POTOMAC VALLEY
OCTOBER OPEN MEET
OCTOBER 18-20, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #2
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--03


Men 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duda, Nick J        17 Machine-PV             22.46      22.92        
  2 Leach, Alex C       14 Machine-PV             24.99      23.55        
  3 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV                 NT      23.62        
  4 Connolly, Arlen M   16 OCCS-PV                25.32      24.61        
  5 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV                26.12      25.27        
  6 MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV                   NT      25.28        
  7 Engman, Adam C      17 Machine-PV                NT      25.42        
  8 Kisunko, Vasha G    15 H2oyas-PV              27.13      25.44        
  9 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV                25.44      25.45        
 10 O'Reilly, Liam B    14 H2oyas-PV              26.20      25.71        
 10 Frantz, Scott S     15 Machine-PV                NT      25.71        
 12 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             26.69      25.79        
 13 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT      25.93        
 14 Collier, Matt C     14 VSC-PV                 28.30      25.95        
 15 Callahan, Sean P    14 Machine-PV             26.22      25.96        
 16 Cravedi, Kevin D    14 H2oyas-PV              27.52      25.99        
 17 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV                27.78      26.31        
 18 Stuver, Colin J     14 Machine-PV             27.52      27.05        
 19 Tomajczyk, Ryan M   13 Machine-PV             28.44      27.71        
 20 Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV          28.97      27.78        
 21 Schnittker, John I  13 Machine-PV             30.79      28.57        
 22 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV                   NT      28.65        
 23 Royce, Michael S    14 Machine-PV             29.52      29.01        
 24 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV                28.33      30.77        
 25 Cook, Justin W      13 Machine-PV             30.89      31.26        
 26 Williams, Garrett   13 OCCS-PV                33.02      32.24        
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV                27.63         NS        
 -- Panarella, Michael  17 FGAC-PV                25.17         NS        
 -- Hilliard, Jonathon  13 OCCS-PV                30.58         NS        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV                23.62         NS        
 -- Williamson, Mark E  13 Machine-PV             33.16         NS        
 -- Swann, Rafi P       16 Machine-PV             23.97         NS        
 -- Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Arnold, Nicholas A  13 Metro Marlins-PV       46.86         NS        
 -- Mims, Hunter B      14 Machine-PV             26.10         NS        
 
Men 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV                 NT      50.84        
       24.87    50.84                                                      
  2 Manning, James F    18 VSC-PV                 51.77      52.65        
       25.11    52.65                                                      
  3 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV          53.71      53.23        
       24.79    53.23                                                      
  4 Leach, Alex C       14 Machine-PV           1:03.00      53.40        
       25.49    53.40                                                      
  5 Patterson, Malcolm  17 Machine-PV             57.40      53.64        
       25.36    53.64                                                      
  6 Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT      54.54        
       26.46    54.54                                                      
  7 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              1:00.88      54.97        
       26.46    54.97                                                      
  8 MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV                55.50      55.65        
       26.13    55.65                                                      
  9 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV          55.21      55.72        
       26.39    55.72                                                      
 10 Faulkner-Hayes, Ev  15 Unat-Mach-PV           55.20      55.91        
       26.78    55.91                                                      
 11 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT      55.92        
       28.11    55.92                                                      
 12 Sundeen, Kevin M    15 H2oyas-PV                 NT      56.58        
       27.48    56.58                                                      
 13 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             59.44      56.62        
       26.43    56.62                                                      
 14 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV                58.62      57.07        
       27.70    57.07                                                      
 15 Patterson, Bradfor  15 Machine-PV           1:00.73      57.25        
       27.10    57.25                                                      
