POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #1
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--05




Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV                30.83      30.41        
  2 Cooke, Owen M       10 Curl-PV                36.05      31.86        
  3 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV                32.50      32.37        
  4 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              33.92      33.77        
  5 Gill, Mac M         10 H2oyas-PV              38.86      35.06        
  6 Verheul, Dirk W      9 PM-PV                  35.15      35.38        
  7 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV                39.57      35.56        
  8 Sengupta, Nirvan    10 Rmsc-PV                   NT      35.78        
  9 Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV                35.75      36.50        
 10 Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV                38.28      37.10        
 11 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV                37.73      37.43        
 12 Loiacono, Andrew V  10 Rmsc-PV                44.07      37.72        
 13 Medina, Daniel       9 Rmsc-PV                40.56      37.86        
 14 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV                38.98      39.24        
 15 Green, Zachary A     9 H2oyas-PV                 NT      39.67        
 16 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV                39.99      40.04        
 17 Yoshitake, Sho       9 Curl-PV                40.63      40.95        
 18 Deegan, Patrick He   9 PM-PV                  40.14      41.75        
 19 Lucas, Alex A        9 PM-PV                  52.71      43.35        
 20 Loiacono, Christop   9 Rmsc-PV                   NT      44.78        
 21 Neumaier, Bradley    9 FAST-PV                46.70      46.86        
 22 Wheat, Calvin        9 Rmsc-PV                44.31      48.20        
 -- Giroux, Quinn T     10 PM-PV                  34.86         DQ        
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                32.12         NS        
 -- Spencer, Robert A    9 Curl-PV                35.87         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV                34.07         NS        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                35.24         NS        
 -- Morel, Henri-Chris  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Yu, Andrew          10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Brobst, Brad L       9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Morel, Jean-Bertra  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                46.23         NS        
 -- Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV                39.85         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV              1:09.87    1:09.59        
       32.77  1:09.59                                                      
  2 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV              1:16.91    1:13.51        
       35.21  1:13.51                                                      
  3 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV            1:18.89    1:13.61        
       34.72  1:13.61                                                      
  4 Cooke, Owen M       10 Curl-PV              1:15.02    1:14.18        
       37.43  1:14.18                                                      
  5 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV              1:15.70    1:14.97        
       36.81  1:14.97                                                      
  6 Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV              1:26.62    1:17.38        
       37.28  1:17.38                                                      
  7 Conner, William R   10 PM-PV                1:28.77    1:22.07        
       39.91  1:22.07                                                      
  8 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV              1:23.58    1:23.14        
       38.77  1:23.14                                                      
  9 Gill, Mac M         10 H2oyas-PV            1:35.46    1:23.35        
       38.12  1:23.35                                                      
 10 Loiacono, Andrew V  10 Rmsc-PV                   NT    1:24.85        
 11 Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV              1:27.41    1:25.24        
       40.34  1:25.24                                                      
 12 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV              1:29.34    1:27.89        
       41.49  1:27.89                                                      
 13 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV                   NT    1:31.86        
       42.06  1:31.86                                                      
 14 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV              1:38.19    1:36.26        
       43.39  1:36.26                                                      
 15 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                1:44.87    1:43.10        
       47.41  1:43.10                                                      
 16 Goniprow, Alexande  10 Rmsc-PV              1:43.40    1:46.60        
       50.68  1:46.60                                                      
 17 Lucas, Alex A        9 PM-PV                     NT    1:50.43        
       53.25  1:50.43                                                      
 18 Erdene, Bilguudei   10 Rmsc-PV                   NT    1:57.19        
       53.90  1:57.19                                                      
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV              1:20.77         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV              1:15.03         NS        
