Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 30-December 1, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-03-11




Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutteridge, Tim J         17 CUBU-PV                23.87      23.12  
  2 Laidlaw, Peter C          17 Rmsc-PV                23.31      23.24  
  3 Conrad, Nick G            15 Rmsc-PV                23.56      23.28  
  4 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV                24.31      23.88  
  5 Swann, Rafi P             16 Machine-PV             23.97      23.90  
  6 Cribbs, Matthew C         17 PGKS-PV                23.62      23.99  
  7 Weick, Colin P            16 Rmsc-PV                23.73      24.05  
  8 Spencer, Scott S          15 Rmsc-PV                23.92      24.12  
  9 Richards, Tim O           16 CUBU-PV                24.47      24.38  
 10 Lee, Andrew W             17 Rmsc-PV                24.49      24.41  
 11 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV                23.92      24.51  
 12 Paster, Brandon D         16 PM-PV                  24.86      24.60  
 13 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV                25.76      24.72  
 14 Bell, Matt J              15 CUBU-PV                25.20      24.83  
 15 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV                25.71      24.86  
 16 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV                25.04      25.10  
 17 Kisunko, Vasha G          15 H2oyas-PV              25.44      25.11  
 18 Richardson, Mark A        16 Rmsc-PV                25.08      25.36  
 19 Thein, Thant Z            15 PM-PV                  26.20      25.84  
 20 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV                25.84      25.89  
 21 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV                26.53      26.01  
 22 Lonchyna, Danio E         16 FAST-PV                   NT      26.07  
 23 Callahan, Sean P          15 Machine-PV             25.96      26.31  
 24 Spindel, Tyler B          15 Rmsc-PV                26.36      26.34  
 25 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV                27.38      26.82  
 26 Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV                26.74      26.88  
 27 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV                27.62      27.40  
 28 Kulczycki, Joshua L       15 PGKS-PV                27.92      27.99  
 29 Aberg, Matt S             17 FAST-PV                27.66      28.13  
 30 Jackson, David C          15 PGKS-PV                28.44      28.52  
 31 Conner, TY T              15 FAST-PV                36.86      34.68  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV             24.40         NS  
 -- Faulkner-Hayes, Evan D    15 Unat-Mach-PV           25.44         NS  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV                23.62         NS  
 -- Flaherty, Bryan A         15 CUBU-PV                24.97         NS  
 -- Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV                24.36         NS  
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV                25.71         NS  
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV                27.74         NS  
 -- Harris, Charlie C         17 YORK-PV                24.18         NS  
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV                26.72         NS  
 -- Bragg, Jonathan W         15 Machine-PV             25.82         NS  
 -- Frantz, Scott S           15 Machine-PV             25.71         NS  
 -- Cooper, Mitch R           17 H2oyas-PV              26.95         NS  
 
Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carman, Roger L           16 Rmsc-PV                50.90      50.59  
       24.69    50.59                                                      
  2 Weick, Colin P            16 Rmsc-PV                51.73      50.66  
       24.49    50.66                                                      
  3 Gutteridge, Tim J         17 CUBU-PV                51.67      50.91  
       24.67    50.91                                                      
  4 Eskow, Jon T              16 Rmsc-PV                53.48      52.24  
       24.95    52.24                                                      
  5 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV                51.53      52.34  
       25.61    52.34                                                      
  6 Young, Ryan A             15 CUBU-PV                   NT      52.38  
       25.21    52.38                                                      
  7 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV                52.60      52.98  
       25.25    52.98                                                      
  8 Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV                52.94      53.49  
       25.22    53.49                                                      
  9 Patterson, Malcolm D      18 Machine-PV             53.64      53.68  
       25.34    53.68                                                      
 10 Swann, Rafi P             16 Machine-PV             55.07      53.86  
       25.21    53.86                                                      
 11 Chauvin, Michael P        16 Machine-PV             54.54      54.11  
       25.71    54.11                                                      
 11 Wise, Zack P              14 CUBU-PV                55.56      54.11  
       26.50    54.11                                                      
 13 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV                55.17      54.22  
       26.11    54.22                                                      
 14 Cribbs, Matthew C         17 PGKS-PV                53.38      54.31  
       25.17    54.31                                                      
 15 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV                55.62      54.94  
       26.65    54.94                                                      
 16 Bell, Matt J              15 CUBU-PV                55.57      55.08  
       26.25    55.08                                                      
 17 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV                56.60      55.65  
       26.53    55.65                                                      
 18 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV                55.95      55.82  
       27.25    55.82                                                      
 19 Faulkner-Hayes, Evan D    15 Unat-Mach-PV           55.20      55.91  
       26.58    55.91                                                      
 20 Richardson, Mark A        16 Rmsc-PV                56.14      56.17  
       26.70    56.17                                                      
 21 Richards, Tim O           16 CUBU-PV                54.10      56.18  
       26.33    56.18                                                      
 22 Trigonoplos, Mark A       15 Rmsc-PV                55.63      56.25  
       26.62    56.25                                                      
 23 Thein, Thant Z            15 PM-PV                  57.77      56.71  
       27.16    56.71                                                      
 24 Kisunko, Vasha G          15 H2oyas-PV              57.31      57.07  
       27.26    57.07                                                      
 25 Frantz, Scott S           15 Machine-PV                NT      57.30  
       27.06    57.30                                                      
 26 Mohoni, Arjun R           16 PM-PV                  57.59      57.49  
       27.49    57.49                                                      
 27 Callahan, Sean P          15 Machine-PV             57.68      57.90  
       27.73    57.90                                                      
 28 Tierno, Nick C            16 CUBU-PV                57.60      58.15  
       27.75    58.15                                                      
 29 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV                58.94      58.69  
       28.07    58.69                                                      
 30 Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV              1:01.03      58.93  
       27.77    58.93                                                      
 31 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV                59.94      59.59  
       28.18    59.59                                                      
 32 Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV                   NT    1:00.35  
       29.50  1:00.35                                                      
 33 Aberg, Matt S             17 FAST-PV              1:01.63    1:01.56  
       30.16  1:01.56                                                      
 34 Kulczycki, Joshua L       15 PGKS-PV              1:05.20    1:03.88  
 35 Conner, TY T              15 FAST-PV              1:25.64    1:20.33  
       37.57  1:20.33                                                      
 -- Solomon, Ben D            15 Rmsc-PV                52.78         NS  
 -- Gregory, Jake J           17 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Paster, Brandon D         16 PM-PV                  53.07         NS  
 -- Conrad, Nick G            15 Rmsc-PV                52.16         NS  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV                53.12         NS  
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV                59.82         NS  
 -- Harris, Charlie C         17 YORK-PV                52.82         NS  
 -- Yuen, Andrew C            16 Rmsc-PV              1:04.26         NS  
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV                57.10         NS  
 
Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weick, Colin P            16 Rmsc-PV              1:50.92    1:50.01  
       25.14    52.41  1:20.86  1:50.01                                    
  2 Wisor, Kyle E             15 Rmsc-PV              1:51.18    1:51.69  
       25.93    53.88  1:22.61  1:51.69                                    
  3 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              1:55.96    1:55.28  
       26.95    56.63  1:26.12  1:55.28                                    
  4 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV              1:54.06    1:55.58  
       26.63    55.52  1:25.75  1:55.58                                    
  5 Eskow, Jon T              16 Rmsc-PV              1:56.42    1:57.08  
       26.35    55.15  1:25.82  1:57.08                                    
  6 Paster, Brandon D         16 PM-PV                1:58.65    1:57.57  
       27.09    56.68  1:27.21  1:57.57                                    
  7 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV              1:57.63    1:57.72  
       27.35    57.22  1:27.77  1:57.72                                    
  8 Conrad, Nick G            15 Rmsc-PV              1:57.85    1:59.37  
       26.90    56.37  1:27.58  1:59.37                                    
  9 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:00.33    2:00.26  
       27.65    57.87  1:29.33  2:00.26                                    
 10 Lee, Andrew W             17 Rmsc-PV              1:59.94    2:00.52  
       27.75    58.79  1:30.65  2:00.52                                    
 11 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV              2:00.55    2:00.98  
       28.04    58.64  1:29.58  2:00.98                                    
 12 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV              2:05.23    2:01.30  
       26.62    56.76  1:28.70  2:01.30                                    
 13 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:03.14    2:02.70  
       28.16    59.51  1:31.62  2:02.70                                    
 14 Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              2:15.99    2:03.11  
       27.51    58.54  1:30.63  2:03.11                                    
 15 Mohoni, Arjun R           16 PM-PV                2:03.43    2:04.16  
       28.53    59.48  1:31.71  2:04.16                                    
 16 Gutteridge, Tim J         17 CUBU-PV              1:55.05    2:05.17  
       28.83  1:00.34  1:32.14  2:05.17                                    
 17 Richards, Tim O           16 CUBU-PV              1:59.80    2:05.32  
       27.77    59.89  1:32.58  2:05.32                                    
 18 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV              2:05.07    2:06.46  
       29.27  1:00.91  1:33.52  2:06.46                                    
 19 Bell, Matt J              15 CUBU-PV              2:01.11    2:07.25  
       30.31  1:03.17  1:36.60  2:07.25                                    
 20 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           2:08.65    2:07.67  
       28.45  1:00.72  1:34.62  2:07.67                                    
 21 Spindel, Tyler B          15 Rmsc-PV              2:10.88    2:07.80  
       27.64  1:00.18  1:34.55  2:07.80                                    
 22 Cribbs, Matthew C         17 PGKS-PV              2:07.09    2:10.17  
       28.28  1:00.65  1:35.16  2:10.17                                    
 -- Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV              2:10.82         NS  
 -- Carman, Roger L           16 Rmsc-PV              1:51.88         NS  
 -- Spencer, Sean A           17 Rmsc-PV              1:53.20        SCR  
 -- Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV              1:58.15        SCR  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV              1:57.24        SCR  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV           2:01.89        SCR  
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV                   NT        SCR  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV                NT        SCR  
 -- Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              1:58.05        SCR  
 
Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutteridge, Tim J         17 CUBU-PV              1:00.26      58.79  
       29.20    58.79                                                      
  2 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV                59.40      58.82  
       28.62    58.82                                                      
  3 Tsuchitani, Scott C       16 Machine-PV           1:02.16    1:01.68  
       29.56  1:01.68                                                      
  4 Swann, Rafi P             16 Machine-PV           1:03.02    1:02.39  
       30.01  1:02.39                                                      
  5 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV              1:03.56    1:02.96  
       31.04  1:02.96                                                      
  5 Thein, Thant Z            15 PM-PV                1:01.61    1:02.96  
       30.91  1:02.96                                                      
  7 Bell, Matt J              15 CUBU-PV              1:03.38    1:03.66  
       31.52  1:03.66                                                      
  8 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              1:04.45    1:03.84  
       31.62  1:03.84                                                      
  9 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV              1:05.83    1:04.48  
       31.61  1:04.48                                                      
 10 Lonchyna, Danio E         16 FAST-PV                   NT    1:04.57  
       31.14  1:04.57                                                      
 11 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV              1:05.23    1:04.62  
       32.17  1:04.62                                                      
 12 Paster, Brandon D         16 PM-PV                1:05.30    1:06.20  
       31.70  1:06.20                                                      
 13 Trigonoplos, Mark A       15 Rmsc-PV              1:05.11    1:06.83  
       32.73  1:06.83                                                      
 14 Kisunko, Vasha G          15 H2oyas-PV            1:09.90    1:09.41  
       34.58  1:09.41                                                      
 15 Kulczycki, Joshua L       15 PGKS-PV              1:08.73    1:09.56  
 -- Faulkner-Hayes, Evan D    15 Unat-Mach-PV         1:01.94         NS  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV              1:03.84         NS  
 -- Frantz, Scott S           15 Machine-PV           1:03.25         NS  
 -- Chauvin, Michael P        16 Machine-PV           1:02.32         NS  
 -- Solomon, Ben D            15 Rmsc-PV              1:02.77         NS  
 -- Spencer, Scott S          15 Rmsc-PV              1:01.61         NS  
 -- Myers, Brandon L          14 PGKS-PV              1:39.88         NS  
 -- Yuen, Andrew C            16 Rmsc-PV              1:15.86         NS  
 -- Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV              1:01.43         NS  
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV              1:09.24         NS  
 -- Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              1:01.05         NS  
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV              1:07.37         NS  
 
Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gutteridge, Tim J         17 CUBU-PV              2:10.30    2:08.93  
       30.41  1:02.83  1:36.19  2:08.93                                    
  2 Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              2:08.94    2:12.46  
       31.98  1:05.25  1:38.89  2:12.46                                    
  3 Chauvin, Michael P        16 Machine-PV           2:38.10    2:15.93  
       31.63  1:05.41  1:40.54  2:15.93                                    
  4 Patterson, Bradford H     16 Machine-PV           2:21.87    2:17.49  
       32.70  1:08.71  1:44.19  2:17.49                                    
  5 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV              2:20.54    2:19.10  
       33.09  1:08.08  1:43.75  2:19.10                                    
  6 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV              2:18.71    2:19.50  
       33.41  1:08.31  1:43.90  2:19.50                                    
  7 Tierno, Nick C            16 CUBU-PV                   NT    2:21.87  
       35.78  1:12.20  1:47.78  2:21.87                                    
  8 Patterson, Malcolm D      18 Machine-PV           2:24.51    2:23.59  
       32.60  1:08.65  1:46.06  2:23.59                                    
  9 Frantz, Scott S           15 Machine-PV           2:25.10    2:26.33  
       33.98  1:11.33  1:49.41  2:26.33                                    
 10 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV              2:27.58    2:28.80  
       35.05  1:12.55  1:50.67  2:28.80                                    
 11 Kisunko, Vasha G          15 H2oyas-PV                 NT    2:31.46  
       36.64  1:16.11  1:53.09  2:31.46                                    
 -- Paster, Brandon D         16 PM-PV                     NT         NS  
 -- Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV               2:40.40         NS  
     1:31.22                                                               
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV              2:33.71         NS  
 
Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              1:09.55    1:08.65  
       32.44  1:08.65                                                      
  2 Cooper, Mitch R           17 H2oyas-PV            1:08.38    1:09.19  
       32.67  1:09.19                                                      
  3 Cribbs, Matthew C         17 PGKS-PV              1:06.34    1:09.67  
       30.69  1:09.67                                                      
  4 Spindel, Tyler B          15 Rmsc-PV              1:09.67    1:10.02  
       33.11  1:10.02                                                      
  5 Spencer, Scott S          15 Rmsc-PV              1:10.13    1:10.36  
       32.23  1:10.36                                                      
  6 Trigonoplos, Mark A       15 Rmsc-PV              1:06.85    1:10.40  
       32.76  1:10.40                                                      
  7 Wisor, Kyle E             15 Rmsc-PV              1:11.04    1:10.74  
       33.40  1:10.74                                                      
  8 Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              1:11.91    1:11.23  
       33.14  1:11.23                                                      
  9 Richardson, Mark A        16 Rmsc-PV              1:10.88    1:12.75  
       34.16  1:12.75                                                      
 10 Richards, Tim O           16 CUBU-PV              1:11.34    1:13.37  
       34.49  1:13.37                                                      
 11 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           1:12.79    1:14.41  
       34.97  1:14.41                                                      
 12 Lonchyna, Danio E         16 FAST-PV                   NT    1:14.44  
       34.75  1:14.44                                                      
 13 Kulczycki, Joshua L       15 PGKS-PV              1:23.50    1:17.89  
       37.34  1:17.89                                                      
 14 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV                   NT    1:19.14  
       37.21  1:19.14                                                      
 15 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV              1:14.23    1:19.24  
       37.93  1:19.24                                                      
 16 Aberg, Matt S             17 FAST-PV              1:22.02    1:20.29  
       37.79  1:20.29                                                      
 17 Jackson, David C          15 PGKS-PV              1:24.18    1:22.27  
       39.16  1:22.27                                                      
 18 Conner, TY T              15 FAST-PV              1:41.23    1:39.43  
       46.69  1:39.43                                                      
 -- Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV              1:18.86         DQ  
       36.09       DQ                                                      
 -- Bragg, Jonathan W         15 Machine-PV           1:13.63         NS  
 -- Faulkner-Hayes, Evan D    15 Unat-Mach-PV         1:06.39         NS  
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV              1:14.68         NS  
 -- Yuen, Andrew C            16 Rmsc-PV              1:17.21         NS  
 
Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Andrew W             17 Rmsc-PV              2:26.06    2:26.01  
       31.80  1:08.02  1:46.77  2:26.01                                    
  2 Faulkner-Hayes, Evan D    15 Unat-Mach-PV         2:26.45    2:29.08  
       34.59  1:13.34  1:51.72  2:29.08                                    
  3 Brett, Brian P            16 CUBU-PV              2:24.22    2:29.95  
       33.31  1:10.79  1:49.84  2:29.95                                    
  4 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:33.21    2:30.94  
       34.39  1:12.64  2:30.94                                             
  5 Trigonoplos, Mark A       15 Rmsc-PV              2:27.69    2:31.48  
       34.08  1:12.23  1:51.85  2:31.48                                    
  6 Tierno, Nick C            16 CUBU-PV              2:36.22    2:36.42  
       36.47  1:16.12  1:55.74  2:36.42                                    
  7 Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              2:26.99    2:36.51  
       34.81  1:13.42  1:55.86  2:36.51                                    
  8 Spindel, Tyler B          15 Rmsc-PV              2:35.56    2:36.53  
       34.99  1:14.73  1:55.45  2:36.53                                    
  9 Richardson, Mark A        16 Rmsc-PV              2:39.04    2:55.75  
       36.43  2:07.86  2:56.07  2:55.75                                    
 10 Cook, Tommy M             11 Machine-PV           2:54.73    3:04.09  
       42.13  1:27.85  2:16.45  3:04.09                                    
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV              2:46.77         NS  
 
Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eskow, Jon T              16 Rmsc-PV                58.32      57.23  
       26.82    57.23                                                      
  2 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV                58.68      58.35  
       27.43    58.35                                                      
  3 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV              1:00.01      58.45  
       26.60    58.45                                                      
  4 Brett, Brian P            16 CUBU-PV                59.37      59.14  
       27.37    59.14                                                      
  5 Swann, Rafi P             16 Machine-PV             58.84      59.72  
       26.53    59.72                                                      
  6 Patterson, Malcolm D      18 Machine-PV           1:01.26    1:00.16  
       27.24  1:00.16                                                      
  7 Lee, Andrew W             17 Rmsc-PV              1:00.96    1:00.44  
       28.07  1:00.44                                                      
  8 Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV              1:01.18    1:00.52  
       27.80  1:00.52                                                      
  9 Weick, Colin P            16 Rmsc-PV              1:04.70    1:00.75  
       27.99  1:00.75                                                      
 10 Mohoni, Arjun R           16 PM-PV                1:01.04    1:00.94  
       28.96  1:00.94                                                      
 11 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV              1:03.47    1:01.47  
       28.08  1:01.47                                                      
 12 Young, Ryan A             15 CUBU-PV                   NT    1:01.99  
       28.27  1:01.99                                                      
 13 Thein, Thant Z            15 PM-PV                1:02.42    1:02.06  
       28.41  1:02.06                                                      
 14 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              1:03.24    1:02.10  
       29.41  1:02.10                                                      
 15 Wiedeman, Luke D          17 FAST-PV                   NT    1:02.23  
       28.50  1:02.23                                                      
 16 Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              1:00.43    1:02.62  
       29.17  1:02.62                                                      
 17 Cribbs, Matthew C         17 PGKS-PV              1:00.59    1:02.70  
       27.37  1:02.70                                                      
 18 Patterson, Bradford H     16 Machine-PV           1:04.12    1:03.02  
       29.26  1:03.02                                                      
 19 Richardson, Mark A        16 Rmsc-PV              1:02.66    1:03.36  
       28.61  1:03.36                                                      
 20 Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              1:10.99    1:03.39  
       29.71  1:03.39                                                      
 21 Callahan, Sean P          15 Machine-PV           1:01.47    1:03.48  
       29.34  1:03.48                                                      
 22 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                1:01.82    1:04.13  
       30.86  1:04.13                                                      
 23 Peterson, Tim J           17 CUBU-PV              1:04.54    1:04.58  
       29.65  1:04.58                                                      
 24 Richards, Tim O           16 CUBU-PV              1:02.16    1:04.96  
       29.96  1:04.96                                                      
 25 Frantz, Scott S           15 Machine-PV           1:05.35    1:05.17  
       29.55  1:05.17                                                      
 26 Lonchyna, Danio E         16 FAST-PV                   NT    1:05.65  
       30.16  1:05.65                                                      
 27 Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV              1:06.75    1:05.87  
       30.08  1:05.87                                                      
 28 Bell, Matt J              15 CUBU-PV              1:09.76    1:06.15  
       30.36  1:06.15                                                      
 29 Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV              1:07.06    1:06.24  
       30.70  1:06.24                                                      
 30 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV              1:13.88    1:08.06  
       30.77  1:08.06                                                      
 31 Hart, Travis C            13 FAST-PV              1:17.00    1:16.35  
       34.72  1:16.35                                                      
 -- Paster, Brandon D         16 PM-PV                1:04.13         NS  
 -- Niedermair, Kai A         15 Rmsc-PV              1:01.43         NS  
 -- Gregory, Jake J           17 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Carman, Roger L           16 Rmsc-PV              1:03.30         NS  
 
Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuchitani, Scott C       16 Machine-PV                NT    2:09.16  
       26.64    58.50  1:33.26  2:09.16                                    
  2 Benjamin, David I         17 Rmsc-PV              2:14.46    2:12.36  
       29.22  1:03.00  1:37.53  2:12.36                                    
  3 Eskow, Jon T              16 Rmsc-PV              2:17.33    2:13.38  
       27.79    58.97  1:33.42  2:13.38                                    
  4 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:13.91    2:13.93  
       29.37  1:03.12  1:38.19  2:13.93                                    
  5 Mohoni, Arjun R           16 PM-PV                2:18.63    2:19.45  
       32.67  1:08.96  1:44.19  2:19.45                                    
  6 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV              2:23.40    2:22.34  
       29.60  1:06.27  1:44.49  2:22.34                                    
  7 Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV              2:33.07    2:38.14  
       33.38  1:12.81  1:55.50  2:38.14                                    
  8 Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV              2:38.39    2:40.07  
       33.79  1:14.45  1:56.87  2:40.07                                    
 -- Bragg, Jonathan W         15 Machine-PV           2:20.92         NS  
 -- Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              2:18.64         NS  
 -- Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              2:24.99         NS  
 
Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laidlaw, Peter C          17 Rmsc-PV              2:05.92    2:04.42  
       27.09    58.20  1:35.66  2:04.42                                    
  2 Wingert, Andrew S         15 Rmsc-PV              2:06.74    2:06.20  
       27.42    59.81  1:36.95  2:06.20                                    
  3 Chandler, Tommy D         15 CUBU-PV              2:09.60    2:12.23  
       28.42  1:01.92  1:41.72  2:12.23                                    
  4 Lee, Andrew W             17 Rmsc-PV              2:10.77    2:13.95  
       27.89  1:03.68  1:42.07  2:13.95                                    
  5 Eskow, Jon T              16 Rmsc-PV              2:22.50    2:14.76  
       28.07  1:44.04  2:14.76                                             
  6 D'Ambrosio, Mario P       16 Rmsc-PV              2:15.94    2:14.81  
       29.56  1:05.38  1:44.45  2:14.81                                    
  7 Reutershan, Jamie P       15 Rmsc-PV              2:11.79    2:15.76  
       29.41  1:03.40  1:44.91  2:15.76                                    
  8 Young, Ryan A             15 CUBU-PV              2:15.52    2:16.33  
       28.14  1:03.04  1:43.28  2:16.33                                    
  9 Frampton, Andrew M        16 Rmsc-PV              2:15.91    2:16.89  
       29.09  1:04.30  1:47.09  2:16.89                                    
 10 Keune, Nick A             15 TIBU-PV              2:16.89    2:17.12  
       29.70  1:06.13  1:46.25  2:17.12                                    
 11 Wiedeman, Luke D          17 FAST-PV                   NT    2:18.38  
       28.49  1:04.25  1:45.81  2:18.38                                    
 12 Wilkinson, Steven K       15 CUBU-PV              2:27.74    2:19.28  
       28.00  1:03.16  1:47.62  2:19.28                                    
 13 Hooker, Kyle T            15 CUBU-PV              2:17.76    2:19.88  
       29.78  1:04.79  1:47.33  2:19.88                                    
 14 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV              2:15.24    2:19.94  
       27.99  1:04.53  1:46.42  2:19.94                                    
 15 Lonchyna, Danio E         16 FAST-PV                   NT    2:20.63  
       29.59  1:05.26  1:47.07  2:20.63                                    
 16 Bell, Matt J              15 CUBU-PV              2:23.64    2:22.89  
       30.87  1:08.58  1:52.51  2:22.89                                    
