Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 30-December 1, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-03-11




Women 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Kelsey M           9 CUBU-PV                33.69      32.11  
  2 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV                 33.06      32.17  
  3 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV                33.88      32.20  
  4 Umberger, Ryan L          10 Unat-Mach-PV           34.38      32.39  
  5 Bell, Lisa L               9 Fish-PV                34.53      32.58  
  6 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             33.91      32.62  
  7 Bush, Adrienne P          10 FAST-PV                33.21      32.78  
  8 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV                33.42      33.33  
  9 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV              40.00      33.77  
 10 Craig, Alice A            10 PM-PV                  34.34      33.87  
 11 Like-Mathews, Courtney M   8 Rmsc-PV                54.90      34.26  
 12 Layne, Jessica A          10 YORK-PV                37.60      34.61  
 13 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                35.88      35.05  
 14 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                  37.40      35.47  
 15 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV                36.70      35.60  
 16 Tran, Christine Q         10 Fish-PV                   NT      35.64  
 17 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV             34.73      35.75  
 18 Altieri, Melissa C        10 JFD-PV                 37.00      35.87  
 19 Canner, Christina M       10 FAST-PV                37.82      36.06  
 20 Hewitt, Chelsea C         10 CUBU-PV                34.97      36.43  
 21 Parry, Jordan M            9 CUBU-PV                35.48      36.53  
 22 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV                34.89      36.81  
 23 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV                35.71      36.89  
 24 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV                   NT      37.25  
 25 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV                43.73      38.71  
 26 Urovsky, Tessa M           9 Rmsc-PV                37.00      38.76  
 27 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV                39.49      39.05  
 28 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV                38.65      39.26  
 29 Wade, Shannon M            9 FAST-PV                38.08      39.52  
 30 Storch, Sally             10 Fish-PV                47.63      39.70  
 31 Hall, Emily K              9 Rmsc-PV                41.21      40.18  
 32 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV                40.10      40.19  
 33 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV                36.62      40.99  
 34 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV                40.69      41.55  
 35 Miskiel, Ellie F          10 TIBU-PV                45.77      42.23  
 36 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV                   NT      42.39  
 37 Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV            39.06      42.49  
 38 Menendez, Christina       10 Machine-PV                NT      43.42  
 39 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV                48.32      46.67  
 40 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT      47.43  
 -- Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV             35.83         NS  
 -- Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                   NT         NS  
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                38.28         NS  
 -- Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             34.49         NS  
 -- Bennett, Elaine T          9 Machine-PV             35.43         NS  
 -- Wainer, Nicolle J          9 Rmsc-PV                43.81         NS  
 -- McGrath, Ashley E         10 YORK-PV                35.18         NS  
 -- Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV                39.98         NS  
 -- Tuttle, Grace M           10 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV                48.28         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV                35.09         NS  
 -- Withycombe, Claire C      10 YORK-PV                39.97         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV                34.73         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:16.18    1:12.30  
       33.44  1:12.30                                                      
  2 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV            1:34.07    1:13.24  
       34.63  1:13.24                                                      
  3 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV               1:16.51    1:13.98  
       33.75  1:13.98                                                      
  4 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV              1:18.79    1:14.10  
       35.54  1:14.10                                                      
  5 Layne, Jessica A          10 YORK-PV              1:18.56    1:15.28  
       35.28  1:15.28                                                      
  6 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV              1:18.06    1:15.64  
       34.51  1:15.64                                                      
  7 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV           1:16.81    1:16.61  
       36.67  1:16.61                                                      
