Winter Gator Mini Meet 2003
February 15-16, 2003
Wakefield High School
Annandale, VA

Event Results for Finals



Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                21.31      20.44   20
  2 Connolly, Evan G           6 Rmsc-PV                20.99      20.85   17
  3 Mihailescu, Andrei         5 Rmsc-PV                23.06      25.11   16
  4 Gillespie, Tommy J         5 Rmsc-PV                30.28      25.37   15
  5 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                25.53      25.82   14
  6 Lussi, Morgan M            6 UNHOY-PV               25.83      26.82   13
  7 Lyons, Brendan             6 HACC-PV                   NT      28.55   12
  8 Compton, Jonathan E        6 FBST-PV                26.65      28.59   11
  9 Kereselidze, Nicholas G    6 Rmsc-PV                32.72      30.05    9
 10 Kuruvilla, Rohan J         6 MSSC-PV                   NT      30.79    7
 11 Pleasure, Mitchell         5 HACC-PV                28.11      31.94    6
 12 Diener, Wesley S           6 Fish-PV                29.13      35.99    5
 13 Aurlntz, Corey             5 HACC-PV                   NT      45.61    4
 -- Doyle, Aidan               5 HACC-PV                   NT         NS
 -- Scoggin, Shane             6 HACC-PV                   NT         NS
 -- Costa, Josh J              6 Rmsc-PV                24.89         NS
 -- Tomajczyk, Bret M          6 Machine-PV             25.70         NS
 -- Koussis, Nick S            6 Machine-PV             34.59         NS

Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mahoney, Mark J            6 MAKO-PV                25.31      24.87   20
  2 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                29.46      25.16   17
  3 Connolly, Evan G           6 Rmsc-PV                27.01      25.87   16
  4 Kereselidze, Nicholas G    6 Rmsc-PV                33.63      26.06   15
  5 Kuruvilla, Rohan J         6 MSSC-PV                   NT      29.88   14
  6 Mihailescu, Andrei         5 Rmsc-PV                33.13      30.03   13
  7 Diener, Wesley S           6 Fish-PV                32.58      31.18   11.5
  7 Pleasure, Mitchell         5 HACC-PV                34.91      31.18   11.5
  9 Lyons, Brendan             6 HACC-PV                   NT      32.24    9
 10 Compton, Jonathan E        6 FBST-PV                37.51      32.65    7
 11 Lussi, Morgan M            6 UNHOY-PV                  NT      33.39    6
 12 Aurlntz, Corey             5 HACC-PV                   NT      46.72    5
 -- Gillespie, Tommy J         5 Rmsc-PV                37.18         DQ
 -- Koussis, Nick S            6 Machine-PV             59.81         NS
 -- Costa, Josh J              6 Rmsc-PV                30.29         NS
 -- Scoggin, Shane             6 HACC-PV                   NT         NS
 -- Doyle, Aidan               5 HACC-PV                   NT         NS
 -- Tomajczyk, Bret M          6 Machine-PV             30.38         NS

Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Maloney, Bailey T          7 Rmsc-PV                17.94      17.05   20
  2 Fiala, Brandon C           7 CUBU-PV                16.69      17.33   17
  3 Thomas, Michael A          7 Rmsc-PV                17.61      17.75   16
  4 Maquera, Cubby C           7 CUBU-PV                17.99      18.12   15
  5 Parker, Jake M             7 Rmsc-PV                18.18      18.27   14
  6 Loiacono, Brandon J        7 Rmsc-PV                20.67      18.59   13
  7 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                17.78      19.00   12
  8 Rainey, Ian B              7 TCSD-PV                18.12      19.20   11
  9 Skowronski, Matthew J      7 HACC-PV                33.47      19.32    9
 10 Rider, Alex S              7 CUBU-PV                20.40      19.74    7
 11 Kirchner, Michael J        7 Rmsc-PV                19.61      19.99    6
 12 Mottola, David J           7 Machine-PV             21.98      20.30    5
 13 Lloyd, Will R              7 Fish-PV                19.18      20.43    4
 14 Kelly, Joe L               7 Rmsc-PV                20.75      20.45    3
 15 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                19.56      20.78    2
 16 Hodge, Andrew S            7 MSSC-PV                23.50      20.99    1
 17 Chavez, Daniel A           7 FAST-PV                20.61      21.09
 18 Camp, Cory D               7 Rmsc-PV                22.87      21.28
 19 Watkins, Pickle            7 Rmsc-PV                21.35      21.46
 20 Lundelius, Trey R          7 CUBU-PV                21.95      22.09
 20 Hale-Kupiec, Micheal W     7 OCCS-PV                38.55      22.09
 22 Kelley, Brandon S          7 MSSC-PV                32.38      22.11
 23 Sheerin, Patrick W         7 Rmsc-PV                   NT      22.12
 24 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 22.68      23.34
 24 Curl, Blake M              7 CUBU-PV                24.40      23.34
 26 Goniprow, Harrison L       7 Rmsc-PV                22.37      24.24
 27 Marchand, Corey J          7 CUBU-PV                25.86      25.05
 28 Rodgers, Joseph F          7 Machine-PV             23.81      25.19
 29 Pence, Benjamin R          7 Machine-PV             22.43      25.22
 30 Gibeily, Tommy A           7 Rmsc-PV                27.00      25.69
 31 VanderWeele, Andrew A      7 Rmsc-PV                30.24      33.60
 32 Kassem, Omar M             7 MAKO-PV                38.83      41.60
 -- Hurrell, Sean C            7 TCSD-PV                18.11         NS
 -- Ellsworth, Jonathan O      7 CUBU-PV                20.28         NS
 -- Maranto, Samuel J          7 OCCS-PV                31.12         NS
 -- Holt, Harrison R           7 Rmsc-PV                23.43         NS
 -- Neff, Matthew A            7 Rmsc-PV                28.81         NS
 -- McNeill, Jesse A           7 Fish-PV                   NT         NS
 -- Fotsch, Connor W           7 CUBU-PV                18.37         NS
 -- Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                23.66         NS

Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Thomas, Michael A          7 Rmsc-PV                   NT    1:25.20   20
  2 Maloney, Bailey T          7 Rmsc-PV              1:37.23    1:29.77   17
  3 Parker, Jake M             7 Rmsc-PV                   NT    1:30.75   16
  4 Maquera, Cubby C           7 CUBU-PV                   NT    1:32.35   15
  5 Rainey, Ian B              7 TCSD-PV                   NT    1:35.34   14
  6 Chapman, Bob               7 OCCS-PV                   NT    1:40.78   13
  7 Kirchner, Michael J        7 Rmsc-PV                   NT    1:42.27   12
  8 Lloyd, Will R              7 Fish-PV                   NT    1:42.63   11
  9 Hodge, Andrew S            7 MSSC-PV              2:20.70    1:44.56    9
 10 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                   NT    1:47.43    7
 11 Hale-Kupiec, Micheal W     7 OCCS-PV                   NT    1:49.12    6
 12 Litts, DJ B                7 FBST-PV              1:50.84    1:51.25    5
 13 Chavez, Daniel A           7 FAST-PV                   NT    2:00.16    4
 14 Caldwell, James            7 HACC-PV                   NT    2:02.34    3
 15 Marchand, Corey J          7 CUBU-PV                   NT    2:13.16    2
 16 Kuruvilla, Rohan J         6 MSSC-PV                   NT    2:25.21    1
 -- Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                   NT         NS
 -- Curl, Blake M              7 CUBU-PV                   NT         NS
 -- Scoggin, Shane             6 HACC-PV                   NT         NS
 -- Hurrell, Sean C            7 TCSD-PV                   NT         NS

Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Loiacono, Brandon J        7 Rmsc-PV                25.93      21.13   20
  2 Fiala, Brandon C           7 CUBU-PV                21.45      21.57   17
  3 Thomas, Michael A          7 Rmsc-PV                24.16      22.04   16
  4 Mottola, David J           7 Machine-PV             21.56      23.19   15
  5 Lloyd, Will R              7 Fish-PV                23.34      23.20   14
  6 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                22.94      23.29   13
  7 Maquera, Cubby C           7 CUBU-PV                22.88      23.49   12
  8 Litts, DJ B                7 FBST-PV                23.56      23.94   11
  9 Camp, Cory D               7 Rmsc-PV                25.52      24.00    9
 10 Hodge, Andrew S            7 MSSC-PV                28.83      24.01    7
 11 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                24.32      24.07    6
 12 Kelly, Joe L               7 Rmsc-PV                25.60      24.51    5
 13 Lundelius, Trey R          7 CUBU-PV                29.26      24.89    4
 14 Sheerin, Patrick W         7 Rmsc-PV                   NT      24.95    3
 15 Watkins, Pickle            7 Rmsc-PV                24.87      25.19    2
 16 Skowronski, Matthew J      7 HACC-PV                28.34      25.35    1
 17 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 26.42      26.22
 18 O'Hara, Aidan C            7 CUBU-PV                27.37      26.31
 19 Chapman, Bob               7 OCCS-PV                   NT      26.56
 20 Rider, Alex S              7 CUBU-PV                26.45      28.80
 21 VanderWeele, Andrew A      7 Rmsc-PV                29.29      29.30
 22 Pence, Benjamin R          7 Machine-PV             26.48      29.42
 23 Hale-Kupiec, Micheal W     7 OCCS-PV                34.88      29.47
 24 Gibeily, Tommy A           7 Rmsc-PV                29.45      30.30
 25 Goniprow, Harrison L       7 Rmsc-PV                32.85      31.42
 26 Kelley, Brandon S          7 MSSC-PV                35.41      33.91
 27 Kassem, Omar M             7 MAKO-PV                43.62      43.25
 -- Rodgers, Joseph F          7 Machine-PV             32.83         DQ
 -- Marchand, Corey J          7 CUBU-PV                32.11         DQ
 -- Hurrell, Sean C            7 TCSD-PV                22.35         NS
 -- Onesty, Patrick L          8 AAC-PV                 36.95         NS
 -- Curl, Blake M              7 CUBU-PV                30.84         NS
 -- Ellsworth, Jonathan O      7 CUBU-PV                29.82         NS
 -- Holt, Harrison R           7 Rmsc-PV                31.71         NS
 -- Neff, Matthew A            7 Rmsc-PV                29.97         NS
 -- McNeill, Jesse A           7 Fish-PV                   NT         NS
 -- Fotsch, Connor W           7 CUBU-PV                22.67         NS
 -- Maranto, Samuel J          7 OCCS-PV                43.01         NS
 -- Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                27.88         NS

Boys 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Maloney, Bailey T          7 Rmsc-PV                58.20      53.46   20
  2 Parker, Jake M             7 Rmsc-PV                57.48      55.36   17
  3 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 56.06      56.09   16
  4 Goniprow, Harrison L       7 Rmsc-PV                58.10      57.45   15
  5 Skowronski, Matthew J      7 HACC-PV                   NT      59.39   14
  6 Sheerin, Patrick W         7 Rmsc-PV                   NT      59.56   13
  7 Rider, Alex S              7 CUBU-PV                   NT      59.96   12
  8 Lundelius, Trey R          7 CUBU-PV              1:09.78    1:00.53   11
  9 Chapman, Bob               7 OCCS-PV                   NT    1:02.08    9
 10 Gibeily, Tommy A           7 Rmsc-PV              1:08.03    1:04.02    7
 11 Camp, Cory D               7 Rmsc-PV              1:15.00    1:05.25    6
 12 Kelley, Brandon S          7 MSSC-PV                   NT    1:11.70    5
 -- Kereselidze, Nicholas G    6 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- O'Hara, Aidan C            7 CUBU-PV                   NT         DQ
 -- Watkins, Pickle            7 Rmsc-PV              1:07.09         DQ
 -- Tomajczyk, Bret M          6 Machine-PV                NT         NS
 -- Holt, Harrison R           7 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- McNeill, Jesse A           7 Fish-PV                   NT         NS

Boys 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rainey, Ian B              7 TCSD-PV                   NT      47.35   20
  2 Fiala, Brandon C           7 CUBU-PV                   NT      50.14   17
  3 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                52.70      52.56   16
  4 Kirchner, Michael J        7 Rmsc-PV                   NT      58.41   15
  5 Litts, DJ B                7 FBST-PV                   NT      59.23   14
  6 Chavez, Daniel A           7 FAST-PV                59.81      59.49   13
  7 O'Hara, Aidan C            7 CUBU-PV                   NT    1:00.86   12