 17 Spindel, Tyler B          15 Rmsc-PV              2:22.18    2:23.52  
       30.50  1:07.57  1:49.36  2:23.52                                    
 18 Anderson, Matt R          16 Rmsc-PV              2:30.66    2:24.07  
       30.50  1:05.97  1:50.68  2:24.07                                    
 19 Patterson, Bradford H     16 Machine-PV           2:27.40    2:24.86  
       30.52  1:06.20  1:52.86  2:24.86                                    
 20 Flaherty, Bryan A         15 CUBU-PV              2:31.64    2:26.10  
       29.43  1:07.48  1:53.00  2:26.10                                    
 21 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV              2:25.94    2:28.63  
       35.88  1:13.84  1:56.19  2:28.63                                    
 22 Zalusky, Josh             16 TIBU-PV              2:29.61    2:31.57  
       32.07  1:11.67  1:57.30  2:31.57                                    
 23 Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV              2:31.50    2:31.81  
       32.32  1:11.25  1:58.01  2:31.81                                    
 24 Genovese, Nick D          16 Rmsc-PV              2:54.19    2:32.68  
       31.97  1:12.05  1:57.74  2:32.68                                    
 25 Aberg, Matt S             17 FAST-PV              2:42.98    2:38.13  
       33.88  1:13.74  2:02.87  2:38.13                                    
 26 Kulczycki, Joshua L       15 PGKS-PV              2:51.51    2:38.68  
       36.20  1:15.03  2:03.06  2:38.68                                    
 -- Mitchell, Danny J         17 Rmsc-PV              2:08.98         NS  
 -- Richards, Tim O           16 CUBU-PV              2:22.34         NS  
 -- Swann, Rafi P             16 Machine-PV           2:13.62        SCR  
 -- Callahan, Sean P          15 Machine-PV           2:21.24        SCR  
 -- Sikirica, Slaven          15 Rmsc-PV              2:32.25        SCR  
 -- Weems, Peter M            16 CUBU-PV              2:26.23        SCR  
 -- Mohoni, Arjun R           16 PM-PV                2:21.34        SCR  
 -- Gregory, Jake J           17 CUBU-PV              2:15.77        SCR  
 
Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Kevin V          16 Rmsc-PV              4:58.04    4:47.83  
       27.97  1:01.40  1:40.28  2:17.26  2:58.79  3:41.34  4:14.54  4:47.83
  2 Hessami, Walead A         17 Rmsc-PV              5:09.25    5:08.04  
       35.57  1:16.11  1:55.15  2:33.91  3:17.70  4:01.89  4:35.21  5:08.04
  3 Rosso, Tommy F            37 Rmsc-PV              5:15.07    5:17.79  
       32.09  1:09.64  1:50.09  2:30.14  3:18.48  4:07.91  4:43.46  5:17.79
  4 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              5:32.00    5:28.04  
       35.63  1:19.49  2:03.31  2:44.92  3:27.30  4:10.36  4:50.39  5:28.04
 -- Mitchell, Danny J         17 Rmsc-PV              4:54.34         NS  
 -- Carman, Roger L           16 Rmsc-PV              4:47.99         NS  
 
Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    1:46.16  
       26.26    52.11  1:19.99  1:46.16                                    
  2 Machine Aquatics-PV  'B'                               NT    1:49.43  
       28.33  1:22.67  1:49.43                                             
  3 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                         NT    1:58.79  
       26.36  1:02.56  1:29.72  1:58.79                                    
 -- Machine Aquatics-PV  'C'                               NT         NS  
 
Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                         NT    2:10.12  
     1) Aberg, Matt S 17                2) Hart, Travis C 13              
     3) Lonchyna, Danio E 16            4) Conner, TY T 15                
       31.62  1:06.76  1:35.79  2:10.12                                    
 -- Machine Aquatics-PV  'B'                               NT         DQ  
       31.65  1:06.49  1:39.72       DQ                                    
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                               NT         NS