Swim & Rock Invitational
Oak Marr Receation Center
November 22-24, 2002
PVI-03--09
Meet Results -Yards



Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St John, Carl A            8 TCSD-PV                17.16      15.31   20  
  2 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                   NT      15.75   17  
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                15.55      15.81   16  
  4 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                16.86      16.18   15  
  5 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                16.65      16.40   14  
  6 Michael, James P           8 TCSD-PV                18.63      16.50   13  
  7 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                17.86      16.59   12  
  8 Royer, Matthew W           8 AVST-PV                16.95      16.65   10  
  8 Zirzow, William A          7 MAKO-PV                16.86      16.65   10  
 10 Bass, Eli S                8 YORK-PV                17.02      16.66    7  
 11 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                17.68      16.91    6  
 12 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                   NT      16.96    5  
 13 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                20.15      17.21    4  
 14 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                18.18      17.37    3  
 15 Hughes, David              8 OCCS-PV                17.16      17.65    2  
 16 Byrne, Will D              8 TCSD-PV                   NT      17.68    1  
 17 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                18.99      17.78  
 18 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                   NT      17.87  
 19 Alloway, John R            8 TCSD-PV                18.17      18.09  
 20 Welliver, David M          8 MAKO-PV                17.21      18.25  
 21 Martin, Alex J             7 VSC-PV                    NT      18.34  
 22 King, Joe L                7 FBST-PV                   NT      18.59  
 23 Koger, Matthew R           8 YORK-PV                20.73      18.75  
 24 Rainey, Ian B              6 TCSD-PV                18.70      19.40  
 25 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                22.38      19.43  
 26 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                19.82      19.56  
 27 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                26.19      19.87  
 28 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                21.25      19.95  
 29 Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                20.99      20.01  
 30 Keevey, Conor R            7 AVST-PV                   NT      20.15  
 31 Chapman, Robert G          7 OCCS-PV                20.51      20.53  
 32 Lair-Ferrari, Andreas Y    7 TCSD-PV                   NT      21.25  
 33 Smith, Stephen F           7 MAKO-PV                22.23      21.32  
 34 Crean, Sean J              7 TCSD-PV                23.36      21.87  
 35 Place, Alex P              7 YORK-PV                   NT      22.24  
 36 Brenac, Sacha L            8 TCSD-PV                   NT      22.31  
 37 Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                23.72      22.43  
 38 Haynes, Dal P              8 YORK-PV                25.99      23.09  
 39 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT      23.25  
 40 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 21.71      23.37  
 41 Young, Cameron D           6 OCCS-PV                25.55      23.40  
 42 Kriebel, David C           8 VSC-PV                 23.07      23.46  
 43 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                23.94      23.96  
 44 Bucaro, Anthony E          8 AVST-PV                   NT      24.25  
 45 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                26.44      24.30  
 46 Onesty, Patrick L          7 AAC-PV                    NT      24.53  
 47 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT      25.28  
 48 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                28.72      25.53  
 49 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                34.99      26.03  
 50 Shields, Timothy           7 VSC-PV                 21.26      26.06  
 51 Speer, Eric W              6 VSC-PV                 24.59      26.15  
 52 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV                25.60      27.21  
 53 Mould, David R             8 TCSD-PV                30.32      27.60  
 54 Kassem, Omar M             7 MAKO-PV                38.83      42.02  
 -- Bennett, Ellis A           7 AVST-PV                27.15         NS  
 -- Wulff, Stephen J           8 VSC-PV                 17.70         NS  
 -- Bennett, Warren A          8 AVST-PV                19.65         NS  
 -- Abboud, Philip J           7 TCSD-PV                26.91         NS  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                17.05         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 VSC-PV                 31.27         NS  
 -- Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                17.79         NS  
 -- Osiecki, Andrew J          7 MAKO-PV                17.06         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                35.12      34.90   20  
  2 St John, Carl A            8 TCSD-PV                42.00      35.77   17  
  3 Amolo, Sango M             8 TCSD-PV                   NT      36.20   16  
  4 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                37.55      36.63   15  
  5 Royer, Matthew W           8 AVST-PV                44.27      37.91   14  
  6 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 45.58      37.95   13  
  7 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                   NT      38.15   12  
  8 Zirzow, William A          7 MAKO-PV                39.00      39.70   11  
  9 Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT      40.07    9  
