Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 30-December 1, 2002
Fairland Aquatic Center
PVC-03-11




Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                  29.00      28.70  
  2 Minshew, William T        12 Machine-PV             29.72      28.81  
  3 Howard, Dustin V          12 FGAC-PV                32.77      29.01  
  4 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 34.50      29.06  
  5 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                  29.06      29.17  
  6 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV           29.96      29.44  
  7 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV                30.19      29.52  
  8 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 29.80      29.65  
  9 Peterson, David A         12 CUBU-PV                30.80      29.67  
 10 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV                31.36      29.97  
 11 Cook, Tommy M             11 Machine-PV             30.68      30.10  
 12 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV             30.42      30.31  
 13 Foster, Joseph A          11 CUBU-PV                34.09      30.76  
 14 Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV            31.07      31.79  
 15 Ogren, Tyler T            11 CUBU-PV                31.32      31.84  
 16 Sconocchia, Tommaso       12 Rmsc-PV                31.59      32.15  
 17 Spina, Alex M             12 CUBU-PV                32.45      32.24  
 18 Sloan, Taylor S           12 Machine-PV                NT      32.29  
 18 Parker, Robbie J          12 Machine-PV             32.20      32.29  
 20 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV                31.88      32.32  
 21 Cruz, John D              11 CUBU-PV                34.99      32.78  
 22 Callahan, Sean B          12 Fish-PV                33.81      32.85  
 23 Ballen, Peter L           11 YORK-PV                33.34      32.87  
 24 Emr, Chris P              11 TIBU-PV                32.08      32.93  
 25 Hack, Brandon A           12 FGAC-PV                33.46      32.94  
 26 Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV              35.55      33.21  
 27 Kenah, Mike J             11 CUBU-PV                31.36      33.52  
 28 Coar, Evan M              11 Fish-PV                34.10      33.70  
 29 Burnett, Michael J        11 H2oyas-PV              33.75      35.31  
 30 Aberg, Michael T          11 FAST-PV                37.14      35.44  
 31 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT      35.63  
 32 Bello, Enrique            12 Fish-PV                   NT      35.72  
 33 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV                37.48      35.82  
 34 Parshall, Adam T          11 Rmsc-PV                37.27      36.22  
 35 Schwarz, Thomas M         11 Machine-PV             36.11      36.42  
 36 Shepherdson, William L    11 Rmsc-PV                39.44      36.76  
 37 Dempsey, Jimmy W          12 CUBU-PV                35.85      37.20  
 38 Venezia, Michael A        11 FGAC-PV                37.28      38.49  
 39 Griffis, Samuiel A        11 Machine-PV             35.03      38.76  
 40 Korac, Damjan             12 Rmsc-PV                39.66      39.77  
 41 Mangold, Ben              11 Rmsc-PV                39.84      41.29  
 42 Samara, Nick A            11 FAST-PV                   NT      44.10  
 -- Brumburgh, Eric G         11 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV                39.58         NS  
 -- Ivey, Kevin D             11 Machine-PV             32.04         NS  
 -- Patterson, Cameron W      12 Machine-PV             29.25         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                1:05.81    1:03.60  
       30.69  1:03.60                                                      
  2 Peterson, David A         12 CUBU-PV              1:06.13    1:03.90  
       31.08  1:03.90                                                      
  3 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              1:07.19    1:04.63  
       31.67  1:04.63                                                      
  4 Williams, Drake W         12 TIBU-PV              1:04.49    1:04.83  
       31.48  1:04.83                                                      
  5 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                1:05.00    1:04.97  
       31.92  1:04.97                                                      
  6 Paster, Ethan D           12 PM-PV                1:08.27    1:06.34  
       31.52  1:06.34                                                      
  7 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV              1:05.52    1:06.43  
       32.20  1:06.43                                                      
  8 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              1:09.48    1:08.31  
       33.13  1:08.31                                                      
  9 Howard, Dustin V          12 FGAC-PV              1:16.11    1:08.34  
       30.96  1:08.34                                                      
 10 Minshew, William T        12 Machine-PV           1:10.52    1:08.51  
       33.10  1:08.51                                                      
 11 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV         1:11.25    1:08.77  
       33.58  1:08.77                                                      
 12 Somers, David A           12 TIBU-PV              1:07.33    1:08.82  
       32.77  1:08.82                                                      
 13 Sconocchia, Tommaso       12 Rmsc-PV              1:08.12    1:09.06  
