21st Annual Reindeer Mini-Meet
December 7-8, 2002
Providence Recreation Ctr
PVC-03-12
Meet Results for Timed Finals-Yards




Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             15.80      14.90  
  2 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.55      15.30  
  3 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                15.87      15.52  
  4 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      16.06  
  5 Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT      16.36  
  6 McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                   NT      16.38  
  7 Sippel, Andrew J           8 FAST-PV                18.28      16.40  
  8 Michael, James P           8 TCSD-PV                16.50      16.54  
  9 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                16.18      16.56  
 10 Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                17.05      16.58  
 11 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                16.65      16.64  
 11 Zhang, Thomas R            8 FAST-PV                17.94      16.64  
 13 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                15.75      16.82  
 14 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV                17.09      16.83  
 15 Bass, Eli S                8 YORK-PV                16.66      16.84  
 16 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                16.59      16.92  
 17 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                  17.76      17.52  
 18 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT      17.54  
 19 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                18.99      17.65  
 20 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                16.65      17.86  
 21 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                19.33      17.90  
 22 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                17.37      18.09  
 23 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                17.21      18.10  
 24 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                20.69      18.13  
 25 Myers, Patrick             8 TCSD-PV                19.96      18.18  
 26 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                19.45      18.21  
 27 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                 20.08      18.22  
 28 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                18.02      18.45  
 29 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                   NT      18.46  
 30 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             19.59      18.47  
 31 Welliver, David M          8 MAKO-PV                17.21      18.49  
 32 Cummins, Kyle J            8 Rmsc-PV                21.42      18.56  
 33 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      18.58  
 34 Smith, Elon N              8 PM-PV                  18.55      18.84  
 35 Stein, Josh C              8 FBST-PV                   NT      19.23  
 36 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV                20.25      19.24  
 36 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                20.21      19.24  
 38 Draim, Evan R              8 Curl-PV                19.72      19.69  
 39 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                20.69      19.76  
 40 Hansen, Cory A             8 Curl-PV                21.18      19.77  
 41 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                19.87      19.81  
 42 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                18.24      19.92  
 43 Koger, Matthew R           8 YORK-PV                18.75      19.96  
 44 Cary, Patrick T            8 Machine-PV             22.20      20.09  
 45 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                20.66      20.41  
 46 Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                20.01      20.88  
 47 Yeh, Eric R                8 MSSC-PV                42.85      20.92  
 48 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                20.56      21.02  
 49 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                19.43      21.08  
 50 Shearer, Will H            8 Curl-PV                20.28      21.09  
 51 Ferrell, Ben S             8 PM-PV                  28.42      21.10  
 52 Sundel, Jeremy A           8 PM-PV                     NT      21.45  
 53 Clark, Courtner            8 HACC-PV                27.63      22.28  
 54 Latimer, Paul              8 HACC-PV                   NT      22.39  
 55 Dickerson, Matthew W       8 MAKO-PV                   NT      22.45  
 56 Zhao, Edward               8 YORK-PV                23.25      22.56  
 57 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 21.71      22.63  
 58 Pomajevich, Matthew G      8 OCCS-PV                22.94      22.81  
 59 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             27.94      23.30  
 60 Kriebel, David C           8 VSC-PV                 23.07      23.86  
 61 Haynes, Dallan P           8 YORK-PV                23.09      24.14  
 62 Hughes, Nathan H           8 AAC-PV                    NT      24.52  
 63 Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                27.20      25.15  
 64 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                   NT      25.36  
 65 Irving, Todd J             8 HACC-PV                24.70      25.83  
 66 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV                25.60      28.09  