  8 Craig, Alice A            10 PM-PV                1:23.63    1:16.95  
       35.56  1:16.95                                                      
  9 Katis, Jayme C             9 Machine-PV           1:20.23    1:17.19  
       36.77  1:17.19                                                      
 10 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV           1:18.72    1:17.54  
       37.68  1:17.54                                                      
 11 Umberger, Ryan L          10 Unat-Mach-PV         1:18.84    1:19.45  
       36.52  1:19.45                                                      
 12 Canner, Christina M       10 FAST-PV              1:21.66    1:19.98  
       37.81  1:19.98                                                      
 13 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV              1:21.67    1:20.09  
       38.33  1:20.09                                                      
 14 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV              1:24.76    1:21.47  
       38.70  1:21.47                                                      
 15 Yensen, Katie M            9 PM-PV                     NT    1:21.65  
       37.20  1:21.65                                                      
 16 Sholtes, Rachel E         10 JFD-PV               1:23.00    1:22.36  
       38.84  1:22.36                                                      
 17 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                1:26.65    1:22.41  
       40.61  1:22.41                                                      
 18 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:19.64    1:22.81  
       39.83  1:22.81                                                      
 19 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV           1:22.36    1:23.14  
       37.80  1:23.14                                                      
 20 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV              1:23.96    1:23.62  
       39.75  1:23.62                                                      
 21 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV              1:27.63    1:23.88  
       40.69  1:23.88                                                      
 22 Willett, Ciara L          10 FAST-PV              1:27.80    1:24.64  
       40.87  1:24.64                                                      
 23 Wade, Shannon M            9 FAST-PV              1:29.56    1:26.33  
       40.84  1:26.33                                                      
 24 Like-Mathews, Courtney M   8 Rmsc-PV              1:18.64    1:26.55  
 25 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV              1:28.86    1:27.69  
       42.14  1:27.69                                                      
 26 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV              1:46.86    1:29.14  
       41.55  1:29.14                                                      
 26 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV              1:25.88    1:29.14  
 28 Astorino, Meagan R        10 CUBU-PV              1:25.53    1:29.19  
       40.94  1:29.19                                                      
 29 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV              1:33.40    1:29.81  
 30 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV              1:29.66    1:30.91  
       42.99  1:30.91                                                      
 31 Overton, Christina N      10 FAST-PV                   NT    1:32.57  
       42.10  1:32.57                                                      
 32 Warner, Jaclynn R          9 FAST-PV                   NT    1:33.10  
       43.74  1:33.10                                                      
 33 Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV              1:34.94    1:34.53  
       43.16  1:34.53                                                      
 34 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV              1:33.74    1:34.69  
       42.23  1:34.69                                                      
 35 Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV              1:36.32    1:34.74  
       44.77  1:34.74                                                      
 36 Hall, Emily K              9 Rmsc-PV              1:43.65    1:35.31  
       45.22  1:35.31                                                      
 37 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV              1:39.94    1:35.92  
       45.37  1:35.92                                                      
 38 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV              1:48.64    1:42.18  
       48.85  1:42.18                                                      
 39 Cullather, Maggie C        9 Fish-PV              1:50.20    1:43.56  
       47.53  1:43.56                                                      
 40 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT    1:49.12  
       52.39  1:49.12                                                      
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV              1:29.96         NS  
 -- Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV           1:19.03         NS  
 -- Podo, Nadia E              9 CUBU-PV              1:28.03         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV              1:22.03         NS  
 -- Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV          1:34.10         NS  
 -- Rossel, Adriana           10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV              1:26.92         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV              1:45.36         NS  