       32.55  1:09.06                                                      
 14 Martin, Chris C           12 YORK-PV                   NT    1:09.14  
       33.66  1:09.14                                                      
 15 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:06.43    1:10.58  
       33.94  1:10.58                                                      
 16 Cruz, John D              11 CUBU-PV              1:15.91    1:10.67  
       33.38  1:10.67                                                      
 17 Nicholas, JP P            11 CUBU-PV              1:09.55    1:10.96  
       32.55  1:10.96                                                      
 18 Coar, Evan M              11 Fish-PV              1:16.18    1:12.20  
       34.80  1:12.20                                                      
 19 Ivey, Kevin D             11 Machine-PV           1:11.09    1:12.37  
       33.92  1:12.37                                                      
 20 Sloan, Taylor S           12 Machine-PV                NT    1:12.57  
       33.83  1:12.57                                                      
 20 Cook, Tommy M             11 Machine-PV           1:09.86    1:12.57  
       34.52  1:12.57                                                      
 22 Emr, Chris P              11 TIBU-PV              1:10.89    1:12.93  
       34.50  1:12.93                                                      
 23 Ziskie, Austin N          12 H2oyas-PV            1:14.59    1:13.93  
       33.90  1:13.93                                                      
 24 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV              1:12.23    1:14.32  
       34.49  1:14.32                                                      
 25 Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV          1:13.19    1:14.35  
       34.88  1:14.35                                                      
 26 Hack, Brandon A           12 FGAC-PV              1:15.36    1:15.26  
       36.59  1:15.26                                                      
 27 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV              1:18.45    1:15.51  
       36.21  1:15.51                                                      
 28 Devlin, Michael C         12 FGAC-PV              1:16.88    1:16.50  
       35.50  1:16.50                                                      
 29 Kenah, Mike J             11 CUBU-PV              1:15.98    1:17.32  
       35.50  1:17.32                                                      
 30 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV         1:25.06    1:18.72  
       36.88  1:18.72                                                      
 31 Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV            1:14.96    1:18.77  
       36.67  1:18.77                                                      
 32 Karpman, Joseph N         11 FAST-PV              1:22.03    1:19.46  
       39.31  1:19.46                                                      
 33 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT    1:19.67  
       39.59  1:19.67                                                      
 34 Contag, Alec G            11 Fish-PV                   NT    1:20.29  
       38.51  1:20.29                                                      
 35 Aberg, Michael T          11 FAST-PV              1:22.53    1:21.42  
       40.36  1:21.42                                                      
 36 Levine, Jeremy            11 Rmsc-PV                   NT    1:21.70  
       38.88  1:21.70                                                      
 37 Shepherdson, William L    11 Rmsc-PV              1:23.83    1:23.75  
       39.50  1:23.75                                                      
 38 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV              1:24.36    1:25.42  
       40.75  1:25.42                                                      
 -- Hedinger, Lucas M         12 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Astorino, Matt J          12 CUBU-PV              1:22.60         NS  
 -- Burnett, Michael J        11 H2oyas-PV            1:17.08         NS  
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV                   NT         NS  
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                2:21.41    2:19.41  
       32.54  1:07.70  1:44.17  2:19.41                                    
  2 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:22.82    2:22.77  
       33.43  1:10.95  1:47.63  2:22.77                                    
  3 Paster, Ethan D           12 PM-PV                2:26.47    2:23.04  
       32.64  1:08.93  1:46.34  2:23.04                                    
  4 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              2:23.07    2:24.22  
       34.79  1:13.36  1:50.12  2:24.22                                    
  5 Peng, Timothy             11 Rmsc-PV              2:23.91    2:25.25  
       34.45  1:12.09  1:49.11  2:25.25                                    
  6 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                2:24.67    2:27.51  
       35.76  1:13.39  1:50.34  2:27.51                                    
  7 Ogren, Tyler T            11 CUBU-PV              2:35.73    2:27.81  
       34.23  1:12.21  1:50.87  2:27.81                                    
  8 Nicholas, JP P            11 CUBU-PV              2:33.27    2:38.07  
       35.58  1:17.03  1:58.79  2:38.07                                    
  9 Devlin, Michael C         12 FGAC-PV              2:43.94    2:47.01  
       37.01  1:20.38  2:05.47  2:47.01                                    
 10 Foster, Joseph A          11 CUBU-PV              2:57.53    2:49.73  
