2003 Winter Long Course Invitational
Fairland Aquatic Center
February 15-16, 2003
PVC-03-23
Special Note: Sunday events canceled due to inclement weather.




              
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              1:10.64    1:10.42  
       33.90  1:10.42                                                      
  2 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:19.92    1:18.62  
       37.49  1:18.62                                                      
  3 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV              1:21.14    1:21.73  
       38.93  1:21.73                                                      
  4 Jones, Kevin A            12 MSSC-PV              1:45.45    1:22.70  
       40.59  1:22.70                                                      
  5 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT    1:28.43  
       40.62  1:28.43                                                      
  6 Williams, Philip M        11 MSSC-PV                   NT    1:28.57  
       41.07  1:28.57                                                      
  7 Langlois, Ryan A           9 Curl-PV              1:33.20    1:31.02  
       44.57  1:31.02                                                      
  8 Harris, Michael M          8 MSSC-PV              1:40.07    1:31.34  
       42.35  1:31.34                                                      
  9 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              1:41.79    1:33.46  
       46.35  1:33.46                                                      
 10 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV              1:45.22    1:35.64  
       44.37  1:35.64                                                      
 11 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV                   NT    1:35.81  
       45.21  1:35.81                                                      
 12 Via, Travis F             10 MSSC-PV              2:00.51    1:41.64  
       48.93  1:41.64                                                      
 13 Cathion, Kyle P           11 MSSC-PV                   NT    2:00.71  
       54.30  2:00.71                                                      
 14 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                   NT    2:03.18  
       56.35  2:03.18                                                      
 -- Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV                   NT        SCR  
 
Boys 12 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV                38.68      37.95  
  2 Jones, Kevin A            12 MSSC-PV                43.78      42.42  
  3 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV                52.00      46.46  
  4 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT      48.55  
  5 Harris, Michael M          8 MSSC-PV                50.86      48.88  
  6 Williams, Philip M        11 MSSC-PV                   NT      48.93  
  7 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV                   NT      50.62  
  8 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                   NT      51.64  
  9 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV                56.84      53.25  
 10 Cathion, Kyle P           11 MSSC-PV                   NT      56.61  
 
Boys 12 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV               36.43      38.42  
  2 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV                44.36      44.24  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                49.01      47.65  
  4 Gigioli, Paul M            9 Curl-PV              1:07.77      50.31  
  5 Langlois, Ryan A           9 Curl-PV                52.02      53.76  
  6 Williams, Philip M        11 MSSC-PV                   NT      54.53  
  7 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT      54.65  
  8 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV                   NT      55.22  
  9 Gulliver, Jasper C        10 Curl-PV              1:02.43    1:03.29  
 10 Via, Travis F             10 MSSC-PV                   NT    1:04.92  
 11 Cathion, Kyle P           11 MSSC-PV                   NT    1:07.70  
 12 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                   NT    1:29.48  
 -- Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV                   NT        SCR  
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             1:12.26    1:13.90  
       34.65  1:13.90                                                      
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:26.49    1:25.04  
       39.28  1:25.04                                                      
  3 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:32.87    1:29.66  
       42.25  1:29.66                                                      
  4 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT    1:43.70  
       45.76  1:43.70                                                      
  5 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT    2:09.35  
       54.17  2:09.35                                                      
 -- Harris, Michael M          8 MSSC-PV              1:57.02         DQ  
       49.25       DQ                                                      
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jesse A       11 UNCUB-PV             2:40.13    2:35.84  
       34.31  1:16.26  2:01.54  2:35.84                                    
  2 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:54.90    2:50.05  
       37.76  1:21.66  2:11.67  2:50.05                                    
  3 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              3:13.52    3:09.50  
       41.50  1:30.43  2:26.20  3:09.50                                    
  4 Jones, Kevin A            12 MSSC-PV              3:25.60    3:15.47  
              1:35.14  2:33.99  3:15.47                                    
  5 Husson, Patrick A         11 MSSC-PV              3:17.18    3:26.39  
       51.02  1:47.55  2:40.62  3:26.39                                    
  6 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT    3:39.58  
       46.02  1:41.10  2:47.68  3:39.58                                    
  7 Via, Travis F             10 MSSC-PV                   NT    3:57.10  
       57.96  1:51.01  3:03.27  3:57.10                                    
 -- Ridenour, Richard T       12 TIBU-PV                   NT        SCR  
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pool, Christopher D       15 Curl-PV                57.01      56.99  
       27.49    56.99                                                      
  2 Hafkin, Josh V            14 RMSC-PV              1:00.53      58.28  
       27.67    58.28                                                      
  3 Quase, Jake B             18 Curl-PV              1:03.57    1:00.49  
       28.81  1:00.49                                                      
  4 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV              1:01.92    1:01.05  
       29.36  1:01.05                                                      
  5 Hickman, John A           15 Curl-PV              1:05.32    1:03.63  
       30.15  1:03.63                                                      
  6 English, Scott B          14 Naval Academy-MD     1:04.49    1:03.69  
       31.02  1:03.69                                                      
  7 Pool, Jonathan D          14 Curl-PV              1:03.21    1:04.54  
  8 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV              1:04.02    1:04.83  
       30.61  1:04.83                                                      
  9 Leach, Ben L              15 TIBU-PV              1:05.74    1:05.46  
       30.88  1:05.46                                                      
 10 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              1:06.05    1:06.01  
       32.11  1:06.01                                                      
 11 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              1:05.72    1:06.26  
       31.59  1:06.26                                                      
 12 Ruffa, Joshua A           13 MSSC-PV                   NT    1:10.11  
       32.56  1:10.11                                                      
 13 Laing, Eric D             16 TIBU-PV                   NT    1:10.39  
       33.42  1:10.39                                                      
 14 Brown, Jordan T           14 MSSC-PV                   NT    1:13.99  
       35.16  1:13.99                                                      
 -- Gordon, Joe               17 TIBU-PV                   NT        SCR  
 -- Quase, Josh R             18 Curl-PV                59.48        SCR  
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV              1:13.66    1:09.16  
       33.72  1:09.16                                                      
  2 Brown, Jordan T           14 MSSC-PV                   NT    1:17.13  
       37.45  1:17.13                                                      
  3 Leach, Ben L              15 TIBU-PV              1:24.78    1:19.93  
       38.41  1:19.93                                                      
  4 Hickman, John A           15 Curl-PV              1:20.97    1:20.15  
       37.94  1:20.15                                                      
  5 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              1:19.44    1:23.49  
       39.93  1:23.49                                                      
  6 Ruffa, Joshua A           13 MSSC-PV                   NT    1:26.05  
       41.80  1:26.05                                                      
 -- Hafkin, Josh V            14 RMSC-PV              1:02.09         DQ  
       31.03       DQ                                                      
 -- Mercilliott, Sean K       15 Curl-PV                   NT        SCR  
 