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV              1:10.69         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Herrera, Fernando   10 Rmsc-PV              1:38.74         NS        
 -- Green, Zachary A     9 H2oyas-PV                 NT         NS        
     1:35.25                                                               
 -- Banks, David G      10 PM-PV                     NT         NS        
 -- Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV              1:24.15         NS        
 -- Smith, Will R       10 PM-PV                1:36.36         NS        
 -- Verheul, Dirk W      9 PM-PV                1:18.03         NS        
 -- McFARLAND, Bobby C  10 Rmsc-PV              1:28.56         NS        
 -- Gouterman, Michael   9 Rmsc-PV              1:34.17         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV              1:38.56         NS        
 -- Medina, Daniel       9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV              1:22.57         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV              2:29.18    2:31.61        
       34.49  1:13.74  1:54.65  2:31.61                                    
  2 Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV              2:48.75    2:49.25        
       37.72  1:21.26  2:06.69  2:49.25                                    
  3 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV              2:46.62    2:49.69        
       35.45  1:17.50  2:04.15  2:49.69                                    
  4 Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV              3:18.05    3:07.69        
       41.65  1:30.47  2:20.92  3:07.69                                    
  5 Feldman, Sergey B    9 Rmsc-PV                   NT    3:27.48        
       41.92  1:36.36  2:31.81  3:27.48                                    
  6 Fannon, Jake T       9 PM-PV                     NT    3:30.85        
       44.36  1:38.49  2:36.65  3:30.85                                    
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Deegan, Patrick He   9 PM-PV                     NT         NS        
     1:41.47  3:31.47                                                      
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV                37.47      35.75        
  2 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV                38.87      38.89        
  3 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              40.77      39.42        
  4 Cooke, Owen M       10 Curl-PV                41.00      39.57        
  5 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV                40.51      40.33        
  6 Conner, William R   10 PM-PV                  49.56      40.42        
  7 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV                40.12      41.03        
  8 Gill, Mac M         10 H2oyas-PV              46.75      41.08        
  9 Giroux, Quinn T     10 PM-PV                  42.26      41.52        
 10 Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV                48.12      41.70        
 11 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV                43.23      42.03        
 12 Patteson, Austin C   9 PM-PV                  50.83      42.51        
 13 Loiacono, Andrew V  10 Rmsc-PV                50.38      44.61        
 14 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV                45.04      45.40        
 15 Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV                43.56      46.61        
 16 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV                   NT      48.66        
 17 Hanson, Theodore P  10 Rmsc-PV                54.90      51.76        
 18 Goniprow, Alexande  10 Rmsc-PV                54.65      58.47        
 -- Loiacono, Christop   9 Rmsc-PV                   NT         DQ        
 -- Lucas, Alex A        9 PM-PV                  55.37         DQ        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                43.89         NS        
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                37.99         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV                38.87         NS        
 -- Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV                44.92         NS        
 -- Banks, David G      10 PM-PV                     NT         NS        
 -- Morel, Jean-Bertra  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Smith, Will R       10 PM-PV                  57.64         NS        
 -- Verheul, Dirk W      9 PM-PV                  45.18         NS        
 -- Gouterman, Michael   9 Rmsc-PV                45.04         NS        
 -- McFARLAND, Bobby C  10 Rmsc-PV                43.09         NS        
 -- Morel, Henri-Chris  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV                   NT        SCR        
 -- Herrera, Fernando   10 Rmsc-PV                   NT        SCR        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giroux, Quinn T     10 PM-PV                1:36.60    1:28.59        
       43.66  1:28.59                                                      
  2 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV              1:39.94    1:30.69        
     1:30.78  1:30.69                                                      
  3 Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV              1:41.93    1:39.33        
       47.27  1:39.33                                                      
  4 Feldman, Sergey B    9 Rmsc-PV                   NT    1:50.55        
       52.85  1:50.55                                                      
  5 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                     NT    2:00.33        
