Virginia High School
Northern Region Swimming Championships
February 7-8, 2003
Oak Marr Recreation Center
Complete Meet Results-Yards
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 21.06 2/2001 Joel Cross, Bethel
Region: R 20.69 2/1987 Charles Cline, Wakefield
National: N 19.91 1997 Anthony Robinson, Houston Memorial
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Balint, Michael 03 Thomas Jefferson 21.93 21.38
2 Scheren, Steve 05 Robinson HS 21.91 21.52
3 Kreitler, John 05 Annandale HS 21.87 21.66
4 Allison, Warner 05 T.C. Williams 22.49 22.38
5 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 22.53 22.43
6 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 23.10 22.60
7 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 22.88 22.63
8 Mitchell, Stevie 03 Herndon HS 22.63 22.66
9 Morgenthaler, Bobby 03 Annandale HS 23.14 22.89
10 Marum, Becket 03 Langley HS 22.95 22.91
11 McTigue, Ryan 03 Westfield HS 23.21 23.14
12 Richards, David 03 Langley HS 23.18 23.33
13 Duchesne-Stewart, Matt 03 Madison HS 23.34 23.35
14 Zimmerman, Jeff 03 Lee HS 23.53 23.66
15 Smith, Austin 03 McLean HS 23.50 23.69
16 Swann, Rafi 05 Yorktown HS 24.00 23.70
17 McMorrow, Julian 05 Chantilly HS 23.62 23.85
18 Martinez, Carlos 03 South Lakes HS 23.46 23.88
19 Abbate, Dan 03 Wash-Lee HS 23.71 24.11
20 Goldfein, Travis 03 Wash-Lee HS 24.10 24.29
21 Killeri, Dan 06 Yorktown HS 24.42 24.34
-- Tsuchitani, Scott 04 Yorktown HS 23.20 DQ
-- Kindred, Steven 04 Lee HS 23.37 NS
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 46.33 2/1997 Brett Cline, Warwick
Region: R 45.28 2/1987 Charles Cline, Wakefield
National: N 43.43 1992 Joe Hudepohl, St.Xavier,Cinci
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ott, Mike 03 Oakton HS 48.91 47.15
22.70 47.15
2 Kreitler, John 05 Annandale HS 48.42 47.88
22.75 47.88
3 Dufrense, William 03 Edison HS 47.84 48.01
22.66 48.01
4 Ramsdell, Parker 03 Madison HS 48.32 48.19
23.11 48.19
5 Balint, Michael 03 Thomas Jefferson 49.69 48.34
22.83 48.34
6 Scheren, Steve 05 Robinson HS 48.60 48.36
23.27 48.36
7 Allison, Warner 05 T.C. Williams 49.60 48.83
23.23 48.83
8 Darwin, Scott 03 West Springfield 49.80 49.30
23.64 49.30
9 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 49.31 49.78
23.64 49.78
10 Kapurch, Joey 04 Thomas Jefferson 50.40 49.85
23.86 49.85
11 Park, Edwin 03 West Potomac HS 50.72 50.49
24.45 50.49
12 Morgenthaler, Bobby 03 Annandale HS 50.86 50.62
24.14 50.62
13 Brett, Brian 04 Thomas Jefferson 50.23 50.67
24.00 50.67
14 Mitchell, Stevie 03 Herndon HS 51.39 51.26
24.05 51.26
15 McTigue, Ryan 03 Westfield HS 51.03 51.39
24.34 51.39
16 Kim, Alex 04 Oakton HS 51.83 51.59
24.75 51.59
17 Enterline, Mark 03 Langley HS 51.63 51.75
24.77 51.75
18 Axelgard, Chris 03 Oakton HS 51.48 51.78
24.75 51.78
19 Zimmerman, Jeff 03 Lee HS 52.67 52.04
24.51 52.04
20 Wilkinson, Steven 05 Falls Church HS 52.35 52.87
25.57 52.87
21 Weber, Daniel 04 Stuart HS 54.27 53.92
22 Palen, Charles 03 Marshall HS 53.22 54.06
25.19 54.06
23 Flaherty, Bryan 05 Falls Church HS 54.19 54.96
26.46 54.96
24 Goldfein, Travis 03 Wash-Lee HS 54.40 55.34
26.96 55.34
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 1:41.62 2/1997 Brett Cline, Warwick
Region: R 1:41.39 2/9/2002 Chris Meleski, South Lakes HS-
National: N 1:34.96 1991 Joe Hudepohl, St.Xavier, Ohio
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meleski, Chris 03 South Lakes HS 1:43.03 1:41.89
23.63 49.35 1:15.48 1:41.89
2 Dufrense, William 03 Edison HS 1:44.38 1:44.20
23.76 49.83 1:16.89 1:44.20
3 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 1:47.34 1:46.04
24.53 51.06 1:18.54 1:46.04
4 Davison, Daniel 04 Robinson HS 1:47.38 1:48.11
24.64 51.46 1:19.42 1:48.11
5 Finelli, Drew 06 Robinson HS 1:48.61 1:48.71
25.63 53.06 1:21.40 1:48.71
6 Amundsen, Aaron 03 West Potomac HS 1:48.55 1:49.00
24.93 52.64 1:20.78 1:49.00
7 Koucheravy, Tom 03 Robinson HS 1:50.63 1:50.02
25.07 52.87 1:21.57 1:50.02
8 Brett, Brian 04 Thomas Jefferson 1:51.48 1:50.28
24.75 52.32 1:21.09 1:50.28
