PRE-MEET INFORMATION

JOE JACOBY CHAMIONSHIP
HOLIDAY INVITATIONAL MEET

DECEMBER 12-15, 2002
GEORGE MASON UNIVERSITY

                            
 
Event 2  Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  6:09.29
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                    5:24.53 
  2  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                   5:27.71 
  3  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                   5:29.15 
  4  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                   5:30.64 
  5  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                   5:36.71 
  6  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                   5:37.13 
  7  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                   5:42.71 
  8  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   5:43.03 
  9  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                   5:43.41 
 10  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                    5:43.83 
 11  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   5:44.02 
 12  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              5:46.71 
 13  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                   5:47.19 
 14  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                   5:47.30 
 15  Canner, Robert T              12 FAST-PV                   5:47.95 
 16  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                   5:49.17 
 17  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                   5:50.29 
 18  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                   5:51.83 
 19  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                   5:52.69 
 20  Morstein, Andrew M            12 RMSC-PV                   5:53.10 
 21  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   5:56.60 
 22  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                   5:58.94 
 23  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                   5:59.49 
 24  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                   5:59.62 
 25  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                     6:00.44 
 26  Urubshurow, Donzen K          11 RMSC-PV                   6:00.85 
 27  Abdo, Brian D                 12 FAST-PV                   6:01.47 
 28  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   6:01.62 
 29  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                6:02.90 
 30  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   6:04.99 
 31  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                   6:05.70 
 32  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                   6:05.98 
 33  Jolly, Michael A              11 RMSC-PV                   6:06.81 
 34  Fay, Stephen G                12 HACC-PV                   6:07.75 
 35  Douville, Colin J             11 FAST-PV                   6:09.00 
 
Event 12  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:03.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Canner, Robert T              12 FAST-PV                     55.89 
  2  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                  56.06 
  3  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                     56.33 
  4  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                      56.71 
  5  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                     56.80 
  6  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                     56.97 
  7  Shen, David                   12 PM-PV                       57.86 
  8  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                     58.34 
  9  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                     58.41 
 10  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                      58.55 
 11  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                     58.57 
 12  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                     58.85 
 13  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                     59.09 
 14  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                     59.32 
 15  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                     59.47 
 16  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                     59.54 
 17  Flach, Michael F              11 FISH-PV                     59.58 
 18  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                     59.62 
 19  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                  59.81 
 20  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                    1:00.24 
 21  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   1:00.27 
 22  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                1:00.34 
 23  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                   1:00.53 
 24  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                   1:01.09 
 25  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              1:01.21 
 26  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   1:01.22 
 27  Mintz, Bomani J               12 CUBU-PV                   1:01.35 
 28  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                   1:01.37 
 29  Gasparis, Steven J            12 TCSD-PV                   1:01.48 
 30  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                   1:01.63 
 31  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                   1:01.67 
 32  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                     1:01.70 
 33  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                   1:01.94 
 34  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                    1:01.95 
 35  Bui, Derek H                  12 PM-PV                     1:01.99 
 36  Morstein, Andrew M            12 RMSC-PV                   1:02.01 
 37  Anderson, Max M               12 FISH-PV                   1:02.05 
 38  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                   1:02.07 
 39  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                   1:02.09 
 40  Sitts, Adam G                 12 MAKOS-PV                  1:02.10 
 41  Phillips, Mitch J             11 MAKOS-PV                  1:02.10 
 42  Lee, Austin D                 12 CCS-NC                    1:02.13 
 43  Pfister, Greg L               12 CUBU-PV                   1:02.22 
 44  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                   1:02.24 
 45  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                   1:02.35 
 46  Abdo, Brian D                 12 FAST-PV                   1:02.40 
 47  Murphy, Brian D               11 TCSD-PV                   1:02.45 
 48  Endres, Wyatt L               12 AVST-PV                   1:02.61 
 49  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                   1:02.65 
 50  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   1:02.70 
 51  Fay, Stephen G                12 HACC-PV                   1:02.82 
 52  Casey, Thomas J               11 AVST-PV                   1:02.92 
 53  Patterson, Cameron W          12 MACHINE-PV                1:03.10 
 54  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                   1:03.11 
 55  Lanning, James S              12 RMSC-PV                   1:03.14 
 56  Yang, Pascal C                12 MSSC-PV                   1:03.16 
 57  Mulquin, Kevin M              11 RMSC-PV                   1:03.22 
 58  Gong, Wade T                  12 CUBU-PV                   1:03.23 
 59  Rawles, Stephan M             12 CUBU-PV                   1:03.26 
 60  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                1:03.27 
 61  Connor, Joey E                12 CUBU-PV                   1:03.29 
 62  Jackson, Brandon L            12 CUBU-PV                   1:03.35 
 63  Ramone, Nick W                11 DST-MA                    1:03.51 
 64  Stodter, Casey J              11 RMSC-PV                   1:03.53 
 65  Sung, Nicholas J              12 TCSD-PV                   1:03.58 
 
Event 14  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:13.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                   1:03.04 
  2  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                    1:03.67 
  3  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                   1:04.00 
  4  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                   1:04.35 
  5  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                   1:04.85 
  6  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                   1:05.04 
  7  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                   1:05.12 
  8  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                   1:05.15 
  9  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                1:06.09 
 10  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                    1:06.55 
 11  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                1:06.70 
 12  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                   1:07.21 
 13  Reardon, Jack A                9 DST-MA                    1:07.34 
 14  Kundrat, John A               10 FAST-PV                   1:07.35 
 15  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                   1:08.00 
 16  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                   1:08.18 
 17  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                1:08.53 
 18  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                   1:08.78 
 19  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   1:09.00 
 20  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                   1:09.28 
 21  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                1:09.46 
 22  Wimer, Nicholas A             10 RMSC-PV                   1:09.71 
 23  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                   1:09.72 
 24  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   1:09.96 
 25  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                   1:10.05 
 26  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                   1:10.11 
 27  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   1:10.37 
 28  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                   1:10.41 
 29  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                   1:10.44 
 30  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                   1:10.50 
 31  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                   1:10.55 
 32  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                   1:10.69 
 33  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV              1:10.79 
 34  Bittner, Bobby L               9 CCS-NC                    1:10.87 
 35  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                   1:11.05 
 36  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                   1:11.74 
 37  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                   1:11.82 
 38  Pickering, Jon G              10 CUBU-PV                   1:11.85 
 39  Humphrey, Jacob R             10 YORK-PV                   1:11.91 
 40  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                1:11.97 
 41  Hampel, Alex J                10 DST-MA                    1:12.14 
 42  McKenzie, John T               9 VSC-PV                    1:12.17 
 43  Camozzo, Danny L              10 CUBU-PV                   1:12.25 
 44  Cooke, Owen M                 10 CUBU-PV                   1:12.28 
 45  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                   1:12.40 
 46  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                   1:12.55 
 47  Kutlucinar, Atley S           10 CUBU-PV                   1:12.65 
 48  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                   1:12.79 
 49  McMahon, Ryan A                9 VSC-PV                    1:13.10 
 50  Saltiel, Mark D               10 DST-MA                    1:13.35 
 51  Trigonoplos, Paul A           10 RMSC-PV                   1:13.51 
 52  Pappalardo, Dan J             10 H2OYAS-PV                 1:13.61 
 53  Tjonneland, Frederik M        10 RMSC-PV                   1:13.61 
 54  Munch, Ricky W                 9 MACHINE-PV                1:13.76 
 55  Botten, Alex M                10 AVST-PV                   1:13.88 
 56  McMurray, Evan L               9 VSC-PV                    1:13.88 
 57  Finn, Thomas E                 9 RMSC-PV                   1:13.89 
 