 67 Mould, David R             8 TCSD-PV                30.32      28.87  
 68 Yilmaz, Yasin              8 YORK-PV                   NT      31.71  
 69 Whitt, Wade J              8 Fish-PV                   NT      32.09  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 -- Withycombe, Luke T         8 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                17.87         NS  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                15.31         NS  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                17.16         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 VSC-PV                 31.27         NS  
 -- Gregory, Brenne            8 HACC-PV                   NT        SCR  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean M           8 Curl-PV                34.33      33.29  
  2 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                34.90      33.32  
  3 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             37.92      33.54  
  4 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                33.60      33.77  
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV                37.59      33.97  
  6 Xue, Richard               8 Curl-PV                56.57      35.05  
  7 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                36.63      35.11  
  8 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      35.63  
  9 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                50.13      36.80  
 10 Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT      36.89  
 11 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                37.24      37.07  
 12 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                  38.99      37.12  
 13 Bass, Eli S                8 YORK-PV                   NT      37.56  
 14 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                   NT      37.60  
 15 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                38.64      38.00  
 16 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                39.70      38.39  
 17 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV              2:14.96      38.63  
 18 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                44.84      38.87  
 19 Hughes, David              8 OCCS-PV                42.68      38.95  
 20 Michael, James P           8 TCSD-PV                37.50      39.02  
 21 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                40.36      39.22  
 22 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT      39.43  
 23 Zhang, Thomas R            8 FAST-PV                42.86      39.56  
 24 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 37.95      39.57  
 25 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT      39.81  
 26 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                39.07      40.09  
 27 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                43.15      40.23  
 28 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV                   NT      40.52  
 29 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                38.56      40.97  
 30 Koczyk, Peter P            8 PM-PV                  41.19      41.59  
 31 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                46.09      41.93  
 32 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV                47.78      42.13  
 33 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      42.27  
 34 Myers, Patrick             8 TCSD-PV                   NT      42.75  
 35 Morgan, Dylan P            8 Curl-PV                45.17      43.40  
 36 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                   NT      43.51  
 37 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV                NT      43.99  
 38 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                48.86      44.20  
 39 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                   NT      44.29  
 40 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                   NT      44.40  
 41 Foley, Eoghan M            8 Snowbirds-PV              NT      44.73  
 42 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                42.48      45.09  
 43 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                   NT      45.20  
 44 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                   NT      45.24  
 45 Hansen, Cory A             8 Curl-PV                47.09      45.39  
 46 Stewart, Gary E            8 Unatcubu-PV               NT      45.59  
 47 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                   NT      45.66  
 48 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT      46.01  
 49 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                   NT      47.77  
 50 Shearer, Will H            8 Curl-PV                51.99      47.93  
 51 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 48.06      48.18  
 52 Mittuch, Daniel E          8 FBST-PV                   NT      49.53  
 53 Smith, Elon N              8 PM-PV                  51.86      50.62  
 54 Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                   NT      51.89  
 55 Barbaris, Dominick         8 HACC-PV                50.49      52.27  
 56 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                   NT      53.38  
 57 Wallace, Ian H             8 OCCS-PV                   NT      54.59  
