Winter Gator Mini Meet
sponsored by Arlington Aquatic Club
at Wakefield HS Swimming Pool
February 15-15, 2003
PVC-03-22
Meet Results for Timed Finals-Yards

Special Note: Sunday events canceled due to inclement weather.


                                 
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV                14.60      15.22  
  2 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                15.37      15.56  
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.30      15.85  
  4 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                17.84      16.10  
  5 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                17.79      16.13  
  6 Osiecki, Andrew J          8 MAKO-PV                16.88      16.21  
  7 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                16.06      16.23  
  8 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                16.86      16.41  
  9 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                16.17      17.04  
 10 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV              16.80      17.10  
 11 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                16.61      17.14  
 12 Newman, David M            8 CUBU-PV                17.90      17.26  
 13 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                18.99      17.27  
 14 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                18.21      17.55  
 15 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                17.90      17.60  
 16 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT      17.65  
 17 Hughes, David              8 OCCS-PV                17.16      17.71  
 18 Green, Tyler J             8 H2oyas-PV              18.34      17.84  
 19 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                17.61      17.89  
 20 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                18.04      17.95  
 21 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             18.47      18.16  
 22 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                18.55      18.19  
 23 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                18.58      18.40  
 24 Clark, Michael R           8 FBST-PV                25.64      18.43  
 25 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                20.28      18.47  
 26 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                17.29      18.50  
 27 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                19.37      18.59  
 28 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                17.21      18.76  
 29 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT      18.94  
 30 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                18.13      18.99  
 31 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                18.24      19.11  
 32 Hatch, Andrew F            8 HACC-PV                   NT      19.57  
 33 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                19.68      19.79  
 34 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 18.22      19.84  
 35 Eig, Eric J                8 JFD-PV                    NT      19.88  
 36 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT      20.10  
 37 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                19.70      20.25  
 38 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             21.64      20.63  
 39 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                19.81      20.91  
 40 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                20.41      21.03  
 41 Gill, Gus W                8 H2oyas-PV              20.13      21.17  
 42 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT      22.67  
 43 Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                   NT      22.74  
 44 Onesty, Patrick L          8 AAC-PV                 24.53      22.82  
 45 Clark, Courtner            8 HACC-PV                22.28      23.27  
 46 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                23.44      24.02  
 47 Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                19.68      24.42  
 48 Irving, Todd J             8 HACC-PV                24.70      25.06  
 49 Mould, David R             8 TCSD-PV                27.60      28.32  
 50 Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                   NT      29.25  
 51 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                25.36      29.65  
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                21.67         NS  
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                25.15         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                19.38         NS  
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                18.19         NS  
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                19.71         NS  
 -- Pontell, Logan M           8 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                16.34         NS  
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                 29.37         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                19.18         NS  
 
Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV              1:17.74    1:14.58  
  2 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV                   NT    1:16.38  
  3 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV              1:18.36    1:16.70  
  4 Xue, Richard               8 CUBU-PV              1:28.18    1:19.40  
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV              1:17.37    1:20.24  
  6 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV              1:22.68    1:20.32  
  7 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV              1:26.48    1:21.24  
  8 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV              1:25.14    1:23.40  
  9 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV                 NT    1:24.59  
 10 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                   NT    1:25.75  
 11 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT    1:26.70  
 12 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV              1:26.53    1:26.80  
 13 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                   NT    1:27.44  
 14 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                   NT    1:28.46  
 15 Coar, Trevor J             8 Fish-PV              1:46.52    1:28.62  
 16 Newman, David M            8 CUBU-PV                   NT    1:28.73  
 17 Barrand, Connor J          8 Fish-PV              1:35.15    1:29.05  
 18 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV              1:33.02    1:30.97  
 19 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV              1:34.14    1:32.21  
 20 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT    1:33.21  
 21 Green, Tyler J             8 H2oyas-PV                 NT    1:33.87  
 22 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT    1:34.20  
 23 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV              1:47.40    1:34.97  
 24 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                   NT    1:35.44  
 25 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT    1:35.46  
 26 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                   NT    1:38.84  
 27 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT    1:39.56  
 28 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT    1:52.03  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV              1:38.23         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV              1:29.62         NS  
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Nickerson, Chris J         8 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                17.65      18.46  
  1 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                20.14      18.46  
  3 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV                18.82      18.88  
  4 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                18.25      19.24  
  5 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                18.59      19.64  
  6 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                19.38      19.80  
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                20.21      20.11  
  8 Newman, David M            8 CUBU-PV                21.54      20.12  
  9 Hughes, David              8 OCCS-PV                20.15      20.17  
 10 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                21.35      20.39  
 11 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                23.35      20.44  
 12 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                21.18      20.45  
 13 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                20.70      20.76  
 14 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                23.02      20.79  
 15 Clark, Michael R           8 FBST-PV                   NT      21.62  
 16 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             21.64      21.66  
 17 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                21.70      21.83  
 18 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.00      21.85  
 19 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 22.71      21.97  
 20 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                22.14      22.48  
 21 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                24.67      22.59  
 22 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                21.86      22.82  
 23 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV                22.48      22.84  
 24 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT      23.18  
 25 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                23.94      23.19  
 26 Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                27.44      23.56  
 27 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                28.14      23.94  
 28 Fonda, James D             8 AAC-PV                 28.20      23.95  
 29 Eig, Eric J                8 JFD-PV                    NT      24.07  
 30 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                23.92      24.16  
 31 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                24.97      24.19  
 32 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                23.81      24.20  
 33 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT      24.59  
 34 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT      25.37  
 35 Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                29.12      25.91  
 36 Gill, Gus W                8 H2oyas-PV              26.95      26.36  
 37 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 24.64      26.45  
 38 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             27.52      27.09  
 39 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                27.03      27.33  
 40 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT      27.64  
 40 Hatch, Andrew F            8 HACC-PV                   NT      27.64  
 42 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                27.27      28.58  
 43 Mould, David R             8 TCSD-PV                31.38      28.97  
 44 Clark, Courtner            8 HACC-PV                29.95      29.35  
 45 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT      31.02  
 46 Onesty, Patrick L          8 AAC-PV                 36.95      34.15  
 47 Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                35.95      34.45  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                26.08         NS  
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                23.39         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                22.59         NS  
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                28.81         NS  
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                26.38         NS  
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                24.34         NS  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                25.06         NS  
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                26.59         NS  
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                24.99         NS  
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Nickerson, Chris J         8 Rmsc-PV                26.13         NS  
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                 29.62         NS  
 -- Pontell, Logan M           8 Fish-PV                25.37         NS  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                49.21      47.26  
  2 Xue, Richard               8 CUBU-PV                45.41      47.45  
  3 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV              1:01.81      47.77  
  4 Hughes, David              8 OCCS-PV                48.49      49.41  
  5 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                50.76      50.08  
  6 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                51.74      50.58  
  7 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 57.45      50.94  
  8 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                55.90      51.32  
  9 Barrand, Connor J          8 Fish-PV                55.23      51.45  
 10 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                53.19      51.78  
 11 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                53.65      53.18  
 12 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV                53.89      53.87  
 13 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                54.58      57.15  
 14 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                54.94      57.74  
 15 Irving, Todd J             8 HACC-PV              1:01.23      57.95  
 16 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                57.94      58.05  
 17 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                52.00      58.08  
 18 Clark, Courtner            8 HACC-PV              1:02.59      59.59  
 19 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV              1:09.27    1:00.49  
 20 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 58.34    1:00.87  
 21 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV              1:00.86    1:01.49  
 22 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV                NT    1:01.96  
 23 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                58.82    1:02.42  
 24 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV              1:03.73    1:04.66  
 25 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT    1:05.98  
 26 Clark, Michael R           8 FBST-PV                   NT    1:08.13  
 27 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT    1:08.30  
 28 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV              1:08.59    1:09.32  
 -- Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                   NT         DQ  
 -- Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Green, Tyler J             8 H2oyas-PV              57.13         DQ  
 -- Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                   NT         DQ  
 -- Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Mould, David R             8 TCSD-PV              1:11.37         DQ  
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                    NT         NS  
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                47.45         NS  
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Nickerson, Chris J         8 Rmsc-PV              1:23.29         NS  
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV                34.20      36.31  
  2 Xue, Richard               8 CUBU-PV                37.77      38.55  
  3 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                45.05      40.67  
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                39.31      41.76  
  5 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                53.87      44.44  
  6 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                44.39      45.75  
  7 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV                 NT      46.03  
  8 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 54.67      48.44  
  9 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT      52.23  
 10 Barrand, Connor J          8 Fish-PV                52.75      53.91  
 11 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                55.30      59.17  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                46.17         DQ  
 -- Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                50.86         DQ  
 -- Coar, Trevor J             8 Fish-PV                   NT         DQ  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                56.09         NS  
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 Year Olds 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      2:15.73    2:21.34  
     1) Tollefson, Fletcher H 8         2) Xue, Richard 8                 
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Wojciechowski, Louis P 8       
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:26.97    2:24.41  
     1) Herbst, Randy L 8               2) Culleiton, Connor S 8          
     3) Mahoney, Mitch D 8              4) Saffran, Alex D 8              
  3 Rockville Montgomery-PV  'A'                      2:30.00    2:27.29  
     1) Kiehl, Joshua B 8               2) Watkins, Adam C 8              
     3) Powell, Garrett 8               4) Kirsch, Mitchell R 8           
  4 The Fish-PV  'A'                                  2:41.74    2:40.88  
     1) Benecki, Kevin T 8              2) Fritz, Tyler A 8               
     3) Barrand, Connor J 8             4) Coar, Trevor J 8               
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                           NT    2:47.14  
     1) Newman, David M 8               2) Hansen, Cory A 8               
     3) Shearer, Will H 8               4) Phillips, Brian D 8            
  6 Rockville Montgomery-PV  'B'                      2:35.00    2:47.43  
     1) Mangold, Barry 8                2) LeGall, Morgan 8               
     3) Flamand, Matthew W 8            4) Byrd, Brian C 8                
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:41.34    2:49.19  
     1)                                 2) Chitwood, Ryan K 8             
     3) Alloway, John R 8               4) Sheridan, Harry N 8            
  8 Rockville Montgomery-PV  'C'                      2:40.00    3:27.87  
     1) Huey-Burns, Conor J 8           2) Nogales, Diego A 8             
     3) Davis, Anthony 8                4) Shepherdson, James L 8         
 -- Occoquan Swimming-PV  'A'                         2:40.30         DQ  
     1) Hudson, Parker B 8              2) Sweeney, Harrison J 8          
     3) Giachinta, Anthony R 8          4) Hughes, David 8