POTOMAC VALLEY
OCTOBER OPEN MEET
OCTOBER 18-20, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #2
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--03



Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV                30.50      29.48        
  2 Katis, Charles C     9 Machine-PV             31.99      29.93        
  3 Vest, Kevin M       10 Machine-PV             30.03      30.06        
  4 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV           32.91      30.27        
  5 Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV           33.58      30.64        
  6 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV                32.14      32.05        
  7 Daniels, Andrew J   10 Machine-PV             33.89      32.31        
  8 Pence, Charlie R    10 Unat-Mach-PV           33.15      33.74        
  9 Germanis, Johnnie    9 Machine-PV             46.50      33.82        
 10 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              34.26      33.92        
 11 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV                33.90      34.36        
 12 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV                38.48      35.21        
 13 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV                35.12      35.41        
 14 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV             36.34      35.69        
 15 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT      35.76        
 16 Basinger, David M    9 OCCS-PV                38.75      36.20        
 17 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                35.05      36.34        
 18 Ruffa, Jonathan D    9 MSSC-PV              1:08.88      36.47        
 19 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV             38.86      39.58        
 20 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                41.38      40.04        
 21 Schwartz, Colin S    9 FGAC-PV                   NT      41.84        
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV                33.65         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV         1:17.90    1:08.27        
       32.17  1:08.27                                                      
  2 Katis, Charles C     9 Machine-PV           1:14.50    1:09.16        
       31.91  1:09.16                                                      
  3 Vest, Kevin M       10 Machine-PV           1:09.53    1:09.46        
       32.88  1:09.46                                                      
  4 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              1:11.34    1:10.10        
       33.91  1:10.10                                                      
  5 Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV              NT    1:10.36        
       33.05  1:10.36                                                      
  6 McKenzie, John T     9 VSC-PV               1:16.00    1:12.17        
       33.04  1:12.17                                                      
  7 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV              1:14.88    1:12.28        
       35.01  1:12.28                                                      
  8 Wenzinger, Eric J   10 OCCS-PV              1:22.62    1:15.61        
       34.79  1:15.61                                                      
  9 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV            1:19.00    1:18.89        
       36.41  1:18.89                                                      
 10 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              1:27.02    1:19.40        
       37.37  1:19.40                                                      
 11 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV              1:24.64    1:20.28        
       38.42  1:20.28                                                      
 12 Hack, Brian          9 FGAC-PV                   NT    1:25.65        
       39.62  1:25.65                                                      
 13 Devlin, Joseph D     9 FGAC-PV                   NT    1:26.38        
       42.10  1:26.38                                                      
 14 Basinger, David M    9 OCCS-PV              1:45.39    1:30.24        
       42.28  1:30.24                                                      
 15 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV                   NT    1:32.45        
       42.04  1:32.45                                                      
 16 King, Jack F         9 FBST-PV                   NT    1:33.97        
       43.92  1:33.97                                                      
 17 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV           1:41.41    1:36.78        
 -- Malone, Trip E       9 Machine-PV                NT         DQ        
       41.90       DQ                                                      
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV              1:33.35         NS        
 -- Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                   NT         NS        
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV              1:19.13         NS        
 -- Culligan, James J    9 FBST-PV              1:30.75         NS        
 -- Dewine, Darby J      9 FBST-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV              2:38.32    2:28.51        
       34.74  1:13.35  1:52.29  2:28.51                                    
  2 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              2:45.31    2:29.94        
       34.77  1:13.89  1:53.17  2:29.94                                    
  3 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              2:32.29    2:30.27        
       34.80  1:13.76  1:52.42  2:30.27                                    
  4 McKenzie, John T     9 VSC-PV               2:45.86    2:48.32        
       39.22  1:20.28  2:03.57  2:48.32                                    
  5 Ruffa, Jonathan D    9 MSSC-PV              2:50.00    3:03.99        
       37.75  1:23.88  2:14.71  3:03.99                                    
  6 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                   NT    3:19.47        
       39.23  1:30.64  2:25.69  3:19.47                                    
  7 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV                    NT    3:28.24        
       42.06  1:37.98  2:34.36  3:28.24                                    
  8 Penor, Joey R       10 OCCS-PV                   NT    3:38.76        
       43.33  1:40.60  2:41.41  3:38.76                                    