       44.76                                                               
 -- Montero, Ines C           10 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV                NT    2:44.41  
       37.89  1:19.87  2:02.46  2:44.41                                    
  2 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV            3:15.62    2:44.95  
       34.22  1:15.43  2:00.23  2:44.95                                    
  3 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV               NT    2:45.00  
       37.39  1:21.18  2:05.39  2:45.00                                    
  4 Canner, Christina M       10 FAST-PV                   NT    2:46.91  
       37.90  1:20.05  2:03.87  2:46.91                                    
  5 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV              2:58.69    2:52.95  
       39.44  1:24.51  2:10.34  2:52.95                                    
  6 Willett, Ciara L          10 FAST-PV              3:28.84    2:59.39  
       40.71  1:27.17  2:14.63  2:59.39                                    
  7 Hewitt, Chelsea C         10 CUBU-PV              3:09.99    3:00.41  
       39.03  1:25.80  2:13.93  3:00.41                                    
  8 Parry, Taylor J            9 CUBU-PV              3:25.99    3:11.24  
       40.46  1:29.82  2:20.31  3:11.24                                    
  9 Wade, Shannon M            9 FAST-PV                   NT    3:17.61  
       39.45  1:29.54  2:26.90  3:17.61                                    
 10 Cullather, Maggie C        9 Fish-PV                   NT    3:41.80  
       46.95  1:44.98  2:44.68  3:41.80                                    
 -- Bush, Adrienne P          10 FAST-PV                   NT         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV              2:48.75         NS  
 
Women 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Umberger, Ryan L          10 Unat-Mach-PV              NT      36.73  
  2 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV                42.28      38.14  
  3 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             40.41      38.30  
  4 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV                40.09      38.52  
  5 Brown, Chloe M            10 FAST-PV                   NT      38.63  
  6 Like-Mathews, Courtney M   8 Rmsc-PV                40.25      38.72  
  7 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV             40.22      39.02  
  8 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             42.66      39.16  
  9 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV                41.54      39.28  
 10 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV                39.64      39.34  
 11 Bell, Lisa L               9 Fish-PV                42.34      39.44  
 12 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV            39.16      39.47  
 13 Layne, Jessica A          10 YORK-PV                41.97      39.49  
 14 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                42.56      40.33  
 15 Yensen, Katie M            9 PM-PV                     NT      40.38  
 16 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV             42.05      40.93  
 17 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV              49.55      41.03  
 18 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV                45.89      41.14  
 19 Craig, Alice A            10 PM-PV                  41.74      41.72  
 20 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV                53.24      42.17  
 21 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV             43.37      42.22  
 22 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             41.06      42.81  
 23 Canner, Christina M       10 FAST-PV                43.41      42.85  
 24 Wade, Shannon M            9 FAST-PV                43.54      43.08  
 25 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV                42.37      43.50  
 26 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV                42.49      45.17  
 27 Astorino, Meagan R        10 CUBU-PV                43.44      45.18  
 28 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV                47.24      45.82  
 29 Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV                47.88      46.42  
 30 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV                52.08      48.81  
 31 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV                49.90      50.09  
 32 Sholtes, Rachel E         10 JFD-PV                 43.94      50.39  
 33 Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV                   NT      50.97  
 34 Overton, Christina N      10 FAST-PV                   NT      51.89  
 35 Hall, Emily K              9 Rmsc-PV                   NT      52.36  
 36 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV                51.99      54.62  
 37 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV                50.65      55.34  
 38 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV                   NT      55.98  
 39 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT      56.29  
 40 Hou, Anastasia T          10 JFD-PV               1:00.00    1:06.45  
 -- Cullather, Maggie C        9 Fish-PV                   NT         DQ  
 -- Warner, Jaclynn R          9 FAST-PV                   NT         DQ  
 -- Rossel, Adriana           10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                42.65         NS  
 -- Montero, Ines C           10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV                40.28         NS  
