POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #1
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--05




Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                26.93      26.37        
  2 Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV                28.73      28.32        
  3 Somers, David A     12 TIBU-PV                29.52      28.56        
  4 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV                30.98      28.95        
  5 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                  29.89      29.00        
  6 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                  29.10      29.22        
  7 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                  29.57      29.56        
  8 Katz, Justin C      12 Rmsc-PV                   NT      29.95        
  9 Foley, Con S        12 H2oyas-PV              30.65      30.32        
 10 Paster, Ethan D     11 PM-PV                  31.14      30.81        
 11 Namath, Imre        12 Curl-PV                   NT      30.99        
 12 Namath, Stephan     12 Curl-PV                32.64      31.02        
 13 Johnson, Ian G      11 Rmsc-PV                   NT      31.07        
 14 Sconocchia, Tommas  12 Rmsc-PV                31.83      31.59        
 15 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV                31.58      31.63        
 16 Knestout, Michael   12 Rmsc-PV                32.39      31.83        
 17 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT      31.98        
 18 Litman, Ethan A     12 Curl-PV                33.04      32.28        
 19 Ziskie, Austin N    12 H2oyas-PV                 NT      32.36        
 20 Tranamil, Rodrigo   12 Rmsc-PV                32.30      33.24        
 21 Rodan, Brian L      11 H2oyas-PV              34.81      33.37        
 22 Bauernfeind, David  12 PM-PV                  34.77      33.50        
 23 Burnett, Michael J  11 H2oyas-PV                 NT      33.75        
 24 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT      34.07        
 25 Clarke, Matthew A   11 Rmsc-PV                34.89      34.77        
 26 Clark, Andrew K     11 Rmsc-PV                37.50      35.19        
 27 Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV                43.50      36.36        
 28 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                  37.13      36.39        
 29 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT      36.80        
 30 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                   NT      37.15        
 31 Choi, Andy          12 Rmsc-PV                   NT      37.70        
 32 Warner, Benjamin W  12 Rmsc-PV                35.78      38.33        
 33 Dessie, Bruck T     11 Rmsc-PV                38.56      38.50        
 -- Yackee, Michael J   11 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV                31.01         NS        
 -- Langenfeld, Ben M   12 Curl-PV                35.61         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                59.47    1:00.35        
       29.88  1:00.35                                                      
  2 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV              1:00.06    1:01.47        
       30.50  1:01.47                                                      
  3 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                1:05.31    1:04.18        
       30.99  1:04.18                                                      
  4 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                1:05.91    1:05.81        
       31.42  1:05.81                                                      
  5 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:05.00    1:06.03        
       31.16  1:06.03                                                      
  6 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV              1:08.34    1:06.19        
       32.46  1:06.19                                                      
  7 Foley, Con S        12 H2oyas-PV            1:06.07    1:06.77        
       31.91  1:06.77                                                      
  8 Patteson, Zach J    11 PM-PV                1:08.38    1:06.97        
       32.06  1:06.97                                                      
  9 Russell, Vinnie R   12 Rmsc-PV              1:07.05    1:07.71        
       31.55  1:07.71                                                      
 10 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV              1:09.06    1:07.93        
       33.35  1:07.93                                                      
 11 Sconocchia, Tommas  12 Rmsc-PV              1:08.50    1:08.12        
       32.28  1:08.12                                                      
 12 Namath, Imre        12 Curl-PV              1:08.55    1:08.15        
       33.24  1:08.15                                                      
 13 Katz, Justin C      12 Rmsc-PV              1:08.43    1:08.78        
       33.08  1:08.78                                                      
 14 Cresham, Michael A  12 H2oyas-PV                 NT    1:12.21        
       33.25  1:12.21                                                      
 15 Ornstein, Cory L    12 Rmsc-PV              1:14.15    1:12.47        