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV                32.35      33.13        
  2 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV           36.36      34.91        
  3 Vest, Kevin M       10 Machine-PV             36.74      36.62        
  4 Katis, Charles C     9 Machine-PV             40.00      37.08        
  5 Wenzinger, Eric J   10 OCCS-PV                40.26      38.52        
  6 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV                45.45      38.66        
  7 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV             39.65      39.60        
  8 Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV           46.73      39.96        
  9 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              42.01      40.77        
 10 Devlin, Joseph D     9 FGAC-PV                   NT      40.93        
 11 Malone, Trip E       9 Machine-PV             49.37      43.65        
 12 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV                44.62      44.51        
 13 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                48.36      45.75        
 14 Hack, Brian          9 FGAC-PV                   NT      46.14        
 15 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV             51.71      46.95        
 16 Basinger, David M    9 OCCS-PV                45.20      47.45        
 17 Schwartz, Colin S    9 FGAC-PV                   NT      49.12        
 18 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV                55.03      50.24        
 19 King, Jack F         9 FBST-PV                51.43      56.48        
 -- Dewine, Darby J      9 FBST-PV                47.16         NS        
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV                45.31         NS        
 -- Culligan, James J    9 FBST-PV                48.63         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV        12:28.69    1:14.13        
       35.53  1:14.13                                                      
  2 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              1:26.00    1:21.30        
       39.99  1:21.30                                                      
  3 McKenzie, John T     9 VSC-PV                    NT    1:22.25        
       39.64  1:22.25                                                      
  4 Daniels, Andrew J   10 Machine-PV                NT    1:25.60        
       42.35  1:25.60                                                      
  5 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV              1:22.96    1:26.22        
       41.76  1:26.22                                                      
  6 Ruffa, Jonathan D    9 MSSC-PV              1:45.00    1:33.67        
       44.38  1:33.67                                                      
  7 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV                    NT    1:50.60        
       52.27  1:50.60                                                      
  8 Penor, Joey R       10 OCCS-PV                   NT    2:22.42        
     1:07.67  2:22.42                                                      
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV              1:32.32         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV                42.03      38.73        
  2 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV                43.43      41.87        
  3 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV                45.57      42.54        
  4 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV           44.87      42.60        
  5 Vest, Kevin M       10 Machine-PV             42.40      42.61        
  6 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV                44.52      43.58        
  7 Wenzinger, Eric J   10 OCCS-PV                46.88      43.66        
  8 Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV           52.65      44.62        
  9 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV             46.06      47.69        
 10 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV                47.20      47.74        
 11 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV             59.87      52.38        
 12 King, Jack F         9 FBST-PV                   NT      56.40        
 13 Basinger, David M    9 OCCS-PV                   NT      57.15        
 14 Bushmire, Jacob A    9 OCCS-PV              1:03.35      59.84        
 15 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV              1:00.61    1:00.82        
 -- Schwartz, Colin S    9 FGAC-PV                   NT         DQ        
 -- Hack, Brian          9 FGAC-PV                   NT         DQ        
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV                57.70         NS        
 -- Dewine, Darby J      9 FBST-PV                52.01         NS        
 -- Culligan, James J    9 FBST-PV                57.07         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              1:32.63    1:25.59        
       40.09  1:25.59                                                      
  2 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              1:34.00    1:34.69        
       45.36  1:34.69                                                      
  3 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV              1:44.90    1:38.09        
       45.75  1:38.09                                                      
  4 Pence, Charlie R    10 Unat-Mach-PV              NT    1:41.79        
       46.80  1:41.79                                                      
  5 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV              1:53.05    1:45.95        
       48.65  1:45.95                                                      
  6 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT    1:49.26        
       49.86  1:49.26                                                      
  7 Sunga, Kevin D      10 VSC-PV               1:53.86    1:51.24        
       51.69  1:51.24                                                      
  8 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                   NT    1:51.66        
       51.29  1:51.66                                                      
  9 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV                NT    1:51.87        
       51.36  1:51.87                                                      
 10 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                   NT    1:53.94        
       51.30  1:53.94                                                      
 11 Penor, Joey R       10 OCCS-PV                   NT    2:50.15        
