Curl-Burke Swim Club
9 and Under Snowball Splash Mini Meet
January 12, 2003
American University
PVC 03-17
Meet Results for Timed Finals-Yards
                           
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             14.80      14.53  
  2 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.30      15.64  
  3 Tollefson, Fletcher H      8 Cubu-PV                16.76      16.15  
  4 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                16.91      16.61  
  5 Fiala, Brandon C           7 Cubu-PV                17.08      16.69  
  6 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                16.06      16.78  
  7 Osiecki, Andrew J          8 MAKO-PV                16.88      16.95  
  8 Freck, Jacob E             7 Machine-PV             18.85      17.20  
  9 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                  21.11      17.64  
 10 Gauthier, Adam T           8 PM-PV                  17.09      17.79  
 11 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                18.24      18.33  
 12 Fotsch, Connor W           7 Cubu-PV                18.80      18.37  
 13 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 18.22      18.46  
 14 Maquera, Cubby C           7 Cubu-PV                17.99      18.61  
 15 Green, Tyler J             7 H2oyas-PV              18.34      18.64  
 16 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             18.47      18.79  
 17 McJunkin, James P          6 Machine-PV             19.68      18.97  
 18 Cary, Patrick T            8 Machine-PV             20.09      19.30  
 19 Hansen, Cory A             8 Cubu-PV                19.77      19.70  
 20 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 22.01      19.83  
 21 Carney, Chris R            8 JFD-PV                    NT      19.87  
 22 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                18.46      19.92  
 23 Gill, Gus W                7 H2oyas-PV                 NT      20.13  
 24 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                19.24      20.28  
 25 Rider, Alex S              7 Cubu-PV                21.19      20.40  
 26 O'Hara, Aidan C            7 Cubu-PV                   NT      20.41  
 27 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  21.13      20.90  
 28 Via, Tyler F               8 MSSC-PV                22.00      20.96  
 29 Lundelius, Trey R          7 Cubu-PV                25.21      21.95  
 30 Katcher, David A           8 Machine-PV             25.13      22.42  
 31 Rush, Derek P              7 Machine-PV             21.78      22.63  
 32 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 25.23      22.68  
 33 Young, Cameron D           6 OCCS-PV                23.40      22.71  
 34 Mottola, David J           7 Machine-PV             21.98      22.74  
 35 Pence, Benjamin R          7 Machine-PV             22.43      22.87  
 36 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                24.30      23.44  
 37 Rodgers, Joseph F          6 Machine-PV                NT      23.81  
 38 Ly, Jeffery L              8 MSSC-PV                   NT      24.78  
 39 Stadsvold, Jacob E         8 PM-PV                     NT      25.39  
 40 Tomajczyk, Brett M         6 Machine-PV             28.71      25.70  
 41 Baca, Andrew S             7 Machine-PV                NT      25.80  
 42 Lussi, Morgan M            6 UNHOY-PV                  NT      25.83  
 43 Marchand, Corey J          7 Cubu-PV                25.86      25.99  
 44 Curl, Blake M              7 Cubu-PV                24.40      26.34  
 45 Ellsworth, Jonathan O      7 Cubu-PV                20.28      27.86  
 46 Kress, Peter L             6 Machine-PV                NT      32.79  
 47 Koussis, Nick S            6 Machine-PV             43.96      34.59  
 48 Hall, Ephraim D            5 ARSC-PV                   NT      38.19  
 -- Steingass, Evan H          5 Cubu-PV                39.60         NS  
 -- Shearer, Will H            8 Cubu-PV                20.28         NS  
 -- Vacirca, Camilo D          6 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 Cubu-PV                19.18         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Cubu-PV                19.73         NS  
 -- Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             21.64         NS  
 -- Jackson, Nicholas I        7 Cubu-PV                23.22         NS  
 -- Williams, Nathan C         8 Cubu-PV                23.36         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Cubu-PV                33.60      32.36  