       35.63  1:19.47  2:07.00  2:49.73                                    
 11 Burnett, Michael J        11 H2oyas-PV                 NT    2:55.12  
       37.24  1:21.12  2:08.31  2:55.12                                    
 12 Maloney, Stephen M        11 PM-PV                2:53.46    2:56.52  
       39.04  1:24.63  2:12.24  2:56.52                                    
 13 Fields, Peter J           11 CUBU-PV              3:02.75    2:59.21  
       39.34  1:23.93  2:11.95  2:59.21                                    
 -- Patterson, Cameron W      12 Machine-PV           2:19.13         NS  
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spina, Alex M             12 CUBU-PV                36.09      35.12  
  2 Kraft, Stephen A          12 PM-PV                  35.53      35.20  
  3 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 42.57      35.26  
  4 Nicholas, JP P            11 CUBU-PV                34.75      35.33  
  5 Patteson, Zach J          11 PM-PV                  35.24      35.81  
  6 Peng, Timothy             11 Rmsc-PV                35.20      35.82  
  7 Sconocchia, Tommaso       12 Rmsc-PV                34.30      36.13  
  8 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                  35.97      37.18  
  9 Emr, Chris P              11 TIBU-PV                37.63      37.20  
 10 Howard, Dustin V          12 FGAC-PV                   NT      37.88  
 11 Coar, Evan M              11 Fish-PV                41.72      38.07  
 12 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV                36.91      38.14  
 13 Martin, Chris C           12 YORK-PV                   NT      38.25  
 14 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV           37.98      38.27  
 15 Cook, Tommy M             11 Machine-PV             40.07      38.40  
 16 Minshew, William T        12 Machine-PV             37.90      38.41  
 17 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV                37.30      38.52  
 18 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV                36.90      38.75  
 19 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV                39.57      39.14  
 20 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV                38.40      39.58  
 21 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV             40.08      39.61  
 22 Cruz, John D              11 CUBU-PV                40.48      39.64  
 23 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV           40.82      39.71  
 24 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT      40.52  
 25 Contag, Alec G            11 Fish-PV                   NT      40.82  
 26 Karpman, Joseph N         11 FAST-PV                42.24      41.06  
 27 Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV               NT      41.41  
 28 Ivey, Kevin D             11 Machine-PV             39.28      41.80  
 29 Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV              41.77      42.79  
 30 Levine, Jeremy            11 Rmsc-PV                   NT      42.92  
 31 Fields, Peter J           11 CUBU-PV                42.54      43.70  
 32 Brumburgh, Eric G         11 Rmsc-PV                   NT      46.29  
 33 Aberg, Michael T          11 FAST-PV                48.26      46.55  
 -- Morstein, Andrew M        12 Rmsc-PV                36.62         DQ  
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Callahan, Sean B          12 Fish-PV                38.86         NS  
 -- Hedinger, Lucas M         12 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- Burnett, Michael J        11 H2oyas-PV                 NT         NS  
 -- Astorino, Matt J          12 CUBU-PV                43.68         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spina, Alex M             12 CUBU-PV              1:15.71    1:14.11  
       36.75  1:14.11                                                      
  2 Patteson, Zach J          11 PM-PV                1:15.79    1:15.00  
       36.77  1:15.00                                                      
  3 Kraft, Stephen A          12 PM-PV                1:16.12    1:15.15  
       36.45  1:15.15                                                      
  4 Sconocchia, Tommaso       12 Rmsc-PV              1:15.31    1:15.23  
       36.41  1:15.23                                                      
  5 Morstein, Andrew M        12 Rmsc-PV              1:15.03    1:15.95  
       37.68  1:15.95                                                      
  6 Somers, David A           12 TIBU-PV              1:20.93    1:19.67  
       38.08  1:19.67                                                      
  7 Emr, Chris P              11 TIBU-PV              1:21.12    1:19.98  
       39.20  1:19.98                                                      
  8 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV              1:23.43    1:22.05  
       39.29  1:22.05                                                      
  9 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV              1:25.50    1:22.27  
       41.88  1:22.27                                                      
 10 Howard, Dustin V          12 FGAC-PV              1:36.68    1:22.61  
 11 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV         1:31.10    1:23.62  
       39.68  1:23.62                                                      
 12 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV           1:25.26    1:23.68  
       41.54  1:23.68                                                      
 13 Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV               NT    1:27.17  