9 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 1:51.61 1:51.40
25.89 54.18 1:22.83 1:51.40
10 Vu, Stephen 05 Robinson HS 1:54.88 1:52.47
25.85 53.49 1:22.48 1:52.47
11 Reydams, Vincent 05 Marshall HS 1:53.91 1:52.84
26.36 54.81 1:23.54 1:52.84
12 Kim, Alex 04 Oakton HS 1:52.69 1:54.24
26.12 54.63 1:24.01 1:54.24
13 Kraft, Logan 05 Lake Braddock SS 1:52.67 1:54.29
25.89 55.20 1:24.67 1:54.29
14 Paster, Brandon 04 Fairfax HS 1:54.20 1:54.34
26.82 55.85 1:24.82 1:54.34
15 Wilkinson, Steven 05 Falls Church HS 1:56.42 1:54.88
27.17 56.13 1:25.78 1:54.88
16 Delquadro, Kyle 03 Westfield HS 1:53.92 1:55.15
25.28 54.06 1:24.37 1:55.15
17 Prince, Danny 03 Herndon HS 1:53.89 1:55.21
25.64 54.73 1:25.06 1:55.21
18 Frames, Steve 05 Langley HS 1:55.27 1:55.45
26.20 55.38 1:25.51 1:55.45
19 McGee, Patrick 05 McLean HS 1:58.06 1:58.61
26.53 56.23 1:27.33 1:58.61
20 Richards, Tim 04 Marshall HS 2:00.61 1:59.46
28.08 57.66 1:28.68 1:59.46
21 Cobb, Austin 04 Mount Vernon HS 2:03.57 2:00.96
27.77 58.61 1:30.18 2:00.96
22 Harrington, Brandon 04 Mount Vernon HS 2:05.27 2:01.92
27.42 57.90 1:29.95 2:01.92
23 Sullivan, Frank 05 Yorktown HS 2:03.60 2:04.79
28.03 1:00.00 1:32.78 2:04.79
24 Anderson, Ross 03 Falls Church HS 2:03.30 2:08.51
28.47 1:00.76 1:34.65 2:08.51
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 4:36.40 2/2002 Chris Meleski, South Lakes
Region: R 4:31.87 2/1993 Tom Dolan, Yorktown
National: N 4:16.39 1983 Jeff Kostoff, Upland, CA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Meleski, Chris 03 South Lakes HS 4:38.53 4:33.16*
24.95 52.09 1:19.71 1:47.87 2:15.74 2:43.44 3:11.19 3:38.71
4:06.12 4:33.16
2 Anderson, Alex 06 Madison HS 4:46.46 4:43.26
24.94 52.85 1:21.34 1:50.28 2:19.09 2:48.24 3:17.40 3:46.65
4:15.86 4:43.26
3 Miller, Ben 05 Herndon HS 4:48.63 4:44.08
25.65 53.41 1:21.95 1:50.50 2:19.13 2:48.10 3:17.09 3:46.26
4:15.61 4:44.08
4 Finelli, Drew 06 Robinson HS 4:53.10 4:47.91
26.12 54.27 1:22.96 1:51.91 2:21.04 2:50.23 3:19.74 3:49.29
4:18.86 4:47.91
5 Koucheravy, Tom 03 Robinson HS 4:51.16 4:51.35
26.09 54.23 1:22.93 1:52.07 2:21.48 2:51.47 3:21.40 3:51.26
4:21.66 4:51.35
6 Diggs, Keith 05 Thomas Jefferson 4:58.56 4:52.20
26.76 56.15 1:25.90 1:55.66 2:25.29 2:54.86 3:24.76 3:54.52
4:24.03 4:52.20
7 Davison, Daniel 04 Robinson HS 4:53.29 4:54.33
26.60 55.31 1:23.97 1:53.09 2:22.67 2:52.25 3:22.17 3:53.00
4:23.97 4:54.33
8 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 4:58.97 4:58.10
27.78 57.45 1:27.54 1:57.46 2:27.52 2:57.65 3:27.87 3:58.15
4:28.09 4:58.10
9 Galasso, Mike 04 Westfield HS 5:06.95 5:03.97
27.40 58.10 1:28.80 2:00.23 2:30.68 3:01.76 3:32.93 4:03.98
4:34.84 5:03.97
10 Vu, Stephen 05 Robinson HS 5:09.13 5:04.36
27.88 58.25 1:28.73 1:59.47 2:29.73 3:00.20 3:31.49 4:02.67
4:33.59 5:04.36
11 Spring, Jon 05 McLean HS 5:05.27 5:05.83
26.81 56.06 1:26.22 1:57.04 2:28.43 2:59.78 3:31.28 4:02.89
4:34.67 5:05.83
12 Fifer, Matt 05 Thomas Jefferson 5:13.55 5:07.99
27.00 56.49 1:26.97 1:57.95 2:29.27 3:00.61 3:32.32 4:04.36
4:36.45 5:07.99
13 Benecki, Steven 06 Chantilly HS 5:10.00 5:11.72
26.86 57.51 1:28.67 2:00.21 2:32.03 3:04.15 3:36.16 4:08.42
4:40.08 5:11.72
14 Frames, Steve 05 Langley HS 5:11.66 5:13.33
27.57 58.11 1:29.42 2:01.45 2:33.12 3:04.83 3:37.00 4:09.23
4:41.31 5:13.33
15 Kraft, Logan 05 Lake Braddock SS 5:10.70 5:13.38
28.37 59.21 1:30.61 2:02.49 2:34.08 3:06.71 3:39.55 4:12.33
4:44.87 5:13.38
16 Paster, Brandon 04 Fairfax HS 5:12.32 5:13.55
27.95 58.66 1:29.43 2:00.13 2:31.50 3:03.01 3:35.43 4:08.45
4:41.47 5:13.55
17 Allen, Tim 05 Thomas Jefferson 5:13.77 5:19.64
27.38 58.05 1:29.19 2:01.57 2:33.90 3:06.30 3:39.42 4:12.95
4:46.01 5:19.64
18 Cobb, Austin 04 Mount Vernon HS 5:35.94 5:32.80
29.10 1:00.80 1:35.88 2:09.43 2:43.55 3:17.92 3:52.00 4:25.96
5:00.12 5:32.80
19 Cortez, J Pablo 04 Falls Church HS 5:36.79 5:41.14
30.94 1:01.83 1:34.32 2:08.62 2:42.73 3:17.65 3:53.20 4:28.73
5:05.12 5:41.14
20 Harrington, Brandon 04 Mount Vernon HS 5:48.39 5:43.19
29.58 1:02.06 1:36.07 2:10.52 2:45.32 3:20.75 3:56.72 4:32.35
