak, Haley A            10 OCCS-PV                44.01      41.26  
 21 McMullan, Abby R          10 YORK-PV                40.60      41.28  
 22 Wulff, Allison M          10 VSC-PV                 42.10      41.32  
 23 Kerico, Amber J           10 AVST-PV                42.09      41.43  
 24 Howard, Megan D           10 TCSD-PV                43.19      41.51  
 25 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV                43.22      41.55  
 26 Gimpel, Emily J           10 TCSD-PV                42.23      41.56  
 27 Stevens, Emily H          10 FAST-PV                42.28      41.61  
 28 Weldon, Amy K             10 MAKO-PV                42.37      41.64  
 29 Shipley, Olivia J         10 TCSD-PV                43.84      42.08  
 29 King, Jill M              10 Curl-PV                42.89      42.08  
 31 Johnson, Ali G            10 FBST-PV                43.16      42.24  
 31 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV                42.45      42.24  
 33 Walden, Hannah E          10 MAKO-PV                41.70      42.30  
 34 McDonough, Christen M     10 OCCS-PV                42.88      42.31  
 35 Havrilla, Kristen N       10 YORK-PV                44.14      42.57  
 36 Yensen, Katie M            9 PM-PV                  44.25      42.67  
 37 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                42.77      42.68  
 38 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                43.29      42.77  
 39 McGrath, Ashley E         10 YORK-PV                44.25      42.78  
 40 Berlin, Katrina F         10 YORK-PV                42.82      42.84  
 41 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV                43.03      42.91  
 42 Abram, Cleo C             10 TCSD-PV                43.17      43.05  
 43 Stephens, Morgan A         9 Rmsc-PV                43.24      43.11  
 44 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV                42.91      43.20  
 45 Neumann, Katie M          10 Rmsc-PV                43.83      43.28  
 46 Tutterow, Alyssa L        10 YORK-PV                44.09      43.32  
 47 Craig, Alice A            10 PM-PV                  43.73      43.54  
 48 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             44.02      43.63  
 49 Nyberg, Hannah L           9 Unattached             43.73      44.01  
 50 Havard, Erin E             9 YORK-PV                43.78      44.04  
 51 Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                43.30      44.10  
 52 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV                44.37      44.43  
 53 Ayers, Taylor             10 Snowbirds-PV           44.16      44.62  
 54 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                44.39      44.77  
 55 Ham, Allison C            10 AAC-PV                 44.43      44.83  
 56 Szymczak, Michelle L      10 Rmsc-PV                44.26      44.95  
 -- O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV             41.27         NS  
 
Event 20  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              1:02.06    1:01.29  
  2 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV              1:02.63    1:03.24  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:06.88    1:03.66  
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:06.09    1:04.17  
  5 Putnam, Charlie M         10 Machine-PV           1:05.85    1:04.24  
  6 Kundrat, John A           10 FAST-PV              1:06.33    1:04.30  
  7 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              1:07.41    1:04.46  
  8 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:06.29    1:04.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              1:06.93    1:05.52  
 10 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:06.87    1:06.17  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              1:08.06    1:06.92  
 12 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              1:08.22    1:07.36  
 13 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:08.78    1:07.51  
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:08.80    1:07.63  
 14 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:09.47    1:07.63  
 16 Kutlucinar, Atley S       10 Curl-PV              1:12.04    1:07.93  
 17 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:11.69    1:08.91  
 18 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              1:09.50    1:09.05  
 19 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              1:11.12    1:09.48  
 20 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              1:12.26    1:09.84  
 20 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              1:11.91    1:09.84  
 22 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               1:11.50    1:10.33  
 23 Sickenberger, Will L       9 Curl-PV              1:12.24    1:10.52  
 24 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              1:11.46    1:10.83  
 25 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:11.76    1:10.89  
 26 Alm, Anthony              10 Machine-PV           1:12.12    1:10.93  