     1:16.97  2:50.15                                                      
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV                   NT         NS        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV                32.78      32.42        
  2 Vest, Kevin M       10 Machine-PV             34.79      33.83        
  3 Kim, Eric I         10 MSSC-PV                35.78      34.41        
  4 Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV              NT      37.14        
  5 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV              39.79      37.23        
  6 Doyle, Brendan T    10 FBST-PV                39.53      38.49        
  7 Germanis, Johnnie    9 Machine-PV             51.59      39.85        
  8 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV                42.11      40.05        
  9 Daniels, Andrew J   10 Machine-PV             48.68      40.74        
 10 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV             41.51      42.36        
 11 Basinger, David M    9 OCCS-PV                44.03      42.79        
 12 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                49.68      46.31        
 13 Ruffa, Jonathan D    9 MSSC-PV                45.00      46.78        
 14 Schwartz, Colin S    9 FGAC-PV                   NT      48.58        
 15 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV                53.27      51.33        
 16 Dewine, Darby J      9 FBST-PV                   NT      53.87        
 17 Penor, Joey R       10 OCCS-PV                58.24      55.09        
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV                36.40         NS        
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV                48.58         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV              1:27.95    1:22.09        
       38.93  1:22.09                                                      
  2 McKenzie, John T     9 VSC-PV                    NT    1:25.67        
       39.88  1:25.67                                                      
  3 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              1:32.17    1:28.89        
       40.23  1:28.89                                                      
  4 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV                 NT    1:33.42        
       39.18  1:33.42                                                      
  5 Basinger, David M    9 OCCS-PV                   NT    1:39.04        
       43.36  1:39.04                                                      
  6 Devlin, Joseph D     9 FGAC-PV                   NT    1:43.82        
       47.73  1:43.82                                                      
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV              1:35.23         NS        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MacDonald, Angus J  10 OCCS-PV              1:17.21    1:17.64        
       35.32  1:17.64                                                      
  2 Putnam, Charlie M    9 Unat-Mach-PV         1:22.91    1:18.38        
       35.27  1:18.38                                                      
  3 Kim, Eric I         10 MSSC-PV              1:22.89    1:19.05        
       37.66  1:19.05                                                      
  4 Vest, Kevin M       10 Machine-PV           1:25.99    1:19.16        
       36.97  1:19.16                                                      
  5 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              1:22.48    1:19.99        
       38.31  1:19.99                                                      
  6 Katis, Charles C     9 Machine-PV           1:26.29    1:21.35        
       36.26  1:21.35                                                      
  7 Daniels, Andrew J   10 Machine-PV           1:32.38    1:27.02        
       42.42  1:27.02                                                      
  8 Germanis, Johnnie    9 Machine-PV           1:48.74    1:27.29        
       39.05  1:27.29                                                      
  9 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV           1:26.65    1:28.31        
       42.31  1:28.31                                                      
 10 Pence, Charlie R    10 Unat-Mach-PV         1:31.37    1:28.39        
       41.85  1:28.39                                                      
 11 Pappalardo, Dan J   10 H2oyas-PV            1:28.16    1:29.80        
       40.44  1:29.80                                                      
 12 Dona, Alex A        10 FBST-PV                   NT    1:33.32        
       41.08  1:33.32                                                      
 13 Hagen, Cougar D     10 OCCS-PV              1:38.35    1:33.64        
       45.00  1:33.64                                                      
 14 Chamberlain, Alec    9 OCCS-PV                   NT    1:34.74        
       44.20  1:34.74                                                      
 15 Ruffa, Jonathan D    9 MSSC-PV              1:45.00    1:35.02        
       45.41  1:35.02                                                      
 16 Ortmayer, Torin T    9 Machine-PV           1:51.13    1:41.44        
       48.97  1:41.44                                                      
 17 Lamphear, Lee S     10 OCCS-PV              2:16.86    1:44.37        
       45.51  1:44.37                                                      
 -- Basinger, David M    9 OCCS-PV              2:00.06         DQ        
       41.76       DQ                                                      
 -- Collier, CB B       10 Unat-Mach-PV              NT         DQ        
       38.81       DQ                                                      
 -- Penor, Joey R       10 OCCS-PV                   NT         NS        
 -- Anderson, Brandon    9 OCCS-PV                   NT         NS        
 -- Prescott, John G    10 OCCS-PV              1:30.30         NS        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kotonias, Nicholas   9 MSSC-PV              2:55.21    2:48.29        
       37.27  1:22.32  2:12.02  2:48.29                                    
  2 McKenzie, John T     9 VSC-PV                    NT    2:51.32        
       37.12  1:21.43  2:14.42  2:51.32                                    
  3 Husson, Patrick A   10 MSSC-PV              3:01.70    2:54.28        
       39.93  1:25.23  2:14.62  2:54.28                                    
  4 Tomajczyk, Drew M    9 Machine-PV                NT    3:06.79        
       44.45  1:28.35  2:25.54  3:06.79