  2 Xue, Richard               8 Cubu-PV                35.05      33.14  
  3 Moritt, Bryan D            8 Cubu-PV                   NT      36.56  
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 Cubu-PV                33.97      39.90  
  5 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV             39.43      40.66  
  6 Phillips, Brian D          8 Cubu-PV                42.45      40.72  
  7 Draganov, Andrew A         8 Unattached-PV          39.61      40.90  
  8 Morgan, Dylan P            8 Cubu-PV                43.40      43.37  
  9 Stuver, Ian R              8 Machine-PV             45.24      46.06  
 10 Draim, Evan R              8 Cubu-PV                   NT      46.32  
 11 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                44.20      46.68  
 12 Boggs, Jeff J              7 Cubu-PV                46.71      49.08  
 13 Draim, Kyle A              7 Cubu-PV                   NT      49.10  
 14 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  50.43      50.35  
 15 Wasserman, Daniel A        7 Cubu-PV                   NT    1:00.29  
 -- Newman, David M            8 Cubu-PV                40.30         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             17.82      18.20  
  2 Wojciechowski, Louis P     8 Cubu-PV                17.77      18.27  
  3 Moritt, Bryan D            8 Cubu-PV                22.91      19.85  
  4 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.12      20.00  
  5 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                18.59      20.23  
  5 Tollefson, Fletcher H      8 Cubu-PV                18.82      20.23  
  7 Cary, Patrick T            8 Machine-PV             23.32      20.43  
  8 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                20.21      20.98  
  9 Fiala, Brandon C           7 Cubu-PV                22.00      21.45  
 10 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             22.26      21.64  
 11 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV              21.18      21.99  
 12 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                21.55      22.17  
 13 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                   NT      22.20  
 14 Freck, Jacob E             7 Machine-PV             22.60      22.50  
 15 Fotsch, Connor W           7 Cubu-PV                23.53      22.67  
 16 Mottola, David J           7 Machine-PV             21.56      22.68  
 17 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 24.11      23.68  
 18 Maquera, Cubby C           7 Cubu-PV                22.88      23.82  
 19 McJunkin, James P          6 Machine-PV             24.10      23.94  
 20 Via, Tyler F               8 MSSC-PV                30.02      23.99  
 21 Carney, Chris R            8 JFD-PV                 25.01      24.54  
 22 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 24.72      24.64  
 23 Draim, Kyle A              7 Cubu-PV                26.21      24.73  
 24 Hansen, Cory A             8 Cubu-PV                25.69      25.28  
 25 Draim, Evan R              8 Cubu-PV                26.98      26.04  
 26 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 26.42      26.42  
 27 Rider, Alex S              7 Cubu-PV                29.02      26.45  
 28 Pence, Benjamin R          7 Machine-PV             29.15      26.48  
 29 Ly, Jeffery L              8 MSSC-PV                   NT      26.72  
 30 Wasserman, Daniel A        7 Cubu-PV                30.46      26.79  
 31 Gill, Gus W                7 H2oyas-PV                 NT      26.95  
 32 Rush, Derek P              7 Machine-PV             25.54      27.28  
 33 O'Hara, Aidan C            7 Cubu-PV                   NT      27.37  
 34 Boggs, Jeff J              7 Cubu-PV                24.54      27.46  
 35 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                27.03      27.80  
 36 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                24.22      27.82  
 37 Young, Cameron D           6 OCCS-PV                26.37      28.28  
 38 Katcher, David A           8 Machine-PV             29.52      29.18  
 39 Stadsvold, Jacob E         8 PM-PV                     NT      29.45  
 40 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                  29.26      29.55  
 41 Baca, Andrew S             7 Machine-PV                NT      30.37  
 42 Tomajczyk, Brett M         6 Machine-PV             34.83      30.38  
