Tom Dolan Invitational 2002
December 12-15, 2002
George Mason University Recreation Center
Fairfax, VA

Event Results for Preliminaries and Finals


Event 90  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Age: $ 1:37.64  2002      Black Hawk Area ST
                         Stokes, Wessesl, Cordes, Hohnstein
    PVS Open: # 1:41.14  1994      RMSC
PVS Resident: @ 1:41.14  1994      RMSC
 USA Qual #1: ! 1:46.09            USA Top 16
                2:05.89  SCY
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                1:44.02    1:44.12!SCY     40
     1) Stewart, Sean P 12              2) Yang, Yang 12
     3) Haibel, Sandy J 12              4) Thomas, Josh W 12
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                1:41.15    1:45.58!SCY     34
     1) Tollefson, Henry H 11           2) Tollefson, Ross H 12
     3) Piantedosi, Michael J 12        4)
  3 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                    1:49.79    1:46.67 SCY     32
     1) Daniels, Tim F 12               2) Fletcher, Sean D 11
     3) King, Christopher M 11          4) Jewell, Michael E 12
  4 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                1:49.72    1:48.10 SCY     30
     1) Mackenzie, Doug R 12            2) Perez, JP P 12
     3) Larson, Michael T 12            4) Fox, Brady C 11
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                1:47.65    1:49.33 SCY     28
     1) Krebs, Matt E 12                2) Pfister, Greg L 12
     3) Mintz, Bomani J 12              4) Gong, Wade T 12
  6 DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                  1:51.63    1:49.93 SCY     26
     1) Saltiel, Michael A 12           2) Ramone, Nick W 11
     3) Barrett, Christopher D 12       4) Lynn, Ryan J 12
  7 POTOMAC MARLINS-PV  'A'                     1:52.54    1:49.97 SCY     24
     1) Shen, David 12                  2) Nichols, Quyen A 12
     3) Tuben, Benjamin P 12            4) Jacobs, Brian M 12
  8 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                1:51.57   x1:50.50 SCY
     1) Wepasnick, Zack L 11            2) Sakaris, Stephen A 11
     3) Davey-Karlson, Matt 11          4) Pham, Chris T 12
  9 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'               1:52.63    1:50.68 SCY     22
     1) Phillips, Mitch J 11            2) Sitts, Adam G 12
     3) Mai, Erik M 12                  4) Wingert, Tim J 12
 10 FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'              1:54.34    1:54.29 SCY     18
     1) Stevens, Matthew D 11           2) Abdo, Brian D 12
     3) Canner, Robert T 12             4) Douville, Colin J 11
 11 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                1:51.18   x1:54.39 SCY
     1) Christensen, Jonathan L 12      2) Nichols, Robert E 11
     3) Connor, Joey E 12               4) Hazelton, Nicholas H 11
 12 THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'              1:54.25    1:54.49 SCY     14
     1) Gasparis, Steven J 12           2) Travis, Tor J 12
     3) Whipkey, Brendan S 12           4) Cimons, Ben M 12
 13 MACHINE AQUATICS-PV  'B'                    1:57.09    1:55.22 SCY     12
     1) Auger, Austin L 12              2) Patterson, Cameron W 12
     3) Munch, Robbie C 11              4) Minshew, William T 12
 14 JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'             1:57.93    1:55.24 SCY     10
     1) Reinheimer, Matthew T 11        2) Bailey, Patrick A 12
     3) Chodnicki, Kevin D 12           4) Cunningham, Jesse A 11
 15 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                      1:54.00    1:56.10 SCY      8
     1) Hallock, Michael E 11           2) Smith, Walt P 12
     3) Cubeta, Robert L 12             4) Shifflet, Chris 12
 16 HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'               1:58.47    1:57.51 SCY      6
     1) Somers, David A 12              2) Emr, Chris P 11
     3) Pizer, Matt R 12                4) Williams, Drake W 12
 17 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'               2:01.31    1:58.85 SCY      4
     1) Balberde, W 12                  2) Merker, Brett 12
     3) Fisher, Tyler 12                4) Huether, Stephen B 12
 18 POTOMAC MARLINS-PV  'B'                     2:00.84    2:01.67 SCY      2