Event 20  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  37.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                      32.33 
  2  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                      32.39 
  3  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                     32.93 
  4  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                  33.05 
  5  Bui, Derek H                  12 PM-PV                       33.38 
  6  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                  33.70 
  7  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                     33.87 
  8  Huether, Stephen B            12 MAKOS-PV                    34.02 
  9  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                      34.17 
 10  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                     34.59 
 11  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                     35.14 
 12  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                     35.29 
 13  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                      35.31 
 14  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                    35.33 
 15  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                     35.36 
 16  Chab, Bobby                   11 CUBU-PV                     35.40 
 17  Lanning, James S              12 RMSC-PV                     35.42 
 18  Cook, Tommy M                 11 MACHINE-PV                  35.79 
 19  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                     35.81 
 20  Vardeman, Will A              12 YORK-PV                     36.08 
 21  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                     36.16 
 22  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                      36.41 
 23  Sitts, Adam G                 12 MAKOS-PV                    36.41 
 24  Leegan, Patrick J             11 CUBU-PV                     36.51 
 25  Hyndman, Stephen V            12 RMSC-PV                     36.54 
 26  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                     36.64 
 27  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                    36.78 
 28  Hazelton, Nicholas H          11 CUBU-PV                     36.79 
 29  Bogart, Robertino A           12 MACHINE-PV                  36.80 
 30  Collins, Jack F               12 FBST-PV                     36.98 
 31  Williams, Jack M              11 DST-MA                      37.00 
 32  Reinheimer, Matthew T         11 JFD-PV                      37.04 
 33  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                     37.08 
 34  Gasparis, Steven J            12 TCSD-PV                     37.21 
 35  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                     37.26 
 36  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                     37.26 
 37  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                     37.40 
 38  Ogren, Tyler T                11 CUBU-PV                     37.50 
 39  Stephens, Michael A           12 RMSC-PV                     37.56 
 40  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                  37.67 
 41  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                     37.71 
 42  Lytle, Patrick T              11 CUBU-PV                     37.85 
 43  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                     37.93 
 44  Martin, Chris C               12 YORK-PV                     37.96 
 
Event 22  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  43.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                     38.07 
  2  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                     38.46 
  3  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                     38.92 
  4  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                     39.25 
  5  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                     39.63 
  6  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                     39.69 
  7  Chen, Michael H               10 RMSC-PV                     40.19 
  8  Mason, Nick A                 10 AVST-PV                     40.26 
  9  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                     40.64 
 10  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                     40.81 
 11  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                     41.10 
 12  Trigonoplos, Paul A           10 RMSC-PV                     41.30 
 13  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                  41.35 
 14  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                     41.60 
 15  McDermott, Danny J            10 CUBU-PV                     41.71 
 16  O'Leary, Brian J              10 TCSD-PV                     41.83 
 17  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                  42.14 
 18  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                     42.15 
 19  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                     42.20 
 20  Schwartz, Jason A             10 CUBU-PV                     42.21 
 21  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                     42.31 
 22  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                      42.35 
 23  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                  42.37 
 24  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                     42.54 
 25  Kundrat, John A               10 FAST-PV                     42.56 
 26  Callahan, Matt L              10 FISH-PV                     42.56 
 27  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                     42.61 
 28  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                     42.61 
 29  Marchand, Tyler J             10 CUBU-PV                     42.71 
 30  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                     42.98 
 31  Spinard, Alexander F           9 RMSC-PV                     43.00 
 32  Botten, Alex M                10 AVST-PV                     43.01 
 33  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                     43.12 
 34  McGuire, Ryan J               10 MACHINE-PV                  43.29 
 35  Pence, Charlie R              10 MACHINE-PV                  43.33 
 36  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                  43.35 
 37  Bryan, Stephen W              10 CUBU-PV                     43.38 
 
Event 28  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  32.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Canner, Robert T              12 FAST-PV                     27.85 
  2  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                      28.09 
  3  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                     28.23 
  4  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                     28.98 
  5  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                      29.00 
  6  Flach, Michael F              11 FISH-PV                     29.10 
  7  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                     29.20 
  8  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                       29.44 
  9  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                  29.60 
 10  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                     29.61 
 11  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                     29.68 
 12  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                      29.75 
 13  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                      29.88 
 14  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                     29.94 
 15  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                    29.97 
 16  Smith, Walt P                 12 YORK-PV                     30.04 
 17  Bui, Derek H                  12 PM-PV                       30.09 
 18  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                     30.30 
 19  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                  30.33 
 20  Lee, Austin D                 12 CCS-NC                      30.36 
 21  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                    30.37 
 22  Shen, David                   12 PM-PV                       30.52 
 23  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                     30.78 
 24  Pizer, Matt R                 12 TIBU-PV                     30.89 
 25  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                     30.93 
 26  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                     31.05 
 27  Emory, Danny J                12 TCSD-PV                     31.11 
 28  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                     31.22 
 29  Anderson, Max M               12 FISH-PV                     31.22 
 30  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                  31.25 
 31  Ramone, Nick W                11 DST-MA                      31.39 
 32  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                     31.45 
 33  Mc Cormick, Patrick P         12 CUBU-PV                     31.54 
 34  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                     31.55 
 35  Taylor, Lawnie H              12 CUBU-PV                     31.61 
 36  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                     31.62 
 37  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                     31.67 
 38  Patteson, Zach J              11 PM-PV                       31.71 
 39  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                       31.91 
 40  Collins, Jack F               12 FBST-PV                     31.96 
 41  Mintz, Bomani J               12 CUBU-PV                     31.97 
 42  Bullard-Sisken, Sam J         12 RMSC-PV                     32.03 
 43  Stevens-Palmer, Quinn J       11 CUBU-PV                     32.08 
 44  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                     32.09 
 45  Rieling, Ray R                12 HACC-PV                     32.10 
 46  Travis, Tor J                 12 TCSD-PV                     32.18 
 47  Mulquin, Kevin M              11 RMSC-PV                     32.25 
 48  Whipkey, Brendan S            12 TCSD-PV                     32.30 
 49  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                     32.34 
 50  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                      32.42 
 51  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                      32.49 
 52  Vahouny, Evan R               12 YORK-PV                     32.50 
 53  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                     32.56 
 54  Webb, Will L                  11 MACHINE-PV                  32.57 
 55  Chen, Peter E                 12 RMSC-PV                     32.57 
 56  Anderson, Casey F             12 RMSC-PV                     36.47L
 