 43 Ellsworth, Jonathan O      7 Cubu-PV                29.82      30.75  
 44 Curl, Blake M              7 Cubu-PV                31.76      30.84  
 45 Marchand, Corey J          7 Cubu-PV                32.30      32.11  
 46 Rodgers, Joseph F          6 Machine-PV                NT      32.83  
 47 Kochhar, Mihir N           8 PM-PV                  37.20      34.46  
 48 Kress, Peter L             6 Machine-PV                NT      37.95  
 -- Lussi, Morgan M            6 UNHOY-PV                  NT         DQ  
 -- Lundelius, Trey R          7 Cubu-PV                29.26         DQ  
 -- Koussis, Nick S            6 Machine-PV             59.81         DQ  
 -- Vacirca, Camilo D          6 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Jackson, Nicholas I        7 Cubu-PV                26.13         NS  
 -- Steingass, Evan H          5 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Newman, David M            8 Cubu-PV                21.54         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 Cubu-PV                26.08         NS  
 -- Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             27.52         NS  
 -- Shearer, Will H            8 Cubu-PV                23.92         NS  
 -- Williams, Nathan C         8 Cubu-PV                25.22         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Cubu-PV                28.70         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Christo   8 Cubu-PV                42.27      42.55  
  2 Xue, Richard               8 Cubu-PV                43.55      44.33  
  3 Draganov, Andrew A         8 Unattached-PV          46.85      47.06  
  4 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV             50.06      50.64  
  5 Morgan, Dylan P            8 Cubu-PV                51.84      51.44  
  6 Stuver, Ian R              8 Machine-PV             50.25      54.62  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Fletcher H      8 Cubu-PV                21.50      21.57  
  2 Draganov, Andrew A         8 Unattached-PV          23.18      22.72  
  3 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                25.58      23.82  
  4 Crapco, Christopher J      8 PM-PV                     NT      24.07  
  5 Fiala, Brandon C           7 Cubu-PV                24.95      24.47  
  6 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV              23.99      24.62  
  7 O'Hara, Aidan C            7 Cubu-PV                   NT      25.15  
  8 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      25.78  
  9 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 26.80      25.87  
 10 Stuver, Ian R              8 Machine-PV             24.40      26.02  
 11 Carney, Chris R            8 JFD-PV                 26.84      26.20  
 12 Gauthier, Adam T           8 PM-PV                  23.97      26.38  
 13 Green, Tyler J             7 H2oyas-PV              25.56      26.50  
 14 Via, Tyler F               8 MSSC-PV                32.00      26.55  
 15 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 27.59      26.57  
 16 Fotsch, Connor W           7 Cubu-PV                26.69      26.64  
 17 Rush, Derek P              7 Machine-PV             28.13      27.91  
 18 Tomajczyk, Brett M         6 Machine-PV             30.38      28.31  
 19 Hansen, Cory A             8 Cubu-PV                26.80      28.47  
 20 Mottola, David J           7 Machine-PV                NT      29.01  
 21 Rider, Alex S              7 Cubu-PV                27.30      29.09  
 22 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                 30.49      29.26  
 23 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             29.67      30.80  
 24 Wasserman, Daniel A        7 Cubu-PV                32.77      31.42  
 25 Boggs, Jeff J              7 Cubu-PV                34.10      31.78  
 26 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                32.34      31.91  
 27 Ellsworth, Jonathan O      7 Cubu-PV                31.81      32.78  
 28 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                32.21      33.90  
 29 Marlin, Chris W            7 PM-PV                  41.22      34.47  
 30 Mittel, Daniel E           7 PM-PV                     NT      34.75  
 31 Draim, Kyle A              7 Cubu-PV                40.88      37.32  
 32 Draim, Evan R              8 Cubu-PV                41.45      38.27  
 33 Young, Cameron D           6 OCCS-PV                   NT      40.70  
 -- Marchand, Corey J          7 Cubu-PV                   NT         DQ  
