Fall Gator Mini Meet
sponsored by Arlington Aquatic Club
at Wakefield HS Swimming Pool
October 26-27, 2002
PVC-03-04
Meet Results for Timed Finals-Yards




Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV                19.85      17.57        
  2 McDonough, Alison    7 OCCS-PV                17.73      17.80        
  3 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT      18.53        
  4 Wilkinson, Stephan   7 MAKO-PV                19.10      19.29        
  5 Bergen, Sarah J      7 PM-PV                     NT      19.79        
  6 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV       27.04      19.86        
  7 Walker, Shelby E     7 AAC-PV                    NT      20.20        
  8 Roop, Alexandra M    7 Machine-PV                NT      20.43        
  9 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV                20.32      20.67        
 10 Ferguson, Matty L    7 PM-PV                     NT      21.34        
 11 Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                21.81      21.39        
 12 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV                21.61      21.66        
 13 Lee, Jinhee S        7 FBST-PV                   NT      21.99        
 14 Kulbaski, Anna K     7 CUBU-PV                20.98      22.23        
 15 Bolger, Maddy L      7 FBST-PV                23.76      22.44        
 16 Knill, Mackenzie     7 HACC-PV                33.23      23.06        
 17 Nuss, Molly L        7 Machine-PV             29.48      23.23        
 18 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT      23.55        
 19 Young, Abigail V     7 AAC-PV                    NT      24.15        
 20 Patteson, Hannah J   7 PM-PV                  28.02      25.31        
 21 Vayer, Torey R       7 JFD-PV                    NT      25.88        
 22 Shortnacy, Jordan    7 MAKO-PV                28.02      28.72        
 23 Robbins, Allison N   7 Machine-PV                NT      31.73        
 24 Goughnour, Martha    7 HACC-PV                37.03      34.59        
 25 Weiderhold, Alliso   7 HACC-PV                   NT      34.75        
 26 Griffis, Eleanor M   7 Machine-PV             52.76      50.58        
 -- Warrington, Reagan   7 CUBU-PV                   NT         NS        
 -- Ho, Katie            7 HACC-PV                35.64         NS        
 -- Skardon, Padgett S   7 FBST-PV                   NT         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT      41.34        
  2 Severin, Mary A      7 HACC-PV                49.62      42.44        
  3 Giachinta, Erin M    7 OCCS-PV                51.91      46.98        
  4 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV                49.49      47.12        
  5 Kellan, Melissa M    7 Machine-PV                NT      48.74        
  6 DeFORD, Carly H      7 HACC-PV                52.53      48.75        
  7 Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                   NT      49.33        
  8 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV     1:19.23      49.36        
  9 Gallagher, Meaghan   7 CUBU-PV                   NT      50.54        
 10 Kellan, Laura E      7 Machine-PV                NT      51.26        
 11 Lee, Jinhee S        7 FBST-PV                   NT      52.03        
 12 Stonerock, Margare   7 Machine-PV                NT      55.15        
 13 Barrow, Ashley A     7 CUBU-PV                   NT      57.14        
 14 Mwangachuchu, Rene   7 MSSC-PV                   NT    1:01.06        
 15 Murphy, Moira        7 OCCS-PV              1:14.12    1:05.36        
 16 Kousen, Amanda T     7 Machine-PV                NT    1:11.53        
 17 Weiderhold, Alliso   7 HACC-PV                   NT    1:24.82        
 -- Chapin, Sarah S      7 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Salassi, Savanna     7 HACC-PV                   NT         NS        
 
Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDonough, Alison    7 OCCS-PV              1:31.13    1:26.66        
  2 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV             1:52.01    1:35.30        
  3 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV              1:53.28    1:43.69        
  4 Wilkinson, Stephan   7 MAKO-PV                   NT    1:44.24        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT      21.50        
  2 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV                22.97      22.22        
  3 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV                25.17      23.13        
  4 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV               23.12      23.58        
  5 Nuss, Molly L        7 Machine-PV             29.26      23.90        
  6 Roop, Alexandra M    7 Machine-PV                NT      23.95        
  7 Bergen, Sarah J      7 PM-PV                     NT      24.36        
  8 Stonerock, Margare   7 Machine-PV                NT      24.69        
  9 Walker, Shelby E     7 AAC-PV                    NT      25.13        
 10 Bolger, Maddy L      7 FBST-PV                27.61      25.66        
 11 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV       28.57      26.10        
 12 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV                24.41      26.54        
 13 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT      26.59        
 14 Young, Abigail V     7 AAC-PV                    NT      26.79        
 15 Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                25.41      28.16        
 16 Lee, Jinhee S        7 FBST-PV                   NT      28.18        
 17 Kulbaski, Anna K     7 CUBU-PV                   NT      28.97        
 18 Shortnacy, Jordan    7 MAKO-PV                31.65      29.03        
 19 Ferguson, Matty L    7 PM-PV                     NT      29.93        
 20 Goughnour, Martha    7 HACC-PV                44.14      30.60        
 21 Knill, Mackenzie     7 HACC-PV                40.10      30.70        
 22 Patteson, Hannah J   7 PM-PV                  35.56      33.56        
 23 Griffis, Eleanor M   7 Machine-PV             37.45      37.10        
 24 Weiderhold, Alliso   7 HACC-PV                   NT      37.13        
 -- Robbins, Allison N   7 Machine-PV                NT         DQ        
 -- Warrington, Reagan   7 CUBU-PV                24.71         NS        
 -- Ho, Katie            7 HACC-PV                38.26         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV             1:01.41      48.22        
  2 Severin, Mary A      7 HACC-PV                54.88      50.07        
  3 Kellan, Melissa M    7 Machine-PV                NT      50.89        
  4 Kellan, Laura E      7 Machine-PV                NT      52.71        
  5 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV              1:02.70      53.14        
  6 Mwangachuchu, Rene   7 MSSC-PV                   NT      57.90        
  7 Stonerock, Margare   7 Machine-PV                NT      58.09        
  8 Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                   NT      59.16        
  9 Barrow, Ashley A     7 CUBU-PV                   NT    1:06.44        
 10 Weiderhold, Alliso   7 HACC-PV                   NT    1:23.46        
 -- Salassi, Savanna     7 HACC-PV                   NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDonough, Alison    7 OCCS-PV                23.92      23.88        
  2 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV               27.89      24.94        
  3 Bergen, Sarah J      7 PM-PV                     NT      25.98        
  4 Gray, Megan M        7 CUBU-PV                   NT      26.36        
  5 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV                31.72      26.57        
  6 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT      27.95        
  7 Barrow, Ashley A     7 CUBU-PV                   NT      28.46        
  8 Gallagher, Meaghan   7 CUBU-PV                29.16      28.73        
  9 Giachinta, Erin M    7 OCCS-PV                30.61      29.81        
 10 Stonerock, Margare   7 Machine-PV                NT      30.77        
 11 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV       34.84      32.25        
 12 Lee, Jinhee S        7 FBST-PV                   NT      33.85        
 13 Murphy, Moira        7 OCCS-PV                37.96      37.65        
 14 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV                40.32      42.58        
 -- Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                39.66         DQ        
 -- Chapin, Sarah S      7 Unat-Mach-PV           39.06         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDonough, Alison    7 OCCS-PV                54.74      49.93        
  2 Bergen, Sarah J      7 PM-PV                     NT      54.35        
  3 Wilkinson, Stephan   7 MAKO-PV                   NT      56.86        
  4 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT      57.29        
  5 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV             1:03.57      58.99        
  6 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV          NT    1:02.64        
  7 Stonerock, Margare   7 Machine-PV                NT    1:05.96        
  8 Bolger, Maddy L      7 FBST-PV                   NT    1:08.71        
  9 Knill, Mackenzie     7 HACC-PV              1:34.32    1:15.19        
 10 McCreary, Kaitlyn    6 OCCS-PV                   NT    1:19.34        
 11 Patteson, Hannah J   7 PM-PV                     NT    1:21.41        
 -- Anderson, Victoria   7 CUBU-PV                   NT         DQ        
 -- Skardon, Padgett S   7 FBST-PV                   NT         NS        
 -- Ho, Katie            7 HACC-PV                   NT         NS        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT      18.32        
  2 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV                26.44      20.88        
  2 Gray, Megan M        7 CUBU-PV                   NT      20.88        
  4 McDonough, Alison    7 OCCS-PV                22.53      22.27        
  5 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV                26.57      24.65        
  6 Giachinta, Erin M    7 OCCS-PV                26.45      24.98        
  7 Bergen, Sarah J      7 PM-PV                     NT      26.48        
  8 DeFORD, Carly H      7 HACC-PV                31.90      27.17        
  9 Hayes, Kelcy E       7 Metro Marlins-PV       34.27      27.82        
 10 Kellan, Melissa M    7 Machine-PV                NT      28.50        
 11 Murphy, Ryan E       6 HACC-PV                   NT      29.30        
 12 Kellan, Laura E      7 Machine-PV                NT      30.28        
 13 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV                29.11      30.70        
 14 Lee, Jinhee S        7 FBST-PV                   NT      31.03        
 15 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT      31.32        
 16 Murphy, Moira        7 OCCS-PV                33.63      33.49        
 17 Mwangachuchu, Rene   7 MSSC-PV                   NT      35.56        
 18 Henry, Kelly B       6 OCCS-PV                   NT      41.49        
 -- Kousen, Amanda T     7 Machine-PV                NT         DQ        
 -- Chapin, Sarah S      7 Unat-Mach-PV           27.62         NS        
 
Girls 7 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT      44.96        
  2 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV                   NT      48.45        
  3 Jaeger, Michelle K   7 OCCS-PV                   NT    1:06.70        
 
Girls 7 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McDonough, Alison    7 OCCS-PV              1:47.59    1:43.95        
  2 Moffitt, Hellen S    7 FBST-PV              2:06.27    1:45.36        
  3 Nassetta, Mason E    7 AAC-PV                    NT    1:46.27        
  4 Talwar, Ali K        7 Uncub-PV             2:01.23    1:52.74        
  5 Severin, Mary A      7 HACC-PV              2:26.38    2:00.08        
  6 Schwindt, Katie M    7 MAKO-PV              2:07.52    2:03.87        
  7 DeFORD, Carly H      7 HACC-PV                   NT    2:04.50        
  8 Metts, Cassidy A     7 CUBU-PV                   NT    2:12.55        
 -- Salassi, Savanna     7 HACC-PV                   NT         NS        
 
Girls 7 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Potomac Marlins-PV  'A'                     3:34.36    3:29.03        
     1) Bergen, Sarah J 7               2) Ferguson, Matty L 7            
     3) Patteson, Hannah J 7            4) Burnett, Michelle N 6          
  2 Occoquan Swimming-PV  'A'                   3:27.22    3:58.44        
     1) McDonough, Alison K 7           2) Jaeger, Michelle K 7           
     3) McCreary, Kaitlyn M 6           4) Nordberg, Molly R 6            
 -- Herndon Aquatic Club-PV  'A'                     NT         NS        
 -- Curl/Burke Swim Club-PV  'B'                3:06.99         NS        
 -- Curl/Burke Swim Club-PV  'A'                2:48.05         NS