 -- Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV            56.81         NS  
 -- Podo, Nadia E              9 CUBU-PV              1:06.58         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV                45.48         NS  
 -- Withycombe, Claire C      10 YORK-PV                53.56         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV                50.51         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Lisa L               9 Fish-PV                   NT    1:22.70  
       39.62  1:22.70                                                      
  2 Layne, Jessica A          10 YORK-PV              1:34.83    1:22.95  
       40.47  1:22.95                                                      
  3 Bush, Megan V             10 FAST-PV              2:00.49    1:25.01  
       42.46  1:25.01                                                      
  4 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV              1:27.45    1:25.47  
       41.40  1:25.47                                                      
  5 Willett, Ciara L          10 FAST-PV              1:33.10    1:28.67  
       43.43  1:28.67                                                      
  6 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV               NT    1:29.19  
       43.65  1:29.19                                                      
  7 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV           1:34.70    1:30.63  
       43.21  1:30.63                                                      
  8 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV           1:34.37    1:34.44  
       44.77  1:34.44                                                      
  9 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV              1:39.99    1:37.94  
       48.56  1:37.94                                                      
 10 Menendez, Christina       10 Machine-PV                NT    1:46.47  
 -- Cullather, Maggie C        9 Fish-PV                   NT         DQ  
       51.89       DQ                                                      
 -- Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV              1:37.42         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV              1:29.99         NS  
 
Women 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV               NT      44.01  
  2 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV                46.89      44.13  
  3 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV                 43.63      44.28  
  4 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV             47.27      44.35  
  5 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV              54.89      44.40  
  6 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             44.02      44.52  
  7 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV                48.76      45.62  
  8 Craig, Alice A            10 PM-PV                  45.27      46.09  
  9 Brown, Chloe M            10 FAST-PV                48.91      46.36  
 10 Yensen, Katie M            9 PM-PV                     NT      46.56  
 11 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                47.93      46.92  
 12 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             47.62      47.08  
 13 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV             46.44      47.14  
 14 Bush, Adrienne P          10 FAST-PV                49.38      48.23  
 15 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV                   NT      48.28  
 16 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV             46.01      48.88  
 17 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                  51.61      49.37  
 18 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV             50.18      49.47  
 19 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV                54.00      49.62  
 20 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             51.56      50.10  
 21 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV                53.35      50.72  
 22 Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV                48.96      51.50  
 23 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV                46.46      52.04  
 24 Astorino, Meagan R        10 CUBU-PV                48.38      53.40  
 25 Hall, Emily K              9 Rmsc-PV                52.57      53.79  
 26 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV                53.56      55.23  
 27 Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV                   NT      55.69  
 28 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV                58.18      56.01  
 29 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV                55.58      56.39  
 30 Wade, Shannon M            9 FAST-PV                53.65      56.45  
 31 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV                54.82      56.90  
 32 Willett, Ciara L          10 FAST-PV                53.99      57.36  
 33 Cullather, Maggie C        9 Fish-PV              1:00.30      58.71  
 34 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV              1:00.88      59.30  
 35 Warner, Jaclynn R          9 FAST-PV                   NT      59.81  
 36 Parry, Megan E            10 FAST-PV                   NT    1:01.36  
 37 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT    1:01.76  
 -- Rossel, Adriana           10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- McGrath, Ashley E         10 YORK-PV                44.71         NS  
 -- Hou, Anastasia T          10 JFD-PV               1:02.02         NS  