 -- Cary, Patrick T            8 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Ly, Jeffery L              8 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- Lundelius, Trey R          7 Cubu-PV                31.47         DQ  
 -- Williams, Nathan C         8 Cubu-PV                28.02         NS  
 -- Newman, David M            8 Cubu-PV                26.28         NS  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                21.88         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 Cubu-PV                25.46         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Cubu-PV                44.82      45.10  
  2 Xue, Richard               8 Cubu-PV                45.59      45.41  
  3 Phillips, Brian D          8 Cubu-PV                55.75      53.89  
  4 Draganov, Andrew A         8 Unattached-PV          53.65      54.12  
  5 Petraites, Matthew R       7 JFD-PV                 58.75      56.06  
  6 Morgan, Dylan P            8 Cubu-PV                   NT      58.70  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                48.49         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             16.96      17.18  
  2 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                18.90      18.37  
  3 Fiala, Brandon C           7 Cubu-PV                19.35      18.72  
  4 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV              18.26      19.45  
  5 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                21.58      20.45  
  6 Phillips, Brian D          8 Cubu-PV                20.78      21.26  
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                22.31      21.66  
  8 Maquera, Cubby C           7 Cubu-PV                23.90      23.65  
  9 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV             19.81      24.23  
 10 McJunkin, James P          6 Machine-PV             23.10      24.84  
 11 O'Hara, Aidan C            7 Cubu-PV                   NT      26.16  
 12 Via, Tyler F               8 MSSC-PV                30.00      26.17  
 13 Rider, Alex S              7 Cubu-PV                24.49      27.18  
 14 Mottola, David J           7 Machine-PV             26.67      27.58  
 15 Boggs, Jeff J              7 Cubu-PV                32.44      27.88  
 16 Rush, Derek P              7 Machine-PV             25.21      28.23  
 17 Draim, Kyle A              7 Cubu-PV                33.31      29.08  
 18 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             23.71      30.65  
 19 Freck, Jacob E             7 Machine-PV             26.66      30.76  
 20 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                42.45      34.16  
 21 Katcher, David A           8 Machine-PV                NT      35.36  
 22 Ly, Jeffery L              8 MSSC-PV                   NT      35.53  
 23 Allsopp, Robert J          7 JFD-PV                    NT      40.65  
 24 Draim, Evan R              8 Cubu-PV                   NT      42.82  
 -- Marchand, Corey J          7 Cubu-PV                50.33         DQ  
 -- Curl, Blake M              7 Cubu-PV                   NT         DQ  
 -- Gill, Gus W                7 H2oyas-PV                 NT         DQ  
 -- Gauthier, Adam T           8 PM-PV                  20.31         DQ  
 -- Chan, Michael A            8 Cubu-PV                26.38         NS  
 -- Hall, Ephraim D            5 ARSC-PV                   NT         NS  
 -- Jackson, Nicholas I        7 Cubu-PV                29.65         NS  
 -- Williams, Nathan C         8 Cubu-PV                28.62         NS  
 -- Shearer, Will H            8 Cubu-PV                22.74         NS  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                22.83         NS  
 -- Newman, David M            8 Cubu-PV                23.13         NS  
 -- Gold-Pastor, Ghedalia      8 Cubu-PV                23.92         NS  
 -- Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             23.58         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, Christo   8 Cubu-PV                39.31      39.83  
  2 Moritt, Bryan D            8 Cubu-PV                44.84      44.58  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Cubu-PV              1:29.51    1:26.79  
  2 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV           1:29.65    1:30.55  
  3 Xue, Richard               8 Cubu-PV              1:28.75    1:30.96  
  4 Tollefson, Fletcher H      8 Cubu-PV              1:28.42    1:31.22  
