2003 National District Swim/ Dive Championship
January 31- February 1, 2003
Providence Recreation Center
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National: * 1:41.87 2/2000 Mount Vernon
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Washington-Lee High School 'A' 1:45.17 1:43.21
1) Schneider, Stephen JR 2) Adler, Jared JR
3) Abbate, Dan SR 4) Goldfein, Travis SR
2 Yorktown High School 'A' 1:43.38 1:44.38
1) Spencer, Brendan SR 2) Swann, Rafi SO
3) Killeri, Dan FR 4) Tsuchitani, Scott JR
3 Falls Church High School 'A' 1:50.98 1:50.32
1) Wilkinson, Steven K 05 2) Bataller, J Gonzalo 04
3) Morrison, Edward P 04 4) Calcano, Daniel R 03
4 Mount Vernon High School 'A' 1:53.04 1:53.24
1) Thiel, Derrick 05 2) Muir, Greg 06
3) Harrington, Brandon 04 4) Fagan, Alex 05
5 Jeb Stuart 'A' 1:55.37 1:53.90
1) McKeag, Paul SO 2) Pick, Ilan SR
3) Chadsey, Zack FR 4) Cooper, Benjamin JR
-- Edison High School 'A' 1:54.37 DQ
1) Graziano, Alex 06 2) Hill, Ryan 05
3) Pearce, Timothy 04 4) Kevin, Engleman 06
-- Wakefield Swim Team 'A' 2:00.76 DQ
1) Lage, Henrique 2) Leon, Roberto
3) Lund, Andrew 4) Blanco, Ricky
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 1:47.09 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dufrense, William 03 Ehs 1:44.38 1:54.34
2 Wilkinson, Steven K 05 Fchs 2:00.27 1:56.42
3 Anderson, Ross S 03 Fchs 2:05.67 2:03.30
4 Cobb, Austin 04 MV 2:04.81 2:03.57
5 Sullivan, Frank SO YHS 2:04.13 2:03.60
6 Harrington, Brandon 04 MV 2:05.27 2:06.03
7 Weber, Daniel JR Stuart 2:09.40 2:07.33
8 Ediger, Benjamin N 05 Fchs 2:10.38 2:09.31
B - Final
9 Nadari, Othmane 04 Fchs 2:12.53 2:12.95
10 Arevalo, Eduardo 05 MV 2:16.70 2:14.21
11 Bustillo, Gian SO Stuart 2:15.48 2:15.83
12 McCormick, Jeff 05 MV 2:18.52 2:18.27
13 Blank, Chris SO Wash-Lee HS 2:24.95 2:18.80
14 Lund, Andrew WK 2:20.42 2:19.75
15 Kamensky, Jack SO Wash-Lee HS 2:26.27 2:24.45
16 Rusincovitch, Rick FR YHS 2:29.03 2:25.02
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 1:47.09 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dufrense, William 03 Ehs 1:49.20 1:44.38*
2 Wilkinson, Steven K 05 Fchs 1:56.50 2:00.27
3 Sullivan, Frank SO YHS 2:05.99 2:04.13
4 Cobb, Austin 04 MV 2:05.74 2:04.81
5 Harrington, Brandon 04 MV 2:05.15 2:05.27
6 Anderson, Ross S 03 Fchs 2:11.59 2:05.67
7 Weber, Daniel JR Stuart 2:05.81 2:09.40
8 Ediger, Benjamin N 05 Fchs 2:08.22 2:10.38
-------------------------------------------------------------------------
9 Nadari, Othmane 04 Fchs 2:14.18 2:12.53
10 Bustillo, Gian SO Stuart 2:27.41 2:15.48
11 Arevalo, Eduardo 05 MV 2:14.33 2:16.70
12 McCormick, Jeff 05 MV 2:20.80 2:18.52
13 Lund, Andrew WK 2:20.87 2:20.42
14 Blank, Chris SO Wash-Lee HS 2:26.36 2:24.95
15 Kamensky, Jack SO Wash-Lee HS 2:20.13 2:26.27
16 Rusincovitch, Rick FR YHS 2:26.41 2:29.03