       42.16  1:27.17                                                      
 14 Cruz, John D              11 CUBU-PV              1:28.15    1:27.31  
       43.64  1:27.31                                                      
 15 Devlin, Michael C         12 FGAC-PV                   NT    1:28.43  
       42.48  1:28.43                                                      
 16 Contag, Alec G            11 Fish-PV                   NT    1:29.85  
       44.18  1:29.85                                                      
 17 Griffis, Samuiel A        11 Machine-PV           1:39.59    1:33.52  
       46.63  1:33.52                                                      
 18 Burnett, Michael J        11 H2oyas-PV                 NT    1:34.30  
       45.78  1:34.30                                                      
 19 Fields, Peter J           11 CUBU-PV              1:29.99    1:36.19  
 20 Samara, Nick A            11 FAST-PV                   NT    1:42.58  
       47.51  1:42.58                                                      
 21 Dempsey, Jimmy W          12 CUBU-PV              1:35.99    1:45.69  
       49.79  1:45.69                                                      
 22 Mangold, Ben              11 Rmsc-PV                   NT    1:55.31  
 -- Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV               1:35.25         DQ  
       37.33       DQ                                                      
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Chris C           12 YORK-PV                   NT      37.96  
  2 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV                39.12      38.00  
  3 Williams, Drake W         12 TIBU-PV                39.88      38.15  
  4 Haney, Jonathan J         12 JFD-PV                 38.17      38.56  
  5 Paster, Ethan D           12 PM-PV                  41.07      38.61  
  6 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV                39.06      38.72  
  7 Ivey, Kevin D             11 Machine-PV             38.94      39.11  
  8 Kenah, Mike J             11 CUBU-PV                40.32      39.86  
  9 Peterson, David A         12 CUBU-PV                40.25      39.90  
 10 Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV               NT      40.13  
 11 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV                39.59      40.49  
 12 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV                41.08      42.93  
 13 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV           42.29      42.96  
 14 Coar, Evan M              11 Fish-PV                43.98      43.09  
 15 Somers, David A           12 TIBU-PV                41.46      43.50  
 16 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV             43.17      43.52  
 17 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                  50.23      43.85  
 18 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV                43.58      44.11  
 19 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV                43.82      44.77  
 20 Shepherdson, William L    11 Rmsc-PV                44.00      45.02  
 21 Devlin, Michael C         12 FGAC-PV                45.42      45.36  
 22 Cruz, John D              11 CUBU-PV                46.86      45.66  
 23 Fields, Peter J           11 CUBU-PV                49.87      46.36  
 24 Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV               NT      47.27  
 25 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT      47.34  
 26 Levine, Jeremy            11 Rmsc-PV                   NT      48.14  
 27 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV           50.92      48.40  
 28 Ziskie, Austin N          12 H2oyas-PV              47.35      49.01  
 29 Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV              46.72      49.41  
 30 Schwarz, Thomas M         11 Machine-PV             49.74      50.34  
 31 Aberg, Michael T          11 FAST-PV                49.30      53.67  
 32 Karpman, Joseph N         11 FAST-PV                58.50    1:01.72  
 -- Callahan, Sean B          12 Fish-PV                44.07         NS  
 -- Hedinger, Lucas M         12 Rmsc-PV                   NT         NS  
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Astorino, Matt J          12 CUBU-PV                45.82         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              1:23.80    1:21.98  
       39.48  1:21.98                                                      
  2 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV               1:23.44    1:22.84  
       37.68  1:22.84                                                      
  3 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              1:30.79    1:23.08  
       41.29  1:23.08                                                      
  4 Paster, Ethan D           12 PM-PV                1:25.34    1:23.32  
       39.91  1:23.32                                                      
  5 Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV          1:25.02    1:25.73  
       39.52  1:25.73                                                      
  6 Jackson, Michael D        12 PGKS-PV              1:25.90    1:26.72  
       40.98  1:26.72                                                      
  7 Williams, Drake W         12 TIBU-PV              1:26.10    1:27.02  
       41.16  1:27.02                                                      
  8 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV              1:29.33    1:27.89  
       40.46  1:27.89                                                      
  9 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV              1:35.90    1:31.79  