Event 30  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  38.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                     31.04 
  2  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                     31.07 
  3  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                     31.32 
  4  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                     31.36 
  5  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                     31.50 
  6  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                     31.68 
  7  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                      31.76 
  8  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                     32.28 
  9  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                     32.28 
 10  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                      33.09 
 11  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                     33.20 
 12  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                     33.28 
 13  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                     33.29 
 14  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                  33.83 
 15  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                     34.41 
 16  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                  34.56 
 17  Reardon, Jack A                9 DST-MA                      34.88 
 18  Bittner, Bobby L               9 CCS-NC                      35.25 
 19  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                     35.46 
 20  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                  35.63 
 21  Prescott, John G              10 OCCS-PV                     35.88 
 22  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                     36.12 
 23  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                     36.48 
 24  Rieling, Conor M              10 HACC-PV                     36.52 
 25  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                     36.59 
 26  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                     36.73 
 27  Perrot, Cabell D               9 YORK-PV                     36.85 
 28  Mason, Nick A                 10 AVST-PV                     36.91 
 29  Alloway, Richard M            10 TCSD-PV                     37.05 
 30  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                  37.10 
 31  Camozzo, Danny L              10 CUBU-PV                     37.15 
 32  Mai, Alexander J              10 MAKOS-PV                    37.21 
 33  Pappalardo, Dan J             10 H2OYAS-PV                   37.23 
 34  Wojciechowski, Louis P         8 CUBU-PV                     37.38 
 35  Jackson, Warren C             10 RMSC-PV                     37.52 
 36  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                  37.53 
 37  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                      37.59 
 38  Surette, Sam A                10 YORK-PV                     37.68 
 39  Chute, Austin T                9 CUBU-PV                     37.78 
 40  McMurray, Evan L               9 VSC-PV                      37.79 
 41  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                     37.92 
 42  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                      37.93 
 43  Banks, David G                10 PM-PV                       37.94 
 44  Ramey, Lloyd N                10 CUBU-PV                     38.08 
 45  Cove, William M               10 RMSC-PV                     38.11 
 46  Patteson, Austin C             9 PM-PV                       38.16 
 47  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                     38.49 
 48  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                     38.50 
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:13.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                    1:04.31 
  2  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                    1:04.38 
  3  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                1:05.25 
  4  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                   1:05.66 
  5  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                   1:05.92 
  6  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                   1:06.01 
  7  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                    1:06.52 
  8  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   1:06.63 
  9  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                   1:06.71 
 10  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   1:06.88 
 11  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                   1:07.16 
 12  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                   1:07.43 
 13  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                    1:08.08 
 14  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                   1:08.09 
 15  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                   1:08.65 
 16  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                   1:08.68 
 17  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                   1:08.74 
 18  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              1:08.80 
 19  Gong, Wade T                  12 CUBU-PV                   1:08.80 
 20  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                1:08.90 
 21  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   1:09.28 
 22  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                   1:09.31 
 23  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                   1:09.53 
 24  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                   1:09.86 
 25  Peterson, David A             12 CUBU-PV                   1:10.11 
 26  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                   1:10.30 
 27  Mc Cormick, Patrick P         12 CUBU-PV                   1:10.33 
 28  Pfister, Greg L               12 CUBU-PV                   1:10.34 
 29  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                   1:10.45 
 30  Patterson, Cameron W          12 MACHINE-PV                1:10.45 
 31  King, Christopher M           11 MACHINE-PV                1:10.55 
 32  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                   1:10.75 
 33  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                   1:10.91 
 34  Mulquin, Kevin M              11 RMSC-PV                   1:10.96 
 35  Connor, Joey E                12 CUBU-PV                   1:11.34 
 36  Shen, David                   12 PM-PV                     1:11.57 
 37  Jolly, Michael A              11 RMSC-PV                   1:11.60 
 38  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   1:11.63 
 39  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                   1:11.77 
 40  Cubeta, Robert L              12 YORK-PV                   1:11.81 
 41  Stronko, Jake M               11 OCCS-PV                   1:11.88 
 42  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   1:12.00 
 43  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                1:12.21 
 44  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                   1:12.37 
 45  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                   1:12.58 
 46  Casey, Thomas J               11 AVST-PV                   1:12.78 
 47  Stevens-Palmer, Quinn J       11 CUBU-PV                   1:12.81 
 48  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                     1:12.87 
 49  Namath, Imre                  12 CUBU-PV                   1:12.88 
 50  Anderson, Max M               12 FISH-PV                   1:12.90 
 51  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                   1:12.90 
 52  Mukri, Patrick R              12 RMSC-PV                   1:12.96 
 53  Peng, Timothy                 11 RMSC-PV                   1:13.09 
 54  Cimons, Ben M                 12 TCSD-PV                   1:13.16 
 55  Ramone, Nick W                11 DST-MA                    1:13.46 
 56  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                   1:13.47 
 57  Whipkey, Brendan S            12 TCSD-PV                   1:23.39L
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:26.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                   1:10.09 
  2  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                   1:12.60 
  3  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                    1:13.71 
  4  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                1:14.13 
  5  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                    1:14.68 
  6  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                   1:15.12 
  7  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                   1:16.07 
  8  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                   1:17.10 
  9  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                   1:17.18 
 10  Humphrey, Jacob R             10 YORK-PV                   1:17.91 
 11  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                   1:18.69 
 12  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                1:19.04 
 13  McKenzie, John T               9 VSC-PV                    1:19.15 
 14  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                    1:19.27 
 15  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                   1:20.01 
 16  Pickering, Jon G              10 CUBU-PV                   1:20.08 
 17  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   1:20.42 
 18  McDermott, Danny J            10 CUBU-PV                   1:20.63 
 19  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                   1:20.75 
 20  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                1:21.21 
 21  Wimer, Nicholas A             10 RMSC-PV                   1:21.29 
 22  Hampel, Alex J                10 DST-MA                    1:21.39 
 23  Alloway, Richard M            10 TCSD-PV                   1:21.41 
 24  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV              1:21.44 
 25  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                   1:21.46 
 26  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                   1:21.89 
 27  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                   1:22.46 
 28  Campbell, Gavin S              9 MACHINE-PV                1:22.63 
 29  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                   1:22.82 
 30  Tomajczyk, Drew M              9 MACHINE-PV                1:23.05 
 31  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    1:23.11 
 32  Saltiel, Mark D               10 DST-MA                    1:23.27 
 33  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                   1:23.48 
 34  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   1:23.66 
 35  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                   1:23.68 
 36  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                   1:23.73 
 37  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                   1:24.55 
 38  Inomata, Yusuke               10 CUBU-PV                   1:25.23 
 39  Sokolove, William H           10 RMSC-PV                   1:25.24 
 40  Germanis, Johnnie W            9 MACHINE-PV                1:25.38 
 41  Raithel, Maxwell D             9 RMSC-PV                   1:25.55 
 42  Cooke, Owen M                 10 CUBU-PV                   1:25.78 
 43  Fahmy, Tamir K                10 RMSC-PV                   1:26.13 
 44  Callahan, Matt L              10 FISH-PV                   1:26.29 
 45  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                1:26.42 
 46  Kutlucinar, Atley S           10 CUBU-PV                   1:26.44 
 47  Flamand, Michael W            10 RMSC-PV                   1:26.85 
 48  Tjonneland, Frederik M        10 RMSC-PV                   1:26.96 
 49  Ratcliff, Kurt M               9 YORK-PV                   1:26.99 
 
Event 40  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:35.99
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               3:46.63 
  2  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               3:47.52 
  3  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               3:58.05 
  4  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   3:59.31 
  5  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               4:01.84 
  6  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               4:04.54 
  7  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    4:05.15 
  8  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               4:06.60 
  9  FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'                             4:08.74 
 10  MARYLAND SUBURBAN SWIM CB-PV  'A'                          4:09.12 
 11  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             4:11.20 
 12  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 4:11.72 
 13  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              4:13.96 
 14  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     4:25.50 
 15  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             4:25.77 
 16  POTOMAC MARLINS-PV  'B'                                    4:26.47 
 17  HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'                              4:28.90 
 18  HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                               4:29.45 
 19  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'                              4:35.03 
 20  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   4:35.18 
 
Event 46  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:24.29
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               1:53.55 
  2  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               1:57.85 
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               2:00.41 
  4  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   2:00.91 
  5  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    2:03.08 
  6  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              2:05.25 
  7  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               2:05.49 
  8  ARLINGTON AQUATIC CLUB-PV  'A'                             2:06.05 
  9  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     2:06.07 
 10  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               2:06.11 
 11  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 2:06.12 
 12  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               2:08.12 
 13  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   2:08.56 
 14  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             2:10.65 
 15  FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'                             2:10.87 
 16  MARYLAND SUBURBAN SWIM CB-PV  'A'                          2:12.51 
 17  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'                              2:13.95 
 18  POTOMAC MARLINS-PV  'B'                                    2:14.11 
 19  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             2:16.71 
 20  HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                               2:16.72 
 21  HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'                              2:16.96 
 22  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'C'                              2:20.76 
 