 27 Pickering, Jon G          10 Curl-PV              1:11.85    1:10.98  
 28 Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:10.74    1:11.15  
 29 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              1:11.76    1:11.55  
 30 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:10.65    1:11.70  
 31 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              1:11.74    1:12.06  
 32 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                1:11.98    1:13.92  
 33 Pence, Charlie R          10 Machine-PV           1:12.20    1:14.62  
 
Event 19  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:05.93    1:02.78  
  2 Gerlach, Janene M         10 MSSC-PV              1:06.30    1:03.84  
  3 Arzadon, Jasmine E         9 MAKO-PV              1:07.82    1:04.67  
  4 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              1:08.81    1:04.78  
  5 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV              1:07.13    1:05.28  
  6 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              1:07.07    1:05.76  
  7 Basel, Megan M            10 AVST-PV              1:06.14    1:06.45  
  8 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              1:08.54    1:07.88  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            1:07.12    1:08.08  
 10 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:11.92    1:08.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Davis, Eliza J            10 Curl-PV              1:09.93    1:08.52  
 12 Carter, Kelsey M          10 Curl-PV              1:11.26    1:08.60  
 13 Higdon, Britany J         10 OCCS-PV              1:11.63    1:08.83  
 14 Bloch, Laurence S          9 H2oyas-PV            1:10.94    1:09.32  
 15 Maynard, Mercedes M       10 Curl-PV              1:09.29    1:09.63  
 15 Fosburgh, Caroline W       9 TCSD-PV              1:12.19    1:09.63  
 17 Pepper, Elizabeth          9 Rmsc-PV              1:10.37    1:09.87  
 18 Smith, Taylor E            8 Curl-PV              1:14.10    1:09.88  
 19 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV               1:13.98    1:09.91  
 20 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV              1:13.47    1:10.23  
 21 Merley, Caitlin F         10 TCSD-PV              1:11.05    1:10.31  
 22 Yost, Rebecca M           10 Fish-PV              1:11.96    1:10.36  
 23 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV           1:09.56    1:10.75  
 24 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:12.42    1:10.87  
 25 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV              1:14.10    1:10.95  
 26 Bell, Lisa L               9 Fish-PV              1:11.42    1:11.16  
 27 Johnson, Ali G            10 FBST-PV              1:12.50    1:11.25  
 28 Clark, Annie L            10 YORK-PV              1:12.64    1:11.29  
 29 Lesiw, Larissa R          10 Rmsc-PV              1:10.13    1:11.48  
 30 Hopke, Brooke A           10 Curl-PV              1:10.59    1:11.72  
 31 Zarella, Victoria N        9 Curl-PV              1:14.30    1:12.15  
 32 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              1:12.86    1:12.19  
 33 Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV         1:12.81    1:12.24  
 34 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              1:13.43    1:12.66  
 35 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV              1:13.27    1:12.92  
 36 Layne, Jessica A          10 YORK-PV              1:13.83    1:13.55  
 37 Guevremont, Elizabeth A   10 Fish-PV              1:14.00    1:13.82  
 38 Greene, Eva J              9 TCSD-PV              1:14.16    1:13.93  
 39 Zirzow, Caylin L          10 MAKO-PV              1:14.37    1:14.01  
 -- Liang, Wendy X            10 VSC-PV               1:12.77         NS  
 -- O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           1:08.02         NS  
 -- Umberger, Ryan L          10 Machine-PV           1:14.10        SCR  
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sarman, Mark C            10 Curl-PV                31.33      30.50  
  2 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV                30.64      30.72  
  3 Wojciechowski, John A     10 Curl-PV                29.81      31.08  
  4 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                32.83      32.45  
  5 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                34.20      33.51  
  6 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                33.28      33.80  
  7 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV                 36.66      33.90  
  8 Gould, Serge A            10 Curl-PV                36.59      33.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Germanis, Johnnie W       10 Machine-PV             37.51      34.21  
 10 Allsopp, Matthew A        10 JFD-PV                 35.51      34.61  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                36.12      35.11  
 12 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV                35.71      35.19  
 13 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                36.48      35.68  