 58 Brunatti, Tony C           8 MSSC-PV                   NT      55.02  
 59 Bucaro, Anthony E          8 AVST-PV                   NT      56.07  
 60 Macaluso, Mark             8 HACC-PV                   NT    1:01.70  
 61 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV              1:02.43    1:06.56  
 62 Schoenfeld, Jason R        8 FAST-PV                   NT    1:16.41  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                35.77         NS  
 -- Spencer, Stephen T         8 Rmsc-PV                45.31         NS  
 -- McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                37.01         NS  
 -- Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                43.87         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                40.99         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV           1:30.21    1:16.92  
  2 Sullivan, Sean M           8 Curl-PV              1:17.27    1:17.08  
  3 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV              1:25.78    1:17.37  
  4 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV              1:30.99    1:18.36  
  5 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV              1:26.70    1:22.68  
  6 Moritt, Bryan A            8 Curl-PV                   NT    1:24.46  
  7 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV              1:37.69    1:26.48  
  8 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV              1:31.99    1:28.43  
  9 Koczyk, Peter P            8 PM-PV                     NT    1:28.76  
 10 Zirzow, William A          8 MAKO-PV              1:25.03    1:29.77  
 11 Hughes, David              8 OCCS-PV              1:30.72    1:29.81  
 12 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV              1:28.08    1:30.74  
 13 Phillips, Brian D          8 Curl-PV              1:41.60    1:33.02  
 14 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV              1:32.36    1:35.11  
 15 Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                   NT    1:38.23  
 16 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV                   NT    1:39.14  
 17 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT    1:41.60  
 18 Morgan, Dylan P            8 Curl-PV              1:45.99    1:42.96  
 19 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV              1:48.32    1:43.11  
 20 Coar, Trevor J             8 Fish-PV              1:47.21    1:46.52  
 21 Smith, Elon N              8 PM-PV                1:39.56    1:47.48  
 22 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT    1:47.53  
 23 Speer, Michael P           8 VSC-PV               2:02.03    1:47.92  
 24 Zhao, Edward               8 YORK-PV              1:41.86    1:50.30  
 25 Stewart, Gary E            8 Unatcubu-PV               NT    2:02.37  
 26 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT    2:07.23  
 27 Brunatti, Aaron R          6 MSSC-PV                   NT    2:31.59  
 -- Brunatti, Tony C           8 MSSC-PV                   NT         DQ  
 -- McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV              1:27.56         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV              1:29.62         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                18.31      17.87  
  2 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             20.06      18.08  
  3 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      18.59  
  4 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                17.65      18.88  
  5 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                19.59      19.14  
  6 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                20.65      19.21  
  7 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                19.38      19.66  
  8 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                20.56      19.70  
  9 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                20.56      20.51  
 10 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                23.12      20.85  
 11 Foley, Eoghan M            8 Snowbirds-PV           27.72      21.27  
 12 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                21.63      21.35  
 12 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                22.80      21.35  
 14 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                21.55      21.56  
 15 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                24.21      21.61  
 16 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                24.03      21.76  
 17 Zhang, Thomas R            8 FAST-PV                24.21      21.92  
 18 Bass, Eli S                8 YORK-PV                23.73      22.37  
 19 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                21.12      22.47  
 20 Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT      22.62  
 21 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV                24.11      22.85  
 22 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV             22.26      22.90  
 23 Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                23.28      23.02  
 24 Phillips, Brian D          8 Curl-PV                23.88      23.50  
 25 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV                23.96      23.54  
 26 Shearer, Will H            8 Curl-PV                25.75      23.92  
 27 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                26.74      24.22  