 10 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                45.08      40.15    7  
 11 Alloway, John R            8 TCSD-PV                42.34      41.76    6  
 12 Kim, John J                7 MAKO-PV                43.06      41.84    5  
 13 Welliver, David M          8 MAKO-PV                   NT      42.11    4  
 14 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                40.27      42.21    3  
 15 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                   NT      42.42    2  
 16 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                   NT      42.48    1  
 17 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                54.01      42.93  
 18 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                   NT      43.10  
 19 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                45.40      43.87  
 20 Chapman, Robert G          7 OCCS-PV              1:01.79      47.39  
 21 Speer, Michael P           8 VSC-PV                    NT      48.06  
 22 Lair-Ferrari, Andreas Y    7 TCSD-PV                   NT      48.61  
 23 Crean, Sean J              7 TCSD-PV                   NT      49.77  
 24 Place, Alex P              7 YORK-PV                   NT      49.98  
 25 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT      50.14  
 26 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                49.19      52.00  
 27 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                   NT      55.25  
 28 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                   NT      55.43  
 29 Barlow, Stephen            7 YORK-PV                   NT      58.01  
 30 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV                   NT      58.92  
 31 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT    1:01.41  
 32 Sanner, Grayson D          7 AAC-PV                    NT    1:01.60  
 33 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                   NT    1:02.43  
 34 Kilgallin, Billy T         7 YORK-PV                   NT    1:09.75  
 -- Bennett, Warren A          8 AVST-PV                46.90         NS  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                38.93         NS  
 -- Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV              1:17.68    1:20.50   20  
  2 Zirzow, William A          7 MAKO-PV              1:28.50    1:25.03   17  
  3 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV              1:29.91    1:27.56   16  
  4 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV              1:29.14    1:27.88   15  
  5 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV              1:38.68    1:28.08   14  
  6 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                    NT    1:28.44   13  
  7 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                   NT    1:30.54   12  
  8 Hughes, David              8 OCCS-PV              1:37.66    1:30.72   11  
  9 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT    1:34.14    9  
 10 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV              1:45.31    1:37.17    7  
 11 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT    1:41.86    6  
 12 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                   NT    1:43.35    5  
 13 Chapman, Robert G          7 OCCS-PV                   NT    1:45.49    4  
 14 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV              1:55.40    1:48.32    3  
 15 Abboud, Philip J           7 TCSD-PV                   NT    2:16.67    2  
 -- Amolo, Sango M             8 TCSD-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 20.34      19.56   20  
  2 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                20.23      19.59   17  
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                20.47      20.12   16  
  4 Hughes, David              8 OCCS-PV                20.52      20.15   15  
  5 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                21.52      20.21   14  
  6 Zirzow, William A          7 MAKO-PV                21.43      20.56   13  
  7 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                20.56      20.57   12  
  8 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                21.16      21.12   11  
  9 Kim, John J                7 MAKO-PV                21.33      21.15    9  
 10 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                21.55      21.75    7  
 11 Royer, Matthew W           8 AVST-PV                23.11      22.18    6  
 12 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                26.13      22.68    5  
 13 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                22.94      23.01    4  
 14 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                22.80      23.53    3  
 15 Litts, DJ B                7 FBST-PV                25.39      23.56    2  
 16 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                25.80      23.59    1  
 17 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                24.32      24.59  
 18 Lair-Ferrari, Andreas Y    7 TCSD-PV                   NT      24.97  
 19 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV                28.02      25.52  
 20 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 28.48      25.59  
 21 Koger, Matthew R           8 YORK-PV                27.54      26.09  
 21 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT      26.09  
 23 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                   NT      26.27  
 24 Crean, Sean J              7 TCSD-PV                26.48      26.36  
 25 Young, Cameron D           6 OCCS-PV                27.39      26.37  
 26 Place, Alex P              7 YORK-PV                28.58      26.53  
 27 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                29.88      27.03  