 16 Cravedi, Kevin D    14 H2oyas-PV            1:00.87      57.34        
       27.35    57.34                                                      
 17 Kisunko, Vasha G    15 H2oyas-PV            1:00.91      57.50        
       27.98    57.50                                                      
 18 O'Reilly, Liam B    14 H2oyas-PV            1:01.88      58.18        
       29.08    58.18                                                      
 19 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV                57.36      58.27        
       28.26    58.27                                                      
 20 Friedman, Nicholas  17 OCCS-PV                55.93      58.30        
       28.69    58.30                                                      
 21 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV              1:00.92      58.36        
       27.94    58.36                                                      
 22 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV                59.91      58.39        
       27.36    58.39                                                      
 23 Chauvin, Matthew G  14 Unat-Mach-PV              NT      58.57        
       27.38    58.57                                                      
 24 Sidgmore, Michael   14 H2oyas-PV                 NT      59.54        
       29.35    59.54                                                      
 25 Walton, Kevin C     16 OCCS-PV              1:02.18    1:00.42        
       28.53  1:00.42                                                      
 26 Ruffa, Joshua A     13 MSSC-PV              1:18.87    1:01.88        
       29.11  1:01.88                                                      
 27 Sunga, Vincent K    13 VSC-PV               1:01.21    1:02.42        
       30.34  1:02.42                                                      
 28 Schnittker, John I  13 Machine-PV           1:07.12    1:02.64        
       30.55  1:02.64                                                      
 29 Strong, David D     16 Team Elite-PV        1:10.64    1:03.00        
       28.37  1:03.00                                                      
 30 Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV        1:06.33    1:04.19        
       30.83  1:04.19                                                      
 31 Olechnowicz, Frank  13 FBST-PV              1:02.34    1:04.21        
       30.21  1:04.21                                                      
 32 Whatley, Mike M     14 H2oyas-PV                 NT    1:04.46        
       31.34  1:04.46                                                      
 33 Goodfellow, Jacob   13 OCCS-PV              1:04.22    1:05.54        
       31.06  1:05.54                                                      
 34 Nava, Ben M         14 Machine-PV           1:10.49    1:06.36        
     1:06.36  1:06.36                                                      
 35 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV              1:08.92    1:07.58        
       31.98  1:07.58                                                      
 36 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV              1:07.74    1:10.45        
       32.58  1:10.45                                                      
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV                57.16         NS        
 -- Anderson, Brian R   13 OCCS-PV              1:11.18         NS        
 -- Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV                51.12         NS        
 -- Smith, Colin T      14 Machine-PV             55.58         NS        
 -- Collier, Matt C     14 VSC-PV               1:03.52         NS        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV                51.34         NS        
 -- Burridge, Hughes J  13 Unat-Mach-PV         1:13.10         NS        
 -- Arnold, Nicholas A  13 Metro Marlins-PV     1:43.08         NS        
 -- Williamson, Mark E  13 Machine-PV           1:19.30         NS        
 -- Engman, Adam C      17 Machine-PV                NT         NS        
 
Men 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV               1:46.93    1:50.00        
       24.93    52.66  1:21.32  1:50.00                                    
  2 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               1:57.53    1:59.09        
       27.62    57.68  1:28.40  1:59.09                                    
  3 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               2:01.99    2:02.66        
       27.99    59.08  1:31.06  2:02.66                                    
  4 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT    2:03.45        
       29.23  1:00.00  1:32.23  2:03.45                                    
  5 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV              2:10.43    2:04.14        
       27.33    59.08  1:31.82  2:04.14                                    
  6 Brisini, Josh       16 OCCS-PV              2:01.32    2:04.31        
       28.56  1:00.41  1:32.78  2:04.31                                    
  7 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              2:21.22    2:04.99        
       28.97  1:00.41  1:33.21  2:04.99                                    
  8 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV        2:07.32    2:06.42        
       27.48    58.16  1:31.48  2:06.42                                    