 28 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                23.94      24.75  
 29 Smith, Elon N              8 PM-PV                  24.73      24.87  
 30 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                26.65      25.77  
 31 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT      25.79  
 32 Bucaro, Anthony E          8 AVST-PV                   NT      25.98  
 32 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                26.27      25.98  
 34 Hansen, Cory A             8 Curl-PV                25.69      26.06  
 35 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                23.81      26.61  
 36 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                   NT      27.27  
 37 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 25.59      27.30  
 38 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             27.93      27.52  
 39 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      27.63  
 40 Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                25.06      27.77  
 40 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                   NT      27.77  
 42 Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                   NT      28.14  
 43 Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                31.10      28.81  
 44 Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT      29.87  
 45 Latimer, Paul              8 HACC-PV                   NT      32.08  
 46 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                29.69      32.41  
 47 Brunatti, Tony C           8 MSSC-PV                   NT      33.71  
 48 Macaluso, Mark             8 HACC-PV                   NT      35.88  
 -- Schoenfeld, Jason R        8 FAST-PV                32.98         DQ  
 -- Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT         DQ  
 -- Wallace, Ian H             8 OCCS-PV                   NT         DQ  
 -- Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.12         NS  
 -- Koger, Matthew R           8 YORK-PV                26.09         NS  
 -- Berry, Patrick C           8 Rmsc-PV                22.59         NS  
 -- McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                   NT         NS  
 -- Myers, Patrick             8 TCSD-PV                25.06         NS  
 -- Barbaris, Dominick         8 HACC-PV                27.14         NS  
 -- Spencer, Stephen T         8 Rmsc-PV                23.41         NS  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                20.67         NS  
 -- Xue, Richard               8 Curl-PV                19.86         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 -- Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                24.67         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                37.38      39.14  
  2 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                38.56      40.49  
  3 Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                   NT      40.68  
  4 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV                46.50      41.44  
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV                45.30      42.27  
  6 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 44.80      42.28  
  7 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                46.85      43.35  
  8 Xue, Richard               8 Curl-PV                   NT      43.55  
  9 McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                   NT      43.56  
 10 Moritt, Bryan A            8 Curl-PV                   NT      44.09  
 11 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                49.76      44.88  
 12 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                44.77      44.99  
 13 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                54.14      46.46  
 14 Yeh, Eric R                8 MSSC-PV                   NT      46.55  
 15 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                46.09      47.31  
 16 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV                NT      47.68  
 17 Soevik, Odin               8 Rmsc-PV                   NT      48.15  
 18 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                   NT      49.38  
 19 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT      50.06  
 20 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                   NT      50.30  
 21 Koczyk, Peter P            8 PM-PV                  51.39      50.51  
 22 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV                   NT      51.01  
 23 Cummins, Kyle J            8 Rmsc-PV                   NT      51.47  
 24 Smith, Elon N              8 PM-PV                     NT      52.15  
 25 Cary, Patrick T            8 Machine-PV                NT      52.88  
 26 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                   NT      54.53  
 27 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                   NT      55.20  
 28 Myers, Patrick             8 TCSD-PV                   NT      55.90  
 29 Shearer, Will H            8 Curl-PV              1:05.99      56.92  
 30 Draim, Evan R              8 Curl-PV                   NT      57.63  
 31 Davis, Anthony             8 Rmsc-PV                   NT      58.24  
 32 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV              1:00.86      58.37  