 14 Mason, Nick A             10 AVST-PV                36.91      35.88  
 15 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV                37.06      36.33  
 16 Dost, Kyle R              10 Curl-PV                38.20      36.39  
 17 Chute, Austin T            9 Curl-PV                36.84      36.57  
 18 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  36.42      36.88  
 19 Sundel, Blake A           10 PM-PV                  36.85      37.26  
 20 Hansen, Erik B            10 Curl-PV                38.86      37.39  
 21 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                38.42      37.41  
 22 Barry, Timmy R             9 TCSD-PV                38.02      37.50  
 23 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                34.79      37.52  
 24 Xue, Richard               8 Curl-PV                37.77      37.53  
 25 Gains, Zach B              9 YORK-PV                36.79      37.58  
 26 McMurray, Evan L          10 VSC-PV                 37.79      37.64  
 27 McJunkin, Matthew R        9 Machine-PV             37.97      37.66  
 28 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV                37.24      37.75  
 29 Alloway, Richard M        10 TCSD-PV                37.05      37.93  
 30 Pickering, Jon G          10 Curl-PV                38.68      38.28  
 31 Phung, Eric               10 MAKO-PV                38.50      39.40  
 32 Pfister, Alex F           10 Curl-PV                40.01      39.68  
 33 Alm, Anthony              10 Machine-PV             38.67      41.33  
 34 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                38.82      45.38  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV                37.77         NS  
 -- Wooster, Tyler             9 Rmsc-PV                38.05         NS  
 -- Sullivan, Sean M           9 Curl-PV                37.27         NS  
 -- Katis, Charles C          10 Machine-PV             33.94         NS  
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                33.33      30.95  
  2 Leake, Natalie L          10 YORK-PV                33.05      32.01  
  3 Slevin, Angela C          10 YORK-PV                32.74      32.24  
  4 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV                34.06      33.15  
  5 Werner, Bridget L         10 Snowbirds-PV           37.28      33.63  
  6 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV             34.26      33.96  
  7 Basel, Megan M            10 AVST-PV                33.28      33.97  
  8 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV                 34.73      34.03  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vincent, Mandy L          10 OCCS-PV                34.51      34.27  
 10 Berlin, Katrina F         10 YORK-PV                38.44      34.60  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Watkins, Alicia           10 Rmsc-PV                38.90      34.61  
 12 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV                37.46      34.98  
 13 Nowak, Haley A            10 OCCS-PV                35.19      35.06  
 14 Howard, Megan D           10 TCSD-PV                33.95      35.13  
 15 Shipley, Olivia J         10 TCSD-PV                35.58      35.25  
 16 Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV             35.33      35.39  
 17 Higdon, Britany J         10 OCCS-PV                35.51      35.40  
 18 Davis, Eliza J            10 Curl-PV                36.36      35.48  
 19 Avery, Taylor C           10 MAKO-PV                37.36      35.50  
 20 Nalls, Jessie M           10 H2oyas-PV              35.67      35.52  
 21 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV                36.17      35.81  
 22 Dahut, Madeline E          9 TNT-PV                 39.05      35.83  
 22 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV                37.31      35.83  
 24 Arzadon, Jasmine E         9 MAKO-PV                36.16      35.97  
 25 Callahan, Kristen A       10 Curl-PV                36.79      35.99  
 26 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV                37.33      36.04  
 27 Schulkin, Danielle A      10 TCSD-PV                36.05      36.05  
 27 Maynard, Mercedes M       10 Curl-PV                36.28      36.05  
 29 Gerlach, Janene M         10 MSSC-PV                36.83      36.06  
 30 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                37.64      36.09  
 31 Tutterow, Alyssa L        10 YORK-PV                38.32      36.30  
 32 Smith, Alison K           10 MAKO-PV                36.40      36.39  
 33 Bloch, Laurence S          9 H2oyas-PV              38.70      36.49  
 34 Hondros, Julia            10 TNT-PV                 38.38      36.57  
 35 Warren, Colleen B         10 YORK-PV                38.42      36.65  
 36 Greene, Eva J              9 TCSD-PV                37.20      36.69  
 37 Haufler, Allison T         9 Snowbirds-PV           37.15      36.77  
 38 Fritz, Whitney E          10 YORK-PV                38.05      36.85  
 39 O'Brien, Alice A          10 AAC-PV                 37.01      36.90  