  9 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV        2:10.47    2:06.60        
       27.45    58.59  1:32.75  2:06.60                                    
 10 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV              2:14.69    2:07.92        
       28.85  1:02.05  1:36.11  2:07.92                                    
 11 Patterson, Bradfor  15 Machine-PV           2:08.62    2:08.93        
       30.52  1:03.81  1:37.51  2:08.93                                    
 12 Friedman, Nicholas  17 OCCS-PV              2:02.09    2:09.71        
       29.84  1:02.92  1:36.89  2:09.71                                    
 13 Callahan, Sean P    14 Machine-PV           2:11.26    2:11.13        
       29.23  1:02.39  1:36.94  2:11.13                                    
 14 Kisunko, Vasha G    15 H2oyas-PV            2:16.50    2:13.91        
       29.14  1:03.44  1:39.80  2:13.91                                    
 15 Whatley, Mike M     14 H2oyas-PV                 NT    2:16.93        
       31.04  1:05.31  1:41.58  2:16.93                                    
 16 Sunga, Vincent K    13 VSC-PV               2:21.67    2:20.23        
       32.69  1:08.45  1:45.29  2:20.23                                    
 17 Hagy, Trey E        14 VSC-PV               2:21.51    2:21.77        
       32.28  1:08.19  1:45.38  2:21.77                                    
 18 Olechnowicz, Frank  13 FBST-PV              2:17.01    2:22.47        
       31.02  1:07.08  1:44.66  2:22.47                                    
 19 Ruffa, Joshua A     13 MSSC-PV              2:18.00    2:23.56        
     1:07.74  1:46.38  2:23.56                                             
 20 Anderson, Brian R   13 OCCS-PV              2:47.39    2:24.77        
       31.29  1:08.28  1:47.14  2:24.77                                    
 21 Strong, David D     16 Team Elite-PV        2:59.32    2:26.94        
       32.64  1:11.45  1:51.25  2:26.94                                    
 22 Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV        2:45.73    2:27.89        
       32.71  1:10.78  1:49.85  2:27.89                                    
 -- Collier, Matt C     14 VSC-PV               2:36.49        SCR        
 -- Benson, Greg S      13 Machine-PV           2:54.23        SCR        
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV              2:06.37        SCR        
 
Men 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV               4:50.40    4:59.35        
       27.59    57.96  1:28.43  1:58.86  2:28.86  2:59.14  3:29.13  3:59.58
     4:29.98  4:59.35                                                      
  2 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV                 NT    5:06.74        
       27.34    57.03  1:27.99  1:58.73  2:29.45  3:00.62  3:32.08  4:02.95
     4:34.73  5:06.74                                                      
  3 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               5:00.87    5:10.56        
       28.50    59.22  1:30.28  2:01.47  2:32.97  3:04.45  3:36.42  4:08.12
     4:39.66  5:10.56                                                      
  4 Blair, Brad J       15 OCCS-PV              5:38.62    5:28.20        
       29.02  1:01.96  1:35.80  2:09.76  2:43.63  3:17.47  3:51.85  4:25.68
     4:58.29  5:28.20                                                      
  5 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               5:30.51    5:31.89        
       29.74  1:02.51  1:36.27  2:10.09  2:43.96  3:17.35  3:51.50  4:25.37
     4:58.54  5:31.89                                                      
  6 MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV              5:51.22    5:36.49        
       29.17  1:01.93  1:35.94  2:10.68  2:45.42  3:19.79  3:53.91  4:28.72
     5:03.34  5:36.49                                                      
  7 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV              5:39.83    5:37.58        
       29.54  1:02.48  1:36.66  2:11.08  2:45.64  3:20.60  3:55.27  4:29.95
     5:04.51  5:37.58                                                      
  8 Tomajczyk, Ryan M   13 Machine-PV           5:39.72    5:37.64        
       30.25  1:04.06  1:38.70  2:13.01  2:47.46  3:21.87  3:56.24  4:30.52
     5:04.59  5:37.64                                                      
  9 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV              5:36.54    5:39.65        
       30.41  1:04.40  1:38.49  2:12.23  2:47.25  3:22.38  3:57.54  4:31.83
     5:06.34  5:39.65                                                      
 10 Walton, Kevin C     16 OCCS-PV              6:11.58    5:49.15        
       29.62  1:02.55  1:37.01  2:12.73  2:48.19  3:24.79  4:00.92  4:37.41
     5:13.62  5:49.15                                                      
 11 Wong, Brian W       13 VSC-PV               5:48.57    5:50.71        
       30.77  1:04.81  1:39.71  2:15.43  2:51.39  3:27.48  4:03.71  4:40.68
     5:16.31  5:50.71                                                      
 12 Martocci, Joe P     15 VSC-PV               5:59.62    5:50.97        
       31.95  1:07.13  1:43.43  2:19.91  2:56.70  3:33.04  4:09.02  4:44.85
     5:19.28  5:50.97                                                      
 13 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV                   NT    5:51.09        
       30.19  1:05.51  1:41.14  2:17.75  2:53.96  3:30.71  4:07.44  4:43.34