5:08.80 5:43.19
21 Physioc, John 04 Madison HS 5:41.64 5:43.21
28.87 1:01.62 1:36.06 2:10.71 2:46.03 3:21.41 3:57.10 4:33.78
5:10.25 5:43.21
22 Bartis, Elliot 05 Langley HS 5:45.77 5:44.00
28.84 1:02.12 1:37.03 2:11.52 2:46.64 3:22.26 3:58.79 4:35.48
5:11.38 5:44.00
23 Callahan, Sean 06 Woodson HS 5:46.28 5:44.27
28.25 1:00.68 1:34.93 2:10.08 2:45.24 3:21.24 3:57.43 4:33.77
5:09.74 5:44.27
24 Sullivan, Frank 05 Yorktown HS 5:44.30 5:54.62
30.58 1:04.86 1:39.50 2:16.02 2:52.47 3:28.96 4:05.22 4:42.09
5:19.05 5:54.62
25 Anderson, Ross 03 Falls Church HS 5:48.72 6:11.44
33.29 1:07.84 1:44.67 2:22.43 3:00.71 3:39.05 4:17.72 4:57.05
5:34.79 6:11.44
26 McKeag, Paul 05 Stuart HS 5:48.75 6:29.46
29.11 1:03.53 1:40.52 2:20.49 2:59.63 3:41.26 4:23.35 5:05.15
5:47.17 6:29.46
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State: * 50.20 2/2000 Markus Rogan, Mt. Vernon
Region: R 50.93 2/2001 Greg Landrum, West Potomac
National: N 46.82 1999 Alex Lim, JacksnvlleBolles
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ramsdell, Parker 03 Madison HS 53.82 53.51
25.95 53.51
2 Pitts, Cabot 03 Robinson HS 55.02 54.61
26.19 54.61
3 Forysth, Justin 04 Oakton HS 57.01 55.08
26.98 55.08
4 Darwin, Scott 03 West Springfield 55.31 55.11
26.85 55.11
5 Spencer, Brendan 03 Yorktown HS 55.68 55.20
26.98 55.20
6 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 55.25 55.45
27.37 55.45
7 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 55.57 56.01
27.17 56.01
8 Diggs, Keith 05 Thomas Jefferson 55.59 56.15
27.14 56.15
9 Marum, Becket 03 Langley HS 57.07 56.71
27.83 56.71
10 Schneider, Stephen 04 Wash-Lee HS 57.65 57.01
27.19 57.01
11 Reydams, Vincent 05 Marshall HS 57.38 57.68
27.84 57.68
12 Jennings, Matt 05 Robinson HS 59.79 58.48
28.35 58.48
13 Bollea, Drew 06 Lake Braddock SS 59.11 58.59
29.09 58.59
14 Clark, Matt 04 Robinson HS 59.32 58.67
28.06 58.67
15 Barrett, Michael 03 Westfield HS 1:00.02 59.12
59.22 59.12
16 Thein, Thant 05 Langley HS 1:00.37 59.47
28.90 59.47
17 Barrett, Kyle 05 Thomas Jefferson 59.65 59.63
29.13 59.63
18 Patterson, Bradford 05 Robinson HS 1:00.29 59.91
28.72 59.91
19 Cooper, Ryan 03 Langley HS 59.75 1:00.57
29.32 1:00.57
20 Koshetar, Paul 04 Thomas Jefferson 1:00.60 1:00.80
29.39 1:00.80
21 Lee, Ben 03 McLean HS 1:01.20 1:01.31
29.86 1:01.31
22 Spencer, Matthew 04 Yorktown HS 1:00.76 1:02.05
29.73 1:02.05
23 Thiel, Derrick 05 Mount Vernon HS 1:02.32 1:03.04
30.53 1:03.04
24 Bosco, Chris 06 Madison HS 1:02.59 1:03.64
30.59 1:03.64
25 Joyce, Benjamin 03 Stuart HS 1:07.77 1:07.38
31.84 1:07.38
-- Morrison, Edward 04 Falls Church HS 1:04.09 DQ
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State: * 57.89 2/2001 Rick Eddy, Westfield
Region: R 56.93 2/9/2002 Rick Eddy, Westfield HS-
National: N 53.66 1998 Patrick Fowler, Seattle Prep,WA
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pelenberg, Andy 03 Annandale HS 59.41 58.15
27.70 58.15
2 Sullivan, Sean 03 Centreville HS 1:00.59 1:00.30
28.39 1:00.30
3 Molina, Ari 05 Yorktown HS 1:01.00 1:00.51
28.44 1:00.51
4 Kuhmerker, Jared 05 T.C. Williams 1:02.96 1:02.08
28.94 1:02.08
5 Mossburg, Tony 03 Robinson HS 1:04.10 1:02.25
29.38 1:02.25
6 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 1:03.20 1:02.37
29.28 1:02.37
7 Swann, Rafi 05 Yorktown HS 1:02.96 1:02.44
29.39 1:02.44
8 Richards, David 03 Langley HS 1:02.71 1:02.46
28.65 1:02.46
9 Kapurch, Joey 04 Thomas Jefferson 1:03.68 1:02.78
29.37 1:02.78
10 Layne, Matt 04 Centreville HS 1:03.96 1:03.33
29.98 1:03.33
11 Root, Mike 05 Robinson HS 1:05.37 1:03.84
29.87 1:03.84
12 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 1:04.81 1:04.01
29.14 1:04.01
13 Ocheltree, Charlie 05 Chantilly HS 1:04.10 1:04.03
29.96 1:04.03
14 Holman, Tom 03 Thomas Jefferson 1:04.91 1:04.57
29.30 1:04.57
15 Politte, Jonathan 05 West Potomac HS 1:05.85 1:04.94
30.43 1:04.94
16 Zai, Andrew 03 Woodson HS 1:04.52 1:04.99
30.48 1:04.99
17 Young, Ryan 05 Westfield HS 1:04.59 1:05.01
29.91 1:05.01
18 Tordella, Brian 05 Annandale HS 1:05.21 1:05.07
30.90 1:05.07
