Rockville Montgomery Swim Club November Invitational
November 16-17, 2002
Martin Luther King Swim Center
Silver Spring, MD

Event Results for Finals

Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV           29.93      30.18
  2 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                30.55      30.38
  3 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV                32.10      30.51
  4 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV           30.24      30.55
  5 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                32.18      30.66
  6 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                32.49      30.68
  7 Vest, Kevin M             10 Machine-PV             30.03      31.02
  8 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                32.81      31.79
  9 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV                34.48      31.95
 10 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV           33.98      32.37
 11 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV           33.82      32.40
 12 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV                33.58      32.45
 13 Sun, Jerry C              10 Rmsc-PV                35.61      33.21
 14 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV                33.76      34.19
 15 Hepp, David A             10 Rmsc-PV                36.11      35.02
 16 Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV           35.57      35.10
 17 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                36.81      35.28
 18 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                   NT      35.36
 19 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                38.55      35.84
 20 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                35.40      36.21
 21 Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                   NT      39.55
 -- Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV                32.08         NS
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                34.77         NS
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                34.57         NS
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV                28.52         NS

Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              1:05.15    1:05.58
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         1:07.16    1:06.09
  3 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:09.37    1:08.00
  4 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV         1:10.36    1:08.53
  5 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV         1:06.70    1:08.75
  6 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV              1:13.57    1:09.71
  7 Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV              1:12.73    1:09.96
  8 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV              1:17.50    1:11.30
  9 Vest, Kevin M             10 Machine-PV           1:09.46    1:11.42
 10 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:17.55    1:11.46
 11 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV              1:14.25    1:12.55
 12 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV         1:11.97    1:12.68
 13 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              1:15.87    1:13.89
 14 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV         1:18.25    1:14.17
 15 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV              1:13.61    1:14.89
 16 Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV              NT    1:15.44
 17 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              1:19.01    1:17.31
 18 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV         1:41.41    1:17.61
 19 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV              1:21.67    1:17.99
 20 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV              1:24.09    1:19.86
 21 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV              1:25.43    1:20.55
 22 Hack, Brian                9 FGAC-PV              1:25.65    1:21.87
 23 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV              1:26.38    1:23.22
 24 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              1:26.61    1:23.43
 25 Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV         1:18.97    1:26.84
 26 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                   NT    1:31.72
 27 Sterling, Spencer          9 FGAC-PV                   NT    1:32.23
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV              1:08.18         NS
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              1:16.23         NS
 -- Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:10.50         NS
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV              1:17.37         NS

Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              2:43.96    2:25.34
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         2:44.28    2:26.18
  3 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:30.75    2:26.62
  4 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV              2:48.76    2:32.68
  5 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV              NT    2:33.29
  6 Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV              2:39.48    2:35.22
  7 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV              2:43.93    2:37.85
  8 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV         2:43.73    2:38.28
  9 Vest, Kevin M             10 Machine-PV           2:47.75    2:39.41
 10 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              2:46.15    2:43.17
 11 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                   NT    2:44.73
 12 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                   NT    2:48.32
 13 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV              NT    2:48.48
 14 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                   NT    2:52.61
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                   NT         NS
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV              2:53.18         NS
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV              2:52.23         NS
 -- Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV              2:22.58         NS

Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                35.24      34.11
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV           34.91      34.25
  3 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV           39.15      35.60
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV                35.19      35.83
  5 Sun, Jerry C              10 Rmsc-PV                37.61      36.67
  6 Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                36.85      37.12
  7 Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV                35.71      37.45
  8 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                38.02      37.92
  9 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV           39.89      37.97
 10 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV           37.08      38.12
 11 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                38.67      38.30
 12 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                38.99      38.64
 13 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV                40.66      39.02
 14 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV           39.60      39.17
 15 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV                41.31      39.23
 16 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                40.95      39.37
 17 Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV           39.45      40.39
 18 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV                40.82      41.01
 19 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                42.17      41.54
 20 Hepp, David A             10 Rmsc-PV                42.17      41.66
 21 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                44.31      41.87
 22 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV                42.17      42.04
 23 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                   NT      43.67
 -- Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV           38.45         DQ

Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         1:14.13    1:14.56
  2 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:21.09    1:15.12
  3 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:16.07    1:16.89
  4 Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              1:25.31    1:18.64
  5 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV         1:20.66    1:19.04
  6 Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV              1:18.21    1:21.16
  7 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV         1:29.37    1:21.21
  8 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV                   NT    1:21.29
  9 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:23.33    1:21.46
 10 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:23.63    1:21.89
 11 Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV         1:27.36    1:22.63
 12 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:32.18    1:22.82
 13 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV              1:34.71    1:24.55
 14 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                   NT    1:25.15
 15 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:25.24    1:25.51
 16 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV              NT    1:26.42
 17 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV                   NT    1:26.96
 18 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                   NT    1:28.98
 19 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                   NT    1:29.62
 20 Hepp, David A             10 Rmsc-PV              1:32.51    1:32.15
 21 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV              1:37.34    1:35.84
 -- Levy, Nir                  9 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV              1:20.75         DQ
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                   NT         NS

Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                42.11      39.69
  2 Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV                43.32      40.97
  3 Vest, Kevin M             10 Machine-PV             42.40      42.14
  4 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                43.88      42.15
  5 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV                44.56      42.61
  6 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                46.41      42.98
  7 Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV           43.63      43.33
  8 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV           44.43      44.23
  9 Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV                45.24      44.83
 10 Wimer, Nicholas A          9 Rmsc-PV                47.43      45.85
 11 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV           57.41      46.07
 12 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV                49.39      47.94
 13 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                47.02      48.43
 14 Thomas, Patrick D          9 Rmsc-PV                49.94      49.67
 15 Hack, Brian                9 FGAC-PV                   NT      51.28
 16 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                   NT      52.89
 17 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                   NT      53.48
 -- Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                43.00         DQ
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                48.10         NS
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                44.05         NS

Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              1:26.40    1:25.96
  2 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              1:33.22    1:26.43
  3 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV              1:38.49    1:31.78
  4 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:34.09    1:32.31
  5 Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV              1:37.82    1:35.95
  6 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                   NT    1:37.10
  7 LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                   NT    1:38.61
  8 Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV         1:41.79    1:38.75
  9 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV              1:47.16    1:45.03
 -- Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:39.89         DQ
 -- Berry, Dylan A            10 Rmsc-PV                   NT         NS

Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV                32.65      32.28
  2 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV                34.61      33.28
  3 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV                38.76      34.09
  4 Vest, Kevin M             10 Machine-PV             33.83      34.53
  5 Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV           35.26      35.59
  6 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV                36.78      36.48
  7 Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV                   NT      36.90
  8 Thomas, Matt C            10 Rmsc-PV                39.12      37.15
  9 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV           39.12      37.53
 10 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV                47.53      38.59
 11 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                40.42      39.46
 12 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV                42.49      40.85
 13 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV           41.51      41.32
 14 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                43.25      42.19
 15 Devlin, Joseph D           9 FGAC-PV                41.93      42.61
 16 Sterling, Spencer          9 FGAC-PV                   NT      44.02
 17 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV                43.37      45.33
 18 Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV              NT      45.47
 19 Hack, Brian                9 FGAC-PV                46.69      46.51
 20 Spinard, Alexander F       9 Rmsc-PV                   NT      47.83
 21 Schwartz, Colin S          9 FGAC-PV                48.58      49.08
 22 Hepp, David A             10 Rmsc-PV                51.79      52.31
 23 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV                   NT      54.24
 -- Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV           39.85         DQ
 -- Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV                41.48         DQ
 -- LI, Dennis                 9 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV           46.59         DQ
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                46.50         NS
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV                31.36         NS

Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              1:24.05    1:17.33
  2 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV              1:28.66    1:18.67
  3 Shu, Jack S               10 Rmsc-PV              1:27.89    1:22.74
  4 Vest, Kevin M             10 Machine-PV           1:26.80    1:29.17
  5 Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV              1:39.26    1:29.49
  6 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV                   NT    1:31.38
  7 Knecht, Samuel M          10 Rmsc-PV              1:31.83    1:34.63
  8 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV         1:29.73    1:37.17
  9 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:45.44    1:45.00
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV              1:20.83         NS
 -- Verboncoeur, Chris P      10 Rmsc-PV              1:16.32         NS
 -- Jefferies, Quentin T      10 Rmsc-PV                   NT         NS

Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              1:18.04    1:16.47
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         1:18.31    1:18.46
  3 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              1:19.82    1:19.56
  4 Kirsch, Kyle A            10 Rmsc-PV              1:26.88    1:19.61
  5 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV              1:27.09    1:19.98
  6 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              1:18.61    1:20.28
  7 Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV              1:21.51    1:20.32
  8 Lee, Mark D               10 Rmsc-PV                   NT    1:21.72
  9 Byrd, Matthew E           10 Rmsc-PV              1:24.70    1:22.22
 10 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV         1:26.65    1:23.07
 11 Collier, CB B             10 Unat-Mach-PV         1:24.68    1:24.61
 12 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV         1:27.29    1:24.99
 13 Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV              1:29.46    1:27.21
 14 Pence, Charlie R          10 Unat-Mach-PV         1:28.39    1:28.97
 15 Sun, Jerry C              10 Rmsc-PV                   NT    1:30.20
 16 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              1:36.85    1:33.93
 17 Tjonneland, Frederik M    10 Rmsc-PV                   NT    1:34.98
 18 Levy, Nir                  9 Rmsc-PV                   NT    1:35.09
 19 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV              1:44.59    1:35.24
 -- Jackson, Warren C         10 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Campbell, Gavin S          9 Unat-Mach-PV         1:32.35         DQ

Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suthard, Frank G          10 Rmsc-PV              3:05.26    2:47.95
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         3:13.69    2:48.22
  3 Karel, Greg I             10 Rmsc-PV              2:51.89    2:48.88
  4 Kelly, Alex R             10 Rmsc-PV              3:02.66    2:50.83
  5 Swallow, Matthew S        10 Rmsc-PV              3:06.02    2:54.92
  6 Tomajczyk, Drew M          9 Unat-Mach-PV         3:04.24    2:56.91
  7 Cho, Andrew M             10 Unat-Mach-PV         3:03.46    2:58.65
  8 Powell, Ethan V            9 Rmsc-PV                   NT    3:14.37
  9 Sokolove, William H       10 Rmsc-PV              3:18.93    3:19.34
 -- Sheerin, Danny W           9 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Anderson, Mike P          10 Rmsc-PV              2:50.11         DQ
 -- Finn, Thomas E             9 Rmsc-PV                   NT         DQ
 -- Steinnagel, Zachary D     10 Rmsc-PV              3:09.19         NS