POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
LEE DISTRICT POOL
FRANCONIA, VA
Sanction #PVS-03--05



Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J        10 OCCS-PV                29.48      29.56        
  2 Collier, CB B             10 Machine-PV             30.24      30.75        
  3 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                33.02      31.54        
  4 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                32.71      31.86        
  5 Rieling, Conor M          10 HACC-PV                33.41      32.17        
  6 Vest, Kevin M             10 Machine-PV             30.03      32.19        
  7 Cho, Andrew M             10 Machine-PV             33.98      32.67        
  8 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                33.41      32.85        
  9 Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV           32.99      33.37        
 10 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                34.83      33.99        
 11 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV           33.82      34.09        
 12 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 35.67      35.30        
 13 Chamberlain, Alec R        9 OCCS-PV                35.05      36.02        
 14 Campbell, Gavin S          9 Machine-PV             35.57      36.52        
 15 Schalk, Adam              10 HACC-PV                39.16      36.55        
 16 Shada, Sean               10 Fish-PV                   NT      36.73        
 17 Lamphear, Lee S           10 OCCS-PV                38.86      37.34        
 18 Nikolov, Geo              10 TNT-PV                 36.09      37.43        
 19 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                38.49      37.59        
 20 Chappelll, Matthew A       9 Machine-PV                NT      37.97        
 21 Sunga, Kevin D            10 VSC-PV                 38.16      38.22        
 22 Grant, Josh J              9 HACC-PV                42.97      38.86        
 23 Robbins, Steven M         10 Machine-PV             38.72      40.01        
 24 King, Jack F               9 FBST-PV                   NT      40.39        
 25 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 40.71      40.75        
 26 Diener, Zachary M          9 Fish-PV                45.44      40.81        
 27 Basinger, David M          9 OCCS-PV                36.20      41.19        
 28 Dewine, Darby J            9 FBST-PV                   NT      41.35        
 29 Von Kolnitz, Mikell M     10 FBST-PV                43.99      41.72        
 30 Olguin, Daniel P          10 VSC-PV                    NT      42.41        
 31 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT      43.00        
 32 Odlen, David H             9 HACC-PV                46.85      45.31        
 33 Starr, Ryan A              9 FBST-PV                   NT      47.38        
 34 Garrett, Josh D            9 VSC-PV               1:00.72      50.22        
 -- Daniels, Andrew J         10 Machine-PV             32.31         NS        
 -- Neudachin-Greer, Misha H   9 FBST-PV                   NT         NS        
 -- Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV           29.93         NS        
 -- Hagen, Cougar D           10 OCCS-PV                35.12         NS        
 -- Matthews, Christian S     10 Fish-PV                31.29         NS        
 -- Fugere, Tyler B            9 Snowbirds-PV           46.07         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              1:05.12    1:05.73        
       30.16  1:05.73                                                      
  2 Katis, Charles C     9 Unat-Mach-PV         1:06.70    1:10.13        
       32.13  1:10.13                                                      
  3 Luciani, Danny P    10 Fish-PV              1:12.54    1:10.41        
       33.28  1:10.41                                                      
  4 Putnam, Charlie M   10 Unat-Mach-PV         1:07.16    1:11.57        
       32.56  1:11.57                                                      
  5 Bower, Sam R        10 Snowbirds-PV         1:10.79    1:12.84        
       34.93  1:12.84                                                      
  6 Cho, Andrew M       10 Machine-PV           1:11.97    1:14.26        
       35.14  1:14.26                                                      
  7 Nasakaitis, Eric    10 HACC-PV              1:15.01    1:14.31        
       34.93  1:14.31                                                      
  8 Pennington, Adam S  10 Fish-PV              1:12.40    1:15.29        
       35.59  1:15.29                                                      
  9 Paris, Benjamin F   10 Fish-PV              1:17.40    1:15.76        
       35.57  1:15.76                                                      
 10 Rieling, Conor M    10 HACC-PV              1:16.88    1:17.03        
       37.93  1:17.03                                                      
 11 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT    1:20.84        
       37.64  1:20.84                                                      
