Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 30-December 1, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-03-11




Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV                25.98      24.86  
  2 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV                26.92      25.33  
  3 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV                26.35      25.55  
  4 Stuver, Colin J           14 Machine-PV             26.60      25.59  
  5 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV                26.31      25.96  
  6 Stodter, John H           14 Rmsc-PV                26.39      26.02  
  7 Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV                26.32      26.14  
  8 Ashton, Donnell J         13 CUBU-PV                28.04      26.34  
  9 Mims, Hunter B            14 Machine-PV             26.10      26.36  
  9 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV                26.57      26.36  
 11 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV                28.24      26.48  
 12 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV                26.74      26.84  
 13 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV                27.26      26.90  
 14 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV                28.71      27.17  
 15 Smith, Colin T            14 Machine-PV             28.83      27.20  
 16 Melim, Andrew L           14 CUBU-PV                27.35      27.29  
 17 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV                28.10      27.31  
 18 Miller, Erik W            14 Rmsc-PV                28.33      27.49  
 19 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV                28.46      27.63  
 20 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV                28.61      27.68  
 21 Larson, Andrew P          13 Machine-PV             28.15      27.73  
 22 Schnittker, John I        13 Machine-PV             28.57      28.24  
 23 Tourish, Jeremy A         13 H2oyas-PV              30.46      28.72  
 24 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV                28.75      28.97  
 25 Benson, Greg S            13 Machine-PV             28.78      29.12  
 26 Parshall, Jerry H         14 Rmsc-PV                30.22      29.26  
 27 Cook, Justin W            13 Machine-PV             29.33      29.33  
 28 Duncan, Max W             13 Machine-PV             29.68      29.43  
 29 Mindes, Ben S             13 Rmsc-PV                32.06      29.50  
 30 Hart, Travis C            13 FAST-PV                30.28      29.63  
 31 Gagen, Matthew M          14 Fish-PV                   NT      30.17  
 32 Smith, Brendan K          13 Machine-PV             31.53      30.19  
 33 Gold, Michael A           13 Fish-PV                32.43      31.44  
 34 Uriarte JR, Ervin J       13 YORK-PV                   NT      32.68  
 -- Sullivan, Nick A          13 YORK-PV                28.49         NS  
 -- Kreitler, Robert M        14 PM-PV                  26.04         NS  
 -- Siren, Patrick P          14 PM-PV                  27.84         NS  
 -- Schumacher, John W        14 PM-PV                  27.76         NS  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV                27.55         NS  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV                27.99         NS  
 -- Nava, Ben M               14 Machine-PV             29.09         NS  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV              25.99         NS  
 -- Myers, Brandon L          14 PGKS-PV                33.65         NS  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV                32.23         NS  
 -- Jimenez, Daniel D         14 CUBU-PV                26.56         NS  
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mako, Frederick M         14 PM-PV                  57.52      55.77  
       26.06    55.77                                                      
  2 Edmonds, Greg D           14 CUBU-PV                56.92      55.94  
       27.09    55.94                                                      
  3 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV                57.50      56.34  
       27.19    56.34                                                      
  4 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV                58.00      56.67  
       27.60    56.67                                                      
  5 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV                57.58      56.81  
       27.70    56.81                                                      
  6 Stodter, John H           14 Rmsc-PV                57.11      56.95  
       27.57    56.95                                                      
  7 Mims, Hunter B            14 Machine-PV             57.66      57.16  
       27.64    57.16                                                      
  8 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV                57.16      57.24  
       27.20    57.24                                                      
  9 Siren, Patrick P          14 PM-PV                  57.41      57.89  
       28.11    57.89                                                      
 10 Jimenez, Daniel D         14 CUBU-PV                56.65      58.00  