 33 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV              1:06.28      58.84  
 34 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 58.60      59.16  
 35 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT    1:00.23  
 36 Hughes, Nathan H           8 AAC-PV                    NT    1:00.83  
 37 Nanan, Shalin J            8 Rmsc-PV                   NT    1:01.45  
 38 Pomajevich, Matthew G      8 OCCS-PV                   NT    1:01.99  
 39 Kriebel, David C           8 VSC-PV               1:08.13    1:02.09  
 40 Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                   NT    1:02.24  
 41 Dickerson, Matthew W       8 MAKO-PV                   NT    1:05.42  
 42 Whitt, Wade J              8 Fish-PV                   NT    1:08.00  
 43 Yilmaz, Yasin              8 YORK-PV                   NT    1:10.78  
 44 Speer, Eric W              6 VSC-PV               1:19.96    1:18.63  
 -- Gan, Gabe H                8 JFD-PV                    NT         DQ  
 -- Bayly, Matthew T           8 AVST-PV              1:03.59         DQ  
 -- Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                47.14         DQ  
 -- Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                40.88         DQ  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                   NT         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                58.13         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 VSC-PV                    NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                20.08      20.61  
  2 Xue, Richard               8 Curl-PV                21.84      20.68  
  3 Hughes, David              8 OCCS-PV                21.93      21.88  
  4 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                21.46      21.93  
  5 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                23.08      22.16  
  6 Michael, James P           8 TCSD-PV                21.76      22.79  
  7 Koczyk, Peter P            8 PM-PV                  23.28      23.35  
  8 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                24.68      23.56  
  9 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                24.13      23.81  
 10 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      23.83  
 11 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                  24.65      23.94  
 12 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 24.61      24.17  
 13 Mittuch, Daniel E          8 FBST-PV                   NT      24.45  
 14 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                26.09      24.64  
 15 Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT      24.95  
 16 Zhang, Thomas R            8 FAST-PV                28.11      25.15  
 17 Morgan, Dylan P            8 Curl-PV                24.02      25.31  
 18 Bass, Eli S                8 YORK-PV                24.81      25.43  
 19 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                30.72      26.02  
 20 Phillips, Brian D          8 Curl-PV                25.28      26.06  
 21 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                29.01      26.61  
 22 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                32.71      26.77  
 23 Hansen, Cory A             8 Curl-PV                26.85      26.80  
 24 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                26.87      26.89  
 25 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                24.21      26.97  
 26 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                26.67      27.13  
 27 Myers, Patrick             8 TCSD-PV                29.58      27.66  
 28 Wallace, Ian H             8 OCCS-PV                   NT      28.02  
 29 Friedman, Lee R            8 FAST-PV                   NT      29.64  
 30 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV                   NT      29.91  
 31 Brooks, Nicholas A         8 Machine-PV                NT      30.07  
 32 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                   NT      32.34  
 33 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                30.78      32.49  
 -- Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                31.68         DQ  
 -- Schoenfeld, Jason R        8 FAST-PV                   NT         DQ  
 -- Bucaro, Anthony E          8 AVST-PV                   NT         DQ  
 -- Macaluso, Mark             8 HACC-PV                   NT         DQ  
 -- Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Foley, Eoghan M            8 Snowbirds-PV              NT         DQ  
 -- Latimer, Paul              8 HACC-PV                   NT         DQ  
 -- Fronczak, Richard          8 HACC-PV                   NT         DQ  
 -- Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Shepherdson, James L       8 Rmsc-PV                25.11         DQ  
 -- Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Linder, Andy C             8 Rmsc-PV                35.33         DQ  
 -- Mangold, Barry             8 Rmsc-PV                26.67         DQ  
 -- Zhao, Edward               8 YORK-PV                33.06         NS  
 -- Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                25.24         NS  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                20.87         NS  
 -- Spencer, Stephen T         8 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                   NT      44.82  
  2 Xue, Richard               8 Curl-PV                46.10      45.59  