 28 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                25.48      27.70  
 29 Haynes, Dal P              8 YORK-PV                30.13      28.62  
 30 Kilgallin, Billy T         7 YORK-PV                   NT      29.03  
 31 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                36.11      29.69  
 32 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                29.95      30.09  
 33 Barlow, Stephen            7 YORK-PV                41.27      30.50  
 34 Sanner, Grayson D          7 AAC-PV                    NT      34.12  
 35 Speer, Eric W              6 VSC-PV                 36.84      35.66  
 36 Onesty, Patrick L          7 AAC-PV                    NT      36.95  
 37 Kassem, Omar M             7 MAKO-PV                43.62      44.71  
 -- Bennett, Ellis A           7 AVST-PV                33.74         NS  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                20.52         NS  
 -- Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                25.91         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                37.38      39.99   20  
  2 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                50.30      42.70   17  
  3 Saffran, Alex D            8 MAKO-PV                43.05      44.77   16  
  4 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                    NT      44.80   15  
  5 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                49.56      46.09   14  
  6 Keevey, Conor R            7 AVST-PV                   NT      47.07   13  
  7 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT      47.14   12  
  8 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                   NT      47.76   11  
  9 Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT      49.18    9  
 10 Crean, Sean J              7 TCSD-PV                   NT      54.38    7  
 11 Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                   NT      54.46    6  
 12 Bucaro, Anthony E          8 AVST-PV                   NT      54.84    5  
 13 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                   NT      54.88    4  
 14 Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT      56.03    3  
 15 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV              1:03.59      56.13    2  
 16 Brenac, Sacha L            8 TCSD-PV                   NT      56.66    1  
 17 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                   NT      58.41  
 18 Speer, Michael P           8 VSC-PV               1:00.78      58.60  
 19 Martin, Alex J             7 VSC-PV                    NT      59.85  
 20 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                   NT    1:00.86  
 21 Shields, Timothy           7 VSC-PV               1:19.60    1:01.98  
 22 Mould, David R             8 TCSD-PV                   NT    1:04.12  
 23 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                   NT    1:08.70  
 24 Speer, Eric W              6 VSC-PV                    NT    1:19.96  
 -- Place, Alex P              7 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Royer, Matthew W           8 AVST-PV                48.25         DQ  
 -- Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                   NT         DQ  
 -- Rainey, Ian B              6 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Bennett, Warren A          8 AVST-PV                   NT         NS  
 -- Kriebel, David C           8 VSC-PV               1:08.13         NS  
 -- Wulff, Stephen J           8 VSC-PV                 49.13         NS  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                48.00         NS  
 -- Laher, Rashad I            8 VSC-PV                    NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St John, Carl A            8 TCSD-PV                22.11      20.87   20  
  2 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                21.46      21.53   17  
  3 Michael, James P           8 TCSD-PV                23.73      21.76   16  
  4 Hughes, David              8 OCCS-PV                22.32      21.93   15  
  5 Welliver, David M          8 MAKO-PV                22.17      22.99   14  
  6 Haynes, Dal P              8 YORK-PV                25.25      23.43   13  
  7 Alloway, John R            8 TCSD-PV                24.65      23.68   12  
  8 Royer, Matthew W           8 AVST-PV                28.09      24.18   11  
  9 Simon, Jackson T           8 YORK-PV                27.63      24.21    9  
 10 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                26.61      24.63    7  
 11 Bass, Eli S                8 YORK-PV                   NT      24.81    6  
 12 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                26.64      24.90    5  
 13 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV                24.13      24.98    4  
 14 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                23.08      25.59    3  
 15 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                33.14      26.59    2  
 16 Daly, Tim Q                8 MAKO-PV                   NT      26.67    1  
 17 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                34.84      27.87  
 18 Place, Alex P              7 YORK-PV                   NT      28.76  
 19 Chapman, Robert G          7 OCCS-PV                28.84      28.96  
 20 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV                33.76      29.78  
 21 Litts, DJ B                7 FBST-PV                36.66      29.90  
 22 Barlow, Stephen            7 YORK-PV                   NT      30.34  
 23 Speer, Michael P           8 VSC-PV                 31.23      30.45  
 24 Kilgallin, Billy T         7 YORK-PV                   NT      30.78  
 25 Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                39.83      31.68  
 26 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                33.91      32.21  