       27.94    58.00                                                      
 11 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV                58.35      58.12  
       27.47    58.12                                                      
 12 O'Reilly, Liam B          14 H2oyas-PV              58.18      58.21  
       28.39    58.21                                                      
 13 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                  57.59      58.54  
       28.24    58.54                                                      
 14 Stuver, Colin J           14 Machine-PV             58.78      58.58  
       27.47    58.58                                                      
 15 Chauvin, Matthew G        14 Machine-PV             58.57      58.73  
       27.88    58.73                                                      
 16 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           1:02.12      58.96  
       28.43    58.96                                                      
 17 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV                59.14      59.01  
       27.73    59.01                                                      
 18 Fields, John J            13 CUBU-PV              1:00.58      59.86  
       28.49    59.86                                                      
 19 Larson, Andrew P          13 Machine-PV           1:00.18    1:00.62  
       28.55  1:00.62                                                      
 20 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV              1:01.15    1:01.07  
       29.51  1:01.07                                                      
 21 Duffin, Avery M           13 Rmsc-PV              1:09.86    1:01.38  
       29.58  1:01.38                                                      
 22 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV              1:01.36    1:01.51  
       29.40  1:01.51                                                      
 23 Miller, Erik W            14 Rmsc-PV              1:03.86    1:02.04  
       29.97  1:02.04                                                      
 24 Schnittker, John I        13 Machine-PV           1:02.64    1:02.63  
       30.39  1:02.63                                                      
 25 Tourish, Jeremy A         13 H2oyas-PV            1:02.01    1:02.66  
       30.12  1:02.66                                                      
 26 Schumacher, John W        14 PM-PV                1:01.64    1:02.89  
       29.69  1:02.89                                                      
 27 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV              1:04.72    1:03.68  
       30.06  1:03.68                                                      
 28 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV              1:01.57    1:06.30  
       31.37  1:06.30                                                      
 29 Hart, Travis C            13 FAST-PV              1:09.11    1:07.61  
       31.85  1:07.61                                                      
 30 Cook, Justin W            13 Machine-PV           1:08.76    1:07.85  
       32.12  1:07.85                                                      
 31 Gold, Michael A           13 Fish-PV              1:11.72    1:10.34  
       34.44  1:10.34                                                      
 32 Gold, Brian H             13 Fish-PV              1:19.49    1:15.98  
       35.69  1:15.98                                                      
 33 Stobie, Andrew G          14 FAST-PV                   NT    1:19.03  
       36.04  1:19.03                                                      
 -- Sullivan, Nick A          13 YORK-PV              1:05.24         NS  
 -- Todenhoft, Karl N         13 PM-PV                  58.96         NS  
 -- Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV                57.81         NS  
 -- Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              1:00.30         NS  
 -- Ashton, Donnell J         13 CUBU-PV                59.63         NS  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV              57.34         NS  
 -- Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV                 57.23         NS  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV              1:02.99         NS  
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV              1:01.99         NS  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV              1:07.96         NS  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV              1:07.84         NS  
 -- Holmes, Zach D            14 Machine-PV             56.62         NS  
 -- Myers, Brandon L          14 PGKS-PV              1:22.40         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              2:05.71    2:01.57  
       26.86    57.64  1:29.55  2:01.57                                    
  2 Leach, Alex C             14 Machine-PV                NT    2:02.28  
       27.09    59.24  1:31.79  2:02.28                                    
  3 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              2:05.65    2:02.29  
       29.05  1:00.45  1:31.60  2:02.29                                    
