Winter Gator Mini Meet
sponsored by Arlington Aquatic Club
at Wakefield HS Swimming Pool
February 15-15, 2003
PVC-03-22
Meet Results for Timed Finals-Yards

Special Note: Sunday events canceled due to inclement weather.


                          
 
  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Morgan E          7 Rmsc-PV                19.45      17.81  
  2 Moffitt, Hellen S          7 FBST-PV                16.52      18.17  
  3 Shebat, Melissa J          7 CUBU-PV                19.62      18.70  
  4 Roop, Alexandra M          7 Machine-PV             18.82      18.72  
  5 Lewis, Maddy M             7 MAKO-PV                19.78      19.15  
  6 Gonzalez, Christina N      7 MAKO-PV                19.89      19.16  
  7 Carney, Emily J            7 TCSD-PV                18.96      19.27  
  8 Gallagher, Meaghan E       7 CUBU-PV                19.55      19.38  
  9 Kellan, Melissa M          7 Machine-PV             21.18      19.40  
 10 Ward, Rebecca L            7 MAKO-PV                19.15      19.53  
 11 Kellan, Laura E            7 Machine-PV             20.37      19.56  
 12 Schwindt, Katie M          7 MAKO-PV                20.32      19.91  
 13 Klatzkin, Allie P          7 Rmsc-PV                20.71      19.99  
 14 Yost, Katie B              7 MAKO-PV                21.36      20.17  
 15 Cernoch, Christine A       7 Rmsc-PV                20.45      20.80  
 16 Carlton, Kayla A           7 AVST-PV                20.60      20.92  
 17 Green, Natalie A           7 Machine-PV                NT      21.05  
 18 Clark, Caroline R          7 Rmsc-PV                21.85      21.30  
 19 McCreary, Kaitlyn M        7 OCCS-PV                27.13      21.85  
 20 Woodyard, Christine E      7 CUBU-PV                21.81      22.31  
 21 DeFORD, Carly H            7 HACC-PV                23.06      22.91  
 22 Murphy, Ryan E             7 HACC-PV                24.36      22.95  
 23 Young, Abigail V           7 AAC-PV                 21.65      22.98  
 24 Stonerock, Margaret C      7 Machine-PV             24.53      23.26  
 25 Popera, Alexandra N        7 Rmsc-PV                25.20      23.32  
 26 Callahan, Erin S           7 Fish-PV                20.72      23.96  
 27 Giachinta, Erin M          7 OCCS-PV                22.40      24.04  
 28 Vayer, Torey R             7 JFD-PV                 24.31      24.52  
 29 Costa, Jordyn L            7 Rmsc-PV                23.03      25.21  
 30 Bishop, Mary B             7 CUBU-PV                23.99      25.82  
 31 Bowes, Jacqueline C        7 Rmsc-PV                22.84      26.12  
 32 Shortnacy, Jordan P        7 MAKO-PV                27.33      26.44  
 33 Kousen, Amanda T           7 Machine-PV             27.03      26.45  
 34 Spera, Cameron P           7 CUBU-PV                22.16      27.46  
 35 Weiderhold, Allison L      7 HACC-PV                32.22      29.26  
 36 Robbins, Allison N         7 Machine-PV             31.73      37.80  
 37 Geddis, India              6 HACC-PV                   NT      48.15  
 -- Hamilton, Moira K          7 Rmsc-PV                21.93         NS  
 -- Kreutzinger, Camille L     7 Rmsc-PV                28.94         NS  
 -- Byrne, Mary C              7 TCSD-PV                22.59         NS  
 -- Powell, Kendall M          7 BAC-MD                    NT         NS  
 -- Butchko, Michelle L        7 FBST-PV                   NT         NS  
 -- Ness, Sabrina A            7 Rmsc-PV                21.04         NS  
 -- Jacome, Natasha M          7 Rmsc-PV                26.75         NS  
 -- Doyle, Caitlin             7 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Leviton, Hailey L          7 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Warrington, Reagan C       7 CUBU-PV                21.02         NS  
 -- Goughnour, Martha          7 HACC-PV                34.59         NS  
 -- Nester, Jane K             7 Rmsc-PV                17.45         NS  
 -- Mulquin, Catherine E       7 Rmsc-PV                15.37         NS  
 -- Katz, Stevie E             7 Rmsc-PV                20.63         NS  
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gould, Audrey K            7 CUBU-PV              1:30.76    1:23.16  
  2 Talwar, Ali K              7 CUBU-PV              1:35.30    1:32.07  
  3 Kellan, Laura E            7 Machine-PV                NT    1:38.66  
  4 Gallagher, Meaghan E       7 CUBU-PV                   NT    1:40.01  
  5 Gouterman, Hope            7 Rmsc-PV                   NT    1:42.57  
  6 Schwindt, Katie M          7 MAKO-PV              1:43.69    1:44.07  
  7 Callahan, Erin S           7 Fish-PV                   NT    1:47.81  
  8 DeFORD, Carly H            7 HACC-PV              2:11.95    1:49.66  
  9 Cernoch, Christine A       7 Rmsc-PV                   NT    1:50.72  
 10 Carlton, Kayla A           7 AVST-PV                   NT    1:53.55  