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 Cubu-PV              1:37.65    1:31.83  
  6 Moritt, Bryan D            8 Cubu-PV              1:43.73    1:40.16  
  7 Rodan, Stephen F           8 H2oyas-PV            1:41.94    1:43.64  
  8 Phillips, Brian D          8 Cubu-PV              1:46.53    1:48.09  
  9 Green, Tyler J             7 H2oyas-PV            1:58.91    1:59.11  
 10 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT    2:01.32  
 11 Stuver, Ian R              8 Machine-PV                NT    2:02.12  
 12 Fotsch, Connor W           7 Cubu-PV                   NT    2:05.03  
 -- McJunkin, James P          6 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT         DQ  
 -- Hansen, Cory A             8 Cubu-PV              2:03.67         DQ  
 -- Morgan, Dylan P            8 Cubu-PV              1:54.52         DQ  
 -- Maquera, Cubby C           7 Cubu-PV                   NT         DQ  
 -- Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Freck, Jacob E             7 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Shearer, Will H            8 Cubu-PV              2:22.92         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      1:01.66    1:05.82  
     1) Grimmett-Norris, Christopher D  2) Tollefson, Fletcher H 8        
     3) Moritt, Bryan D 8               4) Wojciechowski, Louis P 8       
  2 Machine Aquatics-PV  'A'                          1:09.06    1:09.44  
     1) Freck, Jacob E 7                2) Neyman, Chauncey J 8           
     3) Brooks, Nicholas A 8            4) McJunkin, Matthew R 8          
  3 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                           NT    1:11.28  
     1) Fiala, Brandon C 7              2) Marchand, Corey J 7            
     3) Fotsch, Connor W 7              4) Xue, Richard 8                 
  4 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:10.77    1:14.97  
  5 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:12.54    1:15.38  
     1) Saffran, Alex D 8               2) Herbst, Randy L 8              
     3) Osiecki, Andrew J 8             4) Duesterhaus, Andrew J 7        
  6 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:30.00    1:18.19  
     1) Crapco, Christopher J 8         2) Marlin, Chris W 7              
     3) Gauthier, Adam T 8              4) Mittel, Daniel E 7             
  7 Machine Aquatics-PV  'B'                               NT    1:18.87  
     1) Cary, Patrick T 8               2) Mottola, David J 7             
     3) Stuver, Ian R 8                 4) McJunkin, James P 6            
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Machine-PV             29.60      29.84  
  2 Sundel, Blake A            9 PM-PV                  34.97      31.78  
  3 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV             32.40      32.56  
  4 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             32.24      32.60  
  5 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  35.29      33.26  
  6 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                34.48      33.74  
  7 Carney, Brendan P          9 JFD-PV                 36.47      34.23  
  8 Curl, Nick D               9 Cubu-PV                36.63      34.28  
  9 Chute, Austin T            9 Cubu-PV                33.55      34.30  
 10 Diewald, Nicholas J        9 Cubu-PV                37.08      35.13  
 11 Chappell, Matthew A        9 Machine-PV             37.68      35.17  
 12 Humphreys, Grant R         9 Cubu-PV                35.40      35.25  
 13 Tolstoi, Eli T             9 Cubu-PV                39.00      35.81  
 14 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                  38.33      36.45  
 15 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV             37.98      36.74  
 16 Basinger, David M          9 OCCS-PV                36.20      37.76  
 17 Liebbrand, Alex Q          9 Cubu-PV                46.76      38.22  
 18 Bishop, William E          9 Cubu-PV                40.59      38.40  
 19 McQuade, Ryan A            9 PM-PV                  37.12      38.54  
 20 Kemper, Thomas J           9 Cubu-PV                   NT      38.55  
 21 Langlois, Ryan A           9 Cubu-PV                36.52      39.18  
 22 Woodyard, Alex H           9 Cubu-PV                41.30      39.21  
 23 Malone, Trip E             9 Machine-PV             43.58      39.22  
 24 Kress, Andrew E            9 Machine-PV             41.27      39.28  