     5:18.64  5:51.09                                                      
 14 Wong, Justin B      15 VSC-PV               5:47.77    5:51.74        
       30.30  1:04.68  1:39.15  2:14.31  2:49.55  3:25.76  4:02.77  4:39.96
     5:16.70  5:51.74                                                      
 15 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV              6:00.80    5:53.02        
       30.68  1:05.47  1:41.34  2:17.47  2:54.34  3:30.55  4:06.93  4:42.81
     5:18.71  5:53.02                                                      
 16 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              6:49.72    5:53.52        
       30.69  1:04.24  1:40.15  2:17.09  2:53.78  3:31.20  4:07.75  4:44.09
     5:20.37  5:53.52                                                      
 17 Holmes, Zach D      14 Machine-PV           6:35.83    5:56.93        
       30.17  1:03.41  1:38.54  2:14.84  2:51.49  3:28.73  4:06.60  4:43.89
     5:20.56  5:56.93                                                      
 18 Hagy, Trey E        14 VSC-PV               6:27.49    6:21.66        
       33.39  1:09.98  1:47.88  2:26.16  3:04.97  3:43.83  4:23.58  5:03.67
     5:43.11  6:21.66                                                      
 19 Benson, Greg S      13 Machine-PV           6:58.63    6:30.24        
       34.32  1:13.50  1:53.53  2:34.08  3:13.86  3:54.20  4:34.77  5:15.34
     5:53.52  6:30.24                                                      
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV              5:39.91        SCR        
 -- Anderson, Brian R   13 OCCS-PV                   NT        SCR        
 -- Portare, Andrew J   16 VSC-PV               5:24.07        SCR        
 -- Taschek, James L    31 OCCS-PV              5:03.22        SCR        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV              27.45      25.91        
  2 Sundeen, Kevin M    15 H2oyas-PV                 NT      29.46        
 -- Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV          33.15         NS        
 -- Duda, Nick J        17 Machine-PV             26.48         NS        
 -- Strong, David D     16 Team Elite-PV             NT         NS        
 -- Schnittker, John I  13 Machine-PV             33.77         NS        
 -- Swann, Rafi P       16 Machine-PV                NT         NS        
 
Men 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV               1:00.35      59.18        
       29.17    59.18                                                      
  2 Connolly, Arlen M   16 OCCS-PV              1:02.34    1:00.07        
       29.13  1:00.07                                                      
  3 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               1:02.22    1:00.90        
       29.51  1:00.90                                                      
  4 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV              1:01.77    1:01.03        
       29.71  1:01.03                                                      
  5 Gordon, Jay X       17 Machine-PV           1:02.99    1:01.15        
  6 Faulkner-Hayes, Ev  15 Unat-Mach-PV         1:02.34    1:01.94        
       30.84  1:01.94                                                      
  7 Patterson, Bradfor  15 Machine-PV           1:03.66    1:02.91        
       30.12  1:02.91                                                      
  8 Frantz, Scott S     15 Machine-PV           1:03.64    1:03.25        
       30.67  1:03.25                                                      
  9 Patterson, Malcolm  17 Machine-PV           1:04.38    1:03.96        
       30.74  1:03.96                                                      
 10 Collier, Matt C     14 VSC-PV               1:10.05    1:04.00        
       31.99  1:04.00                                                      
 11 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               1:15.18    1:06.39        
       32.18  1:06.39                                                      
 12 Sundeen, Kevin M    15 H2oyas-PV                 NT    1:06.44        
       32.73  1:06.44                                                      
 13 MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV              1:07.73    1:07.28        
       32.88  1:07.28                                                      
 14 Stuver, Colin J     14 Machine-PV           1:08.10    1:07.52        
       32.25  1:07.52                                                      
 15 Brisini, Josh       16 OCCS-PV              1:05.80    1:07.82        
       32.67  1:07.82                                                      
 16 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV              1:09.12    1:09.15        
       33.03  1:09.15                                                      
 17 Martocci, Joe P     15 VSC-PV               1:08.35    1:09.64        
       33.99  1:09.64                                                      
 18 Royce, Michael S    14 Machine-PV           1:10.02    1:11.14        
       34.30  1:11.14                                                      
 19 Kisunko, Vasha G    15 H2oyas-PV            1:11.63    1:13.41        
       36.93  1:13.41                                                      
 20 Schnittker, John I  13 Machine-PV                NT    1:13.48        
 21 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV              1:18.93    1:17.73        
       37.16  1:17.73                                                      