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV                45.95         NS  
 -- Withycombe, Claire C      10 YORK-PV                51.26         NS  
 -- Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV            57.56         NS  
 -- Reeves, Samantha A        10 CUBU-PV                49.99         NS  
 -- Podo, Nadia E              9 CUBU-PV                52.02         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV                49.64         NS  
 -- Montero, Ines C           10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV                49.57         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Megan V             10 FAST-PV              1:40.16    1:31.21  
       44.63  1:31.21                                                      
  2 Tran, Christine Q         10 Fish-PV                   NT    1:33.71  
       42.80  1:33.71                                                      
  3 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV               1:38.29    1:34.13  
       44.78  1:34.13                                                      
  4 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV              1:45.70    1:35.08  
       45.62  1:35.08                                                      
  5 Brown, Chloe M            10 FAST-PV                   NT    1:38.87  
       46.86  1:38.87                                                      
  6 Ruginski, Kirsten N       10 H2oyas-PV                 NT    1:39.03  
       46.57  1:39.03                                                      
  7 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV           1:41.55    1:39.95  
       47.60  1:39.95                                                      
  8 Canner, Christina M       10 FAST-PV              1:44.40    1:40.84  
       47.69  1:40.84                                                      
  9 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                1:44.91    1:42.02  
       48.12  1:42.02                                                      
 10 Nelson, Alicia J          10 JFD-PV               1:42.00    1:42.72  
       49.56  1:42.72                                                      
 11 Hewitt, Chelsea C         10 CUBU-PV              1:43.94    1:42.78  
       49.53  1:42.78                                                      
 12 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV                   NT    1:45.29  
       50.17  1:45.29                                                      
 13 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV                   NT    1:45.43  
       50.15  1:45.43                                                      
 14 Parry, Jordan M            9 CUBU-PV                   NT    1:45.79  
       50.43  1:45.79                                                      
 15 Moody, Rachel B           10 CUBU-PV              1:48.68    1:46.10  
       50.63  1:46.10                                                      
 16 Carter, Kelsey M           9 CUBU-PV                   NT    1:48.40  
       51.06  1:48.40                                                      
 17 Menendez, Christina       10 Machine-PV                NT    1:54.70  
       53.46  1:54.70                                                      
 18 Miskiel, Ellie F          10 TIBU-PV                   NT    1:59.73  
       54.11  1:59.73                                                      
 19 Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV                   NT    2:03.43  
       57.74  2:03.43                                                      
 20 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT    2:05.21  
       59.52  2:05.21                                                      
 21 Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV          2:10.95    2:06.88  
     1:02.24  2:06.88                                                      
 -- Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:41.44         NS  
 -- Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:44.44         NS  
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV              1:42.27         NS  
 -- Glazer, Nicole L          10 Rmsc-PV              1:50.23         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV              1:50.91         NS  
 -- Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV                NT         NS  
 
Women 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortmayer, Abigail R        7 Machine-PV                NT      35.74  
  2 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV                41.07      39.12  
  3 Like-Mathews, Courtney M   8 Rmsc-PV                41.53      39.35  
  4 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV             40.15      39.73  
  5 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             42.36      39.97  
  6 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV                41.51      40.04  
  7 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV                38.72      40.51  
  8 Parry, Taylor J            9 CUBU-PV                40.80      40.52  
  9 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             42.35      40.62  
 10 Brown, Chloe M            10 FAST-PV                   NT      40.86  
 11 Weil, Rebecca C           10 Machine-PV             44.52      40.88  
 12 Nelson, Alicia J          10 JFD-PV                 54.52      40.93  
 13 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                  44.40      40.95  
 14 Craig, Alice A            10 PM-PV                  48.56      41.60  