-------------------------------------------------------------------------
17 Kane, Andrew FR YHS 2:26.29 2:31.88
18 Kevin, Engleman 06 Ehs NT 2:40.17
-------------------------------------------------------------------------
19 Maroun, Alexander SO Stuart 2:42.74 2:40.54
20 Trevino, Peter 06 Ehs 2:48.00 2:41.20
21 White, Patrick SO Stuart 2:51.99 2:57.00
-- Kodis-Beach, Max SO Wash-Lee HS 2:14.30 NS
-- Alexander, John JR Wash-Lee HS 2:45.00 NS
-- Laxton, Jon FR YHS 2:24.71 NS
Event 5 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
National: * 1:54.87 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Spencer, Brendan SR YHS 2:06.54 2:02.18
2 Molina, Ari SO YHS 2:09.18 2:07.38
3 Schneider, Stephen JR Wash-Lee HS 2:15.31 2:12.63
4 Bataller, J Gonzalo 04 Fchs 2:15.28 2:15.55
5 Spencer, Matthew SO YHS 2:15.57 2:18.05
6 Flaherty, Bryan A 05 Fchs 2:19.30 2:20.15
7 Huntoon, Ryan 04 MV 2:18.94 2:20.87
8 Lage, Henrique WK 2:23.54 2:25.18
B - Final
9 McKeag, Paul SO Stuart 2:25.16 2:25.68
10 Thomas, Charlie SR Stuart 2:43.78 2:27.93
11 Cooper, Benjamin JR Stuart 2:37.10 2:30.59
12 Jennings, R Austin 04 Fchs 2:30.02 2:30.71
13 Bui, Daniel A 04 Fchs 2:34.74 2:32.16
14 Joyce, Benjamin SR Stuart 2:58.83 2:44.44
15 Thomas, Thomas JR YHS 2:51.10 2:48.60
-- Mallon, Kevin SO Wash-Lee HS 2:23.70 NS
Event 5 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
National: * 1:54.87 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Spencer, Brendan SR YHS 2:01.71 2:06.54
2 Molina, Ari SO YHS 2:11.41 2:09.18
3 Bataller, J Gonzalo 04 Fchs 2:22.07 2:15.28
4 Schneider, Stephen JR Wash-Lee HS 2:18.13 2:15.31
5 Spencer, Matthew SO YHS 2:20.65 2:15.57
6 Huntoon, Ryan 04 MV 2:19.57 2:18.94
7 Flaherty, Bryan A 05 Fchs 2:24.79 2:19.30
8 Lage, Henrique WK 2:21.39 2:23.54
-------------------------------------------------------------------------
9 Mallon, Kevin SO Wash-Lee HS 2:27.11 2:23.70
10 McKeag, Paul SO Stuart 2:25.86 2:25.16
11 Jennings, R Austin 04 Fchs 2:29.21 2:30.02
12 Bui, Daniel A 04 Fchs 2:32.11 2:34.74
13 Cooper, Benjamin JR Stuart 2:43.90 2:37.10
14 Thomas, Charlie SR Stuart 2:28.54 2:43.78
15 Thomas, Thomas JR YHS 2:48.13 2:51.10
16 Joyce, Benjamin SR Stuart 2:45.05 2:58.83
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 21.49 2/2000 Kevin Shortt, Stuart
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Adler, Jared JR Wash-Lee HS 22.88 23.07
2 Tsuchitani, Scott JR YHS 23.56 23.20
3 Abbate, Dan SR Wash-Lee HS 23.71 23.83
4 Swann, Rafi SO YHS 24.03 24.00
5 Goldfein, Travis SR Wash-Lee HS 24.10 24.41
6 Killeri, Dan FR YHS 24.42 24.42
7 Menich, David 03 Ehs 24.24 24.60
8 Owen, Hunter 04 MV 24.62 24.81
B - Final
9 Calcano, Daniel R 03 Fchs 24.74 24.38
10 Schlichting, Alex SO Wash-Lee HS 25.14 25.00
10 Chadsey, Zack FR Stuart 24.81 25.00
12 Fagan, Alex 05 MV 24.74 25.09
13 Leon, Roberto WK 25.36 25.30