19 Edmonds, Greg 06 Hayfield HS 1:04.88 1:05.28
30.83 1:05.28
20 Hink, Jimmy 06 Woodson HS 1:06.59 1:05.35
30.49 1:05.35
21 Menich, David 03 Edison HS 1:08.58 1:07.36
31.50 1:07.36
22 Bowman, Sam 04 Langley HS 1:07.05 1:08.46
31.93 1:08.46
23 Pick, Ilan 03 Stuart HS 1:08.84 1:08.65
31.06 1:08.65
24 Schaefer, Tyler 05 Madison HS 1:07.38 1:08.68
32.17 1:08.68
25 Yannopoulos, Elias 05 Falls Church HS 1:07.63 1:09.30
32.15 1:09.30
26 Piekut, Richard 03 Madison HS 1:08.46 1:10.38
31.96 1:10.38
-- Bataller, J Gonzalo 04 Falls Church HS 1:10.98 NS
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State: * 49.95 2/2000 Adam Orton, South Lakes
Region: R 50.01 2/1999 Adam Orton, South Lakes
National: N 47.10 1997 Nate Dusing, CovingtonCath,KY
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tsuchitani, Scott 04 Yorktown HS 54.82 53.20
24.63 53.20
2 Miller, Ben 05 Herndon HS 55.15 53.74
24.71 53.74
3 Hutchison, John 04 West Springfield 55.63 54.06
25.43 54.06
4 Blood, AJ 06 Langley HS 54.91 55.24
25.54 55.24
5 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 56.53 55.59
26.43 55.59
6 Forysth, Justin 04 Oakton HS 57.80 55.75
26.27 55.75
7 Amundsen, Aaron 03 West Potomac HS 56.76 55.76
25.84 55.76
8 Barrett, Kyle 05 Thomas Jefferson 55.77 55.89
26.41 55.89
9 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 55.81 55.98
25.95 55.98
10 Ripanti, Marc 03 Robinson HS 57.00 56.05
26.45 56.05
11 Delquadro, Kyle 03 Westfield HS 58.24 56.85
26.26 56.85
12 Mossburg, Tony 03 Robinson HS 58.65 57.28
26.52 57.28
13 Barrett, Michael 03 Westfield HS 58.25 57.75
26.27 57.75
14 Gordon, Jay 03 Marshall HS 58.35 57.81
26.92 57.81
15 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 59.97 58.05
27.75 58.05
16 Sanders, Patrick 04 Robinson HS 58.63 58.07
27.06 58.07
17 Lee, James 05 Hayfield HS 58.47 58.73
27.14 58.73
18 Kelly, Jimmy 03 Lee HS 58.69 58.93
27.29 58.93
19 Killeri, Dan 06 Yorktown HS 59.80 1:00.07
27.84 1:00.07
20 Owen, Hunter 04 Mount Vernon HS 1:00.08 1:00.21
27.92 1:00.21
21 West, Ben 04 Madison HS 58.79 1:00.38
27.29 1:00.38
22 Abbate, Dan 03 Wash-Lee HS 59.35 1:00.61
27.95 1:00.61
23 Cooper, Ryan 03 Langley HS 1:00.42 1:00.74
28.48 1:00.74
24 Morrison, Edward 04 Falls Church HS 59.70 1:02.08
27.85 1:02.08
-- Bechtoldt, John 03 Annandale HS 59.53 NS
-- Mohoni, Arjun 04 McLean HS 1:00.19 SCR
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
State: * 1:52.66 2/2000 Markus Rogan, Mt. Vernon
Region: R 1:52.64 2/2000 Markus Rogan, Mt. Vernon
National: N 1:46.90 1994 Jason Lancaster, Carmel, IN
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ott, Mike 03 Oakton HS 1:55.43 1:54.79
24.94 54.08 1:27.13 1:54.79
2 Pitts, Cabot 03 Robinson HS 2:00.49 1:58.59
25.75 54.90 1:30.29 1:58.59
3 Hutchison, John 04 West Springfield 1:58.84 2:01.12
25.39 55.77 1:32.73 2:01.12
4 Anderson, Alex 06 Madison HS 2:03.67 2:01.15
26.61 57.22 1:33.91 2:01.15
5 Spencer, Brendan 03 Yorktown HS 2:02.18 2:01.19
26.34 56.34 1:33.30 2:01.19
6 Sullivan, Sean 03 Centreville HS 2:02.56 2:01.41
25.95 58.56 1:32.72 2:01.41
7 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 2:04.17 2:02.20
26.19 58.36 1:33.72 2:02.20
8 Pelenberg, Andy 03 Annandale HS 2:03.58 2:03.48
26.72 1:00.54 1:33.19 2:03.48
9 Blood, AJ 06 Langley HS 2:01.37 2:04.07
25.87 58.18 1:35.80 2:04.07
10 Ripanti, Marc 03 Robinson HS 2:09.78 2:05.40
26.41 57.56 1:35.39 2:05.40
11 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 2:07.42 2:06.37
27.29 58.99 1:37.71 2:06.37
12 Park, Edwin 03 West Potomac HS 2:08.25 2:06.62
27.19 59.35 1:36.98 2:06.62
13 Molina, Ari 05 Yorktown HS 2:07.38 2:06.82
28.37 1:01.71 1:36.43 2:06.82
14 Fifer, Matt 05 Thomas Jefferson 2:08.82 2:06.86
28.83 1:01.09 1:36.46 2:06.86
15 Layne, Matt 04 Centreville HS 2:08.52 2:08.46
28.82 1:03.05 1:39.09 2:08.46
16 Philpott, Jason 04 Oakton HS 2:09.25 2:09.17
28.22 1:01.71 1:38.91 2:09.17
17 Gregory, Jake 04 Westfield HS 2:11.46 2:09.40
27.85 1:00.62 1:39.15 2:09.40
18 McGurk, Hugh 04 West Potomac HS 2:08.87 2:10.04
28.51 1:01.96 1:39.70 2:10.04
