POTOMAC VALLEY
OCTOBER OPEN MEET
OCTOBER 18-20, 2002
MOUNT VERNON POOL
ALEXANDRIA, VA
Sanction #PVS-03--03



Boys 9-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Mitch J   11 MAKO-PV                   NT    6:22.93        
       33.69  1:11.19  1:49.73  2:29.10  3:08.01  3:48.51  4:29.57  5:09.25
     5:48.41  6:22.93                                                      
  2 Shen, David         12 PM-PV                     NT    6:29.43        
       34.48  1:14.48  1:54.63  2:35.92  3:16.43  3:57.29  4:37.20  5:16.51
     5:55.45  6:29.43                                                      
  3 Sitts, Adam G       12 MAKO-PV                   NT    6:30.15        
       34.58  1:14.00  1:54.15  2:35.40  3:15.20  3:56.64  4:36.71  5:17.33
     5:56.11  6:30.15                                                      
  4 Richards, Stephen   10 TCSD-PV                   NT    6:41.85        
       37.38  1:17.54  2:00.17  2:42.38  3:23.79  4:05.76  4:47.47  5:28.14
     6:06.21  6:41.85                                                      
  5 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                7:02.29    6:44.34        
       35.56  1:15.81  1:57.15  2:38.57  3:20.09  4:01.87  4:44.01  5:26.83
     6:05.36  6:44.34                                                      
  6 Ross, Michael D     11 PM-PV                     NT    7:38.48        
       38.22  1:25.51  2:13.12  2:59.19           4:32.36                  
     6:59.51  7:38.48                                                      
  7 Conner, Curtis E    12 PM-PV                7:51.44    7:43.01        
       38.64  1:23.05  2:10.18  2:59.05  3:47.89  4:34.69  5:23.81  6:12.18
     7:00.09  7:43.01                                                      
  8 Maloney, Stephen M  11 PM-PV                     NT    7:45.69        
       40.31  1:25.97  2:12.63  2:58.81  3:46.73  4:35.78  5:25.32  6:14.08
     7:02.90  7:45.69                                                      
  9 Gauthier, Jesse G   11 PM-PV                7:59.55    7:48.16        
       40.27  1:25.21  2:13.22  3:01.47  3:49.75  4:38.82  5:26.85  6:16.37
     7:04.71  7:48.16                                                      
 
Boys 9-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                2:42.60    2:35.35        
       37.09  1:16.78  1:56.58  2:35.35                                    
  2 Richards, Stephen   10 TCSD-PV                   NT    2:35.61        
       37.56  1:17.03  1:57.20  2:35.61                                    
  3 Kraft, Stephen A    12 PM-PV                     NT    2:40.71        
       37.59  1:18.07  1:59.40  2:40.71                                    
 -- Conner, William R   10 PM-PV                     NT         DQ        
       45.76           2:31.86       DQ                                    
 
Boys 9-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gasparis, Steven J  12 TCSD-PV              3:12.18    2:52.02        
       39.89  1:24.53  2:09.67  2:52.02                                    
  2 Huether, Stephen B  12 MAKO-PV                   NT    2:52.69        
       40.11  1:24.46  2:09.97  2:52.69                                    
  3 Mai, Erik M         12 MAKO-PV              2:45.00    2:53.26        
       39.71  1:24.59  2:10.08  2:53.26                                    
  4 Paster, Ethan D     11 PM-PV                     NT    2:56.91        
       40.05  1:24.77  2:10.60  2:56.91                                    
  5 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                2:59.19    2:57.12        
       40.70  1:25.11  2:11.94  2:57.12                                    
  6 Patteson, Zach J    11 PM-PV                     NT    3:05.67        
       42.74  1:29.72  2:17.32  3:05.67                                    
  7 Predieri, Houston   11 TCSD-PV                   NT    3:08.50        
       45.01  1:33.44  2:22.19  3:08.50                                    
  8 Kraft, Stephen A    12 PM-PV                     NT    3:19.21        
       44.86  1:35.05  2:26.88  3:19.21                                    
  9 Horita, Keith T     12 PM-PV                     NT    3:30.51        
       48.97  1:45.06  2:40.03  3:30.51                                    
 10 Salomon, Jared P    11 YORK-PV                   NT    3:31.88        
       50.05  1:44.21  2:40.04  3:31.88                                    
 11 Ballen, Scott I      9 YORK-PV                   NT    3:56.73        
       56.17  1:55.21  2:56.25  3:56.73                                    
 
Boys 9-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Quyen A    12 PM-PV                2:47.78    2:39.55        
       36.52  1:18.78  1:59.85  2:39.55                                    
  2 Kraft, Stephen A    12 PM-PV                     NT    3:11.67        
       40.57  1:31.36  2:21.24  3:11.67                                    
  3 Mai, Alexander J    10 MAKO-PV                   NT    3:25.63        
       45.56  1:40.16  2:34.51  3:25.63