 15 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV                   NT      42.96  
 16 Hall, Emily K              9 Rmsc-PV                45.80      43.97  
 17 Wade, Shannon M            9 FAST-PV                   NT      44.36  
 18 Storch, Sally             10 Fish-PV                   NT      44.48  
 19 Urovsky, Tessa M           9 Rmsc-PV                   NT      45.84  
 20 Anderson, Rebecca K        9 CUBU-PV                44.26      46.42  
 21 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV                49.35      47.27  
 22 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV                   NT      48.00  
 23 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV                51.26      49.83  
 24 Cullather, Maggie C        9 Fish-PV                   NT      51.16  
 25 Giaquinto, Madeleine E    10 Fish-PV              1:02.92      51.71  
 26 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV                53.05      52.22  
 27 Geiger, Tiarra D           9 Unatcubu-PV               NT      54.10  
 28 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV              1:02.64      56.65  
 29 Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV                   NT      56.87  
 -- Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                52.20         NS  
 -- Wainer, Nicolle J          9 Rmsc-PV                48.93         NS  
 -- Tuttle, Grace M           10 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV                47.95         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Adrienne P          10 FAST-PV              1:39.52    1:30.61  
       42.03  1:30.61                                                      
  2 Stonerock, Lauren E        9 Machine-PV                NT    1:32.12  
       41.71  1:32.12                                                      
  3 Coronel, Jordana P        10 Rmsc-PV              1:40.51    1:33.26  
       43.27  1:33.26                                                      
  4 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:54.09    1:35.01  
       42.41  1:35.01                                                      
  5 Bell, Lisa L               9 Fish-PV                   NT    1:36.76  
       44.82  1:36.76                                                      
  6 Carter, Kelsey M           9 CUBU-PV                   NT    1:36.86  
       44.46  1:36.86                                                      
  7 Sholtes, Rachel E         10 JFD-PV               1:49.91    1:41.70  
       47.74  1:41.70                                                      
  8 Umberger, Ryan L          10 Unat-Mach-PV              NT    1:42.59  
       41.45  1:42.59                                                      
  9 Kuklish, Natalie Y        10 PM-PV                     NT    1:44.11  
       47.86  1:44.11                                                      
 10 Altieri, Melissa C        10 JFD-PV               2:10.00    1:44.64  
       45.40  1:44.64                                                      
 
Women 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Megan V             10 FAST-PV              1:23.35    1:20.38  
       37.50  1:20.38                                                      
  2 Ortmayer, Abigail R        7 Machine-PV                NT    1:20.83  
       37.72  1:20.83                                                      
  3 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV           1:27.54    1:24.23  
       38.01  1:24.23                                                      
  4 Erickson, Jenny P         10 JFD-PV               1:28.16    1:24.33  
       38.53  1:24.33                                                      
  5 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV          1:25.36    1:24.64  
       39.10  1:24.64                                                      
  6 Tran, Christine Q         10 Fish-PV                   NT    1:25.57  
       40.50  1:25.57                                                      
  7 Bush, Adrienne P          10 FAST-PV              1:28.78    1:25.77  
       40.27  1:25.77                                                      
  8 Bell, Lisa L               9 Fish-PV              1:38.98    1:26.81  
       37.18  1:26.81                                                      
  9 Anderson, Carsen E        10 Fish-PV              1:28.02    1:27.14  
       42.38  1:27.14                                                      
 10 Pietrantonio, Anna E      10 Fish-PV              1:25.97    1:27.78  
       39.72  1:27.78                                                      
 11 Altieri, Melissa C        10 JFD-PV                    NT    1:27.93  
       42.20  1:27.93                                                      
 12 Katis, Jayme C             9 Machine-PV           1:33.79    1:28.50  
       40.51  1:28.50                                                      
 13 Yost, Rebecca M            9 Fish-PV              1:28.03    1:28.54  
       41.93  1:28.54                                                      
 14 Craig, Alice A            10 PM-PV                1:36.73    1:28.57  
       39.95  1:28.57                                                      
 15 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV           1:26.69    1:28.71  
       39.80  1:28.71                                                      
 16 Finelli, Laura K          10 CUBU-PV              1:34.76    1:28.73  
       39.07  1:28.73                                                      
 17 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV              1:30.47    1:31.93  