Event 48  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:47.79
     Team
===============================================================================
  1  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               2:07.53 
  2  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               2:09.45 
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               2:15.05 
  4  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               2:17.86 
  5  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   2:20.37 
  6  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               2:20.79 
  7  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             2:23.87 
  8  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 2:25.50 
  9  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               2:26.77 
 10  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     2:29.50 
 11  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   2:29.96 
 12  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'B'                                 2:34.00 
 13  MARYLAND SUBURBAN SWIM CB-PV  'A'                          2:34.55 
 14  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              2:35.24 
 15  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             2:37.15 
 16  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    2:40.53 
 17  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'                              2:44.95 
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:22.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                    1:10.36 
  2  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                    1:10.55 
  3  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                   1:10.68 
  4  Bui, Derek H                  12 PM-PV                     1:11.21 
  5  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                    1:11.37 
  6  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                   1:11.66 
  7  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                1:12.95 
  8  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   1:13.16 
  9  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                   1:15.55 
 10  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                   1:15.74 
 11  Huether, Stephen B            12 MAKOS-PV                  1:16.05 
 12  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                   1:16.60 
 13  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                   1:16.65 
 14  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                    1:17.02 
 15  Collins, Jack F               12 FBST-PV                   1:17.86 
 16  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                    1:18.34 
 17  Chab, Bobby                   11 CUBU-PV                   1:19.09 
 18  Hyndman, Stephen V            12 RMSC-PV                   1:19.37 
 19  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                   1:19.39 
 20  Cook, Tommy M                 11 MACHINE-PV                1:19.52 
 21  Gasparis, Steven J            12 TCSD-PV                   1:19.63 
 22  Hazelton, Nicholas H          11 CUBU-PV                   1:19.72 
 23  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                  1:20.18 
 24  Bogart, Robertino A           12 MACHINE-PV                1:20.30 
 25  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                   1:20.59 
 26  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                  1:20.85 
 27  Ogren, Tyler T                11 CUBU-PV                   1:20.98 
 28  Stephens, Michael A           12 RMSC-PV                   1:21.45 
 29  Martin, Chris C               12 YORK-PV                   1:21.53 
 30  Williams, Jack M              11 DST-MA                    1:21.83 
 31  Urubshurow, Donzen K          11 RMSC-PV                   1:21.98 
 32  Vardeman, Will A              12 YORK-PV                   1:22.01 
 33  Sitts, Adam G                 12 MAKOS-PV                  1:22.08 
 
Event 60  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:36.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                   1:22.76 
  2  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   1:25.96 
  3  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                   1:26.43 
  4  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                   1:26.54 
  5  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                   1:28.05 
  6  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                   1:28.63 
  7  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                   1:28.86 
  8  Mason, Nick A                 10 AVST-PV                   1:28.86 
  9  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   1:29.40 
 10  O'Leary, Brian J              10 TCSD-PV                   1:29.43 
 11  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                    1:29.57 
 12  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    1:30.57 
 13  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                   1:32.31 
 14  Mckissick, James D            10 CUBU-PV                   1:32.34 
 15  Fahmy, Tamir K                10 RMSC-PV                   1:32.49 
 16  Schwartz, Jason A             10 CUBU-PV                   1:33.23 
 17  Trigonoplos, Paul A           10 RMSC-PV                   1:33.44 
 18  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                   1:33.78 
 19  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                    1:34.09 
 20  Callahan, Matt L              10 FISH-PV                   1:34.10 
 21  Botten, Alex M                10 AVST-PV                   1:34.45 
 22  Kundrat, John A               10 FAST-PV                   1:34.72 
 23  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                   1:34.78 
 24  Stack, Patrick A              10 TCSD-PV                   1:34.95 
 25  Keup, Adam C                   9 DST-MA                    1:35.17 
 26  Marchand, Tyler J             10 CUBU-PV                   1:35.19 
 27  Kurz, Seth M                   9 DST-MA                    1:35.62 
 28  Bryan, Stephen W              10 CUBU-PV                   1:35.86 
 29  Parker, Samuel D              10 YORK-PV                   1:36.05 
 30  Garfield, Evan M               9 RMSC-PV                   1:36.38 
 31  Johnson, Alex I               10 AAC-PV                    1:47.32L
 32  McKenzie, John T               9 VSC-PV                    1:50.84L
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  28.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                  25.63 
  2  Canner, Robert T              12 FAST-PV                     25.99 
  3  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                     26.37 
  4  Shen, David                   12 PM-PV                       26.37 
  5  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                      26.40 
  6  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                      26.56 
  7  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                     26.59 
  8  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                     26.70 
  9  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                     26.93 
 10  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                    27.06 
 11  Flach, Michael F              11 FISH-PV                     27.12 
 12  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                     27.12 
 13  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                     27.16 
 14  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                     27.22 
 15  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                     27.29 
 16  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                     27.41 
 17  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                     27.43 
 18  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                     27.56 
 19  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                     27.59 
 20  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                     27.60 
 21  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                     27.62 
 22  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                     27.64 
 23  Mintz, Bomani J               12 CUBU-PV                     27.66 
 24  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                     27.72 
 25  Smith, Walt P                 12 YORK-PV                     27.75 
 26  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                     27.88 
 27  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                      27.95 
 28  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                  27.95 
 29  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                  27.96 
 30  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                     27.96 
 31  Anderson, Max M               12 FISH-PV                     27.97 
 32  Lee, Austin D                 12 CCS-NC                      28.02 
 33  Gasparis, Steven J            12 TCSD-PV                     28.05 
 34  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV                28.21 
 35  King, Christopher M           11 MACHINE-PV                  28.25 
 36  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                     28.28 
 37  Jackson, Brandon L            12 CUBU-PV                     28.28 
 38  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                     28.32 
 39  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                     28.32 
 40  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                     28.36 
 41  Bui, Derek H                  12 PM-PV                       28.41 
 42  Pfister, Greg L               12 CUBU-PV                     28.44 
 43  Phillips, Mitch J             11 MAKOS-PV                    28.44 
 44  Abdo, Brian D                 12 FAST-PV                     28.53 
 45  Ramone, Nick W                11 DST-MA                      28.54 
 46  Heffernan, Sean F             11 CUBU-PV                     28.56 
 47  Sitts, Adam G                 12 MAKOS-PV                    28.56 
 48  Somers, David A               12 TIBU-PV                     28.56 
 49  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                    28.57 
 50  Clark, Chris                  12 HACC-PV                     28.58 
 51  Fay, Stephen G                12 HACC-PV                     28.60 
 52  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                  28.64 
 53  Font, Keefer                  12 SNOWBIRDS-PV                28.64 
 54  Travis, Tor J                 12 TCSD-PV                     28.66 
 55  Leegan, Patrick J             11 CUBU-PV                     28.66 
 56  Morstein, Andrew M            12 RMSC-PV                     28.69 
 57  Whipkey, Brendan S            12 TCSD-PV                     28.70 
 58  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                       28.70 
 59  Williams, Jack M              11 DST-MA                      28.71 
 60  Hyndman, Stephen V            12 RMSC-PV                     28.75 
 61  Gong, Wade T                  12 CUBU-PV                     28.76 
 62  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                     28.77 
 63  Stodter, Casey J              11 RMSC-PV                     28.78 
 64  Minshew, William T            12 MACHINE-PV                  28.81 
 65  Mulquin, Kevin M              11 RMSC-PV                     28.81 
 66  Sung, Nicholas J              12 TCSD-PV                     28.84 
 67  Williams, Drake W             12 TIBU-PV                     28.88 
 68  Taylor, Lawnie H              12 CUBU-PV                     28.89 
 69  Pizer, Matt R                 12 TIBU-PV                     28.95 
 70  King, Jay C                   11 CUBU-PV                     28.96 
 