       33.84  1:12.47                                                      
 16 Emr, Chris P        11 TIBU-PV              1:10.89    1:13.32        
       34.94  1:13.32                                                      
 17 Rodan, Brian L      11 H2oyas-PV            1:19.56    1:13.35        
       34.62  1:13.35                                                      
 18 Litman, Ethan A     12 Curl-PV              1:16.39    1:13.59        
       35.15  1:13.59                                                      
 19 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT    1:14.12        
       34.88  1:14.12                                                      
 20 Ziskie, Austin N    12 H2oyas-PV                 NT    1:14.59        
       34.42  1:14.59                                                      
 21 McWilliams, Christ  12 Rmsc-PV                   NT    1:15.98        
       36.95  1:15.98                                                      
 22 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT    1:16.57        
       35.86  1:16.57                                                      
 23 Ross, Michael D     11 PM-PV                     NT    1:16.98        
       36.84  1:16.98                                                      
 24 Burnett, Michael J  11 H2oyas-PV                 NT    1:17.08        
       37.06  1:17.08                                                      
 25 Clarke, Matthew A   11 Rmsc-PV              1:18.43    1:17.97        
       36.89  1:17.97                                                      
 26 Bauernfeind, David  12 PM-PV                1:18.77    1:17.98        
       36.69  1:17.98                                                      
 27 Martin, Jimmy M     12 Rmsc-PV                   NT    1:18.54        
       36.51  1:18.54                                                      
 28 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                1:21.10    1:19.48        
       37.88  1:19.48                                                      
 29 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                1:20.27    1:19.79        
       38.73  1:19.79                                                      
 30 Carswell, DJ J      12 Rmsc-PV              1:19.47    1:20.33        
       38.87  1:20.33                                                      
 31 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT    1:21.81        
       39.29  1:21.81                                                      
 32 Warner, Benjamin W  12 Rmsc-PV              1:32.52    1:25.26        
       39.31  1:25.26                                                      
 33 Guo, Tommy          11 Rmsc-PV                   NT    1:29.65        
       41.36  1:29.65                                                      
 34 Yackee, Michael J   11 Rmsc-PV                   NT    1:31.18        
       41.20  1:31.18                                                      
 -- Smith, Doug J       11 PM-PV                1:28.19         NS        
 -- Kraft, Stephen A    12 PM-PV                1:11.06         NS        
 -- Namath, Stephan     12 Curl-PV              1:13.62         NS        
 -- Willis, Don         11 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV              1:05.43         NS        
 -- Somers, David A     12 TIBU-PV              1:07.33         NS        
 -- Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              1:01.09         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV              2:07.57    2:08.33        
       29.74  1:02.52  1:36.13  2:08.33                                    
  2 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV              2:13.43    2:09.07        
       29.37  1:02.84  1:36.92  2:09.07                                    
  3 Shen, David         12 PM-PV                2:35.40    2:17.57        
       31.50  1:07.49  1:41.08  2:17.57                                    
  4 Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              2:36.39    2:18.61        
       30.88  1:05.67  1:42.03  2:18.61                                    
  5 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                2:21.41    2:21.63        
       31.94  1:08.52  1:45.19  2:21.63                                    
  6 Namath, Imre        12 Curl-PV              2:28.69    2:23.66        
       33.59  1:10.62  1:48.07  2:23.66                                    
  7 Paster, Ethan D     11 PM-PV                2:27.60    2:26.47        
       32.44  1:10.02  1:48.52  2:26.47                                    
  8 Somers, David A     12 TIBU-PV              2:40.64    2:27.09        
       32.63  1:11.39  1:50.33  2:27.09                                    
  9 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV              2:29.75    2:34.49        
       36.44  1:15.93  1:56.08  2:34.49                                    
 10 Namath, Stephan     12 Curl-PV                   NT    2:36.90        
       34.23  1:12.64  1:55.04  2:36.90                                    
 11 Litman, Ethan A     12 Curl-PV                   NT    2:43.55        
       35.04  1:18.14  2:03.84  2:43.55                                    
 12 Bauernfeind, David  12 PM-PV                2:51.14    2:46.29        