       43.51  1:31.79                                                      
 10 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV           1:32.53    1:32.23  
       44.78  1:32.23                                                      
 11 Kenah, Mike J             11 CUBU-PV              1:30.58    1:32.62  
       42.07  1:32.62                                                      
 12 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV              1:31.11    1:33.28  
       45.10  1:33.28                                                      
 13 Parker, Robbie J          12 Machine-PV                NT    1:33.65  
       42.70  1:33.65                                                      
 14 Coar, Evan M              11 Fish-PV              1:35.01    1:34.22  
       45.16  1:34.22                                                      
 15 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV              1:34.97    1:35.56  
       45.93  1:35.56                                                      
 16 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV         1:31.31    1:35.96  
       42.79  1:35.96                                                      
 17 Callahan, Sean B          12 Fish-PV              1:38.28    1:39.42  
       46.66  1:39.42                                                      
 18 Shepherdson, William L    11 Rmsc-PV              1:42.97    1:41.39  
       47.82  1:41.39                                                      
 19 Cruz, John D              11 CUBU-PV              1:39.99    1:42.52  
       48.64  1:42.52                                                      
 20 Bello, Enrique            12 Fish-PV                   NT    1:43.11  
       49.25  1:43.11                                                      
 21 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV         1:52.50    1:44.82  
       48.72  1:44.82                                                      
 22 Parshall, Adam T          11 Rmsc-PV              1:48.25    1:45.77  
       47.78  1:45.77                                                      
 23 Dempsey, Jimmy W          12 CUBU-PV              1:42.58    1:46.64  
       50.27  1:46.64                                                      
 24 Korac, Damjan             12 Rmsc-PV              1:47.53    1:48.15  
       50.88  1:48.15                                                      
 25 Maloney, Stephen M        11 PM-PV                1:51.51    1:51.23  
       53.37  1:51.23                                                      
 26 Venezia, Michael A        11 FGAC-PV              1:46.09    1:51.88  
       51.14  1:51.88                                                      
 27 Contag, Alec G            11 Fish-PV                   NT    2:02.92  
       58.38  2:02.92                                                      
 -- Jackson, Bradford W       11 Unatcubu-PV          1:36.58         DQ  
       47.43       DQ                                                      
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV                   NT         NS  
 -- Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV                   NT         NS  
 -- Ivey, Kevin D             11 Machine-PV           1:26.09         NS  
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chodnicki, Kevin D        12 JFD-PV                 33.09      31.22  
  2 Patteson, Zach J          11 PM-PV                  32.68      31.71  
  3 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV                 34.00      32.15  
  4 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV                32.99      32.39  
  5 Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV            33.98      32.77  
  6 Minshew, William T        12 Machine-PV             34.27      32.98  
  7 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV                32.92      33.18  
  8 Somers, David A           12 TIBU-PV                34.72      33.49  
  9 Peng, Timothy             11 Rmsc-PV                33.99      34.75  
 10 Peterson, David A         12 CUBU-PV                35.71      35.26  
 11 Sloan, Taylor S           12 Machine-PV                NT      35.39  
 12 Nicholas, JP P            11 CUBU-PV                34.36      35.57  
 13 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV             34.88      35.77  
 14 Spina, Alex M             12 CUBU-PV                35.06      35.97  
 15 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV                38.45      36.07  
 16 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV                36.93      37.02  
 17 Hack, Brandon A           12 FGAC-PV                37.48      37.34  
 18 Jacobs, Brian M           12 PM-PV                  36.33      37.59  
 19 Coar, Evan M              11 Fish-PV                38.71      37.83  
 20 Emr, Chris P              11 TIBU-PV                38.63      38.20  
 21 Ogren, Tyler T            11 CUBU-PV                38.64      38.77  
 22 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT      39.48  
 23 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV                42.00      40.36  
 24 Schwarz, Thomas M         11 Machine-PV             40.46      40.55  
 25 Ballen, Peter L           11 YORK-PV                39.84      42.02  
 26 Aberg, Michael T          11 FAST-PV                41.83      44.42  
 27 Venezia, Michael A        11 FGAC-PV                   NT      44.99  
 28 Maloney, Stephen M        11 PM-PV                  45.05      48.69  
 -- Contag, Alec G            11 Fish-PV                   NT         DQ  
 -- Fields, Peter J           11 CUBU-PV                49.49         DQ  