19 Kelly, Jimmy 03 Lee HS 2:10.15 2:11.28
27.83 1:01.38 1:40.46 2:11.28
20 Spring, Jon 05 McLean HS 2:08.08 2:12.76
29.06 1:02.14 1:41.17 2:12.76
21 Gordon, Jay 03 Marshall HS 2:14.31 2:13.92
27.25 1:01.13 1:42.00 2:13.92
22 Lee, James 05 Hayfield HS 2:11.81 2:13.96
28.03 1:02.94 1:42.50 2:13.96
23 Bowman, Sam 04 Langley HS 2:11.12 2:14.16
28.25 1:03.46 1:42.21 2:14.16
24 Bataller, J Gonzalo 04 Falls Church HS 2:15.28 2:15.65
29.43 1:04.63 1:43.88 2:15.65
25 Lee, Ben 03 McLean HS 2:13.71 2:16.27
28.90 1:04.45 1:43.90 2:16.27
26 Flaherty, Bryan 05 Falls Church HS 2:19.30 2:21.92
29.22 1:49.11 2:21.92
27 Spencer, Matthew 04 Yorktown HS 2:15.57 2:22.23
29.25 1:03.09 1:48.07 2:22.23
-- Schneider, Stephen 04 Wash-Lee HS 2:12.63 DQ
27.16 1:00.22 1:40.69 DQ
-- Koshetar, Paul 04 Thomas Jefferson 2:08.99 DQ
28.28 1:01.65 1:39.92 DQ
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 528.55 2/2001 Andy Bradley, Robinson
Region: R 566.95 2/1986 Wes Reed, W.T. Woodson
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 McDonald, Mikey 06 Woodson HS 308.52 433.23
2 Hudson, Scott 06 Lake Braddock SS 294.12 424.47
3 Hughes, Billy 03 Madison HS 306.06 421.05
4 Hall, Caton 04 Hayfield HS 283.64 404.63
5 Papageorge, Mike 06 Robinson HS 241.35 339.42
6 Ahern, Shawn 04 Westfield HS 224.73 338.61
7 Richardson, Will 06 West Springfield 226.29 315.63
8 McCarthy, Daniel 04 Madison HS 245.40 309.57
9 Graus, Rowland 04 Thomas Jefferson 225.69 293.34
10 Kranstover, Andrew 03 Woodson HS 215.94 290.22
11 Metzker, Ryan 05 Lake Braddock SS 214.05 288.81
12 Baroody, Joel 04 Herndon HS 211.56 286.86
13 Coutry, James 03 Herndon HS 201.84 279.89
14 Spicer, Brad 03 Fairfax HS 210.51 279.24
15 Sutton, Kenny 03 T.C. Williams 219.24 278.55
16 Johnston, Zach 05 Oakton HS 214.62 261.33
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 528.55 2/2001 Andy Bradley, Robinson
Region: R 566.95 2/1986 Wes Reed, W.T. Woodson
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 McDonald, Mikey 06 Woodson HS 197.91 308.52
2 Hughes, Billy 03 Madison HS 185.76 306.06
3 Hudson, Scott 06 Lake Braddock SS 185.58 294.12
4 Hall, Caton 04 Hayfield HS 175.45 283.64
5 McCarthy, Daniel 04 Madison HS 179.52 245.40
6 Papageorge, Mike 06 Robinson HS 156.78 241.35
7 Richardson, Will 06 West Springfield 147.60 226.29
8 Graus, Rowland 04 Thomas Jefferson 146.07 225.69
9 Ahern, Shawn 04 Westfield HS 148.68 224.73
10 Sutton, Kenny 03 T.C. Williams 139.47 219.24
11 Kranstover, Andrew 03 Woodson HS 137.58 215.94
12 Johnston, Zach 05 Oakton HS 127.17 214.62
13 Metzker, Ryan 05 Lake Braddock SS 140.94 214.05
14 Baroody, Joel 04 Herndon HS 124.14 211.56
15 Spicer, Brad 03 Fairfax HS 142.05 210.51
16 Coutry, James 03 Herndon HS 125.55 201.84
17 Sullivan, Brendan 05 Thomas Jefferson 137.70 199.50
18 Burner, Alex 06 Madison HS 126.60 195.21
19 Moberly, Evan 04 Falls Church HS 117.54 182.07
20 Duval, Justin 04 Yorktown HS 104.70 157.68
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 528.55 2/2001 Andy Bradley, Robinson
Region: R 566.95 2/1986 Wes Reed, W.T. Woodson
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 McDonald, Mikey 06 Woodson HS 458.35 197.91
2 Hughes, Billy 03 Madison HS 461.00 185.76
3 Hudson, Scott 06 Lake Braddock SS 433.50 185.58
4 McCarthy, Daniel 04 Madison HS 362.85 179.52
5 Hall, Caton 04 Hayfield HS 403.25 175.45
6 Papageorge, Mike 06 Robinson HS 355.30 156.78
7 Ahern, Shawn 04 Westfield HS 327.55 148.68
8 Richardson, Will 06 West Springfield 201.65 147.60
9 Graus, Rowland 04 Thomas Jefferson 326.40 146.07
10 Spicer, Brad 03 Fairfax HS 312.15 142.05
11 Metzker, Ryan 05 Lake Braddock SS 288.25 140.94
12 Sutton, Kenny 03 T.C. Williams 291.70 139.47
13 Sullivan, Brendan 05 Thomas Jefferson 283.80 137.70
14 Kranstover, Andrew 03 Woodson HS 342.15 137.58
15 Johnston, Zach 05 Oakton HS 318.85 127.17
16 Burner, Alex 06 Madison HS 292.10 126.60
17 Coutry, James 03 Herndon HS 325.00 125.55
18 Baroody, Joel 04 Herndon HS 334.35 124.14
19 Moberly, Evan 04 Falls Church HS 227.20 117.54
