Potomac Valley
January Open Meet
January 18-19, 2003
Prince Georges Sports & Learning Center - Potomac Marlins
Landover, MD
Sanction #PVS-03-18



Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV                29.60      29.32  
  2 Kim, Eric I               10 MSSC-PV                30.31      30.20  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                33.90      31.86  
  4 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                31.53      31.89  
  5 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                32.46      32.28  
  6 Botten, Alex M            10 AVST-PV                35.06      32.77  
  7 Phung, Eric                9 MAKO-PV                33.60      32.97  
  8 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                34.04      33.35  
  9 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                33.30      33.53  
 10 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV                34.28      33.58  
 11 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                33.61      33.78  
 12 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT      33.88  
 13 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 35.67      34.05  
 14 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                34.48      34.20  
 15 Lawson, Sean C            10 Snowbirds-PV           34.17      34.59  
 16 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                35.88      34.60  
 17 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV                36.01      34.94  
 17 Dahl, Josh D              10 QS-VA                     NT      34.94  
 19 Cunningham, Brock C       10 MAKO-PV                39.22      35.20  
 20 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                34.82      35.38  
 21 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                  34.33      35.59  
 22 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV                36.47      36.51  
 23 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                37.61      36.58  
 24 Link, Sam S               10 BASS-VA                   NT      37.20  
 25 Boster, Cameron J         10 MAKO-PV                   NT      37.85  
 26 Buskirk, Jordan A         10 QS-VA                  42.63      37.94  
 27 Clendenin, William F       9 AVST-PV                39.59      39.06  
 28 Decker, Ian S             10 AVST-PV                41.06      39.44  
 29 Fannon, Jake T             9 PM-PV                  39.09      39.86  
 30 Feeney, Michael            9 TNT-PV                    NT      39.89  
 31 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                43.78      40.31  
 32 Koczyk, Peter P            9 PM-PV                  41.19      40.45  
 33 Lee, Edward               10 Fish-PV                37.89      40.53  
 34 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 40.71      40.70  
 35 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT      41.41  
 36 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                40.77      41.68  
 37 Fowler, Austin            10 Fish-PV                   NT      42.15  
 38 Schuster, Alex J          10 QS-VA                  44.81      42.67  
 39 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                43.37      42.87  
 40 Brower, Michael W         10 QS-VA                  50.61      44.01  
 41 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                47.25      45.94  
 42 Grigg, Tyler J            10 MAKO-PV                   NT      45.99  
 43 Lucas, Alex A              9 PM-PV                  43.35      48.25  
 44 Freedman, Adam             9 AVST-PV                43.71    1:01.97  
 -- Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT         NS  
 -- Via, Travis F             10 MSSC-PV                40.84         NS  
 -- Jackson, Orion               ARSC-PV                   NT         NS  
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:10.41    1:09.47  
       33.62  1:09.47                                                      
  2 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:12.79    1:13.33  
       34.65  1:13.33                                                      
  3 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:11.69    1:13.45  
       34.30  1:13.45                                                      
  4 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV              1:15.83    1:13.74  
       34.83  1:13.74                                                      
  5 Sundel, Blake A            9 PM-PV                     NT    1:16.11  
       34.08  1:16.11                                                      
  6 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:15.76    1:16.78  
       35.46  1:16.78                                                      
  7 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV              1:16.25    1:16.98  
       35.93  1:16.98                                                      
  8 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT    1:18.56  
       36.19  1:18.56                                                      
  9 Patteson, Austin C         9 PM-PV                1:16.88    1:20.39  
       37.00  1:20.39                                                      
 10 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV                   NT    1:21.83  
       38.10  1:21.83                                                      
 11 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:22.85    1:21.97  
       38.02  1:21.97                                                      
 12 Mehalick, James P         10 MSSC-PV              1:26.70    1:22.16  
       37.87  1:22.16                                                      
 13 Keena, Patrick P          10 Fish-PV                   NT    1:23.60  
       39.57  1:23.60                                                      
 14 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT    1:24.26  
       39.22  1:24.26                                                      
 15 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV              1:36.26    1:25.41  
       39.44  1:25.41                                                      
 16 Link, Sam S               10 BASS-VA              1:28.59    1:25.81  
       39.12  1:25.81                                                      
 17 Fowler, Austin            10 Fish-PV              1:27.30    1:26.14  
       41.78  1:26.14                                                      