       42.48  1:31.93                                                      
 18 Carter, Kelsey M           9 CUBU-PV              1:34.69    1:32.00  
       43.12  1:32.00                                                      
 19 Umberger, Ryan L          10 Unat-Mach-PV              NT    1:32.19  
       40.17  1:32.19                                                      
 20 Parry, Taylor J            9 CUBU-PV              1:30.78    1:32.25  
       42.13  1:32.25                                                      
 21 Nelson, Alicia J          10 JFD-PV                    NT    1:33.66  
       42.05  1:33.66                                                      
 22 Parry, Jordan M            9 CUBU-PV              1:33.58    1:34.46  
       43.72  1:34.46                                                      
 23 Willett, Ciara L          10 FAST-PV              1:38.31    1:37.34  
       43.45  1:37.34                                                      
 24 Urovsky, Tessa M           9 Rmsc-PV                   NT    1:41.36  
       46.02  1:41.36                                                      
 25 Dobrenz, Beverly G         9 YORK-PV              1:42.30    1:42.55  
       47.70  1:42.55                                                      
 26 Arai, Allison L           10 Rmsc-PV              1:49.99    1:44.96  
       53.59  1:44.96                                                      
 27 Storch, Sally             10 Fish-PV                   NT    1:45.05  
       47.87  1:45.05                                                      
 28 Lyakhovich, Sasha         10 FAST-PV                   NT    1:46.17  
       51.09  1:46.17                                                      
 29 Espinoza, Paola V         10 Rmsc-PV              1:45.26    1:46.19  
       51.47  1:46.19                                                      
 30 Huang, Jenny C            10 Rmsc-PV                   NT    1:47.68  
       53.39  1:47.68                                                      
 31 Miskiel, Ellie F          10 TIBU-PV                   NT    1:52.39  
       54.77  1:52.39                                                      
 32 Larsen, Megan L           10 CUBU-PV                   NT    1:53.58  
 33 Capp, Kathyrn L            9 Fish-PV                   NT    1:55.04  
 -- Giaquinto, Sophie          9 Fish-PV                   NT         DQ  
       52.24       DQ                                                      
 -- Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV           1:29.56         NS  
 -- Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:31.68         NS  
 -- Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Floria, Emily I            9 Rmsc-PV              1:34.47         NS  
 -- Wolla, Kaitlin A          10 Machine-PV           1:24.84         NS  
 -- Withycombe, Claire C      10 YORK-PV              1:44.25         NS  
 -- Reeves, Shannon J          9 CUBU-PV              1:46.56         NS  
 -- Tuttle, Grace M           10 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Wainer, Nicolle J          9 Rmsc-PV              1:48.44         NS  
 -- Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                   NT         NS  
 -- Foster-Bey, Kara           9 CUBU-PV              1:38.25         NS  
 
Women 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schickler, Abigail R      10 JFD-PV                    NT    2:51.98  
       38.30  1:24.50  2:14.69  2:51.98                                    
  2 Maynard, Mercedes M       10 Unatcubu-PV               NT    3:01.18  
       37.91  1:24.94  2:19.22  3:01.18                                    
  3 Ortmayer, Abigail R        7 Machine-PV                NT    3:01.90  
       38.10  1:24.64  2:15.98  3:01.90                                    
  4 Bell, Lisa L               9 Fish-PV              3:10.75    3:04.84  
       41.90  1:26.68  2:25.76  3:04.84                                    
  5 Bush, Adrienne P          10 FAST-PV              3:26.50    3:06.53  
     1:31.03           2:28.80  3:06.53                                    
  6 Altieri, Melissa C        10 JFD-PV               3:14.63    3:10.79  
       42.64  1:32.29  2:24.57  3:10.79                                    
  7 Carter, Kelsey M           9 CUBU-PV              3:19.12    3:12.12  
       42.93  1:34.85  2:33.45  3:12.12                                    
  8 Fernandez, Ana M           9 Fish-PV              3:14.69    3:14.40  
       41.80  1:32.03  2:29.11  3:14.40                                    
  9 Canner, Christina M       10 FAST-PV              3:24.61    3:16.76  
       48.48  1:39.20  2:32.66  3:16.76                                    
 -- Brown, Chloe M            10 FAST-PV                   NT         DQ  
     1:29.38           2:28.01       DQ                                    
 
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:15.37  
       34.96  1:07.62  1:43.18  2:15.37                                    
  2 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                         NT    2:22.98  
     1) Bush, Adrienne P 10             2) Willett, Ciara L 10            
     3) Canner, Christina M 10          4) Wade, Shannon M 9              
       33.38  1:11.55  1:47.16  2:22.98                                    
 -- Machine Aquatics-PV  'B'                               NT         NS  
 
Women 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:40.83  
       39.13  1:24.79  2:06.35  2:40.83                                    
  2 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                         NT    2:47.96  
       40.96  1:25.20  2:14.35  2:47.96