14 Keller, Miles 05 Ehs 25.62 25.67
15 Pearce, Timothy 04 Ehs 25.78 26.02
15 Muir, Greg 06 MV 25.65 26.02
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 21.49 2/2000 Kevin Shortt, Stuart
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Adler, Jared JR Wash-Lee HS 23.30 22.88
2 Tsuchitani, Scott JR YHS 23.59 23.56
3 Abbate, Dan SR Wash-Lee HS 24.16 23.71
4 Swann, Rafi SO YHS 23.88 24.03
5 Goldfein, Travis SR Wash-Lee HS 23.98 24.10
6 Menich, David 03 Ehs 24.43 24.24
7 Killeri, Dan FR YHS 24.52 24.42
8 Owen, Hunter 04 MV 24.50 24.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Calcano, Daniel R 03 Fchs 24.54 24.74
9 Fagan, Alex 05 MV 24.60 24.74
11 Chadsey, Zack FR Stuart 24.99 24.81
12 Schlichting, Alex SO Wash-Lee HS 25.48 25.14
13 Leon, Roberto WK 25.50 25.36
14 Keller, Miles 05 Ehs 25.78 25.62
15 Muir, Greg 06 MV 25.60 25.65
16 Pearce, Timothy 04 Ehs 25.55 25.78
-------------------------------------------------------------------------
17 Rowcliffe, William SO Stuart 25.29 25.86
18 Frank, Aaron 06 Fchs 26.91 25.92
-------------------------------------------------------------------------
19 Moberly, Evan M 04 Fchs 25.77 26.00
20 Smith, Grant T 03 Fchs 26.31 26.25
21 Blanco, Ricky WK 26.39 26.69
22 Dallachie, Charlie FR YHS 28.71 28.70
23 White, Patrick SO Stuart 30.77 29.77
24 Herlan, Marin WK 33.46 32.69
25 Nguyen, Danh 06 Ehs NT 34.79
-- Melvin, Robert 06 MV 30.50 NS
-- Dickerson, Omari WK 28.58 NS
Event 9 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
National: * 476.95 2/1997 Chris Alderman, Yorktown
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Moberly, Evan M 04 Fchs NT 227.20
2 Duval, Justin JR YHS NT 222.00
3 Thomas, Thomas JR YHS NT 214.20
4 Pearce, Timothy 04 Ehs NT 196.70
5 Schleifman, Greg FR YHS NT 188.65
6 Fuge, Gregory S 05 Fchs NT 177.25
7 Salemme, Lawrence WK NT 171.65
8 Huggins, Eric 06 Fchs NT 165.20
9 Jaeckel, Peter FR Stuart NT 159.30
10 Newbold, Cameron 03 Ehs NT 136.80
11 Stickl, Peter 05 Fchs NT 131.70
12 Buescher, Joe JR Wash-Lee HS -105.10 107.45
13 Pick, Ilan SR Stuart NT 84.15
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National: * 55.37 2/2000 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Tsuchitani, Scott JR YHS 56.97 54.82*
2 Abbate, Dan SR Wash-Lee HS 59.35 59.72
3 Killeri, Dan FR YHS 1:01.67 59.80
4 Owen, Hunter 04 MV 1:04.49 1:00.08
5 Morrison, Edward P 04 Fchs 59.70 1:00.76
6 Cortez, J Pablo 04 Fchs 1:01.83 1:02.62
7 Huntoon, Ryan 04 MV 1:01.69 1:02.83
8 Lage, Henrique WK 1:04.46 1:07.05
B - Final
9 Chadsey, Zack FR Stuart 1:08.27 1:07.13
10 Kearney, Michael A 03 Fchs 1:10.27 1:09.45
11 Vito, David 03 Fchs 1:10.10 1:10.42
12 Reid, Evan FR Stuart 1:18.11 1:11.21
13 Kamensky, Jack SO Wash-Lee HS 1:16.98 1:15.28
14 Pomeroy, Don JR YHS 1:15.58 1:15.51
15 Leon, Juan SR Stuart 1:35.60 1:31.36