 22 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV              1:16.81    1:18.41        
 -- Benson, Greg S      13 Machine-PV           1:19.81         DQ        
       36.85                                                               
 -- Panarella, Michael  17 FGAC-PV                   NT         NS        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV                54.93         NS        
 -- Cravedi, Kevin D    14 H2oyas-PV            1:10.47         NS        
 -- Mims, Hunter B      14 Machine-PV           1:06.59         NS        
 -- Chauvin, Matthew G  14 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Williamson, Mark E  13 Machine-PV                NT         NS        
 -- Perez, Daniel A     16 OCCS-PV                   NT         NS        
 -- Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 
Men 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duda, Nick J        17 Machine-PV           1:59.23    2:04.68        
  2 Connolly, Arlen M   16 OCCS-PV              2:13.70    2:10.70        
  3 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV               2:16.92    2:12.60        
  4 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV              2:14.63    2:14.07        
  5 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              2:17.51    2:17.83        
  6 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               2:18.83    2:19.85        
  7 Patterson, Bradfor  15 Machine-PV           2:23.64    2:21.87        
  8 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               2:40.26    2:22.23        
  9 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV                   NT    2:23.62        
 10 Frantz, Scott S     15 Machine-PV                NT    2:25.10        
 11 Portare, Andrew J   16 VSC-PV               2:23.67    2:26.96        
 12 Wong, Brian W       13 VSC-PV               2:33.80    2:31.18        
 13 Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT    2:38.10        
 14 Whatley, Mike M     14 H2oyas-PV                 NT    2:38.33        
 15 Ruffa, Joshua A     13 MSSC-PV              2:45.00    2:40.95        
 16 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV                   NT    2:47.22        
 17 Sunga, Vincent K    13 VSC-PV                    NT    2:47.82        
 -- Martocci, Joe P     15 VSC-PV               2:29.51         DQ        
 -- MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV              2:31.16         NS        
 -- Collier, Matt C     14 VSC-PV                    NT        SCR        
 -- Mims, Hunter B      14 Machine-PV                NT        SCR        
 
Boys 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Swann, Rafi P       16 Machine-PV             30.43      29.64        
  2 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV                31.23      30.26        
  3 Faulkner-Hayes, Ev  15 Unat-Mach-PV           32.39      31.39        
  4 Brisini, Josh       16 OCCS-PV                31.80      31.63        
  5 Chauvin, Matthew G  14 Unat-Mach-PV              NT      32.23        
  6 Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT      32.28        
  7 Holmes, Zach D      14 Machine-PV             38.23      33.17        
  8 Patterson, Malcolm  17 Machine-PV             34.21      33.53        
  9 Smith, Colin T      14 Machine-PV             37.53      33.66        
 10 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV          32.11      34.12        
 11 Leach, Alex C       14 Machine-PV                NT      34.21        
 12 Strong, David D     16 Team Elite-PV          33.58      34.26        
 13 Callahan, Sean P    14 Machine-PV             38.71      34.64        
 14 Goodfellow, Jacob   13 OCCS-PV                37.71      34.82        
 15 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV                   NT      36.15        
 16 Olechnowicz, Frank  13 FBST-PV                37.92      36.98        
 17 Anderson, Brian R   13 OCCS-PV                41.06      39.27        
 18 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV                40.37      41.34        
 -- Burridge, Hughes J  13 Unat-Mach-PV           45.57         NS        
 
Men 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faulkner-Hayes, Ev  15 Unat-Mach-PV         1:06.39    1:06.64        
       31.65  1:06.64                                                      
  2 Connolly, Arlen M   16 OCCS-PV              1:08.01    1:07.74        
       31.85  1:07.74                                                      
  3 Koshetar, Paul W    17 OCCS-PV              1:08.02    1:08.30        
       31.81  1:08.30                                                      
  4 Wong, Justin B      15 VSC-PV               1:12.59    1:11.88        
  5 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              1:15.66    1:12.21        
       34.27  1:12.21                                                      
  6 Gordon, Jay X       17 Machine-PV           1:12.99    1:12.25        
       33.73  1:12.25                                                      
  7 Strong, David D     16 Team Elite-PV        1:14.52    1:13.77        
       34.11  1:13.77                                                      
  8 Wong, Brian W       13 VSC-PV               1:15.62    1:14.26        
       35.02  1:14.26                                                      