       56.34  2:00.33                                                      
 -- Yu, Andrew          10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV                38.46      38.68        
  2 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV                43.10      41.30        
  3 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV                46.94      43.62        
  4 Loiacono, Andrew V  10 Rmsc-PV                50.67      45.44        
  5 Neumaier, Bradley    9 FAST-PV                48.74      46.96        
  6 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV                49.96      47.61        
  7 Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV                51.99      47.86        
  8 Patteson, Austin C   9 PM-PV                  55.37      49.02        
  9 Conner, William R   10 PM-PV                  57.56      50.42        
 10 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                  52.62      51.48        
 11 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV                54.24      52.27        
 12 Green, Zachary A     9 H2oyas-PV                 NT      53.59        
 13 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV                57.90      54.84        
 14 Shor, Matt           9 JCCW-PV                   NT      55.38        
 15 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV                57.66      56.33        
 16 Goniprow, Alexande  10 Rmsc-PV                59.90      57.10        
 17 Lucas, Alex A        9 PM-PV                     NT    1:20.50        
 -- Hanson, Theodore P  10 Rmsc-PV                   NT         DQ        
 -- Carlson, Elliot H    9 Rmsc-PV              1:02.34         DQ        
 -- Erdene, Bilguudei   10 Rmsc-PV                   NT         DQ        
 -- Gill, Mac M         10 H2oyas-PV              52.71         DQ        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                48.57         NS        
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                43.86         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                58.37         NS        
 -- Herrera, Fernando   10 Rmsc-PV                57.62         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV                46.48         NS        
 -- Morel, Jean-Bertra  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV                47.05         NS        
 -- Morel, Henri-Chris  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Verheul, Dirk W      9 PM-PV                  49.24         NS        
 -- Banks, David G      10 PM-PV                     NT         NS        
 -- McFARLAND, Bobby C  10 Rmsc-PV                52.45         NS        
 -- Gouterman, Michael   9 Rmsc-PV              1:00.01         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV                50.77         NS        
 -- Medina, Daniel       9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV                45.06         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV              1:22.76    1:23.32        
       39.87  1:23.32                                                      
  2 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV              1:33.44    1:34.28        
       42.72  1:34.28                                                      
  3 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV              1:37.98    1:36.38        
       45.34  1:36.38                                                      
  4 Cooke, Owen M       10 Curl-PV              1:41.30    1:40.66        
       48.20  1:40.66                                                      
  5 Hukill, Ben K       10 Rmsc-PV                   NT    1:41.57        
       48.17  1:41.57                                                      
  6 Loiacono, Andrew V  10 Rmsc-PV                   NT    1:41.95        
       46.65  1:41.95                                                      
  7 Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV              1:44.97    1:42.19        
       47.95  1:42.19                                                      
  8 Neumaier, Bradley    9 FAST-PV                   NT    1:43.28        
       47.81  1:43.28                                                      
  9 Smith, Will R       10 PM-PV                1:53.84    1:44.55        
       49.71  1:44.55                                                      
 10 Medina, Daniel       9 Rmsc-PV              1:52.31    1:47.98        
       48.48  1:47.98                                                      
 11 Fannon, Jake T       9 PM-PV                1:43.69    1:54.92        
       53.78  1:54.92                                                      
 12 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                     NT    1:55.68        
       51.52  1:55.68                                                      
 13 Yoshitake, Sho       9 Curl-PV                   NT    2:04.49        
       57.24  2:04.49                                                      
 14 Hanson, Theodore P  10 Rmsc-PV                   NT    2:13.14        
     1:01.14  2:13.14                                                      
 -- Hukill, Nate A      10 Rmsc-PV                   NT         DQ        
       49.95       DQ                                                      
 -- Feldman, Sergey B    9 Rmsc-PV                   NT         DQ        
     1:01.67       DQ                                                      
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV              1:42.92         NS        
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV              1:32.49         NS        