       35.94  1:19.01  2:04.00  2:46.29                                    
 13 Smith, Doug J       11 PM-PV                3:01.67    2:46.93        
     1:18.49  2:04.35  2:46.93  2:46.93                                    
 14 Cooper, Tate A      12 PM-PV                     NT    2:47.23        
       34.75  1:20.23  2:06.19  2:47.23                                    
 15 Ross, Michael D     11 PM-PV                     NT    2:52.49        
       38.53  1:21.39  2:06.83  2:52.49                                    
 16 Vessels, Michael P  11 H2oyas-PV                 NT    2:53.63        
       35.41  1:18.44  2:02.53  2:53.63                                    
 17 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                2:53.46    2:55.49        
       40.59  1:26.33  2:11.46  2:55.49                                    
 18 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                3:07.31    2:57.51        
       40.45  1:25.77  2:12.58  2:57.51                                    
 -- Choi, Andy          12 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Muldoon, Joseph     11 JCCW-PV                   NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                31.56      31.54        
  2 Shen, David         12 PM-PV                  32.61      31.56        
  3 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV                33.02      33.22        
  4 Bauernfeind, David  12 PM-PV                  38.49      34.73        
  5 Namath, Imre        12 Curl-PV                33.55      34.90        
  6 Russell, Vinnie R   12 Rmsc-PV                37.63      35.09        
  7 Kraft, Stephen A    12 PM-PV                  36.56      35.53        
  8 Patteson, Zach J    11 PM-PV                  35.24      35.57        
  9 Sconocchia, Tommas  12 Rmsc-PV                34.30      35.67        
 10 Somers, David A     12 TIBU-PV                34.68      35.86        
 11 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                  36.28      35.97        
 12 Katz, Justin C      12 Rmsc-PV                35.53      36.72        
 13 Emr, Chris P        11 TIBU-PV                37.66      37.63        
 14 Cresham, Michael A  12 H2oyas-PV                 NT      38.40        
 15 Litman, Ethan A     12 Curl-PV                38.98      38.44        
 16 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV                38.41      38.83        
 17 Rodan, Brian L      11 H2oyas-PV              42.47      39.06        
 18 Cooper, Tate A      12 PM-PV                     NT      39.44        
 19 Foley, Con S        12 H2oyas-PV              38.02      39.61        
 20 Clarke, Matthew A   11 Rmsc-PV                45.64      40.99        
 21 Ornstein, Cory L    12 Rmsc-PV                40.98      41.26        
 22 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT      41.45        
 23 Carswell, DJ J      12 Rmsc-PV                42.17      42.19        
 24 Guo, Tommy          11 Rmsc-PV                   NT      42.32        
 25 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT      42.90        
 26 Choi, Andy          12 Rmsc-PV                   NT      44.08        
 27 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT      44.10        
 28 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                44.53      45.16        
 29 Clark, Andrew K     11 Rmsc-PV                44.45      45.22        
 30 Martin, Jimmy M     12 Rmsc-PV                   NT      45.79        
 31 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                  44.93      46.01        
 32 Yackee, Michael J   11 Rmsc-PV                   NT      59.25        
 -- Dessie, Bruck T     11 Rmsc-PV                52.13         DQ        
 -- Burnett, Michael J  11 H2oyas-PV                 NT         DQ        
 -- Warner, Benjamin W  12 Rmsc-PV                44.65         DQ        
 -- Smith, Doug J       11 PM-PV                  44.07         NS        
 -- Namath, Stephan     12 Curl-PV                   NT         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV                36.93         NS        
 -- Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV                49.38         NS        
 -- Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV                31.65         NS        
 -- Willis, Don         11 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              1:09.23    1:08.68        
       33.17  1:08.68                                                      
  2 Shen, David         12 PM-PV                1:11.57    1:12.10        
       34.88  1:12.10                                                      
  3 Namath, Imre        12 Curl-PV                   NT    1:14.45        
       36.44  1:14.45                                                      
  4 Sconocchia, Tommas  12 Rmsc-PV              1:16.30    1:16.41        
       37.50  1:16.41                                                      
  5 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:19.78    1:21.26        
       38.42  1:21.26                                                      
  6 Namath, Stephan     12 Curl-PV                   NT    1:21.47        
       38.60  1:21.47                                                      