16 Graziano, Alex 06 Ehs 1:32.61 1:38.03
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National: * 55.37 2/2000 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Tsuchitani, Scott JR YHS 57.25 56.97
2 Abbate, Dan SR Wash-Lee HS 1:00.91 59.35
3 Morrison, Edward P 04 Fchs 1:03.31 59.70
4 Killeri, Dan FR YHS 1:00.49 1:01.67
5 Huntoon, Ryan 04 MV 1:01.63 1:01.69
6 Cortez, J Pablo 04 Fchs 1:03.03 1:01.83
7 Lage, Henrique WK 1:05.28 1:04.46
8 Owen, Hunter 04 MV 1:03.74 1:04.49
-------------------------------------------------------------------------
9 Chadsey, Zack FR Stuart 1:10.02 1:08.27
10 Vito, David 03 Fchs 1:12.66 1:10.10
11 Kearney, Michael A 03 Fchs 1:16.52 1:10.27
12 Pomeroy, Don JR YHS 1:16.18 1:15.58
13 Kamensky, Jack SO Wash-Lee HS 1:17.34 1:16.98
14 Reid, Evan FR Stuart 1:11.57 1:18.11
15 Graziano, Alex 06 Ehs 1:34.89 1:32.61
16 Leon, Juan SR Stuart 1:32.40 1:35.60
-------------------------------------------------------------------------
-- Wendel, Matt 03 MV 1:19.33 NS
-- Kodis-Beach, Max SO Wash-Lee HS 1:03.46 NS
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 48.15 2/3/2001 Eric Wellington, MVHS
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dufrense, William 03 Ehs 47.84 48.49
2 Adler, Jared JR Wash-Lee HS 51.67 49.31
3 Wilkinson, Steven K 05 Fchs 52.35 52.79
4 Flaherty, Bryan A 05 Fchs 54.87 54.19
5 Weber, Daniel JR Stuart 56.21 54.27
6 Goldfein, Travis SR Wash-Lee HS 54.40 54.56
7 Calcano, Daniel R 03 Fchs 54.47 55.09
8 Hill, Ryan 05 Ehs 56.13 56.09
B - Final
9 Rowcliffe, William SO Stuart 56.79 56.16
10 Thiel, Derrick 05 MV 56.77 56.81
11 Ediger, Benjamin N 05 Fchs 57.03 57.00
12 Fagan, Alex 05 MV 57.85 57.90
13 Thomas, Charlie SR Stuart 58.56 58.16
14 Keller, Miles 05 Ehs 58.56 58.41
15 Arevalo, Eduardo 05 MV 59.22 59.73
16 Blanco, Ricky WK 1:00.67 1:00.70
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 48.15 2/3/2001 Eric Wellington, MVHS
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dufrense, William 03 Ehs 49.19 47.84*
2 Adler, Jared JR Wash-Lee HS 50.10 51.67
3 Wilkinson, Steven K 05 Fchs 52.91 52.35
4 Goldfein, Travis SR Wash-Lee HS 55.18 54.40
5 Calcano, Daniel R 03 Fchs 54.83 54.47
6 Flaherty, Bryan A 05 Fchs 56.77 54.87
7 Hill, Ryan 05 Ehs 58.67 56.13
8 Weber, Daniel JR Stuart 55.17 56.21
-------------------------------------------------------------------------
9 Thiel, Derrick 05 MV 57.24 56.77
10 Rowcliffe, William SO Stuart 57.60 56.79
11 Ediger, Benjamin N 05 Fchs 56.92 57.03
12 Fagan, Alex 05 MV 59.61 57.85
13 Thomas, Charlie SR Stuart 57.91 58.56
13 Keller, Miles 05 Ehs 1:00.14 58.56
15 Arevalo, Eduardo 05 MV 58.40 59.22
16 Blanco, Ricky WK 1:02.74 1:00.67
-------------------------------------------------------------------------
17 Nava, Ben FR YHS 1:03.17 1:01.52
18 Summers, Dan JR Wash-Lee HS 1:00.20 1:01.92
