HARVEST MOON INVITATIONAL
HERDON COMMUNITY CENTER
HERNDON, VIRGINIA
OCTOBER 12-13, 2002
PVI-03--02


Boys 11 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV                26.93      27.30        
  2 Hallock, Michael E  11 YORK-PV                29.02      27.41        
  3 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV                29.51      28.93        
  4 Gong, Wade T        11 Cubu-PV                29.14      29.01        
  5 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV                29.87      29.37        
  6 Miller, Alex O      11 Fish-PV                31.11      29.79        
  7 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV                30.66      31.73        
  8 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV                33.39      31.75        
  9 David, Kenneth T    11 Cubu-PV                31.82      32.04        
 10 Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT      32.06        
 11 Ogren, Tyler T      11 Cubu-PV                34.35      32.18        
 12 McGuire, Sean F     11 HACC-PV                33.29      32.21        
 13 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT      32.77        
 14 Ivey, Kevin D       11 Machine-PV             32.04      32.99        
 15 Cook, Tommy M       11 Machine-PV             33.74      33.03        
 16 Payne, Erik T       11 Fish-PV                35.20      33.21        
 17 Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT      33.27        
 18 Adagio, Nick J      11 Cubu-PV                40.67      34.49        
 19 Baer, Mitch M       11 YORK-PV                   NT      35.29        
 20 Slattery, Peter H   11 YORK-PV                   NT      35.90        
 21 Schwarz, Thomas M   11 Machine-PV                NT      36.11        
 22 Calhoun, Nick S     11 YORK-PV                   NT      37.00        
 23 Bambino, Nicholas   11 HACC-PV                   NT      37.23        
 24 Suyama, John P      11 YORK-PV                   NT      38.09        
 25 Shen, Dennis        11 HACC-PV                36.13      38.24        
 26 Handy, Tyler        11 HACC-PV                47.00      38.34        
 27 Krastzke, Thal      11 HACC-PV                   NT      39.28        
 28 Roper, Christopher  11 OCCS-PV                38.59      40.78        
 29 Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT      43.18        
 30 Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT      47.50        
 31 Fletcher, Benjamin  11 YORK-PV                   NT      47.65        
 32 Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE                51.75      48.97        
 -- Murphy, Brendan B   11 PM-PV                  34.97         NS        
 -- Griffis, Samuiel A  11 Machine-PV             35.03         NS        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA                36.55         NS        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA                27.87         NS        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT         NS        
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV                59.47      59.55        
  2 Flach, Michael F    11 Fish-PV                59.58    1:01.45        
  3 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV              1:01.72    1:02.60        
  4 Hallock, Michael E  11 YORK-PV              1:03.89    1:03.04        
  5 Gong, Wade T        11 Cubu-PV              1:07.92    1:03.23        
  6 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           1:01.10    1:03.29        
  7 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV              1:07.50    1:05.77        
  8 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              1:05.00    1:05.84        
  9 Miller, Alex O      11 Fish-PV              1:09.16    1:07.00        
 10 Webb, Will L        11 Machine-PV           1:07.93    1:08.68        
 11 Sargent, Eric D     11 OCCS-PV              1:07.84    1:08.95        
 12 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV              1:16.62    1:09.92        
 13 Parker, Robbie J    11 Machine-PV           1:16.11    1:09.98        
 14 Reed, Edward F      11 Cubu-PV              1:11.70    1:10.03        
 15 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV              1:07.84    1:11.61        
 16 Chab, Bobby         11 Cubu-PV              1:15.24    1:12.90        
 17 Ivey, Kevin D       11 Machine-PV           1:11.09    1:14.82        
 18 Clark, Carlos K     11 YORK-PV              1:21.21    1:14.94        
 19 Cruz, John D        11 Cubu-PV              1:17.99    1:15.91        
 20 Coar, Evan M        11 Fish-PV              1:26.07    1:16.48        
 21 Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT    1:16.74        
 22 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT    1:17.46        
 23 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV              1:20.33    1:18.45        
 24 Dooley, John Micha  11 YORK-PV              1:28.16    1:20.21        
 25 Smith, Ryan T       11 YORK-PV                   NT    1:20.89        
 26 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              1:38.68    1:23.38        
 27 McLaughlin, Liam E  11 YORK-PV                   NT    1:24.32        
 28 Valcourt, Adam      11 HACC-PV                   NT    1:27.01        
 29 Shen, Dennis        11 HACC-PV              1:33.93    1:33.29        
 30 Handy, Tyler        11 HACC-PV                   NT    1:43.01        
 31 Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT    1:43.58        
 32 Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE              2:03.39    1:52.04        