  7 Emr, Chris P        11 TIBU-PV              1:21.12    1:21.75        
       39.66  1:21.75                                                      
  8 Bauernfeind, David  12 PM-PV                1:29.80    1:22.27        
       40.08  1:22.27                                                      
  9 Carlson, Tyler A    12 Rmsc-PV              1:27.72    1:24.84        
       41.96  1:24.84                                                      
 10 Clarke, Matthew A   11 Rmsc-PV              1:36.05    1:26.50        
 11 Litman, Ethan A     12 Curl-PV              1:27.68    1:28.04        
       41.92  1:28.04                                                      
 12 Paster, Ethan D     11 PM-PV                1:22.72    1:28.28        
       42.24  1:28.28                                                      
 13 McWilliams, Christ  12 Rmsc-PV                   NT    1:31.42        
       43.79  1:31.42                                                      
 14 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT    1:34.12        
       47.87  1:34.12                                                      
 15 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                1:36.65    1:39.11        
       47.89  1:39.11                                                      
 -- Burnett, Michael J  11 H2oyas-PV                 NT         DQ        
 -- Murphy, Brendan B   11 PM-PV                     NT         DQ        
       49.81       DQ                                                      
 -- Cooper, Tate A      12 PM-PV                     NT         DQ        
 -- Vessels, Michael P  11 H2oyas-PV                 NT         NS        
 -- Ross, Michael D     11 PM-PV                     NT         NS        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV                32.93      32.94        
  2 Shen, David         12 PM-PV                  43.61      35.54        
  3 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                36.16      35.81        
  4 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT      40.57        
  5 Foley, Con S        12 H2oyas-PV              42.61      41.38        
  6 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                  45.89      41.88        
  7 Clark, Andrew K     11 Rmsc-PV                45.78      43.16        
  8 Cresham, Michael A  12 H2oyas-PV                 NT      43.80        
  9 Choi, Andy          12 Rmsc-PV                   NT      44.96        
 10 Litman, Ethan A     12 Curl-PV                45.39      45.14        
 11 Sconocchia, Tommas  12 Rmsc-PV                46.74      46.09        
 12 Ornstein, Cory L    12 Rmsc-PV                47.49      47.02        
 13 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT      47.16        
 14 Ziskie, Austin N    12 H2oyas-PV                 NT      47.35        
 15 Cooper, Tate A      12 PM-PV                     NT      47.97        
 16 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT      48.51        
 17 Martin, Jimmy M     12 Rmsc-PV                   NT      48.92        
 18 Yackee, Michael J   11 Rmsc-PV                   NT      49.78        
 19 Dessie, Bruck T     11 Rmsc-PV                47.69      50.41        
 20 Carswell, DJ J      12 Rmsc-PV                   NT      50.69        
 21 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                   NT      50.79        
 22 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                  51.11      51.23        
 23 Guo, Tommy          11 Rmsc-PV                   NT      54.85        
 -- Bui, Derek H        12 PM-PV                  33.38         NS        
 -- Smith, Doug J       11 PM-PV                  48.35         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV                38.70         NS        
 -- Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV                48.91         NS        
 -- Willis, Don         11 Rmsc-PV                   NT         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV              1:11.18    1:10.68        
       33.65  1:10.68                                                      
  2 Bui, Derek H        12 PM-PV                1:13.35    1:11.21        
       34.31  1:11.21                                                      
  3 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV              1:20.29    1:17.73        
       36.56  1:17.73                                                      
  4 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                1:23.92    1:23.04        
       39.50  1:23.04                                                      
  5 Paster, Ethan D     11 PM-PV                1:28.95    1:25.34        
       39.93  1:25.34                                                      
  6 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT    1:27.21        
       41.23  1:27.21                                                      
  7 Tranamil, Rodrigo   12 Rmsc-PV              1:32.70    1:29.89        
       41.91  1:29.89                                                      
  8 Clark, Andrew K     11 Rmsc-PV                   NT    1:36.91        
       45.81  1:36.91                                                      
  9 Litman, Ethan A     12 Curl-PV              1:35.65    1:37.99        