 -- Mangold, Ben              11 Rmsc-PV                   NT         DQ  
 -- Griffis, Samuiel A        11 Machine-PV                NT         DQ  
 -- Patterson, Cameron W      12 Machine-PV             32.67         NS  
 -- Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV                 NT         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patteson, Zach J          11 PM-PV                1:20.56    1:12.00  
       33.57  1:12.00                                                      
  2 Somers, David A           12 TIBU-PV              1:20.56    1:19.57  
       35.70  1:19.57                                                      
  3 Minshew, William T        12 Machine-PV                NT    1:20.73  
       36.80  1:20.73                                                      
  4 Peng, Timothy             11 Rmsc-PV              1:16.29    1:20.94  
       38.16  1:20.94                                                      
  5 Hack, Brandon A           12 FGAC-PV              1:25.68    1:25.76  
       39.81  1:25.76                                                      
  6 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV              1:48.32    1:26.46  
       38.41  1:26.46                                                      
  7 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:24.98    1:27.29  
       40.41  1:27.29                                                      
  8 Schwarz, Thomas M         11 Machine-PV           1:34.93    1:31.59  
       43.57  1:31.59                                                      
  9 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV           1:33.77    1:33.85  
       43.29  1:33.85                                                      
 -- Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV               NT         DQ  
       40.71       DQ                                                      
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peterson, David A         12 CUBU-PV              1:17.48    1:13.55  
       34.50  1:13.55                                                      
  2 Cook, Tommy M             11 Machine-PV           1:15.49    1:13.93  
       36.11  1:13.93                                                      
  3 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                1:14.26    1:14.11  
       34.13  1:14.11                                                      
  4 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              1:21.74    1:14.39  
       36.10  1:14.39                                                      
  5 Urubshurow, Donzen K      11 Rmsc-PV              1:23.39    1:14.55  
       35.33  1:14.55                                                      
  6 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              1:14.46    1:14.80  
       34.03  1:14.80                                                      
  7 Peng, Timothy             11 Rmsc-PV              1:16.21    1:14.81  
       35.24  1:14.81                                                      
  8 Patteson, Zach J          11 PM-PV                1:16.88    1:14.86  
       35.41  1:14.86                                                      
  9 Bogart, Robertino A       12 Machine-PV           1:16.28    1:15.11  
       35.31  1:15.11                                                      
 10 Williams, Drake W         12 TIBU-PV              1:15.95    1:15.41  
       34.98  1:15.41                                                      
 11 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV              1:16.92    1:16.41  
       35.17  1:16.41                                                      
 12 Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV               NT    1:16.42  
       36.16  1:16.42                                                      
 13 Paster, Ethan D           12 PM-PV                1:20.02    1:18.42  
       38.80  1:18.42                                                      
 14 Nicholas, JP P            11 CUBU-PV              1:19.87    1:18.68  
       35.40  1:18.68                                                      
 15 Somers, David A           12 TIBU-PV              1:18.09    1:18.82  
       36.69  1:18.82                                                      
 16 Reinheimer, Matthew T     11 JFD-PV               1:18.15    1:18.87  
       37.00  1:18.87                                                      
 17 Munch, Robbie C           11 Unat-Mach-PV         1:21.75    1:18.99  
       38.40  1:18.99                                                      
 18 Minshew, William T        12 Machine-PV           1:22.26    1:19.22  
       36.01  1:19.22                                                      
 19 Pizer, Matt R             12 TIBU-PV              1:19.15    1:22.10  
       35.83  1:22.10                                                      
 20 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV              1:21.36    1:22.14  
       38.95  1:22.14                                                      
 21 Badawy, Charlie R         11 Fish-PV              1:20.18    1:22.19  
       38.85  1:22.19                                                      
 22 Parker, Robbie J          12 Machine-PV                NT    1:22.92  
       37.82  1:22.92                                                      
 23 Jones, Daniel M           11 CUBU-PV              1:19.61    1:23.28  
       40.63  1:23.28                                                      
 24 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV           1:24.11    1:23.31  
       39.42  1:23.31                                                      