 18 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:25.14    1:26.50  
       40.84  1:26.50                                                      
 19 Clendenin, William F       9 AVST-PV              1:29.08    1:26.71  
       40.80  1:26.71                                                      
 20 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV              1:33.76    1:28.99  
       41.54  1:28.99                                                      
 21 Feeney, Michael            9 TNT-PV                    NT    1:29.24  
       42.66  1:29.24                                                      
 22 Koczyk, Peter P            9 PM-PV                1:28.76    1:29.80  
       43.13  1:29.80                                                      
 23 Decker, Ian S             10 AVST-PV              1:32.70    1:31.83  
       42.93  1:31.83                                                      
 24 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               1:37.55    1:32.22  
       43.46  1:32.22                                                      
 25 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:33.16    1:35.13  
       46.14  1:35.13                                                      
 26 Via, Travis F             10 MSSC-PV              1:35.75    1:35.92  
       45.66  1:35.92                                                      
 27 Walton, Charles A         10 MSSC-PV              1:38.72    1:38.77  
 28 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV              1:44.10    1:39.00  
       46.14  1:39.00                                                      
 29 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                1:43.10    1:39.24  
       45.49  1:39.24                                                      
 30 Lucas, Alex A              9 PM-PV                1:50.43    1:40.46  
       48.89  1:40.46                                                      
 31 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV              1:42.95    1:43.30  
       49.50  1:43.30                                                      
 32 Freedman, Adam             9 AVST-PV              1:49.32    1:44.53  
       49.82  1:44.53                                                      
 33 Mehalick, Matthew P        9 MSSC-PV                   NT    2:17.21  
     1:05.28  2:17.21                                                      
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV               1:55.88         NS  
 -- Diener, Zachary M          9 Fish-PV              1:34.03         NS  
 -- Fannon, Jake T             9 PM-PV                1:34.18         NS  
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              2:25.28    2:18.31  
       31.21  1:06.24  1:43.39  2:18.31                                    
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              2:26.73    2:23.59  
       32.06  1:08.92  1:47.19  2:23.59                                    
  3 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                2:44.36    2:42.46  
       36.11  1:18.69  2:01.13  2:42.46                                    
  4 Lawson, Sean C            10 Snowbirds-PV         3:09.63    2:50.82  
       38.24  1:21.44  2:06.62  2:50.82                                    
  5 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV              3:03.99    3:06.15  
       37.13  1:25.07  2:16.56  3:06.15                                    
  6 McCANN, Brian B           10 AVST-PV                   NT    3:21.15  
       39.84  2:26.94  3:21.15                                             
  7 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                   NT    3:35.29  
       47.38  1:44.24  2:40.35  3:35.29                                    
 -- Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT         NS  
 -- Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              2:42.40         NS  
 -- Via, Travis F             10 MSSC-PV              4:03.91         NS  
 
Boys 9-10 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kundrat, John A           10 FAST-PV              6:43.14    6:16.91  
       32.67  1:09.85  1:47.73  2:27.25  3:04.94  3:43.80  4:21.82  5:01.51
     5:38.95  6:16.91                                                      
  2 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              7:13.52    7:01.98  
       37.31  1:19.99  2:04.11  2:47.90  3:31.93  4:15.87  4:58.56  5:40.07
     6:22.10  7:01.98                                                      
  3 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                7:25.39    7:22.65  
       38.13  1:21.85  2:07.30  2:52.59  3:38.58  4:24.59  5:11.43  5:56.89
     6:42.32  7:22.65                                                      
  4 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              9:13.61    7:39.67  
       42.52  1:27.25  2:13.23  2:59.05  3:46.45  4:34.22  5:21.25  6:08.89
     6:56.45  7:39.67                                                      
  5 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT    7:55.59  
       41.60  1:26.89  2:12.69  3:00.18  3:49.69  4:40.63  5:30.68  6:21.46
     7:11.01  7:55.59                                                      
  6 Neblett, Alex M           10 PM-PV                     NT    8:07.62  
       41.53  1:31.21  2:20.26  3:10.09  4:01.19  4:50.67  5:41.46  6:30.95
     7:19.96  8:07.62                                                      
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                34.80      35.29  
  2 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                37.63      37.62  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                39.46      37.98  
  4 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV                39.98      38.68  
  5 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                38.93      38.90  
  6 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                39.19      38.93  
  7 Sundel, Blake A            9 PM-PV                     NT      39.13  
  8 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                38.68      39.22  
  9 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT      39.26  
 10 Thompson, David G         10 MAKO-PV                   NT      39.48  
 11 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                42.70      40.11  
 12 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                41.92      40.57  
 13 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 46.37      41.45  
 14 Fowler, Austin            10 Fish-PV                46.20      42.17  
