Pilgrim Pentathalon
November 24, 2002
American University
Washington, DC
PVC-03-10
Meet Results for Timed Finals-Yards


Boys 1-7 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, C   7 Curl-PV                16.17      17.14        
  2 Kiehl, Joshua B      7 Rmsc-PV                17.86      17.61        
  3 Cudahy, Conor        7 HACC-PV                18.00      17.66        
  4 Fiala, Brandon C     7 Curl-PV                17.45      17.90        
  5 Maloney, Bailey T    7 Rmsc-PV                19.30      17.94        
  6 Fotsch, Connor W     6 Curl-PV                   NT      18.80        
  7 Green, Tyler J       7 H2oyas-PV              20.06      19.33        
  8 Kirchner, Michael    7 Rmsc-PV                19.63      19.61        
  9 McJunkin, James P    6 Machine-PV                NT      19.68        
 10 Thomas, Michael A    6 Rmsc-PV                18.23      20.07        
 11 Stuver, Ian R        7 Machine-PV             20.28      20.08        
 12 Nickerson, Chris J   7 Rmsc-PV                19.13      20.31        
 13 Gonzalez, Gene R     7 Machine-PV             27.94      21.64        
 14 Rush, Derek P        7 Machine-PV             22.65      21.78        
 15 Mottola, David J     7 Machine-PV             21.98      22.08        
 16 Draim, Kyle A        6 Curl-PV                22.10      22.16        
 17 Jackson, Nicholas    7 Curl-PV                24.68      24.08        
 18 Curl, Blake M        6 Curl-PV                34.46      24.40        
 19 Petraites, Matthew   6 JFD-PV                 25.23      25.33        
 20 Boggs, Jeff J        7 Curl-PV                   NT      25.35        
 21 Marchand, Corey J    7 Curl-PV                29.54      25.86        
 22 Ellsworth, Jonatha   7 Curl-PV                20.28      26.97        
 23 Tomajczyk, Brett M   5 Machine-PV                NT      28.71        
 24 Lussi, Morgan M      6 Curl-PV                   NT      31.68        
 25 Sandman, Jordan E    6 Curl-PV                   NT      35.43        
 26 Steingass, Evan H    5 Curl-PV                   NT      39.60        
 27 Hall, Ephraim D      5 ARSC-PV                   NT      42.48        
 -- Vacirca, Camilo D    6 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Rouse, Cameron E     7 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Baca, Andrew S       7 Machine-PV                NT         NS        
 
Boys 1-7 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, C   7 Curl-PV                20.45      20.16        
  2 Kiehl, Joshua B      7 Rmsc-PV                21.18      21.34        
  3 Stuver, Ian R        7 Machine-PV             23.42      21.66        
  4 Cudahy, Conor        7 HACC-PV                22.15      21.79        
  5 Fiala, Brandon C     7 Curl-PV                22.46      22.00        
  6 Mottola, David J     7 Machine-PV             21.56      22.62        
  7 Maloney, Bailey T    7 Rmsc-PV                   NT      22.97        
  8 Fotsch, Connor W     6 Curl-PV                   NT      23.53        
  9 McJunkin, James P    6 Machine-PV                NT      24.10        
 10 Thomas, Michael A    6 Rmsc-PV                28.06      24.16        
 11 Boggs, Jeff J        7 Curl-PV                   NT      24.54        
 12 Kirchner, Michael    7 Rmsc-PV                23.58      24.56        
 13 Green, Tyler J       7 H2oyas-PV              24.23      24.95        
 14 Nickerson, Chris J   7 Rmsc-PV                26.92      25.24        
 15 Rush, Derek P        7 Machine-PV             26.78      25.54        
 16 Jackson, Nicholas    7 Curl-PV                   NT      26.13        
 17 Draim, Kyle A        6 Curl-PV                28.21      26.21        
 18 Petraites, Matthew   6 JFD-PV                 31.52      27.19        
 19 Gonzalez, Gene R     7 Machine-PV             27.93      29.42        
 20 Ellsworth, Jonatha   7 Curl-PV                32.38      30.70        
 21 Curl, Blake M        6 Curl-PV                   NT      31.76        
 22 Marchand, Corey J    7 Curl-PV                32.30      33.98        
 23 Lussi, Morgan M      6 Curl-PV                   NT      34.80        
 24 Tomajczyk, Brett M   5 Machine-PV                NT      34.83        
 25 Hall, Ephraim D      5 ARSC-PV                   NT    1:00.10        
 -- Corbet, Gregory D    5 PM-PV                     NT         NS        
 -- Rouse, Cameron E     7 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Baca, Andrew S       7 Machine-PV                NT         NS        
 