 39 Guevremont, Elizabeth A   10 Fish-PV                38.12      36.90  
 41 Royce, Jeccica M          10 Curl-PV                38.60      37.07  
 42 Fox, Casey M              10 OCCS-PV                37.89      37.21  
 43 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV                37.77      37.24  
 44 Smith, Taylor E            8 Curl-PV                37.78      37.29  
 45 Hopke, Brooke A           10 Curl-PV                37.08      37.30  
 46 Kerins, Mary Kate X       10 MAKO-PV                37.85      37.31  
 46 Bailey, Amelia N          10 Curl-PV                38.57      37.31  
 48 Dula, Teresa M            10 PM-PV                  36.62      37.35  
 49 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV                36.96      37.38  
 50 Herb, Stephanie A         10 MAKO-PV                38.88      37.44  
 51 Parry, Taylor J            9 Curl-PV                37.77      37.65  
 52 Silsby, Shannon M         10 MAKO-PV                38.93      37.76  
 53 Clark, Annie L            10 YORK-PV                37.10      37.80  
 54 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                38.32      37.83  
 55 Nyberg, Hannah L           9 Unattached             38.93      38.15  
 56 Wilkinson, Shannon N      10 MAKO-PV                39.04      38.17  
 57 Kerico, Amber J           10 AVST-PV                38.99      38.19  
 58 Johnson, Ali G            10 FBST-PV                36.23      38.37  
 59 Ham, Allison C            10 AAC-PV                 38.48      38.43  
 60 Nassetta, Bailey A         9 AAC-PV                 38.18      38.51  
 61 Eule, Sarah M             10 TCSD-PV                38.99      38.56  
 62 Layne, Jessica A          10 YORK-PV                39.08      38.65  
 63 Zirzow, Caylin L          10 MAKO-PV                37.76      38.74  
 64 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV                38.79      39.03  
 64 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV                38.72      39.03  
 66 Grant, Mallory R          10 AAC-PV                 37.46      39.22  
 67 Kenis, Sarah              10 HACC-PV                38.88      39.50  
 68 Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV                38.30      40.52  
 68 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                37.65      40.52  
 70 Lesiw, Larissa R          10 Rmsc-PV                38.75      42.74  
 -- Gold, Jordan E             9 Snowbirds-PV           38.42     X39.07  
 -- Liang, Wendy X            10 VSC-PV                 38.28         NS  
 -- Skyler, Jordan L          10 Snowbirds-PV           37.97         NS  
 -- O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV             32.02         NS  
 -- Umberger, Ryan L          10 Machine-PV             37.51         NS  
 -- Leheney, Emma             10 Machine-PV             37.20         NS  
 
Event 32  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Phillips, Bradley D       10 Curl-PV              2:30.17    2:28.45  
  2 Sarman, Mark C            10 Curl-PV              2:36.09    2:33.25  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:40.01    2:36.01  
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              2:45.39    2:38.37  
  5 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              2:46.62    2:40.84  
  6 Tollefson, Andrew H       10 Curl-PV              2:42.22    2:43.38  
  7 Gould, Serge A            10 Curl-PV              2:45.26    2:44.16  
  8 Sheerin, Danny W          10 Rmsc-PV              2:47.21    2:46.78  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              2:50.86    2:49.34  
 10 Laffosse, Nicolas M       10 VSC-PV               2:59.59    2:50.69  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              2:59.33    2:50.97  
 12 McKenzie, John T           9 VSC-PV               2:50.95    2:52.97  
 13 Trigonoplos, Paul A       10 Rmsc-PV              2:57.12    2:52.99  
 14 Fahmy, Tamir K            10 Rmsc-PV              3:03.98    2:53.41  
 15 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              3:01.83    2:55.00  
 16 O'Leary, Brian J          10 TCSD-PV              3:02.78    2:55.34  
 17 Marchand, Tyler J         10 Curl-PV              2:59.75    2:55.36  
 18 McDermott, Danny J        10 Curl-PV              2:57.38    2:57.48  
 19 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              3:03.79    2:58.38  
 20 Chute, Austin T            9 Curl-PV              3:06.93    2:59.96  
 21 McMurray, Evan L          10 VSC-PV               3:04.40    3:00.45  
 22 Speers, Samuel C          10 TCSD-PV              2:56.36    3:00.61  
 23 Camozzo, Danny L          10 Curl-PV              2:59.10    3:00.70  
 24 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              3:06.01    3:00.90  
 25 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              3:01.80    3:01.26  
 26 Hutchison, Robert J       10 Curl-PV              3:03.65    3:01.37  
 27 Perrot, Cabell D          10 YORK-PV              3:04.80    3:01.79  
 28 Humphrey, Jacob R         10 YORK-PV              2:58.36    3:01.95  