 -- Hughes, Dan         11 OCCS-PV              1:19.55         NS        
 -- Payne, Erik T       11 Fish-PV                   NT         NS        
 -- Kress, Robert A     11 Machine-PV           1:20.82         NS        
 -- Fletcher, Benjamin  11 YORK-PV                   NT         NS        
 -- Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT         NS        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA              1:03.55        SCR        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA              1:28.22        SCR        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT        SCR        
 -- Gulliver, Jasper C   9 Cubu-PV                   NT        SCR        
 
Boys 11 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flach, Michael F    11 Fish-PV              2:12.79    2:12.86        
  2 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           2:18.56    2:19.42        
  3 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              2:34.00    2:26.70        
  4 Reed, Edward F      11 Cubu-PV              2:37.93    2:35.09        
  5 Ogren, Tyler T      11 Cubu-PV              2:40.75    2:35.73        
  6 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV              2:55.32    2:39.35        
  7 Clark, Carlos K     11 YORK-PV                   NT    2:47.13        
  8 Cruz, John D        11 Cubu-PV              3:08.99    2:52.90        
  9 Sasser, Andrew J    11 OCCS-PV                   NT    2:55.84        
 10 Foster, Joseph A    11 Cubu-PV              3:06.94    2:57.53        
 11 Payne, Erik T       11 Fish-PV                   NT    2:58.18        
 12 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              3:50.38    3:10.65        
 13 Handy, Tyler        11 HACC-PV                   NT    3:25.96        
 -- Kress, Robert A     11 Machine-PV           2:50.38         NS        
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gong, Wade T        11 Cubu-PV                32.54      32.27        
  2 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV                31.43      32.46        
  3 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV                31.56      32.58        
  4 Webb, Will L        11 Machine-PV             34.08      34.83        
  5 Miller, Alex O      11 Fish-PV                36.90      36.06        
  6 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV                34.90      36.70        
  7 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV                38.41      36.83        
  8 Sargent, Eric D     11 OCCS-PV                36.75      37.50        
  9 Reed, Edward F      11 Cubu-PV                38.45      38.11        
 10 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV                39.66      38.19        
 11 Parker, Robbie J    11 Machine-PV             41.74      38.55        
 12 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV                39.57      40.29        
 13 Dooley, John Micha  11 YORK-PV                42.69      40.64        
 13 Clark, Carlos K     11 YORK-PV                42.96      40.64        
 15 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT      41.30        
 16 Coar, Evan M        11 Fish-PV                42.28      42.79        
 17 Calhoun, Nick S     11 YORK-PV                   NT      43.65        
 18 Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT      43.89        
 19 Baer, Mitch M       11 YORK-PV                   NT      44.47        
 20 Shen, Dennis        11 HACC-PV                41.46      48.83        
 21 Udler, Bert S       11 YORK-PV                52.73      51.10        
 22 Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE                52.37      53.09        
 23 Handy, Tyler        11 HACC-PV              1:09.14      54.46        
 24 Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT      58.42        
 -- Fletcher, Benjamin  11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Hughes, Dan         11 OCCS-PV                41.89         NS        
 -- Payne, Erik T       11 Fish-PV                41.81         NS        
 -- Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT         NS        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT        SCR        
 -- Gulliver, Jasper C   9 Cubu-PV                   NT        SCR        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA                34.14        SCR        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA                48.57        SCR        
 -- Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT        SCR        
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flach, Michael F    11 Fish-PV              1:11.60    1:09.49        
  2 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           1:08.90    1:10.06        
  3 Hallock, Michael E  11 YORK-PV              1:15.66    1:12.58        
  4 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              1:16.90    1:15.29        
  5 Webb, Will L        11 Machine-PV           1:14.11    1:15.71        
  6 Reed, Edward F      11 Cubu-PV              1:23.51    1:23.33        
  7 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV              1:29.19    1:26.91        
  8 Cruz, John D        11 Cubu-PV              1:27.99    1:28.15        
  9 Foster, Joseph A    11 Cubu-PV              1:28.22    1:29.18        
 10 Clark, Carlos K     11 YORK-PV              1:37.64    1:30.81        
 11 Bambino, Nicholas   11 HACC-PV                   NT    1:34.55        
 12 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              1:41.33    1:38.20        