  3 Michael, James P           8 TCSD-PV                49.19      47.45  
  4 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                   NT      51.34  
  5 Koczyk, Peter P            8 PM-PV                  49.49      51.94  
  6 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                     NT      52.58  
  7 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                56.78      53.15  
  8 Haynes, Dallan P           8 YORK-PV                55.53      53.19  
  9 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      53.24  
 10 Leung, Sherman K           8 MSSC-PV                   NT      53.41  
 11 Byrne, Will D              8 TCSD-PV                56.17      53.58  
 12 Lee, Ryan D                8 Rmsc-PV              1:00.61      53.67  
 13 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV               1:04.54      53.74  
 14 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                54.15      53.84  
 15 Cummins, Kyle J            8 Rmsc-PV                57.59      54.77  
 16 Herbst, Randy L            8 MAKO-PV                   NT      55.21  
 17 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                57.92      55.29  
 18 Zhang, Thomas R            8 FAST-PV                   NT      55.59  
 19 Phillips, Brian D          8 Curl-PV                56.84      55.75  
 20 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                53.85      55.95  
 21 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                53.19      56.29  
 22 LeGall, Morgan             8 Rmsc-PV                54.94      58.78  
 23 Hansen, Cory A             8 Curl-PV              1:00.75      58.82  
 24 Ferrell, Ben S             8 PM-PV                     NT      59.45  
 25 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                59.38    1:01.27  
 26 Harris, Michael M          8 MSSC-PV                   NT    1:02.39  
 27 Clark, Courtner            8 HACC-PV              1:02.59    1:03.45  
 28 Irving, Todd J             8 HACC-PV              1:01.23    1:03.56  
 29 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                59.58    1:04.79  
 30 Stein, Josh C              8 FBST-PV                   NT    1:05.24  
 31 Speer, Michael P           8 VSC-PV               1:06.89    1:06.95  
 32 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV              1:11.09    1:09.65  
 33 Dickerson, Matthew W       8 MAKO-PV                   NT    1:10.65  
 34 Mould, David R             8 TCSD-PV                   NT    1:11.37  
 35 Carpenter, Scott M         8 Fish-PV                   NT    1:14.05  
 36 Kriebel, David C           8 VSC-PV               1:11.62    1:14.08  
 37 Sheehan, Will J            8 OCCS-PV                   NT    1:16.59  
 38 Draim, Evan R              8 Curl-PV                   NT    1:23.66  
 39 Whitt, Wade J              8 Fish-PV                   NT    1:28.94  
 -- Hughes, Nathan H           8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Zhao, Edward               8 YORK-PV              1:07.46         DQ  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Hughes, David              8 OCCS-PV                48.49         NS  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                47.19         NS  
 -- Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                15.78      16.48  
  2 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                17.21      16.92  
  3 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             21.25      16.96  
  4 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV                17.78      17.20  
  5 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                16.70      17.65  
  6 Zirzow, William A          8 MAKO-PV                19.43      18.42  
  7 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                20.24      18.90  
  8 Harris, Michael M          8 MSSC-PV                33.67      18.95  
  9 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                23.82      19.34  
 10 Moritt, Bryan A            8 Curl-PV                   NT      19.41  
 11 Flamand, Matthew W         8 Rmsc-PV                20.18      19.42  
 12 Welliver, David M          8 MAKO-PV                18.56      19.57  
 13 Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT      19.66  
 14 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                  18.51      19.70  
 15 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                18.87      19.99  
 16 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                17.46      20.08  
 17 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                19.17      20.27  
 18 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                22.85      20.32  
 19 Byrne, Will D              8 TCSD-PV                21.88      20.48  
 20 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                20.64      20.63  
 21 Sippel, Andrew J           8 FAST-PV                19.58      20.88  
 22 Lee, Ryan D                8 Rmsc-PV                22.97      20.97  
 22 Bass, Eli S                8 YORK-PV                   NT      20.97  
 24 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                20.81      20.99  
 25 Phillips, Brian D          8 Curl-PV                21.35      21.69  
 26 Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                   NT      22.32  
 27 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV                30.21      22.64  
