Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 30-December 1, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-03-11




Men 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV                33.08      32.83  
  2 Alm, Anthony              10 Machine-PV                NT      33.12  
  3 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                33.99      33.30  
  4 Pappalardo, Dan J         10 H2oyas-PV              33.77      34.19  
  5 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV             37.92      34.39  
  6 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                  34.60      34.52  
  7 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                37.59      34.82  
  8 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV              35.06      34.98  
  9 Patteson, Austin C         9 PM-PV                  35.43      35.29  
 10 Hack, Brian                9 FGAC-PV                37.75      35.34  
 11 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                40.50      35.71  
 12 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                38.72      35.88  
 13 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                   NT      36.94  
 14 Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                39.55      37.71  
 15 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                43.60      38.28  
 16 Puhk, Alexander B         10 CUBU-PV                37.76      38.46  
 17 Hyndman, Wyatt S          10 Rmsc-PV                41.55      39.04  
 18 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                38.98      40.35  
 19 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                41.84      40.96  
 20 Lee, Edward                9 Fish-PV                42.14      41.25  
 21 Sterling, Spencer          9 FGAC-PV                   NT      41.92  
 22 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                43.00      42.33  
 23 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                46.70      43.78  
 24 Downey, Adrien P           9 Rmsc-PV                45.54      44.03  
 -- Campbell, Gavin S          9 Machine-PV             35.10         NS  
 -- Deegan, Patrick Henry H    9 PM-PV                  40.14         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV                34.04         NS  
 -- Kathan, Joey A             9 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Maquera, David D           9 CUBU-PV                37.01         NS  
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                34.63         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                1:15.31    1:14.98  
       36.67  1:14.98                                                      
  2 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              1:16.29    1:15.41  
       36.99  1:15.41                                                      
  3 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:21.22    1:18.92  
       37.50  1:18.92                                                      
  4 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV              1:24.06    1:19.92  
       38.43  1:19.92                                                      
  5 Hack, Brian                9 FGAC-PV              1:21.87    1:20.26  
       38.21  1:20.26                                                      
  6 Campbell, Gavin S          9 Machine-PV           1:18.97    1:20.43  
       38.54  1:20.43                                                      
  7 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:21.92    1:21.08  
       38.55  1:21.08                                                      
  8 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV              1:23.22    1:21.12  
       39.66  1:21.12                                                      
  9 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV            1:23.35    1:22.85  
       38.88  1:22.85                                                      
  9 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:31.17    1:22.85  
       39.33  1:22.85                                                      
 11 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                   NT    1:23.37  
       38.14  1:23.37                                                      
 12 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:34.48    1:25.14  
       38.91  1:25.14                                                      
 13 Levine, Max               10 Rmsc-PV                   NT    1:25.40  
       38.94  1:25.40                                                      
 14 Fowler, Austin            10 Fish-PV              1:42.05    1:27.30  
       42.94  1:27.30                                                      
 15 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV              1:35.44    1:27.77  
       43.17  1:27.77                                                      
 16 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV              1:31.72    1:28.99  
       42.04  1:28.99                                                      
 17 Fry, Jason A               9 CUBU-PV                   NT    1:30.50  
       41.98  1:30.50                                                      
 18 Barrand, Kyle W           10 Fish-PV              1:31.51    1:32.02  
 19 Lee, Edward                9 Fish-PV              1:44.78    1:33.16  
       43.68  1:33.16                                                      
 20 Cramp, Trevor J           10 Rmsc-PV                   NT    1:36.85  
       45.29  1:36.85                                                      
 21 Cheng, Steven Z            9 JFD-PV                    NT    1:37.92  
       42.78  1:37.92                                                      
 22 Haney, Benjamin M          9 JFD-PV               1:42.33    1:43.67  