  9 Walton, Kevin C     16 OCCS-PV              1:16.72    1:14.56        
       35.28  1:14.56                                                      
 10 Perez, Daniel A     16 OCCS-PV                   NT    1:14.98        
       33.44  1:14.98                                                      
 11 Blair, Brad J       15 OCCS-PV              1:15.43    1:15.64        
       35.82  1:15.64                                                      
 12 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV        1:11.45    1:16.37        
       34.69  1:16.37                                                      
 13 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV              1:19.44    1:18.84        
       37.57  1:18.84                                                      
 14 Hagy, Trey E        14 VSC-PV               1:18.56    1:19.37        
       37.85  1:19.37                                                      
 15 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV              1:20.41    1:19.45        
       37.07  1:19.45                                                      
 16 Smith, Brendan K    13 Machine-PV           1:22.90    1:22.23        
       38.81  1:22.23                                                      
 17 Cook, Justin W      13 Machine-PV           1:29.14    1:22.66        
       39.45  1:22.66                                                      
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV              1:13.94         NS        
 -- Panarella, Michael  17 FGAC-PV              1:14.99         NS        
 -- Portare, Andrew J   16 VSC-PV               1:09.91         NS        
 -- Collier, Matt C     14 VSC-PV               1:18.47         NS        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV              1:08.10         NS        
 -- Chauvin, Matthew G  14 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Taschek, James L    31 OCCS-PV              1:00.22         NS        
 
Men 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Faulkner-Hayes, Ev  15 Unat-Mach-PV         2:26.45    2:27.26        
       34.01  1:13.37  1:51.75  2:27.26                                    
  2 Portare, Andrew J   16 VSC-PV               2:24.97    2:28.67        
       33.69  1:10.90  1:49.49  2:28.67                                    
  3 Brisini, Josh       16 OCCS-PV              2:29.90    2:33.24        
       34.47  1:13.67  1:53.65  2:33.24                                    
  4 Bragg, Jonathan W   15 Machine-PV           2:37.34    2:34.85        
       34.16  1:14.05  1:54.90  2:34.85                                    
  5 Wong, Brian W       13 VSC-PV               2:43.59    2:37.65        
       36.37  1:16.16  1:56.65  2:37.65                                    
  6 Tomajczyk, Ryan M   13 Machine-PV           2:40.86    2:39.15        
       35.35  1:15.80  1:57.53  2:39.15                                    
  7 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              2:52.18    2:39.66        
       35.67  1:16.03  1:58.57  2:39.66                                    
  8 Wong, Justin B      15 VSC-PV               2:37.32    2:39.89        
       35.60  1:16.17  1:57.63  2:39.89                                    
  9 Walton, Kevin C     16 OCCS-PV              2:49.20    2:40.08        
       35.33  1:16.40  1:58.40  2:40.08                                    
 10 Holmes, Zach D      14 Machine-PV                NT    2:44.17        
       36.45  1:19.45  2:02.94  2:44.17                                    
 11 Blair, Brad J       15 OCCS-PV              2:56.40    2:45.97        
       36.35  1:18.96  2:04.00  2:45.97                                    
 12 Smith, Colin T      14 Machine-PV           2:50.35    2:46.66        
       35.48  1:17.18  2:02.78  2:46.66                                    
 13 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV                   NT    2:48.31        
       38.40  1:21.15  2:05.29  2:48.31                                    
 14 Strong, David D     16 Team Elite-PV        2:41.41    2:51.88        
       36.37  1:19.32  2:04.40  2:51.88                                    
 15 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV                   NT    2:54.69        
       38.27  1:22.17  2:08.51  2:54.69                                    
 16 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV        3:03.36    2:58.82        
       36.68  1:21.12  2:09.25  2:58.82                                    
 17 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV                   NT    3:01.65        
       40.67  1:27.21  2:14.84  3:01.65                                    
 18 Goodfellow, Jacob   13 OCCS-PV                   NT    3:02.77        
       38.94  1:25.11  2:14.27  3:02.77                                    
 19 Martocci, Joe P     15 VSC-PV                    NT    3:07.40        
       41.63  1:29.66  2:19.64  3:07.40                                    
 20 Nava, Ben M         14 Machine-PV                NT    3:11.94        
       42.67  1:31.78  2:22.70  3:11.94                                    
 -- Taschek, James L    31 OCCS-PV              2:14.22         NS        
 -- Fleming, Samuel B   15 MSSC-PV              2:37.51        SCR        
 -- Williamson, Mark E  13 Machine-PV                NT        SCR        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV              2:34.84        SCR        
 