 25 Howard, Dustin V          12 FGAC-PV              1:34.02    1:23.78  
       39.48  1:23.78                                                      
 26 Morstein, Andrew M        12 Rmsc-PV              1:17.53    1:24.89  
       40.80  1:24.89                                                      
 27 Kenah, Mike J             11 CUBU-PV              1:30.99    1:25.14  
       41.71  1:25.14                                                      
 28 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV              1:29.86    1:26.28  
       39.26  1:26.28                                                      
 29 Capp, Paul D              12 Fish-PV                   NT    1:27.16  
       39.70  1:27.16                                                      
 30 Callahan, Sean B          12 Fish-PV              1:27.20    1:27.28  
       41.48  1:27.28                                                      
 31 Hack, Brandon A           12 FGAC-PV              1:30.29    1:29.91  
       42.97  1:29.91                                                      
 32 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV              1:30.68    1:30.21  
       42.48  1:30.21                                                      
 33 Bell, Kevin T             11 Unat-Mach-PV         1:33.38    1:30.91  
       42.03  1:30.91                                                      
 34 Foster, Joseph A          11 CUBU-PV              1:32.31    1:31.08  
       43.06  1:31.08                                                      
 35 Ballen, Peter L           11 YORK-PV              1:25.77    1:32.12  
       42.27  1:32.12                                                      
 36 Devlin, Michael C         12 FGAC-PV              1:31.31    1:32.30  
       44.16  1:32.30                                                      
 37 Bello, Enrique            12 Fish-PV                   NT    1:32.78  
       43.00  1:32.78                                                      
 38 Vessels, Michael P        11 H2oyas-PV            1:34.46    1:33.01  
       42.44  1:33.01                                                      
 39 Aberg, Michael T          11 FAST-PV              1:34.57    1:34.43  
       46.07  1:34.43                                                      
 40 Parshall, Adam T          11 Rmsc-PV              1:39.10    1:34.89  
       47.46  1:34.89                                                      
 -- Ivey, Kevin D             11 Machine-PV           1:21.86         NS  
 -- AU, Alex Z                11 Fish-PV              2:06.13         NS  
 -- Haney, Jonathan J         12 JFD-PV               1:30.73         NS  
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuben, Benjamin P         12 PM-PV                2:39.62    2:36.57  
       33.43  1:14.02  2:01.81  2:36.57                                    
  2 Mukri, Patrick R          12 Rmsc-PV              2:38.82    2:41.50  
       37.28  1:17.29  2:07.26  2:41.50                                    
  3 Peterson, David A         12 CUBU-PV              2:39.56    2:41.98  
       37.72  1:16.76  2:06.32  2:41.98                                    
  4 Jolly, Michael A          11 Rmsc-PV              2:38.60    2:43.39  
       36.43  1:18.19  2:08.26  2:43.39                                    
  5 Anderson, Casey F         12 Rmsc-PV              2:43.17    2:47.47  
       36.27  1:20.74  2:10.89  2:47.47                                    
  6 Morstein, Andrew M        12 Rmsc-PV              2:43.38    2:48.17  
       41.46  1:21.16  2:12.97  2:48.17                                    
  7 Jackson, Brandon L        12 Unatcubu-PV               NT    2:50.38  
       35.57  1:20.92  2:13.54  2:50.38                                    
  8 Weaver, Colin C           12 CUBU-PV              2:52.02    2:54.51  
       39.74  1:24.60  2:15.06  2:54.51                                    
  9 Kenny, Grant J            12 CUBU-PV              3:15.99    3:04.81  
       42.46  1:26.87  2:24.86  3:04.81                                    
 10 Kawai, Takuma             11 CUBU-PV              3:09.99    3:14.95  
       45.43  1:31.99  2:24.80  3:14.95                                    
 -- Fields, Peter J           11 CUBU-PV              3:11.99         DQ  
       46.85  1:40.30  2:36.58       DQ                                    
 -- Peng, Timothy             11 Rmsc-PV              2:38.18         DQ  
       34.90  1:13.62  2:02.81       DQ                                    
 -- Vallario, Kevin M         12 FGAC-PV              2:39.84         NS  
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                          2:06.59    2:07.35  
       31.89  1:03.20  1:34.23  2:07.35                                    
 
Men 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hydro-Sonic Tiburones-PV  'A'                     4:28.90    4:40.35  
     1) Williams, Drake W 12            2) Emr, Chris P 11                
     3) Pizer, Matt R 12                4) Somers, David A 12             
       32.93  1:09.51  1:44.07  2:22.33  2:54.78  3:31.11  4:03.67  4:40.35
 -- Machine Aquatics-PV  'A'                               NT         NS  
 
Men 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Machine Aquatics-PV  'A'                               NT    2:17.91  
       36.62    52.19  1:47.53  2:17.91                                    
  2 Hydro-Sonic Tiburones-PV  'A'                          NT    2:22.91  
     1) Pizer, Matt R 12                2) Williams, Drake W 12           
     3) Somers, David A 12              4) Emr, Chris P 11                
       37.66    53.80  1:49.71  2:22.91