 12 Shada, Sean         10 Fish-PV                   NT    1:21.04        
       38.54  1:21.04                                                      
 13 Callahan, Matt L    10 Fish-PV              1:22.72    1:21.22        
       37.56  1:21.22                                                      
 14 Campbell, Gavin S    9 Machine-PV           1:18.97    1:22.27        
       39.21  1:22.27                                                      
 15 Halfacre, Parker J  10 OCCS-PV                   NT    1:24.81        
       41.34  1:24.81                                                      
 16 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                   NT    1:26.44        
       38.81  1:26.44                                                      
 17 Nyberg, Ethan L     10 Unattached-PV        1:22.54    1:26.95        
       41.06  1:26.95                                                      
 18 Lawson, Sean C      10 Snowbirds-PV         1:25.15    1:27.08        
       41.69  1:27.08                                                      
 19 Bowers, Brad W       9 Snowbirds-PV         1:31.70    1:28.93        
       40.12  1:28.93                                                      
 20 Neudachin-Greer, M   9 FBST-PV              1:28.60    1:32.12        
       43.43  1:32.12                                                      
 21 Schalk, Adam        10 HACC-PV              1:25.18    1:33.31        
       44.23  1:33.31                                                      
 22 Culligan, James J    9 FBST-PV              1:30.75    1:33.87        
       43.37  1:33.87                                                      
 23 Diener, Zachary M    9 Fish-PV                   NT    1:34.03        
       43.92  1:34.03                                                      
 24 Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                   NT    1:34.48        
       43.71  1:34.48                                                      
 25 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                   NT    1:34.75        
       42.63  1:34.75                                                      
 26 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                   NT    1:35.62        
       43.92  1:35.62                                                      
 27 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV              1:32.45    1:35.76        
       42.59  1:35.76                                                      
 28 Ortmayer, Torey T    9 Machine-PV           1:36.78    1:39.40        
       40.68  1:39.40                                                      
 29 Fugere, Tyler B      9 Snowbirds-PV              NT    1:43.45        
       48.49  1:43.45                                                      
 30 Seligman, Jeff D     9 Snowbirds-PV         1:51.62    1:44.33        
       46.08  1:44.33                                                      
 31 Brady, Ryan F        9 VSC-PV                    NT    1:54.94        
       53.36  1:54.94                                                      
 32 Garrett, Josh D      9 VSC-PV               2:38.05    1:55.88        
       50.84  1:55.88                                                      
 -- Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV              1:20.28         NS        
 -- Hauser, Robert W    10 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Hall, Peyton B       9 HACC-PV                   NT         NS        
 -- Daniels, Andrew J   10 Machine-PV           1:22.12         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J        10 OCCS-PV              2:34.22    2:27.03        
       30.72  1:08.50  1:48.93  2:27.03                                    
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         2:44.28    2:36.08        
       34.85  1:15.16  1:56.36  2:36.08                                    
  3 Bower, Sam R              10 Snowbirds-PV         2:36.56    2:37.88        
       34.78           1:58.95  2:37.88                                    
  4 Vest, Kevin M             10 Machine-PV           2:47.75    2:38.17        
       35.49  1:18.40  2:01.44  2:38.17                                    
  5 McMurray, Evan L           9 VSC-PV                    NT    2:41.79        
       37.52  1:20.59  1:59.77  2:41.79                                    
  6 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                   NT    2:44.53        
       35.22  1:17.79  2:01.11  2:44.53                                    
  7 Wenzinger, Eric J         10 OCCS-PV              3:03.50    2:46.64        
       36.74  1:19.31  2:04.27  2:46.64                                    
  8 Shada, Sean               10 Fish-PV                   NT    2:56.46        
       40.56  1:25.75  2:12.29  2:56.46                                    
  9 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              3:05.06    2:58.56        
       38.55  1:24.51  2:12.54  2:58.56                                    
 10 Nikolov, Geo              10 TNT-PV               2:53.47    3:00.78        
       41.76  1:28.89  2:15.28  3:00.78                                    