  4 Chase, Danny S            14 Rmsc-PV              2:03.38    2:02.34  
       28.18    58.81  1:30.63  2:02.34                                    
  5 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:03.51    2:02.97  
       28.57    59.08  1:31.29  2:02.97                                    
  6 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:04.19    2:03.43  
       28.51    59.67  1:31.55  2:03.43                                    
  7 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              2:06.23    2:04.05  
       29.40  1:01.37  1:33.64  2:04.05                                    
  8 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           2:07.77    2:05.30  
       29.11  1:01.11  1:33.99  2:05.30                                    
  9 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              2:06.72    2:05.39  
       27.77    58.68  1:31.64  2:05.39                                    
 10 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV              2:14.68    2:11.35  
       29.95  1:03.46  1:37.90  2:11.35                                    
 11 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              2:10.23    2:11.77  
       29.18  1:01.12  1:37.15  2:11.77                                    
 12 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:12.74    2:14.71  
       29.81  1:02.87  1:38.71  2:14.71                                    
 13 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV              2:14.34    2:16.17  
       31.01  1:04.95  1:40.73  2:16.17                                    
 14 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV              2:17.56    2:16.63  
       31.27  1:06.53  1:41.95  2:16.63                                    
 15 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV              2:21.10    2:18.24  
       30.68  1:06.33  1:42.18  2:18.24                                    
 16 Mindes, Ben S             13 Rmsc-PV                   NT    2:19.02  
       31.74  1:06.90  1:43.26  2:19.02                                    
 17 Benson, Greg S            13 Machine-PV           2:54.23    2:22.77  
       32.28  1:09.02  2:22.77                                             
 18 Parshall, Jerry H         14 Rmsc-PV              2:24.20    2:24.16  
       33.28  1:10.17  1:47.79  2:24.16                                    
 19 Miller, Erik W            14 Rmsc-PV                   NT    2:25.22  
       31.28  1:06.88  1:45.52  2:25.22                                    
 20 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV              2:38.27    2:33.74  
       33.36  1:12.74  1:53.93  2:33.74                                    
 21 Gold, Michael A           13 Fish-PV              2:33.63    2:35.13  
       36.78  1:16.69  1:56.93  2:35.13                                    
 22 Gold, Brian H             13 Fish-PV              2:40.71    2:47.99  
       38.04  1:21.45  2:06.20  2:47.99                                    
 -- Melim, Andrew L           14 CUBU-PV              2:15.07         NS  
 -- Sullivan, Nick A          13 YORK-PV                   NT        SCR  
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV              2:25.73        SCR  
 -- Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              2:18.04        SCR  
 -- Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV              2:10.93        SCR  
 -- Siren, Patrick P          14 PM-PV                2:02.02        SCR  
 -- Shanley, Andrew T         14 PM-PV                2:10.36        SCR  
 -- Schumacher, John W        14 PM-PV                2:22.85        SCR  
 -- Kreitler, Robert M        14 PM-PV                2:11.05        SCR  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV            2:15.19        SCR  
 -- Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:14.87        SCR  
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV              2:25.99        SCR  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV              2:20.99        SCR  
 -- Fields, John J            13 CUBU-PV              2:12.01        SCR  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV              2:28.10        SCR  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV              2:15.98        SCR  
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stuver, Colin J           14 Machine-PV           1:06.03    1:03.76  
       30.83  1:03.76                                                      
  2 Benjamin, Ethan A         13 Rmsc-PV              1:08.51    1:04.81  
       31.12  1:04.81                                                      
  3 Wells, Trae T             14 CUBU-PV              1:05.54    1:05.31  
       32.42  1:05.31                                                      
  4 Nichols, Dan C            13 PM-PV                1:05.60    1:05.34  
       32.08  1:05.34                                                      
  5 Parker, Justin M          13 Rmsc-PV              1:05.18    1:05.44  
       31.99  1:05.44                                                      
  6 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV              1:10.41    1:07.12  
       33.13  1:07.12                                                      
  7 Schnittker, John I        13 Machine-PV           1:11.14    1:09.41  