 28 Leung, Sherman K           8 MSSC-PV                44.65      23.00  
 29 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                24.59      23.03  
 30 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                22.15      23.38  
 31 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                22.83      23.84  
 32 Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT      23.99  
 33 Sheridan, Harry N          8 TCSD-PV                   NT      24.22  
 34 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                   NT      24.27  
 35 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV                22.21      24.29  
 36 Stein, Josh C              8 FBST-PV                   NT      24.41  
 37 Sundel, Jeremy A           8 PM-PV                     NT      24.96  
 38 Soevik, Odin               8 Rmsc-PV                24.08      25.39  
 39 Cary, Patrick T            8 Machine-PV                NT      27.38  
 40 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                27.41      27.51  
 41 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT      27.76  
 42 Koger, Matthew R           8 YORK-PV                24.62      28.16  
 43 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                27.51      28.31  
 44 Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                29.00      30.46  
 45 Gonzalez, Gene R           8 Machine-PV             25.39      30.88  
 46 Fronczak, Richard          8 HACC-PV                   NT      33.59  
 47 Smith, Elon N              8 PM-PV                  30.13      33.65  
 -- Myers, Patrick             8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Yilmaz, Yasin              8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                22.21         NS  
 -- Chan, Michael A            8 Curl-PV                   NT         NS  
 -- St John, Carl A            8 TCSD-PV                20.34         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean M           8 Curl-PV                40.12      37.42  
  2 Wojciechowski, Louis P     8 Curl-PV                37.38      37.65  
  3 Xue, Richard               8 Curl-PV                   NT      37.77  
  4 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                39.63      38.02  
  5 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV                41.20      39.31  
  6 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV                41.44      41.05  
  7 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 40.69      42.08  
  8 McQuade, Ryan A            8 PM-PV                  45.88      43.37  
  9 Moritt, Bryan A            8 Curl-PV                   NT      44.84  
 10 Powell, Garrett            8 Rmsc-PV                49.88      45.05  
 11 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV                55.34      46.17  
 12 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV                49.29      46.62  
 13 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                44.39      47.67  
 14 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT      51.71  
 15 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV                   NT      53.87  
 16 Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV                57.99      56.09  
 17 Stewart, Gary E            8 Unatcubu-PV               NT    1:02.61  
 18 Mittuch, Daniel E          8 FBST-PV                   NT    1:07.77  
 -- Nogales, Diego A           8 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Neyman, Chauncey J         8 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Xue, Richard               8 Curl-PV              1:30.80    1:28.75  
  2 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV           1:46.23    1:30.57  
  3 McLaughlin, Patrick R      8 HACC-PV                   NT    1:32.54  
  4 Kirsch, Mitchell R         8 Rmsc-PV              1:32.69    1:33.77  
  5 Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT    1:37.34  
  6 Grimmett-Norris, Christo   8 Curl-PV              1:41.56    1:37.65  
  7 Harris, Michael M          8 MSSC-PV                   NT    1:38.80  
  8 Tutterow, Eric R           8 YORK-PV              1:45.83    1:40.31  
  9 Watkins, Adam C            8 Rmsc-PV              1:40.45    1:40.49  
  9 Lee, Ryan D                8 Rmsc-PV              1:49.21    1:40.49  
 11 Coar, Trevor J             8 Fish-PV                   NT    1:41.60  
 12 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV              1:40.52    1:41.66  
 13 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV              1:42.74    1:42.86  
 14 Moritt, Bryan A            8 Curl-PV                   NT    1:43.73  
 15 Kiehl, Joshua B            7 Rmsc-PV              2:09.08    1:43.81  
 16 Bass, Eli S                8 YORK-PV              1:43.35    1:44.83  
 17 Leung, Sherman K           8 MSSC-PV                   NT    1:44.97  
 18 Byrne, Will D              8 TCSD-PV                   NT    1:45.38  
 19 Yeh, Eric R                8 MSSC-PV                   NT    1:46.21  
 20 Soevik, Odin               8 Rmsc-PV              1:39.52    1:46.32  
 21 Byrd, Brian C              8 Rmsc-PV              1:43.97    1:46.59  
 22 Welliver, David M          8 MAKO-PV              1:41.01    1:46.63  
 23 Sippel, Andrew J           8 FAST-PV                   NT    1:47.56  
 24 Phillips, Brian D          8 Curl-PV              1:50.50    1:47.72  
 25 Benecki, Kevin T           8 Fish-PV              1:52.50    1:48.81  