-------------------------------------------------------------------------
19 Duval, Justin JR YHS 1:03.65 1:04.25
20 Newbold, Cameron 03 Ehs NT 1:06.11
21 Frickie, Justin JR YHS 1:01.74 1:06.27
22 Dallachie, Charlie FR YHS 1:08.45 1:06.87
23 Marino, Francesco WK 1:11.00 1:07.57
24 Maroun, Alexander SO Stuart 1:09.60 1:09.44
25 Burns, Mike JR Wash-Lee HS 1:10.80 1:10.47
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 4:50.22 2/1997 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Cobb, Austin 04 MV 5:42.82 5:35.94
2 Cortez, J Pablo 04 Fchs 5:45.44 5:36.79
3 Sullivan, Frank SO YHS 5:48.12 5:44.30
4 Harrington, Brandon 04 MV 5:48.77 5:48.39
5 McKeag, Paul SO Stuart 5:54.59 5:48.75
6 Anderson, Ross S 03 Fchs 5:48.72 5:49.38
7 Jennings, R Austin 04 Fchs 6:08.23 6:05.50
-- Leon, Roberto WK 5:57.95 NS
B - Final
9 Nadari, Othmane 04 Fchs 6:11.46 6:17.60
10 Bustillo, Gian SO Stuart 6:25.44 6:22.37
11 Nava, Ben FR YHS 6:44.45 6:30.83
12 Kane, Andrew FR YHS 6:46.19 6:39.66
13 Schlichting, Alex SO Wash-Lee HS 6:47.06 6:49.19
14 Lay, Kenneth JR Wash-Lee HS 7:04.90 7:01.49
15 Workman, James JR Stuart 7:01.15 7:01.58
16 Santos, William SO Stuart 7:03.01 7:04.78
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National: * 4:50.22 2/1997 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cobb, Austin 04 MV 5:48.33 5:42.82
2 Cortez, J Pablo 04 Fchs 5:43.78 5:45.44
3 Sullivan, Frank SO YHS 5:45.43 5:48.12
4 Anderson, Ross S 03 Fchs 6:00.44 5:48.72
5 Harrington, Brandon 04 MV 5:41.06 5:48.77
6 McKeag, Paul SO Stuart 6:00.46 5:54.59
7 Leon, Roberto WK 5:54.86 5:57.95
8 Jennings, R Austin 04 Fchs 6:22.02 6:08.23
-------------------------------------------------------------------------
9 Nadari, Othmane 04 Fchs 6:21.45 6:11.46
10 Bustillo, Gian SO Stuart 6:22.49 6:25.44
11 Nava, Ben FR YHS 6:45.27 6:44.45
12 Kane, Andrew FR YHS 6:37.26 6:46.19
13 Schlichting, Alex SO Wash-Lee HS 6:43.12 6:47.06
14 Workman, James JR Stuart 7:08.89 7:01.15
15 Santos, William SO Stuart 7:10.96 7:03.01
16 Lay, Kenneth JR Wash-Lee HS 6:58.52 7:04.90
-------------------------------------------------------------------------
17 Trevino, Peter 06 Ehs 8:01.49 7:30.92
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National: * 1:32.02 2/3/2001 Mount Vernon High School, MVHS
B Harrington, E Wellington, R Inglee, H Owen
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yorktown High School 'A' 1:34.51 1:33.14
1) Spencer, Brendan SR 2) Tsuchitani, Scott JR
3) Swann, Rafi SO 4) Killeri, Dan FR
2 Washington-Lee High School 'A' 1:39.37 1:33.53
1) Schneider, Stephen JR 2) Abbate, Dan SR
3) Goldfein, Travis SR 4) Adler, Jared JR
3 Edison High School 'A' 1:42.00 1:37.69
1) Menich, David 03 2) Keller, Miles 05
3) Pearce, Timothy 04 4) Dufrense, William 03
4 Jeb Stuart 'A' 1:40.56 1:39.64
1) Chadsey, Zack FR 2) Cooper, Benjamin JR
