HARVEST MOON INVITATIONAL
HERDON COMMUNITY CENTER
HERNDON, VIRGINIA
OCTOBER 12-13, 2002
PVI-03--02


Boys 12 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV             26.76      25.92        
  2 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT      27.23        
  3 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV                28.12      27.44        
  4 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV               29.08      28.31        
  5 Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT      28.32        
  6 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT      28.49        
  7 Clark, Chris        12 HACC-PV                30.85      28.58        
  8 Fay, Stephen G      12 HACC-PV                30.19      28.79        
  9 Lauer, Colin A      12 YORK-PV                29.78      29.13        
 10 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV                29.13      29.66        
 11 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE                28.75      29.85        
 12 Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV                30.21      30.03        
 13 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV                32.33      30.23        
 14 Bogart, Robertino   12 Machine-PV             31.95      30.42        
 15 Hardesty-Dyck, Nat  12 HACC-PV                31.38      30.80        
 16 Sloan, Taylor S     12 Machine-PV             35.03      31.87        
 17 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT      32.49        
 18 Callahan, Sean B    12 Fish-PV                34.92      33.81        
 19 Perez, Matt J       12 YORK-PV                34.34      33.98        
 20 Branton, Matt R     12 YORK-PV                   NT      34.71        
 21 Alls, Mason M       12 YORK-PV                   NT      35.10        
 21 Breuer, Daniel L    12 HACC-PV                   NT      35.10        
 23 Heath, Thejs A      12 YORK-PV                35.26      37.14        
 24 Gaughan, James P    12 Cubu-PV                39.72      38.35        
 25 Nye, Colton D       12 OCCS-PV                50.30      49.14        
 -- Matthews, Andrew J  12 Fish-PV                38.63         NS        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                  29.00         NS        
 -- Jewell, Michael E   12 Unat-Mach-PV           27.96         NS        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE                29.64         NS        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA                27.71        SCR        
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV             58.74      57.03        
  2 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              1:01.64      57.88        
  3 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV                59.84    1:00.27        
  4 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT    1:00.95        
  5 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              1:03.17    1:01.07        
  6 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV              1:05.88    1:01.70        
  7 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV             1:03.10    1:02.09        
  8 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              1:08.00    1:02.51        
  9 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           1:05.11    1:02.55        
 10 Fay, Stephen G      12 HACC-PV              1:08.19    1:03.08        
 11 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV              1:04.90    1:03.26        
 12 Auger, Austin L     12 Machine-PV           1:03.46    1:03.27        
 13 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              1:03.45    1:04.17        
 14 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              1:04.59    1:04.35        
 15 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              1:07.06    1:04.38        
 16 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              1:04.45    1:04.46        
 17 Smith, Walt P       12 YORK-PV              1:03.92    1:04.79        
 18 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:05.62    1:05.00        
 19 Lauer, Colin A      12 YORK-PV              1:08.41    1:05.03        
 20 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT    1:05.24        
 21 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           1:03.60    1:05.55        
 22 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE              1:05.06    1:06.16        
 23 Peterson, David A   12 Cubu-PV              1:07.38    1:07.26        
 24 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV              1:13.99    1:08.23        
 25 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              1:14.93    1:10.42        
 26 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              1:11.48    1:10.67        
 27 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              1:13.22    1:11.02        
 28 Hardesty-Dyck, Nat  12 HACC-PV              1:13.11    1:11.57        
 29 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT    1:11.63        
 30 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           1:23.51    1:15.34        
 31 Callahan, Sean B    12 Fish-PV              1:16.75    1:19.25        
 32 Matthews, Andrew J  12 Fish-PV              1:26.31    1:21.47        
 33 Gaughan, James P    12 Cubu-PV              1:26.06    1:23.36        
 34 Nye, Colton D       12 OCCS-PV              1:48.23    1:54.14        
 -- Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT         NS        
 -- Pfister, Greg L     12 Cubu-PV              1:02.22         NS        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              1:14.22         NS        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                1:05.80         NS        
 -- Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV              1:08.65         NS        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE              1:07.46         NS        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA              1:03.59        SCR        
 
