POTOMAC VALLEY
OCTOBER OPEN MEET
OCTOBER 18-20, 2002
MOUNT VERNON POOL
ALEXANDRIA, VA
Sanction #PVS-03--03




Girls 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catoe, Jillian C    12 TCSD-PV              6:24.59    6:12.87        
       32.05  1:09.33  1:47.41  2:26.69  3:04.66  3:42.84  4:21.24  4:58.59
     5:37.66  6:12.87                                                      
  2 Thomas, Natalie C   12 TCSD-PV              6:15.03    6:22.17        
       33.66  1:12.21  1:52.28  2:30.16  3:09.92  3:49.07  4:28.40  5:07.07
     5:45.53  6:22.17                                                      
  3 Criley, Nicole A    12 PM-PV                6:52.62    6:30.67        
       32.41  1:09.72  1:48.87  2:28.49  3:08.45  3:48.80  4:29.52  5:10.70
     5:51.95  6:30.67                                                      
  4 Richards, Katherin  12 TCSD-PV              6:36.85    6:42.74        
       36.43  1:16.20  1:56.73  2:37.78  3:19.65  4:00.64  4:42.19  5:22.74
     6:04.17  6:42.74                                                      
  5 Standish, Dorsey E  12 TCSD-PV              7:07.36    7:08.90        
       38.13  1:21.00  2:04.48  2:48.19  3:31.91  4:16.17  4:59.86  5:43.67
     6:27.08  7:08.90                                                      
  6 Layne, Jessica A    10 YORK-PV                   NT    7:37.69        
       38.86  1:24.33  2:13.01  3:00.83  3:48.37  4:36.75  5:22.54  6:10.38
     6:56.01  7:37.69                                                      
  7 Mako, Elizabeth M   11 PM-PV                8:38.08    7:53.70        
       41.77  1:29.30  2:18.45  3:07.58  3:55.94  4:45.43  5:34.08  6:23.08
     7:10.07  7:53.70                                                      
 
Girls 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yensen, Alexandra   12 PM-PV                     NT    2:33.11        
       36.01  1:13.34  1:52.86  2:33.11                                    
  2 Richards, Katherin  12 TCSD-PV                   NT    2:40.79        
       39.11  1:20.56  2:02.03  2:40.79                                    
  3 Conway, Becky K     10 PM-PV                     NT    3:05.65        
       42.02  1:28.36  2:17.65  3:05.65                                    
 -- Becker, Megan E     10 PM-PV                     NT         NS        
 
Girls 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matheny, Natalie L  12 MAKO-PV                   NT    2:49.56        
       40.29  1:24.14  2:09.65  2:49.56                                    
  2 Hino, Miyuki        12 TCSD-PV                   NT    2:49.83        
       38.91  1:22.49  2:07.23  2:49.83                                    
  3 DeMocker, Tracy M   12 TCSD-PV              3:10.61    2:56.67        
       40.93  1:26.01  2:12.39  2:56.67                                    
  4 Thomas, Natalie C   12 TCSD-PV                   NT    3:05.08        
       43.59  1:30.90  2:19.12  3:05.08                                    
  5 Suraz, Aisha M      12 PM-PV                3:26.68    3:19.49        
       45.49  1:37.06  2:28.78  3:19.49                                    
  6 Watt, Alexandra M   10 MAKO-PV                   NT    3:26.60        
       43.82  1:38.00  2:32.36  3:26.60                                    
 -- Larson, Tina L      10 YORK-PV                   NT         NS        
 
Girls 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 King, Tana M        12 PM-PV                     NT    2:36.00        
       34.55  1:14.18  1:55.19  2:36.00                                    
  2 Jones, Katherine L  12 PM-PV                     NT    2:41.87        
       36.46  1:17.68  2:01.92  2:41.87                                    
  3 Bachman, Lauren E   11 PM-PV                     NT    3:01.23        
       35.32  1:18.37  2:07.59  3:01.23                                    
 -- Donovan, Fiona K    11 TCSD-PV                   NT        SCR        
 -- Eule, Sarah M       10 TCSD-PV                   NT        SCR