       33.80  1:09.41                                                      
  8 Tourish, Jeremy A         13 H2oyas-PV            1:12.36    1:11.75  
       35.49  1:11.75                                                      
  9 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              1:13.80    1:12.16  
       35.57  1:12.16                                                      
 10 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV              1:14.07    1:12.36  
       35.67  1:12.36                                                      
 11 Gagen, Matthew M          14 Fish-PV              1:16.89    1:14.93  
       36.32  1:14.93                                                      
 12 Benson, Greg S            13 Machine-PV           1:15.03    1:15.61  
 13 Hart, Travis C            13 FAST-PV              1:20.96    1:16.73  
     1:16.80  1:16.73                                                      
 14 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV              1:17.09    1:17.02  
 15 Duncan, Max W             13 Machine-PV           1:17.49    1:17.95  
       37.64  1:17.95                                                      
 16 Parshall, Jerry H         14 Rmsc-PV              1:20.27    1:20.63  
       39.57  1:20.63                                                      
 17 Gold, Michael A           13 Fish-PV              1:19.51    1:21.97  
       41.44  1:21.97                                                      
 18 Gold, Brian H             13 Fish-PV              1:18.96    1:24.50  
       41.66  1:24.50                                                      
 19 Horita, Keith T           13 PM-PV                1:50.09    1:37.96  
       47.58  1:37.96                                                      
 -- Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV                   NT         DQ  
       35.79       DQ                                                      
 -- Smith, Colin T            14 Machine-PV           1:10.83         NS  
 -- Shanley, Andrew T         14 PM-PV                1:06.22         NS  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV              1:19.92         NS  
 -- Fields, John J            13 CUBU-PV              1:13.03         NS  
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV              1:14.24         NS  
 -- Nava, Ben M               14 Machine-PV                NT         NS  
 -- Smith, Brendan K          13 Machine-PV                NT         NS  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV            1:07.35         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              2:24.99    2:17.10  
       32.99  1:08.44  1:43.23  2:17.10                                    
  2 Leach, Alex C             14 Machine-PV                NT    2:17.51  
       32.28  1:08.94  1:44.63  2:17.51                                    
  3 Siren, Patrick P          14 PM-PV                2:26.10    2:22.30  
       34.99  1:10.45  1:46.82  2:22.30                                    
  4 Stuver, Colin J           14 Machine-PV           2:31.81    2:23.72  
       34.85  1:11.80  1:48.88  2:23.72                                    
  5 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV              2:26.64    2:26.09  
       35.94  1:12.67  1:49.93  2:26.09                                    
  6 Edmonds, Greg D           14 CUBU-PV              2:28.80    2:29.86  
       34.79  1:14.00  1:52.57  2:29.86                                    
  7 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              2:38.38    2:34.24  
       38.35  1:17.39  1:56.31  2:34.24                                    
  8 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV              2:36.10    2:42.42  
       37.11  1:18.16  2:00.79  2:42.42                                    
  9 Gold, Brian H             13 Fish-PV              2:46.98    2:45.92  
       39.79  1:21.02  2:03.74  2:45.92                                    
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV              2:40.99         NS  
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV              2:39.89         NS  
 -- Todenhoft, Karl N         13 PM-PV                2:35.42         NS  
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              1:12.97    1:10.17  
       33.15  1:10.17                                                      
  2 Wells, Trae T             14 CUBU-PV              1:12.99    1:11.33  
       33.84  1:11.33                                                      
  3 Hsu, Ming-Wei             14 Rmsc-PV              1:13.25    1:11.53  
       33.78  1:11.53                                                      
  4 Bernstein, Eric R         14 TIBU-PV              1:14.26    1:12.39  
       33.68  1:12.39                                                      
  5 Ashton, Donnell J         13 CUBU-PV              1:14.88    1:12.46  
       33.85  1:12.46                                                      
  6 Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              1:17.94    1:12.61  
       34.40  1:12.61                                                      
  7 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           1:13.96    1:13.16  