     1) Patteson, Zach J 11             2) Kraft, Stephen A 12
     3) Paster, Ethan D 12              4)
 19 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'C'               2:05.27   x2:06.38
     1) Root, Kevin 11                  2) Kapuddo, N 11
     3) Chestnut, M 11                  4) Knight, Taylor G 12

Event 92  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Age: $ 1:50.07  1988      Aqua-Tex Swim Team
    PVS Open: # 1:53.26  1977      STAR
PVS Resident: @ 1:50.41  1976      STAR
 USA Qual #1: ! 1:59.99            USA Top 16
                2:22.99  SCY
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                1:53.87    1:54.53!SCY     40
     1) Knecht, Samuel M 10             2) Swallow, Matthew S 10
     3) Lee, Mark D 10                  4) Tjonneland, Frederik M 10
  2 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                1:42.81    1:55.42!SCY     34
     1) Wojciechowski, John A 10        2) Phillips, Bradley D 10
     3) Krebs, Sam T 10                 4) Dillon, Bradley J 10
  3 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                    2:00.47    1:56.95!SCY     32
     1) Katis, Charles C 9              2) Collier, CB B 10
     3) Putnam, Charlie M 10            4) Vest, Kevin M 10
  4 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                1:55.04    2:00.37 SCY     30
     1) Smith, Zachary T 10             2) Curl, Tyler S 10
     3) Tollefson, Andrew H 10          4) Sarman, Mark C 9
  5 DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                  2:08.87    2:01.01 SCY     28
     1) Keup, Adam C 9                  2) Reardon, Jack A 9
     3) Gordon, Clifton B 10            4) Kurz, Tanner J 9
  6 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                2:01.23    2:02.38 SCY     26
     1) Kelly, Alex R 10                2) Wimer, Nicholas A 10
     3) Sheerin, Danny W 9              4) Thomas, Matt C 10
  7 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                2:01.63   x2:05.98 SCY
     1) Gould, Serge A 10               2) Higginbotham, Zach C 10
     3) Pfister, Alex F 10              4) Camozzo, Danny L 10
  8 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                2:08.37   x2:07.60 SCY
     1) Steinnagel, Zachary D 10        2) Anderson, Mike P 10
     3) Kirsch, Kyle A 10               4) Verboncoeur, Chris P 10
  9 DELAWARE SWIM TEAM-MA  'B'                  2:21.85    2:09.69 SCY     24
     1) Pryor, Zach J 10                2) Hampel, Alex J 10
     3) Yu, Jonathan 10                 4) Saltiel, Mark D 10
 10 MACHINE AQUATICS-PV  'B'                    2:10.88    2:09.94 SCY     22
     1) Cho, Andrew M 10                2) Germanis, Johnnie W 9
     3) Munch, Ricky W 9                4) Alm, Anthony 10
 11 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                      2:12.90    2:12.54 SCY     18
     1) Humphrey, Jacob R 10            2) Ratcliff, Kurt M 9
     3)                                 4) Levine, Brian M 10
 12 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'               2:16.01    2:16.78 SCY     14
     1) Osiecki, Matt 10                2) Mai, Alexander J 10
     3) Nyuyen, Kevin 9                 4)
 13 POTOMAC MARLINS-PV  'A'                     2:22.36    2:21.35 SCY     12
     1) Verheul, Dirk W 9               2) Patteson, Austin C 9
     3) Smith, Will R 10                4) Neblett, Alex M 10
 -- THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'              2:05.80   X2:12.30
     1) O'Leary, Brian J 10             2)
     3) Amolo, Origa 10                 4)

Event 102  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
National Age: $   55.76  1998      Jason Hwang
    PVS Open: #   56.50  2000      John Kegelman
PVS Resident: @   58.05  1986      Jonathan Lee
 USA Qual #1: ! 1:01.09            USA Top 16
 USA Qual #2: & 1:03.49            USA AAAA
                1:12.39  SCY
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yang, Yang                12 RMSC-PV              1:04.86    1:02.18&SCY
  2 Thomas, Josh W            12 RMSC-PV              1:05.94    1:04.18 SCY
  3 Daniels, Tim F            12 MACHINE-PV           1:05.06    1:04.66 SCY