 27 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                32.28      32.31  
 28 Crean, Sean J              7 TCSD-PV                   NT      32.99  
 29 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT      33.06  
 30 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                33.58      33.17  
 31 Onesty, Patrick L          7 AAC-PV                    NT      46.71  
 -- Kim, John J                7 MAKO-PV                31.90         DQ  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                59.18         DQ  
 -- Speer, Eric W              6 VSC-PV                    NT         DQ  
 -- Kassem, Omar M             7 MAKO-PV                   NT         DQ  
 -- Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                24.68         NS  
 -- Bennett, Warren A          8 AVST-PV                   NT         NS  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                28.00         NS  
 -- Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                34.02         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St John, Carl A            8 TCSD-PV                53.28      47.19   20  
  2 Hughes, David              8 OCCS-PV                48.49      49.60   17  
  3 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                49.21      49.90   16  
  4 Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT      51.07   15  
  5 Wulff, Stephen J           8 VSC-PV               1:00.69      53.01   14  
  6 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                   NT      53.48   13  
  7 Alloway, John R            8 TCSD-PV                58.31      53.60   12  
  8 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                57.86      53.85   11  
  9 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV              1:10.67      54.15    9  
 10 Amolo, Sango M             8 TCSD-PV                   NT      54.24    7  
 11 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                   NT      54.58    6  
 12 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                53.19      55.42    5  
 13 Haynes, Dal P              8 YORK-PV                   NT      55.53    4  
 14 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                   NT      55.90    3  
 15 Brenac, Sacha L            8 TCSD-PV                55.87      57.00    2  
 16 Keevey, Conor R            7 AVST-PV                   NT      57.15    1  
 17 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                   NT      59.58  
 18 Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT    1:00.86  
 19 Pilcher, Dane M            8 YORK-PV                   NT    1:01.60  
 20 Martin, Alex J             7 VSC-PV                    NT    1:05.42  
 21 Speer, Michael P           8 VSC-PV                    NT    1:06.89  
 22 Chapman, Robert G          7 OCCS-PV                   NT    1:07.01  
 23 Smith, Stephen F           7 MAKO-PV                   NT    1:07.40  
 24 Zhao, Edward               8 YORK-PV                   NT    1:07.46  
 25 Bayly, Matthew T           8 AVST-PV              1:11.09    1:09.43  
 26 Kriebel, David C           8 VSC-PV                    NT    1:11.62  
 27 Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                   NT    1:13.50  
 28 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                   NT    1:29.74  
 -- Mould, David R             8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Byrne, Will D              8 TCSD-PV                   NT         NS  
 -- Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                59.05         NS  
 -- Shields, Timothy           7 VSC-PV                    NT         NS  
 -- Abboud, Philip J           7 TCSD-PV                   NT         NS  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                18.21      17.21   20  
  2 Amolo, Sango M             8 TCSD-PV                   NT      17.75   17  
  3 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                 18.65      18.18   16  
  4 Welliver, David M          8 MAKO-PV                18.67      18.56   15  
  5 Derosa JR, Gregory L       8 YORK-PV                   NT      18.87   14  
  6 Zirzow, William A          7 MAKO-PV                20.50      19.43   13  
  7 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV                24.10      20.31   12  
  8 St John, Carl A            8 TCSD-PV                20.86      20.34   11  
  9 Bloom, Adam H              8 TCSD-PV                20.90      20.81    9  
 10 Keevey, Conor R            7 AVST-PV                   NT      20.84    7  
 11 Alloway, John R            8 TCSD-PV                21.94      20.90    6  
 12 Rainey, Ian B              6 TCSD-PV                19.63      21.03    5  
 13 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                20.64      21.59    4  
 14 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                25.96      21.78    3  
 15 Royer, Matthew W           8 AVST-PV                26.90      21.87    2  
 16 Chitwood, Ryan K           7 TCSD-PV                30.41      22.15    1  
 17 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                23.72      22.31  
 18 Byrne, Will D              8 TCSD-PV                   NT      22.40  
 18 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV                23.13      22.40  
 20 Farrar, Jake M             8 YORK-PV                   NT      22.90  
 21 Culleiton, Connor S        8 MAKO-PV                26.89      23.12  
 22 Lair-Ferrari, Andreas Y    7 TCSD-PV                   NT      23.15  
 23 Koger, Matthew R           8 YORK-PV                   NT      24.62  
 24 Smith, Stephen F           7 MAKO-PV                   NT      25.62  
 25 Place, Alex P              7 YORK-PV                27.75      25.90  
 26 Jones, Matt T              7 MAKO-PV                33.09      26.65  