       50.68  1:43.67                                                      
 23 Cook, Danny H              9 Machine-PV           1:41.13    1:43.76  
       50.28  1:43.76                                                      
 24 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                   NT    1:44.10  
       47.59  1:44.10                                                      
 -- Moore, Michael L           9 FAST-PV                   NT         NS  
 -- Patteson, Austin C         9 PM-PV                1:16.88         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:17.74         NS  
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:15.03         NS  
 -- Preziosi, Christian T     10 FAST-PV                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cho, Andrew M             10 Machine-PV           3:05.50    2:37.61  
       35.36  1:16.90  1:59.23  2:37.61                                    
  2 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              2:45.19    2:41.81  
       36.61  1:18.82  2:01.95  2:41.81                                    
  3 Collier, CB B             10 Machine-PV                NT    2:41.92  
       36.74  1:17.44  2:00.51  2:41.92                                    
  4 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                2:47.22    2:44.36  
       37.08  1:20.83  2:04.06  2:44.36                                    
  5 Parker, Samuel D          10 YORK-PV                   NT    2:58.26  
       38.82  1:24.85  2:12.31  2:58.26                                    
  6 Patteson, Austin C         9 PM-PV                2:48.50    3:02.70  
       39.25  1:26.60  2:15.66  3:02.70                                    
 -- Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV              NT         NS  
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              3:15.44         NS  
 
Men 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pence, Charlie R          10 Machine-PV                NT      38.27  
  2 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                38.91      38.36  
  3 Campbell, Gavin S          9 Machine-PV             39.45      38.75  
  4 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                43.72      38.93  
  5 Pappalardo, Dan J         10 H2oyas-PV              39.42      39.28  
  6 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV                41.69      39.86  
  7 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                40.93      42.19  
  8 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                44.65      42.64  
  9 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                45.65      42.69  
 10 Lee, Edward                9 Fish-PV                46.07      42.95  
 11 Maquera, David D           9 CUBU-PV                44.65      43.09  
 12 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV              41.08      43.27  
 13 Fry, Jason A               9 CUBU-PV                49.74      43.69  
 14 Verheul, Dirk W            9 PM-PV                  44.55      44.39  
 15 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                45.86      44.95  
 16 Hansen, Erik B            10 CUBU-PV                47.04      45.66  
 17 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                   NT      46.18  
 18 Fowler, Austin            10 Fish-PV                48.50      46.20  
 19 Cramp, Trevor J           10 Rmsc-PV                46.49      47.23  
 20 Cheng, Steven Z            9 JFD-PV                    NT      47.36  
 21 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                49.12      49.69  
 22 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                48.66      50.94  
 23 Cook, Danny H              9 Machine-PV             53.30      51.09  
 -- Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                52.72         DQ  
 -- Kathan, Joey A             9 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Levine, Max               10 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Barrand, Kyle W           10 Fish-PV                43.75         DQ  
 -- Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV           43.31         NS  
 -- Hack, Brian                9 FGAC-PV                46.14         NS  
 -- Preziosi, Christian T     10 FAST-PV                   NT         NS  
 -- Moore, Michael L           9 FAST-PV                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:27.02    1:26.29  
       40.98  1:26.29                                                      
  2 Parker, Samuel D          10 YORK-PV                   NT    1:31.91  
       44.69  1:31.91                                                      
  3 Barrand, Kyle W           10 Fish-PV              1:37.88    1:32.08  
  4 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV                 NT    1:34.77  
       44.47  1:34.77                                                      
  5 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                   NT    1:39.77  
       47.60  1:39.77                                                      
  6 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                   NT    1:58.82  
       56.05  1:58.82                                                      
 -- Dolton, Peter N           10 Fish-PV                   NT         DQ  
 
Men 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, Ryan J           10 Machine-PV             45.33      43.29  
  2 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV                43.98      43.46  
  3 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                45.77      43.99  
  4 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV                46.96      44.60  
  5 Pence, Charlie R          10 Machine-PV                NT      44.61  
  6 Hansen, Erik B            10 CUBU-PV                45.14      44.74  