Men 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Malcolm  17 Machine-PV             28.28      26.65        
  2 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV             NT      26.69        
  3 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV                29.18      26.90        
  4 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV                28.00      28.14        
  5 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT      28.97        
  6 Sundeen, Kevin M    15 H2oyas-PV                 NT      29.43        
  7 Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV          31.78      30.51        
  8 Leslie, Brian R     15 OCCS-PV                   NT      30.65        
  9 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV                   NT      31.32        
 10 Schnittker, John I  13 Machine-PV             35.14      32.57        
 11 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV                31.02      33.41        
 12 Cook, Justin W      13 Machine-PV             35.40      34.17        
 13 Smith, Brendan K    13 Machine-PV             37.87      34.93        
 14 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV                   NT      34.94        
 15 Williams, Garrett   13 OCCS-PV                37.32      35.06        
 -- Hilliard, Jonathon  13 OCCS-PV                33.82         NS        
 -- Anderson, Brian R   13 OCCS-PV                37.92         NS        
 -- Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Chauvin, Matthew G  14 Unat-Mach-PV              NT         NS        
 -- Swann, Rafi P       16 Machine-PV             27.96         NS        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV              59.35      55.77        
  2 Duda, Nick J        17 Machine-PV           1:00.08      56.78        
  3 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV                 58.59      57.59        
  4 Manning, James F    18 VSC-PV                 59.01      58.88        
  5 Bragg, Jonathan W   15 Machine-PV             59.31      59.08        
  6 Blair, Brad J       15 OCCS-PV              1:03.08    1:00.21        
  7 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV          59.62    1:00.69        
  8 Patterson, Malcolm  17 Machine-PV           1:01.26    1:01.28        
  9 Callahan, Sean P    14 Machine-PV           1:02.80    1:01.47        
 10 Connolly, Arlen M   16 OCCS-PV              1:01.15    1:01.50        
 11 Cravedi, Kevin D    14 H2oyas-PV                 NT    1:01.56        
 12 Brisini, Josh       16 OCCS-PV              1:01.68    1:01.62        
 13 Swann, Rafi P       16 Machine-PV             58.84    1:01.81        
 14 Portare, Andrew J   16 VSC-PV               1:05.07    1:01.84        
 15 Friedman, Nicholas  17 OCCS-PV              1:02.25    1:02.00        
 16 Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT    1:02.64        
 17 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               1:07.41    1:02.80        
 18 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               1:08.51    1:02.84        
 19 Hale-Kupiec, Thoma  14 OCCS-PV              1:01.73    1:03.27        
 20 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              1:18.36    1:03.63        
 21 Patterson, Bradfor  15 Machine-PV           1:05.13    1:04.12        
 22 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT    1:04.44        
 23 MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV              1:05.50    1:05.18        
 24 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV              1:08.83    1:06.90        
 25 Wong, Brian W       13 VSC-PV               1:11.93    1:07.71        
 26 O'Reilly, Liam B    14 H2oyas-PV            1:11.01    1:07.85        
 27 Frantz, Scott S     15 Machine-PV                NT    1:08.01        
 28 Sidgmore, Michael   14 H2oyas-PV                 NT    1:08.71        
 29 Wong, Justin B      15 VSC-PV               1:09.36    1:08.76        
 30 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV              1:12.69    1:08.87        
 31 Tomajczyk, Ryan M   13 Machine-PV           1:16.81    1:08.97        
 32 Martocci, Joe P     15 VSC-PV               1:12.40    1:10.32        
 33 Ruffa, Joshua A     13 MSSC-PV              1:10.00    1:10.58        
 34 Robinson III, Sol   13 Team Elite-PV        1:24.04    1:13.36        
 35 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV              1:14.96    1:15.57        
 36 Schnittker, John I  13 Machine-PV           1:28.12    1:15.70        
 37 Goodfellow, Jacob   13 OCCS-PV                   NT    1:16.81        
 38 Strong, David D     16 Team Elite-PV        1:19.64    1:17.20        
 39 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV              1:19.75    1:25.06        
 40 Murphy, Kevin M     13 OCCS-PV              1:35.62    1:28.66        
 -- Sundeen, Kevin M    15 H2oyas-PV                 NT         DQ        
 -- Burridge, Hughes J  13 Unat-Mach-PV         1:31.69         NS        
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV                54.19         NS        
 -- Mims, Hunter B      14 Machine-PV           1:04.02         NS        
 -- Engman, Adam C      17 Machine-PV                NT        SCR        
 
Men 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dufresne, B. J. F   17 VSC-PV               2:27.78    2:10.84        
