POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #1
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--05




Boys 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV                   NT    5:56.11        
       33.48  1:11.11  1:47.68  2:24.31  3:00.99  3:37.14  4:13.62  4:48.71
     5:23.69  5:56.11                                                      
  2 Shen, David         12 PM-PV                6:29.43    6:09.12        
       33.80  1:11.15  1:49.56  2:26.68  3:04.48  3:41.90  4:20.11  4:57.95
     5:34.21  6:09.12                                                      
  3 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                6:42.31    6:11.39        
       32.40  1:10.72  1:49.22  2:26.59  3:04.66  3:42.44  4:20.85  4:58.97
     5:36.19  6:11.39                                                      
  4 Flamand, Michael W  10 Rmsc-PV                   NT    6:54.46        
       35.96  1:17.01  1:59.36  2:42.02  3:24.51  4:07.68  4:50.59  5:32.60
     6:14.95  6:54.46                                                      
  5 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                7:48.16    7:51.86        
       40.26  1:27.93  2:17.22  3:04.74  3:52.70  4:41.79  5:31.05  6:20.26
     7:07.58  7:51.86                                                      
 -- Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV              6:38.04         NS        
       35.13  1:15.66  1:56.50  2:35.53  3:15.15  3:54.09  4:34.81         
 -- Fahmy, Tamir K      10 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                   NT    2:30.43        
       35.02  1:14.35  1:53.39  2:30.43                                    
  2 Kraft, Stephen A    12 PM-PV                2:40.71    2:36.29        
       37.05  1:17.37  1:58.12  2:36.29                                    
  3 Patteson, Zach J    11 PM-PV                2:44.26    2:40.56        
       38.19  1:18.23  1:59.63  2:40.56                                    
  4 Bauernfeind, David  12 PM-PV                     NT    2:53.66        
       38.66           2:08.08  2:53.66                                    
  5 Emr, Chris P        11 TIBU-PV                   NT    2:56.40        
       41.90  1:26.68  2:12.51  2:56.40                                    
  6 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV              3:18.05    2:58.75        
     1:29.69  2:15.66  2:58.75                                             
  7 Conner, Curtis E    12 PM-PV                     NT    3:14.08        
       44.99  1:34.59  2:25.94  3:14.08                                    
 -- Namath, Imre        12 Curl-PV                   NT         DQ        
       38.94  1:20.54  2:04.29       DQ                                    
 -- Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              2:38.88         NS        
 
Boys 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV              2:54.01    2:42.49        
       36.45  1:17.77  2:00.71  2:42.49                                    
  2 Horita, Keith T     12 PM-PV                3:30.51    3:29.55        
       48.55  1:43.78  2:38.65  3:29.55                                    
  3 Smith, Doug J       11 PM-PV                     NT    3:30.40        
       47.14  1:42.08  2:37.15  3:30.40                                    
  4 Choi, Andy          12 Rmsc-PV                   NT    3:31.20        
       45.65  1:40.39  2:35.08  3:31.20                                    
 
Boys 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                2:39.55    2:42.16