3) Rowcliffe, William SO 4) Weber, Daniel JR
5 Falls Church High School 'A' 1:39.02 1:39.68
1) Flaherty, Bryan A 05 2) Ediger, Benjamin N 05
3) Cortez, J Pablo 04 4) Anderson, Ross S 03
6 Mount Vernon High School 'A' 1:41.25 1:41.50
1) Thiel, Derrick 05 2) Huntoon, Ryan 04
3) Fagan, Alex 05 4) Owen, Hunter 04
7 Wakefield Swim Team 'A' 1:46.88 1:48.63
1) Cortes, Pablo 2) Blanco, Ricky
3) Lage, Henrique 4) Lund, Andrew
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National: * 51.81 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Spencer, Brendan SR YHS 57.31 55.68
2 Schneider, Stephen JR Wash-Lee HS 57.65 57.96
3 Spencer, Matthew SO YHS 1:00.91 1:00.76
4 Thiel, Derrick 05 MV 1:02.91 1:02.32
5 Morrison, Edward P 04 Fchs 1:04.09 1:05.50
6 Joyce, Benjamin SR Stuart 1:08.82 1:07.77
7 Hill, Ryan 05 Ehs 1:10.17 1:10.44
8 Jaeckel, Peter FR Stuart 1:10.47 1:11.63
B - Final
9 Pomeroy, Don JR YHS 1:11.16 1:08.75
10 Gross, Kevin B 03 Fchs 1:11.60 1:11.91
11 Bui, Daniel A 04 Fchs 1:12.42 1:12.63
12 Kearney, Michael A 03 Fchs 1:12.63 1:15.05
13 Workman, James JR Stuart 1:14.58 1:16.08
14 Buescher, Joe JR Wash-Lee HS 1:19.78 1:20.38
15 Blank, Chris SO Wash-Lee HS 1:22.91 1:22.03
16 Leon, Juan SR Stuart 1:29.92 1:28.29
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National: * 51.81 2/1999 Marcus Rogan, Mount Vernon
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Spencer, Brendan SR YHS 56.77 57.31
2 Schneider, Stephen JR Wash-Lee HS 1:01.98 57.65
3 Spencer, Matthew SO YHS 1:02.93 1:00.91
4 Thiel, Derrick 05 MV 1:04.04 1:02.91
5 Morrison, Edward P 04 Fchs 1:06.51 1:04.09
6 Joyce, Benjamin SR Stuart 1:09.18 1:08.82
7 Hill, Ryan 05 Ehs 1:11.55 1:10.17
8 Jaeckel, Peter FR Stuart 1:14.57 1:10.47
-------------------------------------------------------------------------
9 Pomeroy, Don JR YHS 1:12.55 1:11.16
10 Gross, Kevin B 03 Fchs 1:15.34 1:11.60
11 Bui, Daniel A 04 Fchs 1:11.18 1:12.42
12 Kearney, Michael A 03 Fchs 1:14.48 1:12.63
13 Workman, James JR Stuart 1:16.33 1:14.58
14 Buescher, Joe JR Wash-Lee HS 1:19.01 1:19.78
15 Blank, Chris SO Wash-Lee HS 1:21.77 1:22.91
16 Leon, Juan SR Stuart NT 1:29.92
-------------------------------------------------------------------------
17 Burns, Mike JR Wash-Lee HS 1:40.00 1:32.70
-- Laxton, Jon FR YHS 1:07.22 NS
-- Melvin, Robert 06 MV 1:47.37 NS
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National: * 1:00.47 2/2/2002 Alan Fishman, JEB Stuart
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Molina, Ari SO YHS 1:01.00 1:01.27
2 Swann, Rafi SO YHS 1:03.87 1:02.96
3 Yannopoulos, Elias A 05 Fchs 1:09.76 1:07.63
4 Menich, David 03 Ehs 1:08.58 1:08.87
5 Pick, Ilan SR Stuart 1:08.84 1:09.50
6 Bataller, J Gonzalo 04 Fchs 1:10.98 1:11.30
7 Cooper, Benjamin JR Stuart 1:12.13 1:12.43
8 Muir, Greg 06 MV 1:13.31 1:15.76
B - Final