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Yu, Andrew          10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV                44.81      40.12        
  2 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV                   NT      41.72        
  3 Verheul, Dirk W      9 PM-PV                  49.31      43.71        
  4 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                     NT      45.92        
  5 Sengupta, Nirvan    10 Rmsc-PV                   NT      45.96        
  6 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV                45.89      46.45        
  7 Deegan, Patrick He   9 PM-PV                  45.60      48.23        
  8 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV                49.96      49.90        
  9 Smith, Will R       10 PM-PV                  54.49      50.78        
 10 Gill, Mac M         10 H2oyas-PV              52.82      51.92        
 11 Green, Zachary A     9 H2oyas-PV                 NT      53.71        
 12 Irish, Trevor R      9 Rmsc-PV                55.68      55.01        
 13 Lucas, Alex A        9 PM-PV                     NT    1:03.14        
 -- Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              37.23         DQ        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                40.92         NS        
 -- Morel, Henri-Chris  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Morel, Jean-Bertra  10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV                41.37         NS        
 -- Spencer, Robert A    9 Curl-PV                51.56         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patteson, Austin C   9 PM-PV                     NT    1:34.00        
       40.36  1:34.00                                                      
  2 Kelly, Bobby K       9 PM-PV                     NT    1:43.34        
       47.14  1:43.34                                                      
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV              1:17.64    1:20.64        
       37.91  1:20.64                                                      
  2 Trigonoplos, Paul   10 Rmsc-PV              1:27.98    1:24.65        
       40.26  1:24.65                                                      
  3 Cooke, Owen M       10 Curl-PV              1:33.21    1:26.01        
       40.68  1:26.01                                                      
  4 Giroux, Quinn T     10 PM-PV                1:32.60    1:27.96        
       43.14  1:27.96                                                      
  5 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV            1:29.80    1:29.10        
       40.86  1:29.10                                                      
  6 Garfield, Evan M     9 Rmsc-PV              1:29.51    1:31.48        
       44.57  1:31.48                                                      
  7 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV              1:31.17    1:33.41        
       44.50  1:33.41                                                      
  8 Gill, Mac M         10 H2oyas-PV            1:40.41    1:35.82        
       46.11  1:35.82                                                      
  9 Verheul, Dirk W      9 PM-PV                1:32.65    1:35.84        
       46.61  1:35.84                                                      
 10 Olivos, Zachary B   10 Rmsc-PV                   NT    1:38.47        
       47.99  1:38.47                                                      
 11 Kidwell, Justin C    9 Rmsc-PV              1:38.58    1:39.30        
       46.69  1:39.30                                                      
 12 Chavez, Alejandro    9 FAST-PV              1:48.52    1:42.86        
       46.97  1:42.86                                                      
 13 Smith, Will R       10 PM-PV                1:54.26    1:43.31        
       51.42  1:43.31                                                      
 14 Deegan, Patrick He   9 PM-PV                1:43.32    1:46.18        
       47.03  1:46.18                                                      
 15 Yoshitake, Sho       9 Curl-PV              1:49.08    1:51.90        
       52.46  1:51.90                                                      
 -- Lucas, Alex A        9 PM-PV                     NT         DQ        
     1:01.32       DQ                                                      
 -- Wheat, Calvin        9 Rmsc-PV              2:10.19         DQ        
     1:00.77       DQ                                                      
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV              1:23.16         NS        
 -- Fotsch, DJ J        10 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV              1:28.63         NS        
 -- Whitlock, Dougie     9 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV              1:35.54         NS        
 -- Spencer, Robert A    9 Curl-PV              1:43.55         NS        
 -- Portnoy, Joshua A    9 Curl-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Andrew   10 Curl-PV              2:42.22    2:45.49        
       38.23  1:21.16  2:07.90  2:45.49                                    
  2 Cooke, Owen M       10 Curl-PV              3:08.88    3:07.57        
       46.25  1:33.27  2:28.86  3:07.57                                    
  3 Giroux, Quinn T     10 PM-PV                     NT    3:07.99        
       45.97  1:34.74  2:27.63  3:07.99                                    
  4 Kutlucinar, Atley   10 Curl-PV              3:17.49    3:12.78        
       45.33  1:34.12  2:31.03  3:12.78                                    
 -- Gould, Serge A      10 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Smith, Will R       10 PM-PV                3:56.07         NS        
 -- Inomata, Yusuke     10 Curl-PV              3:09.37         NS