20 Duval, Justin 04 Yorktown HS 222.00 104.70
21 Schleifman, Greg 06 Yorktown HS 188.65 98.46
22 Thomas, Thomas 04 Yorktown HS 214.20 88.62
23 Pearce, Timothy 04 Edison HS 196.70 79.81
24 Fuge, Gregory 05 Falls Church HS 177.25 79.38
-- Douglas, Chris 06 West Springfield 335.70 NS
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 1:27.00 2/1999 , South Lakes
Staten, Webb, Long, Severin
Region: R 1:26.78 2/1992 , W.T. Woodson
McGrath, McPartlin, Jon Smith,McGowen
National: N 1:23.15 1993 , Humble King. TX
C. Counts, Faulkner, Sorensen, G. Counts
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robinson High School 1:30.08 1:28.81
1) Pitts, Cabot 03 2) Howell, Kevin 04
3) Laiti, Patrick 04 4) Scheren, Steve 05
23.10 45.35 1:07.59 1:28.81
2 South Lakes High School 1:31.67 1:31.57
1) Donnelly, Drew 04 2) Stinnett, Brent 03
3) Martinez, Carlos 03 4) Meleski, Chris 03
23.76 47.00 1:09.89 1:31.57
3 Centreville High School 1:33.01 1:32.09
1) Tisinger, Jake 06 2) Stevens, Patrick 06
3) Barrett, Patrick 03 4) Sullivan, Sean 03
23.86 46.74 1:09.81 1:32.09
4 West Potomac High School 1:33.66 1:32.17
1) McGurk, Hugh 04 2) Hawkins, Derek 03
3) Park, Edwin 03 4) Amundsen, Aaron 03
23.52 47.28 1:10.19 1:32.17
5 Westfield High School 1:34.03 1:32.32
1) Delquadro, Kyle 03 2) Murphy, Danny 06
3) Young, Ryan 05 4) McTigue, Ryan 03
23.17 46.82 1:09.62 1:32.32
6 West Springfield High School 1:32.12 1:32.37
1) Hutchison, John 04 2) Leddon, Justin 04
3) Collier, Matt 06 4) Darwin, Scott 03
23.45 46.59 1:10.06 1:32.37
7 Yorktown High School 1:33.14 1:32.51
1) Killeri, Dan 06 2) Tsuchitani, Scott 04
3) Spencer, Brendan 03 4) Swann, Rafi 05
22.92 46.58 1:10.16 1:32.51
8 Chantilly High School 1:34.49 1:32.59
1) McMorrow, Julian 05 2) Weinstein, Marc 06
3) Posey, Dan 06 4) Takane, Matt 03
23.64 46.27 1:11.97 1:32.59
9 Herndon High School 1:32.53 1:32.85
1) Jendzejec, Alex 04 2) Wharam, James 03
3) Prince, Danny 03 4) Mitchell, Stevie 03
23.34 47.16 1:10.63 1:32.85
10 Annandale High School 1:33.31 1:33.25
1) Pelenberg, Andy 03 2) Morgenthaler, Bobby 03
3) Ashe, Evan 04 4) Kreitler, John 05
23.66 46.50 1:11.49 1:33.25
11 Thomas Jefferson High School 1:32.10 1:34.06
1) Holman, Tom 03 2) Allen, Tim 05
3) Barrett, Kyle 05 4) Brett, Brian 04
23.14 47.27 1:10.96 1:34.06
12 James Madison High School 1:34.25 1:34.21
1) Duchesne-Stewart, Matt 03 2) West, Ben 04
3) Anderson, Alex 06 4) Ramsdell, Parker 03
23.86 48.32 1:12.32 1:34.21
13 G. C. Marshall High School 1:36.85 1:34.22
1) Palen, Charles 03 2) Richards, Tim 04
3) Jacobs, Russell 03 4) Reydams, Vincent 05
24.10 47.71 1:11.67 1:34.22
14 T. C. Williams High School 1:35.84 1:34.23
1) Dow, Joshua 05 2) Kuhmerker, Jared 05
3) Kent, Brendon 03 4) Allison, Warner 05
23.78 46.66 1:11.75 1:34.23
15 Washington-Lee High School 1:33.53 1:34.29
1) Schlichting, Alex 05 2) Goldfein, Travis 03
3) Abbate, Dan 03 4) Adler, Jared 04
25.45 48.93 1:12.41 1:34.29
16 Langley High School 1:31.44 1:34.56
1) Enterline, Mark 03 2) Frames, Steve 05
3) Wing, Ryan 04 4) Richards, David 03
23.71 47.13 1:11.79 1:34.56
17 Hayfield Secondary School 1:35.92 1:35.18
1) Walsh, Blake 04 2) Schultz, Jesse 04
3) Lee, James 05 4) Peterson, Tim 03
24.79 48.07 1:12.05 1:35.18
18 Fairfax High School 1:38.63 1:37.78
1) Price, Andrew 05 2) Harvey, Chris 06
3) Hanlon, Matthew 05 4) Paster, Brandon 04
25.07 49.74 1:14.31 1:37.78
19 Edison High School 1:37.69 1:37.84
1) Dufrense, William 03 2) Keller, Miles 05
3) Pearce, Timothy 04 4) Menich, David 03
22.07 1:13.62 1:37.84
20 McLean High School 1:38.35 1:38.40
1) Spring, Jon 05 2) Lee, Ben 03
3) McGee, Patrick 05 4) Smith, Austin 03
25.49 50.13 1:14.85 1:38.40
21 Jeb Stuart High School 1:39.64 1:39.39
1) Chadsey, Zack 06 2) Cooper, Benjamin 04
3) Rowcliffe, William 05 4) Weber, Daniel 04
25.15 50.30 1:15.36 1:39.39
22 Mount Vernon High School 1:41.50 1:39.71
1) Huntoon, Ryan 04 2) Owen, Hunter 04
3) Fagan, Alex 05 4) Thiel, Derrick 05
24.49 49.53 1:14.35 1:39.71
23 Falls Church High School 1:39.68 1:41.41
1) Flaherty, Bryan 05 2) Anderson, Ross 03
