PVS January Distance Meet
January 4-5, 2003
Mount Vernon Recreation Center
Alexandria, VA

Event Results for Finals



Event 4  Boys 10 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Phillips, Bradley D       10 Cubu-PV             14:10.00   12:56.62
  2 Kotonias, Nicholas J      10 MSSC-PV             13:10.00   12:58.41
  3 Lucas, Cameron R          10 AVST-PV             14:30.00   14:38.15
  4 O'Connor, Patrick M       10 Cubu-PV             14:25.12   15:07.98

Event 4  Boys 11 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Urubshurow, Donzen K      11 RMSC-PV             13:07.28   12:28.19
  2 Durazo, Danny M           11 Snowbirds-PV        13:29.56   12:53.30
  3 Chestnut, Michael G       11 MAKO-PV             14:00.00   13:00.94
  4 Stronko, Jake M           11 OCCS-PV             14:20.22   13:46.60
  5 Verducci, Matthew A       11 OCCS-PV             14:50.22   14:10.35

Event 4  Boys 12 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yang, Yang                12 RMSC-PV             11:53.18   10:59.87
  2 Hepp, Michael J           12 RMSC-PV             12:26.87   11:33.14
  3 Mintz, Bomani J           12 Cubu-PV             13:58.78   12:49.89
  4 Emory, Danny J            12 TCSD-PV             14:05.79   13:07.98
  5 Mai, Erik M               12 MAKO-PV             13:55.00   13:26.18

Event 4  Boys 13 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Graveen, Michael W        13 OCCS-PV             11:45.02   11:38.62
  2 Sweeney, Christopher M    13 OCCS-PV             12:30.22   11:48.20
  3 Lucas, Benjamin N         13 AVST-PV             11:56.44   11:53.84
  4 O'Connor, Ryan P          13 Cubu-PV             11:56.26   11:57.07
  5 Leegan, Matthew P         13 Cubu-PV             13:05.00   12:25.97
  6 Vinall, Ryan R            13 CCS-ST              14:30.00   12:51.93
  7 McDowell, Brandon A       13 Cubu-PV             13:55.00   13:58.31

Event 4  Boys 14 Year Olds 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hepp, Christopher L       14 RMSC-PV             10:41.84   10:38.43
  2 Iselin, David T           14 RMSC-PV             10:23.38   10:43.24
  3 Rubin, Jared S            14 TCSD-PV             11:08.45   11:11.87
  4 McLaughlin, Jimmy R       14 TCSD-PV             11:08.32   11:19.29
  5 Setter, Andrew J          14 MAKO-PV             11:30.99   11:23.95
  6 Pool, Jonathan D          14 Cubu-PV             11:20.36   11:30.19
  7 Posner, Max I             14 TCSD-PV             13:18.78   13:06.28

Event 4  Boys 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wang, Luke C              16 RMSC-PV              9:53.76    9:59.57
  2 Fisher, Kevin J           19 Cubu-PV             10:01.84    9:59.79
  3 Mengering, Daniel E       15 RMSC-PV              9:55.78   10:03.09
  4 Pool, Christopher D       15 Cubu-PV             10:44.79   10:23.89
  5 Diggs, Keith E            15 TCSD-PV             10:03.11   10:35.54
  6 Quase, Joey M             15 Cubu-PV             10:23.14   10:35.85
  7 Sanderson, Cory E         17 RMSC-PV             10:26.87   10:37.03
  8 Hellmann, Drew K          16 TCSD-PV             10:26.93   10:38.32
  9 Bowes, Matt W             15 RMSC-PV             10:23.27   10:42.92
 10 Weick, Colin P            16 RMSC-PV             11:06.21   10:53.95
 11 Sullivan, Hugh V          17 Cubu-PV             11:23.19   10:57.50
 12 Kapaldo, Michael I        15 MAKO-PV             11:03.30   11:00.89
 13 Tonnesen, Matt J          15 OCCS-PV             11:43.62   11:32.44
 14 Schwindt, Chris F         15 MAKO-PV             11:26.22   11:33.62
 15 Harrington, Brandon S     15 Cubu-PV             12:22.90   12:11.50
 16 Lehat, Leo V              17 Cubu-PV             12:15.24   13:48.73