  4 Dunn, AJ                  12 AAC-PV               1:05.34    1:04.75 SCY
  5 Herrmann, Ricky A         12 VSC-PV               1:05.93    1:05.73 SCY
  6 Lynn, Ryan J              12 DST-MA               1:05.37    1:05.79 SCY
  7 Shen, David               12 PM-PV                1:11.04    1:05.96 SCY
  8 Lichtenfels, Ryan         12 FISH-PV              1:07.32    1:06.08 SCY
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tollefson, Henry H        11 CUBU-PV              1:08.32    1:06.24 SCY
 10 Wepasnick, Zack L         11 RMSC-PV              1:07.87    1:06.38 SCY
-------------------------------------------------------------------------
 11 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              1:09.47    1:06.39 SCY
 12 Canner, Robert T          12 FAST-PV              1:08.80    1:06.47 SCY
 13 Tollefson, Ross H         12 CUBU-PV              1:06.37    1:07.15 SCY
 14 Harbaugh, Kirk A          12 OCCS-PV              1:10.65    1:07.32 SCY
 15 Kim, Alex J               12 RMSC-PV              1:08.26    1:08.19 SCY
 16 Wingert, Tim J            12 MAKOS-PV             1:09.45    1:08.36 SCY
 17 Relihan, Andrew J         12 RMSC-PV              1:10.72    1:08.56 SCY
 18 Perez, JP P               12 RMSC-PV              1:09.66    1:08.64 SCY
 19 Pham, Chris T             12 RMSC-PV              1:11.88    1:08.67 SCY
 20 Flach, Michael F          11 FISH-PV              1:08.71    1:08.71 SCY
 21 Fernandez-Arias, Nicolas  12 CUBU-PV              1:11.39    1:08.82 SCY
 22 Friedland, Eric T         12 RMSC-PV              1:11.95    1:08.96 SCY
 23 Jewell, Michael E         12 MACHINE-PV           1:11.02    1:09.18 SCY
 24 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              1:11.13    1:09.24 SCY
 25 Piantedosi, Michael J     12 CUBU-PV              1:08.91    1:09.27 SCY
 26 Saltiel, Michael A        12 DST-MA               1:08.63    1:09.34 SCY
 27 Collins, Jack F           12 FBST-PV              1:11.36    1:09.57 SCY
 28 Barrett, Christopher D    12 DST-MA               1:09.41    1:09.69 SCY
 29 Mai, Erik M               12 MAKOS-PV             1:11.23    1:10.14 SCY
 30 Auger, Austin L           12 MACHINE-PV           1:12.39    1:10.21 SCY
 31 Wang, Victor G            11 RMSC-PV              1:09.08    1:10.23 SCY
 32 Gong, Wade T              12 CUBU-PV              1:12.12    1:10.88 SCY
 33 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              1:11.76    1:11.01 SCY
 34 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:09.76    1:11.08 SCY
 35 Sakaris, Stephen A        11 RMSC-PV              1:11.13    1:11.26 SCY
 36 Davey-Karlson, Matt       11 RMSC-PV              1:11.77    1:11.48 SCY
 37 Ramone, Nick W            11 DST-MA               1:11.88    1:11.61 SCY
 38 Fletcher, Sean D          11 MACHINE-PV           1:11.33    1:11.89 SCY
 39 Mintz, Bomani J           12 CUBU-PV              1:12.10    1:12.16 SCY
 40 Hallock, Michael E        11 YORK-PV              1:11.41    1:12.94
 41 Sullivan, Patrick P       12 CUBU-PV              1:11.59    1:14.33

Event 104  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
National Age: $ 1:02.47  2000      Collin Gladys
    PVS Open: # 1:04.46  2000      Anthony Simco
PVS Resident: @ 1:05.92  1979      Tony Barnett
 USA Qual #1: ! 1:09.09            USA Top 16
 USA Qual #2: & 1:11.09            USA AAAA
                1:23.99  SCY
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              1:12.62    1:09.21&SCY     20
  2 Phillips, Bradley   10 CUBU-PV              1:12.50    1:11.46 SCY     17
  3 Kurz, Tanner J       9 DST-MA               1:14.21    1:11.63 SCY     16
  4 Sarman, Mark C       9 CUBU-PV              1:13.44    1:11.89 SCY     15
  5 Verboncoeur, Chris  10 RMSC-PV              1:14.64    1:13.27 SCY     14
  6 Anderson, Mike P    10 RMSC-PV              1:16.47    1:14.37 SCY     13
  7 Krebs, Sam T        10 CUBU-PV              1:18.38    1:14.74 SCY     12
  8 Smith, Zachary T    10 CUBU-PV              1:15.34    1:14.88 SCY     11
  9 Steinnagel, Zachar  10 RMSC-PV              1:15.79    1:14.89 SCY      9
 10 Putnam, Charlie M   10 MACHINE-PV           1:18.31    1:15.46 SCY      7
 11 Gordon, Clifton B   10 DST-MA               1:15.59    1:15.51 SCY      6