 25 Solomon, Jeffrey R         9 Cubu-PV                41.89      39.90  
 26 Silverman, Eric R          9 Cubu-PV              1:09.45      40.08  
 27 Hong, Brian J              9 Cubu-PV                45.94      40.24  
 28 Kim, Jeff J                9 MAKO-PV                42.77      41.66  
 29 Cook, Danny H              9 Machine-PV             44.54      41.67  
 30 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                40.77      41.85  
 31 Chestnut, Eric R           9 MAKO-PV                43.87      42.29  
 32 Badgett, Scott R           9 Cubu-PV                41.25      42.39  
 33 Tagai, Zachary C           9 Cubu-PV                40.52      42.95  
 34 Ehrhardt, Joshua S         9 Cubu-PV                43.78      43.84  
 35 Midkiff, Brandon G         9 Cubu-PV                41.13      44.40  
 36 May, Daniel S              9 Cubu-PV                45.65      44.45  
 37 O'Hara, Brenden F          9 Cubu-PV                   NT      44.56  
 38 McConville, Christian K    9 Cubu-PV                56.57      49.80  
 -- Wilkinson, Daryl E         9 Cubu-PV                45.41         NS  
 -- Lutz, Brian B              9 Machine-PV             37.70         NS  
 -- Wood, Jeremy G             9 Cubu-PV                50.19         NS  
 -- Spencer, Robert A          9 Cubu-PV                35.87         NS  
 -- Yoshitake, Sho             9 Cubu-PV                40.63         NS  
 -- Green, Zachary A           9 H2oyas-PV              38.00         NS  
 -- Portnoy, Joshua A          9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Allen, Matthew J           9 Cubu-PV                42.26         NS  
 -- Hughes, Harrison K         9 Cubu-PV                35.77         NS  
 -- Gigioli, Paul M            9 Cubu-PV                37.73         NS  
 -- Sickenberger, Will L       9 Cubu-PV                32.63         NS  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV             38.24      35.70  
  2 Tomajczyk, Andrew M        9 Machine-PV                NT      37.94  
  3 Curl, Nick D               9 Cubu-PV                42.26      40.54  
  4 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                42.35      41.81  
  5 Silverman, Eric R          9 Cubu-PV                48.47      41.84  
  6 Chute, Austin T            9 Cubu-PV                40.74      41.88  
  7 Humphreys, Grant R         9 Cubu-PV                42.13      42.76  
  8 Tolstoi, Eli T             9 Cubu-PV                43.56      42.99  
  9 Chappell, Matthew A        9 Machine-PV             43.73      43.55  
 10 Sturm, Zachary J           9 Cubu-PV                46.33      43.85  
 11 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV             46.90      44.51  
 12 Malone, Trip E             9 Machine-PV             43.65      45.08  
 13 Liebbrand, Alex Q          9 Cubu-PV                55.73      45.22  
 14 May, Daniel S              9 Cubu-PV                47.58      45.34  
 15 Hong, Brian J              9 Cubu-PV                46.79      46.44  
 16 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  42.51      47.10  
 17 Badgett, Scott R           9 Cubu-PV                48.26      48.49  
 18 Bishop, William E          9 Cubu-PV                50.04      48.60  
 19 Solomon, Jeffrey R         9 Cubu-PV                50.40      48.69  
 20 Midkiff, Brandon G         9 Cubu-PV                49.81      50.08  
 21 Woodyard, Alex H           9 Cubu-PV                50.59      50.75  
 22 Langlois, Ryan A           9 Cubu-PV                46.63      51.26  
 23 O'Hara, Brenden F          9 Cubu-PV                   NT      51.36  
 24 Kress, Andrew E            9 Machine-PV             56.65      51.59  
 25 Ehrhardt, Joshua S         9 Cubu-PV                53.60      54.73  
 26 McConville, Christian K    9 Cubu-PV              1:06.76    1:08.08  
 -- Carney, Brendan P          9 JFD-PV                 43.03         DQ  
 -- Basinger, David M          9 OCCS-PV                45.20         DQ  
 -- Wilkinson, Daryl E         9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Wood, Jeremy G             9 Cubu-PV                56.01         NS  
 -- Lutz, Brian B              9 Machine-PV                NT         NS  
 -- Portnoy, Joshua A          9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Hughes, Harrison K         9 Cubu-PV                45.27         NS  
 -- Gigioli, Paul M            9 Cubu-PV                41.21         NS  
 -- Allen, Matthew J           9 Cubu-PV                58.34         NS  
