Rockville Montgomery Swim Club November Invitational
November 16-17, 2002
Martin Luther King Swim Center
Silver Spring, MD

Event Results for Finals


Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV                29.47      28.98
  2 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV                30.38      29.88
  3 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV             30.02      30.44
  4 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV                33.43      31.71
  5 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV             31.82      32.12
  6 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV                33.40      32.20
  7 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV                34.00      32.44
  8 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV             33.12      32.94
  9 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                33.32      33.00
 10 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV             34.14      33.09
 11 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV                34.16      33.18
 12 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             34.11      33.91
 13 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV                35.16      33.97
 14 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV                35.18      34.01
 15 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                35.47      34.25
 16 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV                35.27      34.92
 17 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV                36.10      35.00
 18 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV                36.77      35.32
 19 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             34.49      35.68
 20 Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV                36.03      35.99
 21 Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV                   NT      36.09
 22 Brown, Kiki E             10 Machine-PV             36.41      36.32
 23 Paris, Alice E             9 Rmsc-PV                38.03      36.68
 24 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             36.46      36.71
 25 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV                37.09      37.58
 26 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                35.06      37.61
 27 James, Moira C             9 FGAC-PV                40.43      41.97

Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV              1:00.62      58.99
  2 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV              1:06.17    1:04.06
  3 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              1:06.43    1:04.78
  4 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           1:08.55    1:08.09
  5 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV              1:09.56    1:08.46
  6 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:11.26    1:09.14
  7 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              1:12.77    1:10.19
  8 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV              1:14.74    1:10.30
  9 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV              1:14.71    1:10.33
 10 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              1:16.24    1:11.92
 11 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              1:13.78    1:12.51
 12 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV           1:14.13    1:12.69
 13 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV              1:16.73    1:12.85
 14 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV           1:11.08    1:13.08
 15 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV           1:24.77    1:13.75
 16 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              1:18.23    1:13.86
 17 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              1:26.42    1:15.47
 18 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV              1:17.55    1:16.30
 19 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                   NT    1:16.70
 20 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV           1:16.81    1:17.63
 21 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV              1:17.91    1:18.60
 22 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV                NT    1:18.72
 23 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:19.78    1:19.64
 24 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV              1:20.68    1:19.85
 25 Katis, Jayme C             9 Machine-PV           1:20.24    1:20.23
 26 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV              1:21.99    1:20.43
 27 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              1:24.65    1:20.69
 28 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV              1:24.99    1:22.63
 29 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV              1:26.99    1:25.13
 30 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV           1:27.46    1:25.14
 31 Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV              1:23.48    1:26.15
 32 Paris, Alice E             9 Rmsc-PV              1:31.03    1:26.98
 33 Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                   NT    1:35.83
 -- Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV              1:18.97         NS
 -- Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV              1:21.02         NS

Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              2:19.68    2:20.98
  2 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              2:35.16    2:32.14
  3 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              2:48.50    2:33.97
  4 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV                   NT    2:34.54
  5 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV              2:34.00    2:34.74
  6 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV              2:43.51    2:36.15
  7 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              2:50.00    2:36.30
  8 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV              2:50.19    2:39.97
  9 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                   NT    2:40.63
 10 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV                   NT    2:43.13
 11 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           2:43.69    2:44.60
 12 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV                   NT    2:48.31
 13 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              3:06.60    2:51.85
 14 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV         2:44.89    2:53.06
 15 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV                NT    2:54.40
 -- Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV              2:11.94         NS
 -- Paris, Emma A             10 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                   NT         NS

Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV             36.59      36.32
  2 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV                36.94      36.43
  3 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                37.32      36.58
  4 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV                39.29      36.89
  5 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV           37.79      38.55
  6 Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV                41.03      38.78
  7 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV             43.76      38.86
  8 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV                40.73      38.96
  9 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV                38.74      39.03
 10 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV                39.78      39.38
 11 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV                40.07      39.62
 12 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV                39.70      39.86
 13 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV             42.47      39.94
 14 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV             40.25      40.29
 15 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV                39.74      40.56
 16 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV                39.67      40.77
 17 Brown, Kiki E             10 Machine-PV             42.05      40.99
 18 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                41.05      41.02
 19 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             41.06      41.38
 20 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                42.78      41.58
 21 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             40.41      41.83
 22 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV                41.97      42.39
 23 Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV                44.07      42.43
 24 Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV                42.80      42.65
 25 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             43.57      42.66
 26 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV                42.58      43.58
 27 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV                46.14      45.47

Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV              1:08.65    1:08.81
  2 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              1:18.52    1:15.96
  3 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV              1:20.36    1:19.10
  4 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV           1:19.51    1:19.49
  5 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV                   NT    1:22.93
  6 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV         1:34.10    1:23.57
  7 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV           1:30.14    1:23.58
  8 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV              1:29.65    1:23.76
  9 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV              1:31.20    1:24.83
 10 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV                   NT    1:24.95
 11 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV           1:29.77    1:25.32
 12 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV              1:25.22    1:25.60
 13 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:29.67    1:26.28
 14 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV                   NT    1:26.40
 15 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV              1:28.46    1:27.18
 16 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              1:26.00    1:30.86
 17 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV              1:35.89    1:31.42
 18 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV                   NT    1:33.80
 19 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV              1:35.38    1:34.32
 20 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV                   NT    1:34.92
 -- Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              1:32.22         DQ
 -- Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV              1:28.49         DQ

Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV                35.70      35.70
  2 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV                38.82      38.66
  3 Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV                   NT      38.99
  4 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV             41.38      41.11
  5 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV                41.94      42.44
  6 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV                47.09      42.55
  7 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV                   NT      42.69
  8 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                43.11      42.77
  9 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV                44.81      42.89
 10 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV                44.51      43.22
 11 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                   NT      43.29
 12 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             45.96      44.02
 13 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV                45.56      44.37
 14 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                47.24      44.39
 15 Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV                46.03      44.46
 16 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV                44.00      44.73
 17 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV             48.45      46.01
 18 Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV                48.17      47.09
 19 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             50.60      47.62
 20 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV                53.02      47.83
 21 Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                   NT      58.82
 -- Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV                46.19         NS

Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV              1:17.97    1:17.39
  2 Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV                   NT    1:22.71
  3 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              1:27.36    1:26.66
  4 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV              1:29.82    1:27.28
  5 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              1:42.66    1:29.97
  6 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV                   NT    1:30.28
  7 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV           1:34.62    1:30.84
  8 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                   NT    1:32.35
  9 Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV              1:41.06    1:32.67
 10 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV              1:37.22    1:33.39
 11 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              1:38.12    1:34.13
 12 Welch, Jessica N           9 Rmsc-PV              1:38.86    1:34.53
 13 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV              1:36.10    1:34.78
 14 Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV              1:42.50    1:35.86
 15 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                   NT    1:36.08
 16 Carmack, Nikki N          10 Rmsc-PV              1:38.33    1:36.53
 17 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:44.21    1:41.44
 18 Paris, Alice E             9 Rmsc-PV              1:43.41    1:46.34
 19 James, Moira C             9 FGAC-PV              1:48.53    1:50.05
 -- Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV                   NT         NS

Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV             33.45      32.66
  2 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV                36.12      34.72
  3 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV                   NT      36.00
  4 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV                39.00      36.17
  5 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV             38.54      36.20
  6 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV             37.58      36.53
  7 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV           37.23      36.79
  8 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV                38.13      37.41
  9 Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                38.90      37.65
 10 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV                39.97      37.78
 11 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV                40.31      38.27
 12 Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV                39.64      38.39
 13 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV             39.54      38.74
 14 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV                39.44      38.79
 15 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV                55.47      39.87
 16 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV                38.13      40.19
 17 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                44.76      40.46
 18 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV                58.48      41.48
 19 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV                39.94      42.55
 20 Fletcher, Samantha M       8 Machine-PV             42.65      42.98
 21 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV             42.35      43.07
 22 Gillespie, Kate M          8 Rmsc-PV                43.90      43.12
 23 Katis, Jayme C             9 Machine-PV             42.36      43.47
 24 Paris, Alice E             9 Rmsc-PV                   NT      44.69
 25 Lue, Jennifer L           10 Rmsc-PV                40.74      46.42
 26 Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV                48.87      46.97
 27 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV                   NT      47.68
 28 Esparraguera, Gabrielle    9 FGAC-PV                   NT      52.20
 -- Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV                41.69         NS

Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              1:22.65    1:16.88
  2 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              1:23.40    1:20.63
  3 Cason, Mallory L          10 Rmsc-PV              1:28.02    1:23.68
  4 Spinnenweber, Julia I     10 Machine-PV                NT    1:24.34
  5 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           1:25.47    1:24.35
  6 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              1:32.50    1:27.62
  7 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              1:39.23    1:30.32
  8 Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              1:37.62    1:31.65
  9 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              1:30.56    1:32.36
 10 Ortega, Nicole            10 Rmsc-PV                   NT    1:36.00
 11 James, Moira C             9 FGAC-PV                   NT    1:43.69
 -- Kwon, Sara C               9 Rmsc-PV              1:34.64         DQ
 -- Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV                   NT         NS

Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chuang, Cara Y            10 Rmsc-PV              1:10.09    1:09.95
  2 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV              1:12.95    1:11.69
  3 Smith, Sara M              9 Rmsc-PV              1:23.22    1:20.22
  4 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV              1:24.78    1:20.97
  5 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV              1:24.28    1:21.49
  6 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV              1:22.64    1:21.65
  7 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV           1:23.27    1:21.82
  8 Mills, Kaitlin M          10 Rmsc-PV              1:28.38    1:22.58
  9 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV                   NT    1:24.56
 10 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV         1:28.78    1:24.84
 11 Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV              1:28.02    1:24.94
 12 Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV              1:26.83    1:25.21
 13 Stout, Kelly L            10 Rmsc-PV              1:32.89    1:25.28
 14 Chapin, Ellen J           10 Machine-PV           1:29.46    1:25.87
 15 Ortmayer, Abigail R       10 Machine-PV           1:24.86    1:26.39
 16 Brown, Kiki E             10 Machine-PV           1:30.85    1:27.61
 17 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV              1:34.32    1:28.09
 18 Adams, Kelley M           10 Rmsc-PV              1:32.98    1:28.18
 19 Kelly, Rebecca D           9 Rmsc-PV              1:33.02    1:29.93
 20 Bennett, Elaine T          9 Machine-PV           1:37.23    1:31.68
 21 Katis, Jayme C             9 Machine-PV           1:34.27    1:33.79
 22 Ekinci, Bianca D           9 Rmsc-PV              1:34.70    1:34.44
 23 Gonzalez, Leah A          10 Machine-PV           1:26.69    1:35.01
 24 D'Ambrosio, Stefenia A    10 Rmsc-PV              1:32.60    1:40.15
 -- Paris, Alice E             9 Rmsc-PV              1:37.68         DQ
 -- Verboncoeur, Katy L        9 Rmsc-PV              1:44.99         NS

Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yu, Dorothy               10 Rmsc-PV              2:43.79    2:33.85
  2 Murray, KT M              10 Rmsc-PV              2:43.70    2:40.39
  3 Rogers, Katie L            9 Rmsc-PV              2:55.34    2:49.89
  4 Menguy, Anais             10 Rmsc-PV              2:50.11    2:50.14
  5 Gentry, Marissa M         10 Rmsc-PV              2:50.11    2:50.52
  6 O'Reilly, Katarina A      10 Machine-PV           3:00.27    2:51.14
  7 Mottola, Lindsay A         9 Machine-PV                NT    2:51.82
  8 Yuan, Jessica X            9 Rmsc-PV                   NT    2:55.62
  9 Nguyen, Emily             10 Rmsc-PV              3:01.53    2:58.23
 10 Paris, Emma A             10 Rmsc-PV                   NT    2:58.86
 11 Funsten, Anna L           10 Rmsc-PV              3:06.81    2:59.12
 12 Mitchell, Maggie L        10 Rmsc-PV              3:06.55    3:04.52
 13 Wolla, Kaitlin A          10 Unat-Mach-PV         3:07.65    3:04.98
 14 Varner, Emma J            10 Rmsc-PV              3:08.59    3:06.08
 15 Paris, Alice E             9 Rmsc-PV                   NT    3:38.17
 -- Benjamin, Ali D           10 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Li, Madeleine             10 Rmsc-PV              3:10.22         DQ
 -- Berry, Kaitlin E          10 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Vistica, Hannah R         10 Rmsc-PV                   NT         NS