 11 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                   NT    3:03.50        
       41.29  1:30.32  2:18.55  3:03.50                                    
 12 Borsi, Jack                9 HACC-PV              3:05.09    3:06.55        
       39.31  1:26.37  2:17.06  3:06.55                                    
 13 Schalk, Adam              10 HACC-PV              3:12.67    3:16.36        
       42.75  1:35.28  2:27.84  3:16.36                                    
 14 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                   NT    3:20.01        
       42.74  1:33.99  2:28.26  3:20.01                                    
 15 Lamphear, Lee S           10 OCCS-PV              3:19.47    3:27.74        
       42.54  1:37.42  2:34.31  3:27.74                                    
 16 Skinnell, Brian L          9 HACC-PV                   NT    3:49.22        
       55.01  1:54.66  2:53.48  3:49.22                                    
 -- Chamberlain, Alec R        9 OCCS-PV                   NT         DQ        
       40.77  1:28.64  2:17.63       DQ                                    
 -- Polito, Christian         10 HACC-PV              2:55.61        SCR        
 -- Matthews, Christian S     10 Fish-PV              2:49.57        SCR        
 -- Hagen, Cougar D           10 OCCS-PV              3:05.21        SCR        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M   10 Unat-Mach-PV           34.91      34.47        
  2 Pennington, Adam S  10 Fish-PV                37.74      35.58        
  3 Katis, Charles C     9 Unat-Mach-PV           37.08      36.82        
  4 Cho, Andrew M       10 Machine-PV             39.15      38.27        
  5 McKenzie, John T     9 VSC-PV                 38.91      38.35        
  6 Luciani, Danny P    10 Fish-PV                39.98      38.68        
  7 Shada, Sean         10 Fish-PV                   NT      39.04        
  8 Callahan, Matt L    10 Fish-PV                38.91      39.19        
  9 Campbell, Gavin S    9 Machine-PV             39.45      40.16        
 10 Rieling, Conor M    10 HACC-PV                41.95      40.62        
 11 Collier, CB B       10 Machine-PV             39.89      40.85        
 12 Paris, Benjamin F   10 Fish-PV                43.31      41.92        
 13 Bowers, Brad W       9 Snowbirds-PV           42.74      42.11        
 14 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                47.16      42.63        
 15 Halfacre, Parker J  10 OCCS-PV                44.46      42.65        
 16 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                45.75      42.77        
 17 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                44.95      43.94        
 18 Berson, Greg         9 TNT-PV                    NT      45.57        
 19 Culligan, James J    9 FBST-PV                48.63      45.63        
 20 Nyberg, Ethan L     10 Unattached-PV          46.11      45.65        
 21 Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                   NT      45.86        
 22 Chappelll, Matthew   9 Machine-PV                NT      46.09        
 23 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT      46.69        
 24 Ortmayer, Torey T    9 Machine-PV             46.95      46.90        
 25 Moores, Geoffrey A  10 TNT-PV                 50.13      47.34        
 26 Diener, Zachary M    9 Fish-PV                49.65      48.15        
 27 Lawson, Sean C      10 Snowbirds-PV           46.42      48.32        
 28 Fugere, Tyler B      9 Snowbirds-PV           55.25      48.88        
 29 Basinger, David M    9 OCCS-PV                45.20      48.96        
 30 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV                50.24      50.55        
 31 Neudachin-Greer, M   9 FBST-PV                   NT      50.69        
 32 Seligman, Jeff D     9 Snowbirds-PV           54.97      51.13        
 33 Garrett, Josh D      9 VSC-PV               1:00.75      56.72        
 34 Brady, Ryan F        9 VSC-PV                    NT    1:00.82        
 -- Schalk, Adam        10 HACC-PV                49.33         DQ        
 -- Cashman, Cody K      9 FBST-PV                   NT         DQ        
 -- Daniels, Andrew J   10 Machine-PV             44.85         NS        
 -- King, Jack F         9 FBST-PV                51.43         NS        
 -- Nasakaitis, Eric    10 HACC-PV                40.22         NS        
 -- Hall, Peyton B       9 HACC-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J        10 OCCS-PV              1:12.66    1:12.58        
       34.48  1:12.58                                                      
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         1:14.13    1:14.80        
       37.06  1:14.80                                                      
  3 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:20.49    1:17.18        
       36.90  1:17.18                                                      
  4 Cho, Andrew M             10 Machine-PV           1:20.66    1:20.65        
       40.72  1:20.65                                                      
  5 Bower, Sam R              10 Snowbirds-PV         1:22.89    1:21.44        