 15 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                  44.39      42.20  
 16 Lee, Edward               10 Fish-PV                42.95      42.80  
 17 Mehalick, James P         10 MSSC-PV                   NT      43.32  
 18 Keena, Patrick P          10 Fish-PV                44.99      43.73  
 19 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT      44.02  
 20 Decker, Ian S             10 AVST-PV                47.94      44.27  
 21 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV                42.77      44.31  
 22 Via, Travis F             10 MSSC-PV                46.75      44.58  
 23 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  42.51      44.98  
 24 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT      45.25  
 25 Clendenin, William F       9 AVST-PV                   NT      45.36  
 26 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                48.66      45.97  
 27 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                47.93      46.28  
 28 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                49.09      48.23  
 29 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                48.15      48.30  
 30 Freedman, Adam             9 AVST-PV                49.44      49.14  
 31 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                46.48      50.97  
 32 Lucas, Alex A              9 PM-PV                  55.37      52.28  
 33 Mehalick, Matthew P        9 MSSC-PV                   NT    1:02.34  
 -- Link, Sam S               10 BASS-VA                   NT         DQ  
 -- Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                44.95         DQ  
 -- Reager, Anthony K         10 MAKO-PV                45.47         NS  
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:16.82    1:15.57  
       36.33  1:15.57                                                      
  2 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:21.30    1:18.95  
       38.78  1:18.95                                                      
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:22.96    1:21.91  
       40.44  1:21.91                                                      
  4 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV              1:25.41    1:24.05  
       39.22  1:24.05                                                      
  5 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV              1:27.32    1:24.96  
       41.09  1:24.96                                                      
  6 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV              NT    1:26.10  
       42.16  1:26.10                                                      
  7 Botten, Alex M            10 AVST-PV                   NT    1:28.30  
       41.92  1:28.30                                                      
  8 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:26.09    1:29.61  
       42.92  1:29.61                                                      
  9 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                   NT    1:29.99  
       43.79  1:29.99                                                      
 10 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:39.77    1:39.20  
       47.22  1:39.20                                                      
 11 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV              1:43.49    1:45.69  
       51.48  1:45.69                                                      
 -- Dolton, Peter N           10 Fish-PV                   NT         DQ  
       42.49       DQ                                                      
 -- Comstock, Timothy P       10 AVST-PV                   NT         DQ  
 -- Smith, Will R             10 PM-PV                2:09.97         NS  
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV               1:53.25         NS  
 -- Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:21.59         NS  
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                40.64      40.51  
  2 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV                40.81      40.68  
  3 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV                43.58      40.84  
  4 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                41.88      41.22  
  5 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                44.60      43.63  
  6 Link, Sam S               10 BASS-VA                47.72      44.38  
  7 Osiecki, Matthew T        10 MAKO-PV                46.86      45.47  
  8 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  48.75      45.68  
  9 Thompson, David G         10 MAKO-PV                   NT      45.70  
 10 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                47.25      46.32  
 11 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT      46.82  
 12 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                50.92      47.03  
 13 Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT      48.04  
 14 Koczyk, Peter P            9 PM-PV                  49.49      48.17  
 15 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                52.27      48.26  
 16 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                  49.24      48.29  
 17 Clendenin, William F       9 AVST-PV                47.82      48.71  
 18 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                49.92      48.73  
 19 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                48.75      48.87  
 20 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                  50.57      49.87  
 21 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT      49.95  
 22 Fowler, Austin            10 Fish-PV                54.81      50.30  
 23 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV                53.99      50.63  
 24 Lee, Edward               10 Fish-PV                52.02      50.70  
 25 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                52.34      50.79  
 26 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 52.59      51.00  
 27 Keena, Patrick P          10 Fish-PV                   NT      51.40  
 28 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                48.97      52.06  
 29 Feeney, Michael            9 TNT-PV                    NT      52.31  
 30 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 54.87      52.40  
 31 Via, Travis F             10 MSSC-PV                57.53      57.15  
 32 Mehalick, Matthew P        9 MSSC-PV                   NT    1:02.57  