       34.50  1:13.16                                                      
  8 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           1:14.74    1:13.19  
       34.09  1:13.19                                                      
  9 Schumacher, John W        14 PM-PV                1:13.75    1:13.50  
       34.73  1:13.50                                                      
 10 Melim, Andrew L           14 CUBU-PV              1:13.14    1:14.52  
       34.79  1:14.52                                                      
 11 Leach, Alex C             14 Machine-PV                NT    1:15.07  
       34.77  1:15.07                                                      
 12 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV              1:16.67    1:15.40  
       35.35  1:15.40                                                      
 13 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              1:16.86    1:15.95  
       35.68  1:15.95                                                      
 14 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              1:16.51    1:16.31  
       36.16  1:16.31                                                      
 15 Larson, Andrew P          13 Machine-PV           1:18.17    1:16.75  
       35.58  1:16.75                                                      
 16 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV              1:17.13    1:17.09  
       35.88  1:17.09                                                      
 17 Cook, Justin W            13 Machine-PV           1:21.84    1:17.50  
       37.54  1:17.50                                                      
 18 Benjamin, Ethan A         13 Rmsc-PV                   NT    1:17.60  
       36.03  1:17.60                                                      
 19 Smith, Brendan K          13 Machine-PV           1:22.23    1:18.57  
       37.10  1:18.57                                                      
 20 Hart, Travis C            13 FAST-PV              1:21.72    1:19.16  
       36.94  1:19.16                                                      
 21 Mindes, Ben S             13 Rmsc-PV              1:29.00    1:21.55  
       38.11  1:21.55                                                      
 22 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV              1:22.99    1:23.09  
       38.49  1:23.09                                                      
 23 Miller, Erik W            14 Rmsc-PV              1:24.22    1:24.34  
       38.55  1:24.34                                                      
 24 Gagen, Matthew M          14 Fish-PV              1:29.62    1:26.81  
       41.21  1:26.81                                                      
 25 Uriarte JR, Ervin J       13 YORK-PV                   NT    1:29.97  
       41.35  1:29.97                                                      
 26 Duncan, Max W             13 Machine-PV                NT    1:30.52  
       42.30  1:30.52                                                      
 -- Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              1:15.91         NS  
 -- Jimenez, Daniel D         14 CUBU-PV              1:16.91         NS  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV              1:25.99         NS  
 -- Myers, Brandon L          14 PGKS-PV              1:43.47         NS  
 -- Horita, Keith T           13 PM-PV                1:37.49         NS  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV              1:20.99         NS  
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV              1:20.99         NS  
 -- Holmes, Zach D            14 Machine-PV           1:14.23         NS  
 -- Fields, John J            13 CUBU-PV              1:18.89         NS  
 -- Nava, Ben M               14 Machine-PV           1:24.89         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:39.57    2:34.20  
       35.18  1:13.89  1:54.13  2:34.20                                    
  2 Chauvin, Matthew G        14 Machine-PV                NT    2:36.37  
       34.07  1:12.73  1:54.69  2:36.37                                    
  3 Duffin, Avery M           13 Rmsc-PV              2:57.66    2:37.31  
       34.67  1:14.25  1:55.05  2:37.31                                    
  4 Schumacher, John W        14 PM-PV                2:41.90    2:37.57  
       35.54  1:16.16  1:56.84  2:37.57                                    
  5 Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              2:40.02    2:39.73  
       36.48  1:16.58  1:58.44  2:39.73                                    
  6 Smith, Colin T            14 Machine-PV           2:46.66    2:40.26  
       34.08  1:13.84  1:56.53  2:40.26                                    
  7 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV              2:50.26    2:42.36  
       35.51  1:16.64  1:59.58  2:42.36                                    
  8 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              2:45.74    2:42.47  
       36.66  1:18.57  2:00.59  2:42.47                                    
  9 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              3:02.99    2:51.52  
       37.82  1:21.97  2:07.68  2:51.52                                    
 10 Horita, Keith T           13 PM-PV                3:29.55    3:27.18  