3) Cortez, J Pablo 04 4) Smith, Grant 03
24.44 50.26 1:15.16 1:41.41
24 Robert E. Lee High School 1:39.56 1:42.19
1) Wilkerson, Chene 04 2) Hopkins, Frank 05
3) Lichtenfels, Steven 03 4) Wong, Justin 05
25.25 50.26 1:16.46 1:42.19
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 3:08.23 2/1999 , South Lakes
Staten, Orton, Long, Severin
Region: R 3:12.60 2/1992 , W.T. Woodson
Jon Smith, McGowen, McGrat, McPartlin
National: N 3:01.80 1999
Toledo St.Francis De Sales & Jacksonville BollesFL
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robinson High School 3:19.13 3:17.78
1) Davison, Daniel 04 2) Scheren, Steve 05
3) Hess, RJ 05 4) Howell, Kevin 04
24.17 50.44 1:13.82 1:40.37 2:04.17 2:30.57 2:52.67 3:17.78
2 Thomas Jefferson High School 3:20.30 3:18.30
1) Kapurch, Joey 04 2) Diggs, Keith 05
3) Brett, Brian 04 4) Balint, Michael 03
23.89 50.07 1:13.97 1:39.87 2:03.80 2:30.37 2:52.85 3:18.30
3 Langley High School 3:22.86 3:19.92
1) Blood, AJ 06 2) Enterline, Mark 03
3) Marum, Becket 03 4) Stevens-Palmer, Garrett 06
23.36 49.27 1:13.63 1:41.13 2:04.79 2:31.25 2:54.36 3:19.92
4 Oakton High School 3:22.56 3:20.31
1) Kim, Alex 04 2) Axelgard, Chris 03
3) Harris, Charlie 03 4) Ott, Mike 03
24.33 50.98 1:15.48 1:42.31 2:06.51 2:33.71 2:55.69 3:20.31
5 West Springfield High School 3:22.09 3:22.02
1) Hutchison, John 04 2) Leddon, Justin 04
3) Newmeyer, Ryan 05 4) Darwin, Scott 03
24.50 50.27 1:14.43 1:41.56 2:06.09 2:33.17 2:56.45 3:22.02
6 Herndon High School 3:26.63 3:25.52
1) McLaughlin, Jimmy 06 2) Prince, Danny 03
3) Jendzejec, Alex 04 4) Miller, Ben 05
25.04 52.04 1:17.42 1:45.76 2:09.77 2:36.27 2:59.71 3:25.52
7 South Lakes High School 3:27.59 3:25.64
1) Meleski, Chris 03 2) Stinnett, Brent 03
3) Martinez, Carlos 03 4) Donnelly, Drew 04
22.77 46.93 1:12.65 1:42.07 2:05.84 2:33.64 2:58.48 3:25.64
8 James Madison High School 3:28.16 3:26.51
1) Duchesne-Stewart, Matt 03 2) West, Ben 04
3) Anderson, Alex 06 4) Ramsdell, Parker 03
25.23 52.87 1:18.27 1:47.63 2:12.13 2:39.23 3:02.28 3:26.51
9 Lake Braddock Secondary School 3:33.37 3:26.57
1) Gutteridge, Tim 06 2) Ogren, Tad 06
3) Chandler, Tommy 05 4) Lyles, John 04
24.93 51.77 1:16.65 1:43.77 2:08.70 2:36.59 3:00.46 3:26.57
10 West Potomac High School 3:28.01 3:26.71
1) McGurk, Hugh 04 2) Hawkins, Derek 03
3) Park, Edwin 03 4) Amundsen, Aaron 03
24.68 52.32 1:17.49 1:46.41 2:10.30 2:37.03 3:00.66 3:26.71
11 Westfield High School 3:30.48 3:30.09
1) Delquadro, Kyle 03 2) Hubal, Scott 06
3) Gregory, Jake 04 4) Galasso, Mike 04
24.65 51.69 1:15.77 1:44.65 2:09.55 2:37.44 3:02.65 3:30.09
12 Chantilly High School 3:32.94 3:30.48
1) McMorrow, Julian 05 2) Posey, Dan 06
3) Weinstein, Marc 06 4) Takane, Matt 03
25.11 53.36 1:18.71 1:46.33 2:11.55 2:39.15 3:03.89 3:30.48
13 Hayfield Secondary School 3:39.13 3:31.21
1) Lee, James 05 2) Sronce, Jared 04
3) Schultz, Jesse 04 4) Peterson, Tim 03
25.28 53.14 1:17.51 1:46.90 2:11.72 2:40.08 3:04.13 3:31.21
14 Fairfax High School 3:39.19 3:33.99
1) Harvey, Chris 06 2) Hanlon, Matthew 05
3) Paster, Brandon 04 4) Jones, Zack 04
24.13 51.44 1:17.60 1:47.00 2:13.20 3:06.96 3:33.99
15 Falls Church High School 3:37.24 3:37.49
1) Wilkinson, Steven 05 2) Bataller, J Gonzalo 04
3) Morrison, Edward 04 4) Flaherty, Bryan 05
25.37 52.56 1:18.34 1:47.07 2:13.06 2:42.93 3:08.58 3:37.49
16 Robert E. Lee High School 3:36.92 3:38.84
1) Wong, Justin 05 2) Gillick, Sean 03
3) Kelly, Jimmy 03 4) Zimmerman, Jeff 03
26.86 56.43 1:22.58 1:57.10 2:17.00 2:45.62 3:10.14 3:38.84
17 Annandale High School 3:42.71 3:43.16
1) Bracken, Jason 04 2) Shea, Jack 03
3) Mahn, Mike 03 4) Orr, Addison 06
26.02 55.72 1:22.49 1:51.27 2:17.90 2:48.41 3:14.72 3:43.16
18 Yorktown High School 3:30.48 3:44.39
1) Killeri, Dan 06 2) Spencer, Matthew 04
3) Sullivan, Frank 05 4) Molina, Ari 05
25.71 55.39 1:23.47 1:55.30 2:21.71 2:51.16 3:16.15 3:44.39
19 Mount Vernon High School 3:45.55 3:44.58
1) Huntoon, Ryan 04 2) Owen, Hunter 04
3) Harrington, Brandon 04 4) Cobb, Austin 04