 -- Mehalick, James P         10 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Lucas, Alex A              9 PM-PV                1:20.50         DQ  
 -- Reager, Anthony K         10 MAKO-PV                45.24         NS  
 -- Diener, Zachary M          9 Fish-PV                54.64         NS  
 -- Fannon, Jake T             9 PM-PV                  48.23         NS  
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Eric I               10 MSSC-PV              1:34.69    1:29.80  
       42.69  1:29.80                                                      
  2 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:31.23    1:33.86  
       43.44  1:33.86                                                      
  3 Reager, Anthony K         10 MAKO-PV              1:41.07    1:36.75  
       44.66  1:36.75                                                      
  4 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV              1:43.28    1:37.60  
       46.48  1:37.60                                                      
  5 Lawson, Sean C            10 Snowbirds-PV              NT    1:38.89  
       47.25  1:38.89                                                      
  6 Fannon, Jake T             9 PM-PV                1:43.69    1:39.89  
       48.86  1:39.89                                                      
  7 Dahl, Josh D              10 QS-VA                     NT    1:43.29  
       47.72  1:43.29                                                      
  8 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT    1:44.36  
       48.04  1:44.36                                                      
  9 Koczyk, Peter P            9 PM-PV                     NT    1:44.42  
       49.22  1:44.42                                                      
 10 Link, Sam S               10 BASS-VA                   NT    1:44.52  
       46.37  1:44.52                                                      
 11 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                   NT    1:44.92  
       48.71  1:44.92                                                      
 12 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:44.83    1:45.79  
       49.51  1:45.79                                                      
 13 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               1:54.97    1:47.82  
       52.63  1:47.82                                                      
 14 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT    1:48.43  
       51.17  1:48.43                                                      
 15 McCANN, Brian B           10 AVST-PV              2:05.25    1:48.78  
       51.72  1:48.78                                                      
 16 Walton, Charles A         10 MSSC-PV              2:06.45    1:50.38  
       52.06  1:50.38                                                      
 17 Grigg, Tyler J            10 MAKO-PV                   NT    1:51.97  
       52.60  1:51.97                                                      
 18 Diener, Zachary M          9 Fish-PV              1:57.65    1:54.11  
       53.77  1:54.11                                                      
 19 Brower, Michael W         10 QS-VA                2:33.12    2:05.22  
       57.86  2:05.22                                                      
 20 Freedman, Adam             9 AVST-PV              2:13.93    2:15.14  
     1:03.64  2:15.14                                                      
 -- Schuster, Alex J          10 QS-VA                2:34.19         DQ  
     1:02.98       DQ                                                      
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV               2:35.65         NS  
 -- Lucas, Cameron R          10 AVST-PV              1:28.86         NS  
 -- Smith, Will R             10 PM-PV                1:44.55         NS  
 -- Via, Travis F             10 MSSC-PV              2:05.68        SCR  
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV                37.21      36.74  
  2 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT      37.47  
  3 Jones, Tyler A            10 MAKO-PV                39.54      38.42  
  4 Phung, Eric                9 MAKO-PV                   NT      38.50  
  5 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                44.75      39.16  
  6 Botten, Alex M            10 AVST-PV                41.22      39.41  
  7 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                38.82      39.90  
  8 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 39.25      40.23  
  9 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT      40.65  
 10 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV              NT      41.23  
 11 Cunningham, Brock C       10 MAKO-PV                48.29      41.80  
 12 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                40.57      42.61  
 13 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV                41.89      42.75  
 14 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                49.90      43.37  
 15 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 51.65      44.66  
 16 Buskirk, Jordan A         10 QS-VA                  48.26      44.81  
 17 Clendenin, William F       9 AVST-PV                44.78      46.00  
 18 Diener, Zachary M          9 Fish-PV                50.11      46.66  
 19 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV                47.55      47.65  
 20 Grigg, Tyler J            10 MAKO-PV                   NT      47.99  
 21 Comstock, Timothy P       10 AVST-PV                54.40      48.48  
 22 Fowler, Austin            10 Fish-PV                44.57      51.51  
 23 Schuster, Alex J          10 QS-VA                  56.61      56.55  
 24 Lucas, Alex A              9 PM-PV                1:03.14    1:08.68  
 -- Murphy, Patrick M          9 PM-PV                     NT         DQ  
 -- Boster, Cameron J         10 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT         NS  
 -- Smith, Will R             10 PM-PV                  50.78        SCR  
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV              1:18.93    1:16.36  
       34.89  1:16.36                                                      
  2 Kundrat, John A           10 FAST-PV                   NT    1:20.83  
       36.84  1:20.83                                                      
  3 Mai, Alexander J          10 MAKO-PV              1:26.04    1:24.57  
       38.40  1:24.57                                                      