Event 68  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  32.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                     28.46 
  2  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                     28.52 
  3  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                      28.82 
  4  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                      28.85 
  5  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                     28.89 
  6  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                     29.18 
  7  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                     29.23 
  8  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                     29.42 
  9  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                  29.93 
 10  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                     29.95 
 11  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                     29.96 
 12  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                  30.03 
 13  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                  30.24 
 14  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                  30.27 
 15  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                     30.38 
 16  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                     30.41 
 17  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                     30.42 
 18  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                     30.42 
 19  Wimer, Nicholas A             10 RMSC-PV                     30.51 
 20  Reardon, Jack A                9 DST-MA                      30.53 
 21  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                     30.66 
 22  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                     30.68 
 23  Kundrat, John A               10 FAST-PV                     30.81 
 24  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                     30.84 
 25  McKenzie, John T               9 VSC-PV                      30.86 
 26  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                     31.04 
 27  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                     31.27 
 28  Humphrey, Jacob R             10 YORK-PV                     31.30 
 29  McMurray, Evan L               9 VSC-PV                      31.30 
 30  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV                31.38 
 31  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                     31.42 
 32  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                     31.54 
 33  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                     31.70 
 34  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                     31.74 
 35  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                     31.86 
 36  Cooke, Owen M                 10 CUBU-PV                     31.86 
 37  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                     31.92 
 38  Camozzo, Danny L              10 CUBU-PV                     32.04 
 39  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                     32.08 
 40  Rieling, Conor M              10 HACC-PV                     32.17 
 41  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                     32.18 
 42  Prescott, John G              10 OCCS-PV                     32.20 
 43  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                  32.37 
 44  Kutlucinar, Atley S           10 CUBU-PV                     32.37 
 45  Germanis, Johnnie W            9 MACHINE-PV                  32.40 
 46  McMahon, Ryan A                9 VSC-PV                      32.40 
 47  Pryor, Zach J                 10 DST-MA                      32.45 
 48  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                     32.45 
 49  Hampel, Alex J                10 DST-MA                      32.64 
 50  Trigonoplos, Paul A           10 RMSC-PV                     32.69 
 51  Bittner, Bobby L               9 CCS-NC                      32.70 
 52  Alloway, Richard M            10 TCSD-PV                     32.73 
 53  Pickering, Jon G              10 CUBU-PV                     32.75 
 54  Hutchison, Robert J           10 CUBU-PV                     32.83 
 55  Paris, Benjamin F             10 FISH-PV                     32.85 
 56  Ratcliff, Kurt M               9 YORK-PV                     32.85 
 57  Munch, Ricky W                 9 MACHINE-PV                  32.99 
 58  Tjonneland, Frederik M        10 RMSC-PV                     36.48L
 
Event 74  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  33.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                  29.57 
  2  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                     29.92 
  3  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                      29.93 
  4  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                      30.05 
  5  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                      30.66 
  6  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                     30.76 
  7  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                     30.82 
  8  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                      30.88 
  9  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                     31.07 
 10  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                     31.22 
 11  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                     31.26 
 12  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                     31.43 
 13  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                     31.54 
 14  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                     31.65 
 15  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                     31.72 
 16  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                  31.85 
 17  Krebs, Matt E                 12 CUBU-PV                     31.94 
 18  Patterson, Cameron W          12 MACHINE-PV                  31.95 
 19  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                     32.15 
 20  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                     32.17 
 21  Stronko, Jake M               11 OCCS-PV                     32.27 
 22  Gong, Wade T                  12 CUBU-PV                     32.27 
 23  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                     32.32 
 24  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                     32.33 
 25  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                     32.65 
 26  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                     32.81 
 27  Mulquin, Kevin M              11 RMSC-PV                     32.82 
 28  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                     32.87 
 29  Lee, Austin D                 12 CCS-NC                      32.99 
 30  Pfister, Greg L               12 CUBU-PV                     33.00 
 31  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                     33.06 
 32  Mc Cormick, Patrick P         12 CUBU-PV                     33.08 
 33  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                     33.16 
 34  Connor, Joey E                12 CUBU-PV                     33.22 
 35  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                     33.37 
 36  Cubeta, Robert L              12 YORK-PV                     33.38 
 37  Mukri, Patrick R              12 RMSC-PV                     33.46 
 38  Casey, Thomas J               11 AVST-PV                     33.47 
 39  Endres, Wyatt L               12 AVST-PV                     33.49 
 40  Song, Philip H                12 MSSC-PV                     33.52 
 41  Jolly, Michael A              11 RMSC-PV                     33.53 
 42  Bailey, Patrick A             12 JFD-PV                      33.55 
 43  Namath, Imre                  12 CUBU-PV                     33.55 
 44  Peterson, David A             12 CUBU-PV                     33.58 
 45  Whipkey, Brendan S            12 TCSD-PV                     33.67 
 46  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV                33.69 
 47  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                     33.70 
 48  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                  33.75 
 49  Flach, Michael F              11 FISH-PV                     33.79 
 50  Knight, Taylor G              12 MAKOS-PV                    33.80 
 51  Stevens-Palmer, Quinn J       11 CUBU-PV                     33.81 
 52  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                     33.82 
 53  Grant, Max M                  11 AAC-PV                      33.86 
 54  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                       33.95 
 
Event 76  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  38.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                     31.89 
  2  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                     33.12 
  3  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                     33.60 
  4  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                      33.94 
  5  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                     34.11 
  6  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                  34.25 
  7  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                     35.19 
  8  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                     35.42 
  9  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                     35.46 
 10  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                     35.58 
 11  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                  35.60 
 12  McDermott, Danny J            10 CUBU-PV                     35.67 
 13  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                     35.71 
 14  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                     35.92 
 15  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                     36.10 
 16  Humphrey, Jacob R             10 YORK-PV                     36.15 
 17  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                  36.62 
 18  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV                36.62 
 19  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                  36.82 
 20  Alloway, Richard M            10 TCSD-PV                     36.83 
 21  Jackson, Warren C             10 RMSC-PV                     36.85 
 22  Fahmy, Tamir K                10 RMSC-PV                     37.27 
 23  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                      37.35 
 24  Barry, Timmy R                 8 TCSD-PV                     37.38 
 25  Hampel, Alex J                10 DST-MA                      37.39 
 26  Mason, Nick A                 10 AVST-PV                     37.61 
 27  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                      37.62 
 28  Botten, Alex M                10 AVST-PV                     37.62 
 29  Pickering, Jon G              10 CUBU-PV                     37.70 
 30  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                     37.92 
 31  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                  37.97 
 32  Bittner, Bobby L               9 CCS-NC                      37.97 
 33  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                     37.99 
 34  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                     37.99 
 35  Kundrat, John A               10 FAST-PV                     38.00 
 36  Inomata, Yusuke               10 CUBU-PV                     38.00 
 37  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                     38.20 
 38  Keup, Adam C                   9 DST-MA                      38.25 
 39  Pence, Charlie R              10 MACHINE-PV                  38.27 
 40  Pryor, Zach J                 10 DST-MA                      38.29 
 41  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                     38.30 
 42  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                     38.41 
 43  McMurray, Evan L               9 VSC-PV                      38.43 
 44  Raithel, Maxwell D             9 RMSC-PV                     38.46 
 45  Kutlucinar, Atley S           10 CUBU-PV                     38.51 
 46  Germanis, Johnnie W            9 MACHINE-PV                  38.53 
 47  Wojciechowski, Louis P         8 CUBU-PV                     38.56 
 48  Prescott, John G              10 OCCS-PV                     38.62 
 49  McJunkin, Matthew R            8 MACHINE-PV                  38.65 
 50  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                     38.66 
 51  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                     38.68 
 52  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                     38.68 
 53  Campbell, Gavin S              9 MACHINE-PV                  38.75 
 54  Ratcliff, Kurt M               9 YORK-PV                     43.55L
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:37.59
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                   2:18.00 
  2  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                    2:19.78 
  3  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                   2:19.78 
  4  Canner, Robert T              12 FAST-PV                   2:20.63 
  5  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                   2:21.22 
  6  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                   2:21.23 
  7  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                   2:23.27 
  8  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   2:23.93 
  9  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                2:24.34 
 10  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                   2:24.61 
 11  Gerlach, Ethan E              12 MSSC-PV                   2:24.97 
 12  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   2:25.34 
 13  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                    2:25.48 
 14  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                    2:25.88 
 15  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                    2:25.92 
 16  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                   2:26.56 
 17  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                   2:27.03 
 18  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                   2:27.30 
 19  Shen, David                   12 PM-PV                     2:27.42 
 20  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                   2:28.21 
 21  Flach, Michael F              11 FISH-PV                   2:28.46 
 22  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                  2:28.84 
 23  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                   2:28.89 
 24  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                2:29.09 
 25  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   2:29.38 
 26  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                   2:29.47 
 27  Collins, Jack F               12 FBST-PV                   2:29.74 
 28  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                  2:30.41 
 29  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              2:31.17 
 30  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                   2:31.59 
 31  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                   2:32.92 
 32  Bui, Derek H                  12 PM-PV                     2:33.24 
 33  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                2:33.48 
 34  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                     2:33.76 
 35  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                   2:34.35 
 36  King, Christopher M           11 MACHINE-PV                2:34.57 
 37  Cimons, Ben M                 12 TCSD-PV                   2:34.93 
 38  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   2:35.09 
 39  Spencer, Adam M               12 RMSC-PV                   2:35.46 
 40  Casey, Thomas J               11 AVST-PV                   2:35.65 
 41  Ramone, Nick W                11 DST-MA                    2:35.66 
 42  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                   2:35.99 
 43  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                    2:36.29 
 44  Mc Cormick, Patrick P         12 CUBU-PV                   2:36.30 
 45  Rawles, Stephan M             12 CUBU-PV                   2:36.43 
 46  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                     2:36.57 
 47  Grimmett-Norris, Michael T    11 CUBU-PV                   2:36.71 
 48  Connor, Joey E                12 CUBU-PV                   2:36.96 
 49  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                   2:37.00 
 50  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   2:37.01 
 51  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                   2:37.36 
 52  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                   2:37.49 
 53  Urubshurow, Donzen K          11 RMSC-PV                   3:01.47L
 