       38.50  1:21.44                                                      
  6 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:23.48    1:25.37        
       41.42  1:25.37                                                      
  7 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV              NT    1:25.38        
  8 McMurray, Evan L           9 VSC-PV                    NT    1:27.99        
       43.02  1:27.99                                                      
  9 Wenzinger, Eric J         10 OCCS-PV              1:23.24    1:29.12        
 10 Borsi, Jack                9 HACC-PV                   NT    1:36.29        
 11 Chamberlain, Alec R        9 OCCS-PV                   NT    1:36.56        
       46.25  1:36.56                                                      
 12 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:35.46    1:39.78        
 13 Grant, Josh J              9 HACC-PV                   NT    1:42.23        
       48.90  1:42.23                                                      
 14 Sunga, Kevin D            10 VSC-PV               1:50.60    1:45.06        
       48.22  1:45.06                                                      
 15 Diener, Zachary M          9 Fish-PV                   NT    1:47.85        
       52.14  1:47.85                                                      
 16 Olguin, Daniel P          10 VSC-PV                    NT    2:06.11        
     1:01.04  2:06.11                                                      
 -- Shada, Sean               10 Fish-PV                   NT         DQ        
       42.57       DQ                                                      
 -- Campbell, Gavin S          9 Machine-PV           1:27.36         DQ        
       41.53       DQ                                                      
 -- Matthews, Christian S     10 Fish-PV              1:20.38         NS        
 -- Doyle, Brendan T          10 FBST-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luciani, Danny P    10 Fish-PV                40.69      40.64        
  2 Callahan, Matt L    10 Fish-PV                42.56      42.97        
  3 Katis, Charles C     9 Unat-Mach-PV           42.37      43.13        
  4 Collier, CB B       10 Machine-PV             44.43      43.35        
  5 McKenzie, John T     9 VSC-PV                 43.35      43.63        
  6 Rieling, Conor M    10 HACC-PV                44.23      44.55        
  7 Hanak, Mark F        9 FBST-PV                   NT      45.10        
  8 McGuire, Ryan J      9 Machine-PV                NT      45.33        
  9 Nasakaitis, Eric    10 HACC-PV                48.04      47.69        
 10 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT      48.47        
 11 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV                 48.35      48.50        
 12 Pennington, Adam S  10 Fish-PV                47.25      48.73        
 13 Lawson, Sean C      10 Snowbirds-PV           49.26      48.76        
 14 Berson, Greg         9 TNT-PV                    NT      49.40        
 15 Fugere, Tyler B      9 Snowbirds-PV           55.00      50.23        
 16 Campbell, Gavin S    9 Machine-PV             51.93      50.58        
 17 Paris, Benjamin F   10 Fish-PV              1:04.50      50.85        
 18 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                52.01      50.89        
 19 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                53.35      51.15        
 20 Shada, Sean         10 Fish-PV                   NT      51.29        
 21 Nyberg, Ethan L     10 Unattached-PV          50.21      52.34        
 22 Moores, Geoffrey A  10 TNT-PV                 52.59      53.79        
 23 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV                59.84      54.46        
 24 Diener, Zachary M    9 Fish-PV              1:02.03      54.64        
 25 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV              1:00.61      55.68        
 26 Culligan, James J    9 FBST-PV                57.07      56.27        
 27 Basinger, David M    9 OCCS-PV                53.48      58.31        
 28 Seligman, Jeff D     9 Snowbirds-PV         1:08.06      59.87        
 29 Schalk, Adam        10 HACC-PV              1:03.11    1:03.26        
 30 Cashman, Cody K      9 FBST-PV                   NT    1:06.53        
 31 Garrett, Josh D      9 VSC-PV                    NT    1:13.25        
 -- Brady, Ryan F        9 VSC-PV                    NT         DQ        
 -- Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                54.50         DQ        
 -- Neudachin-Greer, M   9 FBST-PV                   NT         DQ        
 -- Hauser, Robert W    10 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Daniels, Andrew J   10 Machine-PV             49.11         NS        
 -- Hall, Peyton B       9 HACC-PV                   NT         NS        
 -- Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV                47.20         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luciani, Danny P    10 Fish-PV              1:32.24    1:28.63        
       41.69  1:28.63                                                      