       46.15  1:39.69  2:34.84  3:27.18                                    
 11 Stobie, Andrew G          14 FAST-PV                   NT    3:38.18  
       44.76  1:40.53  2:39.99  3:38.18                                    
 -- Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:44.11         NS  
 -- Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              2:48.74         NS  
 -- Alekseyev, Eugene V       14 JFD-PV               2:46.68         NS  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV              2:59.99         NS  
 -- Ashton, Donnell J         13 CUBU-PV                   NT         NS  
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              1:06.23    1:03.18  
       29.27  1:03.18                                                      
  2 Nichols, Dan C            13 PM-PV                1:05.29    1:04.75  
       30.26  1:04.75                                                      
  3 Jimenez, Daniel D         14 CUBU-PV              1:05.36    1:05.44  
       30.63  1:05.44                                                      
  4 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV              1:10.99    1:05.84  
       30.15  1:05.84                                                      
  5 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           1:08.63    1:06.21  
       30.99  1:06.21                                                      
  6 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV              1:07.46    1:06.27  
       30.30  1:06.27                                                      
  7 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              1:05.73    1:06.47  
       30.18  1:06.47                                                      
  8 Dantas, Matthew M         14 Rmsc-PV              1:09.84    1:07.06  
       31.60  1:07.06                                                      
  9 Wells, Trae T             14 CUBU-PV              1:06.93    1:07.29  
       31.61  1:07.29                                                      
 10 O'Reilly, Liam B          14 H2oyas-PV            1:06.61    1:07.66  
       30.71  1:07.66                                                      
 11 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              1:10.65    1:10.50  
       33.01  1:10.50                                                      
 12 Lewis, Jake W             13 CUBU-PV              1:11.83    1:10.76  
       32.66  1:10.76                                                      
 13 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV              1:12.06    1:12.36  
       32.62  1:12.36                                                      
 14 Fields, John J            13 CUBU-PV              1:14.18    1:13.38  
       33.93  1:13.38                                                      
 15 Tourish, Jeremy A         13 H2oyas-PV            1:11.65    1:13.51  
       33.54  1:13.51                                                      
 16 Schnittker, John I        13 Machine-PV           1:15.70    1:14.68  
       34.08  1:14.68                                                      
 17 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV              1:16.67    1:16.51  
       35.37  1:16.51                                                      
 18 Paradis, Luke B           14 CUBU-PV              1:12.13    1:17.42  
       36.09  1:17.42                                                      
 19 Cook, Justin W            13 Machine-PV           1:32.20    1:18.29  
       35.11  1:18.29                                                      
 20 Gold, Brian H             13 Fish-PV              1:21.45    1:22.74  
       38.97  1:22.74                                                      
 21 Gold, Michael A           13 Fish-PV              1:26.02    1:23.12  
       40.26  1:23.12                                                      
 -- Sullivan, Nick A          13 YORK-PV                   NT         NS  
 -- Jefferies, Matt A         13 Rmsc-PV              1:07.48         NS  
 -- Myers, Brandon L          14 PGKS-PV              1:55.49         NS  
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV              1:15.25         NS  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV              1:15.99         NS  
 -- Doordan, Eric R           13 CUBU-PV              1:11.99         NS  
 -- Ashton, Donnell J         13 CUBU-PV                   NT         NS  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV              1:12.99         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           2:30.30    2:20.54  
       29.82  1:04.11  1:40.86  2:20.54                                    
  2 Nichols, Dan C            13 PM-PV                2:25.95    2:22.63  
       31.70  1:06.43  1:43.92  2:22.63                                    
  3 Benjamin, Ethan A         13 Rmsc-PV                   NT    2:30.68  
       30.62  1:07.58  1:47.92  2:30.68                                    
  4 Gold, Brian H             13 Fish-PV              2:56.57    3:01.16  
       40.48  1:27.74  2:15.96  3:01.16                                    
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV                   NT         NS  