Boys 12 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              2:18.40    2:06.66        
  2 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              2:14.70    2:07.57        
  3 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV              2:08.06    2:09.37        
  4 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              2:15.55    2:13.02        
  5 Fay, Stephen G      12 HACC-PV              2:27.18    2:15.22        
  6 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              2:19.67    2:15.82        
  7 Auger, Austin L     12 Machine-PV           2:19.33    2:16.15        
  8 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              2:25.26    2:18.19        
  9 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              2:34.97    2:18.60        
 10 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           2:36.27    2:19.25        
 11 Lauer, Colin A      12 YORK-PV              2:37.83    2:21.35        
 12 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           2:28.44    2:21.47        
 13 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              3:04.32    2:22.78        
 14 Allen, Christopher  12 Cubu-PV              2:31.32    2:24.59        
 15 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              2:30.88    2:26.07        
 16 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                2:27.09    2:27.27        
 17 Spina, Alex M       12 Cubu-PV                   NT    2:31.46        
 18 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              2:39.40    2:38.45        
 19 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           2:55.55    2:40.13        
 20 Martin, Chris C     12 YORK-PV                   NT    2:40.63        
 21 Sloan, Taylor S     12 Machine-PV           3:01.01    2:49.41        
 22 Matthews, Andrew J  12 Fish-PV              3:13.62    2:57.30        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                2:25.67         NS        
 -- Katcher, Matthew M  12 Machine-PV           2:50.81         NS        
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV             31.67      30.40        
  2 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV               32.87      32.18        
  3 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV                33.26      32.99        
  4 Lauer, Colin A      12 YORK-PV                35.19      33.85        
  5 Peterson, David A   12 Cubu-PV                34.72      34.27        
  6 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE                36.28      35.78        
  7 Fay, Stephen G      12 HACC-PV                37.69      36.32        
  8 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV                37.66      37.22        
  9 Hardesty-Dyck, Nat  12 HACC-PV                37.29      37.39        
 10 Allen, Christopher  12 Cubu-PV                38.14      37.68        
 11 Minogue, Kevin      12 HACC-PV                43.42      38.71        
 12 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT      39.19        
 13 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV                39.69      40.33        
 14 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT      41.74        
 15 Callahan, Sean B    12 Fish-PV                38.86      43.12        
 16 Matthews, Andrew J  12 Fish-PV                45.84      45.70        
 17 Gaughan, James P    12 Cubu-PV                46.14      47.87        
 18 Nye, Colton D       12 OCCS-PV                53.14    1:05.02        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE                36.49         NS        
 -- Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT         NS        
 -- Pfister, Greg L     12 Cubu-PV                33.00         NS        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                  36.76         NS        
 -- Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV                37.10         NS        
 -- Spina, Alex M       12 Cubu-PV                36.94        SCR        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA                36.39        SCR        
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV              1:07.23    1:06.63        
  2 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              1:09.28    1:07.95        
  3 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              1:07.85    1:08.86        
  4 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              1:15.24    1:10.12        
  5 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              1:13.52    1:10.53        
  6 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              1:12.46    1:11.34        
  7 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           1:11.73    1:11.99        
  8 Auger, Austin L     12 Machine-PV           1:14.07    1:12.21        
  9 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              1:11.34    1:12.62        
 10 Pfister, Greg L     12 Cubu-PV              1:10.34    1:13.43        
 11 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           1:10.45    1:13.45        
 12 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              1:16.32    1:14.77        
 13 Bogart, Robertino   12 Machine-PV           1:28.05    1:17.76        
 14 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              1:19.89    1:19.34        
 15 Allen, Christopher  12 Cubu-PV              1:34.63    1:19.76        
 16 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              1:21.63    1:20.33        
 17 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:23.10    1:22.71        
 18 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              1:28.91    1:25.40        
 19 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           1:34.00    1:26.19        