26.78 55.88 1:22.11 1:52.49 2:18.91 2:48.99 3:15.43 3:44.58
20 Jeb Stuart High School 3:47.33 3:46.04
1) McKeag, Paul 05 2) Rowcliffe, William 05
3) Thomas, Charlie 03 4) Weber, Daniel 04
26.78 58.43 1:25.74 1:55.69 2:21.45 2:51.81 3:17.58 3:46.04
21 Edison High School 3:41.46 3:46.38
1) Menich, David 03 2) Keller, Miles 05
3) Hill, Ryan 05 4) Dufrense, William 03
26.31 59.28 2:26.17 2:57.40 3:13.21 3:46.38
22 McLean High School 3:39.46 3:49.12
1) Smith, Austin 03 2) Smith, Kevin 06
3) McGee, Patrick 05 4) Spring, Jon 05
25.61 55.86 1:24.37 1:57.04 2:23.90 2:53.54 3:20.03 3:49.12
23 Washington-Lee High School 4:05.36 3:56.28
1) Schlichting, Alex 05 2) Kamensky, Jack 05
3) Summers, Dan 04 4) Schneider, Stephen 04
28.06 1:01.31 1:29.45 2:02.24 2:30.25 3:02.24 3:27.34 3:56.28
-- G. C. Marshall High School 3:38.93 NS
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State: * 1:38.49 2/2000 , Oakton
Ott, Sihler, Handlon, Means
Region: R 1:37.98 2/9/2002 Annandale High School, Annandale HS-
M Wolff, A Pelenberg, J Merrill, J Kreitler
National: N 1:31.22 2000 , St. Xavier,Cinna
Cramer, Burns, Ransenberg, Leassner
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thomas Jefferson High School 1:43.96 1:40.23
1) Diggs, Keith 05 2) Kapurch, Joey 04
3) Barrett, Kyle 05 4) Balint, Michael 03
2 Langley High School 1:41.31 1:40.54
1) Marum, Becket 03 2) Richards, David 03
3) Blood, AJ 06 4) Stevens-Palmer, Garrett 06
3 Herndon High School 1:41.83 1:41.33
1) McLaughlin, Jimmy 06 2) Loughnone, Danny 03
3) Miller, Ben 05 4) Mitchell, Stevie 03
4 Yorktown High School 1:44.38 1:41.64
1) Spencer, Brendan 03 2) Molina, Ari 05
3) Tsuchitani, Scott 04 4) Swann, Rafi 05
5 Annandale High School 1:42.34 1:41.67
1) Kreitler, John 05 2) Pelenberg, Andy 03
3) Bechtoldt, John 03 4) Morgenthaler, Bobby 03
6 Robinson High School 1:42.98 1:41.76
1) Pitts, Cabot 03 2) Laiti, Patrick 04
3) Ripanti, Marc 03 4) Howell, Kevin 04
7 Centreville High School 1:43.52 1:42.96
1) Barrett, Patrick 03 2) Layne, Matt 04
3) Sullivan, Sean 03 4) Stevens, Patrick 06
8 Oakton High School 1:43.19 1:43.01
1) Forysth, Justin 04 2) Ott, Mike 03
3) Hanlon, Pat 04 4) Axelgard, Chris 03
9 Washington-Lee High School 1:43.21 1:43.60
1) Schneider, Stephen 04 2) Adler, Jared 04
3) Abbate, Dan 03 4) Goldfein, Travis 03
10 Westfield High School 1:45.93 1:44.09
1) Barrett, Michael 03 2) Young, Ryan 05
3) Charron, Andrew 04 4) McTigue, Ryan 03
11 Lake Braddock Secondary School 1:48.34 1:45.10
1) Bollea, Drew 06 2) Kawamoto, Ryan 04
3) Lyles, John 04 4) Gutteridge, Tim 06
12 Chantilly High School 1:46.20 1:48.25
1) Tippie, Will 2) Larson, Pete 03
3) Takane, Dan 05 4) McMorrow, Julian 05
13 Falls Church High School 1:50.32 1:48.55
1) Wilkinson, Steven 05 2) Yannopoulos, Elias 05
3) Morrison, Edward 04 4) Bataller, J Gonzalo 04
14 West Springfield High School 1:50.94 1:50.00
1) Hrescak, Andy 04 2) Everson, Robert 04
3) Leddon, Justin 04 4) Collier, Matt 06
15 Hayfield Secondary School 1:49.85 1:50.02
1) McCormack, Ian 03 2) Portare, Andrew 04
3) Edmonds, Greg 06 4) Peterson, Tim 03
16 Robert E. Lee High School 1:48.13 1:50.57
1) Hopkins, Frank 05 2) Kelly, Jimmy 03
3) Zimmerman, Jeff 03 4) Wilkerson, Chene 04
17 Woodson High School 1:52.59 1:52.03
1) Halpin, Ryan 03 2) Zai, Andrew 03
3) Jewell, Joe 03 4) Callahan, Bubba 04
18 G. C. Marshall High School 1:49.99 1:52.11
1) Schrader, Jack 06 2) Engman, Adam 04
3) Gordon, Jay 03 4) Jacobs, Russell 03
19 Mount Vernon High School 1:53.24 1:52.93
1) Thiel, Derrick 05 2) Muir, Greg 06
3) Owen, Hunter 04 4) Fagan, Alex 05
20 McLean High School 1:49.95 1:53.12
1) Lee, Ben 03 2) Herold, Jeff 05
3) McGee, Patrick 05 4) Smith, Austin 03
21 James Madison High School 1:52.86 1:53.24
1) Bosco, Chris 06 2) Piekut, Richard 03
3) Rehrig, Graham 03 4) Physioc, Paul 04
22 Jeb Stuart High School 1:53.90 1:53.75
1) Joyce, Benjamin 03 2) Pick, Ilan 03
3) Chadsey, Zack 06 4) Cooper, Benjamin 04
23 T. C. Williams High School 1:50.15 2:02.94
1) Kent, Brendon 03 2) Montiel, Scott 03
3) Dow, Joshua 05 4) Henderson, Elliot 03