Event 84  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  3:05.89
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                   2:34.35 
  2  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                   2:35.53 
  3  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                   2:40.46 
  4  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                   2:42.00 
  5  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                   2:42.22 
  6  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                   2:43.40 
  7  Richards, Stephen M           10 TCSD-PV                   2:45.86 
  8  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   2:47.04 
  9  Kundrat, John A               10 FAST-PV                   2:48.15 
 10  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                2:48.22 
 11  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                    2:48.52 
 12  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                   2:48.75 
 13  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                   2:48.81 
 14  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   2:48.88 
 15  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                   2:50.11 
 16  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                   2:50.83 
 17  McKenzie, John T               9 VSC-PV                    2:51.32 
 18  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                    2:51.63 
 19  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                   2:51.68 
 20  Reardon, Jack A                9 DST-MA                    2:52.16 
 21  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                   2:52.48 
 22  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                   2:52.49 
 23  Keup, Adam C                   9 DST-MA                    2:53.40 
 24  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    2:54.40 
 25  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                   2:54.92 
 26  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                   2:55.77 
 27  Hampel, Alex J                10 DST-MA                    2:55.83 
 28  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                    2:56.14 
 29  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                   2:56.36 
 30  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                   2:56.82 
 31  Tomajczyk, Drew M              9 MACHINE-PV                2:56.91 
 32  Kurz, Seth M                   9 DST-MA                    2:58.63 
 33  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                2:58.65 
 34  McDermott, Danny J            10 CUBU-PV                   2:59.34 
 35  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                   2:59.85 
 36  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                   3:00.05 
 37  Pryor, Zach J                 10 DST-MA                    3:00.88 
 38  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   3:01.59 
 39  Mason, Nick A                 10 AVST-PV                   3:02.34 
 40  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                   3:02.45 
 41  O'Leary, Brian J              10 TCSD-PV                   3:02.78 
 42  Humphrey, Jacob R             10 YORK-PV                   3:03.00 
 43  Hutchison, Robert J           10 CUBU-PV                   3:03.65 
 44  Flamand, Michael W            10 RMSC-PV                   3:03.67 
 45  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                   3:04.80 
 46  Saltiel, Mark D               10 DST-MA                    3:05.86 
 
Event 90  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:05.89
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               1:41.15 
  2  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               1:44.02 
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               1:47.65 
  4  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               1:49.72 
  5  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   1:49.79 
  6  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               1:51.18 
  7  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               1:51.57 
  8  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 1:51.63 
  9  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    1:52.54 
 10  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              1:52.63 
 11  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     1:54.00 
 12  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             1:54.25 
 13  FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'                             1:54.34 
 14  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   1:57.09 
 15  HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                               1:57.70 
 16  HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'                              1:58.47 
 17  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             1:59.99 
 18  POTOMAC MARLINS-PV  'B'                                    2:00.84 
 19  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'                              2:01.31 
 20  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'C'                              2:05.27 
 
Event 92  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:22.99
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               1:42.81 
  2  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               1:53.87 
  3  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               1:55.04 
  4  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   2:00.47 
  5  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               2:01.23 
  6  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               2:01.63 
  7  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             2:05.80 
  8  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               2:08.37 
  9  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 2:08.87 
 10  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   2:10.88 
 11  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     2:12.90 
 12  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              2:16.01 
 13  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             2:17.29 
 14  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'B'                                 2:21.85 
 15  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    2:22.36 
 
Event 102  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:12.39
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                   1:04.86 
  2  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                1:05.06 
  3  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                    1:05.34 
  4  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                    1:05.37 
  5  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                    1:05.93 
  6  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                   1:05.94 
  7  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                   1:06.37 
  8  Winchester, Brian J           12 AAC-PV                    1:07.29 
  9  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   1:07.32 
 10  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                   1:07.87 
 11  Bui, Derek H                  12 PM-PV                     1:08.13 
 12  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                   1:08.26 
 13  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                   1:08.32 
 14  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                    1:08.63 
 15  Flach, Michael F              11 FISH-PV                   1:08.71 
 16  Canner, Robert T              12 FAST-PV                   1:08.80 
 17  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                   1:08.91 
 18  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   1:09.08 
 19  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                    1:09.41 
 20  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                  1:09.45 
 21  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   1:09.47 
 22  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                   1:09.66 
 23  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                    1:09.76 
 24  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                   1:10.65 
 25  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                   1:10.72 
 26  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                1:11.02 
 27  Shen, David                   12 PM-PV                     1:11.04 
 28  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                   1:11.13 
 29  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                   1:11.13 
 30  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                  1:11.23 
 31  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                1:11.33 
 32  Collins, Jack F               12 FBST-PV                   1:11.36 
 33  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                   1:11.39 
 34  Hallock, Michael E            11 YORK-PV                   1:11.41 
 35  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                   1:11.59 
 36  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   1:11.76 
 37  Davey-Karlson, Matt           11 RMSC-PV                   1:11.77 
 38  Ramone, Nick W                11 DST-MA                    1:11.88 
 39  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                   1:11.88 
 40  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                   1:11.95 
 41  Mintz, Bomani J               12 CUBU-PV                   1:12.10 
 42  Gong, Wade T                  12 CUBU-PV                   1:12.12 
 43  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                1:12.39 
 