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wells, Trae T             14 CUBU-PV              2:17.84    2:15.57  
       30.55  1:05.15  1:44.01  2:15.57                                    
  2 Nichols, Dan C            13 PM-PV                2:18.93    2:17.16  
       30.18  1:05.46  1:45.61  2:17.16                                    
  3 Leach, Alex C             14 Machine-PV           2:23.11    2:17.75  
       28.58  1:05.09  1:46.66  2:17.75                                    
  4 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           2:20.91    2:18.34  
       30.43  1:06.62  1:45.90  2:18.34                                    
  5 Stodter, John H           14 Rmsc-PV              2:23.50    2:19.96  
       31.82  1:09.16  1:48.83  2:19.96                                    
  6 Mims, Hunter B            14 Machine-PV           2:23.98    2:21.26  
       28.13  1:03.91  1:48.73  2:21.26                                    
  7 Wise, Zack P              14 CUBU-PV              2:22.51    2:21.32  
       28.87  1:02.49  1:49.15  2:21.32                                    
  8 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              2:25.28    2:21.61  
       30.51  1:04.58  1:50.70  2:21.61                                    
  9 Edmonds, Greg D           14 CUBU-PV              2:24.37    2:23.88  
       30.28  1:08.76  1:49.44  2:23.88                                    
 10 Duffin, Avery M           13 Rmsc-PV              2:26.41    2:25.60  
       32.26  1:09.72  1:51.14  2:25.60                                    
 11 Erickson, Bryan P         14 Rmsc-PV              2:23.25    2:26.76  
       33.27  1:11.06  1:53.26  2:26.76                                    
 12 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              2:32.98    2:28.24  
       31.28  1:08.34  1:55.44  2:28.24                                    
 13 Gibeily, Chris G          13 Rmsc-PV              2:27.72    2:28.99  
       34.77  1:15.36  1:54.83  2:28.99                                    
 14 Carroll, Patrick R        14 Rmsc-PV              2:39.76    2:31.08  
       32.23  1:12.03  1:57.41  2:31.08                                    
 15 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              2:33.16    2:31.25  
       34.51  1:15.92  1:56.84  2:31.25                                    
 16 Fields, John J            13 CUBU-PV              2:29.50    2:32.06  
       33.62  1:11.99  1:57.28  2:32.06                                    
 17 Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              2:31.41    2:33.69  
       35.12  1:17.88  1:59.99  2:33.69                                    
 18 Kreitler, Robert M        14 PM-PV                     NT    2:40.16  
       31.64  1:14.12  2:07.65  2:40.16                                    
 19 Hart, Travis C            13 FAST-PV              2:42.07    2:41.36  
       36.34  1:17.07  2:05.10  2:41.36                                    
 20 Reed, Matthew C           13 Rmsc-PV              2:45.64    2:46.88  
       37.38  1:19.27  2:13.52  2:46.88                                    
 21 Murphy, Jack P            14 CUBU-PV              2:39.42    2:49.94  
       35.85  1:21.84  2:10.07  2:49.94                                    
 22 Gold, Michael A           13 Fish-PV              2:53.00    2:51.90  
       40.28  1:23.55  2:14.22  2:51.90                                    
 23 Stobie, Andrew G          14 FAST-PV                   NT    3:29.18  
       47.30  1:45.92  2:43.63  3:29.18                                    
 -- Cook, Justin W            13 Machine-PV                NT         DQ  
       35.93  1:21.26  2:07.82       DQ                                    
 -- Horita, Keith T           13 PM-PV                3:31.96         NS  
 -- Chase, Danny S            14 Rmsc-PV              2:22.26        SCR  
 -- Harris, Danny M           13 CUBU-PV              2:43.01        SCR  
 -- O'Leary, James R          13 YORK-PV              2:40.92        SCR  
 -- Donahue, Peter S          13 Rmsc-PV              2:33.89        SCR  
 -- Dittemore, Scott S        13 CUBU-PV              2:27.99        SCR  
 -- Cravedi, Kevin D          14 H2oyas-PV            2:25.82        SCR  
 -- Holmes, Zach D            14 Machine-PV           2:24.76        SCR  
 -- Lamb, Justin J            14 CUBU-PV              2:30.99        SCR  
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Andy M        14 CUBU-PV              5:11.73    4:53.34  
       31.38  1:06.39  1:41.52  2:16.69  3:00.96  3:45.79  4:20.13  4:53.34
  2 Tomajczyk, Ryan M         13 Machine-PV           5:01.15    4:54.93  
       31.48  1:08.10  1:45.68  2:23.81  3:04.26  3:46.80  4:21.22  4:54.93
  3 Trampert, Paul J          14 CUBU-PV              5:15.99    5:02.05  
       30.86  1:07.85  1:47.42  2:25.38  3:09.92  3:54.55  4:29.55  5:02.05
  4 Feasley, Robert A         13 Rmsc-PV              5:04.18    5:03.10  
       32.16  1:08.81  1:45.75  2:23.70  3:08.14  3:54.37  4:28.51  5:03.10
  5 Brown, Cole A             13 Rmsc-PV              5:12.41    5:08.71  
       34.97  1:14.47  1:55.75  2:35.59  3:16.90  4:00.04  4:34.54  5:08.71
 -- Janos, Stephen E          14 Rmsc-PV              5:07.16         NS  
 -- Reutershan, Greg C        13 Rmsc-PV              5:23.03         NS