  2 Callahan, Matt L    10 Fish-PV              1:34.10    1:34.29        
       44.14  1:34.29                                                      
  3 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              1:38.09    1:34.78        
       45.50  1:34.78                                                      
  4 McKenzie, John T     9 VSC-PV                    NT    1:37.00        
       46.35  1:37.00                                                      
  5 Wenzinger, Eric J   10 OCCS-PV              1:36.61    1:40.49        
       47.19  1:40.49                                                      
  6 Collier, CB B       10 Machine-PV                NT    1:41.77        
       46.93  1:41.77                                                      
  7 Rieling, Conor M    10 HACC-PV              1:48.90    1:44.32        
       51.06  1:44.32                                                      
  8 Polito, Christian   10 HACC-PV                   NT    1:44.76        
       50.60  1:44.76                                                      
  9 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV              1:51.66    1:49.84        
       49.76  1:49.84                                                      
 10 Moores, Geoffrey A  10 TNT-PV               1:54.97    1:49.88        
       54.29  1:49.88                                                      
 11 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                   NT    1:51.17        
       50.33  1:51.17                                                      
 12 Berson, Greg         9 TNT-PV                    NT    1:52.26        
       52.64  1:52.26                                                      
 13 Ortmayer, Torey T    9 Machine-PV           1:51.87    1:55.79        
       51.84  1:55.79                                                      
 14 Diener, Zachary M    9 Fish-PV                   NT    1:57.65        
       56.61  1:57.65                                                      
 15 Odlen, David H       9 HACC-PV              2:00.07    2:00.07        
       57.55  2:00.07                                                      
 16 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                   NT    2:10.33        
     1:01.01  2:10.33                                                      
 -- Garrett, Josh D      9 VSC-PV                    NT         DQ        
     1:22.66       DQ                                                      
 -- Olguin, Daniel P    10 VSC-PV                    NT         DQ        
     1:20.00       DQ                                                      
 -- Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                   NT         DQ        
     1:00.57       DQ                                                      
 -- Hauser, Robert W    10 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Fugere, Tyler B      9 Snowbirds-PV              NT         NS        
 -- Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV              1:45.95         NS        
 -- Schalk, Adam        10 HACC-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vest, Kevin M             10 Machine-PV             33.83      35.55        
  2 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV           35.78      35.63        
  3 Collier, CB B             10 Machine-PV             37.14      37.10        
  4 McKenzie, John T           9 VSC-PV                 37.74      37.85        
  5 Cho, Andrew M             10 Machine-PV             39.12      38.16        
  6 Rieling, Conor M          10 HACC-PV                36.52      38.46        
  7 Pennington, Adam S        10 Fish-PV                   NT      39.51        
  8 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV           39.85      39.62        
  9 Luciani, Danny P          10 Fish-PV                46.72      39.73        
 10 Shada, Sean               10 Fish-PV                   NT      40.16        
 11 Franklin, Chris           10 TNT-PV                 39.25      41.15        
 12 Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV           47.29      41.36        
 13 Chappelll, Matthew A       9 Machine-PV                NT      41.89        
 14 Callahan, Matt L          10 Fish-PV                41.90      42.03        
 15 Nikolov, Geo              10 TNT-PV                 43.42      43.12        
 16 Sunga, Kevin D            10 VSC-PV                 46.00      43.79        
 17 Basinger, David M          9 OCCS-PV                42.49      44.71        
 18 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV                44.75      46.36        
 18 Von Kolnitz, Mikell M     10 FBST-PV                56.79      46.36        
 20 Ortmayer, Torey T          9 Machine-PV           1:03.72      47.68        
 21 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV                 51.65      49.55        
 22 Diener, Zachary M          9 Fish-PV                56.95      52.15        
 23 Lamphear, Lee S           10 OCCS-PV                51.33      52.42        
 24 Skinnell, Brian L          9 HACC-PV                   NT      53.04        