 12 Tollefson, Andrew   10 CUBU-PV              1:17.64    1:15.96 SCY      5
 13 Reardon, Jack A      9 DST-MA               1:18.56    1:16.66 SCY      4
 14 Sheerin, Danny W     9 RMSC-PV              1:20.32    1:16.99 SCY      3
 15 Katis, Charles C     9 MACHINE-PV           1:20.00    1:17.14 SCY      2
 16 Kelly, Alex R       10 RMSC-PV              1:18.61    1:17.21 SCY      1
 17 Kundrat, John A     10 FAST-PV              1:19.82    1:17.39 SCY
 18 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              1:19.05    1:18.01 SCY
 19 Kotonias, Nicholas  10 MSSC-PV              1:19.69    1:18.52 SCY
 20 Cho, Andrew M       10 MACHINE-PV           1:22.64    1:18.63 SCY
 21 Vest, Kevin M       10 MACHINE-PV           1:19.16    1:18.87 SCY
 22 Karel, Greg I       10 RMSC-PV              1:19.56    1:19.31 SCY
 23 Shu, Jack S         10 RMSC-PV              1:22.51    1:19.50 SCY
 24 Bower, Sam R        10 SNOWBIRDS-PV         1:21.99    1:19.58 SCY
 25 Thomas, Matt C      10 RMSC-PV              1:20.97    1:19.77 SCY
 26 Ripley, Erik A      10 SDA-AZ               1:22.68    1:19.97 SCY
 27 Lee, Mark D         10 RMSC-PV              1:21.72    1:20.23 SCY
 28 Swallow, Matthew S  10 RMSC-PV              1:21.68    1:20.51 SCY
 29 Collier, CB B       10 MACHINE-PV           1:23.13    1:20.64 SCY
 30 Yu, Jonathan        10 DST-MA               1:20.07    1:20.66 SCY
 31 Luciani, Danny P    10 FISH-PV              1:21.79    1:21.06 SCY
 32 Botten, Alex M      10 AVST-PV              1:23.07    1:21.51 SCY
 33 Byrd, Matthew E     10 RMSC-PV              1:22.22    1:21.90 SCY
 34 Lucas, Cameron R    10 AVST-PV              1:23.68    1:22.17 SCY
 35 Hampel, Alex J      10 DST-MA               1:21.98    1:22.19 SCY
 36 Trigonoplos, Paul   10 RMSC-PV              1:23.88    1:22.25 SCY
 37 Keup, Adam C         9 DST-MA               1:21.08    1:22.70 SCY
 38 Tomajczyk, Drew M    9 MACHINE-PV           1:23.07    1:23.33 SCY
 39 Pfister, Alex F     10 CUBU-PV              1:21.04    1:23.82 SCY
 40 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              1:22.36    1:23.92 SCY
 41 Pennington, Adam S  10 FISH-PV              1:22.25    1:23.93 SCY
 42 Higginbotham, Zach  10 CUBU-PV              1:22.48    1:24.27
 43 Laffosse, Nicolas    9 VSC-PV               1:23.96    1:24.78
 44 Knecht, Samuel M    10 RMSC-PV              1:23.61    1:27.32

Event 110  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Age: $   51.85  1984      Chas Morton
    PVS Open: #   56.20  2000      Norman Scott
PVS Resident: @   57.98  1986      Jonathan Lee
 USA Qual #1: !   59.79            USA Top 16
 USA Qual #2: & 1:01.79            USA AAAA
                1:14.99  SCY
                1:25.19  LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fox, Brady C              11 RMSC-PV              1:02.58    1:01.24&SCY
  2 Lynn, Ryan J              12 DST-MA               1:02.40    1:02.06 SCY
  3 Shen, David               12 PM-PV                1:07.15    1:02.30 SCY
  4 Herrmann, Ricky A         12 VSC-PV               1:02.50    1:02.96 SCY
  5 Canner, Robert T          12 FAST-PV              1:04.42    1:04.27 SCY
  6 Cunningham, Jesse A       11 JFD-PV               1:06.27    1:04.62 SCY
  7 Larson, Michael T         12 RMSC-PV              1:07.94    1:05.99 SCY
  8 Relihan, Andrew J         12 RMSC-PV              1:09.70    1:06.52 SCY
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haibel, Sandy J           12 RMSC-PV              1:13.34    1:07.34 SCY
 10 Jewell, Michael E         12 MACHINE-PV           1:09.38    1:07.61 SCY
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mai, Erik M               12 MAKOS-PV             1:08.71    1:08.05 SCY
 12 Friedland, Eric T         12 RMSC-PV              1:14.16    1:08.12 SCY
 13 Wingert, Tim J            12 MAKOS-PV             1:07.33    1:08.14 SCY
 14 Mackenzie, Doug R         12 RMSC-PV              1:07.36    1:08.49 SCY
 15 Christensen, Jonathan L   12 CUBU-PV              1:14.14    1:08.72 SCY
 16 Saltiel, Michael A        12 DST-MA               1:09.02    1:08.75 SCY
 17 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                1:08.32    1:08.76 SCY
 18 Fletcher, Sean D          11 MACHINE-PV           1:08.52    1:08.81 SCY