       46.32  1:37.99                                                      
 10 Horita, Keith T     12 PM-PV                1:37.49    1:38.17        
       46.16  1:38.17                                                      
 11 McWilliams, Christ  12 Rmsc-PV                   NT    1:42.26        
       48.81  1:42.26                                                      
 12 Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV              1:49.49    1:44.85        
       47.87  1:44.85                                                      
 13 Murphy, Brendan B   11 PM-PV                1:50.93    1:49.74        
       50.17  1:49.74                                                      
 14 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                2:01.99    1:51.51        
       53.10  1:51.51                                                      
 15 Vessels, Michael P  11 H2oyas-PV            1:50.82    1:53.26        
       52.74  1:53.26                                                      
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                  29.88      29.49        
  2 Bui, Derek H        12 PM-PV                  30.47      30.09        
  3 Shen, David         12 PM-PV                  33.88      30.52        
  4 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV                31.72      30.89        
  5 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV                32.19      30.93        
  6 Tollefson, Henry H  11 Curl-PV                34.04      33.79        
  7 Knestout, Michael   12 Rmsc-PV                36.44      35.00        
  8 Namath, Stephan     12 Curl-PV                34.33      35.16        
  9 Foley, Con S        12 H2oyas-PV              35.69      35.28        
 10 Cooper, Tate A      12 PM-PV                  36.57      36.22        
 11 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                  36.85      36.33        
 12 Katz, Justin C      12 Rmsc-PV                   NT      36.70        
 13 Emr, Chris P        11 TIBU-PV                38.63      39.21        
 14 Rodan, Brian L      11 H2oyas-PV              39.82      40.65        
 15 McWilliams, Christ  12 Rmsc-PV                41.15      41.77        
 16 Clarke, Matthew A   11 Rmsc-PV                42.08      43.42        
 17 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                  43.55      43.59        
 18 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT      44.39        
 19 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                  46.54      45.05        
 20 Warner, Benjamin W  12 Rmsc-PV                43.09      46.42        
 21 Dessie, Bruck T     11 Rmsc-PV                   NT      48.02        
 22 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                   NT      51.27        
 -- Muldoon, Joseph     11 JCCW-PV                   NT         NS        
 -- Langenfeld, Ben M   12 Curl-PV                42.37         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV                36.90         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shen, David         12 PM-PV                     NT    1:07.15        
       30.96  1:07.15                                                      
  2 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                1:10.67    1:08.32        
       32.52  1:08.32                                                      
  3 Russell, Vinnie R   12 Rmsc-PV              1:20.05    1:16.95        
       35.23  1:16.95                                                      
  4 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV              1:12.93    1:17.21        
       36.22  1:17.21                                                      
  5 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:27.84    1:23.28        
       36.84  1:23.28                                                      
  6 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                1:47.40    1:44.26        
       46.34  1:44.26                                                      
  7 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                     NT    1:48.02        
       49.08  1:48.02                                                      
  8 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                   NT    1:55.13        
       50.97  1:55.13                                                      
 -- Guo, Tommy          11 Rmsc-PV                   NT         DQ        
       52.08       DQ                                                      
 -- Namath, Stephan     12 Curl-PV              1:25.00         NS        
 -- Somers, David A     12 TIBU-PV              1:20.56         NS        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bui, Derek H        12 PM-PV                1:08.13    1:09.37        
       33.02  1:09.37                                                      
  2 Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              1:13.17    1:11.39        
       33.17  1:11.39                                                      
  3 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                1:14.26    1:15.35        
       34.35  1:15.35                                                      
  4 Namath, Imre        12 Curl-PV              1:19.16    1:16.75        