 -- Griffis, Samuiel A  11 Machine-PV           1:39.59         NS        
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV                39.75      36.16        
  2 Chab, Bobby         11 Cubu-PV                36.64      36.59        
  3 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV                38.36      39.14        
  4 Gong, Wade T        11 Cubu-PV                43.00      39.91        
  5 Ivey, Kevin D       11 Machine-PV             39.15      40.48        
  6 Smith, Ryan T       11 YORK-PV                   NT      40.84        
  7 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV                42.33      40.96        
  8 Miller, Alex O      11 Fish-PV                46.82      42.12        
  9 Sargent, Eric D     11 OCCS-PV                40.54      42.24        
 10 Baer, Mitch M       11 YORK-PV                   NT      43.11        
 11 Parker, Robbie J    11 Machine-PV             48.52      43.22        
 12 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV                46.28      43.53        
 13 Coar, Evan M        11 Fish-PV                47.61      44.61        
 14 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV                45.20      44.67        
 15 Reed, Edward F      11 Cubu-PV                48.15      44.90        
 16 McLaughlin, Liam E  11 YORK-PV                   NT      44.93        
 17 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT      45.57        
 18 Cruz, John D        11 Cubu-PV                48.99      46.86        
 19 Shen, Dennis        11 HACC-PV                50.95      46.99        
 20 Valcourt, Adam      11 HACC-PV                   NT      49.92        
 21 Calhoun, Nick S     11 YORK-PV                   NT      50.06        
 22 Udler, Bert S       11 YORK-PV                51.43      52.28        
 23 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV                51.91      53.74        
 24 Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT      54.46        
 25 Handy, Tyler        11 HACC-PV              1:22.06      59.70        
 26 Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE              1:06.56    1:00.76        
 -- Fletcher, Benjamin  11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Hughes, Dan         11 OCCS-PV                44.71         NS        
 -- Kress, Robert A     11 Machine-PV             45.03         NS        
 -- Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT         NS        
 -- Schwarz, Thomas M   11 Machine-PV                NT         NS        
 -- Hallock, Michael E  11 YORK-PV                43.67         NS        
 -- Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT         NS        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT        SCR        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA                45.95        SCR        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA                38.16        SCR        
 -- Gulliver, Jasper C   9 Cubu-PV                   NT        SCR        
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chab, Bobby         11 Cubu-PV              1:22.89    1:21.17        
  2 Ogren, Tyler T      11 Cubu-PV              1:21.85    1:21.23        
  3 Cook, Tommy M       11 Machine-PV           1:31.36    1:27.65        
  4 Ivey, Kevin D       11 Machine-PV           1:27.00    1:27.69        
  5 Flach, Michael F    11 Fish-PV              1:26.88    1:28.02        
  6 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              1:34.00    1:31.49        
  7 Smith, Ryan T       11 YORK-PV                   NT    1:33.84        
  8 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           1:35.78    1:33.97        
  9 Malm, Peter T       11 YORK-PV              1:48.23    1:34.58        
 10 Adagio, Nick J      11 Cubu-PV              1:52.09    1:36.15        
 11 Baer, Mitch M       11 YORK-PV                   NT    1:40.46        
 12 Shen, Dennis        11 HACC-PV              1:51.52    1:43.49        
 13 Sasser, Andrew J    11 OCCS-PV                   NT    1:46.54        
 14 Krastzke, Thal      11 HACC-PV                   NT    1:48.42        
 15 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              2:13.20    1:55.89        
 16 Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT    2:03.22        
 17 Roper, Christopher  11 OCCS-PV                   NT    2:13.80        
 -- Slattery, Peter H   11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Coar, Evan M        11 Fish-PV              1:41.98         NS        
 -- Bello, Enrique      11 Fish-PV                   NT         NS        
 -- Kress, Robert A     11 Machine-PV                NT         NS        
 -- Murphy, Brendan B   11 PM-PV                1:50.93         NS        
 
Boys 11 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV                32.97      32.37        
  2 Webb, Will L        11 Machine-PV             33.06      32.91        
  3 Gong, Wade T        11 Cubu-PV                34.10      33.71        
  4 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV                34.04      34.06        
  5 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV                35.92      34.74        
  6 Chab, Bobby         11 Cubu-PV                40.98      36.18        
  7 Miller, Alex O      11 Fish-PV                37.39      38.36        
  8 Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT      38.37        
  9 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT      38.78        
 10 Malm, Peter T       11 YORK-PV                37.24      38.87        
 11 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV                37.31      38.99        