 25 Dewine, Darby J            9 FBST-PV                   NT      53.06        
 26 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV                   NT      56.15        
 27 Robbins, Steven M         10 Machine-PV                NT      57.29        
 -- Garrett, Josh D            9 VSC-PV                    NT         DQ        
 -- Hanak, Mark F              9 FBST-PV                   NT         NS        
 -- Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV           35.26         NS        
 -- Daniels, Andrew J         10 Machine-PV             40.74         NS        
 -- Matthews, Christian S     10 Fish-PV                34.92         NS        
 -- Fugere, Tyler B            9 Snowbirds-PV           56.55         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              1:18.38    1:17.94        
       33.90  1:17.94                                                      
  2 Shada, Sean         10 Fish-PV                   NT    1:41.05        
       43.33  1:41.05                                                      
  3 Paris, Benjamin F   10 Fish-PV                   NT    1:42.24        
       44.70  1:42.24                                                      
  4 Callahan, Matt L    10 Fish-PV              1:33.83    1:42.41        
       48.43  1:42.41                                                      
  5 Pennington, Adam S  10 Fish-PV                   NT    1:43.08        
       46.99  1:43.08                                                      
  6 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV                   NT    1:43.79        
       43.56  1:43.79                                                      
  7 Halfacre, Parker J  10 OCCS-PV                   NT    1:45.58        
       45.81  1:45.58                                                      
  8 Basinger, David M    9 OCCS-PV              1:39.04    1:45.70        
       47.43  1:45.70                                                      
  9 Moores, Geoffrey A  10 TNT-PV               2:07.83    1:52.13        
       52.47  1:52.13                                                      
 10 Diener, Zachary M    9 Fish-PV                   NT    2:00.88        
       56.95  2:00.88                                                      
 11 Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                   NT    2:12.46        
     1:00.07  2:12.46                                                      
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M         10 Unat-Mach-PV         1:18.31    1:20.06        
       35.89  1:20.06                                                      
  2 Bower, Sam R              10 Snowbirds-PV         1:24.40    1:21.99        
       38.60  1:21.99                                                      
  2 Luciani, Danny P          10 Fish-PV              1:21.79    1:21.99        
       39.23  1:21.99                                                      
  4 Cho, Andrew M             10 Machine-PV           1:23.82    1:22.64        
       38.83  1:22.64                                                      
  5 McKenzie, John T           9 VSC-PV               1:24.29    1:23.06        
       38.89  1:23.06                                                      
  6 Pennington, Adam S        10 Fish-PV              1:22.25    1:23.24        
       37.47  1:23.24                                                      
  7 Collier, CB B             10 Machine-PV           1:24.68    1:24.40        
       39.21  1:24.40                                                      
  8 Vest, Kevin M             10 Machine-PV           1:19.16    1:25.24        
       39.10  1:25.24                                                      
  9 Doyle, Brendan T          10 FBST-PV              1:33.23    1:25.58        
       41.03  1:25.58                                                      
 10 Munch, Ricky W             9 Unat-Mach-PV         1:28.81    1:26.34        
       42.60  1:26.34                                                      
 11 Callahan, Matt L          10 Fish-PV              1:27.57    1:28.98        
       41.68  1:28.98                                                      
 12 Rieling, Conor M          10 HACC-PV              1:24.98    1:29.45        
       43.57  1:29.45                                                      
 13 Shada, Sean               10 Fish-PV                   NT    1:29.68        
       39.97  1:29.68                                                      
 14 Germanis, Johnnie W        9 Unat-Mach-PV         1:27.29    1:30.68        
       41.92  1:30.68                                                      
 15 Hanak, Mark F              9 FBST-PV                   NT    1:31.23        
       40.59  1:31.23                                                      
 16 Polito, Christian         10 HACC-PV              1:29.43    1:32.22        
       42.82  1:32.22                                                      
 17 Franklin, Chris           10 TNT-PV               1:36.03    1:36.02        
       45.64  1:36.02                                                      