       35.85  1:16.75                                                      
  5 Somers, David A     12 TIBU-PV              1:18.74    1:18.09        
       36.44  1:18.09                                                      
  6 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV              1:19.72    1:19.15        
       34.65  1:19.15                                                      
  7 Katz, Justin C      12 Rmsc-PV                   NT    1:20.93        
       36.51  1:20.93                                                      
  8 Knestout, Michael   12 Rmsc-PV                   NT    1:21.99        
       38.55  1:21.99                                                      
  9 Foley, Con S        12 H2oyas-PV            1:19.83    1:22.46        
       39.49  1:22.46                                                      
 10 Tranamil, Rodrigo   12 Rmsc-PV              1:26.61    1:23.29        
       38.10  1:23.29                                                      
 11 Emr, Chris P        11 TIBU-PV              1:29.27    1:23.88        
       40.09  1:23.88                                                      
 12 Trimboli, Travis J  11 Rmsc-PV                   NT    1:25.31        
       40.88  1:25.31                                                      
 13 Smith, Doug J       11 PM-PV                1:38.59    1:27.85        
       40.73  1:27.85                                                      
 14 Larson, Matthew T   11 Rmsc-PV                   NT    1:28.34        
       41.97  1:28.34                                                      
 15 Johnson, Ian G      11 Rmsc-PV                   NT    1:28.49        
       42.68  1:28.49                                                      
 16 Clark, Andrew K     11 Rmsc-PV              1:36.81    1:33.13        
       46.79  1:33.13                                                      
 17 Vessels, Michael P  11 H2oyas-PV                 NT    1:34.46        
       46.00  1:34.46                                                      
 18 Warner, Benjamin W  12 Rmsc-PV              1:37.58    1:34.75        
       44.01  1:34.75                                                      
 19 Hoffman, Scott B    11 Rmsc-PV                   NT    1:35.40        
       47.51  1:35.40                                                      
 20 Murphy, Brendan B   11 PM-PV                1:33.02    1:37.78        
       48.79  1:37.78                                                      
 21 Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV              1:41.78    1:38.92        
       47.67  1:38.92                                                      
 22 Xu, Michael         11 Rmsc-PV                   NT    1:41.26        
       48.81  1:41.26                                                      
 -- Ziskie, Austin N    12 H2oyas-PV                 NT         DQ        
       41.66       DQ                                                      
 -- Langenfeld, Ben M   12 Curl-PV              1:36.06         NS        
 -- Lanning, James S    12 Rmsc-PV              1:15.04         NS        
 -- Muldoon, Joseph     11 JCCW-PV                   NT         NS        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Curl-PV              2:23.27    2:29.26        
       32.48  1:11.56  1:53.43  2:29.26                                    
  2 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                2:40.98    2:34.29        
       32.23  1:14.33  1:58.88  2:34.29                                    
  3 Tuben, Benjamin P   12 PM-PV                2:39.62    2:40.25        
       34.45  1:14.93  2:04.58  2:40.25                                    
  4 Namath, Imre        12 Curl-PV              2:43.41    2:40.88        
       34.38  1:14.16  2:04.73  2:40.88                                    
  5 Pizer, Matt R       12 TIBU-PV                   NT    2:48.88        
       33.85  1:17.92  2:14.15  2:48.88                                    
  6 McWilliams, Christ  12 Rmsc-PV                   NT    3:08.65        
       43.72  1:32.67  2:27.95  3:08.65                                    
  7 Litman, Ethan A     12 Curl-PV                   NT    3:14.79        
       46.16  1:33.59  2:33.78  3:14.79                                    
  8 Cooper, Tate A      12 PM-PV                     NT    3:19.65        
       42.89  1:34.50  2:37.63  3:19.65                                    
  9 Ross, Michael D     11 PM-PV                     NT    3:19.75        
       49.34  1:39.85  2:37.01  3:19.75                                    
 10 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                3:38.27    3:31.27        
       45.85  1:38.98  3:31.27                                             
 -- Katz, Justin C      12 Rmsc-PV                   NT         DQ        
       39.03  1:24.10  2:23.35       DQ                                    
 -- Bui, Derek H        12 PM-PV                2:33.24         NS        
 -- Namath, Stephan     12 Curl-PV              2:59.86         NS        
 -- Feasley, Ben B      11 Rmsc-PV              3:50.42         NS        
 -- Guo, Tommy          11 Rmsc-PV                   NT         NS        
 -- Fernandez-Arias, N  12 Curl-PV              2:37.36         NS