 26 Fritz, Tyler A             8 Fish-PV              2:18.87    1:53.54  
 27 Wargo, Kevin M             8 Fish-PV              1:58.71    1:53.75  
 28 Chitwood, Ryan K           8 TCSD-PV                   NT    1:54.36  
 29 Cornwell, Michael          8 OCCS-PV                   NT    1:55.06  
 30 Gan, Gabe H                8 JFD-PV                    NT    1:55.31  
 31 Tagai, Zachary C           8 Curl-PV              2:05.14    1:55.41  
 32 Nickerson, Chris J         7 Rmsc-PV                   NT    1:58.29  
 33 Litts, DJ B                7 FBST-PV                   NT    1:59.84  
 34 Hansen, Cory A             8 Curl-PV              2:07.74    2:03.67  
 35 Ferrell, Ben S             8 PM-PV                     NT    2:05.03  
 36 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                   NT    2:08.88  
 37 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT    2:15.40  
 38 Clark, Courtner            8 HACC-PV                   NT    2:23.56  
 -- Hardimon, Madison C        8 PM-PV                     NT         DQ  
 -- Zirzow, William A          8 MAKO-PV              1:35.64         DQ  
 -- Shearer, Will H            8 Curl-PV              2:22.92         DQ  
 -- Kirsch, Nicky G            8 Rmsc-PV              1:59.12         NS  
 -- Herrmann, Michael R        8 VSC-PV               1:40.36         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl Burke-PV  'A'                                1:01.66    1:04.93  
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:05.66    1:05.95  
     1) Saffran, Alex D 8               2) Zirzow, William A 8            
  3 Rockville Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:20.00    1:06.44  
  4 York Swim Club-PV  'A'                            1:06.84    1:07.16  
  5 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:04.27    1:07.63  
     1) St John, Carl A 8               2) Barry, Timmy R 8               
     3) Michael, James P 8              4) Tusing, Douglas W 8            
  6 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:09.36    1:14.42  
  7 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    1:20.50    1:15.31  
  8 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:24.04    1:15.63  
     1) McQuade, Ryan A 8               2) Smith, Elon N 8                
     3) Koczyk, Peter P 8               4) Ferrell, Ben S 8               
  9 Curl Burke-PV  'B'                                     NT    1:18.39  
 10 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                      NT    1:18.56  
     1) Harris, Michael M 8             2) Yeh, Eric R 8                  
     3) Leung, Sherman K 8              4) Hodge, Andrew S 7              
 11 Machine Aquatics-PV  'B'                               NT    1:20.59  
     1) Cary, Patrick T 8               2) Mottola, David J 7             
 12 York Swim Club-PV  'B'                            1:15.00    1:22.59  
 13 Victor Swim Club-PV  'A'                          1:23.05    1:24.84  
 14 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      1:23.43    1:26.38  
 15 Occoquan Swimming-PV  'B'                         1:22.97    1:36.31  
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                          1:17.87         DQ  
     1) McJunkin, Matthew R 8           2) Brooks, Nicholas A 8           
     3) Stuver, Ian R 7                 4) Gonzalez, Gene R 8             
 -- Rockville Montgomery Swim Club-PV  'B'            1:24.00         DQ  
 -- Rockville Montgomery Swim Club-PV  'D'            1:32.00         NS  
 -- Rockville Montgomery Swim Club-PV  'C'            1:28.00         NS  
 -- Curl Burke-PV  'C'                                     NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl Burke-PV  'A'                                1:13.19    1:13.06  
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:16.13    1:15.28  
     1) Zirzow, William A 8             2) Mahoney, Mitch D 8             
     3) Saffran, Alex D 8               4)                                
  3 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:13.13    1:15.41  
     1) Barry, Timmy R 8                2) Michael, James P 8             
     3) Amolo, Sango M 8                4) St John, Carl A 8              
  4 Rockville Montgomery Swim Club-PV  'A'            1:25.00    1:20.16  
  5 Potomac Marlins-PV  'A'                           1:19.01    1:23.04  
     1) Smith, Elon N 8                 2) Koczyk, Peter P 8              
     3) McQuade, Ryan A 8               4) Hardimon, Madison C 8          
  6 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:19.90    1:23.42  
  7 York Swim Club-PV  'A'                            1:17.12    1:30.09  
  8 Curl Burke-PV  'B'                                     NT    1:32.66  
  9 Rockville Montgomery Swim Club-PV  'B'            1:29.00    1:36.78  
 10 Herndon Aquatic Club-PV  'A'                      1:21.06    1:57.31  
 -- Rockville Montgomery Swim Club-PV  'C'            1:33.00         DQ  
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                          1:28.19         DQ  
     1) Brooks, Nicholas A 8            2) Freck, Jacob E 7               
     3) McJunkin, Matthew R 8           4) Stuver, Ian R 7                
 -- Curl Burke-PV  'C'                                     NT         NS  
 -- York Swim Club-PV  'B'                            1:25.00         NS  
 -- Rockville Montgomery Swim Club-PV  'D'            1:37.00         NS  
 -- Occoquan Swimming-PV  'B'                              NT         NS