Men 13 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quase, Jake B             18 Curl-PV              1:17.64    1:17.33  
       36.71  1:17.33                                                      
  2 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              1:19.90    1:23.66  
       39.30  1:23.66                                                      
  3 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV              1:22.35    1:28.70  
       41.39  1:28.70                                                      
  4 Ruffa, Joshua A           13 MSSC-PV                   NT    1:34.24  
       43.75  1:34.24                                                      
  5 Wodoslawsky, Michael S    13 Curl-PV              1:39.16    1:36.74  
       45.95  1:36.74                                                      
 -- Gordon, Joe               17 TIBU-PV                   NT        SCR  
 -- Quase, Josh R             18 Curl-PV              1:19.46        SCR  
 -- Mercilliott, Sean K       15 Curl-PV                   NT        SCR  
 
Men 13 & Over 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pool, Jonathan D          14 Curl-PV              2:35.32    2:32.50  
       33.84  1:16.57  1:58.72  2:32.50                                    
  2 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:35.15    2:32.99  
       33.16  1:14.81  1:59.52  2:32.99                                    
  3 English, Scott B          14 Naval Academy-MD     2:38.23    2:40.26  
       35.35  1:16.36  2:03.78  2:40.26                                    
  4 Storm, Stewart L          16 TIBU-PV              3:05.76    2:45.35  
       35.35  1:22.66  2:07.96  2:45.35                                    
  5 Leach, Ben L              15 TIBU-PV              2:44.02    2:45.99  
       36.48  1:20.91  2:12.21  2:45.99                                    
  6 Hickman, John A           15 Curl-PV              2:53.45    2:49.10  
       34.96  1:18.04  2:10.04  2:49.10                                    
  7 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              2:49.27    2:50.02  
       38.94  1:22.53  2:13.60  2:50.02                                    
  8 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV                   NT    2:54.12  
       35.96  1:25.36  2:14.64  2:54.12                                    
  9 Wodoslawsky, Michael S    13 Curl-PV              3:04.20    3:00.40  
       38.12  1:26.38  2:18.36  3:00.40                                    
 10 Brown, Jordan T           14 MSSC-PV                   NT    3:14.75  
       43.31  1:25.51  2:31.67  3:14.75                                    
 -- Gordon, Joe               17 TIBU-PV                   NT        SCR  
 -- Mercilliott, Sean K       15 Curl-PV                   NT        SCR  
 -- Quase, Josh R             18 Curl-PV              2:34.39        SCR  
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Canepa, Carlos C          20 UNAT-MD               4:15.00    4:08.24  
       27.78    58.35  1:29.56  2:01.51  2:33.12  3:05.37  3:37.22  4:08.24
  2 Pool, Christopher D       15 Curl-PV              4:41.77    4:34.83  
       29.95  1:03.69  1:38.11  2:14.36  2:49.39  3:25.95  4:01.37  4:34.83
  3 Quase, Jake B             18 Curl-PV              4:46.39    4:42.37  
       31.66  1:05.91  1:41.57  2:17.45  2:54.11  3:30.17  4:06.30  4:42.37
  4 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              4:53.83    4:54.32  
       34.42  1:12.31  1:50.34  2:28.22  3:05.48  3:42.52  4:19.16  4:54.32
  5 English, Scott B          14 Naval Academy-MD     4:52.58    5:04.76  
       33.57  1:11.71  1:50.51  2:29.80  3:09.01  3:48.66  4:27.12  5:04.76
  6 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              5:53.64    5:34.06  
       37.61  1:19.98  2:02.12  2:45.31  3:28.02  4:10.94  4:53.54  5:34.06
  7 Laing, Eric D             16 TIBU-PV                   NT    6:21.45  
       39.41  1:24.80  2:12.37  3:02.04  3:52.66  4:43.80  5:33.32  6:21.45
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pool, Christopher D       15 Curl-PV              2:23.05    2:19.10  
       31.33  1:06.76  1:42.81  2:19.10                                    
  2 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:31.44    2:33.95  
       35.27  1:13.76  1:54.14  2:33.95                                    
  3 Harris, Matthew L         15 MSSC-PV              2:39.26    2:35.28  
       34.21  1:13.65  1:54.95  2:35.28                                    
  4 Pool, Jonathan D          14 Curl-PV              2:43.70    2:47.84  
       36.07  1:18.01  2:03.64  2:47.84