Boys 1-7 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuver, Ian R        7 Machine-PV             26.60      24.40        
  2 Cudahy, Conor        7 HACC-PV                28.09      24.61        
  3 Kiehl, Joshua B      7 Rmsc-PV                25.30      24.68        
  4 Maloney, Bailey T    7 Rmsc-PV                   NT      24.88        
  5 Grimmett-Norris, C   7 Curl-PV                27.87      25.90        
  6 Fiala, Brandon C     7 Curl-PV                26.55      26.11        
  7 Fotsch, Connor W     6 Curl-PV                   NT      26.69        
  8 Petraites, Matthew   6 JFD-PV                 27.90      27.44        
  9 Thomas, Michael A    6 Rmsc-PV                   NT      27.80        
 10 Rush, Derek P        7 Machine-PV             36.39      28.13        
 11 Green, Tyler J       7 H2oyas-PV                 NT      28.67        
 12 Kirchner, Michael    7 Rmsc-PV                28.77      29.34        
 13 Tomajczyk, Brett M   5 Machine-PV                NT      30.38        
 14 Gonzalez, Gene R     7 Machine-PV                NT      31.55        
 15 Ellsworth, Jonatha   7 Curl-PV                34.64      31.84        
 16 Nickerson, Chris J   7 Rmsc-PV                31.78      32.88        
 17 Boggs, Jeff J        7 Curl-PV                35.06      35.71        
 18 Draim, Kyle A        6 Curl-PV                   NT      40.88        
 -- McJunkin, James P    6 Machine-PV                NT         DQ        
 -- Marchand, Corey J    7 Curl-PV                   NT         DQ        
 -- Rouse, Cameron E     7 Curl-PV                   NT         NS        
 
Boys 1-7 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, C   7 Curl-PV                17.78      17.62        
  2 Fiala, Brandon C     7 Curl-PV                19.56      19.35        
  3 Maloney, Bailey T    7 Rmsc-PV                21.50      20.76        
  4 Thomas, Michael A    6 Rmsc-PV                21.37      20.96        
  5 Kiehl, Joshua B      7 Rmsc-PV                25.78      21.57        
  6 Cudahy, Conor        7 HACC-PV                25.53      22.07        
  7 McJunkin, James P    6 Machine-PV                NT      23.10        
  8 Gonzalez, Gene R     7 Machine-PV             25.39      23.58        
  9 Kirchner, Michael    7 Rmsc-PV                23.40      24.68        
 10 Nickerson, Chris J   7 Rmsc-PV                22.34      25.72        
 11 Fotsch, Connor W     6 Curl-PV                   NT      25.95        
 12 Green, Tyler J       7 H2oyas-PV                 NT      26.76        
 13 Boggs, Jeff J        7 Curl-PV                   NT      32.44        
 14 Draim, Kyle A        6 Curl-PV                   NT      34.80        
 -- Marchand, Corey J    7 Curl-PV                50.33         DQ        
 -- Lussi, Morgan M      6 Curl-PV                   NT         DQ        
 -- Rush, Derek P        7 Machine-PV             25.21         DQ        
 -- Petraites, Matthew   6 JFD-PV                    NT         DQ        
 
Boys 1-7 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimmett-Norris, C   7 Curl-PV              1:41.56    1:38.98        
  2 Fiala, Brandon C     7 Curl-PV              1:48.03    1:41.89        
  3 Cudahy, Conor        7 HACC-PV              1:42.83    1:44.27        
  4 Kiehl, Joshua B      7 Rmsc-PV              2:09.08    1:51.93        
  4 Boggs, Jeff J        7 Curl-PV                   NT    1:51.93        
  6 Thomas, Michael A    6 Rmsc-PV                   NT    1:53.22        
  7 Maloney, Bailey T    7 Rmsc-PV              1:52.50    1:53.87        
  8 Green, Tyler J       7 H2oyas-PV                 NT    1:58.91        
  9 Rush, Derek P        7 Machine-PV                NT    2:01.76        
 10 Nickerson, Chris J   7 Rmsc-PV                   NT    2:03.15        
 11 Kirchner, Michael    7 Rmsc-PV                   NT    2:07.51        
 -- McJunkin, James P    6 Machine-PV                NT         DQ        
 -- Petraites, Matthew   6 JFD-PV                    NT         DQ        
 -- Fotsch, Connor W     6 Curl-PV                   NT         DQ        
 -- Gonzalez, Gene R     7 Machine-PV                NT         DQ        
 -- Draim, Kyle A        6 Curl-PV                   NT         DQ