 19 Barrett, Christopher D    12 DST-MA               1:09.34    1:09.10 SCY
 20 Piantedosi, Michael J     12 CUBU-PV              1:08.56    1:09.49 SCY
 21 Perez, JP P               12 RMSC-PV              1:10.20    1:09.54 SCY
 22 Stevens, Matthew D        11 FAST-PV              1:10.01    1:09.76 SCY
 23 Hepp, Michael J           12 RMSC-PV              1:10.60    1:09.82 SCY
 24 Lee, Austin D             12 CCS-NC               1:09.95    1:09.87 SCY
 25 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV              1:12.93    1:10.17 SCY
 26 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                1:11.02    1:10.34 SCY
 27 McCorkle, Jacob A         12 SNOWBIRDS-PV         1:11.32    1:10.64 SCY
 28 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              1:11.65    1:11.17 SCY
 29 Stevens-Palmer, Quinn J   11 CUBU-PV              1:11.18    1:11.35 SCY
 30 Patteson, Zach J          11 PM-PV                1:12.00    1:11.51 SCY
 31 Gordon, Jonathan A        12 RMSC-PV              1:13.78    1:11.67 SCY
 32 Ramone, Nick W            11 DST-MA               1:13.33    1:12.49 SCY
 33 Rawles, Stephan M         12 CUBU-PV              1:12.73    1:13.21 SCY
 34 Urubshurow, Donzen K      11 RMSC-PV              1:13.34    1:13.31 SCY
 35 Wang, Victor G            11 RMSC-PV              1:09.97    1:13.50 SCY
 36 Mc Cormick, Patrick P     12 CUBU-PV              1:13.88    1:14.28 SCY
 37 DeGEORGES, Trey L         12 AAC-PV               1:11.75    1:14.75 SCY
 38 Rieling, Ray R            12 HACC-PV              1:13.70    1:16.24 LCM
 39 Webb, Will L              11 MACHINE-PV           1:14.97    1:17.10 LCM
 40 Hazelton, Nicholas H      11 CUBU-PV              1:13.79    1:18.29 LCM

Event 112  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Age: $   59.97  1992      Zachary Ferguson
    PVS Open: # 1:02.83  2000      Anthony Simco
PVS Resident: @ 1:03.23  2001      Brady Fox
 USA Qual #1: ! 1:07.69            USA Top 16
 USA Qual #2: & 1:10.89            USA AAAA
                1:35.99  SCY
                1:47.19  LCM
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Joh  10 CUBU-PV              1:11.80    1:06.96!SCY     20
  2 Sarman, Mark C       9 CUBU-PV              1:15.09    1:08.53&SCY     17
  3 Dillon, Bradley J   10 CUBU-PV              1:10.30    1:08.68&SCY     16
  4 Phillips, Bradley   10 CUBU-PV              1:11.85    1:11.29 SCY     15
  5 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              1:17.94    1:11.47 SCY     14
  6 Gordon, Clifton B   10 DST-MA               1:14.44    1:12.86 SCY     13
  7 Verboncoeur, Chris  10 RMSC-PV              1:16.32    1:13.64 SCY     12
  8 Smith, Zachary T    10 CUBU-PV              1:12.10    1:15.23 SCY     11
  9 Kirsch, Kyle A      10 RMSC-PV              1:19.06    1:17.53 SCY      9
 10 Anderson, Mike P    10 RMSC-PV              1:17.33    1:18.38 SCY      7
 11 Kotonias, Nicholas  10 MSSC-PV              1:19.39    1:18.93 SCY      6
 12 Steinnagel, Zachar  10 RMSC-PV              1:20.83    1:19.88 SCY      5
 13 Shu, Jack S         10 RMSC-PV              1:22.74    1:20.47 SCY      4
 14 Vest, Kevin M       10 MACHINE-PV           1:26.80    1:20.76 SCY      3
 15 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              1:22.77    1:20.80 SCY      2
 16 Ripley, Erik A      10 SDA-AZ               1:24.89    1:21.00 SCY      1
 17 Reardon, Jack A      9 DST-MA               1:19.32    1:21.11 SCY
 18 McDermott, Danny J  10 CUBU-PV              1:31.40    1:21.85 SCY
 19 McKenzie, John T     9 VSC-PV               1:25.67    1:22.12 SCY
 20 Bittner, Bobby L     9 CCS-NC               1:29.69    1:22.44 SCY
 21 Allsopp, Matthew A  10 JFD-PV               1:28.49    1:22.88 SCY
 22 Yu, Jonathan        10 DST-MA               1:23.46    1:24.60 SCY
 23 Knecht, Samuel M    10 RMSC-PV              1:31.83    1:25.12 SCY
 24 Laffosse, Nicolas    9 VSC-PV               1:25.45    1:25.22 SCY
 25 Tomajczyk, Drew M    9 MACHINE-PV           1:35.20    1:25.77 SCY
 26 Swallow, Matthew S  10 RMSC-PV              1:31.38    1:26.00 SCY
 27 Mai, Alexander J    10 MAKOS-PV             1:30.98    1:26.04 SCY
 28 Byrd, Matthew E     10 RMSC-PV              1:29.49    1:27.45 SCY
