POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #2
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--05




Boys 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV              6:39.97    6:01.62        
       32.90  1:09.11  1:46.13  2:22.85  2:59.76  3:36.76  4:13.70  4:50.90
     5:27.36  6:01.62                                                      
  2 Dillon, Bradley J   10 Cubu-PV              6:17.90    6:04.86        
       32.94  1:09.43  1:46.92  2:23.63  3:00.76  3:37.87  4:15.31  4:52.62
     5:29.17  6:04.86                                                      
  3 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              6:26.00    6:07.46        
       32.54  1:08.87  1:46.75  2:24.38  3:01.70  3:39.60  4:17.62  4:55.66
     5:33.07  6:07.46                                                      
  4 Krebs, Matt E       12 Cubu-PV              6:40.99    6:11.90        
       34.09  1:11.77  1:50.42  2:29.31  3:08.10  3:46.39  4:25.02  5:01.60
     5:37.95  6:11.90                                                      
  5 Grimmett-Norris, M  11 Cubu-PV              6:23.44    6:16.60        
       33.66  1:11.03  1:49.49  2:28.12  3:07.04  3:46.23  4:25.79  5:03.85
     5:41.36  6:16.60                                                      
  6 Wojciechowski, Joh  10 Cubu-PV              6:50.99    6:17.72        
       33.56  1:12.28  1:51.22  2:29.44  3:08.07  3:47.04  4:25.13  5:04.73
     5:42.70  6:17.72                                                      
  7 Phillips, Bradley   10 Cubu-PV              6:36.00    6:17.95        
       34.19  1:12.31  1:51.37  2:30.72  3:10.09  3:48.52  4:27.50  5:05.37
     5:42.57  6:17.95                                                      
  8 Hazelton, Nicholas  11 Cubu-PV              6:26.00    6:19.58        
       34.37  1:12.71  1:52.00  2:30.80  3:10.15  3:49.07  4:28.30  5:06.68
     5:44.40  6:19.58                                                      
  9 Allen, Christopher  12 Cubu-PV              6:45.70    6:23.61        
       32.97  1:10.42  1:48.95  2:28.24  3:07.38  3:46.47  4:25.65  5:05.63
     5:45.02  6:23.61                                                      
 10 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              7:28.32    6:32.12        
       34.47  1:13.57  1:53.49  2:33.31  3:12.78  3:52.89  4:33.58  5:13.92
     5:53.98  6:32.12                                                      
 11 Krebs, Sam T        10 Cubu-PV              7:45.99    6:42.58        
       34.29  1:13.76  1:54.04  2:35.37  3:17.17  3:59.12  4:40.88  5:22.66
     6:04.05  6:42.58                                                      
 12 Ogren, Tyler T      11 Cubu-PV              7:20.99    6:44.29        
       35.69  1:17.25  1:59.45  2:41.32  3:23.68  4:05.28  4:46.92  5:28.35
     6:08.51  6:44.29                                                      
 13 Song, Philip H      12 MSSC-PV                   NT    6:46.96        
       36.03  1:15.91  2:41.28  3:21.49           4:02.67  4:44.57  5:27.50
     6:47.06  6:46.96                                                      
 14 Jones, Kevin A      12 MSSC-PV              6:51.91    6:48.76        
       36.59  1:17.78  2:00.03  2:41.69  3:24.33  4:06.56  4:48.41  5:30.15
     6:11.02  6:48.76                                                      
 15 Reed, Edward F      11 Cubu-PV              7:23.00    6:51.33        
       36.31  1:17.93  2:00.55  2:42.51  3:25.08  4:07.61  4:49.76  5:31.63
     6:13.31  6:51.33                                                      
 16 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV              7:35.99    6:55.18        
       34.81  1:15.88  1:58.70  2:42.06  3:25.19  4:07.96  4:49.54  5:32.26
     6:16.69  6:55.18                                                      
 17 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV              7:30.99    6:57.47        
       35.99  1:18.76  2:01.87  2:44.75  3:28.08  4:11.18           5:36.92
     6:18.12  6:57.47                                                      
 18 Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              7:26.71    6:58.65        
       37.40  1:19.67  2:02.95  2:46.88  3:29.89  4:12.97  4:55.95  5:37.86
     6:19.92  6:58.65                                                      
 19 Jones, Daniel M     11 Cubu-PV              7:40.99    7:17.90        
       35.70  1:18.59  2:04.17  2:50.46  3:35.54  4:22.23  5:07.76  5:50.97
     6:35.33  7:17.90                                                      
 20 Foster, Joseph A    11 Cubu-PV              7:50.99    7:22.64        
       35.06  1:19.17  2:04.87  2:51.43  3:38.47  4:24.28  5:09.72  5:55.12
     6:41.90  7:22.64                                                      
 21 Reinheimer, Matthe  11 JFD-PV               7:40.40    7:25.52        
       34.13  1:15.71  2:04.89  2:46.94  3:39.38  4:26.60  5:13.10  5:58.50
     6:43.50  7:25.52                                                      
 22 Hong, Gus           11 MSSC-PV                   NT    7:48.39        
       39.58  1:24.64  2:12.00  3:00.57  3:49.89  4:38.72  5:28.09  6:15.50
     7:03.97  7:48.39                                                      
 -- Connor, Joey E      12 Cubu-PV              6:31.89         NS        
 -- Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV              6:32.81        SCR        
 -- Kim, Christopher Y  11 MSSC-PV                   NT        SCR        
 -- Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              5:56.60        SCR        
 -- Peterson, David A   12 Cubu-PV              6:32.73        SCR        
 -- Smith, Zachary T    10 Cubu-PV              6:45.00        SCR        
 