Event 104  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:23.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                   1:12.50 
  2  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                   1:12.62 
  3  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                   1:13.44 
  4  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                    1:14.21 
  5  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                   1:14.64 
  6  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                   1:15.34 
  7  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                    1:15.59 
  8  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                   1:15.79 
  9  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                   1:16.47 
 10  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                   1:17.64 
 11  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                1:18.31 
 12  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                   1:18.38 
 13  Reardon, Jack A                9 DST-MA                    1:18.56 
 14  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                   1:18.61 
 15  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                   1:19.05 
 16  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                1:19.16 
 17  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   1:19.56 
 18  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   1:19.69 
 19  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                1:20.00 
 20  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                    1:20.07 
 21  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                   1:20.32 
 22  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                   1:20.96 
 23  Thomas, Matt C                10 RMSC-PV                   1:20.97 
 24  Pfister, Alex F               10 CUBU-PV                   1:21.04 
 25  Keup, Adam C                   9 DST-MA                    1:21.08 
 26  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                   1:21.68 
 27  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                   1:21.72 
 28  Luciani, Danny P              10 FISH-PV                   1:21.79 
 29  Hampel, Alex J                10 DST-MA                    1:21.98 
 30  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV              1:21.99 
 31  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   1:22.22 
 32  Pennington, Adam S            10 FISH-PV                   1:22.25 
 33  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                   1:22.36 
 34  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                   1:22.48 
 35  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                   1:22.51 
 36  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                1:22.64 
 37  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    1:22.68 
 38  Tomajczyk, Drew M              9 MACHINE-PV                1:23.07 
 39  Botten, Alex M                10 AVST-PV                   1:23.07 
 40  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                1:23.13 
 41  Gould, Serge A                10 CUBU-PV                   1:23.16 
 42  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                   1:23.61 
 43  Lucas, Cameron R              10 AVST-PV                   1:23.68 
 44  Trigonoplos, Paul A           10 RMSC-PV                   1:23.88 
 45  Laffosse, Nicolas M            9 VSC-PV                    1:23.96 
 
Event 110  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:14.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                    1:02.40 
  2  Herrmann, Ricky A             12 VSC-PV                    1:02.50 
  3  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                   1:02.58 
  4  Canner, Robert T              12 FAST-PV                   1:04.42 
  5  Cunningham, Jesse A           11 JFD-PV                    1:06.27 
  6  Shen, David                   12 PM-PV                     1:07.15 
  7  Wingert, Tim J                12 MAKOS-PV                  1:07.33 
  8  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                   1:07.36 
  9  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                   1:07.94 
 10  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                     1:08.32 
 11  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                1:08.52 
 12  Piantedosi, Michael J         12 CUBU-PV                   1:08.56 
 13  Mai, Erik M                   12 MAKOS-PV                  1:08.71 
 14  Saltiel, Michael A            12 DST-MA                    1:09.02 
 15  Barrett, Christopher D        12 DST-MA                    1:09.34 
 16  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                1:09.38 
 17  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                   1:09.46 
 18  Relihan, Andrew J             12 RMSC-PV                   1:09.70 
 19  Lee, Austin D                 12 CCS-NC                    1:09.95 
 20  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   1:09.97 
 21  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                   1:10.01 
 22  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                   1:10.20 
 23  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   1:10.60 
 24  Tuben, Benjamin P             12 PM-PV                     1:11.02 
 25  Stevens-Palmer, Quinn J       11 CUBU-PV                   1:11.18 
 26  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              1:11.32 
 27  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                   1:11.65 
 28  DeGEORGES, Trey L             12 AAC-PV                    1:11.75 
 29  Patteson, Zach J              11 PM-PV                     1:12.00 
 30  Rawles, Stephan M             12 CUBU-PV                   1:12.73 
 31  Pizer, Matt R                 12 TIBU-PV                   1:12.93 
 32  Ramone, Nick W                11 DST-MA                    1:13.33 
 33  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                   1:13.34 
 34  Urubshurow, Donzen K          11 RMSC-PV                   1:13.34 
 35  Anderson, Casey F             12 RMSC-PV                   1:13.42 
 36  Rieling, Ray R                12 HACC-PV                   1:13.70 
 37  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                   1:13.78 
 38  Hazelton, Nicholas H          11 CUBU-PV                   1:13.79 
 39  Christensen, Jonathan L       12 CUBU-PV                   1:14.14 
 40  Friedland, Eric T             12 RMSC-PV                   1:14.16 
 41  Webb, Will L                  11 MACHINE-PV                1:14.97 
 
Event 112  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:35.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                   1:10.30 
  2  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                   1:11.80 
  3  Phillips, Bradley D           10 CUBU-PV                   1:11.85 
  4  Smith, Zachary T              10 CUBU-PV                   1:12.10 
  5  Gordon, Clifton B             10 DST-MA                    1:14.44 
  6  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                   1:15.09 
  7  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                   1:16.32 
  8  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                   1:17.33 
  9  MacDonald, Angus J            10 OCCS-PV                   1:17.94 
 10  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                   1:19.06 
 11  Reardon, Jack A                9 DST-MA                    1:19.32 
 12  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   1:19.39 
 13  Steinnagel, Zachary D         10 RMSC-PV                   1:20.83 
 14  Shu, Jack S                   10 RMSC-PV                   1:22.74 
 15  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                   1:22.77 
 16  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                    1:23.46 
 17  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    1:24.89 
 18  Laffosse, Nicolas M            9 VSC-PV                    1:25.45 
 19  McKenzie, John T               9 VSC-PV                    1:25.67 
 20  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                   1:26.51 
 21  Keup, Adam C                   9 DST-MA                    1:26.64 
 22  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                1:26.80 
 23  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                   1:27.01 
 24  Camozzo, Danny L              10 CUBU-PV                   1:27.62 
 25  Levine, Brian M               10 YORK-PV                   1:27.99 
 26  Allsopp, Matthew A            10 JFD-PV                    1:28.49 
 27  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   1:29.49 
 28  Bittner, Bobby L               9 CCS-NC                    1:29.69 
 29  Cho, Andrew M                 10 MACHINE-PV                1:29.73 
 30  Mai, Alexander J              10 MAKOS-PV                  1:30.98 
 31  Doyle, Brendan T              10 FBST-PV                   1:31.20 
 32  Swallow, Matthew S            10 RMSC-PV                   1:31.38 
 33  McDermott, Danny J            10 CUBU-PV                   1:31.40 
 34  Mckissick, James D            10 CUBU-PV                   1:31.40 
 35  Knecht, Samuel M              10 RMSC-PV                   1:31.83 
 36  Pryor, Zach J                 10 DST-MA                    1:32.08 
 37  Barry, Timmy R                 8 TCSD-PV                   1:32.56 
 38  Ramey, Lloyd N                10 CUBU-PV                   1:33.28 
 39  Pappalardo, Dan J             10 H2OYAS-PV                 1:33.42 
 40  Callahan, Matt L              10 FISH-PV                   1:33.83 
 41  Patteson, Austin C             9 PM-PV                     1:34.00 
 42  Hand, Jamie K                 10 DST-MA                    1:34.48 
 43  Tomajczyk, Drew M              9 MACHINE-PV                1:35.20 
 