 29 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              1:31.20    1:28.19 SCY
 30 Ramey, Lloyd N      10 CUBU-PV              1:33.28    1:28.75 SCY
 31 Pappalardo, Dan J   10 H2OYAS-PV            1:33.42    1:29.38 SCY
 32 Cho, Andrew M       10 MACHINE-PV           1:29.73    1:30.13 SCY
 33 Levine, Brian M     10 YORK-PV              1:27.99    1:31.07 SCY
 34 Keup, Adam C         9 DST-MA               1:26.64    1:31.28 SCY
 35 Moynahan, Paddy S   10 CUBU-PV              1:26.51    1:31.47 SCY
 36 Camozzo, Danny L    10 CUBU-PV              1:27.62    1:31.66 SCY
 37 Curl, Tyler S       10 CUBU-PV              1:27.01    1:31.71 SCY
 38 Mckissick, James D  10 CUBU-PV              1:31.40    1:32.13 SCY
 39 Patteson, Austin C   9 PM-PV                1:34.00    1:38.83 LCM
 40 Pryor, Zach J       10 DST-MA               1:32.08    1:40.42 LCM
 -- Hand, Jamie K       10 DST-MA               1:34.48         DQ

Event 118  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Age: $ 1:47.36  2000      Maverick Smalley
    PVS Open: # 1:52.20  2000      Norman Scott
PVS Resident: @ 1:52.25  1979      Marc Hagen
 USA Qual #1: ! 1:55.99            USA Top 16
 USA Qual #2: & 1:59.79            USA AAAA
                2:18.79  SCY
                2:37.19  LCM
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims
===============================================================================
Preliminaries
  1 Yang, Yang                12 RMSC-PV              2:01.17    2:01.23 SCY
  2 Thomas, Josh W            12 RMSC-PV              2:04.90    2:02.06 SCY
  3 Stewart, Sean P           12 RMSC-PV              2:03.29    2:02.58 SCY
  4 Lynn, Ryan J              12 DST-MA               2:04.20    2:02.87 SCY
  5 Lichtenfels, Ryan         12 FISH-PV              2:08.33    2:04.46 SCY
  6 Fox, Brady C              11 RMSC-PV              2:04.76    2:04.51 SCY
  7 McCorkle, Jacob A         12 SNOWBIRDS-PV         2:11.60    2:05.44 SCY
  8 Daniels, Tim F            12 MACHINE-PV           2:08.47    2:05.81 SCY
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunn, AJ                  12 AAC-PV               2:08.35    2:05.91 SCY
 10 Larson, Michael T         12 RMSC-PV              2:09.43    2:07.59 SCY
-------------------------------------------------------------------------
 11 Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:09.56    2:08.93 SCY
 12 Hepp, Michael J           12 RMSC-PV              2:14.67    2:09.00 SCY
 13 Pham, Chris T             12 RMSC-PV              2:10.41    2:09.19 SCY
 14 Mackenzie, Doug R         12 RMSC-PV              2:07.96    2:09.37 SCY
 15 Harbaugh, Kirk A          12 OCCS-PV              2:17.25    2:09.70 SCY
 16 Flach, Michael F          11 FISH-PV              2:09.09    2:09.79 SCY
 17 Haibel, Sandy J           12 RMSC-PV              2:15.92    2:09.95 SCY
 18 Kim, Alex J               12 RMSC-PV              2:13.18    2:10.01 SCY
 19 Gordon, Jonathan A        12 RMSC-PV              2:11.60    2:10.55 SCY
 20 Tollefson, Ross H         12 CUBU-PV              2:07.00    2:10.57 SCY
 21 Fernandez-Arias, Nicolas  12 CUBU-PV              2:18.61    2:10.80 SCY
 22 Wepasnick, Zack L         11 RMSC-PV              2:07.83    2:10.91 SCY
 23 Shannon, Matthew T        12 AVST-PV              2:11.09    2:10.92 SCY
 24 Yeh, Asaph R              12 MSSC-PV              2:12.89    2:11.00 SCY
 25 Sakaris, Stephen A        11 RMSC-PV              2:09.67    2:11.69 SCY
 26 Nichols, Robert E         11 CUBU-PV              2:13.37    2:11.70 SCY
 27 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              2:15.22    2:13.22 SCY
 28 Auger, Austin L           12 MACHINE-PV           2:16.15    2:13.77 SCY
 29 Morstein, Andrew M        12 RMSC-PV              2:13.43    2:14.01 SCY
 30 Stevens, Matthew D        11 FAST-PV              2:12.79    2:14.07 SCY
 31 Nichols, Quyen A          12 PM-PV                2:16.48    2:14.25 SCY
 32 Perez, JP P               12 RMSC-PV              2:17.21    2:14.40 SCY
 33 Lanning, James S          12 RMSC-PV              2:17.11    2:14.62 SCY
 34 Tollefson, Henry H        11 CUBU-PV              2:09.07    2:14.94 SCY
 35 Casey, Thomas J           11 AVST-PV              2:14.19    2:15.90 SCY
 36 Sologuren, Daniel H       12 RMSC-PV              2:15.17    2:15.94 SCY