  7 Parker, Samuel D          10 YORK-PV                46.45      44.98  
  8 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV                50.28      45.82  
  9 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV                45.47      45.86  
 10 Fiala, CJ J               10 CUBU-PV                46.15      46.48  
 11 Gill, Mac M               10 H2oyas-PV                 NT      48.18  
 12 Dolton, Peter N           10 Fish-PV                50.94      49.92  
 13 Levine, Max               10 Rmsc-PV                   NT      50.33  
 14 Kathan, Joey A             9 Rmsc-PV                   NT      50.80  
 15 Barrand, Kyle W           10 Fish-PV                53.04      51.06  
 16 Hack, Brian                9 FGAC-PV                51.28      51.78  
 17 Lee, Edward                9 Fish-PV                59.99      52.02  
 18 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                57.21      53.51  
 19 Maquera, David D           9 CUBU-PV                55.16      53.73  
 20 Cheng, Steven Z            9 JFD-PV                    NT      53.76  
 21 Cook, Danny H              9 Machine-PV             53.98      54.52  
 22 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                54.50      54.76  
 23 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                52.27      54.79  
 24 Fowler, Austin            10 Fish-PV                59.01      54.81  
 25 Fry, Jason A               9 CUBU-PV                   NT      55.65  
 26 Haney, Benjamin M          9 JFD-PV                 56.65      57.03  
 27 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                53.48      57.18  
 28 Cramp, Trevor J           10 Rmsc-PV              1:04.84    1:00.81  
 -- Campbell, Gavin S          9 Machine-PV             50.58         DQ  
 -- Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV              NT         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV                53.10         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Machine-PV                NT    1:33.65  
       43.77  1:33.65                                                      
  2 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:36.62    1:35.19  
       46.74  1:35.19                                                      
  3 Parker, Samuel D          10 YORK-PV                   NT    1:36.05  
       45.47  1:36.05                                                      
  4 Collier, CB B             10 Machine-PV           1:41.77    1:37.02  
       45.86  1:37.02                                                      
  5 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                   NT    1:37.56  
       46.44  1:37.56                                                      
  6 Cho, Andrew M             10 Machine-PV                NT    1:37.67  
       46.88  1:37.67                                                      
  7 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV              1:48.41    1:38.19  
       46.56  1:38.19                                                      
  8 Hansen, Erik B            10 CUBU-PV              1:39.01    1:39.00  
       46.37  1:39.00                                                      
  9 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV              2:01.97    1:43.13  
       48.94  1:43.13                                                      
 10 Lee, Edward                9 Fish-PV                   NT    1:44.83  
       49.79  1:44.83                                                      
 11 Neumaier, Bradley J        9 FAST-PV              1:43.28    1:45.33  
       48.18  1:45.33                                                      
 12 Downey, Adrien P           9 Rmsc-PV                   NT    1:57.42  
       54.59  1:57.42                                                      
 13 Hyndman, Wyatt S          10 Rmsc-PV                   NT    1:58.93  
       55.43  1:58.93                                                      
 -- Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV              NT         NS  
 
Men 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                   NT      37.52  
  2 Alm, Anthony              10 Machine-PV                NT      38.67  
  3 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV             39.62      38.72  
  4 Hansen, Erik B            10 CUBU-PV                41.44      38.99  
  5 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV                39.27      39.42  
  6 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV                NT      39.43  
  7 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV                38.76      41.30  
  8 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                42.61      42.26  
  9 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                   NT      42.64  
 10 Puhk, Alexander B         10 CUBU-PV                45.60      46.16  
 11 Barrand, Kyle W           10 Fish-PV                46.19      46.48  
 12 Hack, Brian                9 FGAC-PV                46.51      47.67  
 13 Sterling, Spencer          9 FGAC-PV                   NT      47.87  
 14 Zajic, Ben J              10 CUBU-PV              1:06.82      48.34  
 15 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                48.58      49.18  
 16 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                   NT      50.54  
 17 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                49.90      51.13  
 -- Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                57.37         DQ  
 -- Campbell, Gavin S          9 Machine-PV             46.59         NS  
 -- Maquera, David D           9 CUBU-PV                47.80         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV                39.38         NS  