 27 Hughes, Grant E            8 TCSD-PV                43.09      27.41  
 28 Patrick, Nicholas A        8 OCCS-PV                33.55      27.51  
 29 Tompkins, Benjamin F       8 TCSD-PV                   NT      29.00  
 30 Stronko, Samuel            7 OCCS-PV                28.77      29.12  
 31 King, Joe L                7 FBST-PV                28.66      29.56  
 32 Vorderbruggen, Joey R      8 OCCS-PV                29.67      35.87  
 33 MacDonald, Alexander L     6 OCCS-PV                42.02      40.34  
 -- Fonda, James D             8 AAC-PV                    NT         DQ  
 -- Duesterhaus, Andrew J      7 MAKO-PV                42.45         DQ  
 -- Kamenz, Robert E           8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Speer, Eric W              6 VSC-PV                    NT         DQ  
 -- Kuhlik, Matthew D          8 YORK-PV                24.00         NS  
 -- Osiecki, Andrew J          7 MAKO-PV                24.58         NS  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV                49.78      39.63   20  
  2 Herrmann, Michael R        8 VSC-PV                    NT      40.69   17  
  3 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV                49.22      44.39   16  
  4 Lair-Ferrari, Andreas Y    7 TCSD-PV                   NT      55.30   15  
  5 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV                   NT    1:14.68   14  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Timmy R             8 TCSD-PV              1:36.30    1:25.94   20  
  2 Amolo, Sango M             8 TCSD-PV                   NT    1:33.62   17  
  3 St John, Carl A            8 TCSD-PV                   NT    1:33.72   16  
  4 Zirzow, William A          7 MAKO-PV              1:38.87    1:35.64   15  
  5 Alloway, John R            8 TCSD-PV              2:00.38    1:38.59   14  
  6 Mahoney, Mitch D           8 MAKO-PV              1:37.84    1:39.40   13  
  7 Chestnut, Eric R           8 MAKO-PV              1:51.90    1:40.52   12  
  8 Hudson, Parker B           8 OCCS-PV                   NT    1:41.67   11  
  9 Hughes, David              8 OCCS-PV              1:41.28    1:42.40    9  
 10 Rothschild, Brian J        8 YORK-PV                   NT    1:42.74    7  
 11 Bass, Eli S                8 YORK-PV                   NT    1:43.35    6  
 12 Welliver, David M          8 MAKO-PV              1:41.01    1:43.51    5  
 13 Tusing, Douglas W          8 TCSD-PV              2:09.71    1:46.34    4  
 14 Doyle, Justin W            8 OCCS-PV                   NT    1:50.70    3  
 15 Quinn, Matthew B           7 OCCS-PV              2:16.04    1:55.16    2  
 16 Litts, DJ B                7 FBST-PV                   NT    2:03.17    1  
 17 Patsfall, Nathaniel S      7 OCCS-PV              2:27.17    2:16.78  
 -- Michael, James P           8 TCSD-PV                   NT         DQ  
 -- Chapman, Robert G          7 OCCS-PV                   NT         DQ  
 -- Sweeney, Harrison J        8 OCCS-PV                   NT         DQ  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:08.15    1:06.41   40  
     1) Barry, Timmy R 8                2) St John, Carl A 8              
     3) Tusing, Douglas W 8             4) Michael, James P 8             
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:06.47    1:09.63   34  
     1) Mahoney, Mitch D 8              2) Welliver, David M 8            
     3) Zirzow, William A 7             4) Saffran, Alex D 8              
  3 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:09.94    1:09.91   32  
     1) Hughes, David 8                 2) Hudson, Parker B 8             
     3) Sweeney, Harrison J 8           4) Doyle, Justin W 8              
  4 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    1:16.04    1:18.77   30  
     1) Chitwood, Ryan K 7              2) Bloom, Adam H 8                
     3) Alloway, John R 8               4) Hughes, Grant E 8              
  5 York Swim Club-PV  'A'                            1:12.78    1:19.71   28  
     1) Place, Alex P 7                 2) Rothschild, Brian J 8          
     3) Haynes, Dal P 8                 4) Bass, Eli S 8                  
  6 Occoquan Swimming-PV  'B'                         1:24.47    1:21.81   26  
     1) Chapman, Robert G 7             2) Stronko, Samuel 7              
     3) Vorderbruggen, Joey R 8         4) Quinn, Matthew B 7             
  7 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     1:15.61    1:25.79   24  
     1) Chestnut, Eric R 8              2) Smith, Stephen F 7             
     3) Daly, Tim Q 8                   4) Culleiton, Connor S 8          
  8 Victor Swim Club-PV  'A'                          1:23.05    1:26.91   22  
  9 Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 1:29.35    1:31.22   18  
 -- York Swim Club-PV  'B'                            1:17.00         NS  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Capitol Sea Devils-PV  'A'                    1:17.31    1:16.84   40  
  2 Mason Makos Swim Team-PV  'A'                     1:17.01    1:19.01   34  
  3 Occoquan Swimming-PV  'A'                         1:22.19    1:24.36   32  
     1) Sweeney, Harrison J 8           2) Hughes, David 8                
     3) Doyle, Justin W 8               4) Hudson, Parker B 8             
  4 Mason Makos Swim Team-PV  'B'                     1:30.16    1:31.56   30  
  5 The Capitol Sea Devils-PV  'B'                    1:23.68    1:36.63   28  
  6 York Swim Club-PV  'A'                            1:28.75    1:36.69   26  
  7 Occoquan Swimming-PV  'B'                         1:39.13    1:40.48   24  
     1) Vorderbruggen, Joey R 8         2) Chapman, Robert G 7            
     3) Quinn, Matthew B 7              4) Stronko, Samuel 7              
  8 York Swim Club-PV  'B'                            1:49.33    1:46.41   22  
 -- Ashburn Village Swim Team-PV  'A'                 1:54.05         NS  
 -- Victor Swim Club-PV  'A'                          1:34.98         NS