9 Smith, Grant T 03 Fchs 1:14.59 1:14.49
10 Jeffers, A Brandt 05 Fchs 1:17.09 1:15.01
11 McCormick, Jeff 05 MV 1:14.99 1:15.48
12 Summers, Dan JR Wash-Lee HS 1:17.75 1:16.02
13 Reid, Evan FR Stuart 1:18.24 1:18.62
14 Lund, Andrew WK 1:18.09 1:19.24
15 Santos, William SO Stuart 1:19.39 1:20.42
16 Lay, Kenneth JR Wash-Lee HS 1:20.55 1:20.78
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National: * 1:00.47 2/2/2002 Alan Fishman, JEB Stuart
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Molina, Ari SO YHS 1:01.79 1:01.00
2 Swann, Rafi SO YHS 1:05.48 1:03.87
3 Mallon, Kevin SO Wash-Lee HS 1:09.99 1:06.80
4 Menich, David 03 Ehs 1:10.90 1:08.58
5 Pick, Ilan SR Stuart 1:09.69 1:08.84
6 Yannopoulos, Elias A 05 Fchs 1:11.27 1:09.76
7 Bataller, J Gonzalo 04 Fchs 1:09.20 1:10.98
8 Cooper, Benjamin JR Stuart 1:12.08 1:12.13
-------------------------------------------------------------------------
9 Muir, Greg 06 MV 1:13.77 1:13.31
10 Smith, Grant T 03 Fchs 1:14.60 1:14.59
11 McCormick, Jeff 05 MV 1:15.65 1:14.99
12 Jeffers, A Brandt 05 Fchs 1:17.46 1:17.09
13 Summers, Dan JR Wash-Lee HS 1:18.24 1:17.75
14 Lund, Andrew WK 1:21.02 1:18.09
15 Reid, Evan FR Stuart 1:19.52 1:18.24
16 Santos, William SO Stuart 1:20.85 1:19.39
-------------------------------------------------------------------------
17 Lay, Kenneth JR Wash-Lee HS 1:20.56 1:20.55
18 Rusincovitch, Rick FR YHS 1:20.74 1:21.66
-------------------------------------------------------------------------
19 Cortes, Pablo WK 1:22.80 1:21.67
20 Kevin, Engleman 06 Ehs 1:22.22 1:22.38
21 Frickie, Justin JR YHS 1:21.66 1:23.35
22 Alexander, John JR Wash-Lee HS 1:30.16 1:27.51
23 Takahashi, Kosuke WK 1:36.04 1:31.29
24 Graziano, Alex 06 Ehs 1:27.03 1:38.80
25 Nguyen, Danh 06 Ehs NT 2:00.16
-- Wendel, Matt 03 MV 1:20.78 NS
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National: * 3:20.37 2/1998 , Mount Vernon
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Yorktown High School 'A' 3:56.99 3:30.48
1) Molina, Ari SO 2) Killeri, Dan FR
3) Sullivan, Frank SO 4) Spencer, Brendan SR
2 Falls Church High School 'A' 3:41.12 3:37.24
1) Calcano, Daniel R 03 2) Wilkinson, Steven K 05
3) Morrison, Edward P 04 4) Flaherty, Bryan A 05
3 Edison High School 'A' 3:44.30 3:41.46
1) Hill, Ryan 05 2) Keller, Miles 05
3) Dufrense, William 03 4) Menich, David 03
4 Mount Vernon High School 'A' 3:43.23 3:45.55
1) Harrington, Brandon 04 2) Owen, Hunter 04
3) Cobb, Austin 04 4) Huntoon, Ryan 04
5 Jeb Stuart 'A' 3:51.11 3:47.33
1) McKeag, Paul SO 2) Thomas, Charlie SR
3) Rowcliffe, William SO 4) Weber, Daniel JR
6 Washington-Lee High School 'A' 3:39.06 4:05.36
1) Schlichting, Alex SO 2) Kamensky, Jack SO
3) Lay, Kenneth JR 4) Summers, Dan JR
-- Wakefield Swim Team 'A' 4:24.50 NS
1) Blanco, Ricky 2) Cortes, Pablo
3) Lage, Henrique 4) Leon, Roberto