 20 Minogue, Kevin      12 HACC-PV              1:30.31    1:27.30        
 21 Perez, Matt J       12 YORK-PV              1:30.81    1:28.89        
 -- Katcher, Matthew M  12 Machine-PV                NT         NS        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              1:23.35         NS        
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV             37.29      33.70        
  2 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV                36.61      35.15        
  3 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV               37.50      36.16        
  4 Lauer, Colin A      12 YORK-PV                42.14      37.86        
  5 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV                44.66      40.50        
  6 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT      41.76        
  7 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE                41.15      42.09        
  8 Hardesty-Dyck, Nat  12 HACC-PV                42.68      42.64        
  9 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT      45.34        
 10 Callahan, Sean B    12 Fish-PV                44.22      45.47        
 11 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV                54.79      49.44        
 12 Gaughan, James P    12 Cubu-PV                52.11      49.47        
 13 Matthews, Andrew J  12 Fish-PV                53.03      51.13        
 14 Nye, Colton D       12 OCCS-PV                56.26      58.83        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE                40.31         NS        
 -- Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV                44.33         NS        
 -- Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT         NS        
 -- Pfister, Greg L     12 Cubu-PV                48.09         NS        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA                37.60        SCR        
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              1:12.96    1:11.77        
  2 Auger, Austin L     12 Machine-PV           1:13.61    1:14.15        
  3 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              1:11.61    1:14.85        
  4 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              1:17.37    1:17.59        
  5 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           1:25.72    1:18.17        
  6 Lauer, Colin A      12 YORK-PV              1:31.53    1:20.91        
  7 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              1:20.85    1:21.07        
  8 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              1:21.05    1:21.47        
  9 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV              1:21.45    1:21.49        
 10 Bogart, Robertino   12 Machine-PV           1:22.44    1:22.17        
 11 Martin, Chris C     12 YORK-PV                   NT    1:23.71        
 12 Smith, Walt P       12 YORK-PV              1:24.03    1:24.86        
 13 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              1:26.68    1:25.02        
 14 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              1:35.36    1:25.52        
 15 Clark, Chris        12 HACC-PV              1:52.78    1:26.75        
 16 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT    1:29.27        
 17 Breuer, Daniel L    12 HACC-PV                   NT    1:30.38        
 18 Fay, Stephen G      12 HACC-PV              1:42.53    1:30.44        
 19 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           1:32.16    1:32.71        
 20 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           1:39.97    1:33.00        
 21 Heath, Thejs A      12 YORK-PV              1:42.75    1:36.53        
 21 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:40.27    1:36.53        
 23 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              1:38.16    1:38.70        
 24 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              1:47.73    1:41.92        
 25 Callahan, Sean B    12 Fish-PV              1:38.28    1:42.59        
 -- Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              1:43.38         DQ        
 -- Branton, Matt R     12 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              1:34.13         NS        
 
Boys 12 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV             32.20      29.60        
  2 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV                30.01      29.74        
  3 Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT      30.37        
  4 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT      31.30        
  5 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV               31.99      31.42        
  6 Smith, Walt P       12 YORK-PV                32.00      31.89        
  7 Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV                33.11      32.46        
  8 Allen, Christopher  12 Cubu-PV                35.39      33.50        
  9 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV                33.82      34.33        
 10 Pfister, Greg L     12 Cubu-PV                33.44      34.71        
 11 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV                38.31      35.70        
 12 Sloan, Taylor S     12 Machine-PV             39.59      36.71        
 13 Martin, Chris C     12 YORK-PV                   NT      36.96        
 14 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT      37.35        
 15 Tindall, Andrew J   12 YORK-PV                   NT      38.19        
 16 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE                40.28      38.52        
 17 Gaughan, James P    12 Cubu-PV                43.70      42.26        
 18 Breuer, Daniel L    12 HACC-PV                   NT      42.57        
 19 Alls, Mason M       12 YORK-PV                   NT      43.45        
 20 Branton, Matt R     12 YORK-PV                   NT      46.23        
 21 Nye, Colton D       12 OCCS-PV              1:12.76    1:17.31        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV                38.39         NS        