Boys 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Rockville Montgomery-PV  'A'                      2:45.00    2:48.72   40
     1) Thomas, Michael A 7             2) Kirchner, Michael J 7
     3) Parker, Jake M 7                4) Maloney, Bailey T 7
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      2:37.35    2:50.10   34
     1) Maquera, Cubby C 7              2) Lundelius, Trey R 7
     3) Rider, Alex S 7                 4) Fiala, Brandon C 7
  3 Occoquan Swimming-PV  'A'                         3:33.85    3:23.06   32
     1) Chapman, Bob 7                  2) MacDonald, Alexander L 6
     3) Hale-Kupiec, Micheal W 7        4) Quinn, Matthew B 7
  4 Rockville Montgomery-PV  'C'                      2:55.00    3:35.37   30
     1) Goniprow, Harrison L 7          2) Camp, Cory D 7
     3) Gibeily, Tommy A 7              4) Watkins, Pickle 7
 -- Rockville Montgomery-PV  'B'                      2:50.00         DQ
     1) Kelly, Joe L 7                  2) Connolly, Evan G 6
     3) Sheerin, Patrick W 7            4) Loiacono, Brandon J 7

Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV                14.60      15.22   20
  2 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                15.37      15.56   17
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.30      15.85   16
  4 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                17.84      16.10   15
  5 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                17.79      16.13   14
  6 Osiecki, Andrew J          8 MAKO-PV                16.88      16.21   13
  7 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                16.06      16.23   12
  8 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                16.86      16.41   11
  9 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                16.17      17.04    9
 10 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV              16.80      17.10    7
 11 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                16.61      17.14    6
 12 Newman, David M            8 CUBU-PV                17.90      17.26    5
 13 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                18.99      17.27    4
 14 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                18.21      17.55    3
 15 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                17.90      17.60    2
 16 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT      17.65    1
 17 Hughes, David              8 OCCS-PV                17.16      17.71
 18 Green, Tyler J             8 H2oyas-PV              18.34      17.84
 19 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                17.61      17.89
 20 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                18.04      17.95
 21 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             18.47      18.16
 22 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                18.55      18.19
 23 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                18.58      18.40
 24 Clark, Michael R           8 FBST-PV                25.64      18.43
 25 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                20.28      18.47
 26 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                17.29      18.50
 27 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                19.37      18.59
 28 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                17.21      18.76
 29 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT      18.94
 30 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                18.13      18.99
 31 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                18.24      19.11
 32 Hatch, Andrew F            8 HACC-PV                   NT      19.57
 33 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                19.68      19.79
 34 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 18.22      19.84
 35 Eig, Eric J                8 JFD-PV                    NT      19.88
 36 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT      20.10
 37 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                19.70      20.25
 38 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             21.64      20.63
 39 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                19.81      20.91
 40 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                20.41      21.03
 41 Gill, Gus W                8 H2oyas-PV              20.13      21.17
 42 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT      22.67
 43 Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                   NT      22.74
 44 Onesty, Patrick L          8 AAC-PV                 24.53      22.82
 45 Clark, Courtner            8 HACC-PV                22.28      23.27
 46 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                23.44      24.02
 47 Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                19.68      24.42
 48 Irving, Todd J             8 HACC-PV                24.70      25.06
 49 Mould, David R             8 TCSD-PV                27.60      28.32
 50 Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                   NT      29.25
 51 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                25.36      29.65
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                21.67         NS
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                25.15         NS
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                19.38         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                18.19         NS
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                19.71         NS
 -- Pontell, Logan M           8 Fish-PV                   NT         NS
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                16.34         NS
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                 29.37         NS
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                19.18         NS

Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV              1:17.74    1:14.58   20
  2 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV                   NT    1:16.38   17
  3 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV              1:18.36    1:16.70   16
  4 Xue, Richard               8 CUBU-PV              1:28.18    1:19.40   15
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV              1:17.37    1:20.24   14
  6 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV              1:22.68    1:20.32   13
  7 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV              1:26.48    1:21.24   12
  8 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV              1:25.14    1:23.40   11
  9 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV                 NT    1:24.59    9
 10 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                   NT    1:25.75    7
 11 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT    1:26.70    6
 12 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV              1:26.53    1:26.80    5
 13 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                   NT    1:27.44    4
 14 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                   NT    1:28.46    3
 15 Coar, Trevor J             8 Fish-PV              1:46.52    1:28.62    2
 16 Newman, David M            8 CUBU-PV                   NT    1:28.73    1
 17 Barrand, Connor J          8 Fish-PV              1:35.15    1:29.05
 18 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV              1:33.02    1:30.97
 19 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV              1:34.14    1:32.21
 20 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT    1:33.21
 21 Green, Tyler J             8 H2oyas-PV                 NT    1:33.87
 22 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT    1:34.20
 23 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV              1:47.40    1:34.97
 24 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                   NT    1:35.44
 25 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT    1:35.46
 26 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                   NT    1:38.84
 27 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT    1:39.56
 28 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                   NT    1:52.03
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV              1:29.62         NS
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                   NT         NS
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV              1:38.23         NS
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                   NT         NS

Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                17.65      18.46   18.5
  1 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                20.14      18.46   18.5
  3 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV                18.82      18.88   16
  4 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                18.25      19.24   15
  5 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                18.59      19.64   14
  6 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                19.38      19.80   13
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                20.21      20.11   12
  8 Newman, David M            8 CUBU-PV                21.54      20.12   11
  9 Hughes, David              8 OCCS-PV                20.15      20.17    9
 10 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                21.35      20.39    7
 11 Giachinta, Anthony R       8 OCCS-PV                23.35      20.44    6
 12 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                21.18      20.45    5
 13 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                20.70      20.76    4
 14 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                23.02      20.79    3
 15 Clark, Michael R           8 FBST-PV                   NT      21.62    2
 16 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             21.64      21.66    1
 17 Cudahy, Conor J            8 HACC-PV                21.70      21.83
 18 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.00      21.85
 19 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 22.71      21.97
 20 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                22.14      22.48
 21 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                24.67      22.59
 22 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                21.86      22.82
 23 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV                22.48      22.84
 24 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT      23.18
 25 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                23.94      23.19
 26 Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                27.44      23.56
 27 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                28.14      23.94
 28 Fonda, James D             8 AAC-PV                 28.20      23.95
 29 Eig, Eric J                8 JFD-PV                    NT      24.07
 30 Shearer, Will H            8 CUBU-PV                23.92      24.16
 31 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                24.97      24.19
 32 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                23.81      24.20
 33 Holloman, Cole J           8 MSSC-PV                   NT      24.59
 34 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT      25.37
 35 Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                29.12      25.91
 36 Gill, Gus W                8 H2oyas-PV              26.95      26.36
 37 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 24.64      26.45
 38 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             27.52      27.09
 39 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV                27.03      27.33
 40 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT      27.64
 40 Hatch, Andrew F            8 HACC-PV                   NT      27.64
 42 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                27.27      28.58
 43 Mould, David R             8 TCSD-PV                31.38      28.97
 44 Clark, Courtner            8 HACC-PV                29.95      29.35
 45 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT      31.02
 46 Onesty, Patrick L          8 AAC-PV                 36.95      34.15
 47 Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                35.95      34.45
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                26.08         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                23.39         NS
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                22.59         NS
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                28.81         NS
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                26.38         NS
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                24.34         NS
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                25.06         NS
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                26.59         NS
 -- Pennington, Alex S         8 Fish-PV                24.99         NS
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS
 -- Nickerson, Chris J         8 Rmsc-PV                26.13         NS
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                 29.62         NS
 -- Pontell, Logan M           8 Fish-PV                25.37         NS

Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                49.21      47.26   20
  2 Xue, Richard               8 CUBU-PV                45.41      47.45   17
  3 Tollefson, Fletcher H      8 CUBU-PV              1:01.81      47.77   16
  4 Hughes, David              8 OCCS-PV                48.49      49.41   15
  5 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                50.76      50.08   14
  6 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                51.74      50.58   13
  7 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 57.45      50.94   12
  8 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                55.90      51.32   11
  9 Barrand, Connor J          8 Fish-PV                55.23      51.45    9
 10 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                53.19      51.78    7
 11 Draganov, Andrew A         8 UNAT-PV                53.65      53.18    6
 12 Phillips, Brian D          8 CUBU-PV                53.89      53.87    5
 13 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                54.58      57.15    4
 14 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                54.94      57.74    3
 15 Irving, Todd J             8 HACC-PV              1:01.23      57.95    2
 16 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                57.94      58.05    1
 17 Kiehl, Joshua B            8 Rmsc-PV                52.00      58.08
 18 Clark, Courtner            8 HACC-PV              1:02.59      59.59
 19 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV              1:09.27    1:00.49
 20 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 58.34    1:00.87
 21 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV              1:00.86    1:01.49
 22 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV                NT    1:01.96
 23 Hansen, Cory A             8 CUBU-PV                58.82    1:02.42
 24 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV              1:03.73    1:04.66
 25 Jaffe, Dylan W             8 Rmsc-PV                   NT    1:05.98
 26 Clark, Michael R           8 FBST-PV                   NT    1:08.13
 27 Rosenthal, Andy P          8 JFD-PV                    NT    1:08.30
 28 Duesterhaus, Andrew J      8 MAKO-PV              1:08.59    1:09.32
 -- Phillips, Charlie F        8 Fish-PV                   NT         DQ
 -- Huey-Burns, Conor J        8 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Green, Tyler J             8 H2oyas-PV              57.13         DQ
 -- Lichtenfels, William R     8 Fish-PV                   NT         DQ
 -- Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Klotz, Noah J              8 TCSD-PV                   NT         DQ
 -- Mould, David R             8 TCSD-PV              1:11.37         DQ
 -- Rubush, Jamie A            8 BAC-MD                    NT         NS
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Richards, Walsh T          8 TCSD-PV                   NT         NS
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                47.45         NS
 -- Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Nickerson, Chris J         8 Rmsc-PV              1:23.29         NS

Boys 8 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 CUBU-PV                34.20      36.31   20
  2 Xue, Richard               8 CUBU-PV                37.77      38.55   17
  3 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                45.05      40.67   16
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 CUBU-PV                39.31      41.76   15
  5 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                53.87      44.44   14
  6 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                44.39      45.75   13
  7 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV                 NT      46.03   12
  8 Hammond, Robert C          8 JFD-PV                 54.67      48.44   11
  9 Alloway, John R            8 TCSD-PV                   NT      52.23    9
 10 Barrand, Connor J          8 Fish-PV                52.75      53.91    7
 11 Lair Ferrari, Andreas Y    8 TCSD-PV                55.30      59.17    6
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ
 -- Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                46.17         DQ
 -- Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                50.86         DQ
 -- Coar, Trevor J             8 Fish-PV                   NT         DQ
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 CUBU-PV                   NT         NS
 -- Fasolyak, Andy D           8 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                56.09         NS
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT         NS
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Espinoza, Carlos E         8 Rmsc-PV                   NT         NS

Boys 8 Year Olds 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      2:15.73    2:21.34   40
     1) Tollefson, Fletcher H 8         2) Xue, Richard 8
     3) Grimmett-Norris, Christopher D  4) Wojciechowski, Louis P 8
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:26.97    2:24.41   34
     1) Herbst, Randy L 8               2) Culleiton, Connor S 8
     3) Mahoney, Mitch D 8              4) Saffran, Alex D 8
  3 Rockville Montgomery-PV  'A'                      2:30.00    2:27.29   32
     1) Kiehl, Joshua B 8               2) Watkins, Adam C 8
     3) Powell, Garrett 8               4) Kirsch, Mitchell R 8
  4 The Fish-PV  'A'                                  2:41.74    2:40.88   30
     1) Benecki, Kevin T 8              2) Fritz, Tyler A 8
     3) Barrand, Connor J 8             4) Coar, Trevor J 8
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                           NT    2:47.14   28
     1) Newman, David M 8               2) Hansen, Cory A 8
     3) Shearer, Will H 8               4) Phillips, Brian D 8
  6 Rockville Montgomery-PV  'B'                      2:35.00    2:47.43   26
     1) Mangold, Barry 8                2) LeGall, Morgan 8
     3) Flamand, Matthew W 8            4) Byrd, Brian C 8
  7 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    2:41.34    2:49.19   24
     1)                                 2) Chitwood, Ryan K 8
     3) Alloway, John R 8               4) Sheridan, Harry N 8
  8 Rockville Montgomery-PV  'C'                      2:40.00    3:27.87   22
     1) Huey-Burns, Conor J 8           2) Nogales, Diego A 8
     3) Davis, Anthony 8                4) Shepherdson, James L 8
 -- Occoquan Swimming-PV  'A'                         2:40.30         DQ
     1) Hudson, Parker B 8              2) Sweeney, Harrison J 8
     3) Giachinta, Anthony R 8          4) Hughes, David 8