 -- Sickenberger, Will L       9 Cubu-PV                41.89         NS  
 -- Spencer, Robert A          9 Cubu-PV                42.40         NS  
 -- Yoshitake, Sho             9 Cubu-PV                50.77         NS  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Machine-PV             42.05      43.12  
  2 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                  42.78      43.47  
  3 Munch, Ricky W             9 Machine-PV             47.53      44.58  
  4 Tomajczyk, Andrew M        9 Machine-PV                NT      44.79  
  5 Langlois, Ryan A           9 Cubu-PV                46.60      45.96  
  6 Kress, Andrew E            9 Machine-PV             47.21      47.76  
  7 Diewald, Nicholas J        9 Cubu-PV                49.77      48.84  
  8 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV             51.41      49.50  
  9 Sturm, Zachary J           9 Cubu-PV                52.23      50.18  
 10 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                48.97      51.52  
 11 McQuade, Ryan A            9 PM-PV                  52.58      51.87  
 12 Chappell, Matthew A        9 Machine-PV             53.26      52.35  
 13 Bishop, William E          9 Cubu-PV                52.62      53.09  
 14 Kim, Jeff J                9 MAKO-PV                55.43      53.82  
 15 Kemper, Thomas J           9 Cubu-PV                   NT      54.48  
 16 Woodyard, Alex H           9 Cubu-PV                53.04      54.70  
 17 Chestnut, Eric R           9 MAKO-PV                53.85      54.77  
 18 Cook, Danny H              9 Machine-PV             53.98      54.95  
 19 May, Daniel S              9 Cubu-PV                55.44      55.30  
 20 Hong, Brian J              9 Cubu-PV                56.31      56.38  
 21 Tolstoi, Eli T             9 Cubu-PV                52.36      57.97  
 22 Malone, Trip E             9 Machine-PV                NT      58.16  
 23 Solomon, Jeffrey R         9 Cubu-PV                59.73      59.38  
 24 Tagai, Zachary C           9 Cubu-PV                   NT    1:01.72  
 25 Midkiff, Brandon G         9 Cubu-PV                   NT    1:01.75  
 26 Badgett, Scott R           9 Cubu-PV                   NT    1:03.39  
 -- O'Hara, Brenden F          9 Cubu-PV                   NT         DQ  
 -- Patteson, Austin C         9 PM-PV                  48.75         DQ  
 -- Lutz, Brian B              9 Machine-PV             42.78         NS  
 -- Green, Zachary A           9 H2oyas-PV              52.86         NS  
 -- Gigioli, Paul M            9 Cubu-PV                44.91         NS  
 -- Portnoy, Joshua A          9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Yoshitake, Sho             9 Cubu-PV                56.58         NS  
 -- Wood, Jeremy G             9 Cubu-PV                52.06         NS  
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Machine-PV             34.56      36.23  
  2 Chute, Austin T            9 Cubu-PV                36.84      37.48  
  3 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV             38.72      37.51  
  4 Tomajczyk, Andrew M        9 Machine-PV                NT      38.69  
  5 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  36.42      39.09  
  6 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV                40.57      42.16  
  7 Chappell, Matthew A        9 Machine-PV             41.62      42.22  
  8 Carney, Brendan P          9 JFD-PV                 42.06      42.95  
  9 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV                38.82      43.05  
 10 Basinger, David M          9 OCCS-PV                42.49      43.50  
 11 Sturm, Zachary J           9 Cubu-PV                44.22      43.86  
 12 McQuade, Ryan A            9 PM-PV                  43.37      44.05  
 13 Curl, Nick D               9 Cubu-PV                45.14      44.11  
 14 Diewald, Nicholas J        9 Cubu-PV                45.71      44.30  
 15 Humphreys, Grant R         9 Cubu-PV                41.29      44.50  
 16 Midkiff, Brandon G         9 Cubu-PV                49.66      48.51  
 17 Silverman, Eric R          9 Cubu-PV                   NT      50.61  
 18 Kemper, Thomas J           9 Cubu-PV                   NT      53.41  
 19 Malone, Trip E             9 Machine-PV                NT      55.18  
 20 Hong, Brian J              9 Cubu-PV                   NT      56.72  
 21 Ehrhardt, Joshua S         9 Cubu-PV              1:00.45      58.50  
 -- Sickenberger, Will L       9 Cubu-PV                40.01         NS  