  4 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                   NT    1:43.42  
       45.68  1:43.42                                                      
  5 Kelly, Bobby K            10 PM-PV                1:43.34    1:43.47  
       48.49  1:43.47                                                      
  6 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               2:07.83    1:49.04  
       49.05  1:49.04                                                      
  7 Neblett, Alex M           10 PM-PV                     NT    1:49.31  
       49.05  1:49.31                                                      
  8 Cooke, Matthew A           9 MSSC-PV                   NT    2:40.04  
     1:12.03  2:40.04                                                      
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:22.25    1:23.61  
       38.01  1:23.61                                                      
  2 Thompson, David G         10 MAKO-PV                   NT    1:26.25  
       39.83  1:26.25                                                      
  3 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:34.36    1:26.69  
       39.29  1:26.69                                                      
  4 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT    1:28.14  
       39.38  1:28.14                                                      
  5 Sundel, Blake A            9 PM-PV                     NT    1:29.52  
       38.47  1:29.52                                                      
  6 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                1:31.11    1:30.54  
       43.28  1:30.54                                                      
  7 Ruffa, Jonathan D         10 MSSC-PV              1:35.02    1:31.72  
       43.35  1:31.72                                                      
  8 Clendenin, William F       9 AVST-PV              1:35.78    1:31.98  
       44.42  1:31.98                                                      
  9 Nguyen, Kevin              9 MAKO-PV              1:34.19    1:32.76  
       44.21  1:32.76                                                      
 10 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:35.18    1:32.93  
       43.90  1:32.93                                                      
 11 Bowers, Brad W             9 Snowbirds-PV         1:46.80    1:33.55  
       41.57  1:33.55                                                      
 12 Reager, Anthony K         10 MAKO-PV              1:39.92    1:33.63  
       44.03  1:33.63                                                      
 13 Cunningham, Brock C       10 MAKO-PV                   NT    1:34.32  
       43.08  1:34.32                                                      
 14 Franklin, Chris           10 TNT-PV               1:36.03    1:34.60  
       43.53  1:34.60                                                      
 15 Dahl, Josh D              10 QS-VA                     NT    1:35.91  
       45.69  1:35.91                                                      
 16 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV              1:42.86    1:36.24  
       45.41  1:36.24                                                      
 17 Buskirk, Jordan A         10 QS-VA                1:43.87    1:38.96  
       45.50  1:38.96                                                      
 18 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV              1:37.01    1:39.75  
       48.62  1:39.75                                                      
 19 Lee, Edward               10 Fish-PV              1:45.00    1:40.41  
       48.72  1:40.41                                                      
 20 Decker, Ian S             10 AVST-PV              1:44.65    1:40.43  
       47.85  1:40.43                                                      
 21 Baccus, Nathan K          10 MSSC-PV              1:43.28    1:40.62  
       49.99  1:40.62                                                      
 22 Comstock, Timothy P       10 AVST-PV              1:48.84    1:41.89  
       46.78  1:41.89                                                      
 23 Fowler, Austin            10 Fish-PV              1:51.41    1:41.96  
       49.72  1:41.96                                                      
 24 Link, Sam S               10 BASS-VA              1:44.82    1:44.58  
       53.61  1:44.58                                                      
 25 Koczyk, Peter P            9 PM-PV                1:49.27    1:44.65  
       51.36  1:44.65                                                      
 26 Feeney, Michael            9 TNT-PV                    NT    1:45.34  
       52.01  1:45.34                                                      
 27 McCANN, Brian B           10 AVST-PV              1:50.43    1:46.64  
       53.00  1:46.64                                                      
 28 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:42.79    1:46.83  
       53.96  1:46.83                                                      
 29 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT    1:47.43  
       51.43  1:47.43                                                      
 30 Diener, Zachary M          9 Fish-PV              1:41.10    1:47.78  
       53.11  1:47.78                                                      
 31 Walton, Charles A         10 MSSC-PV                   NT    1:53.19  
       56.70  1:53.19                                                      
 32 Brower, Michael W         10 QS-VA                1:57.90    1:58.78  
       56.91  1:58.78                                                      
 33 Lucas, Alex A              9 PM-PV                     NT    2:12.04  
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV               2:12.80         NS  
 -- Tonelson, Danny           10 TNT-PV                    NT         NS  
 -- Fannon, Jake T             9 PM-PV                1:42.30         NS  
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hodge, Timothy A          10 MSSC-PV                   NT    3:13.73  
       40.25  1:27.44  2:27.00  3:13.73                                    
  2 Hodge, Christopher W       9 MSSC-PV                   NT    3:15.92  
       43.61  1:30.82  2:33.25  3:15.92                                    
  3 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              3:19.52    3:18.61  
       43.82  1:32.32  2:32.88  3:18.61                                    
 -- Diener, Zachary M          9 Fish-PV              3:42.67         NS  
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV                    NT         NS