 11 Vayer, Torey R             7 JFD-PV                    NT    2:06.34  
 -- Alagia, Madeline C         7 TCSD-PV              1:50.17         NS  
 -- Byrne, Mary C              7 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Crews, Gillian B           7 MAKO-PV                   NT         NS  
 -- Nester, Jane K             7 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Ness, Sabrina A            7 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Warrington, Reagan C       7 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Goughnour, Martha          7 HACC-PV                   NT         NS  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talwar, Ali K              7 CUBU-PV                20.93      21.35  
  2 Johnson, Morgan E          7 Rmsc-PV                24.16      21.52  
  3 Moffitt, Hellen S          7 FBST-PV                21.40      21.63  
  4 Ward, Rebecca L            7 MAKO-PV                21.69      21.67  
  5 Kellan, Laura E            7 Machine-PV             22.31      21.80  
  6 Gould, Audrey K            7 CUBU-PV                22.45      22.04  
  7 Giachinta, Erin M          7 OCCS-PV                26.39      22.69  
  8 Shebat, Melissa J          7 CUBU-PV                24.99      22.84  
  9 Roop, Alexandra M          7 Machine-PV             23.95      22.97  
 10 Murphy, Ryan E             7 HACC-PV                25.73      23.07  
 11 Bowes, Jacqueline C        7 Rmsc-PV                23.93      23.95  
 12 Carney, Emily J            7 TCSD-PV                24.26      24.40  
 13 Spera, Cameron P           7 CUBU-PV                25.38      24.43  
 14 Kellan, Melissa M          7 Machine-PV             24.61      24.51  
 15 Cernoch, Christine A       7 Rmsc-PV                23.34      24.60  
 16 Clark, Caroline R          7 Rmsc-PV                25.92      24.61  
 17 Young, Abigail V           7 AAC-PV                 26.79      25.08  
 18 Green, Natalie A           7 Machine-PV                NT      25.63  
 19 Vayer, Torey R             7 JFD-PV                 26.31      26.01  
 20 Stonerock, Margaret C      7 Machine-PV             24.69      26.65  
 21 Popera, Alexandra N        7 Rmsc-PV                29.14      26.90  
 22 Klatzkin, Allie P          7 Rmsc-PV                23.90      27.01  
 23 Robbins, Allison N         7 Machine-PV             41.67      27.21  
 24 Lewis, Maddy M             7 MAKO-PV                27.39      27.27  
 25 Gouterman, Hope            7 Rmsc-PV                24.89      27.30  
 26 Shortnacy, Jordan P        7 MAKO-PV                29.03      27.40  
 27 Kousen, Amanda T           7 Machine-PV             27.99      27.64  
 28 Butchko, Michelle L        7 FBST-PV                   NT      27.65  
 29 Woodyard, Christine E      7 CUBU-PV                28.21      27.87  
 30 Bishop, Mary B             7 CUBU-PV                27.50      28.54  
 31 Costa, Jordyn L            7 Rmsc-PV                30.16      30.37  
 32 Weiderhold, Allison L      7 HACC-PV                34.47      31.52  
 33 McCreary, Kaitlyn M        7 OCCS-PV                29.93      33.51  
 -- Geddis, India              6 HACC-PV                   NT         DQ  
 -- Crews, Gillian B           7 MAKO-PV                24.53         NS  
 -- Powell, Kendall M          7 BAC-MD                    NT         NS  
 -- Nester, Jane K             7 Rmsc-PV                23.35         NS  
 -- Mulquin, Catherine E       7 Rmsc-PV                18.67         NS  
 -- Jacome, Natasha M          7 Rmsc-PV                29.54         NS  
 -- Ness, Sabrina A            7 Rmsc-PV                26.37         NS  
 -- Hamilton, Moira K          7 Rmsc-PV                25.15         NS  
 -- Latimer, Julie B           7 AVST-PV                24.93         NS  
 -- Goughnour, Martha          7 HACC-PV                30.60         NS  
 -- Leviton, Hailey L          7 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Warrington, Reagan C       7 CUBU-PV                24.71         NS  
 -- Katz, Stevie E             7 Rmsc-PV                22.84         NS  
 -- Alagia, Madeline C         7 TCSD-PV                27.60         NS  
 -- Yost, Katie B              7 MAKO-PV                26.23         NS  
 -- Doyle, Caitlin             7 HACC-PV                   NT        SCR  
 -- Kreutzinger, Camille L     7 Rmsc-PV                34.62        SCR  
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Rebecca L            7 MAKO-PV                57.03      52.96  
  2 Gould, Audrey K            7 CUBU-PV                52.54      53.35  
  3 Talwar, Ali K              7 CUBU-PV                57.48      56.42  
  4 Carlton, Kayla A           7 AVST-PV              1:03.43      56.46  
  5 Johnson, Morgan E          7 Rmsc-PV                   NT      58.19  