 12 McGuire, Sean F     11 HACC-PV                38.65      39.15        
 13 Reed, Edward F      11 Cubu-PV                40.48      39.78        
 14 Schwarz, Thomas M   11 Machine-PV                NT      40.46        
 15 Calhoun, Nick S     11 YORK-PV                   NT      41.01        
 16 Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT      43.61        
 17 Payne, Erik T       11 Fish-PV                39.78      43.77        
 18 Bambino, Nicholas   11 HACC-PV                   NT      46.43        
 19 Sasser, Andrew J    11 OCCS-PV                47.23      47.50        
 20 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV                42.00      47.81        
 21 Krastzke, Thal      11 HACC-PV                   NT      50.21        
 -- Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE                   NT         DQ        
 -- Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Coar, Evan M        11 Fish-PV                40.11         NS        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT         NS        
 -- Bello, Enrique      11 Fish-PV                   NT         NS        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA                31.48         NS        
 -- David, Kenneth T    11 Cubu-PV                38.88         NS        
 -- Kress, Robert A     11 Machine-PV             45.20         NS        
 -- Murphy, Brendan B   11 PM-PV                  43.15         NS        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA                53.62        SCR        
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flach, Michael F    11 Fish-PV              1:07.52    1:10.88        
  2 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           1:08.52    1:13.06        
  3 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              1:18.00    1:15.98        
  4 Cruz, John D        11 Cubu-PV              1:41.99    1:49.76        
  5 Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV                   NT    1:57.25        
 -- Dooley, John Micha  11 YORK-PV                   NT        SCR        
 -- Payne, Erik T       11 Fish-PV                   NT        SCR        
 -- Duvall, Christian   11 YORK-PV                   NT        SCR        
 -- Schwarz, Thomas M   11 Machine-PV           1:44.72        SCR        
 
Boys 11 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tollefson, Henry H  11 Cubu-PV              1:08.56    1:10.15        
  2 Hallock, Michael E  11 YORK-PV              1:16.94    1:11.41        
  3 Nichols, Robert E   11 Cubu-PV              1:14.62    1:11.76        
  4 Gong, Wade T        11 Cubu-PV              1:17.16    1:12.68        
  5 Miller, Alex O      11 Fish-PV              1:20.55    1:16.09        
  6 Webb, Will L        11 Machine-PV           1:15.62    1:16.49        
  7 Lytle, Patrick T    11 Cubu-PV              1:17.09    1:16.83        
  8 Jansen, Devin A     11 OCCS-PV              1:19.70    1:17.98        
  9 Chab, Bobby         11 Cubu-PV              1:19.50    1:18.12        
 10 Nicholas, JP P      11 Cubu-PV              1:22.37    1:19.87        
 11 Cook, Tommy M       11 Machine-PV           1:28.49    1:20.61        
 12 Chauvin, Daniel J   11 Machine-PV                NT    1:20.71        
 13 Malm, Peter T       11 YORK-PV              1:29.20    1:23.82        
 14 Ivey, Kevin D       11 Machine-PV           1:21.86    1:24.79        
 15 Ross, Michael C     11 YORK-PV                   NT    1:25.82        
 16 McGuire, Sean F     11 HACC-PV              1:27.97    1:26.02        
 17 Smith, Ryan T       11 YORK-PV                   NT    1:27.09        
 18 David, Kenneth T    11 Cubu-PV              1:28.09    1:27.34        
 19 Kenny, Grant J      11 Cubu-PV              1:31.89    1:29.86        
 20 Adagio, Nick J      11 Cubu-PV              1:41.55    1:30.03        
 21 Cruz, John D        11 Cubu-PV              1:26.99    1:30.28        
 22 Foster, Joseph A    11 Cubu-PV              1:27.99    1:32.31        
 23 Slattery, Peter H   11 YORK-PV                   NT    1:33.42        
 24 Baer, Mitch M       11 YORK-PV                   NT    1:35.26        
 25 Calhoun, Nick S     11 YORK-PV                   NT    1:35.69        
 -- Neubert, Kyle R     11 Ccsc-NE                   NT         DQ        
 -- Roper, Christopher  11 OCCS-PV                   NT         DQ        
 -- Hahn, Joshua A      11 YORK-PV                   NT         DQ        
 -- Vivadelli, JH H     11 PSDN-VA                   NT         NS        
 -- Bello, Enrique      11 Fish-PV                   NT         NS        
 -- Coar, Evan M        11 Fish-PV              1:31.77         NS        
 -- Griffis, Samuiel A  11 Machine-PV           1:41.62         NS        
 -- Rice, Alexander     11 HACC-PV                   NT         NS        
 -- Shen, Dennis        11 HACC-PV                   NT         NS        
 -- Radunzel, Kalen T   11 PSDN-VA              1:39.13         NS        
 -- Ferguson, Stuart G  11 PSDN-VA              1:10.88         NS        
 
Boys 11 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Flach, Michael F    11 Fish-PV              2:32.65    2:31.99        
  2 Hallock, Michael E  11 YORK-PV              2:50.22    2:35.99        
  3 Fletcher, Sean D    11 Machine-PV           2:36.98    2:36.23        
  4 Stevens-Palmer, Qu  11 Cubu-PV              2:44.00    2:46.02        
  5 Chab, Bobby         11 Cubu-PV              2:56.44    2:50.08        
  6 Webb, Will L        11 Machine-PV                NT    2:50.44        
 -- Jaeger, Marck F     11 OCCS-PV              4:02.80         DQ