 37 Wang, Victor G            11 RMSC-PV              2:17.44    2:15.97 SCY
 38 King, Christopher M       11 MACHINE-PV           2:16.74    2:16.37 SCY
 39 Urubshurow, Donzen K      11 RMSC-PV              2:36.48L   2:16.39 SCY
 40 Gasparis, Steven J        12 TCSD-PV              2:16.06    2:16.71 SCY
 41 Murphy, Brian D           11 TCSD-PV              2:17.24    2:16.85 SCY
 42 Mintz, Bomani J           12 CUBU-PV              2:18.70    2:17.60 SCY
 43 Pfister, Greg L           12 CUBU-PV              2:18.12    2:18.26 SCY
 44 Rawles, Stephan M         12 CUBU-PV              2:18.05    2:18.44 SCY
 45 Abdo, Brian D             12 FAST-PV              2:18.75    2:18.71 SCY
 46 Peterson, David A         12 CUBU-PV              2:18.33    2:19.05 LCM
 47 Connor, Joey E            12 CUBU-PV              2:18.19    2:19.88 LCM
 48 Sullivan, Patrick P       12 CUBU-PV              2:17.19    2:20.18 LCM
 49 Phillips, Mitch J         11 MAKOS-PV             2:17.47    2:21.65 LCM
 50 Whipkey, Brendan S        12 TCSD-PV              2:34.44L   2:23.97 LCM

Event 120  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Age: $ 1:58.60  1997      Brian Fiske, MVP-NE
    PVS Open: # 2:03.82  2000      CJ Marak
PVS Resident: @ 2:08.05  1998      Daniel Mengering
 USA Qual #1: ! 2:10.19            USA Top 16
 USA Qual #2: & 2:12.89            USA AAAA
                2:42.99  SCY
                3:10.99  LCM
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Dillon, Bradley J   10 CUBU-PV              2:16.16    2:16.86 SCY     20
  2 Kurz, Tanner J       9 DST-MA               2:23.86    2:17.95 SCY     17
  3 Wojciechowski, Joh  10 CUBU-PV              2:24.55    2:18.87 SCY     16
  4 Anderson, Mike P    10 RMSC-PV              2:25.34    2:19.58 SCY     15
  5 Verboncoeur, Chris  10 RMSC-PV              2:22.58    2:19.61 SCY     14
  6 Sarman, Mark C       9 CUBU-PV              2:27.56    2:21.63 SCY     13
  7 Putnam, Charlie M   10 MACHINE-PV           2:26.18    2:23.13 SCY     12
  8 Kundrat, John A     10 FAST-PV              2:26.43    2:25.28 SCY     11
  9 Kelly, Alex R       10 RMSC-PV              2:30.27    2:25.44 SCY      9
 10 Kirsch, Kyle A      10 RMSC-PV              2:32.70    2:25.46 SCY      7
 11 Tollefson, Andrew   10 CUBU-PV              2:29.18    2:25.61 SCY      6
 12 Krebs, Sam T        10 CUBU-PV              2:29.13    2:26.01 SCY      5
 13 Kotonias, Nicholas  10 MSSC-PV              2:28.51    2:26.73 SCY      4
 14 Reardon, Jack A      9 DST-MA               2:28.21    2:27.04 SCY      3
 15 Karel, Greg I       10 RMSC-PV              2:26.62    2:28.57 SCY      2
 16 Byrd, Matthew E     10 RMSC-PV              2:35.83    2:29.36 SCY      1
 17 Moynahan, Paddy S   10 CUBU-PV              2:27.03    2:29.46 SCY
 18 Sheerin, Danny W     9 RMSC-PV              2:35.22    2:29.52 SCY
 19 Katis, Charles C     9 MACHINE-PV           2:33.29    2:31.12 SCY
 20 Hampel, Alex J      10 DST-MA               2:36.74    2:31.14 SCY
 21 Ripley, Erik A      10 SDA-AZ               2:36.12    2:31.17 SCY
 22 Wimer, Nicholas A   10 RMSC-PV              2:32.68    2:31.32 SCY
 23 Curl, Tyler S       10 CUBU-PV              2:34.81    2:31.74 SCY
 24 Collier, CB B       10 MACHINE-PV           2:41.92    2:33.22 SCY
 25 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              2:29.94    2:33.84 SCY
 26 Hutchison, Robert   10 CUBU-PV              2:41.81    2:35.02 SCY
 27 Cooke, Owen M       10 CUBU-PV              2:41.00    2:35.50 SCY
 28 Bower, Sam R        10 SNOWBIRDS-PV         2:36.56    2:35.91 SCY
 29 Flamand, Michael W  10 RMSC-PV              2:37.50    2:36.28 SCY
 30 Yu, Jonathan        10 DST-MA               2:35.59    2:36.60 SCY
 31 O'Leary, Brian J    10 TCSD-PV              2:38.81    2:37.78 SCY
 32 Higginbotham, Zach  10 CUBU-PV              2:42.80    2:38.42 SCY
 33 Lee, Mark D         10 RMSC-PV              2:37.85    2:38.49 SCY
 34 Tomajczyk, Drew M    9 MACHINE-PV           2:38.28    2:38.71 SCY
 35 Tjonneland, Freder  10 RMSC-PV              2:41.53    2:39.03 SCY
 36 Saltiel, Mark D     10 DST-MA               2:39.76    2:40.39 SCY
 37 Kutlucinar, Atley   10 CUBU-PV              2:41.34    2:41.20 SCY
 38 Kannan, Matthew W   10 RMSC-PV              2:39.65    2:41.83 SCY
