POTOMAC VALLEY
NOVEMBER OPEN MEET
NOVEMBER 8-10, 2002
LEE DISTRICT POOL
FRANCONIA, VA
Sanction #PVS-03--05




Boys 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCorkle, Jacob A         12 Snowbirds-PV         5:40.00    5:46.71        
       31.26  1:06.20  1:41.66  2:16.93  2:51.86  3:28.03  4:03.13  4:38.64
     5:13.38  5:46.71                                                      
  2 Fay, Stephen G            12 HACC-PV              6:41.11    6:07.75        
       33.19  1:09.79  1:47.36  2:25.35  3:02.79  3:40.17  4:17.93  4:55.66
     5:32.40  6:07.75                                                      
  3 Durazo, Danny M           11 Snowbirds-PV         6:27.47    6:11.25        
       33.54  1:11.59  1:50.32  2:28.97  3:06.85  3:45.48  4:23.68  5:01.23
     5:36.08  6:11.25                                                      
  4 Patterson, Cameron W      12 Machine-PV           6:22.92    6:27.99        
       33.80  1:13.37  1:54.05  2:33.61  3:13.05  3:53.47  4:32.64  5:12.32
     5:50.40  6:27.99                                                      
  5 MacDonald, Angus J        10 OCCS-PV                   NT    6:37.10        
       32.45  1:11.25  1:51.70  2:32.01  3:13.06  3:54.66  4:35.57  5:17.16
     5:57.86  6:37.10                                                      
  6 Marshall, Jeff B          11 VSC-PV                    NT    6:42.29        
       34.54  1:12.83  1:52.64  2:33.65  3:15.58  3:58.23  4:40.00  5:21.70
     6:03.36  6:42.29                                                      
  7 Cate, Danny B             11 Machine-PV                NT    6:45.99        
       33.93  1:11.67  1:51.48  2:32.33  3:14.63  3:57.73  4:40.89  5:24.13
     6:07.18  6:45.99                                                      
  8 Stonerock, Ben R          12 Machine-PV           7:06.02    6:57.74        
       36.29  1:18.54  2:01.47  2:43.78  3:27.00  4:10.37  4:52.57  5:36.15
     6:18.43  6:57.74                                                      
  9 Stronko, Jake M           11 OCCS-PV                   NT    7:04.48        
       34.07  1:15.00  1:57.53  2:41.07  3:25.36  4:10.61  5:38.83         
     6:22.35  7:04.48                                                      
 10 Wenzinger, Eric J         10 OCCS-PV                   NT    7:28.60        
       37.88  1:22.31  2:08.65  2:55.04  3:41.74  4:27.66  5:13.71  5:59.19
     6:44.87  7:28.60                                                      
 11 Sasser, Andrew J          11 OCCS-PV                   NT    7:43.38        
       39.43  2:12.03                                      5:25.17  7:43.38
 12 Taylor, Eric T            12 OCCS-PV                   NT    7:55.71        
     1:23.15           2:11.59  3:50.42           4:40.25  5:32.24  6:21.60
     7:09.88  7:55.71                                                      
 13 Farbstein, Jason O        12 Machine-PV           8:10.86    8:06.98        
       42.01  1:30.42  2:19.20  3:09.96  4:01.25  4:53.08  5:40.07  6:30.47
     7:18.76  8:06.98                                                      
 -- Ratcliff, Kurt M           9 YORK-PV                   NT        SCR        
 -- Harbaugh, Kirk A          12 OCCS-PV              7:05.96        SCR        
 -- Sargent, Eric D           11 OCCS-PV                   NT        SCR        
 
Boys 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           2:34.87    2:34.68        
       36.82  1:16.58  1:56.39  2:34.68                                    
  2 Marshall, Jeff B    11 VSC-PV                    NT    2:44.71        
       38.57  1:19.26  2:01.81  2:44.71                                    
  3 Dahl, Grayson J     12 Machine-PV                NT    2:45.70        
       38.14  1:21.01  2:04.80  2:45.70                                    
  4 Stronko, Jake M     11 OCCS-PV                   NT    2:46.39        
       37.72  1:20.40  2:04.16  2:46.39                                    
  5 Putnam, Charlie M   10 Unat-Mach-PV              NT    2:46.86        
       40.53  1:23.48  2:06.60  2:46.86                                    
  6 McKenzie, John T     9 VSC-PV                    NT    2:51.62        
       38.88  1:22.54  2:07.93  2:51.62                                    
  7 Cate, Danny B       11 Machine-PV                NT    2:54.02        
       40.95  1:25.13  2:10.40  2:54.02                                    
  8 Luciani, Danny P    10 Fish-PV                   NT    2:59.63        
       41.92  1:28.46  2:14.65  2:59.63                                    
  9 Bower, Sam R        10 Snowbirds-PV              NT    3:01.53        
       40.04           3:02.19  3:01.53                                    
 10 Sasser, Andrew J    11 OCCS-PV                   NT    3:11.08        
       42.45  1:28.79  2:21.90  3:11.08                                    
 11 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              3:22.90    3:32.00        
       49.94           2:39.58  3:32.00                                    
 12 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV                    NT    3:38.92        
       49.63  1:47.19  2:45.67  3:38.92                                    
 13 Ortmayer, Torey T    9 Machine-PV                NT    3:44.09        
                       3:44.42  3:44.09                                    
 -- Durazo, Danny M     11 Snowbirds-PV         2:38.92         NS        
 -- Minogue, Kevin      12 HACC-PV                   NT        SCR        
 -- Auger, Austin L     12 Machine-PV                NT        SCR        
 
Boys 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Tommy M             11 Machine-PV           3:05.47    3:01.84        
       40.76  1:27.06  2:15.54  3:01.84                                    
  2 Clark, Patrick I          12 FBST-PV                   NT    3:19.30        
       43.62  1:35.03  2:27.87  3:19.30                                    
  3 DeFORD, Sean P            11 HACC-PV                   NT    3:19.34        
       46.32  1:37.30  2:29.11  3:19.34                                    
  4 Chen, Kevin               11 TNT-PV               3:21.73    3:23.94        
       47.24  1:38.27  2:32.07  3:23.94                                    
  5 McMurray, Evan L           9 VSC-PV                    NT    3:31.29        
       51.04  1:46.90  2:40.51  3:31.29                                    
  6 Krastzke, Thal            11 HACC-PV                   NT    3:38.20        
       47.63  1:44.40  2:43.76  3:38.20                                    
  7 Borsi, Jack                9 HACC-PV                   NT    3:38.25        
       49.37  1:45.96  2:43.55  3:38.25                                    
  8 Odlen, David H             9 HACC-PV                   NT    3:45.51        
       59.25  2:05.38  3:12.12  3:45.51                                    
 
Boys 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lichtenfels, Ryan         12 Fish-PV                   NT    2:36.18        
       34.90  1:14.00  1:55.07  2:36.18                                    
 -- Herrmann, Ricky A         12 VSC-PV                    NT        SCR