 -- Deegan, Patrick Henry H    9 PM-PV                  45.60         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV              1:37.80    1:35.58  
       42.96  1:35.58                                                      
  2 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV              1:43.82    1:38.22  
       45.07  1:38.22                                                      
  3 Parker, Samuel D          10 YORK-PV                   NT    1:46.14  
       48.97  1:46.14                                                      
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV              1:24.28    1:22.48  
       40.21  1:22.48                                                      
  2 Collier, CB B             10 Machine-PV           1:24.40    1:23.13  
       37.58  1:23.13                                                      
  3 Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              1:28.22    1:24.07  
       41.53  1:24.07                                                      
  4 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              1:27.22    1:25.78  
     1:25.86  1:25.78                                                      
  5 Germanis, Johnnie W        9 Machine-PV           1:24.99    1:26.66  
       39.39  1:26.66                                                      
  6 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:27.57    1:28.46  
       41.11  1:28.46                                                      
  7 Hansen, Erik B            10 CUBU-PV              1:32.79    1:29.55  
       42.73  1:29.55                                                      
  8 McJunkin, Matthew R        8 Machine-PV           1:46.23    1:29.65  
       39.32  1:29.65                                                      
  9 Pappalardo, Dan J         10 H2oyas-PV            1:29.10    1:29.94  
       37.78  1:29.94                                                      
 10 Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                   NT    1:34.75  
       38.38  1:34.75                                                      
 11 Dolton, Peter N           10 Fish-PV              1:40.87    1:35.18  
       45.21  1:35.18                                                      
 12 Hack, Brian                9 FGAC-PV              1:44.09    1:36.19  
 13 Chi, Raymond               9 Rmsc-PV                   NT    1:36.52  
       47.48  1:36.52                                                      
 14 Puhk, Alexander B         10 CUBU-PV                   NT    1:38.34  
       47.85  1:38.34                                                      
 15 Barrand, Kyle W           10 Fish-PV              1:40.18    1:41.67  
       44.95  1:41.67                                                      
 16 Machedon, Radu E          10 Rmsc-PV                   NT    1:42.31  
       52.27  1:42.31                                                      
 17 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:46.78    1:42.79  
       50.41  1:42.79                                                      
 18 Strasbourger, Craig A     10 Fish-PV                   NT    1:43.51  
       48.93  1:43.51                                                      
 19 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                   NT    1:43.82  
       51.30  1:43.82                                                      
 20 Lee, Edward                9 Fish-PV              1:56.31    1:45.06  
       50.05  1:45.06                                                      
 21 Sterling, Spencer          9 FGAC-PV                   NT    1:48.00  
       49.33  1:48.00                                                      
 22 Hyndman, Wyatt S          10 Rmsc-PV              1:51.44    1:49.39  
       52.50  1:49.39                                                      
 23 Downey, Adrien P           9 Rmsc-PV                   NT    1:58.99  
     1:00.98  1:58.99                                                      
 -- Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                   NT         DQ  
       46.01       DQ                                                      
 -- Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV         1:26.34         NS  
 -- Kathan, Joey A             9 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Gains, Zach B              9 YORK-PV              1:33.43         NS  
 -- Maquera, David D           9 CUBU-PV              1:39.91         NS  
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              1:28.47         NS  
 -- Deegan, Patrick Henry H    9 PM-PV                1:43.32         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbotham, Zach C      10 CUBU-PV              3:17.77    3:00.05  
       42.46  1:27.58  2:20.89  3:00.05                                    
  2 Hutchison, Robert J       10 CUBU-PV              3:09.76    3:03.65  
       42.67  1:30.42  2:23.98  3:03.65                                    
  3 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              3:15.00    3:14.40  
       44.77  1:33.90  2:29.94  3:14.40                                    
  4 Parker, Samuel D          10 YORK-PV              3:17.45    3:15.62  
       45.78  1:35.55  2:30.90  3:15.62                                    
  5 Chavez, Alejandro E        9 FAST-PV                   NT    3:56.01  
     1:53.86           3:03.48  3:56.01                                    
 -- Marchand, Tyler J         10 CUBU-PV              3:08.99         DQ  
              2:25.21  3:28.63       DQ                                    
 -- Haney, Benjamin M          9 JFD-PV                    NT         DQ  
     1:20.08  2:37.74  3:48.76       DQ                                    
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV              3:17.05         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                               NT         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:52.89