 -- Jewell, Michael E   12 Unat-Mach-PV           31.92         NS        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                  33.00         NS        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE                35.98        SCR        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA                37.41        SCR        
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              1:07.13    1:04.68        
  2 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV              1:10.07    1:08.78        
  3 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              1:09.99    1:09.83        
  4 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT    1:11.03        
  5 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              1:15.59    1:14.14        
  6 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              1:19.27    1:14.39        
  7 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           1:16.05    1:17.51        
  7 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              1:17.23    1:17.51        
  9 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              1:17.84    1:17.54        
 10 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           1:17.23    1:18.03        
 11 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              1:17.64    1:18.07        
 12 Auger, Austin L     12 Machine-PV           1:37.31    1:18.09        
 13 Allen, Christopher  12 Cubu-PV              1:21.18    1:18.21        
 14 Smith, Walt P       12 YORK-PV              1:16.91    1:18.67        
 15 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              1:21.31    1:20.56        
 16 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              1:31.04    1:26.64        
 17 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              1:23.39    1:27.05        
 18 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                1:35.11    1:28.23        
 19 Fay, Stephen G      12 HACC-PV                   NT    1:30.02        
 20 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           2:20.22    1:40.94        
 -- Jewell, Michael E   12 Unat-Mach-PV         1:13.58         NS        
 -- Mangano, Philip W   12 PM-PV                1:31.42         NS        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              1:35.94         NS        
 
Boys 12 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Tim F      12 Machine-PV           1:11.17    1:06.51        
  2 Piantedosi, Michae  12 Cubu-PV              1:16.57    1:10.07        
  3 Chauvin, Kevin A    12 Machine-PV                NT    1:10.57        
  4 Krebs, Matt E       12 Uncub-PV             1:10.99    1:10.70        
  5 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT    1:13.45        
  6 Clark, Chris        12 HACC-PV              1:23.15    1:13.95        
  7 Pfister, Greg L     12 Cubu-PV              1:15.90    1:15.01        
  8 Smith, Walt P       12 YORK-PV              1:14.75    1:15.25        
  9 Taylor, Lawnie H    12 Cubu-PV              1:17.51    1:16.18        
 10 Lynch, Kenneth J    12 Ccsc-NE              1:21.52    1:17.16        
 11 Mintz, Bomani J     12 Cubu-PV              1:18.73    1:18.69        
 12 Sullivan, Nick A    12 YORK-PV                   NT    1:18.97        
 13 Khan, Adam Z        12 Cubu-PV              1:38.26    1:22.75        
 14 Perez, Matt J       12 YORK-PV              1:28.85    1:26.08        
 15 Minogue, Kevin      12 HACC-PV              1:29.69    1:26.90        
 16 Heath, Thejs A      12 YORK-PV                   NT    1:30.25        
 17 Callahan, Sean B    12 Fish-PV              1:28.29    1:30.40        
 18 Gaughan, James P    12 Cubu-PV              1:41.54    1:34.42        
 19 Nye, Colton D       12 OCCS-PV                   NT    2:08.27        
 -- Matthews, Andrew J  12 Fish-PV              1:41.68         DQ        
 -- Katcher, Matthew M  12 Machine-PV                NT         NS        
 -- Jewell, Michael E   12 Unat-Mach-PV         1:14.19         NS        
 -- Hutto, Eric C       14 Ccsc-NE              1:17.36         NS        
 -- Bardowell, Max N    12 PSDN-VA              1:19.80         NS        
 
Boys 12 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Penning, Matt R     12 OCCS-PV              2:35.97    2:22.24        
  2 Tollefson, Ross H   12 Cubu-PV              2:32.94    2:23.90        
  3 Christensen, Jonat  12 Cubu-PV              2:27.66    2:24.60        
  4 Lichtenfels, Ryan   12 Fish-PV              2:25.52    2:25.34        
  5 Auger, Austin L     12 Machine-PV           2:32.41    2:29.09        
  6 Sidman, John-Howar  12 Cubu-PV              2:31.02    2:32.46        
  7 Harbaugh, Kirk A    12 OCCS-PV              2:37.76    2:35.37        
  8 Rawles, Stephan M   12 Cubu-PV              2:48.50    2:36.43        
  9 Larson, Andrew P    12 Machine-PV           3:07.03    2:38.26        
 10 Connor, Joey E      12 Cubu-PV              2:52.13    2:39.57        
 11 Burke, Kevin R      12 YORK-PV                   NT    2:39.88        
 12 Patterson, Cameron  12 Machine-PV           2:40.15    2:42.72        
 13 Peterson, David A   12 Cubu-PV              2:49.65    2:45.80        
 14 Smith, Walt P       12 YORK-PV              2:39.76    2:48.75        
 15 Allen, Christopher  12 Cubu-PV              2:55.63    2:49.69        
 16 Benecki, Matthew B  12 Fish-PV              2:52.84    2:53.04        
 17 Rieling, Ray R      12 HACC-PV              2:55.59    2:54.63        
 18 Jacobs, Brian M     12 PM-PV                3:06.71    2:57.04        
 19 Spina, Alex M       12 Cubu-PV              3:06.51    2:58.70        
 20 Stonerock, Ben R    12 Machine-PV           3:15.34    3:01.84        
 21 Jewell, Michael E   12 Unat-Mach-PV         2:43.84    3:12.95        
 22 Minogue, Kevin      12 HACC-PV                   NT    3:15.21        
 -- Weaver, Colin C     12 Cubu-PV              3:11.09         NS