Event 118  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:18.79
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Yang, Yang                    12 RMSC-PV                   2:01.17 
  2  Stewart, Sean P               12 RMSC-PV                   2:03.29 
  3  Lynn, Ryan J                  12 DST-MA                    2:04.20 
  4  Fox, Brady C                  11 RMSC-PV                   2:04.76 
  5  Thomas, Josh W                12 RMSC-PV                   2:04.90 
  6  Tollefson, Ross H             12 CUBU-PV                   2:07.00 
  7  Wepasnick, Zack L             11 RMSC-PV                   2:07.83 
  8  Mackenzie, Doug R             12 RMSC-PV                   2:07.96 
  9  Lichtenfels, Ryan             12 FISH-PV                   2:08.33 
 10  Dunn, AJ                      12 AAC-PV                    2:08.35 
 11  Daniels, Tim F                12 MACHINE-PV                2:08.47 
 12  Tollefson, Henry H            11 CUBU-PV                   2:09.07 
 13  Flach, Michael F              11 FISH-PV                   2:09.09 
 14  Larson, Michael T             12 RMSC-PV                   2:09.43 
 15  Vallario, Kevin M             12 FGAC-PV                   2:09.56 
 16  Sakaris, Stephen A            11 RMSC-PV                   2:09.67 
 17  Pham, Chris T                 12 RMSC-PV                   2:10.41 
 18  Shannon, Matthew T            12 AVST-PV                   2:11.09 
 19  Jewell, Michael E             12 MACHINE-PV                2:11.35 
 20  McCorkle, Jacob A             12 SNOWBIRDS-PV              2:11.60 
 21  Gordon, Jonathan A            12 RMSC-PV                   2:11.60 
 22  Stevens, Matthew D            11 FAST-PV                   2:12.79 
 23  Yeh, Asaph R                  12 MSSC-PV                   2:12.89 
 24  Kim, Alex J                   12 RMSC-PV                   2:13.18 
 25  Deshayes, Michael J           12 RMSC-PV                   2:13.26 
 26  Nichols, Robert E             11 CUBU-PV                   2:13.37 
 27  Morstein, Andrew M            12 RMSC-PV                   2:13.43 
 28  Casey, Thomas J               11 AVST-PV                   2:14.19 
 29  Hepp, Michael J               12 RMSC-PV                   2:14.67 
 30  Sologuren, Daniel H           12 RMSC-PV                   2:15.17 
 31  Fay, Stephen G                12 HACC-PV                   2:15.22 
 32  Haibel, Sandy J               12 RMSC-PV                   2:15.92 
 33  Gasparis, Steven J            12 TCSD-PV                   2:16.06 
 34  Auger, Austin L               12 MACHINE-PV                2:16.15 
 35  Nichols, Quyen A              12 PM-PV                     2:16.48 
 36  King, Christopher M           11 MACHINE-PV                2:16.74 
 37  Fletcher, Sean D              11 MACHINE-PV                2:16.88 
 38  Lanning, James S              12 RMSC-PV                   2:17.11 
 39  Sullivan, Patrick P           12 CUBU-PV                   2:17.19 
 40  Perez, JP P                   12 RMSC-PV                   2:17.21 
 41  Murphy, Brian D               11 TCSD-PV                   2:17.24 
 42  Harbaugh, Kirk A              12 OCCS-PV                   2:17.25 
 43  Wang, Victor G                11 RMSC-PV                   2:17.44 
 44  Phillips, Mitch J             11 MAKOS-PV                  2:17.47 
 45  Rawles, Stephan M             12 CUBU-PV                   2:18.05 
 46  Pfister, Greg L               12 CUBU-PV                   2:18.12 
 47  Anderson, Max M               12 FISH-PV                   2:18.15 
 48  Connor, Joey E                12 CUBU-PV                   2:18.19 
 49  Peterson, David A             12 CUBU-PV                   2:18.33 
 50  Fernandez-Arias, Nicolas E    12 CUBU-PV                   2:18.61 
 51  Mintz, Bomani J               12 CUBU-PV                   2:18.70 
 52  Abdo, Brian D                 12 FAST-PV                   2:18.75 
 53  Whipkey, Brendan S            12 TCSD-PV                   2:34.44L
 54  Urubshurow, Donzen K          11 RMSC-PV                   2:36.48L
 
Event 120  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:42.99
     Name                         Age Team
===============================================================================
  1  Dillon, Bradley J             10 CUBU-PV                   2:16.16 
  2  Verboncoeur, Chris P          10 RMSC-PV                   2:22.58 
  3  Kurz, Tanner J                 9 DST-MA                    2:23.86 
  4  Wojciechowski, John A         10 CUBU-PV                   2:24.55 
  5  Anderson, Mike P              10 RMSC-PV                   2:25.34 
  6  Putnam, Charlie M             10 MACHINE-PV                2:26.18 
  7  Kundrat, John A               10 FAST-PV                   2:26.43 
  8  Karel, Greg I                 10 RMSC-PV                   2:26.62 
  9  Moynahan, Paddy S             10 CUBU-PV                   2:27.03 
 10  Sarman, Mark C                 9 CUBU-PV                   2:27.56 
 11  Reardon, Jack A                9 DST-MA                    2:28.21 
 12  Kotonias, Nicholas J          10 MSSC-PV                   2:28.51 
 13  Krebs, Sam T                  10 CUBU-PV                   2:29.13 
 14  Tollefson, Andrew H           10 CUBU-PV                   2:29.18 
 15  Kim, Eric I                   10 MSSC-PV                   2:29.94 
 16  Kelly, Alex R                 10 RMSC-PV                   2:30.27 
 17  Speers, Samuel C              10 TCSD-PV                   2:30.96 
 18  Wimer, Nicholas A             10 RMSC-PV                   2:32.68 
 19  Kirsch, Kyle A                10 RMSC-PV                   2:32.70 
 20  Katis, Charles C               9 MACHINE-PV                2:33.29 
 21  Curl, Tyler S                 10 CUBU-PV                   2:34.81 
 22  Sheerin, Danny W               9 RMSC-PV                   2:35.22 
 23  Yu, Jonathan                  10 DST-MA                    2:35.59 
 24  Byrd, Matthew E               10 RMSC-PV                   2:35.83 
 25  Ripley, Erik A                10 SDA-AZ                    2:36.12 
 26  Bower, Sam R                  10 SNOWBIRDS-PV              2:36.56 
 27  Hampel, Alex J                10 DST-MA                    2:36.74 
 28  Flamand, Michael W            10 RMSC-PV                   2:37.50 
 29  Keup, Adam C                   9 DST-MA                    2:37.59 
 30  Lee, Mark D                   10 RMSC-PV                   2:37.85 
 31  Vest, Kevin M                 10 MACHINE-PV                2:38.17 
 32  Tomajczyk, Drew M              9 MACHINE-PV                2:38.28 
 33  O'Leary, Brian J              10 TCSD-PV                   2:38.81 
 34  Kannan, Matthew W             10 RMSC-PV                   2:39.65 
 35  Saltiel, Mark D               10 DST-MA                    2:39.76 
 36  Cooke, Owen M                 10 CUBU-PV                   2:41.00 
 37  Kutlucinar, Atley S           10 CUBU-PV                   2:41.34 
 38  Tjonneland, Frederik M        10 RMSC-PV                   2:41.53 
 39  Hutchison, Robert J           10 CUBU-PV                   2:41.81 
 40  Collier, CB B                 10 MACHINE-PV                2:41.92 
 41  Mai, Alexander J              10 MAKOS-PV                  2:42.22 
 42  Botten, Alex M                10 AVST-PV                   2:42.51 
 43  Higginbotham, Zach C          10 CUBU-PV                   2:42.80 
 44  Hepp, David A                 10 RMSC-PV                   3:08.13L
 
Event 126  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:20.69
     Team
===============================================================================
  1  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'A'                               4:15.62 
  2  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'A'                               4:17.55 
  3  MACHINE AQUATICS-PV  'A'                                   4:26.53 
  4  POTOMAC MARLINS-PV  'A'                                    4:30.26 
  5  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'B'                               4:30.60 
  6  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'B'                               4:34.23 
  7  DELAWARE SWIM TEAM-MA  'A'                                 4:37.64 
  8  ROCKVILLE MONTGOMERY-PV  'C'                               4:38.57 
  9  CURL-BURKE SWIM CLUB-PV  'C'                               4:42.48 
 10  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'A'                              4:44.37 
 11  MACHINE AQUATICS-PV  'B'                                   4:48.14 
 12  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'A'                             4:50.31 
 13  FAIRLAND AQUATICS S.T.-PV  'A'                             4:51.08 
 14  YORK SWIM CLUB-PV  'A'                                     4:54.00 
 15  POTOMAC MARLINS-PV  'B'                                    4:55.44 
 16  THE CAPITOL SEA DEVILS-PV  'B'                             5:02.22 
 17  HYDRO-SONIC TIBURONES-PV  'A'                              5:06.34 
 18  HERNDON AQUATIC CLUB-PV  'A'                               5:08.64 
 19  MASON MAKOS SWIM TEAN-PV  'B'                              5:19.83