 18 Paris, Benjamin F         10 Fish-PV              1:34.36    1:36.23        
       45.35  1:36.23                                                      
 19 Campbell, Gavin S          9 Machine-PV           1:32.35    1:36.93        
       43.87  1:36.93                                                      
 20 Chamberlain, Alec R        9 OCCS-PV              1:34.74    1:38.34        
       45.55  1:38.34                                                      
 21 Moores, Geoffrey A        10 TNT-PV               1:47.04    1:43.19        
       49.51  1:43.19                                                      
 22 Basinger, David M          9 OCCS-PV              2:00.06    1:43.90        
       45.91  1:43.90                                                      
 23 Berson, Greg               9 TNT-PV                    NT    1:46.33        
       52.16  1:46.33                                                      
 24 Skinnell, Brian L          9 HACC-PV              1:50.67    1:46.82        
       49.30  1:46.82                                                      
 25 Grant, Josh J              9 HACC-PV                   NT    1:47.83        
       52.98  1:47.83                                                      
 26 Robbins, Steven M         10 Machine-PV                NT    1:48.12        
       53.06  1:48.12                                                      
 27 Diener, Zachary M          9 Fish-PV                   NT    1:48.38        
       51.83  1:48.38                                                      
 28 King, Jack F               9 FBST-PV                   NT    1:50.62        
       54.20  1:50.62                                                      
 29 Lamphear, Lee S           10 OCCS-PV              1:44.37    1:51.29        
       51.77  1:51.29                                                      
 30 Fenninger, Tom D           9 Fish-PV              1:46.78    1:51.65        
       54.17  1:51.65                                                      
 31 Von Kolnitz, Mikell M     10 FBST-PV              2:10.75    1:54.30        
       52.99  1:54.30                                                      
 -- Chappelll, Matthew A       9 Machine-PV                NT         DQ        
       45.01       DQ                                                      
 -- Katis, Charles C           9 Unat-Mach-PV         1:20.00         NS        
 -- Hagen, Cougar D           10 OCCS-PV              1:33.64         NS        
 -- Daniels, Andrew J         10 Machine-PV           1:27.02         NS        
 -- Matthews, Christian S     10 Fish-PV              1:21.97         NS        
 -- Hauser, Robert W          10 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Nikolov, Geo              10 TNT-PV                    NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              2:47.78    2:43.79        
       32.26  1:13.77  2:03.47  2:43.79                                    
  2 Putnam, Charlie M   10 Unat-Mach-PV         3:13.69    2:52.94        
  3 Luciani, Danny P    10 Fish-PV              3:03.10    3:01.22        
       42.53  1:28.72  2:21.09  3:01.22                                    
  4 Pennington, Adam S  10 Fish-PV              3:14.25    3:04.80        
       42.16  1:25.74  2:25.46  3:04.80                                    
  5 Cho, Andrew M       10 Machine-PV           3:03.46    3:07.13        
       40.96  1:26.02  2:25.72  3:07.13                                    
  6 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              3:44.66    3:08.36        
       41.35  1:29.25  2:24.96  3:08.36                                    
  7 Collier, CB B       10 Machine-PV                NT    3:11.00        
  8 Paris, Benjamin F   10 Fish-PV              3:29.76    3:19.52        
       44.62  1:35.14  2:35.10  3:19.52                                    
  9 Callahan, Matt L    10 Fish-PV              3:15.00    3:23.55        
       46.57  1:37.12  2:34.83  3:23.55                                    
 10 Bowers, Brad W       9 Snowbirds-PV         3:31.71    3:28.47        
              1:37.44  2:45.50  3:28.47                                    
 11 Nyberg, Ethan L     10 Unattached-PV             NT    3:31.37        
       47.96  1:42.19  2:44.68  3:31.37                                    
 12 Diener, Zachary M    9 Fish-PV                   NT    3:42.67        
       55.96  1:47.12  2:51.38  3:42.67                                    
 13 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV                    NT    3:43.94        
       46.27  1:41.10  2:48.85  3:43.94                                    
 14 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                   NT    3:44.02        
       52.74  1:46.16  2:52.86  3:44.02                                    
 -- Shada, Sean         10 Fish-PV                   NT         DQ        
       50.89  1:38.04  2:44.29       DQ                                    
 -- Fenninger, Tom D     9 Fish-PV                   NT         DQ        
       55.79  1:54.32  3:01.38       DQ                                    
 -- Halfacre, Parker J  10 OCCS-PV                   NT        SCR