       28.73  1:01.68  1:35.70  2:10.84                                    
  2 Koucheravy, Tom M   17 VSC-PV               2:45.15    2:22.83        
       30.80  1:07.15  1:45.18  2:22.83                                    
  3 Boenecke, Tyler D   16 VSC-PV               2:36.50    2:32.53        
       31.07  1:08.55  1:50.02  2:32.53                                    
  4 Graveen, Michael W  13 OCCS-PV                   NT    2:46.03        
       34.20  1:15.55  2:00.94  2:46.03                                    
  5 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV                   NT    2:48.10        
       34.47  1:16.98  2:02.56  2:48.10                                    
  6 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV        2:40.97    3:17.17        
       31.94  1:18.12  2:16.12  3:17.17                                    
 -- MacGregor, Andrew   14 OCCS-PV                   NT         DQ        
       33.81  1:14.26  1:56.49                                             
 -- Mims, Hunter B      14 Machine-PV           2:50.39        SCR        
 
Men 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Ryan X         17 H2oyas-PV                 NT    2:02.80        
       27.52    57.23  1:34.08  2:02.80                                    
  2 Duda, Nick J        17 Machine-PV           2:01.36    2:06.16        
       27.30    58.99  1:37.65  2:06.16                                    
  3 Gordon, Jay X       17 Machine-PV           2:15.99    2:15.89        
       26.87    59.84  1:41.80  2:15.89                                    
  4 Blair, Brad J       15 OCCS-PV              2:27.54    2:16.23        
       29.02  1:04.60  1:46.92  2:16.23                                    
  5 Brisini, Josh       16 OCCS-PV              2:13.71    2:16.36        
       29.42  1:06.17  1:44.42  2:16.36                                    
  6 Policarpio, Victor  15 MSSC-PV              2:33.62    2:21.17        
       31.25  1:08.42  1:49.48  2:21.17                                    
  7 Walton, Kevin C     16 OCCS-PV              2:29.50    2:22.13        
       30.52  1:06.56  1:47.84  2:22.13                                    
  8 Callahan, Sean P    14 Machine-PV           2:21.24    2:22.35        
       29.83  1:07.00  1:48.63  2:22.35                                    
  9 Leach, Alex C       14 Machine-PV                NT    2:23.11        
       29.03  1:05.25  1:50.26  2:23.11                                    
 10 Wong, Justin B      15 VSC-PV               2:22.16    2:23.23        
       30.71  1:10.14  1:50.57  2:23.23                                    
 11 Barnett, Roderick   17 Team Elite-PV        2:20.58    2:23.38        
       28.56  1:04.34  1:49.18  2:23.38                                    
 12 Tomajczyk, Ryan M   13 Machine-PV           2:20.91    2:24.38        
       31.44  1:08.26  1:50.44  2:24.38                                    
 13 Garg, Udit X        15 H2oyas-PV                 NT    2:25.17        
       32.53  1:10.72  1:53.35  2:25.17                                    
 14 Holmes, Zach D      14 Machine-PV           2:38.22    2:25.94        
       33.50  1:09.70  1:53.36  2:25.94                                    
 15 Sweeney, Christoph  13 OCCS-PV              2:37.48    2:26.01        
       31.26  1:07.10  1:51.75  2:26.01                                    
 16 Wong, Brian W       13 VSC-PV               2:28.27    2:28.86        
       30.95  1:10.33  1:53.63  2:28.86                                    
 17 Tonnesen, Matt J    15 OCCS-PV              2:44.83    2:29.51        
       33.52  1:10.80  1:58.03  2:29.51                                    
 18 Stuver, Colin J     14 Machine-PV           2:30.05    2:32.09        
       33.71  1:10.71  1:57.24  2:32.09                                    
 19 Parker, Ralph       17 Team Elite-PV        2:30.51    2:32.57        
       31.51  1:10.37  1:54.87  2:32.57                                    
 20 Martocci, Joe P     15 VSC-PV               2:38.14    2:32.70        
       31.62  1:10.67  1:58.30  2:32.70                                    
 21 Hagy, Trey E        14 VSC-PV               2:38.95    2:33.71        
       33.47  1:13.09  1:56.54  2:33.71                                    
 22 Benson, Greg S      13 Machine-PV           2:51.32    2:46.09        
       35.56  1:17.42  2:08.62  2:46.09                                    
 23 Williams, Garrett   13 OCCS-PV              3:08.60    2:53.27        
       36.94  1:18.86  2:10.49  2:53.27                                    
 24 Jansen, Alexander   15 OCCS-PV              2:52.14    2:57.96        
       35.78  1:19.36  2:14.39  2:57.96                                    
 -- Cartwright, Mike E  18 OCCS-PV              2:03.73        SCR        
 -- Cravedi, Kevin D    14 H2oyas-PV                 NT        SCR        
 -- Taschek, James L    31 OCCS-PV              2:01.22        SCR        
 -- Portare, Andrew J   16 VSC-PV               2:13.41        SCR        
 -- Perez, Daniel A     16 OCCS-PV                   NT        SCR        
 -- Swann, Rafi P       16 Machine-PV           2:15.68        SCR        
 -- Hilliard, Jonathon  13 OCCS-PV              3:03.51        SCR        
 -- Smith, Brendan K    13 Machine-PV                NT        SCR        
 -- Chauvin, Michael P  15 Unat-Mach-PV              NT        SCR        
 -- Anderson, Brian R   13 OCCS-PV              3:01.90        SCR