Boys 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeh, Asaph R        12 MSSC-PV                   NT    2:26.09        
       34.97  1:11.74  1:49.43  2:26.09                                    
  2 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV              2:49.99    2:30.37        
       36.60  1:14.90  1:52.91  2:30.37                                    
  3 McDowell, Brandon   12 Cubu-PV                   NT    2:33.55        
       37.01  1:15.95  1:54.22  2:33.55                                    
  4 Gong, Wade T        12 Cubu-PV              2:43.00    2:33.64        
       36.08  1:16.07  1:56.60  2:33.64                                    
  5 Mc Cormick, Patric  12 Cubu-PV                   NT    2:34.56        
       35.38  1:15.15  2:34.56                                             
  6 Dillon, Bradley J   10 Cubu-PV              2:39.00    2:37.08        
       37.36  1:17.85  1:57.66  2:37.08                                    
  7 Bodenheimer, Alex   11 Cubu-PV              3:03.99    2:39.66        
       36.77  1:18.00  1:59.44  2:39.66                                    
  8 Phillips, Bradley   10 Cubu-PV              2:43.00    2:40.53        
       38.73  1:19.86  2:01.10  2:40.53                                    
  9 Bailey, Patrick A   12 JFD-PV               3:30.30    2:42.80        
       37.97  1:19.44  2:01.92  2:42.80                                    
 10 Yang, Pascal C      12 MSSC-PV                   NT    2:49.24        
       39.30           2:07.42  2:49.24                                    
 11 Kim, Christopher Y  11 MSSC-PV                   NT    2:49.67        
       40.71  1:24.41  2:07.70  2:49.67                                    
 12 Pfister, Alex F     10 Cubu-PV                   NT    2:54.05        
       39.52  1:24.02  2:10.03  2:54.05                                    
 13 Pickering, Jon G     9 Cubu-PV                   NT    2:54.22        
       41.62  1:26.75  2:12.61  2:54.22                                    
 14 Gamble, Grant W     11 Cubu-PV                   NT    2:56.28        
       41.17  1:28.40  2:13.05  2:56.28                                    
 15 Kim, Eric I         10 MSSC-PV                   NT    2:57.84        
       42.14  1:27.06  2:12.84  2:57.84                                    
 16 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV                   NT    3:01.60        
       43.27  1:29.31  2:16.10  3:01.60                                    
 17 Hong, Gus           11 MSSC-PV                   NT    3:17.82        
              1:36.85  2:28.15  3:17.82                                    
 -- Ruffa, Jonathan D   10 MSSC-PV                   NT         DQ        
       44.55  1:34.46  2:26.77       DQ                                    
 -- Bishop, William E    9 Cubu-PV                   NT         NS        
 -- Song, Philip H      12 MSSC-PV                   NT         NS        
 -- Krebs, Matt E       12 Cubu-PV              2:43.99        SCR        
 
Boys 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krebs, Matt E       12 Cubu-PV              2:50.99    2:50.86        
       39.36  1:23.06  2:07.11  2:50.86                                    
  2 Phillips, Bradley   10 Cubu-PV              2:54.00    2:57.83        
       41.10  1:26.24  2:11.98  2:57.83                                    
  3 Grimmett-Norris, M  11 Cubu-PV              3:08.33    3:04.45        
       42.08  1:29.13  2:16.98  3:04.45                                    
  4 Jones, Daniel M     11 Cubu-PV              2:59.99    3:12.22        
       42.77  1:32.08  2:22.38  3:12.22                                    
  5 Jackson, Michael D  12 PGKS-PV              3:32.29    3:14.53        
       44.38  1:34.54  2:26.65  3:14.53                                    
  6 Kawai, Takuma       11 Cubu-PV                   NT    3:32.56        
       48.24  1:42.98  2:37.61  3:32.56                                    
  7 Fiala, CJ J         10 Cubu-PV                   NT    3:36.17        
       49.26  1:45.43  2:41.54  3:36.17                                    
 -- O'Connor, Patrick   10 Cubu-PV                   NT         DQ        
       55.79  1:57.38  2:58.01       DQ                                    
 
Boys 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerlach, Ethan E    12 MSSC-PV              2:55.52    2:29.01        
       32.78  1:10.92  1:49.90  2:29.01                                    
  2 Dillon, Bradley J   10 Cubu-PV              2:39.30    2:40.59        
       33.47  1:13.46  1:56.79  2:40.59                                    
  3 Krebs, Matt E       12 Cubu-PV              2:51.99    2:43.52        
       34.37  1:14.88  1:58.97  2:43.52                                    
  4 Grimmett-Norris, M  11 Cubu-PV              2:51.21    2:47.76        
       35.58  1:17.50  2:03.78  2:47.76                                    
  5 Yeh, Asaph R        12 MSSC-PV              3:00.76    2:50.37        
       33.49  1:12.48  1:57.17  2:50.37                                    
  6 Allen, Christopher  12 Cubu-PV                   NT    3:03.26        
       36.41  1:20.37  2:09.55  3:03.26