 -- Hughes, Harrison K         9 Cubu-PV                45.20         NS  
 -- Chestnut, Eric R           9 MAKO-PV                   NT         NS  
 -- Allen, Matthew J           9 Cubu-PV                50.70         NS  
 -- Spencer, Robert A          9 Cubu-PV                40.64         NS  
 
Boys 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Machine-PV           1:17.14    1:21.57  
  2 Munch, Ricky W             9 Machine-PV           1:26.34    1:23.33  
  3 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV           1:24.99    1:25.15  
  4 Tomajczyk, Andrew M        9 Machine-PV                NT    1:25.23  
  5 Brockway, Timothy J        9 Cods-PV              1:31.00    1:28.09  
  6 Curl, Nick D               9 Cubu-PV              1:29.63    1:28.75  
  7 Chute, Austin T            9 Cubu-PV              1:27.29    1:28.98  
  8 Swenson, Kyle A            9 PM-PV                1:31.82    1:33.28  
  9 Sturm, Zachary J           9 Cubu-PV              1:35.98    1:34.01  
 10 Diewald, Nicholas J        9 Cubu-PV              1:34.90    1:34.62  
 11 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV           1:41.44    1:38.79  
 12 Langlois, Ryan A           9 Cubu-PV              1:36.90    1:40.75  
 13 Bishop, William E          9 Cubu-PV              1:42.88    1:41.01  
 14 Basinger, David M          9 OCCS-PV              1:41.27    1:43.16  
 15 Tolstoi, Eli T             9 Cubu-PV              1:50.43    1:43.81  
 16 May, Daniel S              9 Cubu-PV              1:54.26    1:44.08  
 17 Schwartzman, Kevin G       9 Cods-PV              1:37.01    1:44.36  
 18 Chestnut, Eric R           9 MAKO-PV              1:40.52    1:47.20  
 19 Woodyard, Alex H           9 Cubu-PV              1:47.58    1:47.82  
 20 Cook, Danny H              9 Machine-PV           1:47.58    1:51.35  
 21 Kemper, Thomas J           9 Cubu-PV                   NT    1:53.14  
 22 Ehrhardt, Joshua S         9 Cubu-PV              1:54.42    1:53.43  
 23 Tagai, Zachary C           9 Cubu-PV              1:53.92    1:54.84  
 24 O'Hara, Brenden F          9 Cubu-PV                   NT    2:01.78  
 -- Kress, Andrew E            9 Machine-PV           1:39.64         DQ  
 -- Wilkinson, Daryl E         9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Wood, Jeremy G             9 Cubu-PV              2:00.25         NS  
 -- Green, Zachary A           9 H2oyas-PV            1:41.71         NS  
 -- Lutz, Brian B              9 Machine-PV           1:37.69         NS  
 -- Portnoy, Joshua A          9 Cubu-PV                   NT         NS  
 -- Hughes, Harrison K         9 Cubu-PV              1:33.74         NS  
 -- Gigioli, Paul M            9 Cubu-PV              1:38.53         NS  
 -- Allen, Matthew J           9 Cubu-PV              1:44.19         NS  
 -- Sickenberger, Will L       9 Cubu-PV              1:31.54         NS  
 -- Spencer, Robert A          9 Cubu-PV              1:43.55         NS  
 -- Yoshitake, Sho             9 Cubu-PV              1:49.08         NS  
 
Boys 9 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:15.65  
     1) Katis, Charles C 9              2) Germanis, Johnnie W 9          
     3) Munch, Ricky W 9                4) Tomajczyk, Andrew M 9          
  2 Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                      2:13.38    2:27.94  
     1) Curl, Nick D 9                  2) Humphreys, Grant R 9           
     3) Diewald, Nicholas J 9           4) Chute, Austin T 9              
  3 Machine Aquatics-PV  'B'                               NT    2:36.54  
     1) Kress, Andrew E 9               2) Chappell, Matthew A 9          
     3) Cook, Danny H 9                 4) Ortmayer, Torey T 9            
  4 Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                           NT    2:39.77  
     1) Bishop, William E 9             2) Solomon, Jeffrey R 9           
     3) Langlois, Ryan A 9              4) Tolstoi, Eli T 9               
  5 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     2:48.76    2:43.59  
     1) Saffran, Alex D 8               2) Herbst, Randy L 8              
     3) Kim, Jeff J 9                   4) Duesterhaus, Andrew J 7        
  6 Occoquan Swimming-PV  'A'                         2:33.45    2:49.95  
 -- Potomac Marlins-PV  'A'                           2:25.71         NS  
     1) Sundel, Blake A 9               2) Patteson, Austin C 9           
     3) McQuade, Ryan A 9               4) Swenson, Kyle A 9