POTOMAC VALLEY
OCTOBER OPEN MEET
OCTOBER 18-20, 2002
PRINCE GEORGE SPORTS AND LEARNING COMPLEX
Course #1
LANDOVER, MD
Sanction #PVS-03--03




Girls 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ribar, Morgan E     12 CUBU-PV              5:42.70    5:41.98        
       31.02  1:05.93  1:41.16  2:16.38  2:51.19  3:26.09  4:00.35  4:34.84
     5:09.20  5:41.98                                                      
  2 Collins, Siobhan E  12 CUBU-PV              6:06.21    5:55.06        
       32.97  1:08.61  1:44.98  2:21.77  2:57.67  3:33.88  4:10.24  4:45.61
     5:20.97  5:55.06                                                      
  3 Marchand, Lindsey   12 CUBU-PV              6:06.55    5:58.78        
       31.17  1:06.98  1:43.25  2:20.38  2:56.80  3:33.52  4:10.44  4:47.79
     5:23.79  5:58.78                                                      
  4 Conroy, Meg G       12 CUBU-PV              6:45.75    6:27.44        
       33.43  1:10.86  1:49.45  2:28.60  3:07.64  3:46.67  4:25.86  5:04.70
     5:43.71  6:27.44                                                      
  5 Massie, Kristina W  12 CUBU-PV              6:43.69    6:33.44        
       35.16  1:13.72  1:53.37  2:33.47  3:14.22  3:54.03  4:34.16  5:14.45
     5:54.52  6:33.44                                                      
  6 Vandoren, Sarah N   11 CUBU-PV                   NT    6:37.37        
       35.01  1:15.58  1:56.53  2:37.36  3:18.10  3:59.68  4:40.31  5:20.91
     6:01.39  6:37.37                                                      
  7 Thomas, Alena E     12 CUBU-PV              6:51.17    6:48.30        
       36.49  1:16.07  1:58.07  2:39.62  3:21.91  4:04.31  4:46.22  5:28.61
     6:09.51  6:48.30                                                      
  8 Langlois, Nicole K  12 CUBU-PV              6:46.52    6:51.01        
       36.13  1:16.49  1:58.70  2:40.37  3:22.17  4:03.82  4:46.19  5:28.12
     6:10.99  6:51.01                                                      
 
Girls 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ribar, Morgan E     12 CUBU-PV              2:18.99    2:18.82        
       31.86  1:07.49  1:44.11  2:18.82                                    
  2 Benevento, Laura J  12 CUBU-PV              2:30.14    2:25.37        
       33.77  1:10.33  1:47.95  2:25.37                                    
  3 Wells, Caroline V   12 CUBU-PV              2:39.99    2:28.07        
  4 Talwar, Kylee R     11 UNCUB-PV             2:32.18    2:32.79        
       37.08  1:15.78  1:54.56  2:32.79                                    
  5 Thomas, Alena E     12 CUBU-PV              3:00.81    2:49.00        
       39.72  1:22.26  2:06.26  2:49.00                                    
 
Girls 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harding, Arielle R  12 CUBU-PV              2:53.60    2:41.24        
       36.19  1:17.56  2:00.33  2:41.24                                    
  2 Talwar, Kylee R     11 UNCUB-PV             2:34.42    2:41.97        
       37.07  1:18.72  2:00.95  2:41.97                                    
  3 Smith, Emily H      12 CUBU-PV              2:50.42    2:47.86        
       39.88  1:23.01  2:06.45  2:47.86                                    
  4 Molano, Chanele E   12 CUBU-PV              2:51.95    2:51.83        
       38.04  1:21.89  2:06.90  2:51.83                                    
  5 Hazelton, Sarah H   12 CUBU-PV              3:18.00    2:58.30        
       39.62  1:24.20  2:10.93  2:58.30                                    
  6 Gulliver, Chelsea   12 CUBU-PV                   NT    3:05.76        
       41.62  1:30.40  2:19.78  3:05.76                                    
  7 Curles, Erica A     11 CUBU-PV              3:34.00    3:23.45        
       45.32  1:37.28  2:30.90  3:23.45                                    
  8 White, Shannon M    11 TIBU-PV                   NT    3:31.29        
       48.63  1:42.92  2:37.55  3:31.29                                    
 -- Ehrhardt, Nicole S  11 CUBU-PV              3:27.45        SCR        
 -- Ehrhardt, Jessica    9 CUBU-PV                   NT        SCR        
 
Girls 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conroy, Meg G       12 CUBU-PV              3:01.07    2:57.07        
       35.60  1:16.06  1:58.34  2:57.07