  6 Gouterman, Hope            7 Rmsc-PV                58.86      58.44  
  7 Carney, Emily J            7 TCSD-PV              1:00.72      58.62  
  8 Clark, Caroline R          7 Rmsc-PV                   NT      58.82  
  9 Kellan, Melissa M          7 Machine-PV                NT      58.85  
 10 Gonzalez, Christina N      7 MAKO-PV                57.38      59.00  
 11 Spera, Cameron P           7 CUBU-PV              1:04.50    1:00.37  
 12 Giachinta, Erin M          7 OCCS-PV              1:06.60    1:00.91  
 13 Callahan, Erin S           7 Fish-PV              1:02.46    1:01.95  
 14 Kannan, Sarah H            6 Rmsc-PV                   NT    1:04.03  
 15 Popera, Alexandra N        7 Rmsc-PV                   NT    1:05.61  
 16 Woodyard, Christine E      7 CUBU-PV                   NT    1:05.66  
 17 McCreary, Kaitlyn M        7 OCCS-PV              1:19.34    1:06.54  
 18 Bishop, Mary B             7 CUBU-PV              1:10.93    1:07.19  
 19 Stonerock, Margaret C      7 Machine-PV           1:05.96    1:07.27  
 20 Murphy, Ryan E             7 HACC-PV                   NT    1:07.55  
 21 Healy, Megan R             6 CUBU-PV              1:14.30    1:09.97  
 22 Kousen, Amanda T           7 Machine-PV                NT    1:11.68  
 23 Bowes, Jacqueline C        7 Rmsc-PV                   NT    1:15.83  
 -- Shortnacy, Jordan P        7 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Butchko, Michelle L        7 FBST-PV                   NT         DQ  
 -- Costa, Jordyn L            7 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Green, Natalie A           7 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Gallagher, Meaghan E       7 CUBU-PV                   NT         DQ  
 -- Nordberg, Molly R          6 OCCS-PV                   NT         DQ  
 -- Shebat, Melissa J          7 CUBU-PV                   NT         DQ  
 -- Gelbaugh, Elizabeth R      6 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Latimer, Julie B           7 AVST-PV              1:06.60         NS  
 -- Byrne, Mary C              7 TCSD-PV                55.31         NS  
 -- Leviton, Hailey L          7 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Katz, Stevie E             7 Rmsc-PV              1:06.13         NS  
 -- Kenis, Samantha            6 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Gettler, Katie             6 HACC-PV              1:15.60         NS  
 -- Alagia, Madeline C         7 TCSD-PV              1:00.71         NS  
 -- Hamilton, Moira K          7 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Mulquin, Catherine E       7 Rmsc-PV                52.02         NS  
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moffitt, Hellen S          7 FBST-PV                47.95      47.77  
  2 Schwindt, Katie M          7 MAKO-PV                   NT      54.05  
  3 DeFORD, Carly H            7 HACC-PV                   NT      59.83  
 -- Lewis, Maddy M             7 MAKO-PV              1:08.67         DQ  
 -- Klatzkin, Allie P          7 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Latimer, Julie B           7 AVST-PV                   NT         NS  
 
Girls 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      2:48.05    2:48.32  
     1) Talwar, Ali K 7                 2) Spera, Cameron P 7             
     3) Shebat, Melissa J 7             4) Gould, Audrey K 7              
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     3:08.61    3:05.47  
     1) Ward, Rebecca L 7               2) Lewis, Maddy M 7               
     3) Gonzalez, Christina N 7         4) Schwindt, Katie M 7            
  3 Machine Aquatics-PV  'A'                          3:32.62    3:07.88  
     1) Kellan, Laura E 7               2) Green, Natalie A 7             
     3) Kellan, Melissa M 7             4) Roop, Alexandra M 7            
  4 Rockville Montgomery-PV  'B'                      2:45.00    3:23.72  
     1) Bowes, Jacqueline C 7           2) Clark, Caroline R 7            
     3) Gouterman, Hope 7               4) Kannan, Sarah H 6              
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                           NT    3:45.07  
     1) Bacino, Francesca M 6           2) Gallagher, Meaghan E 7         
     3) Woodyard, Christine E 7         4) Bishop, Mary B 7               
 -- Rockville Montgomery-PV  'A'                      2:40.00         DQ  
     1) Klatzkin, Allie P 7             2) Johnson, Morgan E 7            
     3) Cernoch, Christine A 7          4) Guiton, Tessa C 6              
 -- Occoquan Swimming-PV  'A'                         3:27.22         DQ  
     1) McCreary, Kaitlyn M 7           2) Nordberg, Molly R 6            
     3) Gully, Kara A 6                 4) Giachinta, Erin M 7            
 -- Rockville Montgomery-PV  'C'                           NT         NS  
 -- Rockville Montgomery-PV  'D'                           NT         NS