 39 Keup, Adam C         9 DST-MA               2:37.59    2:41.96 SCY
 40 Hepp, David A       10 RMSC-PV              3:08.13L   2:44.89 LCM
 41 Mai, Alexander J    10 MAKOS-PV             2:42.22    2:45.97 LCM
 42 Botten, Alex M      10 AVST-PV              2:42.51    2:49.21 LCM

Event 126  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Age: $ 3:54.91  2002      NOVA of VA, NOVA-VA
                         Wren, Arencibia, Vogt, Brown
    PVS Open: # 4:01.87  1994      RMSC
PVS Resident: @ 4:01.87  1994      RMSC
 USA Qual #1: ! 4:24.69            USA Top 16
                5:20.69  SCY
    Team                                           Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                4:17.55    4:18.62!SCY     40
     1) Kim, Alex J 12                  2) Wepasnick, Zack L 11
     3) Relihan, Andrew J 12            4) Thomas, Josh W 12
  2 MACHINE AQUATICS-PV  'A'                    4:26.53    4:28.81 SCY     34
     1) Daniels, Tim F 12               2) Auger, Austin L 12
     3) Fletcher, Sean D 11             4) Jewell, Michael E 12
  3 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                4:30.60    4:30.17 SCY     32
     1) Haibel, Sandy J 12              2) Yang, Yang 12
     3) Fox, Brady C 11                 4) Stewart, Sean P 12
  4 ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                4:38.57   x4:30.65 SCY
  5 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                4:34.23    4:31.76 SCY     30
     1) Gong, Wade T 12                 2) Christensen, Jonathan L 12
     3) Stevens-Palmer, Quinn J 11      4) Mintz, Bomani J 12
  6 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                4:15.62    4:33.04 SCY     28
     1) Nichols, Robert E 11            2) Tollefson, Ross H 12
     3) Piantedosi, Michael J 12        4) Tollefson, Henry H 11
  7 DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                  4:37.64    4:36.08 SCY     26
     1) Barrett, Christopher D 12       2) Saltiel, Michael A 12
     3) Lynn, Ryan J 12                 4) Ramone, Nick W 11
  8 POTOMAC MARLINS-PV  'A'                     4:30.26    4:38.77 SCY     24
     1) Tuben, Benjamin P 12            2) Paster, Ethan D 12
     3) Nichols, Quyen A 12             4) Shen, David 12
  9 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'               4:44.37    4:40.20 SCY     22
     1) Knight, Taylor G 12             2) Huether, Stephen B 12
     3) Mai, Erik M 12                  4) Wingert, Tim J 12
 10 CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                4:42.48   x4:49.26 SCY
     1) Krebs, Matt E 12                2) Hazelton, Nicholas H 11
     3) Rawles, Stephan M 12            4) Jackson, Brandon L 12
 11 YORK SWIM CLUB-PV  'A'                      4:54.00    4:50.92 SCY     18
     1) Cubeta, Robert L 12             2) Martin, Chris C 12
     3) Smith, Walt P 12                4) Hallock, Michael E 11
 12 JOE FLAHERTY'S DOLPHINS-PV  'A'             5:15.49    4:52.02 SCY     14
     1) Bailey, Patrick A 12            2) Reinheimer, Matthew T 11
     3) Cunningham, Jesse A 11          4) Chodnicki, Kevin D 12
 13 FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'              4:51.08    4:53.92 SCY     12
     1) Stevens, Matthew D 11           2) Abdo, Brian D 12
     3) Canner, Robert T 12             4) Douville, Colin J 11
 14 THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'              4:50.31    4:56.19 SCY     10
     1) Cimons, Ben M 12                2) Gasparis, Steven J 12
     3) Travis, Tor J 12                4) Murphy, Brian D 11
 15 HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'               5:06.34    4:56.69 SCY      8
     1) Emr, Chris P 11                 2) Williams, Drake W 12
     3) Pizer, Matt R 12                4) Somers, David A 12
 16 MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'               5:19.83    5:00.10 SCY      6
     1) Merker, Brett 12                2) Balberde, W 12
     3) Sitts, Adam G 12                4) Phillips, Mitch J 11
 17 POTOMAC MARLINS-PV  'B'                     4:55.44    5:06.28 SCY      4
     1) Kraft, Stephen A 12             2)
     3) Patteson, Zach J 11             4) Jacobs, Brian M 12