 29 Botten, Alex M            10 YORK-PV              3:06.93    3:02.12  
 30 Curl, Nick D               9 Curl-PV              3:05.55    3:03.06  
 -- Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              2:51.66         DQ  
 -- Mason, Nick A             10 AVST-PV              3:00.21         DQ  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:46.95         NS  
 -- Nasakaitis, Eric          10 HACC-PV              3:05.02         NS  
 
Event 31  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Rogers, Katie L           10 Rmsc-PV              2:41.99    2:42.92  
  2 Slevin, Angela C          10 YORK-PV              2:45.01    2:44.58  
  3 Gerlach, Janene M         10 MSSC-PV              3:01.21    2:45.52  
  4 Walsh, Courtney E         10 Curl-PV              2:47.79    2:47.32  
  5 Makarsky, Ashley M        10 VSC-PV               2:50.92    2:48.10  
  6 Ryan, Kelsey L            10 Curl-PV              2:50.52    2:49.07  
  7 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV              2:53.54    2:49.11  
  8 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              2:46.94    2:49.81  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Yuan, Jessica X           10 Rmsc-PV              2:47.35    2:50.10  
 10 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              2:48.86    2:50.61  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              2:51.43    2:51.04  
 12 Delaney, Katie L           9 MSSC-PV              2:53.72    2:52.41  
 13 Mottola, Lindsay A        10 Machine-PV           2:51.18    2:52.82  
 14 Callahan, Kristen A       10 Curl-PV              2:53.72    2:55.14  
 15 Warren, Colleen B         10 YORK-PV              3:05.42    2:55.45  
 16 Pratt, Stephanie M        10 H2oyas-PV            2:51.18    2:56.47  
 17 Gillespie, Kate M          9 Rmsc-PV              3:05.84    2:56.57  
 18 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV              3:02.56    2:56.88  
 19 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              2:57.64    2:57.53  
 20 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV              3:01.66    2:57.81  
 21 Merley, Caitlin F         10 TCSD-PV              3:01.77    2:58.23  
 22 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              3:02.33    2:58.28  
 23 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              3:02.49    2:58.68  
 24 Smith, Taylor E            8 Curl-PV              3:04.18    2:59.31  
 25 Hopke, Brooke A           10 Curl-PV              3:00.20    2:59.52  
 26 Dula, Teresa M            10 PM-PV                3:05.38    3:01.93  
 27 Fox, Casey M              10 OCCS-PV              3:02.66    3:01.96  
 28 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV              3:00.22    3:02.39  
 29 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV           3:05.48    3:02.41  
 30 Kenis, Sarah              10 HACC-PV              3:05.27    3:02.51  
 31 Geithman, Victoria E      10 TCSD-PV              3:02.64    3:03.68  
 32 Yost, Rebecca M           10 Fish-PV              3:02.91    3:04.70  
 33 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              3:05.59    3:06.47  
 34 Szymczak, Michelle L      10 Rmsc-PV              3:05.36    3:06.80  
 35 Zirzow, Caylin L          10 MAKO-PV              3:05.20    3:07.94  
 -- Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV           3:01.94         DQ  
 
Event 38  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle   
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              6:16.91    6:00.29   20  
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              6:06.69    6:01.66   17  
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              6:40.00    6:10.97   16  
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              6:34.86    6:29.28   15  
  5 Wimer, Nicholas A         10 Rmsc-PV              6:42.77    6:29.46   14  
  6 Ramey, Lloyd N            10 Curl-PV              6:44.80    6:32.70   13  
  7 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              7:01.98    6:37.09   12  
  8 Tomajczyk, Drew M          9 Machine-PV           7:07.77    6:38.84   11  
  9 Flamand, Michael W        10 Rmsc-PV              6:45.69    6:39.47    9  
 10 Pfister, Alex F           10 Curl-PV              6:58.25    6:45.17    7  
 11 Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              7:00.77    6:45.33    6  
 12 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              6:57.22    6:46.90    5  
 13 Kannan, Matthew W         10 Rmsc-PV              6:56.45    6:49.03    4  
 14 O'Connor, Patrick M       10 Curl-PV              7:12.54    6:51.81    3  
 15 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              7:04.07    6:52.61    2  
 16 Higginbotham, Zach C      10 Curl-PV              7:10.73    7:01.66    1  
 17 Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              7:04.82    7:02.93  
 18 Gains, Zach B              9 YORK-PV              7:11.21    7:05.98  
 -- Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              6:36.32        SCR